sïecIFkWiuioeI INDIEN U J.VERAA, Tailleur No. 57. Woensdag 18 Juli '28. 51e Jrg. TWEEDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 17 Juli '28. Geslaagd. Geslaagd le deel Notarieel examen de heer M. van Thlel te Beek en Donk Bevorderd. Bevorderd aai de R. H. B. S. te 's Bosch van de 4e naar de 5e klasse J. W. Lackamp. Bevorderd van de 2e naar de 3e klasse van 't Gymnasium te Den Bosch, Ada van Kempen te Waalwijk. Toelatingsexamens tot de R.K. Lycea te 's Bosch. Tot de le klasse van het St. Maria- lyceum is toegelaten: Lisette Huys- mans te Waalwijk. tlging niet te krijgen is. Wat heeft het dan voor zin, zouden we zeggen dergelijke voorbarige ge ruchten door middel der pers te ver breiden Als men dien weg op wil, kunnen wij ook wel'n gerucht van een ernstig en hoogst-bekwaam candidaat noemen. Maar wat hebben die „geruchten", die „voorbarigheid" enz. allemaal voor zin en doel De kermis. Wij hebben ons verslag bij Vrijdag afgebroken en de beide laatste dagen hebben zich gekenmerkt door een tropische hitte, zoodat men haaslniet snappen kan, dat de jeugd den moed had om in deze temperatuur te dan sen en te dansen, want dat blijkt als 't ware de hoofdzaak der kermis vie ring te zijn, al hebben de café's met jasz-band, strijkje, cabaret enz.niette klagen gehadook de andere inrich tingen op de kermis, waarvan de danstent op Vrijdagavond en de ca* v. d. Aa H. Kootkar P. Dekkers Voor 1800 f 548 f 314 f 224 Meter baddlng voor rlo- Tot de le klasse van het St. Jans- roussel op Zaterdag en Zondag, heb lyceum zijn toegelatenJan Huys- mans, Cl. Zigenhorn te Waalwijk. Stijging huldenprijzen. Bij de gisterenmiddag gehouden veiling van de Amsterdamsche huiden- ciub ging alles zeer vlot van de hand aan prijzen die minstens 10% hooger waren dan de noteeringen op de vorige maand-velllng. Ook de buitenlandsche veilingen hadden zich tevoren reeds door een zelfde vlotte verkoop aan 10% hoogere prijzen gekenmerkt IntSchoen en Lederindustrie- Tentoonstelling Den Haag. Op bovengenoemde tentoonstelling werden met goud bekroond in hunne respectieve afdeelingen, de inzendingen der firma's Kon. Stoomschoenenfabriek A. H. van Schljndel te Waalwijk, Kerst Oerlemans te 's-Capelle, Paaymans en Zn. te Oisterwijk. Deze tentoonstelling, over welker opening wij elders een en ander zeggen, ziet er zeer smaakvol en verzorgd uit. Zij wordt zeer druk bezocht en de inzendingen, speciaal van leder, zijn schitterend; alsook van huipmachines voor de handschoenmakerij en repa ratiebedrijf. Het bezoek was zeer druk te noemen, vooral van vakmenschen uit de laatst genoemde bedrijven, maar ook tal van winkeliers en schoenfabrikanten deden van hunne belangstelling blijken. ben weer aardig opgehaald. 't Is zooals elk jaar Zondag en Maandag zijn druk, dan komen de slappe dagen om Vrijdag weer op te leven met een paar goede sluitings dagen. Er zijn verschillende gelegenheden in onze plaats, die zelfs zeer goede zaken gemaakt hebben en er is zoo als men hier noemt druk kermis gehouden, al verplaatst zich dat ker mishouden bijna ieder jaar, dan naar danstent, dan naar caj;é, dan naar het kermisterrein, al wordt dit laatste onmiskenbaar telken jare minder. De uitvoeringen in den Schouwburg op Zaterdag en Zondag waren als gevolg aan de geweldige