SülÖlH m fUIQEH Cadeau. een Jongenspet J. VERAA, Tailleur No. 61. Woensdag 1 Aug. '28. 51e Jrg. TWEEDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 31 Juli 1928. Concert Harmonie StCrispijn". Ter eere van Koningin Moeder's verjaardag, geeft de Harmonie .St. Crispijn" morgenavond een concert op de jJMarkt, waarvoor we groote belangstelling durven te verwachten. We geven hieronder 't program dat door de Harmonie zal worden afgewerkt. 1. Wien Neerlands Bloed. 2. Groet aan Kaatsheuvel, Marsch P. B. Bisselink. 3. Fantaisie sur l'opera „Le Freischütz" M. Édzard Grefe. 4 La Vallée de Ste. Marie aux Mines, Grande Valse, 5. Potpourri sur des motifs de l'Opera, Verdi. PAUZE. 6. Le Carilonneur de Bruges, Potpourri Grirar. 7. Légende Heroïque, Ouverture de Concours, L. Reynaud. 8. En excursion, Pas-redoublé D. D. Belleflamme. 9. Wilhelmus van Nassaue. Harmonie St. /an op concours, le prijs in de 3e Afd. !,Het is Zondag voor onze jeugdige harmonie „St. Jan" een ware triomf dag geweest. i Met 342 punten (minimum 330 p werd op het Muziekconcours te Roosendaal den lsten prijs in de 3e Afd. behaald. „Aanpakken en volhouden" is de laatste maanden het devies van dit jonge gezelschap geweest. Toen een maal besloten was dit jaar naar een concours te gaan, waren allen be- zield met veel enthousiasme en vast 1 besloten om alle krachten in te span- k nen teneinde zoodanig gelauwerd uit het strijdperk te komen, dat men weer een trap hooger stijgen zou op de muziekladder. Met grooten ijver en taaie volhar ding is er daarop gerepeteerd en toen het tijdstip daar was dat men aan 't concours in Boxtel ging deelnemen zaten verplicht— en eigen gekozen nummer er perfect „in" en toog men met goede verwachtingen naar Boxtel. Hier werd echter zeer onfortuinlijk geblazen en al mag een bekroning met den 2en prijs een fraai resultaat genoemd worden, toch was men toen niet geheel bevredigdde begeerde promotie naar de 2e Afd. was er nog niet. Maar men gaf dit idee nog niet op en besloot zich nogmaals op con cours te begeven, hoe eerder hoe liever. Opnieuw ging men met taaie volharding aan het repeteerenwat hebben de leden, meerendeels aan komende jonge mannen, zich veel moeten ontzeggen om steeds op de repetities present te zijn. Doch hun I onvermoeiden ijver is schitterend be loond. Toen men Zondag wederom ten strijde trok, ditmaal naar het muziekconcours te Roosendaal, waren de verwachtingen, geleerd door de ervaring te Boxtel, weliswaar iets lager gespannen, doch men was wederom goed voorbereid en kon, onfortuinlijkheden er bulten gelaten, met vertrouwen het resultaat afwach ten. Over de uitvoering op het uit stekend geregelde concours te Roosen daal, kon men in alle opzichten tevre den zijn, al liep het laatste nummer iets minder goed van stapel dan op de voorafgaande repetities. Laten we echter betreffende het oordeel de jury aan het woord, wier rapporten direct na de bekendmaking der bekroningen aan de directeuren werden uitgereikt. Betreffende het eerste nummer („La Petite Duchesse" van Riccius) zegt de heer Moréeo.a.: „Inzet zeer goed. Allegro zeer goed van opvatting, een mooie beschaafde klank. Hout zeer goed van klank. Alhoewel de stemming in 't algemeen goed was, werd de zuiverheid aan 't slot zwevende. Goede prestatie, enz.". De heer Adr. Somers zegt o.m. „Andante zeer mooi, later midden stemmen iets te hoog. Allegro zeer goed begin. Houten blazers zeer mooi, totaal indruk zeer goed." De bas wordt over 't geheel door de jury iets te veel domineerend genoemd. De bas—partij is dan ook vrij flink bezet in vergelijking bij het geheel van nog slechts 23 „blazers". Het 2e nummer „Franche Amitié" van J. Martin is over het geheel iets minder gelukkig uitgevoerd dan het eerste; er komen ook meer kritieke momenten in