DE ECHO Vil HET ZUIDEN No. 58. Zaterdag 21 Juni 1928. 51e Jrg. DERDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 20 Juli 1928. Gemeenteraad. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente, op Vrijdag 27 Juli '28, des namiddags 7 uur op liet Raadhuis. Aan de orde 1. Ingekomen stukken a. Jaarverslag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat over 1927. b. procesverbaal van de opneming der boeken en kas van den gemeente ontvanger, met rapport van de verifi catie zijner administratie. c. goedgekeurd raadsbesluit tot verkoop van een perceel bouwterrein aan A. A. Pullens. d. idem tot verhuring van het be lastinggebouw aan het Rijk. e. idem tot wijziging der begrooting 1927. 2. Aanbieding der gemeente- en be drijf srekeningen over het dienstjaar 1927 en benoeming van een commissie van onderzoek. 3. Goedkeuring der rekening van 't R. K. Burgerlijk Gasthuis over 1927. 4. Voorstel tot herziening van ver schillende verordeningen en instruc- tiën betreffende het gemeenteperso- neel. 5. Vaststelling van het kohier der Straatbelasting. Gemeenterekening. Naar wij vernemen sluit de reke ning onzer gemeente dienstjaar 1927, die in de as. vergadering wordt aan geboden, met een batig saldo van f47.190. Geslaagd. Mej. Clara Bierlaagh slaagde dezer dagen voor het examen Duitsche Handelscorrespondentie van de Ver- eeniging van Leeraren. Zij genoot bare opleiding bij den heer Odekerken alhier. Afkondiging van het besluit der Gedeputeerde Staten van den 4 Juli 1928, waarbij aan de Zulder Stoom tramweg-Maatschappij te Breda ver gunning wordt* verleend tot het in werking brengen van een autobus dienst van Oosierhout over 's Gra venmoer, Waspik. 's-Grevelduin- Capelle, Vrijhoeve Capelle en Sprang naar Waalwijk. De Gedeputeerde Staten van Noord brabant, Beschikkende op de onder dagtee- kening van 12 Maart 1928 door de Directie der Zulder Stoomtramweg- Maatschappij te Breda aan hun College gerichte aanvrage om vergunning tot het In werking brengen van een auto busdienst van Oosterhout over Groe nendijk, 's-Gravenmoer, Waspik, Was pik-Boven, Heistraat, Vrijhoeve-Capelle en Sprang naar Waalwijk; Overwegende, dat bij hun college schriftelijk bezwaren tegende gevraagde vergunning zijn ingebracht door de Directie der A. T. O. te Utrecht op grond, dal de door haar geëxploiteerde autobusdiensten van Dongen naar Geertruidenberg en van Dongen naar Waalwijk genoegzaam in de verkeers- behoefte der streek voorzien en het ongewenscht is, dat aan die diensten door een gedeeltelijk anders gepro- jecteerden dienst als de aan'gevraagde reizigers worden onttrokken en door de gemeentebesturen van Waalwijk, Waspik en Sprang Capelle en door het bestuur van Waalwljks Belang te Waalwijk, op grond dat het dichtbe bouwde 's Grevelduin Capelle niet wordt aangedaan Overwegende, dat de aangevraagde autobusdienst eene verkeersgemeen- schap tot stand hrengt tusschen het Industriecentrum Waalwijk en de nij vere gemeente Oosterhout, voorts de belde gemeenten 's Gravenmoer en Waspik met Oosterhout in verbinding brengt en de afdeelingen der gemeen- te Sprang-Capelle, welke geruimen af stand gaans van de spoorlijn zijn ge legen, rechtstreeks in snelverkeer met Waalwijk brengt; dat de autobusdiensten der A. T. O de gemeenten Geertruidenberg,Dongen en Waalwijk als eindpunten hebben, dus In geheel andere verkeersbehoeften voorzien dat het niet te vermijden is, dat de aangevraagde dienst de