hitte slechts matig bezet. „In de hobbelend; woon schuit" kon ons maar matig bekoren, dan zien en hooren wij een volksstuk als „de jantjes" heel wat liever Goed spel werd er door de troep „Bouber' in elk geval geleverd. Zondag gaf „Onderling Kunstgenot' voor een stampvolle zaal haar jaar lijksch matinée, die in elk opzicht zeer voldeed De operette „Roosje" viel opnieuw zeer in den smaak, maar niet minder de soli van Tom Bur- manje en het goede werk van den eigen jasz band. De matinée dezer vereeniging, waarvan de heer H van Heljst de goede leiding geeft, wordt een onmisbaar kermisnummer. De enorme warmte belette druk be Gistermorgen werd detentoónsteiling zoek op den middag, maar tegen den ''avond kwam de groote drukte af, zoo dat het Zondagavond in de café's, op de Markt, in de inrichtingen overal vol was en er een zeer prettige, vroolijke stemming heerschte, die om trent 't sluitings uur haar hoogtepunt bereikte en onder een „de centen die zijn op toog men huiswaarts en was de kermis 1928 weer voorbij. Er is goed kermis gehouden, laten we hopen dat deze week van ontspanning op vroolijke, gepaste wijze is gevierd, en dat zij kracht geeft voor nieuwen arbeid. De politie, gemeente zoowel als rijks-, had geen moeilijke taak, zij .Q£.,Qrt mi„riar trad als altijd zeer belijd vol en tac ,1tisch op en naast den goeden aard der feestvierenden heeft ook zij een goed deel aan den steeds prettlgen afloop van kermis en feesten in onze gemeente. Aanbesteding. leering te v.m. Baardwijk: Fa. Oerlemans, 12% ct per voet, franco ter plaatse. Fa. Aarts Zn., 43 ct. per strek kende meter. Fa. Wed. G. v. Huiten 40alsvoren. Fa. Kooien en van Hullen 12% ct. per voet. Vervoerwerk rioleeringswerken te v.m. Baardwijk. A. Schilders, tegels f lOper 1000, buizen 25 ct. per buis. Gunning aanbesteding Bouwen 12 woningen met winkelhuls aan W. v. d. Hammen. Schilderen 24 arbeiderswoningen aan H. Kootkar. Hoogere Handelsschool en twee heerenhuizen aan P. van der Pas. Teekenschool en Openbare School aan P. Dekkers. Levering 1800 Meier baddlngs aan firma wed. G. van Huiten. Vervoerwerk tegels, buizen, enz. aan A. Schilders. een Costuum» hoed of pet of aanverwante artikelen noodig hebt, vraagt dan prijs aan onderstaand adres en U bent overtuigd dat U beslist goedkoop slaagt, daar alles tegen zeer con curreerenden prijs wordt omgezet Minzaam aanbevelend, Stationsstraat 15 WAALWIJ K, bezocht door den Minister van Arbeid en Handel met mr Heringa, de refe rendaris. Dat gaat boven mijn pet. Het weekblad der H. Familie van 1.1. Zondag bevat een hoofdartikel onder bovenstaanden titel, in hoofd- j zaak gewijd aan de Brabantsche Illustratie. De schrijver hekelt speciaal j 't feit dat dit blad zooveel ruimte en foto's wijdt aan sport—prestaties en zoo weinig attentie heeft besteed aan j 't congres der H. Familie onlangs te Boxtel gehouden. Wij willen absoluut niet treden in de rechten van „een directeur" om dit feit iets afdingen op de groote beteekenis van deze bijeenkomst van een 20.000 leden der H. Familie en gaarne erken nen dat deze gebeurtenis belangrijk genoeg is om daaraan een groot aantal foto's en beschrijvingen te wijden, maar wij vragen ons tevens af wat het voor nut of waarde heeft om een onderneming als 't concours- hippique