Heeren- en KinMleedlng Hlnneziln „De Adelaar". Magazijn „HET INKER" Sptlaal Mm- ii Patlaissii MiersM ES, - 's Bnscti. r. KOESEn Magazijn „De Eeder" Dames- en Heerenhapser Champea Mooi Bébé-goed Verslag Kamer van Koophandel voor de Langstraat. Het adres voor Ie klas Vakkundige bediening. HEERENM0DE5 COERTS-KUyPER Kondbreimachines. aangezocht om op één bepaalden dag ean vaste wijk of gedeelte daarvan te bewerken. In 't volle vertrouwen, dat niemand de gevraagden dezen kleinen dienst zal weigeren, zullen deze col lectanten dezer dagen hiervoor een verzoek van de commissie ontvangen. Wanneer ieder naar vermogen mede werkt. kan Koninginnedag 1928 een feestdag worden, die de plaats eer aan doet. Concert. Het Kon. Muziekgezelschap „Eup- hona" geeft Zondag 12 Aug. een con cert vanwege de vereeniging W.B. op de Markt te Waalwijk. Geslaagd. Te Waalwijk slaagden voor het examen van de Vakschool de heeren F. Brok en L Ligtvoet voor het 2e leerjaar, de heeren v. Dongen, W. v. Nieuwstadt enP. v. Berkel voor het le leerjaar. De heer J. Qubbens slaagde voor het toelatingsexamen aan de R.K. Kweekschool voor onderwijzers te 's Bosch. Volksconcert. De Kon. Erk. Harm. „Apollo" geeft Zondagavond een concert op K B. Ktosk op de Markt om 8 uur. Programma 1. Marsch. 2. Ouverture Solemnelle A. Qlagounoud. 3. Variationen über den Trinklied „lm Tiefer Keiler" Fr. Kroep. Solo für Euphonion. 4 Valse Interrompue L. Montagne. Pauze 5 Marche. 6. Gloria Victis, Ouverture L. Langlois. 7. Alpenglüh'n B. Rodenkirche. Polka für 2 Pistons. 8. Finale. Brandweer. Gisteravond hield onze brandweer een algemeene oefening in Hoofdstraat en Peperstraat. Alleen om de ontzet tende massa's stof, dat door 't werk aan de wegen vrij komt voor een paar uren vast te leggen, is deze oefening al prijzenswaardag. Een massa nieuws gierigen vooral kinderen woonde onder veel pleizier de spuitoefeningen bij. St. Vincentiusvereeniging. Zondag wordt alhier de kringver gadering gehouden de St. Vincentius vereeniging uit den kring Geertruiden- berg. Een spreker zal voor de Confe rentie optreden. (Vervolg.) Handel in Huiden en Looistoffen. Overzeesche huiden. Na den grooten oorlog was het jaar 1927 het belang rijkste jaar voor de huidenmarkt In het begin van het jaar was de markt vast en iets hooger, later kalmer met af en toe stil staande en lager wordende prijzen deze herstelden zich spoedig en stegen weer tot Augustus om daarna iets te dalen. Daarop volgde een tijd van prijsstijging, die regelmatig aanhield, in December een oogenblik stilstond, om in de laatste weken van het jaar weer sterk op te loopen door de ongewoon groote kooplust van Rusland, Amerika en Duitschiand. Zoo eindigde het jaar met de hoogste prijzen. De oorzaak van dezen gang van zaken is te noemen, dat buiten de gewone vraag en aanbod, de oude voorraden meest verkocht waren en voor de nieuwe productie de vraag zoo groot was, dat zich geen voor raden van beteekenis konden vormen Omdat de vraag naar leder zeer groot was en men behalve in Hoiland de prijzen van het leder in verhouding kon brengen tot de prijzen van de ruwe huiden, konden de meeste Ieder fabrikanten regelmatig aan de markt blijven. Behalve de groote aankoopen voor Amerika en Rusland kan als een factor van meer algemeene beteekenis worden