trajecten's Gra venmoer-Waspik en Sprang-Waalwijk gemeen met de diensten van de A T. O. berijdt; dat aan het bezwaar van de ge meentebesturen van Waalwijk, Waspik en Sprang-Capelle en van het bestuur van Waalwljks Belang te Waalwijk is tegemoet te komen door alsnog 's-Grevelduin Capelle in het te berijden traject op te nemen, tot welke opne ming de aanvraagster zich reeds tegenover hun college bereid heeft verklaard dat mitsdien het algemeen verkeers- belang met het in werking brengen van voorzegden autobusdienst zal zijn gediend HEBBEN BESLOTEN I. aan de Directie der Zuider Stoom tramweg Maatschappij te Breda ver gunning te verleenen tot het in werking brengen van een autobusdienst van Oosterhout over Groenendijk. 's-Gra venmoer, Waspik Boven, Waspik, 's-Grevelduin-Capelle. Nieuwevaart, Helstraat,Vrijhoeven Capelle en Sprang naar Waalwijk onder de gewone voorwaarden. Deze vergunning wordt verleend tot 1 Juli 1931 Wij mogen het bestuur van „Waal wljks Belang" gelukwenschen met het resultaat zijner actie om dezen dienst door Waspik en de kom van 's Greveld. Capelle te krijgen, terwijl nu ook Heistraat en Vrijhoeven worden aangedaan. Zoodra de aanvrage bekend was heeft het bestuur zich gewend tot Ged Staten, aanvraagster en de ge meente besturen v. Waalwijk, Sprang- Capelle, Waspik en de K. v. K. om te bevorderen, dat het traject aldus werd gewijzigd, dat de kom van Waspik en Capelle werd aangedaan, gezien de uitgebreide relaties die de industrie en winkelstand van Waal wijk met deze plaatsen onderhoudt. Men ziet hierboven 't resultaat; moge het voor plaats en streek van belang zijn. SLUITING CURSUS RIJKSSCHOOL VOOR SCHOENMAKERS EN LEER LOOIERS TE WAALWIJK. In tegenwoordigheid van den direc teur, den heer v. d. Waerden, de leera ren, de leden van de Commissie van Advies, de heeren C. Roestenberg en Uijtendaal en de leerlingen, had Don derdagmorgen de sluiting plaats van het cursusjaar 1927'28 van de Rijks vakschool voor Schoenmakers en Leer looiers te Waalwijk. De Directeur hield de volgende slui tingsrede: M. H. De sluiting van de cursussen is steeds een gebeurtenis van beteekenis voor ons allen en het is mij steeds wederom een genoegen daarbij een kort woord tot U te mogen spreken. Allereerst heet ik onze gasten wel kom en in de eerste plaats de leden der Commissie van Advies, die met de lee raren en mij zorg dragen voor 't bloei en van dit zoo nuttige Rijksinstituut, waarbij iedere luxe vermeden en alle mogelijke degelijkheid betracht is. Daarnaast een woord van dank aan de vertegenwoordigers van de pers van de koningin der aarde, zooals ze vaak genoemd wordt, omdat ze inderdaad in velerlei opzicht heerscht. Dankbaar zijn wij de vakpers voor de groote me dewerking, die wij steeds ondervonden en hare groote belangstelling in ons in stituut, waarvan hare gewaardeerde tegenwoordigheid ook nu weer getuige nis aflegt. Ik wil dan tot de leerlingen, ook na mens de leeraren een kort woord rich ten op dit voor hen zoo gewichtige oogenblik. Als U zichzelf niet overschat en met rustige voortvarendheid optreedt, kan het niet anders of U zult slagen, ter wijl de school U steeds met warme be langstelling zal gadeslaan en in moei lijkheden als een trouwe vriendin ter zijde hoopt te mogen staan. Laten wij de verschillende cursussen en de bereikte resultaten in het kort nagaan. De looierycursus telde aanvankelijk 6 leerlingen, waarvan 1 den vorigen cursus reeds gevolgd