Witte Kozen. FEUILLETON BUITENLAND. De opvolger van Obregon. Uit Mexico City wordt gemeld, dat men op het oogenblik onder de aanhangers $an den vermoorden pre sident Obregon, Valenzuela en Dene- gri noemt als candidaten voor het presidentschap. Men uit echter eveneens de veron derstelling dat er geen voorloopige president zal worden gekozen, maar dat de definitieve presidentskeuze zoo spoedig mogelijk gehouden zal worden. De a.s. Volkenbondsvergadering. De Belgische regeering heeft den liberalen minister van justitie jansson en de Katholieke oud-minister Poullet en Carton de Wiart tot gedelegeerden voor de a.s. vergadering van deq, volkenbond benoemd. Het heeft eenig opzien gewekt, dat geen socialist tot gedelegeerde is be noemd, daar tot nu toe steeds ver tegenwoordigers van de drie groote partijen tot de gedelegeerden behoor- den. Slechts één keer is dit niet het geval geweest, n.l. tijdens de Roer bezetting, waarvan de socialisten geen voorstanders waren. Een grensincident. Aan de Bulgaarsche grens nabij Nevrocop is gisteravond een sergeant van de grenswacht door Qrieksche soldaten gedood. Aan de Bulgaarsche grensautoritei- ten is bevel gegeven, zich ln dezen te gedragen overeenkomstig de regeling betreffende grens-incidenten, destijds in verband met de incidenten te Petritsj door de twee neutrale officieren, aan gewezen door den volkenbond. De voorgestelde verlaging op het eénspoelswerk voor de vier getouwen wevers zal niet op vier, doch op één getouw worden doorgevoerd, terwijl getracht zal worden technische ver beteringen voor dit werk aan te bren gen. Deze regeling geldt voor drie maanden, waarna zoo noodig deze kwestie opnieuw in behandeling ge nomen zal worden. Het ontslag aan de vier viergetouwenwevers wordt hiermede wederom ingetrokken. De Minister van Waterstaat heeft inlichtingen verstrekt op een adres van Ph. J. L. Kooien, gewezen com mies bij de Ned Spoorwegen te Uden, houdende verzoek weder in dienst der Staatsspoorwegen te worden aange nomen. De minister zegt o. m., dat van een begane onbillijkheid jegens K. niet is gebleken en dat het niet op zijn weg ligt, bij de directie aan drang in den gevraagden zin uit te oefenen. Naar het „Hdbl." meldt, zal Maandag 6 Augustus as. H. M. Konin gin Wilhelmina in de Hoofdstad aan komen. H. M. zal, ter gelegenheid van de Olympische Spelen in het Paleis op den Dam een maaltijd en een avond feest aan de genoodigden aanbieden. Het ligt in de bedoeling, dat de Koningin in den ochtend van 9 Augus tus Amsterdam zal verlaten. Of H.M. tijdens Héar verblijf in Amsterdam bezoeken zal afleggen staat nog niet vast. Naar wij vernemen, zal Z K. H. Prins Hendrik in verband met de Olympische Spelen tot 12 Augustus a.s. in de Hoofdstad verblijf houden. BINNENLAND. Huldiging van architect Wils. De kunstenaars van Nederland heb ben waardeering voor de wijze waarop de architect Jan Wils den bouw van 't Stadion te Amsterdam heeft tot stand gebracht. Zij hebben van deze waar deering willen getuigen door het aan bieden van een oorkonde waarin deze waardeering if neergeschreven. Negen vereenigingen hebben op uitnoodlglng van een comité, bestaande uitDr. H. P Berlage, W.M, Dudok, Dr. Jan Kalf, W. Kromhout, Prof. R N. Roland Holst en A H. Wegerif Gzn hare namen op deze oorkonde doen aanbrengen Deze oorkonde is in fraaien vorm welwillend geteekend door den heer Jac. Jongert, het sonnet is bereidwil lig gecomponeerd door den dichter M. Nyhoff. In tegenwoordigheid van het Nederl. Olympisch Comité, waarbij het aan bieden dezer oorkonde zeer veel sym pathie heeft gewekt, is deze oorkonde Maandagmorgen ten 10 ure, in het Stedelijk Museum te Amsterdam in het zaaltje