genoemd de groote consumptie van leder voor allerlei doeleinden. De nu en dan gelanceerde berichten ter waarschuwing voor de hooge huidenprijzen, hebben blijkbaar geen invloed gehad op de koopers. Een verwijzing naar de toestanden 1920/'21 kon hen evenmin afschrikken. Voor de Hollandsche huidenmarkt is de aanvoer te Rotterdam van groote beteekenis. Het is echter moeilijk vast te stellen welk deel van den aanvoe voor de Nederlandsche nijverheid is bestemd, omdat de Rotterdamsche importeurs meest in transito verkoopen Er is weinig opgeslagen, een ver schijnsel dat zich ook in andere im porthavens voordeed Zoo had Ant werpen slechts 12 000 huiden in op slag tegen 100.000 stuks het vorige jaar In Javahuiden was ook in Hollanc van geen voorraad sprake. De zaken Gemeenten tot het district der Kamer van Koophandel voor de Langstraat behoorende, met het bevolkingscijfer op 1 Januari 1928 en den belastingdruk op het inkomen voor gehuwden met 2 kinderen over het belastingjaar 192711928. in Java-runder en buffelhuiden gingen vlot. De prijzen gingen sterk omhoog, niettemin werden de verhoogde prijzen aan de importeurs gretig betaald. Het jaar sluit met de hoogste no teeringen en met zeer kleine aanbie dingen. La Plata huiden. Frigorificos noteer den in het begin van het jaar 9 d. per lb. voor Argentijnsche en 9'/2 d. per lb. voor Montevideo ossen. De prijzen daalden dan eenigen tijd iets om ver- volgens stabiel te worden. Begin Augustus daalden de prijzen weer, om daarna aan te trekken en ten slotte te stijgen tot 14 d. In Saladeros was het precies hetzelfde. Ook de Liebighuiden volgden de verhooging van de Frigorificos. Iedere inschrijving bracht regelmatig hoogere prijzen, zoodat bij de laatste Liebig inschrijving (hulden van Januari slach ting) prijzen van 14 7/16 d tot 14s/4d. bereikt werden. Merkwaardig is het, dat de koehuiden, die de laatste jaren eenige pencen lager noteerden dan de oshuiden, nu de prijzen van deze laatste nabij kwamen. Buenos Aires Americanos stegen plm. 60°/0 in prijs. In droge La Plata huiden werden dit jaar groote zaken gedaan en de prijzen stegen van 12 d. tot ca. 20'/a d. Alle andere droge huiden stegen in dezelfde verhouding; droge Sierra Cordoba noteeren nu 21'/2 d. Jnlandsche huiden De eerste veilin gen van het jaar hadden een kalm verloop en weren ai en toe iets lager. De prijzen waren toen voor prima koeien 32—34 cent per KG Na Mei trad een verbetering in en omdat na Juli alle Europeesche veilingen regelmatig hooger gingen, ondervond ook de Amsterdamsche veiling de ge volgen, De huidenprijzen gingen dikwijls sprongsgewijze 10 l5°/0 omhoog om in December met een recordprljs van ruim 50 cent te sluiten, in het algemeen was de handel inde tweede helft van het jaar zeer leven digde voorraden werden spoedig verkocht. Geheel Europa kocht, alleen Engeland legde de verhoogde prijzen niet aan de handel met dit land, die in het eerste halfjaar zeer beduidend was. kwam in de tweede helft geheel tot stilstand. Kalfsvellen. In den aanvang van het jaar zeer fl iuw met tamelijk regelmatig terugloopende prijzen, hoofdzakelijk van nuchtere kalfsvellen. In het tweede halfjaar werd echter zeer veel gekocht aan steeds hoogere prijzen door Duitschiand en Frankrijk, ook door de groote Nederlandsche fabrieken. Was