had vanaf Jan. en dus slechts de eerste maanden be hoefde in te halen, om vooral ook vol doende praktijk te hebben. Een der andere leerlingen, een wer- kelooze, was niet in staat de theorie te volgen en bleef eveneens slechts tot Januari. De 4 andere leerlingen maakten den geheelen cursus af, en toonden daarbij voldoenden ijver. Des te meer betreu ren wij het, dat een van hen geen diplo. ma kon verwerven. Waarschijnlijk zal hij het volgend jaar en dan naar wij vertrouwen met meer succes den löoie. rijcursus nogmaals volgen. De drie leerlingen die een diploma behaalden kunnen wij met volle gerust heid de praktijk insturen, omdat zij al len goede looiers zullen blijken te zijn. Zij kregen dan ook een goed praedicaat j en wel J. v. Bavel, Dongen, P. de Jong, Oos terhout en F. v. Rijckevorsel, Ooster hout. a. Bovenwerkafdeeling. Deze afdeeling telde 21 leerlingen, j waarvan 1 iets later kwam (midden November) en het verzuimde volgend jjaar zal inhalen, terwijl een ander slechts de stikkerij volgde van midden April tot hel einde van den cursus. Deze afdeeling was daarmede vol bezet. Ofschoon wij ook nog wel enke le meerdere leerlingen toegelaten zou den hebben, als die zich hadden aan gemeld, was het toch in het belang der leerlingen beter zoo. De 19 leerlingen die den heelen cur sus volgden behaalden allen een diplo ma, ofschoon ei toch wel enkele zwak ke broeders onder waren en een van hen slechts ter nauwernood met z'n hakken over de sloot kwam. De namen van hen die een diploma verwierven zijn: K. Bakkeren, Waalwijk; H. Berg mans, Waalwijk; H. v. Berkel, Kaats heuvel; R. Bladek, Warndorff (Tsecho- Slowakije); L. v. Cromvoirt, Waalwijk; v. Dongen, Kaatsheuvel; H. Ertel, Hel- singborg (Zweden); B. v. Herwijnen, Waalwijk; G. Lemke, Lansberg (D.); H. Ligtvoet, Kaatsheuvel; P. Moll, Goch (D.); W. v. Nieuwstadt, Kaats heuvel; Jac. Pullens, Waalwijk; A. Schalken, Kaatsheuvel; W. Seijring, Dresden (D.); G. Stoll, Aügelholm, (Zweden); W. Straszer, Oberneuk (a. I. D.); P. Swaans, Dongen; C. Tack, Straussburg (D.). Hieronder zijn 8 buitenlanders en wel 6 Duitschers, 1 Zweed en 1 Tsecho Slowaak. h. Onderwerkafdeeling. Deze afdeeling telde aanvankelijk 13 leerlingen waarvan 3 buitenlanders; 8 hadden vroeger de bovenwerkafdeeling gevolgd. 23 December verliet een buitenland- sche leerling de school uit finantieele overweging, 19 Januari nam een an der een betrekking aan, 1 April moest 'n derde in militairen dienst treden en 25 April verliet ons nog een vierde leerling, om een betrekking te aan vaarden. Een der leerlingen nam niet deel aan 't examenomdat hij geen kans had 't diploma te behalen, was dit be sluit heel verstandig. Op 9 Januari kwam er nog een leerling bij, die ech ter niet deelnam aan het examen. De 8 leerlingen, die een diploma behaal- oen zijn in alphabetische volgorde: Fr. Brok, Kaatsheuvel; R. Buchter, Kruizlingen; M. v. Gooi, Dongen; H. Lemke, Lansberg; M. Leus, Schalk haar; G. v. Mierlo, Waalwijk; J. Plet, Heerenveen en L. Snoeren, Dongen. Bij de diploma's werden wederom de puntenlijsten gevoegd. Van harte gelukgewenscht gij allen, die het werken van een geheel school jaar, thans met succes bekroond ziet. Wij deelen in uwe. vreugde en wen- schen U een goede vacantie toe. Wij hopen, dat U in de maatschappij zult slagen al zal het begin moeilijk zijn. Grijp niet te hoog, meen niet nu vol leerd te zijn, maar blijf U bewust dat het leeren nu pas begint. Gij