waar de teekeningen voor het Stadion zijn tentoongesteld den bouwmeester aangeboden. Een gift van f 100 000 aan het Dorus Rijkersfonds. Naar wij vernemen, bedraagt de gift, nagelaten door mej v. Weel, te 's Oravenhage overleden, aan het Dorus Rijkersfonds, 100 000 gulden. Dreigend conflict tot oplossing gekomen te Helmond. Het hier dreigende textielconflict is Zaterdagavond laat nog tot een op lossing gekomen. De staking, welke Maandagmorgen zou uitbreken en waarbij 300 arbeiders betrokken zou den worden, gaat alzoo niet door. INGEZONDEN STUKKEN. Mijnheer de Redacteur, Na de meer dan droevige figuur die 't raadslid van der Waerden weder om in de laatste raadsvergadering heeft geslagen, een figuur, zoo klein, zoo pietlsuterig, dat hij zich een risée maakt van Waalwijk niet alleen maar van de geheele streek, zou ik willen vragen aan de socialisten, liberalen, democraten, die hem afvaardigden, aan die Waalwijkers, die hem in de plaats stelden voor een man als Hartog, of dit kleinzielig gedoe, die afbreuk— tactiek, dat insinueeren tegen achtbare menschen, die tijd en geld over hebben om iets voor Waalwijk te doen, om het verkeer en vertier in onze plaats te bevorderen, of dat hun goedkeuring wegdraagt Is dit een partij, een of meer fracties vertegenwoordigen is dat het alge- I meen belang dienen, is dat het belang dienen van Waalwijk, waarop men den eed heeft afgelegd Is dat zijn tijd en dien van den raad nuttig be steden ,Neen dat is een afbreuk taktiek, die ieder weldenkend mensch, hij zij dan s. d.a. p.er of wat ook, veroordeelen moet; dat is werken tegen 't belang van Waalwijk, dat is zich belachelijk maken, zijn en anderer tijd verbeuzelen, den tijd die men zoo nuttig en pro ductief op andere wijze kan besteden, dat is zich meer en meer vervreemden van de plaats, die men heet te ver tegenwoordigen en te dienen, dat is zich vervreemden van de inwoners waarmede het zoo nuttig en nood. zakelijk was dat men voortdurend een aangenaam contact onderhield, dat is een tactiek die op verschillend terrein ten slotte noodlottig moet en zal werken. De gevolgen zullen dan ook niet uitblijven in de toekomst. Hoogachtend, X. SPORT. Olympisch Festijn. Werkelijk mogen we wel van een „festijn* spreken als we het hebben over de Olympische spelen. Want zag 't er bijna den geheelen Vrijdag en den ganschen Zaterdagmorgen naar uit, dat het openingsfeest op droeve wijze letterlijk en figuurlijk in het water zou vallen, om klokslag 12 j uur des Zaterdags brak het zonnetje door en toen we ons om 1 uur in de autocar van het Nederlandsch Elftal stadionwaarts begaven zag alles er weer even fleurig en vroolijk uit en krioelden Amsterdam's straten van duizenden en duizenden vreemdelin gen, belangstellenden, deelnemers en nieuwsgierigen. We vonden ons weer aanstonds terug in dien prettigen, levendigen sfeer van het Olympisch voetbaltour- nooi en alles wees er op, dat thans de gewichtige dag voor Nederland was aangebroken. Binnen de stadionmuren was het eene bonte mengeling van kleuren en sporttenues, want elk land had zijne deelnemers in een sportuniform ge stoken, dat de kleuren der domiciliën zoowel als de Olympische emblemen droeg. De Nederlandsche deelnemers 350 dames en heeien, droegen een wit-gebiesd jasje, de dames daaronder 'n wit sportrokje, de heeren 'n witten pantalon en witte schoenen, terwijl de leden van het mannelijk geslacht ge dekt waren met 'n stroohoed, waarom zich bevond een met het Nederland sche wapen getooid oranjelint. Even vóór 2 uur arriveerde Z. K Hoogheid Prins Hendrik in een met vier paarden bespannen calèche en nam zijne plaats in de Koningsloge in. Onmiddellijk zetten de gezamen