voor, terwijl het voor de 3e afdeeling zwaar genoeg is. De jury zegt over het geheel van dit nummer dat de indruk iets minder is dan van 't vorige, terwijl ze de keuze van het nummer niet gelukkig vindt. De heer de Morée geeft echter aan 't slot nog een pluimpje: „Klank vooral van hout zeer goed". Zooals reeds hiervoor gemeld was de uitslagEerste prijs met 342 pHnten. Bravo jongens, ge hebt je kranig gehouden en dit succes ten volle verdiend. Hulde aan den bekwamen instructeur den heer M. v. Loon uit Loon op Zand voor zijn deskundige leiding, maar niet minder aan den directeur den heer Thijssen voor zijn onvermoeide repetities met zijn ijverige muzikanten Ook den presi dent den heer C. v. Haren, die steeds present was en de jongens met woord en voorbeeld voor den bloei der harmonie wist te bezielen, komt alle eer voor dit succes toe. Onnoodig te zeggen dat er een uitbundige feestvreugde in het gezel schap heerschte zoodra de uitslag bekend werd. Postduiven brachten het heugelijk nieuws spoedig over aan de in spanning verkeerende inge zetenen, vooral van v.m. Baardwijk, waar men zich aanstonds ging op maken om het populaire gezelschap een hartelijke ontvangst bij haar thuiskomst te bereiden. Geheel v.m. Baardwijk was weldra op de been. Aan het Laageinde werd het korps opgewacht door de lieder tafel „Tot Bloei der Toonkunst", die bij monde van haar president, den heer van Heesch, hare gelukwenschen aanbood en bovendien aan den instruc teur een krans. Beide veieenigingen trokken daarna onder de opgewekte tonen der harmonie door de straat. Bij de woning van den beschermheer den weled. heer H. Donkers en van den eere—voorzitter den Z.Eerw. heer pastoor van Erp, werd even halt ge houden. De weled. heer Donkers toonde zich bij deze gelegenheid een beschermheer in de waren zin des woords, het bleek weder ondubbel zinnig dat hij de harmonie een warm hart toedraagt Ook van andere zijden werden nog blijken van belangstelling in verschillenden vorm ontvangen. In het lokaal der vereeniging, het patronaat aan de Min. Loeffstraat, aangekomen, nam de voorzitter de heer C. van Haren het woord. Hij dankte in welgekozen woorden de ingezetenen in het algemeen voor de hartelijke ontvangst, speciaal de zuster vereniging de liedertafel. Voorts bracht hij dank aan den beschermheer, aan den instructeur den heer M. van Loon uit Loon op Zand en den directeur den heer J. Thijssen, die zich alle moeite getroost hebben om de harmonie op het goede peil te brengen en aldus te doen zegevieren. De liedertafel zong daarna op ver dienstelijke wijze eenige nummers onder leiding van den tweeden direc teur den heer C. Thijssen. Vermelden we nog dat de zaal door de zorg van denWelEerw. heer kapelaan Thomassen en enkele dames en heeren keurig was versierd, terwijl een schat van bloemen op de tafels prijkte, waaronder ook een bouquet van den beschermheer. De avond werd verder in feestelijke stemming doorgebracht. De algemeene belangstelling der ingezetenen bewijst wel hoezeer de harmonie „St. Jan" zich in aller sympathie verheugen mag en hoezeer eenieder wenscht dat in vervulling moge gaan wat haar bij deze gelegen heid zoo herhaaldelijk is toegewenscht, n.l.dat het actieve jonge muziek gezelschap op den ingeslagen weg moge voortgaan en steeds hooger stijge op de muzikale ladder, hetgeen ook wij van harte hopen. Waalwijksche Muziekschool. De vereeniging Waalwijksche Mu ziekschool hield Maandagavond in hotel Verwiel haar algemeene jaar vergadering. Bij de opening der vergadering heette de voorzitter, dhr. A, C. v. d. Heijden, de aanwezigen welkom, en drukte z'n spijt uit over de geringe belangstelling voor deze vergadering. Jaarverslag Secretaris. Daarna werd door den Secretaris den heer de Leeuw, het volgende jaarverslag uitgebracht: De voorzitter dankte den Secretaris voor 't keurige verslag, dat aller in stemming had. Uit het Finantieele verslag van den penningmeester dhr. Duive laar, bleek dat de vereeniging een voordeelig saldo heeft le boekemvan f 0.34. De ontvangsten en uitgaven bedroe gen respectievelijk f217.