zult moe ten leeren het geleerde toe te passen en aan te passen aan de eigenaardige eischen van 'n bestaand bedrijf, waar bij gij van allen in de fabriek reeds werkzaam nog veel zult kunnen en moeten leeren. Door uwe theoretische en praktische opleiding aan onze school, zijt gij velen, die niet zoo ge lukkig waren, om onze cursussen te kunnen volgen, op de lange baan ver re vooruit, gij kunt ook leiding geven aan hunne praktische bekwaamheid, na U voldoende en voorzichtig te heb ben ingewerkt. Verschillenden van U komen echter nog terug om ook de afdeeling, die zij nog niet volgden te doorloopen. Na de vacantie hopen wij hen verfrischt naar lichaam en geest weer hier te zien, om samen wederom het vak te verschal ken. Hiermede verklaar ik dezen cursus voor gesloten en verzoek U allen een kijkje te nemen in ons instituut en 't werk der leerlingen in oogenschouw te nemen. Namens de leerlingen van de Onder werkafdeeling bracht de heer J. Plet een woord van dank aan de leeraren in 't hijzonder aan den heer Mutsert. De heer Fr. van Rijckevorsel sprak een dankwoord namens de leerlingen van de looierij aan den Directeur en de leeraren v. d. Hoeven, Gediga en Rerkelmans. De heer C. Tack maakte zich den tolk van de leerlingen der bovenwerk afdeeling en bracht woorden van liar- (telijken dank aan de leeraren Mutsert en Schambergen. Bijzonder bracht hij ook dank aan den Directeur, dhr. v. d. Waerden, die, naar spr. verklaarde, den leerlingen bij het onderwijs steeds zeer tegemoetkomend is geweest. Spr. uitte de hoop, dat de school ook een groote toestroom zal krijgen van bui- tenlandsche studenten. Namens de Commissie van Advies voerde de heer C. Roestenberg het j woord. Spr. heeft met voldoening ge hoord dat de Commissie van Advies hij de vervanging van den heer Stiitz in den leeraar Mutsert een goede keu ze heeft gehad. Dan wijst spr. op het groote belang van een goede vakoplei ding en is van oordeel, dat vroeger tal van bedrijfsmoeilijkheden niet waren voorgekomen, hadde men toen over al een goed onderlegde technische lei ding. Deze ontwikkeling biedt nu de Rijksvakschool die den leerlingen ook 'tzoo noodige organisatievermogen bijbrengt. Spr. acht een technisch en organisa torisch goed onderlegde bedrijfsleiding in 't belang van den werkgever en werknemer. Spr. besluit met de hoop, dat dhr. v. d. Waerden nog vele jaren moge werk zaam blijven aan deze school en in 't belang van de geheele schoen- en le derindustrie. Nadat de uitreiking der diploma's had plaats gehad, zeide de Directeur nog even een klein verzuim te moeten goedmaken met betrekking tot een der cursisten. Zonder aan den ijver van de andere leerlingen iets te kort te willen doen, voelt liij zich verplicht een bij zonder woord van lof te brengen aan den heer Snoeren uit Dongen, die, of schoon liij niet vanaf de opening den cursus heeft gevolgd, het diploma be haalde met een extra praedicaat. De heer Snoeren dankte, doch eisch ic den lof niet voor zichzelf op maar bracht deze over op de leeraren. Daarna maakten allen een rondgang door de school ter bezichtiging van het proefwerk van de leerlingen. Het werk zag er keurig uit en getuigde van veel ijver en vlijt. Gemeentebedrijven. Door den Directeur der Gasfabriek zullen dezer dagen op groote schaal reclame—boekjes worden verspreid waarin gewezen wordt op het voor- deelige van cokesverbruik. Duidelijk worden uiteengezet de drie factoren die de waarde