lITECHO AHHET TuioÊü Zomersproeten ver- 2.- No. 58. Zaterdag 21 Juni 1928. 51e Jrg. TWEEDE BLAD. GEMEENTERAAD. MADE. De raad dezer gemeente vergaderde Woensdagmorgen ten raadliuize ondft voorzitterschap van den Edelachtbaren heer Burgemeester van Gils. Afwezig met kennisgeving dhr. J. Se- geren Wzn. Nadat door den Secretaris de notulen der vorige vergadering zijn voorgele zen, merkt dhr. v. d. lieek op, dat het gesprokene over de subsidie-aanvrage van het Wit-Gele Kruis, niet volledig is genotuleerd. 1. Mededeelingen. a. Proces-verbaal van Kas opname bij den gemeente-ontvanger, waaruit blijkt, dat in kas was en moest zijn 6466.861/*. b. Schrijven van Ged. Staten, hou dende mededeeling, dat de kwestie in zake annexatie van de gehuchten Stui- vezand en Hoogerheide met Made, is af gehandeld. c. Koninklijke Goedkeuring op de verordening tot wijziging der vermake- I ij kheidsbelasting. d. Alsvoren, tot wijziging der leges- verordening. e. Verslag van de Kamer van Koop handel voor de Langstraat. Al deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. 2. Opmerking wijziging algeineene politie-verordening en voorstel intrek king wijziging hondenbelasting. De Voorzitter licht toe dat het ge- wenscht is aan de politieverordening toe te voegen art. 32, houdende bepa ling tot aanwijzing van stopplaatsen voor autobussen. De Raad gaat met het voorstel ac- coord. 3. Ontslag aan A. L. van Herwijnen als gewezen lantaarnopsteker te Drini- melen. Voorzitter. Op Drimnielen bestaan de gewone lantaarns niet meer en behoe ven we dus van de diensten van v. Her wijnen geen gebruik meer te maken. Wij stellen U voor aan v. Herwynen met ingang van 1 Juli eervol ontslag te verleenen onder dankzegging voor de bewezen diensten. Wordt goedgevonden. 4. Aanbieding gemeenterekening en tie rekening van G. E. B. over 1927. Beide rekeningen worden gesteld in handen van de commissie van onder zoek. 5. Adres bestuur R. K. Diocesaan Congres over het Huwelijk om kleine bijdrage. De Voorzitter zegt, dat B. en W. aan leiding hebben gevonden voor te stel len genoemd congres te steunen met een bijdrage van 5. De raad gaat z.h.s. met dit voorstel accoord. b. Adressen van Schoolhoofden al hier om subsidie voor schoolreisjes. B. en W. stellen voor een subsidie te verleenen van 50. de Wijs. Ik vind 1 per leerling niet te veel. v. d. Veeken. Ik heb er met v. Delft over gesproken en er op gewezen dat men vroeger de belofte heeft gedaan de kinderen te zullen laten sparen. Van Delft zei me, dat er ook door de kinde ren gespaard wordt, maar dat er zijn, die zulks niet kunnen. Om zulke kin deren nu ook in de gelegenheid te stel len een schoolreisje mede te maken, daarvoor vraagt men nu subsidie. Ligtvoet. Ik had gaarne vermeld ge zien hoeveel kinderen verleden jaar gratis een schoolreisje hebben meege maakt. v. d. Veeken. Ik kan nog wel mee- deelen, dat de Kerkelijke overheid te gen zulke reisjes is, zoodat vermoede lijk dit jaar voor 't laatst een school reis zal worden gemaakt. Ligtvoet. We kunnen ook niet blij ven geven, in andere gemeenten zien we de belasting naar omlaag gaan en hier hooger. Voorzitter. Dat is niet waar. Uit het verslag van de Kamer van Koophandel kunt u zien, dat van alle gemeenten in de Langstraat onze gemeente er het gunstigst voorstaat. Hel lid Steijnis merkt op dat voor de school te Drinmielen eigenlijk geen subsidie noodig is, omdat daar zoo goed als alle kinderen wel voldoende kunnen sparen. Spr. heeft bovendien vernomen dat er in Drinmielen voor schoolreisjes gecollecteerd wordt. v. d. Reijt. We zouden in beginsel