DE ECHOVAN HET ZUIDEN Manulacturentiandel fa. ft. Mib, Nag. Je Zon", Kaatsheuvel. No. 60. Zaterdag 28 Juli '28. 51e Jrg. DERDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 27 Juli '28. f L. F. Verwiel f Donderdagmorgen werd onze ge meente opgeschrikt door de tijding, dat de heer L. J. F.Verwiel Woensdagavond plotseling was overleden. Den geheelen avond nog heel opgewekt en goed, maakte een hartverlamming plotseling een einde aan dit nuttig en welbesteed leven. De heer Verwiel behoorde tot de vooraanstaande personen van voorm, Besoijen, voor welke gemeente en later voor welk deel der gemeente hij. al was 't niet steeds officieel, groote verdiensten heeft gehad en nuttig werk heeft verricht. De overledene toch was lid van den gemeenteraad van Besoijen van 1917 tot 1921. Hij was mede-oprichter der Besoijen- sche Woningbouwvereeniging, waar van hij sedert Januari 1924 het Voor- zitterschap waarnam, en was indertijd tevens voorzitter der Huurcommissie Ook op 't gebied van 't onderwijs in onze plaats was hij een groote steun. Hij was mede—oprichter van de vereeniging voor Handelsonderwijs „De Langstraat" te Waalwijk, die later werd omgezet als een afdeeling van de thans algemeen bekende vereeniging „Ons Middelbaar Onderwijs", en was lid van het plaatselijk bestuur onzer R.K. Hoogere Handelsschool. Vooral in schoen- en lederkringen was wijlen de heer Verwiel zeker geen onbekende. Van huis uit een „leerman'', met een naam die toen reeds een goede klank had in het geheele land, begon hij in 1890 een zaak, die door de jaren heen steeds een grootere vlucht heeft genomen, zoodat de fa. L. Verwiel-van Loon op het oogenblik mede aan de spits mag worden genoemd. De overledene stond bekend als een groot weldoener van kerk en behoef- tigen medemensch. Om al deze hoedanigheden, is be trekkelijk dit plotseling heengaan voor onze gemeente en speciaal voor v.m. Besoijen, waarvan hij een groot voor stander en warm pleitbezorger was, in menig opzicht een groot verlies. Moge zijne goede werken hunne vergelding reeds hebben ontvangen. Hij ruste in vrede. Koningin—Moeder. De harmonie „St. Crispijn" zal op Donderdag 2 Augustus ter gelegenheid van den 70an verjaardag van H. M. de Koningin—Moeder een concert geven op de kiosk op de Markt, des avonds ten 8 uur. Concert. Het concert dat de Kon. Harmonie *Euphonia" op Zondag 12 Augustus zou geven, is op verzoek dez r ver eeniging. door omstandigheden uitge steld tot Donderdag 15 Augustus (O L.V. Hemelvaart.) Gouden Bruidspaar. Op Dinsdag 31Julia.s herdenkt het echtpaar Cornells Bergmans en Johanna Siegers zijn 50 jarige echtvereeniging. Begrijpelijkerwijze zal dit heugelijk gebeuren niet onopgemerkt voorbij gaan. Integendeel! Al maanden zijn de buurtbewoners van de St. Crispijn- straat doende, om den 31en Juli zoo feestelijk mogelijk te doen slagen. Thans is men zoover gekomen, dat men over voldoende middelen beschikt om het jubileerende echtpaar een on- vergetelijken dag te bereiden. Dinsdagmorgen om 9 uur zal in de St. Antoniuskerk een H. Mis worden opgedragen voor het gouden bruids paar, dat tevoren door bruidjes, de leden van het buurt- en dames-comité per auto van huis zal worden afgehaald. Na de H. Mis wordt door een der kinderen uit de St. Crispijnstraat aan het jubileerende paar een bloemenhulde gebracht. Te ongeveer 11 uur verschijnt dan 't buurtcomité voor de aanbieding van het feestcadeau. Het bestuur van genoemd comité bestaat uit de heeren J. $™u!ders, P. Schoondermark en Fr. Bataille. Des namiddags van 1—4 uur zal het echtpaar receptie houden. Voorts wordt nog een feestavond bereid bij den heer P van Daelen. Voor de kinderen uit de buuft zal Zaterdag 4 Augustus van 4—7 uur een kinderfeest worden gegeven. Qezien den goeden opzet van dit feest twijfelen we niet of 't geheel zal zeer goed slagen. Militaire Zaken. Naar het Bureau voor Militaire Zaken ons mededeelt, zal de loting der in geschrevenen voor de lichting 1929, uit deze gemeente plaats hebben te Waalwijk op 11 Aug. 1928, voorm. 