Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Witts Jtozen. FEUILLETON rKDPDBPABArii) ®WMLWUftnp NUMMER 59. WOENSDAG 25 JULI 1928. 51e JAARGANG. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No, 38. Telegr.-Adres: ECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. GEMEENTERAAD. QEERTRUIDENBERQ, Onder presidium van den Edel- achtbaren heer Burgemeester Bianchi, vergaderde de Raad dezer gemeente Vrijdagnamiddag ten Raadhuize. Afwezig met kennisgeving de heer Sassen. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd vastgesteld. 1. Wijziging begrooting van het ge meentelijk grondbedrijf dienst 1927. Voorzitter. Gedeputeerde Staten ge ven ons in overweging nog enkele wijzigingen aan te brengen in de be grooting van het grondbedrijf. Wij hebben daar geen bezwaar tegen en stellen voor overeenkomstig den wMisch van Ged. Staten te handelen. Conform voorstel wordt besloten. Aanbieding gemeente- en bedrijfs- rekeningen dienst 1927. Genoemde rekeningen worden ge steld in handen van de commissie van onderzoek. 3. Benoeming van een Commissie tot onderzoek der rekening dienst 1927 en begrooting 1928, Tot leden der commissie worden gekozende Kroon, Timmermans en v. d. Loo. 4. Ingekomen stukken, w. o. a. Goedkeuring van Ged. Staten op het raadsbesluit tot heffing van2pCt. inkomstenbelasting; b. alsvoren, tot den verkoop van grond aan den beer Reiniers c. alsvoren, tot het doen van 2 be grootingswijzigingen. d. Schrijven van Rosmar, dat hij zijn aanvrage om van de gemeente een stuk grond te koopen, wenscht in ie trekken. Met betrekking tot de grondaanvrage van v. Alfen, deelt de voorzitter mede, dat hij hieromtrent nog niet alle ge- wenschte inlichtingen heeft, waarom hij voorstelt dit punt nog aan te hou den tot een volgende vergadering. Aldus wordt besloten. Verzoek van C. Jansen, om van de gemeente een stuk te mogen koopen, gelegen nabij het station, ter grootte van 500 M. Voorzitter. Ik heb vernomen dat Jansen daar 2 woningen wil laten bouwen. Maar wanneer wij daar grond willen verkoopen, dan moeten we alles van de hand doen of de helft. Als Jansen maar 500 M. neemt, dan blijven we zitten met een stuk van 184 M waar we niets mee kunnen doen. Jansen deelde me telefonisch mede, dat hij er 2 woningen wilde laten bouwen, 't Is echter steeds hier de gewoonte om een bouwplan over te leggen. Ik twijfel niet of Jansen zal daar wel een behoorlijk lype woning laten bouwen, maar 't is toch ge- wenscht dat we er eerst een schets van zien. Nederlof. Dan zou ik er nog graag de voorwaarde aan verbonden willen zien, dat de woningen als zoodanig bestendigd blijven en er nimmer een café komt. Voorzitter. Daar kunnen we dan in de volgende vergadering ©ver spre ken als we een besluit nemen. Tot zoolang zullen we de aanvrage van Jansen dus aanhouden. Adres van de fa. Speijer—Brothers en de fa. Schippers en van Dongen, houdende verzoek om de Haven 1 50 M. te doen uitdiepen. Voorzitter. Ik heb een onderhoud gehad met Schippers en van Dongen. Die heeft me gezegd dat het bij gewo nen waterstand nog mogelijk is om met schepen bij de werf te komen. Dat is natuurlijk zeer bezwaarlijk voor een bedrijf, maar m.i. berust toch ook bij de fa. de taak om haar werf te onderhouden. Waar van Dongen zijn perceel heeft, mogen we bovendien niet baggeren, omdat 't rijkswater is. Al zouden we dus de z.g. buitenhaven laten baggeren, aan 't uiteinde mogen we toch niet komen. Willen we eenig resultaat hebben dan moeten we dus samenwerking zoeken met 't Rijk. Als wij ons gedeelte laten baggeren dan is er zeer veel kans, dat de Rijks waterstaat 't uiteinde in orde laat brengen, 't Groote bezwaar voor onze gemeente blijft de financieele zijde. Ik zie wel in dat er voor de industrieele bedrijven in onze plaats een tege moetkomende houding moet worden aangenomen. Dat is een gemeentebe lang als de industrie hier goed gaat. 