lijke muziekkorpsen van de „Konink lijke Militaire Kapel" en der „Ko ninklijke Marine" het Wilhelmus in medegezongen door 1200 der beste Nederlandsche zangers. De 38.000 toeschouwers verhieven zich van hunne plaatsen en een donderend hoera barstte los, toen de laatste tonen van 't Wilhelmus wegstierven. Toen wer den de poorten onder de Marathon tribune geopend en de lange stoet van deelnemers marcheerde, in marsch- tempo, aangegeven door genoemde muziekkorpsen, het stadion binnen Vijf en veertig landen lieten zich ver tegenwoordigen en de deelnemers van elk land werden voorafgegaan door den drager van 'n bord, waarop de naam van 't land was aangegeven en daar achter volgde de drager en in een enkel geval de draagster van de vlag van elk land. Griekenland, als bakermat der Olympische Spelen, marcheerde eerst binnen daarachter volgden, in alphabetische volgorde, de andere landen, terwijl Nederland, als recipiëerende natie, den stoet sloot. China en Frankrijk ontbraken laatst genoemd land bleef weg van het de- filé als protest tegen eene ondervon den onaangename bejegening van de zijde van een N.O.C.-suppoost, welk incident inmiddels weer geregeld is. Sommige landen, zooals b.v. Haïti en Malta liepen zonder deelnemers, maar wel met hun vlag, terwijl enkele landen hunne nationaliteit verrieden door hunne typische kleederdracht. Zoo waren de Egyptische deelnemers getooid met hun roode fez en trok ken o.m. de Tchechoslavische officieren zeer de aandacht met hunne typische uniformen, 't Was een kleurige stoet, die op het frissche gras in het heldere zonnetje een onvergetelijk schouwspel opleverde. De Amerikaansche groep bleek 't grootst te zijn, n.l. 380 deel nemers, Nederland en Duitschland leverden elk 360 deelnemers en Italië 70). „Ja, ja, heel graag!" riep Iris, ter wijl zij diep ademhalend opsprong. „Dat is een goede gedachte van u, en mij zal het goeddoen. Ik zal dadelijk laten inspannen.'' „Ik heb reeds de vrijheid genomen, daarvoor te zorgen," sprak professor Glauchau lachend. „En dan gaan wij in het woud van de heerlijke natuur genieten." Iris knikte en legde haar arm zon der meer in dien van den professor, die haar naar heneden bracht in de zaal, waar zij van een kleerenstan- daard een hoed nam, dien opzette en een paar glacé handschoenen aantrok. Rataiczak, die reeds lang op den wenk had gewacht, gafl het teelten om te ver trekken, en terwijl Tris op haar Imo gen zetel reeds de teugels greep en de professor bezig was aan de andere zijde naar boven te klauteren, liet Sig- rid zich in den post van de deur zien. „Ga je uit?" vroeg zij kortaf. Iris knikte en bracht daarbij de paar den tot bedaren, die ongeduldig op den grond stampten. „Wat een dwaasheid, nu je niet wel bent!" sprak Sigrid heftig. „Wees wij zer Iris, en ga naar je kamer." „Waarom dan?'' riep de professor, die met een vuurrood gezicht eindelijk zijn hooge zitplaats bad bereikt. „Hart, lever en longen dorsten bij ons naai de woudlucht. Niet waar, mevrouwtje? Maar Iris antwoordde niet en Sigrid kwam dicht bij het rijtuig staan. „Kom er af, Iris", zeide zij bevelend, en hield den blik strak op hare zuster gevestigd, uit wier gezicht elke drup pel bloed verdween. „Je bent niet wel en moogt het. huis niet verlaten. Je zoudt doodziek worden, en ik zal zorg dragen, dat niemand je stoort. Kom!" „Ja", antwoordde Iris met zonder linge stem en liet de teugels vallen. Maar snel als de bliksem had de pro fessor ze gegrepen en voort rolde 't rijtuig over den grintweg van liét park in de richting van liet woud. Iris maakte een beweging, als wilde zij er in volle vaart uitspringen, maar professor Glauchau drukte haar de teugels in de