— en f216 66. Onder dankzegging voor het accu raat beheer, werd aan den penning meester decharge verleend. Algemeene besprekingen. Ter sprake werd gebracht de mo- gelijkheid om aan de muziekschool een knapenkoor te verbinden, dat de elementaire beginselen van muziek zou kunnen worden bijgebracht On derzocht zal worden of een knapen koor zich zelf zal kunnen bedruipen Besloten werd een tweeden cursus te geven, waarin de leerlingen o a de z.g. Transpösltieleer zal worden bij gebracht. Voorts zal met een nieu wen cursus begonnen worden in de algemeene muziekleer. De heer van Liempt geeft in over- weging om zoo mogelijk ook instru- mentaal onderwijs in het program op te nemen, en daarbij te zorgen dat de studie aansluit bij de algemeene leerstof die men reeds in den eersten cursus verwerkt heeft. Besloten wordt een oproep te rich ten in .De Echo van het Zuiden", dat zich nieuwe leerlingen voor de mu ziekschool kunnen aanmelden vóór l Sept. a s. De kosten bedragen f 0.25 per les. Bij 't einde der vergadering brengt dhr. van Liempt een speciaal woord van lof en dank aan den heer v. d Heijden, die steeds bij de lessen tegenwoordig was en tweemaal zelfs, bij verhindering van den heer Fr. van Amelsfoort.als leeraar optrad. Uw voor beeld aldus spr. was voor allen een stimulans en heeft er wel toe bij- gedragen om den cursus in stand te houden. De Voorzitter dankte voor 't harte lijk compliment en sloot daarna de vergadering. Opvoedkundig Poppen-Theater. Zaterdagnamiddag zal dhr. John Prent met z'n poppentheater in MusisSacrum een kindervoorstelling geven van het bekende sprookje „Asschepoetster". We dienen hleibij direct op te mer ken, dat men hier niet te doen heeft met een „Jan Klaassen Poppenkast", maar met een Marionettenspel van werkelijk opvoedkundige waarde. Nu het sprookje in ruimeren zin en kring zijn paedagogische beteekenis weer gaat terug krijgen, verdient het werk van den heer Prent des te meer be langstelling. „Een sprookje behandelt wat een verstandig mensch zou doen in een waanzinnige wereld", schreef Ches terton. Want houdt het sprookje in wezen feitelijk niet in zich een stil verlangen naar de uiting van een ideale levensvisie Dat is 't wat de heer Prent met zijn marionetten aan de jeugd levend voelend maakt. Wij durven U dan ook gerust aan te bevelenzendt Uw kinderen Zaterdagmiddag naar Musis. Zij zullen U dankbaar zijn om het interessante wat zij zagen, en iets kinderlijk—schoons meenemen in hun hart. Elders waar de heer Prent met zijn theater optrad had hij veel succes. Zoo lezen we o.m..in de Goesche Courant: „Wij zagen de elite van Goes en omstreken met hun kleintjes, maar ook de armste onder de armen hier aanwezig. Er ging slechts een roep: prettig, schitterend, mooi Wij zien dan ook met verlangen den tijd tege moet dat dhr. Prent met dit Poppen theater weerkeert en dan naar alle waarschijnlijkheid met de „Kleine Lord", vrij bewerkt door John Prent naar het boek van Francis H.Burnik. Wij wenschen den heer Prent dan ook van harte groot succes toe met dit bij uitstek opvoedkundig werk. Geen vaarwel doch tot weerzien 1" Men zie verder de advertentie in dit nummer. Bij wijze van reclame ontvangt ieder kooper van een Heerenpet van minstens f 1.60 of een Hoed van minstens f 3.50 cadeau Slechts deze week nog. Droevig ongeluk. Zaterdagnamiddag had ten huize van de tam. H. in de St. Antonius- parochie een ongeluk plaats dat zeer droevig in zijn gevolgen is geweest. Twee kinderen, een van 1 en een van 