f ONDERWIJS. Een kraakheldere wasch, waarvan ieder stuk er weer geheel als nieuw uitziet. Dit is Uwe belooning indien U de wasch regelmatig doet met We kunnen een straatbelasting heffen, maar dan treffen we een zeker deel van de ingezetenen zeer zwaar. Nederlof. Maar dat is dan ook de bezittende klasse. Ais 't plan niet in z'n geheel uitvoerbaar is. zouden we dan b.v. niet elk jaar een straat in orde kunnen laten maken Voorzitter. Dat dachten wij ook al. We Zouden kunnen beginnen met de Koestraat. Misschien komt er volgend jaar wel een keerpunt ten goede in de welvaart van onze gemeente. Nu zitten we ook nog met de kwestie van verplichte aansluiting aan de waterleiding. In de Koestraat moeten nog 48 perceelen worden aangesloten. Ik hoop hierbij op de medewerking van de ingezetenen te mogen rekenen. Voor we dus tot vernieuwing van de Koestraat overgaan is het gewenscht, dat zich eerst allen aansluiten aan de waterleiding.anders zouden we volgend jaar verplicht zijn om voor 48 aan sluitingen een geheel nieuw gelegde straat weer op te breken. Daarna sluiting der openbare ver gadering. BINNENLAND. Het bezoek aan de Nenijto. De 600 000ste. Zondagmiddag is 't aantal betalen de bezoekers der Nederlandsche Nijverheidstentoonstelling tot 600.000 gestegen. Dit feit beteekent, dat in 56 dagen, dat de Nenijto open is, gemid deld 10 000 betalende bezoekers per dag geweest zijn. De Wereldtentoonstelling te Antwerpen Nederlandsche deelneming. Thans heeft de Nederlandsche Regee ing besloten, dat, voor zoover het Departement Koloniën betreft, deel zal worden genomen aan de Wereld tentoonstelling voor Koloniën, Zeevaart en Vlaamsche Kunst, welke in 1930 te Antwerpen zal worden gehouden. Deze deelneming zal slechts een beperkte zijn en van ambtelijken aard. Uit Atjeh. Een brigade onder commando van majoor Grashuis heeft in het Bakon- gansche vier kwaadwilligen neerge legd. De buit bestaat uit een karabijn, die bij vorige schermutselingen in de handen van de kwaadwilligen geraakt was, en eenige blanke wapens. Majoor Grashuis is licht gekwetst. Twee inlandsche marechaussees zijn gesneu veld, één zwaar gewond en twee niet levensgevaarlijk gewond. Katwijk. Zaterdag en Zondag werd in het St. Willebrordus-college der Jezuïten te Katwijk, dat overgeplaatst wordt naar de Raangracht in den Haag, naar „Huize Katwijk" een afscheids-revue van oud-studenfen gehouden. Zaterdag kwamen reeds velen aan, maar Zondag was de groote dag. Na een plechtige Hoogmis begon de receptie. Na een begroeting door den directeur pater Keijsers, voerde het woord namens de senioren mr. dr. G. baron van Hagenpoth tot Aerdt, die namens de oud leerlingen een ge schenk van erkentelijkheid aanbood nl. een project er. een geldsom voor de versiering van de nieuwe kapel. Oud-minister Aalberse sprak de ingenomenheid uit der regeering wat hier voor kunst en wetenschap is ge wrocht en deelde mede dat het H M. de Koningin behaagd heeft den direc teur te benoemen tot officier in de orde van Oranje—Nassau, terwijl aan den anderen knecht Dirk van Duiven- vorde de bronzen-medaille van Oranje- Nassau werd toegekend. Namens de junioren sprak vervol- gens Mr. P. Loeff. terwijl frater pro vinciaal het dank- en slotwoord sprak. Daarna werd een gezamenlijk diner in de verschillende zalen gehouden. KUNST EN LETTEREN. Herman Moerkerk gehuldigd bij zijn vertrek uit den Bosch. De bekende schilder, caricaturist, humoristische teekenaar en novellist Herman Moerkerk die 'n zoo typische vertegenwoordiger is van de goedmoe dige, blije Bossche mentaliteit/gaat