handen. „Nu ment u weer", zeide hij droog weg. „Laat u de paarden maar flink loopen, dat zal hen goed doen. Waar lijk, u ziet er uit als een doek! Hoor eens mevrouw, dat schijnt mij toch een zeer heillooze invloed toe, dien de gra vin, uwe zuster, op u uitoefent". Tris haalde weer dieper adem, en de paarden, die geen teugels meer voelden liepen; 11,1 °P draf voort, dien zij vol overmoed in een langen sprong ver snelden. Maar de snelle beweging deed Iris weer tot zichzelve komen een licht rood kleurde hare wangen; met vaste hand greep zij de teugels en bracht de paarden weer in een geregel- den gang. „Hier is 't, al", zeide zij diep adem halend, toen zij het woud waren gena derd. „Zoo, dat dacht ik wel," sprak de professor, terwijl hij den hoed afnam. „En nu de kat uit de mouw, mevrouw! riep hij vroolijk. „Waar knelt de schoen?" Maar Iris schudde het hoofd. „Vraagt u mij maar niet," zeide zij vriendelijk. „Ik weet, u meent het goed maar ikilc mag het niet zeggen. Het is een slechte tijding, die ik gekregen heb, en „En gravin Sigrid heeft nog 'n hand geholpen om de hel heet te stoken", viel de professor haar droogjes in de rede. Iris keek hem verwonderd aan. „Wel neen wat heeft n toch met Sigrid?" vroeg zij. „Ik zeide u toch zooeven reeds, dat zij nog geen tien minuten bij mij was dat wij maar kort ik weet niet hoe kort over het thema spraken, dat mij bezig houdt". „En de stem, die u meende te hoo rei)?" vroeg hij kort en scherp. „De stem? Wat heeft Sigrid met de stem te maken?" mompelde Iris on verschillig. „Nu, ik dacht maar misschien is liet de stem van gravin Sigrid", zeide de professor met nadruk op zijn woor den. Verwonderd keek Iris op toen schudde zij het hoofd. „O neen," antwoordde zij werktuige lijk. „Hoe zou Sigrids stem zulke ver schrikkelijke dingen kunnen zeggen De professor zweeg en zij reden door bleef daar niet ver onder. Uitbundig toegejuicht, marcheerden de circa 2500 a 3000 sportdames en -heeren het stadion rond, waarna zij zich, landsgewijze op het middenter rein opstelden, elke groep achter den vlagdrager van zijn land. Nauwelijks was deze opstelling geschied of de Olympische autoriteiten schaarden zich in 'n halven cirkel vóór de koningsloge. Hierna trad Z.E. Dr. J. Th. de Visser, oud-minister van Kunsten en Wetenschappen voor den microphoon en vertolkten de luidsprekers de wij dingsrede van onzen oud-minister De Voorzitter van het N.O.C. hield vervolgens 'n korte toespraak, die eindigde met het verzoek aan Z.K.H Prins Hendrik om de Olympische Spelen te openen. Via de luidspre kers verklaarde de Prins daarop, uit naam van H.M. de Koningin, de spe len geopend. Dit plechtige moment werd bezegeld met trompetgescha vanaf den Marathon-toren, kanonge bulder, het loslaten van enkele dui zenden postduiven en het hijschen der Olympische vlag. Het 1200 man sterke zangkoor zong daarop het vlag geiied en vervolgens begaf onze Ne derl.-Elftal-aanvoerder. Ir. Harry Denis zich voor de microphoon om, namens alle deelnemers, den Olympischen eed af te leggen. De 45 vlaggedragers schaarden zich in een halvencirkel ronc Denis, die met één hand aan de Ne derlandsche driekleur en de andere omhoog-gestoken zooals bij eedsafleg ging gebruikelijk, den eed aflegde waarbij alle deelnemers de rechter hand omhoog hieven. Na deze cere monie hieven de zangers het lied „Holland's Glorie" aan, de trompet ters schalden fanfare's door het lucht ruim, vliegmachines ronkten boven het Stadion en vervolgens zette het défilé zich in dezelfde opstelling voort om, onder donderend gejuich der menigte, het Stadion te verlaten, dat op even ordelijke wijze leegliep als het gevuld was. De geheele plechtigheid, die