kunnen besluiten een kleine subsidie te geven, maar dan eerst rekening en verantwoording te vragen. Met dit voorstel gaal de raad accoord. Rondvraag. v. d. Sluis. De vlag van den toren is versleten. Straks moet er weer gevlagd en dan zitten we zonder. Zou 't Dagel. Bestuur ook voor een nieuwe vlag kun nen zorgen? De Voorzitter antwoordt bevestigend. Het lid v. d. Sluis wijst op de ver diensten van den A.N.W.B. en vraagt of het geen aanbeveling zou verdienen indien de gemeente als lid van dezen bond toetrad. Wanneer de gemeente lid is, zou ze zich bij den aanleg of de verbetering van wegen of fietspaden misschien van de medewerking van den A.N.W.B. kunnen verzekeren. Voorzitter. We zullen eens naar de Zonder schriftelijke toestemming is eenige overname uit deze rubriek verboden. WERELDREIS VAN PROFESSOR 112. WEETGRAAG, SLIMME JOCHEM EN TIPPIE, DE POES. 106. Hij vond zijn heer in druk gesprek Al wand'lend over het breede dek Met nog een heer. Vrind Jochem dacht: Wel dat had ik niet verwacht. 107. Mijn heer gaat nooit met iemand om; Ik maak, dat 'k gauw er achter kom, Wie dat wel is, die vreemde heer. En Jochem riep: ,,'k Heb Tippie weer!" 108. Professor kwam op Jochem af, Die vlug hem het brave poesje gaf. „Kijk, Jochem, zie eens even goed, Wien 'k op het dek hier heb ontmoet. 109. Dat is mijn vriend, professor Grijs, Die gaat ook net als wy, op reis. Ook hy gaat 't vreemde land bezoeken, Waarvan ik las in dikke boeken. 110. Wij doen de reis nu met elkaar, Dat geeft gezelligheid voorwaar." Wat was die Weetgraag in zijn nopjes! En Tippie gaf al dadelijk kopjes. - 111. Aan Weetgraag's vriend, die, 't bleek al ras, Voor dieren ook heel vriend'lijk was. En Tippie spon en Jochem lachte Vol van de pret, die het viertal wachtte. De tijd ging nu genoeglijk voort. Nog eenmaal werd de pret verstoord, Het was toen men op zeek'ren dag, Opeens een hoogen ijsberg zag. 113. O wee, dacht Jochem, nu is 'trnis. Die berg komt op ons aan, gewis. Maar Grijs en Weetgraag zeiden: „Neen Daar vaart ons schip vast wel om heen" 114. Gelukkig dreef 't gevaar voorbij En klopte Jochem's hart weer blij. Nog dikwijls keek hij angstig rond Of ergens zich zoo'n berg bevond. 115. De reis ging verder ongestoord, En schoon het prettig was aan boord, Ze waren blij, toen na veel dagen, Ze het vreemde land van verre zagen. Wordt vervolgd. JORIS OP REIS. door JOHAN DE ORAAF 11 Eindelijk was dan de dag van bet vertrek gekomen. Na zoowat heele- maal door zijn vrouw te zijn aange kleed, een portemonnaie in zijn zak te zijn gestopt, verder een koffertje met boterhammen met spek, een flesch melk, een paar zakdoeken en een parapluie in zijn hand te hebben kosten informeeren. de Weys. Als ik den toestand dei- gemeente geweten had, zooals nu uit het verslag van de Kamer van Koop handel blijkt, dan had ik er in de vo rige vergadering mijn stem niet aan gegeven, om de belasting met pCt. te verhoogen. Naar mijn meeniug had de meerdere opbrengst gevonden kunnen worden in een verhooging van de per- soneele- en vermogensbelasting. Dan zou ik in de toekomst gaarne een pro gressieve heffing zien. Voorzitter. Daar hebben we vroeger ook al eens over gesproken en geïnfor meerd hoe groot de opbrengst van een evenlueele vermogensbelasting zou zijn. Er zijn hier maar heel weinig menschen die vermogensbelasting betalen. Dat be drag valt werkelyk tegen; 'tzal zoo on. ge veer 11)00,bedragen. de Weijs. De personeele belasting is zeer laag. Ik hoop dat de raad 't vol gend jaar een voorstel tot verhooging der personeele belasting zal steunen. Voorzitter. De personeele