8 45 uur in de Openbare Lagere School aan de Stationstraat 24. W. W. W. Ter voorbereiding van de Waal— wijksche Winkelweek zijn aan het bestuur der Middenstandsvereeniging de volgende commissies toegevoegd: Financiën W. de Graaff, P. Bierlaagh, Chr. Klerkx, R. van Mil, J. Borstrok, J. Verkade en Ed. van Beijnen. Etalages O. Hens en P. Dekkers. Pers en Reclame: J. C van Eijkelenburg, Chr. van Liempi, J. van Erp, J. C, J. Pulles. Deze commissies werken onder de centrale leiding van 't bestuur. Binnen enkele dagen hopen wij de namen van het eere—comité bekend te maken. Onder de winkeliers en onder het publiek bestaat, naar men ons mede deelt, voor de a s. Winkelweek veel belangstelling. Arbeidsbemiddeling. Naar het Correspondentschap der Arbeidsbemiddeliing ons mededeelt staan als werkzoekenden ingeschreven 2 Overledersnijders, 1 hakken-tevens zolenschuurder, l uitpoetser, 1 model leur, 1 bijtuiger, 3 losse werklieden, 1 voeringsnijder, 1 chroomleerlooier, 1 plakster, 1 machinestoker en twee houten hakkenzetters. Aanvragen kunnen gericht worden aan genoemd Correspondentschap. Danswedstrijd. Zondagavond, aanvang 6 uur, zal in de zaal van den heer A. van Berkel een danswedstrijd gehouden worden waaraan de deelname vrij is en vele prijzen zijn verbonden. Geslaagd. Bij het gisteren te Breda afgenomen examen voor U.L.O. diploma slaagden o.a. met zeer goede cijfers Mejuffr. Adri Oerlemans te Capelle, de heeren johan Kruijf en Willem van Herwijnen te Waalwijk, allen leerlingen der Nuts- U. L. O. school alhier. De heer Knoop, Hoofd der school Nederhemert zuidzijde slaagde te 'sHage voor het examen Handelsken nis en Boekhouden. Athletiekwedstrijden van nKunst en Kracht". Door de R.K. Gymnastiekvereen. „Kunst en Kracht" alhier worden thans groote athletiekwedstrijden voor bereid, welke gehouden zullen worden op 15 Aug. as. (Maria Hemeivaart). ieder athletiekbeoefenaar, hetzij hij tot een gymnastiek—, athletiek— of voetbalvereniging behoort, ofwel bij geen enkele sportclub is aangesloten kan tegen een zeer matig inschrijfgeld aan deze wedstrijden deelnemen. Men zal onder de verschillende varieerende wedstrijdnummers allicht iets vinden waarin men een bijzondere vaardig heid bezit. O m. zullen op het wed strijdprogramma voorkomen Hoogspringen met aanloop. Polstok—hoogspringen. Hink—stap-sluit—sprong of Duitsche driesprong. 4 m. 100 M. Estafette—loop. Kogelstooten. 100 M. hardloopen. 100 M. bal—dribbelen. 1500 M. hardloopen. Ter afwisseling worden voor aspi ranten (tot en met 16 jaar) bovendien wedstrijden gehouden in 80 M. hin- dernisbaan en 80 M. zakloopen. Een groot aantal prijzen in den vorm van draagmedailles zullen be schikbaar worden gesteld als perso- neele prijzen, terwijl voor den esta fetteloop, die als vereenigingswedstrijd beschouwd wordt, voor de winnende ploeg een fraaie statuette (hardlooper) beschikbaar zal worden gesteld. Het laat zich aanzien dat er groote deelname van de zijde der sport beoefenaars zal zijn, terwijl 't publiek van uiterst spannende en varieerende wedstrijden zal kunnen genieten. De verschillet de clubbesturen van hier en elders zullen worden aange zocht hunne leden tot deelname aan deze wedstrijden aan te sporen Ieder een kan mededingen, ook al zou men mogelijk geen uitnoodiging van de organiseerende vereeniging hebben ontvangen. Waar wij hier maar zelden wed strijden in deze mooie en gezonde sport te zien krijgen, verwachten wij voor deze flink opgezette athletiek meeting zoowel