zijn vaderstad verlaten. Reeds werd hij op piëteitvolle wijze geëerd door een eere tentoonstelling in het Prov. Mu seum te 's-Hertogenbosch, waar zijn werk (ook dat van zijn geheimzinnige dubbelverschljning Alexei Wladkine) geëxposeerd werd en groote belang stelling ondervond. Toch was 't den Bosschenaren, die op cultureel gebied veel aan den artiest Moerkerk te danken hebben, niet genoeg. Zij wilden een algemeene, gulhartige huldiging, die bewijzen zou hoe velen zeer velen den scheidenden kunstenaar sympathiek gezind waren, 'n Comité onder leiding van Piet Slager, vond aldra ruime, daadwerkelijke medewer king. Het resultaat hiervan bleek Zondagavond, toen een volle Casino zaal afscheid nemen kwam van Moer- kerk. De heer Piet Slager memoreerde de verdiensten van den scheidende op velerlei gebied: als teekenaar, schilder, regisseur, schrijver, causseur leider van den kunstkring Allereerst bood hij hem een album aan, met de handteekeningen van allen, die deel nemen aan de huldiging, verlucht door André Verhorst. Vervolgens 'n schilder ezel, waaraan naar hij hoopte, Moer kerk nog vaak met succes zou mogen werken. Daarna kwam het voornaam ste deel der huldiging, te weten De overdracht van het schilderij, dat Moerkerk in opdracht van het comité geschilderd heeft, dat'n plaats zal krijgen op 't stadhuis, ter bewa ring van de herinnering aan 'n knap artiest. Dit schilderij, een straat-scène bij een orgel, specifiek Bosch van geest, werd onder daverend applaus onthuld. Eenmaal af zal 'tMoerkerk's werk waardig representeeren. Daarna wenschte de heer Slager zijn collega en diens familie veel succes en geluk in hun nieuwe woon plaats. Ontroerd dankte Moerkerk voor de grootsche niet verwachte hulde. Het hartelijk slotwoordIn uw gezicht wil ik het hier zeggen: U, noch den Bosch, zal ik ooit vergeten", wekte hartelijke genegenheid voor stad en kunstenaar. De verdere avond werd op fijnzin nige wijze gevuld door mej. Tiny Kaiser, pianiste te Maastricht, en den heer Rob Gevers, concertzanger te 's-Hertogenbosch, die methun artistieke doorvoelde vertolkingen groot succes oogstten. Het werd tot een kunstzin nige, fijn sferige huldigingsavond, die voor het laatst onder den directen intiemen, beschaafden invloed stond van Moerkerk. Na afloop concerteerde het 's Her togenbosch Muziekkorps, onder direc tie van P. v. d. Akker, indenmooien Casino-tuin. Moerkerk is heen en zal 'n leemte in het publieke en artistieke Bossche leven achterlaten. M.M. den aan en heeft „St. Herman joseph wederom blijk gegeven zich gerust met anderen te kunnen meten. De navolgende prijzen werden be haald Athletiek 2e pr. Touwtrekken le pr. Estafetteloop Aspiranten le pr. Estafetteloop 3e pr. Los hoogspringen aspiranten bij loting 2e en 5e prijs. 80 M. hardloopen aspiranten 4e pr. Allen waren vol lof over de rege ling van de wedstrijden en over het toekennen der prijzen, terwijl boven dien onderling een zeer prettige stem ming heerschte. Wij wenschen bestuur en leden van .St. Herman Joseph" proficiat met 't behaalde succes en zien haar gaarne meerdere malen deelnemen aan wed strijden van den R.K. Diocesanen bond om daardoor de vereeniging op steeds hooger peil te brengen. Zaterdag viel het zoontje van landbouwer v. D. in een korenzeis, waardoor het ernstig aan het been werd verwond. Dr. van Seters ver leende de eerste hulp. •s.HERTOGENBOSCH. Op een nog nader vast te stellen dag in Augustus zal Aartshertog Albrecht van Honga rije ook een bezoek aan den Bosch brengen, 't R. K. Huisvestings Comité heeft reeds een program