te Waalwijk, (en dit bij de aangehaalde sport—demonstraties die beter door de Brabantsche Illustrie bedacht worden nog wel speciaal), aan te duiden „als een onbeduidend concours hipplque te Waalwijk" waar aan blijkbaar te veel aandacht werd gewijd. Temeer waar hier de eerw. schrijver geheel bezijden de waarheid is. Het was geen onbeduidend con cours hippique, maar een der belang rijkste die dit jaar in ons land zijn gehouden, waaraan verbonden de Olympische voorproeven, een con cours dat wat deelname, bezoek, orga nisatie enz. betreft volgens ieders meening prima Is geslaagd en van groot belang geacht kan worden voor de paardensport, -liefhebberij en-fokkerij, Wil de schrijver dit niet op ons gezag aannemen dan moet hij maar eens lezen wat de ZeerF.erw. heer van Erp, pastoor van St. Clemens hier omtrent in een artikel in „'1 Kerk klokje" van 8 juli schreef. Werkelijk „het gaat boven ons pet" waartoe het dienstig is iets goeds af te breken, om een andere goede zaak, 't zij dat deze natuurlijk van meer sociale beteekenis is, te bevorderen. De vacature van Griffier der Staten. De „Meijereische Courant" heeft een gerucht gehoord dat de burge meester van Eindhoven de heer Ver dijk, ernstig in aanmerking komt voor Griffier. Dit gerucht is, zegt 't blad op zijn minst genomen voorbarig, daarbeves- Gistermiddag werd door B. en W. ten raadhuize aanbesteed het bouwen van 12 arbeiderswoningen met 1 winkelhuis. Er werd als volgt ingeschreven Volkszangdag. A s. Zaterdag ten 7 uur zulleh op de Markt de kinderen uit de 4 of 5 hoogste klassen van alle lagere scho len alhier onder leiding van den heer J. van Kempen en met medewerking der harmonie „St. Crisptjn" een 4-tal liederen van den Volkszang zingen, en wel achtereenvolgens 1. Kind van Holland. H. Swart. 2. In de Wei. H. v Oort. 3. Van't lustige Kulpertje. J.Wierts. 4. Zomer. A. Wins. Vedehova". De vereeniging der Hollandsche Vakschoolleerlingen „Vedehova", bood gisteren avond in totel Verwiel, haar leden en donateur!* een souper aan, ter gelegenheid van het einde van het cursusjaar in zijn openingswoord heette de heer C. Tack, voorzitter van „Vedehova" allen welkom en me moreerde, dat met de sluiting van het schooljaar ook de vereeniging „Vede hova" één jaar bestaat, in welke korte periode zij zich van de sympathie en belangstelling van leden en donateurs heeft weten te verzekeren Vervolgens deelde spr mede, dat de vereeniging heeft gemeend aan den heer Hi.mik, Directeur der Eerste Nederl. Leesten en Messenfabriek te Tilburg het eere lidmaatschap te moeten aanbieden. De heer Hirmik dankte in hartelijke bewoordingen en noemde het een eer en een vreugde het eere-lidmaatschap van Vedehova te kunnen aanvaarden. Namens de donateurs, of juister nog, namens de Hollandsche vrienden sprak de heer C. Verwiel woorden van waardeering aan 't adres van „Vede hova". De avond werd verder met muziek en voordrachten in prettige stemming doorgebracht, waarbij weer eens dui delljk naar voren kwam de goede Jud. van Delft Norbert Gragtmans, Dr. G. v. lmbeeck, Jac Spijkermanen Piet Treffers. Muziekconcours Zevenbergen. Aan het op 11, 12 en 15 Augustus te houden Int. Muziek- en Zangcon cours te Zevenbergen zullen o m deelnemen. Mannenkoren 3e afd „Bel Canto" Kaatsheuvel. Gemengde