van de beoefenaars als van het publiek groote belang stelling. Op 't kantje af. Toen dezer dagen de trein Lage— Zwaluwe—'s Bosch, een onbewaakten overweg tusschen Waspik en Capelle naderde, passeerde een zwaar beladen hooikar juist den onbewaakten over weg De machinist remde direct uit alle macht zoodat de passagiers aardig door en tegen elkaar gewerkt werden en hevig schrokken, maar hij had de Evenals onze afdeelingen Manufacturen aan de spits staan van de geheele Langstraat wat betreft sorteering, goedkoope prijzen en degelijke kwaliteiten, zoo ook hebben wij er naar gestreefd onze sorteering Meubelen aan de spits te brengen der Langstraatsche zaken. Vooral onze concurreerende prijzen frappeeren eenieder die een bezoek brengt aan onze uitgebreide magazijnen. Wij kunnen U gerieven zoowel in het goedkoope als het betere genre Meubelen. Crapeau-stellen in Chesterlleld, waalermodellen enz. enz. hebben wij steeds in voorraad, terwijl elke gewenschte kleurschakeering te leveren is. Salonkasten, Dressoirs, Balletten, Linnenkasten, zijn in diverse modellen in voorraad, terwijl elke gewenschte wijziging prompt wordt uitgevoerd. in Slaapkamers kunnen wij U toonen het Nensje van den Zalm, daar onze relatiën met een der beste Belgische fa brieken op dit gebied elke concurrentie uitsluit. Wij vragen U slechts, komt U eens kl]ken. Combinatie Homo-Bonus, 184 zaken in Nederland. voldoening de trein misschien een meter van de hooikar tot stilstand te krijgen, zoodat een zeker ongeluk door deze oplettendheid en krachtig optre den werd voorkomen. V. T.H.-Praktijkleeraar Fransch. Op 4 en 26 Juli j.l. vonden in de Handelshoogeschool te Rotterdam de Leeraarsexamens plaats vanwege de Vereeniging voor Taalkundig Handels onderwijs, Rotterdam. Voor 't examen V.T.H.Praktijkleeraar fransche Taal en Handelscorrespondentie slaagde de heer J. Smarius alhier, die gedeeltelijk zijn opleiding genoot van den heer Drs. Gerard van lmbeeck, Waalwijk. Schoenen. De invoer van schoenen bedroeg in Juni 1928 189.432 paar ad f 441.523 tegen 173.817 paar ad f395.431 in Juni 1927 en 254.334 paar ad f 629.735 in Mei 1928. De uitvoer bedroeg in Juni 1928 48.374 paar ad f 256.800 tegen 25.558 paar ad f 125.687 in juni 1927 en 59.003 paar ad f 332.329 in Mei 1928. Ongeval. Gisteren ten ongeveer half zes voelde een dame, gelogeerd bij den heer J. v. K. alhier zich plotseling onwel. Zij viel op de straat neer, 't bloed gutste haar uit mond en hoofd. Zij werd door een viertal personen behoedzaam binnengedragen in de lunchroom van den heer van Mil, waar zij liefderijk werd geholpen en waar direct om een dokter werd ge zonden en geïnformeerd naar hare identiteit. Dokter Sweens was weldra ter plaatse, spoedig gevolgd door Dr. Langemijer, die de eerste hulp ver leenden, alsook de heer v. K. waarde dame thuis was. Nadat zij verbonden was werd zij per auto naar de woning van den heer v. K. vervoerd. Haar toestand is thans wel. Het ergerde ons werkelijk, op welke wijze het publiek, niet alleen de kleine jeugd, het huis bestormde en zich voor de ramen waar de patiënte lag, verdrong. Ook toen zij in de auto gedragen werd was de belangstelling meer dan erg Een aardig jachtavontuur. Twee vrienden die er nogal van houden 't jachtterrein te bezoeken en daar in al of niet gesloten tijd en desnoods op anderer terrein een stukje wild te verschalken, waren dezer dagen in 't vrije veld nabij 't Oude Maasje heel in de vroegte ter eendenjacht. Weldra had men er een onder schot en 't slachtoffer viel, maar jammerlijk kwam het diertje aan de andere zijde van de rivier terecht in 't riet. Maar geen nood Als goed jager en zwemmer ontdeed zich een hunner direct van zijn kleeding, sprong in 't water en zwom als een rat naar de overzij, scharrelde