at ECHO »H» «ET ZÜIOEH Vacantie PUROL INDIEN U J.VERAA, Tailleur No. 59. Woensdag 25 Juli 1928. 51e Jrg. TWEEDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 24 Juli 1928. JAARMARKT TE WAALWIJK OP DONDERDAG 26 JULI 1928. Gemeenteraadsvergadering. Aanvullingsagenda voor de open bare vergadering van den Raad der gemeente Waalwijk, te houden op Vrijdag 27 juli 1928. Punt 1. Ingekomen stukken: Toe te voegen: Verzoek van P. M. van der Loo om hem een perceel bouwterrein in de Mr. van Coothstraat te verkoopen g. afrekening van de Concours Hippique-vereeniging „Waalwijk" h. verzoek van het Bestuur der St. Petrusschool om beschikbaarstel ling van gelden voor de aanschaffing van schoolmeubelenen vergoeding van huur voor een nieuw leslokaal; (Wij vernemen dat het bestuur der St. Petrusschool zich voorstelt een lokaal te huren in het Bondsgebouw en daarin een leslokaal te vestigen, wijl de lokalen in de school niet meer toereikend zijn. Dit tekort aan ruimte zal natuurlijk nog grooter worden bij den nieuwen cursus, als wanneer men een 125 nieuwe jongens verwacht en bij invoering van 't 7e leerjaar. Red.) i. verzoek van het Bestuur der R. K. Meisjesschool in de Min. Loeff— straat om beschikbaarstelling van gelden voor de aanschaffing van nieuwe schoolmeubelen. Wijziging verordeningen betreffende het gemeente personeel. Aan het prae advies van B. en W op het voorstel tot herziening van verschillende verordeningen en instruc tiën betreffende het gemeente-perso neel, ontleenen wij het volgende Werkliedenreglement. .Voor de kinderbijslagregeling van het ambtenarenpersoneel is overge« nomen de regeling voor het personeel in dienst der provincie Noordbrabant Deze regeling bepaalt de kinderbij slag voor werklieden op f 1.— per week. Nu de provinciale regeling is overgenomen voor de ambtenaren, is er naar onze meening ook stellig aan leiding dit te doen voor het werk- liedenpersoneel en wordt daarom thans voorgesteld, voor deze groep met ingang van 1 Januari 1929 de provin ciale regeling over te nemen. Algemeene Salarisregeling. Vroeger werd als regel het per soneel der secretarie gevormd door jongelui, die zich in het vak bekwaam den om zich na opleiding en studie een positie ie veroveren, die een be staan kon opleveren. Bij het regelen der bezoldiging van deze groep van het gemeente personeel is klaarblijke lijk steeds met deze omstandigheid rekening gehouden. In de laatste jaren is hierin echter in menige gemeente en ook in de onze een aanmerkelijke wijziging ge komen. De taak van de besturen der gemeenten is voortdurend uitgebreid het personeel is toegenomen. Het belang van den dienst brengt thans mee dat wisseling van personeel zoo veel mogelijk wordt voorkomen en dat in elk geval de kern van het per soneel beschikt over een ruime plaat selijke bekendheid en vertrouwd is met plaatselijke toestanden en ver houdingen. Met deze opstelling voor oogen achten B. en W. de bestaande regeling der bezoldiging van het secretarie-perso neel niet voldoende om de gewenschte stabiliteit te verzekeren. Om dit te bereiken, zonder de lasten aanmerkelijk te vergrooten, zou naar het voorbeeld van de regeling der bezoldiging van de onderwijzers, onderscheid zijn te maken tusschen gehuwde en ongehuwde ambtenaren en zou voor de eerste categorie de eind-bezoldiging hooger zijn te stellen dan voor de laatstgenoemde. B. en W. hebben zich daaromtrent beraden en zijn van oordeel geworden, dat het ook in het belang van den dienstzal zijn wanneer de eindbezoldiging voor de ambtenaren