organi satorisch geen enkel hiaat had getoond, duurde zeven kwartier. Werkelijk was deze opening der Olym pische Spelen eene bijzondere gebeur tenis en eene indrukwekkende plechtig heid, maar ze vermocht tóch niet die ontroering te verwekken, die zich van de menigte meester maakte na afloop van den onvergetelijken voetbalwedstrijd Uruguay—Argentinië op 13 Juni I.I., toen de apotheose van het voetbal- tournooi 'n onvergetelijken indruk heeft gevestigd. Intusschen kunnen we getuigen, dat de regeling der opeenvolgende plechtig heden niets te wenschen overliet en dat vooral het schouwspel, dat het kleurige en kranige défilé opleverde, onvergete lijk mag worden genoemd. Des avonds bood Amsterdam een ongewoon aanzien de Westertoren was fraai geïllumineerd, terwijl verschillende grachten door hunne feëerieke verlich ting een feestelijk schouwspel oplever den. In de straten heerschte eene enorme drukte en op het Rembrandt en Thorbeckeplein was wat men noemt „geen slag aan den bak te krijgen". Nederland heeft zich op kranige wijze gekweten van zijne taak als recipiee- rende natie en de hoofdstad des lands kan er zich op beroemen, aan de tien duizenden vreemdelingen getoond te hebben, in elk opzicht een wereldstad te zijn. Morgen (Zondag) worden de spelen vervolgd met gewichtheffen, hetgeen reeds Zaterdagavond is aangevangen, voorts met schermen en met diverse athletieknummers. zonder te spreken. „Links, mevrouw, links!" „Maar zoo gaat. men naar 't station! zeide zij verwonderd. „Nu juist ik wilde daar op 't post kantoor graag iets informeeren." „O, dan natuurlijk!" En Iris mende de paarden links den weg op. Voor het stationsgebouw, dat tevens als post- en telegraafkantoor diende, stapte de professor uit en ging naar binnen maar het loket van den post ambtenaar deed bij niet aan, hij ging regelrecht het telegraafkantoor bin nen, waar hij aan de tafel ging zitten^ een telegramformulier nam en na .kort beraad het volgende neerschreef. „Vorst Hochwald. Hamburg. Grand Hotel. Gelieve dadelijk terug te komen. Vorstin tengevolge van eene tijding psychisch sterk geschokt. Glauchau". Nadat hij het telegram had afgege ven keerde de professor in het rijtuig terug en ving met zijne lieve gast- rouw den terugtocht naar Hochwald xan. Hij praatte over koetjes en kalf jes, doch niets van al wat hij vertelde, scheen Tris bijzonder te boeien. Hoe dichter zij bij liet slot kwamen, des te onverschilliger werd zij, en hare ant woorden waren onsamenhangend. Toen zij voor de koetspoort waren, gaf Ra taiczak juist op den tamtam het tee- ken om aan tafel te gaan voor de derde maal zooals mevrouw Chry- sopras zeide, die voor het slot den klei nen Siegfried in zijn wagen rondreed. Tris maakte geen aanstalten om van toilet te verwisselen. Zij streek lief- DE TWEEDE DAG. Om klokslag 2 uur vingen voor een goed gevuld, doch niet uitverkocht Sta dion de athletiek-spelen aan. De series en demi-finales der 400 M. horden had den tot resultaat, dat Amerika met drie, Engeland met twee athleten en Italië met één deelnemer zich hebben geklas- sificeerd voor de finale op Maandag 30 Juli. Het nummer „hoogspringen" maakte den Amerikaan Hing Olympisch kam pioen met een sprong van 2 Meter (Olympisch record 1.98 M., wereldrecord 2.03 M.). Het nummer „kögelstooten" was even eens voor Amerika. Door drie stooters, n.l. King (Amerika), Brits (Amerika) en Hirschfeld (Duitschland) werden het wereldrecord (15.54 M.) en het Olym pische record (15.34 M.) gebroken. King, de eerste prijswinner, wierp 15.87 M. De 100 M. race was bijzonder inte ressant niet minder dan zestien series waren noodig om de kwart-finales vast te stellen. Van de Hollandsche deel nemers (Hennings, Boot, Benz en van de Berge) kon alleen v. d. Berge het tot de kwart-finale brengen. Hierin werd hij echter geklopt, zoodat geen enkele Hollandsche deelnemer meer in het 100 M.