belasting is hier inderdaad zeer laag. Wanneer be- lastingverhooging noodig is, dan moe ten we 't middel aanwenden door dhr. de Weijs aangegeven. Weth. v. d. Veeken raadt aan om zeer voorzichtig met de belasting te werk te gaan. De heer de Weijs acht het gewenscht dal door B. en W. op gewichtige pun ten schriftelijke prae-adviezen worden uitgebracht en aan den leden thuisge- zonden. v. d. Sluis. U kunt hier toch de stuk ken komen inzien. De heer de Weijs zegt dat hij daartoe den tijd niet heeft en bovendien dat 't niet de weg is. Weth. v. d. Reijt vraagt ol de Weijs soms een uitgewerkte agenda wenscht in den geest als de Kamer van Koop handel doet. Spr. vindt dat ook voor de leden een groot gemak. de Weys. Juist, dan krijgt men ten minste tevoren al een blik op de zaken en kom je niet plots in een donker huishouden. v. d. Beek. Ik heb voor eenige jaren geleden ook al zooiets voorgesteld. De Voorzitter zegt toe met het ver zoek van het lid de Weijs rekening te zullen houden. De Weijs. Dat lijkt me zeer ge wenscht. In de vorige vergadering b.v. kwamen we geheel onvoorbereid voor de annexatiekwestie te staan. Er werd een brief voorgelezen en daarmede was de zaak uit. v. d. Sluis. Zijn er ook al onderhan delingen gaande betreffende overdracht van het G. E. B. aan de P.N.E.M.? Voorzitter. Ja, ik verwacht spoedig een antwoord. Hierna sluiting. gekregen, drukte Tine hem nog eens extra op zijn hart toch voorzichtig te zijn en op de auto's te letten. Büjgemoed begaf Joris zich op weg naar het stationnetje. Hij ging op reis voor het eerst van zijn leven en dan nog wel alleen. Joris die nog nooit in het plaatse lijk stationnetje was geweest stevende recht door de deuropening op het perron af maar werd niet doorgelaten want hij moest eerst zijn kaarije laten knippen. .Die krijg je immers in den trein", zei het verblufte boertje tegen den controleur. Deze verwees hem echter naar het loket waar de kaartjes wer den verkocht Er was op het oogen- olik niemand, zoodat de kaartjesver- kooper niets te doen had. „Ik moet naar Amsterdam", zei Joris „Gefeliciteerd mijnheer", zei de beambte, die in de gaten had met wie hij het had te doen. „Gaat u er heen loopen." „Nee met den trein", antwoordde Joris. .Nu, zei de beambte", dan moet u opschieten de trein komt juist bin nen. Geheel verbluft staarde Joris den man aan. Begreep hij dan niet dat hij een kaartje moest hebben „Ja maar", zei hij, „ik moet een kaartje hebben." „Dat is best. Wat moet u hebben enkele reis of retour?" „Is daar nog verschil in," vroeg Joris? „Ja natuurlijk", zei de beambte, „als u vanavond teruggaat, doet u het beste een retour te nemen." „O nee", zei Joris „ik kom over morgen pas thuis." Dus kreeg hij enkele reis. Op het perron gekomen zag hij den trein zich in beweging zetten. „Hol ho!" scheeuwde het boertje, „ik moet ook nog mee!" „U is te laat mijnheer", zei de stationschef tot hem, de trein vertrekt en u kunt over een half uur pas met een anderen mee. Joris was dus verplicht een half uur te wachten. Zuchtend zette hij zich naast een juffrouw meteen kindje van een jaar ongeveer op een bank WASPIK. De raad dezer gemeente vergader de Dinsdagavond ten raadhuize onder voorzitterscnap van den Edelachtbaren neer P. Dekkers, Burgemeester. Aanwezig alle leden. De notulen der verige vergadering werden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Mededeelingen. a. De Voorzitter deelt mede, van de gemeente Geertruidenberg bericht te hebben ontvangen, dat de Stede lijke Godshuizen aldaar bijdragen in de kosten van verpleging van krank zinnigen