met den rang vana commies wordt verhoogd met f 30(1 De ongehuwde onderwijzer ontvangt 4 periodieke verhoogingen minder dan de gehuwde. Bij aanneming ran de voorgestelde regeling zouthansslechts een ambtenaar in aanmerking komen voor één periodieke verhooging. Wij hebben tot de voorgestelde regeling temeer aanleiding gevonden omdat de bezoldigingen van hetsecre- tariepersoneel, vergeleken bij die van andere gelijksoortige gemeenten,steeds aan den lagen kant zijn geweest. Het ligt in de bedoeling, bij aan neming van ons voorstel de wijziging der regeling van de bezoldiging te doen ingaan 1 Augustus 1928. Door de voorgestelde aanvulling tan art. 34 wordt bepaald, dat bij wijziging van de salarisschaal de ambtenaar voor wien op 1 Augustus 1928 de nieuwe regeling gunstiger wotdt, eerst op 1 Augustus 1929 aanspraik krijgt op 1 periodieke verhooging, ook al heeft hij meer dienstjaren can voor heteindsalaris voor ongehuwden wordt gevorderd. Ambtenarenverordening. Art. 20 wordt als volgt gewijzigd 1. Het is ieder ambtenaar, in dienst van of een functie bekleedende der gemeente, verboden om geschenken of andere steekpenningen, in welken vorm ook, aan te nemen, hem gedaan of aangeboden in of naar aanleiding van zijne betrekking. Onder .steek penningen" worden ook verstaan ge schenken of belooningen, ook zelfs wanneer deze als contraprestatie voor werkzaamheden worden geformuleerd, wanneer het College van Burgemees ter en Wethouders niet tevoren tot aanneming daarvan toestemming heeft verleend. Indien hem zoodanig ge schenk of steekpenning wordt aange boden, is hij gehouden hiervan vol ledig mededeeling te doen aan het College van Burgemeester en Wet houders. 2. Iedere handeling in strijd met deze bepaling of met het voorgeschre vene in het vorig artikel, zal kunnen worden beschouwd als een reden voor onmiddellijk ontslag. Algemeene salarisregeling 1925. De rangen der ambtenaren ter secretarie, hunne jaarwedden en de bedragen der periodieke verhoogingen worden bepaald als volgt: 1. hoofdcommies f 22ÜU 3100 75, 2. commies f 1400 2600 75, 3. adj.-commies f 900 1400 50,— 4. klerk f 400 900 50, 5. bode f 800 1200 50,— De laatste 4 periodieke verhoogin gen worden in de rangen van hoofd commies alleen toegekend aan de mannelijke ambtenaren, die gehuwd zijn of gehuwd zijn geweest. De hoofdcommies of de commies die eerst huwt nadat hij reeds zijn maximum ais ongehuwd ambtenaar heeft bereikt wordt geacht op den datum van zijn huwelijk slechts te hebben 8 dienstjaren als hij hoofd commies, en 12 dienstjaren als hij commies is groote steden toch ook gebeurt) dit van groot belang zou zijn voor het marktwezen, verkoopers, koopers en kijkers zouden niets meer te vreezen hebben en konden dan ongestoord hun zaken doen. Zijn B. en W. ook bereid deze zaak eens rijpelijk te overwegen, daarmede niets beoogende dan het algemeen belang en geen particuliere aangele genheden op den voorgrond stellen. Ter verzachting en genezing van stuk* geloopen voeten, zadelpijn, schrijnen en smetten der huid, muggebeten en zonne brand, moet men op reis voorzien zijn van Doos 30, Tube 80 ct. Op de vragen van den heer Roxs geven B, en W. het volgende antwoord In antwoord op de vraag, gesteld bij nevenaangehaald schrijven deelen wij U mede, dat wij bereid zijn in overweging te nemen eene zoodanige wijziging in de regeling van het verkeer in de Qrootestraat tijdens de jaar markten, dat aan de door U geopperde bezwaren wordt tegemoet gekomen. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk. een Costuum, hoed oi pet of aanverwante artikelen noodig hebt, vraagt dan prijs aan onderstaand adres en U bent overtuigd dat U beslist goedkoop slaagt, daar alles tegen zeer con curreerenden prijs wordt omgezet. Minzaam aanoevelend, Stationsstraat 15 WAALWIJ K. Geslaagd. Voor het examen Duitsche Handels correspondentie „Mercurius" slaagde dezer dagen o. m. de heer M. van Herwijnen Hzn. alhier. Geslaagde ontving zijn opleiding van den heer Odekerken leeraar Duitsch M. O. alhier. Als leerling der H. B. S. te 's-Bosch werd aangenomen Ebe Treffers, leerling der O. L. School alhier. 2e prijs J. Blok. Vrije slag vi or volwassenen. Ie prijs J. Blok. 2e prijs Rockx. Rugzwemmen voor volwassenen. Ie prijs J. Slaats. 2e prijs J. Blok. 3e prijs A. Fooij. Borstzwemmen jongens beneden 14 jaar. Ie prijs K. Slaats. 2e prijs A. de Jong. 3e prijs Ch. Swaab. Borstzwemmen voor jongens van 14—18 jaar. Ie prijs Jos. Slaats. 2e prijs Somers. 3e prijs Raaijmakers. Hardloopen door ondiep wafer voor kinderen beneden 12 jaar. Ie prijs van Delft. 2e prijs A. Treffers. 3e prijs O van Roessel. 4e prijs J. Langermans. 5e prijs Meijer. Haidloopen voor kinderen van 12—14 jaar. Ie prijs H. van Mil. 2e prijs Chr. van Delft. 3e prijs Chr. Aarts. 4e prijs K. Kalis. Duiken gewonen sprong voor volwassenen. Marktwezen. Vragen van het raadslid Roxs. Waalwijk, 5 Juni 1928. Bij de bespreking der questie Rietjens .n de raadsvergadering daio 25 Mei betreffende de stationneering van auto's in de Grootestraat, werd door U Mr. de Voorzitter terecht opgemerkt dat U bij eventueele ongelukken de verant woordelijke persoon zijl. Jammer is het echter dat in sommige gevallen (volgens mijn meening zeker zoo gevaarlijk als voormelde questie) die responsabiliteit over 't hoofd wordt gezien en de put gedempt zal worden als 't kalf ver dronken is. Daar er in onze gemeente nog een euvel bestaat dat werkelijk de aandacht verdient, veroorloof ik mij de vrijheid zulks aan B. en W. mede te deelen en de aandacht van Uw geacht College er op te vestigen. Telkens ais het grootemarkt is zien we drommen van menschen zich naar de markt begeven. B. en W. zullen het met mij wel eens zijn dat men dus alles moet aanwenden om het markt wezen te verbeteren ennietsonbeproefd moet laten om het publiek te lokken, de markt bestaat nu eenmaal en mag toch beschouwd worden als een Waal- wijks belang. Hel zal B. en W. vermoedelijk bekend zijn, dat wielrijders op de marktdagen, die van de richting van de haven komen niet verder mogen rijden als de Mr. van Coothstraat en die van de richting van v.m. Baardwijk of Stations straat komen hoogstens tot het Markt plein, maar iets anders is het met de auto's, autobussen, vrachtauto's en motoren plus de voerlieden, die mogen op de grootemarktdagen wel dooi de Grootestraat rijden om het publiek met angst bevangen als een troep wilde eenden uit elkander te jagen. Zijn B. en W. niet met mij van meening dat zoo iets het marktwezen niet zal bevorderen en er menschen zijn die als 't ware terugschrikken de markt te bezoeken bevreesd voor on gelukken Zijn B en W. niet met mij van meening dat het voor die diverse auto's en motoren geen bezwaar kan zijn gedurende de markturen de Mr. van Coothstraat te passeeren en door de Stationsstraat terug te komen, voor die welke van de richting der haven komen en voor die welke van de richting van v.m. Baardwijk komen door de Sta tionsstraat en verder door de Mr. van Coothstraat? Zijn B. en W. niet met mij van meening dat het voor de autobussen van de H. B. toch ook