koren 4e afd. „De Heide- bloem" Vrijh. Cappelle, „Exelsior" Sprang. Idem le afd. uitmuntendheid „Halle lujah" Waalwijk. Eere-afdeeling„'t Rozeknopje" Capelle. Harmonie le afd. „Volksvlijt en Volksvermaak" Waspik. Prijsverschieting Kruisboogschutters- gezelschap Nooit Gedacht". Ondanks het warme weer waren Zaterdag j 1 de leden en enkele eereleden van bovengenoemd gezel schap samen gekomen voor een onderlinge prijsverschieting, welke traditie reeds vele jaren bestaal en die zich steeds kenmerkt als een ge zellige afwisseling in de drukte der kermisdagen. Ten ongeveer 6 uur werd een begin gemaakt met schieten nadat er eerst geloot wastusschen de 24 deelnemers, welke in 4 ploegen verdeeld waren, in welke ploeg zij ingedeeld, weiden. Bij tusschenpoozcn weid natuurlijk gelegenheid geboden om zich eens te verfrisschen tegen de groote hitte en werden ook de kansen van elk druk besproken. Het was reeds bijna tien uur toen het laatste schot viel en hiermede ook de kamp geëindigd was, welke tot resultaat had dat ploeg no. 3 den Ier» t/m den 6deo prijs behaalde, ploeg No 2 den 7den t/m den 12den prijs, ploeg No. 1 den 13den t/m den 18den prtjs en ploeg No 4 den l9den t/m den 24sten prijs behaald had. Nadat men des avonds nog een tijd gezellig in de mooie doelen van het gezelschap bij elkaar had gezeten, was het voor Zaterdag afgeloopen en zouden des Zondags om 12% uur de prijzen worden uitgereikt aan elk der leden. Zooals ook vorige jaren was er ook thans weer flinke belangstelling om de werkelijk fraaie prijzen te bezichti gen die voor de verschieting door de leden onderling waren disponibel gesteld. De Voorzitter voelde zich dan ook verplicht alvorens de prijzen werden uitgekozen een woord van dank te brengen aan de leden voor hunne geschonken prijzen, daarbij de hoop uitsprekende dat 't volgend jaar allen Begin van brand. Bij den landbouwer A. v. V., Laag einde alhier, ontstond gisteren, ver moedelijk doordat er een gaatje in den schoorsteen was, brand in het pas geborgen hooi Door in allerijl den hoolvoorraad uit elkaar en naar buiten te werken, was men met be hulp van omwonenden en even later met de hulp van de stoomspuit het vuur spoedig meester en bleef de brand slechts tot een kleine hoeveel heid hooi beperkt. Aangehouden. Op verzoek van onze gemeente politie is te Beigen op Zoom aan gehouden zekere M., een Belg, die eenige dagen bij L. alhier in de kost was en verdacht werd zich daar aan diefstal te hebben schuldig ge maakt. Verdachte, waarop niets te verhalen viel, is over de grens gezet. Intern. Tentoonstelling voor Schoen en Leder-industrie. Maandagmorgen is de internationale tentoonstelling van de schoen- en lederindustrie in den Dierentuin te 's-Gravenhage oiflcieei geop-nd. Daar bij waren o.m. tegenwoordig burge meester Palijn, vertegenwoordigers van den Middenstandsbond, den R.K. en den Chr. Middenstandsbond, van de Federatie van Lederfabrikanteu, den Bond van Schoenmakerspatroons, voorts de heeren Kropveid, voorzitter der K. v. K. aid. Kleinbedrijf, v. d. Waerden, directeur van het Rijksproef station voor ieder in Waalwijk, v. Liempt, secretaris der K. v. K. te Waalwijk. De tentoonstelling werd geopend door den voorzitter van het comité, den heer W. Donker Pzn., die een uitvoerig