ontworpen waarop o.a. voorkomt een ontvangst door den Bisschop, een ontvangst door het gemeentebestuur en eene openbare vergadering der Hongaarsche pleegouders. Het N. O. G. dat op 2, 3 en 4 Aug. alhier 'n algemeene vergadering houdt, zal op 3 Aug. officieel ten stadhuize worden ontvangen. Op 4 Aug. wordt 'n autotocht naar Oister- wijk gemaakt. De Ned. Bond van Gemeenteambte naren vergadert hier op 21, 22 en 23 Aug. Het gemeentebestuur zal het congres in den avond van 21 Aug. ten stadhuize ontvangen. Naast de vergaderingen staan ook verschillende feestelijkheden op het program, o.a. uitstapjes naar den IJzeren Man, naar den Wamberg te Rosmalen waar Ihr. Mr. F. van Rijkevoorsel ontvangt, naar Oisterwijk en naar Zwijnsbergen dRUNEN. Zaterdag en Zondag werd door onze gymnastiekvereniging „St. Herman Joseph" deelgenomen aan de gymnastiek— en athletiekwedstrijden te Vught, ter gelegenheid van de aldaar jubileerende vereen. „Prins Hendrik*. Onder leiding van den heer Kuijs en den voorzitter den heer L. van Drunen werd de reis aanvaard met een autobus der H.B. In Vught werd eene H. Mis bijge woond, welke speciaal voor de deel nemende turners werd opgedragen. Hierna nam onze vereeniging deel aan den turnmarsch door Vught. Na den middag vingen de wedstrij- te Helvoirt, waar de burgemeester van den Bosch Mr. F. van Lanschot de gasten zal ontvangen. Voorts is er o.a. een tuinfeest in Casino. Dit jaar zullen ter gelegenheid van het 100 jarig bestaan van het Casino in dat gebouw verschillende feestelijk heden worden georganiseerd. SPRANG-CAPELLE. (V.m. Sprang). J.l. Vrijdag slaagde te Breda voor 't examen hoofdacte L. O. de heer P. Bezemer, onderwijzer aan de Chr. School alhier. Geslaagde hartelijk gefeliciteerd. CAPELLE. Bij de vorige week ge houden overgangsexamens aan de R.H.B.S. te 's Bosch werden o m. uit deze gemeente bevorderd van de le naar de 2e klasse H. v. Vuuren, J. Verhoeven en Jo Michaelvan de 2e naar de 3e klasse J. v. d. Hoeven en van de 4e naar de 5e klasse W.Ben jaminse en G. Gouda. Vanwege het bestuur der Chr. school a. d. Loonschendijk wordt een collecte gehouden voor het aanschaffen van een orgel in de Chr. school aldaar. De heer A. Dekkers is benoemd tot kerkvoogd der Ned. Herv. Gem. a. d. Loonschendijk. Dezer dagen had de knecht van den landbouwer G. v. d. H.'t ongeluk bij het springen van een nog in be weging zijnde vrachtauto zoodanig te vallen, dat geneeskundige hulp nood zakelijk was. De kerkeraad der Ned. Herv. Gem. van Capelle maakt bekend dat Zondag 29 Juli des v.m. 9'/2 uur en des n.m. 2'/B uur hoopt voor te gaan in de bediening des woords Ds. van den Hoek van Langerak. Bij de gehouden aanbesteding van de uitbreiding der Bijz. Lagere School in de Nieuwstraat is dit werk gegund aan den laagsten inschrijver den heer J. Quirijns alhier. WASPIK. Tot hulpbesteller bij de posterijen is aangesteld de heer A. Verschuren Bij besluit van Ged. Staten Is aan 6 ingeschrevenen voor den dienst plicht dezer gemeente voor goed vrij stelling verleend wegens broederdienst en aan 7 voorloopige vrijstelling. Zondag 1.1. werd in de St. The- resiakerk te Waspik—Boven het feest gevierd van O. L. Vr. van den Berg Carmel. Des morgens om 10 uur werd een plechtige H. Mis met assistentie opgedragen, terwijl des namiddags een plechtig Lof werd gecelebreerd, waaronder processie over het kerkhof en door den tuin der Eerw. Paters. RAAMSDONK. De Eerw. Zuster Theresia, Hoofd der Meisjesschool alhier, slaagde te Schljndel voor Esperanto, akte L.O. Tegen G. M. werd door de gemeentepolitie