-tournooi geplaatst is. De beste tijd maakte Williams (Canada), die 103/5 maakte, gelijkstaande met het Olympisch record, doch '/.i seconde blijvend onder het wereldrecord. Houben, Corts en Lammers (allen Duitschland) en Loudon (Engeland) zijn nog aangebleven als Europeesche deelnemers, terwijl Amerika nog vier en Canada twee aanblijvers telt en Argentinië en Afrika elk nog één vertegenwoordiger houden. OLYMPISCHE RESULTATEN. Holland behaalt 2 derde jyrijzen bij h et ge iiich thef jen. ATHLETTEK. Kogehtooten 1. Kuch (Amerika) 15.87 M. (nieuw record). 2. Brix (Amerika) 15.75 M. 3. Hirschfeld (Duitschland) 15.72 M. 4. Kreuz (Amerika) 14.99 M. 5 en 6. Wahlstedt (Finland) en Uebler(Duitschland), beide 14.6!) M. Hoogsprhu/een met aanloop 1. King (Amerika) 1.94 M. 2. Hedges (Amerika) 1.91 M. 3. Ménard (Frankrijk) 1.91 M. 4. Osborn (Amerika) 1.91 M. 5. Foribora (Philippijnen) 1.91 M. 10.000 M. Ilardloopen 1. Nurmü (Finland) 30 min. 18*/* sec. (nieuw record). 2. Ritola (Finland) 30 min. 19*/r. sec. 3. Wide (Zweden) 31 min. 4 sec. 4. Lindgren (Zweden). 5. Muggridge (Zweden). 6. Lonkola (Finland). GEWICHTHEFFEN. Vedergewicht 1. A ndryxek (Oostenrijk) 287} K.G, 2. Gabetti (Italië) 2821 K.G. 3. Woel pert. (Duitschland) 2821 K.G. Lichtgewicht 1 en 2Helbig (Duitschland) en Haan (Oostenrijk), beide 322} K.G. 3. Amont (Frankrijk) 302} K.G. Midden Agewicht. 1. Roger (Frankrijk) 335} K.G. 2. Galimberti (Italië) 3324 K.G. 3. Scheffer Holland3274 K.G. Midden Bgewicht 1. Nossier (Egypte) 3574 K.G. 2. Hostin (Frankrijk) 3524 K.G. 3. Verheijen {Holland) 337 K.G. Zwaargewicht Strassberger (Duitschland) 372} Kg. Luhaar (Estland) 360 K.G. Skobla (Tsjecho-Slowakije) 357} Kg. koozend over het blonde haar van haar eerstgeborene, die haar in zijn kinderlijke taal toejuichte, maar niet tegenstaande het eenvoudige, donker blauwe kleed, dat zij droeg zag zij er veel schooner uit dan Sigrid, die nu ook naar buiten kwam in een witte japon, een halve maan van robijnen in het hoog opgerolde, weelderige haar, waarin de steeuen bloedrood fonkelden met een duivelschen glans, bij welks aanblik Iris een lichte huivering dooi de leden voer. Zij bleef stil en afgetrokken en sprak gedurende den maaltijd geen tien woor den, scherp gadegeslagen door Sigrid, die de oogen haast niet van haar af wendde, niettegenstaande zij zag, dat Iris onder dezen blik zichtbaar leed. Mevrouw Chrysopras bemerkte daar van natuulijk niets zij had liet te gen Iris druk over al de middeltjes, die zij haar opgaf tegen haar „migrai ne", zooals zij het noemde. De profes sor at en dronk dat liet een lust was om te zien, vertelde daarbij alle moge lijke en onmogelijke verhalen, kwam .ran den Turkschen Sultan op de nacht wachten en scheen geheel op te gaan in zijn taak, als gast den gastheer zoo veel, mogelijk' eer aan te doen, door een heerlijken maaltijd en gezelligen kout. En desniettegenstaande zag hij de on rust waaronder Iris leed, hij zag de zielesmart in hare trekken en zag den kouden, glinsterenden blik in Sigrids oogen, zag de rood fonkelende robijnen in beur haar, welker glans Iris scheen te verblinden, en zeide aanhoudend in zichzelven „Goddank, dat ik getele grafeerd heb. Morgen vroeg zal hij hier zijn. Als wij maar eerst den nacht ach ter ons hebben." van „DB ECHO FA2V HET ZUIDEN". (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) IJlt het Dnltsch van EÜFEMINA VON ADLEBBFKI.D-BALLEBTBRM.

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 2