overzicht gai van de ontwikkeling der schoenindustrie en herinnerde aan de uiterst moeilijke jaren, die de industrie doorgemaakt heeft. In 1922 begon de vraag naar artikelen, waarvan vele schoenfabri kanten zelfs het bestaan niet ver moedden. Na eenige jaren echter kon men door hard werken voldoen aan de aanvragen, die steeds gecompli ceerder werden. De modellen der schoenen vermeerderden per week met een 100 tal en opnieuw werd het voor den kleinwinkelier schier onmogelijk, aar» de aanvragen te voldoen. Daarbij kwam de oprichting van allerlei groote zaken en warenhuizen;dle den kleinen man tiachtten op te slokken. Toenis er echter een keerpunt gekomen, want evenais in de kledingindustrie de oprichting der groote confectiezaken met zich bracht de behoefte aan per fectioneering van het product, zoo ging dat ook met de schoenindustrie. Met den prijs daalde ook de kwaliteit. W. v. d. Hammen, Waalwijk f 32 400 verstandhouding tusschen da buiten- f 32 500 33.690 33.840 35.380 H. Maas, Waalwijk C. B Timmermans Sprang—Capelle J. Kooien, Waalwijk J. den Teuling, Waalwijk J W. Nieuwenhuijzen, Sprang f 35 495 Gebr. van Kralingen, 's Bosch f 37.375 Tevens werd door B en W. aan besteed het verfwerk van: a. 24 arbeiderswoningen aan de St. Crispijnstraat. b. R.K. Hooge Handelsschool. c. 2 heerenhuizen naast de Han delsschool. d. Teekenschool. e. Openbare school. De inschrijving was als volgt voor a. P. v. d. Pas f 517 W. Hens f 552 v. d. Aa f 720 H. Kootkar f 336 P. Dekkers f 556 voor b gecombineerd met c. P. v d. Pas, respec tievelijk f 191 en f 159 f 399 landsche studenten en de Waalwijk- sche burgerij. De heeren Löwenlahl en de Ruijter verzorgden zeer goed het muzikale gedeelte van den feestavond. Zwemwedstrijd. A s. Zaterdagmiddag ten 4 uur zal in de bad— en zweminrichting „Het Hoefswiel" een zwemwedstrijd gehou den worden, bestaande uit de vol gende nummers: Borstzwemmen voor volwassenen. Vrije slag Rugzwemmen Gekleed zwemmen Borstzwemmen voor deelnemers be neden 16 jaar. Vrije slag voor idem. Duiken Hardloopen in ondiep water voor kinderen beneden 12 jaar. Bij voldoende deelname wordteen dames—nummer gegeven. W. Hens v. d. Aa P. Dekkers voor d: P. v. d. Pas v. d. Aa - P. Dekkers en voor e P. v. d. Pas 611 348 f 178 f 345 f 154 f 370 Deelnemers (neemsters) moeten zich aanmelden tot uiterlijk Vrijdagavond bij den Badmeester of bij een der bestuursleden. De deelname is gratis. Entree voor niet—leden belangstellenden 25 cent. Het bestuur heeft een flink aanfal prijzen beschikbaar gesteld. De jury voor deze wedstrijden be staat uit de heeren: weer aan deze verschieting zouden meedoen, waarna de prijzen werden ^eI, gan thans door hard werken den uitgekozen in de volgorde zooals die j strijd aanbinden. Om dezen strijd te Zaierdag verschoten waren enwelvergemakkelijken dient mede de ten- le C v. d Wiel, 2e L. Kroot. toonstellirg. die spr. hierna voor 3e E Maas, 4e P. Biekens, 5e K. v.geopend verklaarde, d. Schans, 6e Ant de Ruijter 7e A ^en heer Donker hebben nog Rombouts, 8e P. van Bavel, 9e Fr. v. ^et vvoord gevoerd de heeren A. de Helvoin, 10e J van Spaandonk, 11e Walle, voorzitter van den Ned. Bond K. Dollekens, 12e J. van Helvoirt, van Schoenmakerspatroons en Krop 13e Adr. Demmers, 14e C Lammers, Veld. 