van vaste huisbrand bepalen, nl. het °/0 vluchtige stoffen, het vaste koolstof, en de verbindingswarmte. Na een uitvoerige verklaring wordt gezegd „Na het vorenstaande mogen wij dan ook zeggen, dat cokes, mits oor deelkundig toegepast, een uitmuntende volwaardige brandstol is, door zijn lagen prijs voordeeliger in 't gebruik dan welke andere vaste brandsiof ook. Klachten over onaangenaamheden bij het gebruik van cokes, ontstaan uiisluitend door onoordeelkundig stoken of door het stoken van gruis- houdena materiaal. Wij verzekeren U echter, onvoor waardeiijk voor gruisvrij materiaal en prompte bediening te zullen zorgen, terwijl wij steeds gaarne advies geven betreffende de meest geschikte korrel grootte voor een bepaalde kachel. Neemt eens proel en stookt dezen winter met onze prima cokes. Eiken dag kunt U bestellingen doen, teiephonisch, schriftelijk of mondeling" Wij herinneren er aan: Dat heden aan de Rijksvakschool de tentoonstelling gehouden wordt van werkstukken der leerlingen over den afgeloopen cursus 1927/1928, die voor iedereen toegankelijk is en die natuurlijk door elk vakman zal worden bezocht uit belangstelling voor de school en mogelijk tot eigen leering. Dat heden ten 4 uur in „Het Hoefswiel" een zeer interessante zwemwedstryd gehouden wordt, vrij toegankelijk voor de leden en voor anderen tegen een laag entrée, georganiseerd door de Waalwijksche i Zwemvereeniging. Dat heden ten 7 uur door de kin deren der lagere scholen een zang- demonstratie wordt gegeven op de kiosk op de Markt, onder leiding van den heer van Kempen. KoninginneJeesten. Zooals reeds medegedeeld zal de W.G.V. op Zaterdag 1 September (Koninginne—dagviering) wederom een demonstratie geven op een plan- cher op de Markt, het welk 't vorig jaar zoo'n groot succes had. De har monie „St. Jan" heefi zich wederom bereid verklaard verschillende oefe ningen met muziek te accompagneeren. De liedertafel zal worden uitgenoo- digd eenige nummers uit te voeren, terwijl het slot concert wordt gegeven door de harmonie „Concordia" uit Loon op zand. In den middag zal, bij voldoende deelname, een kinder optocht worden gehouden, waaraan eenieder kandeel- nemen met versierde fietsen, sport karren, groepen enz. Elk kan Iets maken naar eigen smaak of keuze; terwijl hiervoor waarschijnlijk nog eenige prijzen worden uitgeloofd. De harmonie Si. Crlspijn biedt een concert aan op den avond te voren op 31 Augustus a.s. Sjef van Dongen. Naar wij vernemen is Sjef van Dengen, de bekende sledenhonden- menner, die mede uittrok om Nobile en de zijnen te zoeken en die na zooveel ontberingen nog gelukkig werd gered, op weg naar huis. naar Arnhem, waar zijn ouders de heeren mevrouw Frans van Dongen-Zijlmans wonen. Uit de Arnhemsche bladen zien wij, dat zijn aankomst aldaar een grootsche huldiging zal worden. Met belangstelling vernemen we verder dat hij ook spoedig naar zijn familie te Waalwijk zal komen. We hopen dan een en ander van zijne avonturen te zullen vernemen. Naar 't concoürs. Naar wij vernemen hoopt de Chr. Gem. Zangvereeniging „Hallelujah" alhier op Woensdag 15 Augustus a s. deel te nemen aan het Internationaal concours te Zevenbergen, waar zij in de afdeeling uitmuntendheid zal uit komen. Militaire Zaken. Bij besluit van Ged Staten d d. 11 Juli 1928 is aan de navolgende dienst plichtigen der lichting 1929 voorgoed vrijstelling van den dienst wegens broederdienst verleend: Th. A. A. Duquesnoij, C. Eekels, J. van