't Lijkt me moeilijk om de kosten te taxeeren. Als we 't goed gebaggerd willen hebben, zal er nog al wat mee gemoeid zijn. Nederlof. Ik ben van meening, dat deze zaak zeer urgent is. We mogen niet vergeten, dat het hier een belangrijke industrie betreft waar een paar honderd menschenhun iiti ferÖ-4I brood verdienen. De gemeente geeft reclame-zegels uit om hier wat meer industrie te krijgen, maar laten we dan allereerst de bestaande bedrijven steunen. Ik had gedacht dat B. en W. voor zoo'n urgente zaak reeds lang in onderhandeling waren getreden met den Rijkswaterstaat. De kosten van baggering zijn zoo hoog niet, naar mijn oordeel zijn we al met een paar honderd gulden klaar. In elk geval moeten we ln den bestaanden toestand van de haven verbetering brengen. Voorzitter. Daar is geen bezwaar tegen, mits de kosten maar niet te hoog zijn. Nederlof. Laten B. en W. deze kwes tie nou niet op de lange baan schui ven, want daar is ze veel te urgent voor. Ik hoop, dat U zich spoedig met den Rijkswaterstaat in verbinding zult stellen, nog voor U op vacantie gaat. Voorzitter. Ik heb vroeger al eens een onderhoud gehad met een ambte naar van den Rijkswaterstaat. Maar we moeten nu beginnen met dit adres in 2 deelen te splitsen. Het eerste vorzoeb-, dus -van da fa. Speije* Brothers is begrijpelijk, maar het adres van de fa. Schippers en van Dongen moet eigenlijk bij het Rijk zijn. Nederlof. 't Eene houdt verband met 't andere, 't Rijk laat niet bagge ren als de gemeente er niet aan begint. Voorzitter. Ik vind de verzoeken toch nogal uiteenloopend. Voor eenigen tijd geleden heeft van Dongen er al met mij over gesproken en toen heb ik mij in verbinding gesteld met een ambtenaar van den Rijkswaterstaat. En nu komt van Dongen met dit ver zoek tot den Raad Ik heb dus verder niets meer kunnen deen, nu men er schijnbaar prijs op stelt 't oordeel van den Raad te vernemen. Wat denkt U, mhr. Nederlof hoe hoog de kosten van uitdiepen zullen ztjn. Nederlof. Zoo ongeveer-f 300 vermoed ik. berekend tegen f 1,25 per M3. Voorzitter. Wanneer U meent dat 't f 1.25 per M3 kost, dan komen we veel duurder. Met een breedte van 10 m. komen we totaal aan 1100 M3 x f 1,25. Dat is een groot verschil met uwe berekening. Nederlof. We behoeven ook niet over een breedte van 10 M. te laten baggeren. 3 M. is voldoende en dan heeft men een goede vaargeul. Zoo berekend komen we met f 1400 wel klaar. Timmermans. Kunnen we de zaken niet omdraaien. Beide firmas hebben begrijpelijker wijze belangblj een goede haven. Wanneer de gemeente nu eens bij 't Waterschap de aandacht vestigde op den onhoudbaren toestand van de haven, speciaal op 't gedeelte waar van 't Rijk de onderhoudsplicht heeft. Ik ben 't geheel met Nederlof eens, als we met f400 klaar kunnen komen, dan mogen we geen dag langer wachten. Maar is de berekening van den Voorzitter juist, dan wordt 't moeilijker met onze financiën. Zouden we niet eens door een deskundige laten beoordeelen, wat de kosten van uHuiepiiig bedtagen. Voorzitter. Dat kunnen we wel doen. Nederlof. Als de kosten te hoog worden, dan zouden we desnoods aan belanghebbenden een bijdrage kunnen verzoeken. Voorzitter. Daar voel ik toch niet veel voor. Rondvraag. Voorzitter. We hebben 't Stratenplan van den heer Nederlof eens ernstig onderzocht en overwogen, maar gezien de financieele omstandigheden der gemeente en in aanmerking genomen dat de draagkracht der gemeentenaren zeer sterk is gedaald, schrikken we er werkelijk voor terug een dergelijk plan uit te voeren. Wanneer we er toe zouden overgaan, kregen we per jaar een hoogere uitgave van f 7000, die niet anders gevonden zal kunnen dan door een belastirigverhooging van l°/0. 