geen bezwaar kan zijn voor die enkele, die gedurende de markturen moeten passeeren en de bovenvermelde richting moeten nemen daar er op gewone dagen toch al reeds zijn welke die richting nemen. Ook voor reizigers autobestuurders kan het geen bezwaar zijn, indien zij hun cliëntèle op die markturen moeten be- zoeken en juist hun cliëntèle op het marktterrein wonen, hun auto even te plaatsen in de Mr. van Coothstraat of in de omgeving der markt, daar die bezoeken, behalve enkele uitzonderin gen, toch gewoonlijk niet lang duren. Zijn B. en W. niet met mij van meening het marktterrein (de Groote straat) gedurende de markturen voor alle voertuigen af te sluiten (wat in W. W. W. De R.K. Middenstandsvereeniging heeft besloten in de week van 25 Augustus—2 September a. s. een Waalwijksche Winkelweek te organi- seeren. De vereeniging „Waalwijks Belang" heeft hare medewerking toe gezegd. Het ligt in de bedoeling aan deze winkelweek een aardige attractie te verbinden en verschillende ver makelijkheden te organiseeren. De Zwemwedstrijden gehouden op Zaterdag 21 Juli in het Hoefswiel te Waalwijk. De voorgenomen wedstrijden te houden door dl Waalwijksche Zwem- vereeniging hebben zich gekenmerkt door een buitengewone belangstelling. Deze ging uit zoowel van de deel nemers, de leden en belangstellenden. Dank zij het mooie weer is het ver loop zeer geanimeerd geweest. Er kwamen niet minder dan 86 deelnemers in de verschillende num mers uit, zoodal de jury beslaande uit de heeren Jud. van Delft, Norbert Gragtmans en P. Treffers in eenige nummers een moeielijke taak te ver richten had. Na afloop werd bij monde van den Voorzitter de prijs- uitdeeling gehouden. Er waren 14 nummers uit te voeren, terwijl 39 prijzen ter beschikking waien gesteld. Hieruit blijkt dat de vereeniging zich in eene toenemende belangstelling mag verheugen. Even wel is deze belangstelling voor een plaats als de onze nog lang niet wat ze zijn kon. Hoe zou dat komen? Waar de vereeniging bijna vijf jaar bestaat, kan het gezegde „Onbekend maakt onbemind" niet meer in toe passing gebracht worden. Waarschijnlijk moet een oonaak ge zocht worden indeomstandigheid.dat vele ouders hunne kinderen van hun verlangen de zwemsport te beoefenen terughouden. En hiermede richten wij een waarschuwend woord aan deze ouders. Indien U het belangrijk nut vanzwemmenniet inziet, houdt U Uwe kinderen daarvan nog niet terug. U neemt toch ook kennis van de talrijke berichten in de pers, dat weerzooen zooveel meest jeugdige personen ten gevolge van zich zonder toezicht in het water te begeven, zijn verdronken? Weet U, dat er door jonge personen vrij veel gebruik wordt gemaakt van zwemmen in de Maas nabij Waalwijk? Moet hier eerst het kalf verdronken zijn Bedenkt dat gij Uwe kinderen de schoone gelegenheid die hier ge boden wordt, om onder deskundig toezicht de zwemsport te beoefenen, niet moogt onthouden omdat gij er vroeger mogelijk niet toe in de ge legenheid waart. En vraagtUzichzelf eens af, of het niet waar is, wat een bekende persoonlijkheid op gebied van zwemsport in Nederland gezegd heeft, n.l. dat elk geval van verdrinken be- teekent een aanklacht tegen de ouders. Ten einde deze kwaal te genezen, roepen wij mede den steun in van alle schoolhoofden en hun personeel, die de hun toevertrouwde kinderen kunnen wijzen op de gevaren, ver- bonden aan het zich in water bevinden, waar geen toezicht bestaat. Hieronder geven wij den volledigen uitslag Borstzwemmen voor volwassenen le prijs A. Verschuren. le prijs Jac. Blok. 2e prijs L Louwe Kooijmans. Duiken variatiesprong voor volwassenen, le prijs J. Pulles. 