e.a. b. Adres bestuur R.K Diocesaan Congres over het Huwelijk, om een Kleine bijdrage Beide stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. c. Schrijven van het Burgerlijk Armbestuur houdende weigering op het verzoek om subsidie voor de ge meente. Brokx. Zou ik misschien mogen weten welke armmeesters voor ons voorstel zijn geweest? Of is dat ge heim Voorzitter. Dat is mij niet bekend. Maar de heer Smits weet er zeker wel van. Smits. Heel het Bestuur is 't eens met dit schrijven. Brokx. In Geertruidenberg geeft 't Burgerlijk Armbestuur toch wel sub* stdie aan de gemeente. U hadt ons verzoek moeten steunen. Smits, ik wist niet dat men in Geer truidenberg subsidie gaf, anders zou ik dit zeker hebben aangevoerd. Maar onze gemeente krijgt toch subsidie in anderen vorm. Voorzitter, ik ben van oordeel dat de verpkgingskosten van krankzinni gen behooren te komen ten laste van net Burgerlijk Armbestuur. Wij heb ben U als afgevaardigde gezonden in de hoop, dat U het Burgerlijk Arm- oestuur ten gunste van ons zou in- fluenceeren. U zegt, indien U geweten hadt dat men in Geertruidenberg sub- sidieontvangt, U zoudtdan onsvoorstel nebben gesteund. Maar wij hebben toch niet naar andere gemeenten te zien. Brokx. ik wil nu ruiterlijk beken nen, dat ik er spijt van heb destijds tegen de candidatuur van den Burge meester te zijn geweest, want ik ge loof nu dat 't voor de gemeente beter is indien we een man als de voor zitter in het Burgerlijk Armbestuui hadden. Smits. Vroeger kwam de voorzitter toch geregeld op de vergaderingen van het Burgerlijk Armbestuur Voorzitter. Maar als men heelemaal niel wil luisteren naar eenig advies neer, Vlak naast zijn beenen stond een open rieten boodschappentasch met babykleertjes blijkbaar aan zijn buurjuffrouw toebehoorend. Of het noodlot hem nu overal moest achtervolgen weet ik niet maar het schijnt zoo. Joris stak een pijp op en wierp zonder nadenken de brandende lucifer naast 2ich neer met het gevolg, dat het ding in de openstaande rieten tasch viel waaruit even later een paar vlammetjes op sloegen, Joris rookte en de juffrouw zong een slaapliedje. Even later begon ze echter vervaarlijk te snulven en sprong in eens met een gil overeind. Joris deed van den weeromstuit hetzelfde, wat een geluk voor hem was, want was hij zoo blijven zitten dan hadden de vlammen tegen zijn broekspijpen gespeeld. (Slot volgt van mij, dan begrijpt U toch wel dat het geen nut voor me heeft om nog te komen. Ik prijs nochtans het be- heer en de leiding van het Burgerlijk Armbestuur. Ik hoop dat men ons in de toekomst zal steunen. In de 24 jaar dat ik burgemeester van Waspik ben, heb ik nog niet zoo'n slech te toestand hier gekend. Wij hadden toch ernstig gehoopt, dat 't Burgerlijk Armbestuur ons zou hebben gesteund. d Mededeeling van proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ont vanger. Er was in kas t 3065.10. Wordt voor kennisgeving aangeno men. Verslag van den Warenkeurings dienst uit het District Breda. Wordt ter inzage gelegd. Kohier straatbelasting. Wordt vastgesteld als ter tafel ge bracht tot een bedrag van I 34(38 88. Goedkeuring rekening Burgerltyk Armbestuur. De Voorzitter licht daarop toe, dat er nog f 1280 aan pacht te ontvangen is. Namens de Commissie van onder zoek deelt de heer v. d. Rijken mede. dat alles in orde werd bevonden en de zaken van het B. A een goedver- oop hebben. 