iranspireerendeToiü Waalwijlisclie stoinMerij ftntoon Tieleo. Marktberichten. Verslag Kamervan Koophandel voor de Langstraat. Afbraak, 34'/2 punt toegekend aan M. J. Bou- wens van Voorwaarts Tilburg met 31'/4 en ook nog een 2de of 3de prijs in derde Graad Vierkamp Gymnastiek met 7 °9/loo» welke was toegekend aan W.G.V. Waalwijk met 7,3/,ü0' DRUNEN. Wij plaatsen in dit nummer een foto van mej. Wed. Nelis, geb. de Pachter, die op 1 Augustus a.s. den dag herdenkt, waarop zij voor 50 jaar werd aangesteld tot kosteres aan de Ned. Hervormde Kerk te Drunen. Dit zeldzame feit zal Woensdag avond 7'/a uur herdacht worden met een extra dienst in de Ned. Herv. Kerk aldaar door Ds. v. d. Vlugt. Door het Kerkbestuur zal dan een huldeblijk worden aangeboden, 't Zal de trouwe kosteres dien dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. N1EUWKUIK. In het bijzijn van 't gemeentebestuur werd deze week met de brandspuit een proef genomen op den op het Hoog aangelegden arthe- tische put. De put voldeed uitstekend aan de gestelde eischen, zoodat allen dan ook ten zeerste tevreden waren en de be woners op 't Hoog niet minder, daar hier door 't gemeentebestuur aan hun lang geuiten wensch is voldaan. De Eerw. Zuster Alexandrina, wijkverpleegster van het Wit—Gele Kruis alhier ontving Maandag j.l. bericht van overplaatsing naar elders. Dat het haar in haar nieuwe stand plaats naar wensch mag gaan, is voorzeker Nieuwkuiks inwoners wensch. OiSTERWIjK. De gemeenteraad heeft aan de woningbouwvereniging Volksbelang bouwterrein verkocht voor de stichting van 33 arbeiders woningen en een grondveorschot van ten hoogste f 9200 toegekend. Besloten werd aan het Centraal Bureau voor verificatie en financieele adviezen der Vereeniging van Neder- landsche gemeenten de controle der administratie van het grondbedrijf op te dragen. Goedkeuring werd gehecht aan de overeenkomst tot wijziging der conces sievoorwaarden van de gasfabriek, waardoor, behalve de noodige uit breiding van het gasbuizennet.ook de electrificatie van de gemeente verze kerd is. SPRANG-CAPELLE (vm. Sprang). A.s. Zondag des voormiddags half tien en des namiddags half zes hoopt in de Geref. Kerk alhier op te treden Ds. Delleman van Giessen, Oud- en Nieuwkerk. CAPELLE. Door het muziekgezel schap „Kunst na Arbeid" is besloten in den loop van dezen zomer weder een drietal concerten te geven en wel in de Nieuwstraat, opdeNieuwe- vaart en in de Kom. Tot leden der arbitragecommissie van de afd. Sprang—Capelle van de Eerste Ned. Maatschappij voor Zieken- huisverpleging zijn gekozen de heeren Dr. Ph. J. Kohier, R. Middelkoop en Dr. S. Waardenburg. A.s. Zondag des nam. 2 uur zal in de Ned. Herv. Kerk a. d. Loon- schendijk optreden Ds. Mühlnikkel uit Waalwijk. Bij de j.l. gehouden examens aan de Normaalschool te 's Bosch werd uit deze gemeente toegelaten tot de le klasse J. Oerlemans, bevor derd tot de 2e klasse D. v. d. Poorte en tot de 3e klasse W. Treffers. In het café van dhr. J. Treffers alhier is een spaarkasvereeniging op gericht. De heer A. Dekkers te Loon- schendijk heeft zijne benoeming tot kerkvoogd der Ned. Herv. Gem. aldaar aangenomen. De vanwege het bestuur der Christ. School a. d. Loonschendijk gehouden collecte voor aanschaffing van een orgel in de school heeft circa f200 opgebracht. Een woord van hartelijke» dank aan allen die er het hunne toe hebben bijgedragen om deze inzameling van gelden te doen slagen is hier zeker wel op zijn plaats. RAAMSDONK. Aan de industrie school voor dames „Sacré Coeur" te Moerdijk, slaagde VQor het diploma B. als coupeuse, tailleuse, of costumière, onze dorpgenoote Mej. Laura Kieboom. Voor het diploma M. U. L O. slaagde te Breda, onze dorpsgenoote Mej. Margaretha Konings. Aan de excursie, welke de ver eeniging van kippenhouders gisteren maakte naar het bekende fokstation van kuikens te Horst namen 16 leden deel. Aan P. van Oort is gegund het maken van een nieuwen berm aan den Groenendijk bij Woudrichem. Vergadering van den Raad dezer gemeente, op Zaterdag 28 juli 1928, des namiddags ten zes ure. 