5 jaar, waren in de keuken aan het spelen Plots struikelde 't oudste kind dat zich nog trachtte vast te grijpen aan het gaskooktoestel, waarop juist een ketel kokend water stond. In z'n val trok het kind den ketel met heet water om, die terecht kwam op het hoofd van de jongste. Het wichtje kreeg het kokende water over hoofd en armen en liep ernstige brandwon den op. Het oudste kind bekwam eenige lichtere brandwonden op de armen Dr. Langemeijer verleende het eerst geneeskundige hulp. Thans vernemen wij, dat 't jongste kind, waarbij zich nog eenige com plicaties voordeden .Maandagnamiddag is overleden. Gouden Bruiloft Echtpaar Bergmans-Siegers. Onder een zwaar bewolkte luchten een motregen begaven de leden van de buurtcommissie, de bruidjes en belangstellenden zich gisterenmorgen naar de woning van het echtpaar Bergmans-Siegers in de St-. Crispijn- straat. Voor de woning van het gouden bruidspaar had meri een passende versiering aangebracht. Even voor 9 uur kwamen tien auto's voorgereden, die door het gouden paar, de bruidjes, comité- en familieleden werden inge nomen. Zoo begaf zich de lange stoet onder klokgelui naar de St. Antonius- kerk, waar te 9 uur door den Zeer Eerw. heer pastoor Kuijpers een H. Mis werd opgedragen. De kerk was bijna geheel met belangstellenden ge vuld. Onder de H. Mis werd door het Zangkoor een drie stemmige Mis van Haller zeer verdienstelijk gezongen. Na de H. Mis maakte men een rit door Waalwijk. Teruggekeerd werd door een dochtertje van de familie Dekkers, onder een toepasselijke toe spraak aan het gouden paar een bloemenhulde gebracht. Des namiddags om half een ver scheen het Buurt-Comité. Door den Voorzitter, den heer Smulders, werden namens de buurt een paar leunstoelen aangeboden. De heer Smulders sprak daarbij ongeveer als volgt Als Voorzitter van de Buurtcommissie zij het mij vergund eenige woorden tot U te richten. Namens ons allen wensch ik U dan van ganscher harte geluk met uw gou den Bruiloft wat wel een zeldzaam feest mag heeten. Vijftig lange jaren hebt gij lief en leed met elkander gedeeld steeds naar best vermogen Uw plicht betracht. Gij moogt dus dankbaar opzien tot Hem die U beiden zoolang spaarde. Zijt gij geacht en geëerd door Uwe kinderen, ook de Buurtschap eert U en weet uwe vriendschap en voor komendheid naar waarde te schatten, 't Is daarom dat wij ons verheugen in uw feest en als geschenk aanbieden een paar leunstoelen waarvoor de gansche buurt zoo volgaarne heeft bijgedragen. Moge het U vergund zijn daarin nog lange jaren aan elkanders zijde te zitten in goede gezondheid en op gewekte levenskracht. Moogt Gij daarin zittend zoo nu en dan eens denken aan de buurt die U deze stoelen zoo vol blijdschap geschonken heeft en niets liever ziet dan dat eens het Diamant in Uw gouden Echtkroon schitteren mag. In de hoop dat deze van ganscher harte gemeende wenschen in vervulling mogen gaan, eindig ik onder den uit roep lang en gelukkig leve het Gouden Echtpaar Bergmans—Siegers. Met dezen heilwensch stemden allen luide in. Vele felicitaties had het gelukkige echtpaar in ontvangst te nemen. O a. verschenen de ZeerEerw. heer Pastoor Kuijpers en dhr. A. M. J. v. Liempt, secretaris dezer gemeente, welke laatste namens 't Gemeente bestuur verscheen, bij afwezigheid van den Burgemeester. Des avonds brachten de harmonie „St. Crispijn" en de liedertafel „Oe fening en Vermaak" een serenade aan het gouden paar. De belangstelling was daarbij zeer groot. Voor het gouden echtpaar, familie leden, comité e.a werd deze feestdag, besloten met een gezellig samenzijn in de zaal „de Lindeboom". Het geheel had een zeer prettig verloop. Bij de vele gelukwenschen aan de familie Bergmans-Siegers, voegen wij nog gaarne de onze. Geslaagd. Bij het door de Eerste Ned. R