2. Opnieuw vaststellen begrooting 1928. De Voorzitter deelt mede, dat ver. dediging bij de Kroon heeft plaats gehad. Ook de Kroon heeft een be slissing genomen en houdt zich aan de zijde van Ged. Staten, dat de be lasting moet worden gebracht op 7. Nu eenmaal het besluit is gevallen hoopt spr. dat allen zich fatsoenlijk zullen gedragen en de beslissing van hooger hand zullen eerbiedigen. Brokx. Allereerst wil ik U even dank brengen voor de eminente wijze waarop U in Den Haag onze zaak verdedigd heb. Nochtans zal ik blanco stemmen, omdat ik als lid van de Schattingscommissie de inkomsten der ingezetenen ken 7 pCt is een onmo gelijkheid. Ged. Staten zeggen, het moet, maar op die wijze kweeken ze het communisme. Ged Staten schijnen alles te weten. De raad telt niet meer mee. Dobbelsteen had gelijk toen hij PETER DE GROOTE. Van dezen Czaar of Keizer van Rus land heb je zeker wel eens gehoord, al was het alleen maar het verhaal, dat hij te Zaandam eenigen tijd in een ar beidershuisje heeft gewoond. Dit is inderdaad het geval geweest; te Zaandam is nog dat huisje te zien, en, om het voor geheel verval te bewa ren, is er een huisje overheen gebouwd Peter was een zonderling man, die geheel anders deed dan de meeste vor sten van een groot rijk. Reeds op jeugdigen leeftijd zag hij in dat zijn volk in menig opzicht, voor al in het bouwen van vestingen en den scheepsbouw bij andere volken verge leken verre ten achter was en vreemde leermeesters noodig had. Hij ging daarom naar dat gedeelte van de toenmalige hoofdstad Moskou waar Duitschers en andere vreemde lingen woonden en nam er eenigen van in zijn dienst; onder hen waren ook Hollanders. Met dezen kon hij het goed vinden. Onder de Hollandsche leer meesters was er een, die het bouwen van schepen verstond. Deze maakte voor hem de eerste zeilboot. Van hem en anderen leerde Peter de Hollandsche taal spreken. Hij zocht zooveel moge lijk het gezelschap van de vreemdelin gen op en nam gaarne aan hun feesten dwijnen spoedig door een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. zei: 't lijkt wel de Oeteldonksche club, de raad van elf In Den Bosch willen ze den toestand van onze gemeente beter kennen dan onzeg raad. Zulke alwetende kerels zijn een milltoen waard Wanneer er bij mij een klacht komt dan ga ik op onderzoek uit. maar blijf niet rustig thuis zitten zoo- deel. Hij kleedde zich als een Holland sche schipper. In alles wilde hij zooveel mogelijk op een Hollander gelijken. Op 20-jarigen leeftijd werd hij vorst over het Russische rijk omdat zijn bei de broers ongeschikt waren om te re- geeren. Nu Peter eenmaal Czaar gewor den was, besteedde hij nog meer tijd eu geld aam zijn liefhebberijen, vooral aan den scheepsbouw. Hiervoor was li ij echter nog altijd afhankelijk van 't buitenland. Dit vond hij toch eigenlijk niet goed. Daarom gaf hij aan vijftig jongelieden uit de deftigste familie's het hevel naar het buitenland te gaan om daar den scheepsbouw en de zee vaart te leeren. Of zij dat prettig von den? Heelemaal niet. De meesten van zijn landgenooten waren met zijn plan nen maar weinig ingenomen. Zijn lief. de voor het buitenland nam men hem heel kwalijk. „Kijk", zei men, „het is niet genoeg, dat hij zelf de Russische zeden en gewoonten niet volgt, hij wil ook anderen in het verderf storten." Maar hij liet de menschen praten en ging zijn gang. Toen echter bekend werd, dat Peter zelf naar het buiten land wilde gaan, was naar veler mee ning de maat vol. Een Czaar van Rus land, die naar het buitenland ging en nog wel om daar wat te leeren, dat was te veel. Maar Peter had het zich nu een maal in het hoofd gezet en hy ging. (Wordt vervolgd). Ouders, lezen ook Uw kinderen ons eugdhoekje

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 5