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling der gemeen telijke vergoeding ex art. 101 der Lager onderwijswet 1920 aan de be sturen der bijzondere scholen over het jaar 1926. 3. Voorstel van aisvoor tot vast stelling van het voorschot op de ge meentelijke vergoeding ex art. 101 dan aisvoor over 1928. 4. Ontwerp-verordening tot wijzi ging der Motor- en Rijwielverorde ning. 5. Ontwerp-besluit tot wijziging der gemeentebegrooting, dienst 1928. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders, om de verbouwing van de openbare lagere school aan het Heereplein tot raadhuis onderhands aan te besteden. RAAMSDONK. Voor 't MULO- examen te Breda, slaagde mej. J. Ph. Oosterling, alhier. MADE. Op Zondag 29 Juli zal Ds. Steenhuizen v.m. 10 uur in de Ned. Herv. Kerk te Made de godsdienst oefening leiden. MADE. Bij het Zondag j.l. gehou den concours voor handboogschutters uitgeschreven door „De Vlugge Red ders" gevestigd bij M. Akkermans te Wagenberg, behaalde het eerste zestal van „Willem Teil" uit Made den zil veren beker als 3e prijs met 150 punten. A. de Wijs 27 punten, J. de Wijs 21, C. Rullens 25, P. Stoop 27, J. van Beek 23 en W. Diepstraten 27. De lauwerkrans viel ten deel aan W. van Leent. Op den bijdoei werden de prezen behaald ais volgt: le prijs C. van de Steen, 2e W. Diepstraten en 3e J. Broeie, terwijl van de verschillende personeele prijzen werden behaald, met de volgende puntenC. v. d. Steen 26 punten, M. de Wijs 25, en A. de Been 21, alle uit Made en in zes schoten behaald. Voor de alhier gehouden collecte voor het dr. Schaepmansfonds was de opbrengst de som van f 360.—. Op Zondag 29 Juli a.s. des mid dags om 2'/s uur hoopt ds. Steen huizen uit Made in de Ned. Herv. Kerk te Dongen eene predikbeurt te vervullen. Te Drimmelen zal op Zondag 29 dezer v m. 10 uur Ds. Prins van Wijngaarden in de Herv. Kerk voor gaan. Op Zaterdag 11 Aug. zal in 't café L. Marijnissen alhier eene ver gadering gehouden worden voor den Verlofhoudersbond des avonds om 7 uur. Voornaamste punten voor be handeling zijn bestuursverkiezingen en vaststellen reglement en statuten NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. Kaatsheuvel, 27 Juli '28. Haverbrand. Hedenmiddag was brand ontstaan op een gemaaid haverveld achter de Telefoonstraat, vermoedelijk door on voorzichtigheid van jongens. Door 't snel en doortastend optreden van den politie-agent Badjou, werd de brand die anders ongetwijfeld alle te veld staande haver verwoest had, tot een zestal schoven beperkt. Ouders mo gen hunne kinderen wel eens op het groot brandgevaar dat de groote droogte met zich brengt zoowel in bosschen als elders wijzen. De grootst mogelijke voorzichtigheid is momen teel geboden. Collecte. Zaterdag 28 juli zal een collecte gehouden worden bij de burgerij om gelden in te zamelen voor de organi satie van Koninginnedag 1928 om de kinderen een kleine tractatie te kun nen geven en voor de te houden kin derspelen etc. prijzen te kunnen uit loven. De bekende Kaatsheuvelsche milddadigheid zal hierin de commis sie niet te leur stellen. Ongeval Hedenmorgen omstreeks 10 uur brak op den Horst de vooras van een groote tonnen—vrachtaulo der firma van Mill uit Waalwijk. De