de prijs in Mei ca. 44 cent per '/2 K.G., op het einde van het jaar was deze gestegen tot 75 cent per V» K G. Voor dit artikel was de Nederland sche marktal sedert jaren aangewezen op Amerika en zelfs toen de prijzen in April/Mei ongeveer 50 cent waren, was Amerika nog in de markt, doch wenschte verder de verhoogde prijzen niet meer te betalen. Integendeel zond Amerika beduidende partijen naar Europa. Overzicht van huiden in 1927. de prijsstijging der Hoogste prijs in Frigorlfico ossen Frlgorifico koeien Buenos Aires Americanos Iniandsche koeien 1926 9 d. 77, d. l33/4 d. 377, ct. 1927 M74 d. 1274 d. 203/4 d. 507, ct. Van de andere soorten looistoffen stegen de prijzen merkbaar. Mimosa steeg van 11 /- tot 17 en zijn hierin geen offerten te krijgen. Valo nea, die in het begin van het jaar flauw was en ca. 11.10/- noteerde kost nu 14/ Madros Divi—Divi noteert nu £17//- en van Cura?au wordt niets meer aangeboden. Myrabolanen in het begin van 't jaar zeer flauw en alleen met verlies te verkoopen, kost nu 14 10/- per ton. Hollandsche schors. In 1927 werd voor deze looistof genoteerd Eikenschors Graafschapper f.5.50 per 65 K.G. H Veluwsche f. 4.25 per 65 K.G. Noordelijker gewonnen f.3 85 per 65 K.G. Lederhandel. Evenals het vorige jaar, hebben de resultaten, bereikt met de lederimport- handel, over het algemeen bevredigd. In het bijzonder bracht het laatste kwartaal van 1927 voor velen een extra winst door den enorme prijs stijging in nagenoeg alle ledersoorten. Door de fabrikanten van luxe schoenwerk werden gekleurden box calf en geitenchroom het geheeiejaar door regelmatig gevraagd en werden deze voornaamste fantasieartikelen voornamelijk geïmporteerd Boxcalf uit Duitscnland, Amerika en België, chevreaux uit Duitschiand, Amerika en Frankrijk. In de maanden Juni, Juli en Augus tus was er een enorme vraag naar gekleurde chevrettes in rood, blauw, beige en grijs voor de fabricage van de zoogenaamde charleston-schoenen. Engeland en Frankrijk waren van dit artikel wel de voornaamste leveran ciers. Gekleurd Paardenleder (Rossche- vraux), hoofdzakelijk betrokken uit Duitschiand en België, ging geduren de het geheele jaar vrij geregeld. De vraag naar Suede-leder (vooral zwart) werd iets levendiger, terwijl zwart chroomgeitenleder, boxcalf en lakleder slechts matig gekocht werden. Het gebruik der diverse soorten imitatie reptielstrulsvogelleder e. d alsmede van fantaisie lakleder ver minderde belangrijk. Zwart en bruin boxrund en javaleder vonden het geheele jaar door regel- matig koopers. Voeringleder (hoofdzakelijk naturel- kleur) werd voor het grootste percen tage uit Frankrijk geïmporteerd, terwijl voor prima soorten naturel en grijs (Persians) ook Engeland nog steeds een voorname leverancier bleef. RECHTZAKEN. Uitspraken. P. D. metselaar te Sleeuwijk art. 341—346, 2 maanden gev. straf voor waardelijk. P. D. te Almkerk, zedenmisdrijf art. 248bis een maand gevangenisstraf. De eisch was 4 maanden. land) verdronken is. J. die te Brunssum woonachtig is, kon niet zwemmen Hij was ongemerkt van het ondiepe in het diepe basin terechtgekomen, en verdronken voor dat hem hulp kon worden verleend. Bij het zwemmen in zee te Domburg is een schooljongen uit Tholen verdronken. De 30 jarige schipper, K. Schot te Oudorp (N. H is