68). Eene akelige huivering bekroop Iris de schaduwen des doods verzamel den zich om haar heen en zij voelde hun kouden adem machteloos voelde zij de zekerheid daarvan naderen en daarbij klopte haar hart en elke slag riep Leven! Leven! Ik wil nog niet ster. ven En de uren verliepen onder den strijd van deze twee machten. Haar jong, ge zond, rein hart, dat ook niet het minst twijfelde aan het gevoel van haar echt genoot, dat hem zoo goed kende en.al leen tot den dood toe bedroefd was over het leed, dat zij hem, zonder dat 't haar eigen schuld was, moest bereiden dat arme hart worstelde met hare gedachten, die naar zelfvernietiging verlangden, niet uit zichzelve, maar door een onverklaarbaren drang, waar tegen de gezonde natuur der jonge vrouw zich verzette, hoewel zij wist, dat zij er onder bezweek. En het hart werd al stiller en zwakker onder de overheerschende gedachte: „Je moet sterven, je moogt niet meer leven." II. Geen wonder dat zij voor het eerst hare plichten als huisvrouw vergat en toen het kind wakker was geworden en aan de goede zorgen van (1e kinder juffrouw was overgelaten, weer naar haar kamer ging en dof voor zich uit starend hel theeuur verzuimde. Me vrouw Chrysopras had haar plaats voor het theeblad ingenomen en de geurige drank aan Sigrid en den pro fessor-geboden. ,,Iris zal toch niet ziek zijn?" merkte mevrouw Chrysopras eenigszins be zorgd op. „Zij was hij de lunch zoo vreemd." Sigrid haalde de schouders op, maar zeide niets. „Ja, je was toch vanmiddag hij haar is 't je niet opgevallen, dat zij er lijdend uitzag?" vroeg mevrouw Chry sopras gemoedelijk. „Ik van middag bij haar?" her haalde Sigrid verwonderd. „Of niet?" zeide de oudere dame. „Ik weet 't niet toen ik beneden kwam, vroeg ik Rataiczak of de vor stin nog in hare kamer was, en hij zei de, dat hij het niet wist de gravin was een uurtje geleden nog in 't bou doir van Hare Doorluchtigheid ge weest „Ik vind, dat die Rataiczak zijn neus steekt in dingen, die hem niets aan gaan. Dat staat gelijk met spionnage!" riep Sigrid geprikkeld. „God beware!" riep mevrouw Chry sopras, „Rataiczak is meer dan twin tig jaar hij mijn broeder en rekent het zich tot zijn plicht, om te weten wat er in huis voorvalt, om altijd ter plaatse te kunnen zijn. Zulke bedienden zijn tegenwoordig zeldzaam, waarde pro fessor! Het verwondert mij maar al leen, Sigrid, dat je zoo'n lang bezoek hij je zuster na twee uur tijds al totaal vergeten bent", liet zij er gemoedelijk op volgen. Sigrid haalde weder de schouders op. „Ja, totaal" zeide zij. „God, het is ook geen wonder, bij zoo'n hitte. En vooral wanneer men niets interessants samen te praten heeft." „Hm!" liet mevrouw Chrysopras geeuwend hooren. Sigrid, wier wangen gloeiend rood waren en wier hart, niettegenstaande den bestudeerend sleependen toon ba rer woorden, hevig klopte, nam een gebakje uit de zilveren schaal, die op tafel stond, en keek zwijgend voor zich uit, terwijl de professor, wien het eensklaps in de gedachte kwam, dat hij zich heelemaal niet om Iris had be kommerd, opstond om liet verzuimde in te halen. „Die schoone blonde satan, Sigrid, heeft iets op liet geweten," dacht hij onder 't gaan bij zichzelf. „Waarom wilde zij 't verhelen, dat zij hij hare zuster was geweest? Waarom heeft ze den armen Rataiczak voor een spion