auto sloeg over den kop en leed groote materieele schade. De chauffeur werd met een lichte hersenschudding opgenomen en naar Waalwijk vervoerd. De vracht wagen werd onmiddellijk met den kraan wagen van garage de Graaff Co. te Waalwijk naar de garage vervoerd. Bekeurd. Hedenmorgen werd door den on bezoldigd rijksveldwachter—jacht opziener Br. in het jachtterrein des heeren van Schijndel. zekere v. Br. bekeurd, wijl hij in jagende houding met geladen schietgeweer in 't veld aanwezig was't geweer werd tevens in beslag genomen. Volksconcert. De harmonie van het Kon. Muziek gezelschap Euphonia zal op 2 Aug. a.s. een groot volksconcert geven op de K. B.—-kiosk op de Markt. De Liedertafel „Bel Canto" zal dan tevens haren beide concoursnummers vuor het muziek- en zangconcours te Zevenbergen voor 't eerst uitvoeren. Bouwvereeniging Volksbelang. In de deze week gehouden verga dering der Bouwvereeniging „Volks belang" werden als bestuursleden her kozen de heeren C. v. d. Wee en Teurlings. INGEZONDEN STUKKEN Hoe moet de naam Nobile worden uitgesproken Eindhoven, 23 Juli 1928 Geachte Redactie. „Nobile" is sedert eenigen tijd op aller lippen. Elkeen spreekt dezen naam op zijn Fransch uit. Het zij mij veroorloofd er bij deze op te wijzen, dat de correcte uitspraak als volgt luidt: No is Noo bi is bie (op deze lettergreep komt de klemtoon); le is lee. Met dank voor de plaatsing. Hoogachtend, J. DE VRIES-Lewenhoff, Leeraar Spaansch, Italiaansch, enz. Kleine Berg 17. BURGERLIJKE STAND. AGENDA'S. WAALWIJK. Zaterdag 4—5'/a uur. Gymnastiek voor de aspiranten B.G.V. Van 5 7uur voor de leden B.G.V. Zaterdag 8 uur, Witte Bioscoop, „De gemaskerde bruid". Zaterdag 8'/2 uur repetitie Liedertafel „Oefening en Vermaak". Trouwe op- komst dringend verzocht. Zondag 12 uur. Repetitie Liedertafel „Oefening en Vermaak", Mannenkoor. Zondag 12 uur. Repetitie Lieder tafel „Tot Bloei der Toonkunst*. Zondag 6 en 8'/2uur. Witte Bioscoop, „De gemaskerde bruid". Woensdag 7'/2 uur. Athletiekcursus voor de leden van „Kunst en Kracht" op het oefenterrein. WAALWIJK. Varkens f 10—13. Eieren 6—7 cent. De in het café van Mej. de Wed- A. v. d. Haart alhier, gevestigde post duivenvereniging „de Luchtvaart", hield j 1. Zondag een wedvlucht van uit Vilvoorden met den volgenden uitslag A. v. Moergestel 1-3-4, A. Zwart 2, A. Versteeg 5-6-7, H. Dekkers 8-10, P. Nieuwenhuizen 9 en H. v. Kam pen 11. KORFBAL. SPRANG. Onze korfbalclub NEO speelt a.s. Zaterdagmiddag alhier een compt. wedstrijd voor den Brab Korfbalbond tegen de Korfbalclub VOLT uit Til burg, Speelt onze club slechts als voor eenige maanden tegen deze club te Tilburg, dan staat NEO no. 2 op de ranglijst, We verwachten echter dat onze club alles in het werk zal stellen om te winnen. Het belooft een spannende wedstrijd te worden. GEMENGD NIEUWS™"" Op weg naar Stavanger heeft de „Krassin" hedenmiddag om 5 uur 20 koers gezet naar Bellsund, waar het Duitsche stoomschip „Monte Cer vantes", dat 1500 passagiers aan boord heeft, noodseinen heeft gege ven. (De „Monte Cervantes* is een schip van de Hamburg—Südameri- kanische DampfschiffahrtGes .metende 14 000 bruto reg. ton). Naar van de zijde der „Hamburg- Südamerikanische Dampfschiffahrts Gesellschaft" vernomen wordt, is thans het bericht bevestigd, dat het s.s. „Monte Cervantes" vijf noodsig nalen heeft uitgezonden. Het schip, dat een reis naar het Noorden maakt, is in den nacht van Dinsdag op Woens dag bij Bellsund (Spitsbergen) door een botsing met een ijsberg bescha digd geworden, waarna water in het voorruim drong. Na ontvangst van de noodsignalen heeft de Russische ijsbreker „Krassin" zich zooals gemeld naar hei schip begeven om de schade vast te stel len. Gebleken is, dat het schip slechts een kiein lek heeft bekomen. Men hoopt de schade ter plaatse te kunnen herstellen. Duikers van de „Krassin" begonnen heden met het onderzoek. Voor schip en passagiers bestaat geen gevaar, zoodat voor ongerustheid geen aanleiding is. Aan boord van het schip bevinden zich ook Nederlandsche toeristen. LAATSTE BERICHTEN. Ernstige ziekte Commissaris der Koningin. 