2e prijs A. Verschuren. Duiken voor jongens, le prijs Th. van Delft. 2e prijs A. de Jong. Vrije slag voor jongens beneden 14 jaar. le prijs K. Slaats. Vrije slag voor jongens van 14—18 jaar. le prijs P. Smelt. 2e prijs W. Lackamp. Afstandzwemmen voor volwassenen over 250 M. le prijs Jos. Slaats. 2e prijs P. Smelt. 3e prijs P. van der Hammen. Gekleed zwemmen, le prijs A. Verschuren. 2e prijs Raaijmakers. 3e prijs Somers. Aantal deelnemers voor alle num mers 86. we, dat het'beste paard gewonnen heeft In den vierkamp athletiek werd de W.G V. door een mislukten sprong en een paar pechworpen slechts de vierde in 't gelid en miste dus een der drie prijzen. in de 100 M. snelloop en de esta- fettenloop 400 M. had de club even min geluk. Aan den 3 K.M wedloop in ploegen van 4 is niet deelgenomen. De toe stand, waarin enkele deelnemers aan dezen wedstrijd aankwamen, bij deze zomerhitte, versterkte bestuur en leider in hunne vooropgezette meening, dat deze prestatie te veel naar den Mara thon riekt en thuis behoort op de Olympiade. In 't geheel is door 13 vereenigingen aan dezen Bondsdag deelgenomen. Per saldo stemt de uitslag niet to ontevredenheid. Dat was den turners bij hun gejubel in Vught en bij den terugkeer in de Heimat wel aan te zien. De stemming was uitbundig vroolijk, doch geen wanklank werd vernomen, wijl alles verliep in de beste orde. Hoe de W.G.V. zich gehouden heeft op bovengenoemde wedstrijden blijkt wel uit 't volgende, dat wij lazen in de .Maandagmorgen": De vrije oefeningen werden door de meesten correct uitgevoerd, alleen is het tempo-verschil opvallend. Dezen middag namen de ploegen der pittige Waalwijksche Gymn. Ver. en der jonge Bossche Gymnasten O S S een be duidenden voorsprongin puntentelling, ook personeel werd door dezen keurig werk geleverd. Bijna volmaakt waren de vrije oefeningen der W.G.V. Dit was één schoon, harmonisch geheel van correct-beheerschte beweging. De W.G.V, op den Bondsdag, Op den Bondsdag van den uioce- sanen Turnbond in het bisdom van 's-Hertogenbosch. gehouden te Vught op 21 en 22 Juli jl. behaalde de Waalwijksche Gymnastiekvereeniging (W.G.V.) de navolgende prijzen: le prijs Marschwedstrijd. 3e pr. Vierkamp gymnastiekle graad. 3e pr. 3e graad. 2e prijs (personeel) in den Vierkamp gymnastiek le graad, toegekend aan dhr. E. v. d. Geer. 2e prijs Touwtrekken. (Aan den Vierkamp Gymnastiek 2e graad werd niet deelgenomen.) Onze berichtgever teekent hierbij aan De le prijs Marschwedstrijd werd met een flinken voorsprong behaald. Het was voor den eersten keer, dat de W.G.V. zich waagde in den eersten graad. Er waren niet minder dan 9 vereenigingen die in dezen graad mededongen, zoodat de strijd zeer zwaar was. Voeg daarbij, dat elke vereeniging vooraf wist, dat O. B. C. uit Eindhoven weer als no. 1 zou uitkomen, wat gebleken is geene ver gissing te zijn. Toen de W.G.V. 1.1. Zaterdag Vught verliet, stond zij 6 punten boven hare mededingsters van dien dag. Maar 's Zondags moesten nog, buiten het opgemelde O.B.C., komen David en de Spartanen uit Tilburg als de meest geduchte concurrenten en er werd dus wel wat huiverig tegen dien dag opgezien. Evenwel heeft de W. G.V. zich kunnen handhaven op de derde plaats. Geen slecht resultaat 1 De uitslag Vierkamp 3e graad heeft teleurgesteld, tengevolge van de zenuw achtigheid der deelnemers, die al da delijk begonnen met fouten en ver gissingen te maken, wat natuurlijk bij de jury den indruk