15e J. Muller, 16e H. van Helvoirt, 17e H Muskcns 18e A. van Herpen. De Plechtige Omgang te 's-Hertogen- 19e Aug. van Bladel, 20e |ac. van bosch. Helvoirt; 21e F. Rombouis, 22e Adr. Zondag werd in Den Bosch de jaar- de Ruijter, 23e A. Stokwieler, 24e L. lijksche Plechtige Omgang gehouden. Demmers Dit jaar was een jubeljaar, waarin De extraprijzen werden bij loting 1 herdacht werd hoe vóór vijl en zeventig gewonnen door K. Dollekens, P. jaren het beeld weer naar de Maria- Biekens, A. Stokwielder en J Muller. Nu waren ook een 3 tal eereleden aanwezig onder wie de heer A. v. d Heijden uit Amerika, die tijdelijk hier vertoeft. Als gebruikelijk werden nu door ver schillende leden en aanwezigen mooie voordrachten met zangnummers ten gehoore gebracht, welke zeer in den smaak vielen, wat wel bewees het applaus na elk nummer, vooral de heeren Remie, van Delft en v. d. Wiel verdienen daarvoor speciaal een woord van hulde. De heer v. d. Heijden liet zich ook niet onbetuigd en verzocht alle leden en eereleden den eersten dronk in te zetten op den groei en bloei van „Nooit Gedacht", waarna hij ook mededecling deed dat het eerelid John Kroot, die thans in Amerika is, hem opgedragen had om voor zijn rekening de glaasjes eens te laten vullen. Lang bleef men gezellig bijeen, zoodat te vroeg het uur was aan gebroken waarop men de mooie zaal moest ontruimen om plaats te maken voor de dansliefhebbers. Nadat door den Voorzitter een woord van dank was gebracht aan de leden en vooral de Amerikaansche eereleden voor hunne royale traktatie's en de gezellige uurtjes, werd de eerste dans Ingezet op dezen middag, uitsluitend vror leden van „Nooit Gedacht", waarna allen ten hoogste voldaan voor het genotene huiswaarts keerden. Voorwaar „Nooit Gedacht" weet hare leden nog eene echt ouderwet-, schen kermisdag te bezorgen. i stad werd teruggebracht en vóór vijftig jaar het wonderbeeld op last van Z. H. den Paus plechtig werd gekroond. Daarom moest vooral dit jaar in het bijzonder een nieuwe luister worden bijgezet aan den plech- tigen omgang en daarom waren ook van heinde en ver duizenden geko men, die aan den omgang een mas- salen aanblik gaven. Om drie uur begon de meer dan anderhalf uur lange stoet te trekken, nadat het carillon de plechtigheid had „ingeluid." De indruk van het geheel was over weldigend. Het was een stoet vol schitterende kleuren, flikkerend inde tropische zon. vroom biddende man nen afgewisseld door bruidjes tn maagden, kunstzinnige vlaggen en vaandels, grootsch opgezette groepen. Het eerste deel van den Omgang bestond utt de onderscheidene ver- eenigingen, corporaties en broeder schappen met hun vaandels, groepen en emblemen. Het tweede deel beeldde uit de historie van het wonderbeeld der Zoete Lieve Vrouw, terwijl het derde gedeelle de Verlossing der mensch- heid door de tusschenkorrst van Maria voorstelde. Het geheel werd besloten door het comité van den omgang, de congre gatie van den Allerheiligsten Verlosser, de paters Capucijnen. de geestelijkheid der stad en de R.K. Raadsfractie, terwijl enkele Bossche O L. Vrouwe processies met een groep „Maria hulp der Christenen" mede hun groet brachten aan Maria, de zoete Lieve Vrouwe van Den Bosch.

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 5