K. vereeniging van Modevakscholen te Nijmegen gehouden examen slaagde voor coupeuse leidster A. Mej. Truus Vrinte alhier. Geslaagd. Bij 't te Gravenhage gehouden examen slaagden voor leerares mej. Jasparina ElemansRaamsdonksveer en mej. Stina van Suylekom Raamsdonks dorp. Voor Coupeuse: mej. Dina Blom, mej. Marie v. Veldhoven, mej. Marie Lombarts allen te Waalwijk, mej. Ma rie van Zeist te Sprang, mej. Antje van Wijlen te Vrijhoeve—Capelle. Zij genoten allen hare opleiding bij mej. Corry v. d. Griendt alhier. Brandoorzaak benzinetank. Door de politie is een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van den brand in den benzinetankwagen op het Stationsemplacement alhier. Dit onderzoek heeft thans uitgewezen dat de arbeider L gedurende het over tappen van de benzine een pijp heeft aangestoken en daarbij onachtzaam een brandende lucifer wegwierp, met het bekende gevolg. Proces verbaal is opgemaakt. Benoemd. De heer L. Leijtens te voorm. Baard wijk, oud leerling van denpolitie-cursus alhier, is aangesteld bij de afd. Politie op de Philipsfabrieken te Eindhoven. Blauwe Maandag. Maandag werden door de politie alhier een paar sehoenmakers in arrest gesteld, die op z'n ouderwetsch aan 't „Maandag-vieren" waren. Na hun roes uitgeslapen te hebben werden zij weer op vrije voeten gesteld. Uit de Schoen- en Lederindustrie. De Federatie van Schoenfabrikan ten heeft aan de samenwerkende bon den het volgende schrijven gericht: ln aansluiting aan de conferentie van Woensdag 27 Juli jl. hebben wij de eer u mede te deelen, dat wij in ons bestuur nader hebben overwogen de vijf punten ten aanzien waarvan ons bestuur u nadere overweging toe zegde, t.w. 1. Opname eener bepaling in den leiddraad, dat stukloonwerkers min stens 10 pCt. boven het minimum uurloon kunnen verdienen. 2. De vervanging van de woorden „ijverig en bekwaam' in artikel 1, laatste lid, door het woord „normaal". 3 De opname in de le klasse van de houtenhakzetters, d.w.z. van de arbeiders die houten hakken geheel afwerken. 4. Wijziging van artikel 3 van den leiddraad in dien zin, da; er gedu rende ten hoogste 13 weken 53 uur zal kunnen worden gewerkt. 5. Bevordering van het uitbetalen van den kindertoeslag door een fonds Wij kunnen u thans berichten, dat voor het geval de bedoelde vijf pun ten het eenige beletsel vormen voor de aanvaarding van onzen leiddraad ons bestuur bereid is aan de aange sloten schoenfabrikanten teadvlseeren de bedoelde vijf punten aan den leid draad toe te voegen. Kruisboogsport. A.s. Zondag zal vanwege den Lang- traatschen Bond van Kmisbo schuttersgezelschappen „D. V. S. V." het derde Bondsconcours van ditjaar worden gegeven op de banen van het gezelschap „O O.G gevestigd in het café van den heer A. Holtzer-Passier, Besoijensche straat alhier. Aanvang van het concours 1 uur. Sjef van Dongen. De moeder van Sjef van Dongen, die te Arnhem woonachtig is. heeft van haar zoon een telegram ontvangen, meldende dat hij zich per s s. Wilna heeft ingescheept naar Tromsö en hoopt binnen zes a acht dagen in Arnhem te arriveeren. Zilveren Jubilé van den Bosschen Diocesanen Werkliedenbond. Zondag waren duizenden mannen en vrouwen naar den Bosch gekomen om op luisterrijke wijze met vaan dels en banieren en 33 muziekcorpsen 't zilveren jubilé van den Bosschen Diocesanen Werkliedenbond op luis- terijke wijze te vieren. Helaas er was een tegenvaller het gemeentebestuur vroeg in verband met het overlijden van den Commis saris der Koningin mr. A. E. J. Baron van Voorst tot Voorst het offer van een optocht zonder muziek, terwijl ook waren afgelast een ontvangst ten stadhuize en twee concerten op de Markt. De Bossche Bond heeft dit verzoek van het gemeentebestuur gebillijkt en meermalen blijk gegeven in redevoe ringen van zijn groote sympathie