procesverbaal opge maakt voor het visschen zonder akte. De fuiken werden ln beslaggenomen. Bij de Vrijdag gehouden aanbe steding voor het bouwen van een woonhuis voor rekening van den heer J. van Gerwen, was de laagste inschrij ver de heer D. P. v. Suijlekom alhier voor f5272 en de hoogste P. Vermeer te Oosterhout voor f6096. Het werk werd nog niet gegund. Op 5 en 6 Aug. vertrekt van hier de processie naar Kevelaar. hierbij een arm. DRONGELEN. De heer A. van der Schans, alhier is benoemd tot plaatsvervangend jurylid voor dc afd, Varkens op de Nationale Tentoonstel, ling fe den Haag. ST. JOACHIMSMOER. De pacht prijzen van rogge en haver stegen dit jaar bij de jongste verpachting alhier soms tot boven f300 per H.A, Woensdagmiddag werd de schooljeugd op 't einde van den schooltijd onthaald op krentenbollen met chocolade, bij gelegenheid van het 12l/2-jarig bestaan der school. ROOSENDAAL De gemeenteraad heeft Vrijdag en Zaterdag vergaderd onder leiding van wethouder G. Konings, bij afwezigheid van den burgemeester, den heer Aug. Coenen Besloten werd vanwege de gemeente een uitbreidingsplan vast ie stellen voor de terreinen der voormalige stijfselfabriek. Aan de bouwvereeniging Sint. joseph zal medewerking worden verleend voor 'n ruimen aanbouw van wonin gen. Besloten werd tot het aangaan van 'n leening van f. 100.000 voor aanleg en verbetering van straten en pleinen binnen de kom der gemeente. Verder is besloten, 'n zoo uitvoerig mogelijke bevoegdheid te geven aan de commissie, ingesteld in verband met de malversaties aan de gemeente bedrijven. NIEUWS UIT HEUSDEnT" Heusden, 24 Juli '28. In de jaarvergadering der Fanfare der H. Familie, bijgewoond door den Beschermheer, den Hoogeerw. Heer Deken en diens Kapelaan, werd het jaarverslag uitgebracht en rekening en verantwoording gedaan, waaruit bleek, dat, dank zij het ook fin. gunstig geslaagde festival, het er met de geld middelen goed bijstaat. Besloten werd één volksconcert aan te bieden op Zondag en deel te nemen aan het' festival te Helvoirt op 12 Aug. e.k., terwijl men te gelegener tijd zal huldigen den heer L de Mol, die vanaf de oprichting, nu 25 jaren geleden, Voorzitter was en den heer W. v. d. Pol, die even zoolang werkend lid was. Hierna werd de vereeniging een tractatie aangeboden £h bleef men nog geruimen tijd genoegelijk bijeen. Aan den wedstrijd om het kampioenschap „Dammen" van Noord- Brabant, die 11 Aug. in hotel „Central" te 's Bosch aanvangt, neemt o.a deel onze stadgenoot, de bekende proble mist A. de Graag. De heer D. v. Buuren behaalde als lid van de Rijvereeniging „Het Land van Heusden en Altena" op het concours te Hoofddorp den 5en prijs De Heusdensche processie naar Kevelaer is voornemens dit jaar haar bedevaart te houden op 15 en 16 Augustus. De werkman d. V. kreeg op de werf een gloeiend stukje ijzer in het oog en wel zoo, dat hij in 's Bosch onder geneeskundige behandeling moest worden gesteld. SPORT. MADE. Dezer dagen slaagde te 's Bosch onze dorpsgenoot André van der Reijt voor het eerste gedeelte Notarieel examen. Maandag sloeg het paard van M. op hol en kwam tegen een boom terecht. Hierdoor viel de man van den wagen, kreeg een wiel over zijn borst en werd hierdoor inwendig gekneusd. Dr. Houpst verleende geneeskundige hulp. De werkman A. de Bok, werk zaam bij de fa. Stulemeijer te Breda, viel over een spoorrail en brak een been; de landbouwer A.L. werd door een koe in de weide aangevallen en aan zijn been verwondhet tweejarig kind van den woonwagenbewoner J. werd door een hond van bakkerS. V. zoodanig in