Gelder, J. G ten Haaff, H. J. M. Hendriks, F. Janson, A van der Waals, H. A van Wees. Voorloopige vrijstelling werd ver- leend aan A. H. Bakkers, J. Biekens, H. J. Blok, L. Blom, P. A. Fijneman, H. P. v. d Geld, C. v. Helvolrt, P v. Hel- voirt, A. C. v. d. Heijden, J. Kuljsten, J. Leijtens, Th. G. Maas, D. Treffers, A. Trommelen, J. P. Verhoofstad, A. A. H. v. Vugt. Wij raden eenieder met nadruk dit interessant brochuurtje met ernst te lezen. Ned. Bond van schoenmakerspatroons en winkeliersvereenigingen. Woensdag is te's Gravenhage onder voorzitterschap van den heer A. de Walle de 21e jaarlljksche vergadeiing van den Ned. bond van schoenmakers patroons- en winkeliersvereenigingen gehouden. Het jaarverslag waarin verschillende aangelegenheden o a. betreffende vak diploma's, het redactioneel beleid van den hoofdredacteur, de groote stijging der lederprljzen en de moeilijke toe stand voor de schoertmakeis om hun werk behoorlijk betaald te krijgen, werden behandeld, werd goedgekeurd, evenals het financleele verslag sluiten de met f 61864.81 aan inkomsten en uitgaven. Zonder tegencandidaten werd de voorzitter, de heer A. de Walle, als zoodanig herkozen. Tot alg. adjunct werd herkozen de heer Savenije, Groningen, met 53 van de 75 stemmen. Een voorstel om de afgevaardigden naar de jaarlljksche .vergadering uit de bondskas te betalen werd ver worpen. Aangenomen werd een voorstel om jaarlijks op bondskosten eenige leden, die rust moeten nemen, naar bulten te zenden. Als plaats voor de volgende jaar- lijksche vergadering werd Utrecht aangewezen De vergadering werd mede bijge woond door den heer Fred. H. Hoek, hoofdleeraar aan de Rijksvakschool voor schoenmakers te Waalwijk en door mr. W. M.Nathans, rechtskundig adviseur van den Bond. Pirmasenser Vakschool. De Pirmasense Vakschool sloot 14 juli haar eerste jaar af. Uit de rede van den directeur, den heer A. Stütz, bleek, dat de cursus bezocht werd door 100 leerlingen, waarvan er 10 de school verlietenaan het examen namen niet deel 12, zoodat 78 leer lingen zich aan het examen onder wierpen, die allen slaagden. Zij die zich door bijzondere vlijt en ambitie onderscheidden, en dat waren er 23. kregen een diploma. Zij werden gelukgewenscht door den directeur die een rede hield over 't belang der school en de toekomst der leerlingen. Nog werd 't woord gevoerd door den burgemeester van Kömerling en kommerzlenrath Kopf, die namens de schoenindustrie dank bracht voor de oprichting der school en 't bereikte resultaat; speciaal aan den heerStütz, op wien als eenig leeraar uit de prak- tijk, die z'n ervaringen als leeraar aan de Vakschool te Waalwijk (Holland) had opgedaan, de school in hoofdzaak was aangewezen. De school en het werk der leerlingen werden daarna bezichtigd. Bally schoenfabrieken. C. F. Bally A. G. te Schönenwerd maakte over 1927 na aanzienlijke afschrijvingen een netto winst ad frs.'4.064.191.70, waarbij nog komt het winstsaldo 1926 ad frs. 150.336.46, dus totaal frs. 4.214.528.16 (tegen in 1926 frs. 3.850.336.46). Er wordt 8 pCt. dividend (vorig jaar 7 pCtuit gekeerd, d l. frs. 3.200.000, gereser veerd frs. 700.000 en de rest (frs. 314.528.16) op nieuwe rekening ge bracht. R.K, Middenslandsbond in het Bisdom 's Bosch. Het Bestuur van bovengenoemden Bond vergaderde j 1. Donderdag in Hotel Central 's Bosch. Besloten werd deel te nemen aan

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 9