uitgemaakt? Waarom loog ze, toen zij zeide, dat zij het bezoek totaal vergeten was? Kortom, wat is de reden, dat zij zoo'n hekel heeft aan mijn allerliefst vorstinnetje? Is mevrouw boven, beste Rataiczak?" liet liij er luide op volgen, toen hij den kamerdienaar op de trap ontmoette. „Jawel, professor" antwoordde de ze; het viel den professor daarbij op, dat de man er eenigszins onthutst uit zag. „Wel, wat scheelt er aan? Mevrouw is toch niet ziek?" vroeg hij ernstig. „Ik weet 'tniet, professor," antwoord de Rataiczak weifelend. „De vorstin ziel er zoo bleek uit en heeft de thee, die ik haar bracht, onaangeroerd la ten slaan. Mevrouw zegt anders altijd „dank je, beste Rataiczak", en daarbij lacht ze dan zoo vriendelijk. Voor den geringsten dienst, waarlijk professor." „Ik wil 't graag gelooven, zij ziet er net naar uit," knikte deze. Nu, en Mevrouw bemerkte niet eens, dat ik de thee bracht', hoorde ook niet, dat ik naar bevelen vroeg. En is u niet doctor?" „Ja. Waarom vraag je dat?" „Nu, omdht mevrouw, een gezicht trok, alsof zij ergens pijn had." Beste Rataiczak, ik hen wel doctor, maar helaas niet in die beteekenis, waarin jij dat opvat", antwoordde de professor op ernstigen, sympathieken toon, „maar ik wil daarom toch wel eens gaan kijken." Hij knikte en wilde heengaan, maar Rataiczak deed den mond open, alsof bij nog iets zeggen wilde, doch zweeg, daar hij 't met zich zeiven niet eens scheen te zijn, of hij zou spreken of niet. „Had je nog iets?" vroeg de profes sor, dien moeielijk iets ontging. „Wil de je misschien zeggen, dat mevrouw reeds bij' de lunch niet wel was? Ik heb 't ook bemerkt," liet hij er toen aanmoedigend op volgen. Jawel, professor en misschien, wanneer mevrouw een beetje gerust had, maar gravin Sigrid was zoo lang hij mevrouw toen dacht ik zoo bij mijzelf: Je gaat nu naar binnen en vraagt om te gaan rijden of zoo iets, want gravin Sigrid sprak zoo luid en op zoo'n harden hevelenden toon. Ik heb niets verstaan, professor ze kamers, waar zulke dikke tapijten liggen, kan men zoo iets ook niet ver staan." „Nu, en Je gingt naar binnen, niet waar, Rataiczak?" „Dat durfde ik niet," zeide hij. „Gra vin Sigrid kijkt op ons soort menschen zoo uit de hoogte neer, en dal doet mij altijd zoo zeer, professor, omdat mijn heer en mevrouw beiden zoo vriende lijk zijn, en ons behandelen als een mensch en niet als een dier." „Zoo, zoo! Hm! Nu, en „En toen ik zoo in mijzelven stond te praten, toen kwam gravin Sigrid de deur uit: ik bleef een pas of tien van de deur, als een militair,* in stijve, hou ding voor haar staan dicht bij de groote klok, maar de gravin moet mij heelemaal niet gezien hebben, want zij schrikte niet zij zag zoo bleek als een doode en om haar mond lag een grijnzend lachje en hare oogen geleken wel kolen vuur. Zij moet zeer hoos op mevrouw zijn geweest!" ,,Zoo, zoo! Hm! Hm!" zei de profes sor weer. „Nu, zooals ik zei, ik zal zelf wel eens gaan zien. Misschien laat jij dan in dien tijd de paarden inspan nen, niet waar? Ik hoop, dat mevrouw lust heeft, om een rijtoertje met mij te maken." Wordt vervolgd. cho van bet Zuiden, Waalwyksdie en Langslraatselie Conrant, Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rflk 1.40. Brieven. Ingezonden stukken, gelden, eas. franco te zend°n aan den Uitgever. Prfjs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.50. By contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur ln oi\s bezit etJn. van „DE EOEO VAN HET ZÜIDEN". lilt bel Dultech vhd KOTEITINA VON ADLEBflKKI.D-BAlXESTBEM. MAArémppy VAN VERZEKERING OP HET LEVEN

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 1