den arm gebeten dat geneeskundige hulp noodig was. DUSSEN. Mej. de B. alhier had het ongeluk te vallen en daarbij een been te breken. Een zoontje van A. v. D. alhier was aan het pootje baden in de rivier De Dusse", verloor het evenwicht en kwam te vallen. Een broertje dat er bij was wist hem nog juist bijtijds te redden. Een kind van den heer K. alhier kwam spelenderwijs te vallen en brak WAALWIJK. H. V. S. Zondag toog bovengenoemde ver eeniging voor de 2e maal naar de Hank voor het tournooi. Werd de eerste wedstrijd met 6 0 gewonnen, thans werd de finale met 5—1 gewonnen. Voorwaar een schit terende prestatie voor dit jeugdig elftal; Het elftal was samengesielnalsvolgt Van Delft doel, G v. d. Waals en A. Kuijten achter, D. Hamers, Hessel- bert, Duquesnoij midden, H Gouda, W. Pot, K. Pot, P. Timmermans en W- van Laarhoven voor. Over den wedstrijd het volgende Als de Veersche Boys aftrappen neemt HVS direct den bal over en reeds in de eerste minuut weet P. Tim mermans met een vliegend schot de lei ding te nemen. Als daarna V. B. aanval len schiet Kuijten onhoudbaar in eigen doel. Zoo treedt de rust in. Direct na de rust geeft W. Pot uit een doorbraak weer de leiding. Kwar tier na de rust vergroot H. Gouda den voorsprong Na eenige aanvallen van de tegenpartij welke alle schitterend door van Delft worden gehouden, weet Hamers na een snellen uitval de prachtigste goal van den wedstrijd te maken. Dan is een V.B. een geslagen elftal. De laatste minuten verstrijken onder groote spanning totdat van Laarhoven uit een voorzet van Gouda onhoudbaar no. 5 in de touwen schiet, waarmede dan het einde komt. Moge dit elftal zoo voort blijven gaan. DRUNEN. Zondag speelde onze voetbalvere niging „Sporters" tegen een combi- GROOT NATIONAAL CONCOURS HIPPIQUE TE RAAMSDONK op 14 en 15. Augustus. Het programma voor liet concours liipnique. te geven door «le rij vereeniging .Juliana", die dit jaar tiaar «riste lustrum viert, is vastgesteld en zni ecrrtdnngs worden verspreid. De opzet getuigt van grooten durf. Aan prijzen ls voor een waarde van niet minder dan 1300,— uitgeloofd. Alleen voor de verrichtingsproef cn keuring, welke Dinsdags wordt gehouden, is in totual voor een bedrag van 650,— aan prijzen beschikbaar. Voor het "nummer luxe-eenspannen (open klas se) wordt dit jaar voor de derde maal de wis- selprijs, bestaande uit 2 zilveren candclabres, ter waarde van 300,verreden. De wisselprijs moet tweemaal achtereenvolgens door dcnzclfdcn eigenaar met hetzelfde paard of driemaal in het geheel door denzelfden eigenaar gewonnen worden, oni in diens bezit over te gaan. In 1920 was winnaar de heer II. v. d. Laak uit Tilburg, met Sublime; het vorige jaar J. F. Vos uit 's Gravenhage met Gentleman Horace. Overigens vermeld het programma o.m. nog: Op Dinsdag 14 Augustus, Verrichtingsproef en keuring voor N.S.Tg.-paardenDressuurproef voor landelijke rijvercenigingen en Verrichtingsproef voor M. G.-paarden. Op Woensdag 15 Augustus, Concoursen voor: eenspannen landbouwtuigpanrdnisvoor met vrije deelname; luxe eenspannen (open klasse) boven en beneden stokmaat 1,55 M.tweespannen voor oogstwagen; luxe tweespannen; parade landelij ke rijvercenigingen; Springconcours voor: lan delijke rijvercenigingen en voor onder-officieren. In de pauze zal aan de vereeniging den stan daard, een geschenk van de inwoners der ge meente, worden aangeboden, terwijl de festivi teiten worden opgeluisterd door een muziekcorps. De inschrijvingen worden gesloten op 9 Augus tus a.s.

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 2