in het riet, vond zijn eendje enliep in Adams costuum recht in handen van 2 rijks veldwachters, die in 't riet verscholen het jachtavontuur hadden gevolgd en niet hadden kunnen vermoeden dat een der jagers van overzij, op deze wijze, in hun handen zou zijn komen vliegen. Behalve jachtdelict, nog een zwem- verbaaltje Tableau Tentoonstelling Vakschool Dongen. Op 28, 29 en 30 Juli a s. zal in het gebouw van de Vakschool voor Schoenmakers. St. josephstraat 34, aldaar, een tentoonstelling worden gehouden van de gemaakte werkstuk ken der leerlingen. Daar er met groo ten ijver is gewerkt, belooft deze tentoonstelling voor deskundigen zeer belangrijk te worden en een bezoek kan niet genoeg worden aanbevolen. Openlucht—Theater Oisierwijk (N.-B.) De Pastoor van Neuvillette. Op alle Zondagen der maand Aug. en tevens op 15 Augustus a.s. telkens des n.m. 4 uur, zal in Oisterwijk's Openlucht-Theater op het Landgoed „De Hondsberg" worden opgevoerd het Romantisch Tooneelspel in drie bedrijven (eene herinnering aan den oorlog van 1870) „De Pastoor van Neuvillette", door D. H. Schefter. Voor de eerste maal werd dit stuk gespeeld met enorm succes door de Koninklijke vereeniging „Het Neder- landsch Tooneel" op 21 April 1915 in den Stadsschouwburg te Amsterdam. Nadien is het nog zeer dikwerf en steeds met veel succes vertoond. Het is dan ook een stuk dat slaat" bij het publiek. Wij twijfelen dan ook niet of ook in 't Openlucht-Theater te Oisterwijk zal dit stuk het „doen" in den besten zin des woords. Biesboschpolder Gisteren is de Biesboschpolder geo pend. Na 500 jaren heeft men hier weer duizend hectaren van de beste grondsoort herkregen, waarmede een tweeledig doel volkomen werd bereikt. Dordrecht en zijn ijverig Biesbosch comité heeft hier een mooi voorbeeld gegeven. Geslaagd. Onze vroegere stadsgenoot, de heer Ant. van Oostrum te Dongen, legde te 's-Hertogenbosch met gunstig gevolg het Mercuriusexamen af voor Duitsche Handelscorrespondentie. Geslaagde genoot zijne opleiding aan het Taleninstituut Tickinger te Breda. 40-jarig jubileum van den Brigadier Majoor A Elshout te Geertruldenberg. De Jubilaris op het Gemeentehuis gehuldigd. Voor 40 jaar geleden trad de Majoor A. Elshout in dienst bij de Rijks- veldwacht afdeeling Rivierpolitie te Drimmelen en de trouwe plichtsbe trachting en het strikte rechtvaardig heidsgevoel dat deze politieman steeds handhaafde, noopten zoowel zijn su perieuren als zijn collega's en onder geschikten, om zijn 40-jarig ambts jubileum op een buitengewone wijze te vieren. Woensdagmorgen werd de jubilaris met zijn echtgenoote van zijn woning afgehaald en in een auto naar het stadhuis gereden, alwaar de raadzaal smaakvol versierd was. Op initiatief van den heer C. Jansen alhier waren de strijkjes uit Hotel Jansen, Hotel Stal en Hotel Centraal gecombineerd en deze waren op de publieketribnne opgesteld. Toen de jubilaris onder de toonen van het oude Wilhelmus, de zaal binnentrad, werd hij daar ontvangen door den Edelachtbaren heer burge meester, den Weled. Gestr. heer Dickhof, Inspecteur der Rijksveld- wacht, den heer Baselier, Commissaris van Politie uit Roozendaal als Afge vaardigde van het Hoofdbestuur van den Algemeenen Nederlandschen Poli tiebond, den Brigade commandant der Koninklijke Marechaussée uit Raams- donksveer, den heer v. Oorschot als vertegenwoordiger der gemeentepolitie en den heer Jonker, Rijksveldwachter te Drimmelen als vertegenwoordiger van het personeel der Brigade. Verder was op de publieke tribune een grcot aantal politie ambtenaren van ver schillende korpsen en uit verschillende plaatsen uit den omtrek, aanwezig. Allereerst werd de jubilaris toege sproken door den Burgemeester. Spr. zegt gaarne te hebben voldaan aan den wensch