vestigt van onvol doend repeteeren of slordige inslu- deering. Er waren onder de deel nemers in dezen graad meerderen, die voor 't eerst in 't vuur kwamen en dit geeft misschien eenige verklaring. Het scheelde maar een kwartpunt, of de le prijs (personeel) Vierkamp gymnastiek le graad was naar Waal wijk verhuisd. Bij het touwtrekken hebben de vier timmerlieden der club zich kranig ge houden. Ze moesten het ten slotte afleggen tegen Sint Herman Jozef uit Drunen, dat door vrij loten enkele malen mocht rusten. Toch meenen Volkszangdag. De Volkszangdag, gehouden door de 2 of 3 hoogste klassen der lagere scholen in onze gemeente, onder leiding van den heerj. L. van Kempen, had heel wat menschen naar de Markt getrokken. Een viertal liederen werden, onder begeleiding van eenige leden der har- monie St. Crispijn op bijzonder aardige wijze uitgevoerd. 't Klonk werkelijk zeer goed en heeren onderwijzers en onderwijzeres sen en op de eerste plaats dé heer van Kempen, hebben met de kinderen alle eer van hun werk. Er was blijkbaar goed en met am- bitie gerepeteerd. Geen twijfel of het doel, de kinderen en later grooteren, een aardig liedje te laten zingen, op straat, buiten zoowel als in huis moet daardoor zeker bevorderd worden. W. B. heeft pogingen aangewend om deze Volkszang-nummers te doen herhalen op Koninginnedag't zal dan een nummer vormen van het feest programma. Of 't lukken zal is nog niet bekend, zoo eenigszins mogelijk ware het zeer gewenscht. Hengstenkeuringen. De Najaarskeuringen, die dit jaar wederom alleen door de Stamboek commissie gehouden worden, zijn o.a. op de volgende data bepaald. Voor het type tuigpaard op 27 September te Gorincbem, 28 Septem ber te Eist en Tiel. Voor het lype trekpaard op 18 Sept. Dordrecht en Rotterdam, 20 September Bergen-op-Zoom, 21 Sept. Den Bosch en Eindhoven, 17 Oct. te Haps en 18 October te Zevenbergen. Bondsdemonstratie te s Bosch. Omtrent de Zondag 29 Juli te 's Bosch te houden Bondsdemonstratie, bij welke gelegenheid de Mgr. Mutsaers gedenksteen zal worden onthuld, wordt met den dag het aantal zich aanmel dende deelnemers steeds grooter. Niet minder dan 33 muziekkorpsen zullen de betooging opluisteren, terwijl na afloop van het sluitingslof van ge meentewege een muziekuitvoering op de Markt wordt aangeboden, gevolgd door een Beiaardconcert. Ongeval. Dezer dagen had W. B. bij het zwemmen 't ongeluk een arm te bezeeren. Toen hij zich onder genees kundige behandeling stelde bleek z'n arm gebroken te zijn. Sjef van Dongen bedankt. De directie van de Nederlandsche Spitsbergen Cie. te Rotterdam, heeft van Nobile, welke zich aan boord van de Citta di Milano bevindt, het volgende telegram ontvangen „Mijn regeering heeft uw zoo edel moedige hulp ten zeerste op prijs gesteld en droeg mij op u daarvoor te danken en haar gevoelens van diepe erkentelijkheid te vertolken. Ik voeg daar mijn persoonlijken dank aan toe". Deze dankbetuiging slaat vooral op de kranige pogingen door Sjef van Dongen met zijn hondenspan in het werk gesteld. Het Zilveren Jubilé van den Bosschen Diocesanen Werkliedenbond. Zondag heeft de Bossche Diocesane Werkliedenbond zijn feestviering in gezet met een feestelijke Centrale Raadsvergadering te Tilburg. Des morgens half elf werd in de Visitatie-kapel een H Mis opgedragen. In een daarop volgende vergadering werden enkele huishoudelijke zaken afgedaan. O.a. werden de aftredende bestuurders, de heeren A. van Rijen, _|||a||BaMH^HUaHHSHassHSBnnMSMasBsa

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 5