overboord geval len en verdronken. Poginge/i zijner beide knechts, om hem te redden, waren vruchteloos. Dinsdagmiddag is aan het stille strand te Scheveningen bij 't zwemmen in zee verdronken de 24 jarige lood gieter W. C. A. H. uit de Vaalrivier- straat in den Haag. Hij werd door den sterken stroom meegetrokken. Zijn lijk is nog niet aangespoeld. Stnds Dinsdagochtend wordt ver mist de 6 jarige C. R. uit de Koren dijkstraat te Scheveningen. De jongen is het laa st gezien in de nabijheid van den vuurtoren. Men vreest dat hij in zee gegaan is en bij het baden Is verdronken. Gistermorgen is door een schip per uit den ntond van de Vluchthaven te Ttel opgehaald het geheel ontkleede lijk van een naar schatting 25 jarig man. Daar alle lijken van personen bij het zwemmen in de Waal en in den Rijn verdronken, op Nederlandsch gebied gevonden zijn, wordt vermoed, dat het een üuitscher is. Eergistermiddag te ongeveer vijf uur heeft in den Vliet nabij Voorscho ten een ernstig ongeluk plaatsgehad. Een roeibootje, waarin gezeten waren de heer W. Wesseling un Den Haag met zijn verloofde liet zich door een motorboot voort sleepen. Vermoedelijk zijn zij bevreesd geworden voor om slaan en beiden te water gesprongen. Toen voorbijvarende schippers het tweetal op het droge gehaald hadden, bleken bij den 25-jarlgen Wesseling de levensgeesten reeds geweken ie zijn. Dr. Birkhof uit Voorschoten slaagde erin bij de juffrouw door toe passing van kunstmatige ademhaling de levensgeesten weer op te wekken. Het lijk is per brancard naar het Raad huis te Voorschoten overgebracht. In de nabijheid van Tsjklof, zijn volgens een telegram uit Moskou, zeven menschen door den bliksem gedood. Zes personen kregen brand wonden, van wie twee ernstig getrof- fen werden. Er is ook veel vee omgekomen. Uit Kowno werd gemeld, dat daar twee militaire vliegtuigen op een hoogte van 500 Meter met elkaar in botsing zijn gekomen. De beide bestuurders werden gedood de twee waarnemers werden zwaargewond. Bij de vervolging van een bende Albaneesche opstandelingen is een patroelje gendarmen en boeren in een hinderlaag gevallen in een bosch bij Novi Bazar. Vier gendarmen en drie boeren werden gedood, één gendarme zwaar gewond. De bende, die de hinderlaag gelegd had, vluchtte vervolgens inde richting van de Albaneesche g^ens. Een groote macht gendarmen, onder bevel van generaal Tomitsj, de opperbevelheb ber van de gendarmerie, achtervolgt de bende en hoopt haar onschadelijk te maken. Te Weenen is juist naast den ingang van de Diergaarde, een afschu welijke moord gepleegd, waarom trent nog veel in het duister ligt. De moordenaar overgoot het lijk met benzine en stak het in brand, doch de wolkbreuk die gisteren losbarstte, moet de vlammen gedoofd hebben. Daaruit kan men opmaken wanneer de moord ongeveer gepleegd moet zijn. Ook heeft men nu het lijk kun nen herkennen als dat van een op vallend mooie, jonge vrouw. Hoewel het slachtoffer ook beroofd moet zijn, acht men het niet onmogelijk, dat men met een sexueelen moord te doen heeft. Het aangewezen voor Uw adres KERKNIEUWS. ls Hooge Steenweg 14 - DEN BOSCH. - (Naast ijzerhandel Van Miert.) Voordeellger als elders. Zondags tot 12 uur geopend. Het goedkoopste adres. Looistoffen. Was op het einde van het vorig jaar de poolprijs