van velen om den jubi- aris op dezen dag in den raadzaal te huldigen voor alles wat hij vooral gedurende de laatste 15 jaar in deze gemeente heeft gedaan. Hij acht het een groot voorrecht om hem mede namens het gemeentebestuur hier te mogen ontvangen en hem in tegen woordigheid van zijn Districts-Com mandant te kunnen gelukwensi:hen met zijn 40-jarig ambtsjubileum. Vervolgens werd het woord gevoerd door den heer Dickhof, Inspecteur der Rijksveldwacht, die mede namens den Procureur-Generaal den jubilaris geluk wenscht met ditbuitengewonejubileum. Daarna sprak de heer Jonker, Rijks veldwachter te Drimmelen mede namens het personeel van de brigade en collega's van andere korpsen. Hierop volgde een daverend drie werf Hoera uit de hal van het Ge meentehuis, waar zich veel belang stellenden bijeen gevoegd hadden. Vervolgens werden de cadeaux aangeboden, bestaande uit een klok, een gouden horloge en een pijp in etui alsmede voor de echtgenoote van den jubilaris twee prachtige bloem stukken. Ten slotte werd het woord gevoerd door den Weled. Gestr. Heer Base lier, Commissaris van Politie uit Roosendaal. Als Hoofdbestuurslid van den Algemeenen Nederlandschen Politie-Bond wenschte hij den jubilaris namens den Bond geluk met diens 40-jarig jubileum. De jubilaris dankte den Burgemees ter en den Inspecteur der Rijksveld wacht en verzocht zijnen dank over te brengen aan den Heer Procureur- Generaal. Den afgevaardigde van het Hoofd bestuur zegt hij dank, dat hij voor hem naar Geertruidenberg is oveige komen om hem te feliciteeren. Zijn collega's en personeel brengt hij dank voor de mooie cadeaux en voor alles wat zij gedaan hebben om hem op zoo grootsche wijze te huldigen. In optocht werd daarna onder de opge wekte toonen van de gecombineerde strijkjes naar de tuin van de erw. Zusters gereden, waar 'n foto gemaakt werd van de geheele aanwezige politiemacht en vervolgens werd het feest in intiemen kring voortgezet. Onder de vele felicitaties en tele grammen, die den jubilaris mocht ontvangen, waren verschillende afkom stig van hoogere Justitie-autoriteiten Des avonds om half zeven werd een serenade gebracht door de Harmonie Apollo. Zondagavond oin half zes hoopt in Gebouw Emmanuel alhier voor de Evangelisatie der Ncd. Hervormde Gemeente op te treden, Ds. Jonker uit Waspik. DRUNEN. Te 's Gravenhage slaagde voor het examen leeraar hand-schoen makerij onze dorpsgenoot de heer A. Vesters, thans leeraar aan de vakschool te Dongen. In verband met de wet op het 7e leerjaar zullen de scholen der Eerw. Zusters en de Bljz. jongens school met een lokaal worden uitge breid. Naar wij vernemen bestaat het voornemen deze werken spoedig aan te besteden. Het plan bestaat om uit de leden der Meisjescongregatie een korfbalolub op te richten. DRUNEN, Zooals wij reeds meld den werd door de Gymna9tiek-ver< e- niging „St. Herman Joseph" Zater dag en Zondag deelgenomen aan de Gymnastiek- en Athletiekwedstrijden gehouden te Vucht, bij de jubileerende vereeniging „Prins Hendrik". Prijzen werden behaald als volgt: Touwtrekken 1ste prijs. Estafette loop, aspiranten (4x80 M.), Ie prijs. Vier Kamp Athletiek 2de prijs 818/l00, Hoogspringen P. Maas 1,30 M. 2de prijs, 5de prijs C. van Esch 1.20 M. Estafetteloop 4x100 M. 3de prijs 542'5. Snelloop 80 M. aspiranten, 4de prijs 10 7/,0 sec., zoodat ze met zeven prijzen thuis kwamen, wat voor zoo een kleine vereeniging een groot suc ces is. Gistermorgen ontving „St. Herman Joseph" bericht dat wegens een kleine vergissing bij de tel-commissie, nog twee prijzen aan S. H. J. worden toe gekend. Namelijk nog een eerste prijs aan den bekwamen leider M. Kuys, personeel in den derden graad met Complete Meubileering. in-

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 9