's-HERTOGENBOSCH. Naar wij vernemen is de commissaris der Ko ningin in Noord-Brabant, mr. A. E. J. Baron van Voorst tot Voorst voor zien van de H. Sacramenten der Stervenden. Zijn toestand is zeer ernstig. Men seint ons nader dat Z.Ex. de Commissaris der Koningin is overleden Wereldkampioenschap Boksen. In den strijd om het wereldkam pioenschap Boksen zwaargewicht, welke Donderdagavond voor de 24e maal in het Yankey-stadion werd gestreden werd Tunney in de lie ronde tot overwinnaar verklaard, tegen den Nieuw-Zeelander Tom Helney. Deze was in de lie ronde totaal uitgebokst. Brand in den Bosch. Hedenochtend half 9 is brand uit gebroken in de auto-garage van de firma de Rooij, aan den Boschveld weg alhier. Het vuur is vermoedelijk ontstaan door het in brand geraken van een autobus, het greep zeer snel om zich heen en met hevige knallen ontplofte de aanwezige benzine. Binnen 5 minuten tijds stond de geheele garage in lichte laaie. De bovenbe woners moesten ijlings het huis ver laten. Het vuur is zeer moeilijk te bestrijden, daar de garage door ver schillende panden is ingesloten, o.m. door de advocaat- en bitterfabriek van de firma Cooyman9. De brandweer die spoedig op het terrein van den brand aanwezig was, tast het vuur met kracht aan om uit breiding te voorkomen. De brand duurt voort. (Vervolg.) Rijksproefstation en Voorlichtingsdiens ten bate der Lederindustrie te Waalwijk. Onderzocht werden 848 monsters. Behalve het onderzoeken der monsters werden veelvuldig adviezen en inlich tingen aan de leder en schoenindus trie uitgebracht. Voor het bepalen van het weekgewicht van huiden en het meten van leder werd van ons insti tuut meermalen gebruik gemaakt. In alle deelen des Lands werden vanwege den Voorlichtingsdienst door den Leer aar der Hand- en Maatschoenmakerij lezingen over diverse onderwerpen betreffende de leder- en schoenbranche gehouden. In de looierij der school alsook In het laboratorium werden verschillende werkwijzen, voor de looierij van be lang. aan een nader onderzoek onder worpen. Scheepsbouwindustrie. De scheepsbouwindustrie heeft in het verslagjaar niet te klagen gehad over orders. De werven waren goed bezet, sommige zelfs, o.a. die van baggermaterialen, waren zeer goed van orders voorzien. De finantieele resultaten van de bedrijven staan echter niet in verhou ding tot den vrij levendigen gang van zaken. De winstmarge is nog steeds zeer gering. Stellig zouden de resultaten belangrijk gunstiger zijn, indien de arbeidstijd verruimd werd en de wettelijke regelingen omtrent den arbeidstijd soepeler werden toe gepast. Gedurende de laatste jaren is deze industrie, voorzooveel betreft de in het district der Kamer gevestigde onder nemingen, voor een belangrijk deel harer productie aangewezen op het buitenland (Duitschland, België) en dan treft het steeds dat juist daar de gewenschte soepelheid ten aanzien van de regelingen van den arbeidstijd wordt betracht en daardoor ook goed- kooper kan worden gewerkt. Geklaagd wordt dat hier de Regeeringsbemoei- ïngen nog steeds toenemen en dat de geringste verbetering in den gang van zaken wordt benut om den ar beidstijd zooveel mogelijk te beperken. In