van Quebracho extract 22 in het verslagjaar zijn de prijzen slechts eenmaal verhoogd en wel tot 23 /- De markt sluit zeer vast, terwijl de meeste fabrieken van de diverse merken tot half januari 1928 uitver kocht zijn. Daarom zijn ook geen partijen uit de tweede hand aan de markt en ook niet onder den pool prijs te koop. Leo XIII. Heden is het de 25e herdenkings dag van het overlijden van Z.H.Paus Leo XIII. De herinnering dus aan een grootsch pontificaat, breed van opvatting en consequent van doorvoering, zoodat Paus Leo XIII tot een der grootste pausen van alle eeuwen mag worden beschouwd. Zijn geest blijft voort leven, ook in deze tijden, niet het minst op sociaal gebied. GEMENGD NIEUWS. Te Lobith is gistermorgen aan gespoeld het lijk van een ongeveer 25 jarig persoon. De idendileit kon nog niet worden vastgesteld. Te Brunssum is bericht ontvan gen. dat de 22 jarige J Maandagmiddag in het zwembad te Gangelt (Duitsch- VOOR HANDEL EN INDUSTRIE. Zadelmakerij Hinthamerstraat 61, 's-Bosch. V1SCHSTRAAT 14, 's-BOSCH. alsPakjes, Truitjes, Jurkjes, Hoedjes, Mutsen, Kousen, etc. S Rugzakken, Hangmatten, |T Veld- en Thermosflesschen, Rijzadels. Sporen, Zweepen, S» Tennissport-artikelen. Firma G. J. METTROP ZOON Kantoorboekhandel. Markt 37 Telefoon 118, '»-HERTOGENBOSCH. Technische papleren, Transparant detail-llchtdrukpapieren, Teekenpapieren, watervaste teekeninkten-verf en penseelen, teekenborden en haken, alsmede Driehoeken in alle grooten in hout en celluloid. VRAAQT MONSTER EN PRIJS. te 's-Hertogenbosch Ridderstraat 7, APARTE SALONS. - Verkrijgbaar bij H. VERHULST Heerenmodemagazijn, Markt 5. 's-BOSCH. Het Ideale Haarwaschmiddel tegen Overal roos en verkrijgbaar a per flesch. Haaruitval. 50 cent Weet U dat U met onze Rondbreimachlnes van 10 tot 12 gulden per week thuis kunt verdienen? Wij geven U een werkcontract op zegel van minstens drie jaar vast werk, terwijl de machine gegarandeerd is voor3jaar. Wij spiegelen U niets voor maar leeren U kosteloos breien ook tij U thuis. Vraagt prijsopgaaf en conditiën aan den vertegenwoordiger J. A. VOGEL, voorheen Herven 11, Orthen, thans Snellestraat 5 en 7, 's-Bosch. De Firma v/h A. Me Ij ring te Tilburg, Willem li-straat 59. - Telephoon 291, was en is nog steeds de zaak, bekend voor hare uitgebreide keuze Huishoudelijke en Luxe artikelen, Pendules, Lampen en Kronen, enz. enz. Zij blijft zich steeds gaarne aanbevelen FIRMA v/h A. MEIJRING. Gemeentelijke Ink. Belasting bij een zui ver inkomen van Opcenten Opcenten Aantal QEMEENTEN. pers. be vermogens inwoners t 3000.- f5000.- lasting. belasting. 1 Jan. 1928. Dongen 153.30 366.45 80 100 8488 Drunen 85.05 171.90 40 50 3294 Dussen 123. - 256.- 50 100 3735 Eethen 164. 337.- 30 100 2266 Geertruidenberg 's-Gravemoer 88.50 191.50 45 100 2655 129. 245.50 20 1417 Hedikhuizen 120 273.60 50 100 1377 101.12 233.13 80 626 Heusden 45.401 98.17* 45 1900 Hooge en Lage Zwalnwe 67.82 142.89 50 4928 Loonopzand 130.90 293.34 50 100 9922 Made c.a 75.— 135.- 20 5295 Nieuwkuik 100- 235.25 50 1496 132.48 301.92 80 1041 Raamsdonk 77.20 170.20 50 100 7130 Sprang—Capelle 95 771 216.521 80 75 4921 Waalwijk 95.40 207.60 50 9568 Waspik 146.— 299.- 50 100 3419 Wijk c.a 118.05 276.66 40 1 50 2496

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 7