het afgeioopen zeer natte jaar zijn er veel dagen (zoogenaamde regen dagen) voorgekomen, dat niet kon worden gewerkt. In Duitschland en België mogen de aldus verlette dagen worden ingehaald, hier is dit echter niet toegelaten, hetgeen alseengroete onbillijkheid in deze industrie wordt gevoeld De betrekkelijke schaarschte aan geschoolde arbeiders, een klacht, die ook in andere takken van de metaal industrie wordt vernomen, werkte eenige loonsverhooging in de hand. Deze kon door allerlei omstandighe den moeilijk worden verhaald op den prijs van het product. Suikerindustrie De campagne was dit jaar korter dan het vorige. Als oorzaak is daar voor aan te wijzen het minder gunstige bietengewas De opbrengst van den oogst >was ongeveer 17% lager dan het voorafgaande jaar. De personee'verhoudingen bleven ongewijzigd, wijziging in de arbeids- loonen kwam niet voor. Bankwezen. Tenaanzien van deze ondernemingen vallen geen bijzonderheden te vermel den. De toestand bleef ongeveer, zooals zij in ons vorig overzicht is beschreven. In de betaling van de door de schoenfabrikanten getrokken wissels kwam nog weinig verbetering. De Nederlandsche Bank verlaagde op 2 Februari 1927 de beleeningsrente met en op 13 October 1927 kondigde zij eene verlaging van'/2% aan over de geheele linie. De stand op 1 December was Wissels 4'/2% Disconto Promessen 5% Beleening Effecten Binnenland 5% Buitenland 5'/2% Goederen 5% Rekening-courant 6% De gemiddelde prolongatierente aan de Amsterdamsche beurs bedroeg 3 8067 tegen 2,9099 in 1925 ADVERTENTIëN. ONDERTROUWD: F. DEN HOLLANDER en N. J. C. TREFFERS Capelle (N B), 26 juli 1928. Ontvangdag 30 Juli 1928 van 3--5 uur. 40914 Bij Slooper KLERKS TE DRUNEN zijn te koop Ramen voor fabrieken en woon huizen (zoo goed als nieuw), deuren 2x3, zwaarhout, trappen, gooten, plavuizen, ankers, ijzeren balken. Op het werk naast JAN KOOLEN te Baardwijk 20000 steenen, dekriet. M. KLERKS, Slooper, DRUNEN. Vraagt bij ons prijs aan van bedrukt of blanco (Bulten verantwoordelijkheid, der Redactie). WAALWIJK. Geboren Marie Tli. C., dv H. G. Langemeyer en II. Molles Willielniina J., dv II. de Kort en C. Dam Jakob W., zv L. A. van dei- Linden en A. M. van Haaren Iiebeeca A., dv A. J. H. Kleynen en A. J. de Graaff. Overleden Adriana van Disseldorp, G5 jaar, wed. van II. J. van Knik. Ludovicus J. Fr. Verwiel, oud 02 jaar, echtg. van M. G. J. Stierhout. Huwelijks-aangiften Wouter J. Ophorst, 28 jaar en Wilhelmina M. Rovers, 20 jaar. Gehuwd Cornelis J. Eekels, 19 jaar en Theodora A. van Scliayk, 23 jaar. weduwe van G. J. van Bokhoven Dirk Kuysten, 32 jaar en .Tacoba Faro, 31 jaar. Vertrokken personen F. G. van Schyndel naar Waspik W. Verhoeven naar Tilburg P. M. A. Ver boeven n. Tilburg - G. W. M. en J. M. M. ltoxs n. Helmond J. C. Krol n. L.o.Z. Fr. J. W. van Dalen naar Tilburg J. C. M. v. (I. Beyl naar Rotterdam A. .T. van Schyndel naar Eindhoven L. Herman en gezin naar Helmond. Ingekomen personen L. M. H. Smits van Nymegen M. van Drunen van. Sprang-Capelle J. P. v. Zeist van Sprang—Capelle J. G. H. van Wins- sen van Druten A. van Zeist van Sprang- Capelle. MADE. Geboren M., d.v. J. Leys-Kerstens. Overleden J. Halewyn, 08 jaar, eclitgeu. van E. Gem men. Gehuwd G. Huisiutveld, 29 jaar en C. Nuyten, 34 jaar P. Meyvis, 20 jaar en M. Marynis- sen, 27 jaar A. van der Kruys, 2S jaar en F. van. Fesscm, 20 jaar. en transpireerende handen en oksels moet men behandelen met Purol-Strooipoeder, zijnde de meest afdoende poeder daarvoor. In bussen van 60 ct. en 1 gld. Bij Apoth. en Drogisten. DUIVENSPORT. CAPELLE.

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 10