voor den overleden commissaris. Omstreeks twaaif uur droeg Mgr. Diepen In de Kathedraal het H. Mis offer op, waarna de oud-bondsadviseur een toespraak hield. Voor de H. Mis waren het bestuur en de leden van den Centralen Raad reeds naar 't juliana-plein getrokken om daar bij het H. Hartmonument een bloemhulde te brengen. Na de H. Mis sprak de bondsadvi- seur, pastoor de Kroon in de vestibu le van 't gebouw van de R K. Werk liedenvereniging een rede uit, waar bij een Mgr. Mutsaerts gedenksteen onthuld werd. De duizenden mannen en vrouwen defileerden vervolgens voor dit aan den bond geschonken huldeblijk. Op de Parade had in den middag een groote openluchtmeeting plaats, welke werd bijgewoond door Mgr. A. Diepen, bisschop van den Bosch Het lid der tweede Kamer, de heer Henri Hermans, belichtte hier in een kloeke rede de beteekenis van „de encycliek Rerum Novarum ook voor dezen tijd", waarna drs. Van Welle hel werk der Pausen Pius IXLeo XIII en Pius X schilderde. Mgr. dr. Poels hield een toespraak waarin hij de hulp der Priesters toe zegde voor het verkrijgen van wat billijk is en recht voor de arbeiders, die hij wederkeerig om vertrouwen vroeg. Mgr. A. Diepen, bisschop van den Bosch vertolkte in een hartelijke toe spraak zijn dank voor het werken van den Diocesanen Werkliedenbord. wek te op. tot saamhoorigheid der standen en gaf aan de verzamelde menigte zijn bisschoppelijken zegen. Met een „Leve de Bossche Dioce sane Werkliedenbond!" besloot Mgr. zijn toespraak, welke hulde beantwoord werd door een daverend„Leve de Bisschop!" Ondanks den regen die bij stroomen neerviel, verliep de meeting goed; de boomen van de Parade vormden een natuurlijke beschutting Het bondsfeest werd besloten met een plechtig Lof in de St. janskathe draal, waarbij pastoor de Kroon een toespraak hield. Begrafenis mr. A. E. baron van Voorst tot Voorst. Gistermorgen heeft in de kathedraal van St. Jan in Den Bosch de plechtige uitvaartdienst van mr, A. E. J. baton van Voorst tot Voorst, commissaris der Koningin in Noord-Brabant, plaats gehad. De belangstelling uit de geheele provincie Noord-Brabant was buiten gewoon groot. Reeds vóór den aan vang van den plechtigen dienst was de kerk geheel gevuld. Toen het stoffelijk overschot de kerk werd binnengedragen, werd op het orgel de treurmarsch van Beet hoven gespeeld. Op de kist lagen kransen van de Koningin, van Gedep. Staten, de provinciale griffie en van het gemeentebestuur van Den Bosch. Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen, die op zijn troon bij het altaar gezeten was, had zijn plaats bij de kanunnikken- banken afgestaan aan jhr. mr. W. J. M. van de Poll, kamerheer van de Koningin in buitengewonen dienst, als vertegenwoordiger van Hare Majesteit en aan Prins Hendrik. De minister van onderwijs was vertegenwoordigd door dr. A. F. baron van Lynden, voorzitter van het curatorium van de rijksuni versiteit te Utrecht. Verder zaten in de kanunnikkenbanken de leden van Gedep. Staten met de loco-grilfier.de hoofdingenieurvan den pr. waterstaat en de geestelijkheid. In het priester koor hadden plaats genomen de familie leden, de leden der prov. staten, dc commissarissen der Koningin in Friesland, Noord-Hollanden Limburg. De overige deelnemers aan den be grafenisstoet en de ambtenaren zaten Ml I Thans is <le tij<l aangebroken dat op mij. nis secretaris, de taak rust, een verslag uil te brengén over het afgeloopen cursusjaar onzer vereeniging. Wellicht stellen er eenige leden, donateurs en begunstigers belang in nadere bijzonder heden te vernemen van de oprichting of tot standkoming v.d. Ver. W-M.S. H t. zal U allen wel bekend zyn, dat er vóór deze vereeniging ook een Muziekschool bestaan heeft, welke door verschillende om standigheden moest worden opgeheven. Op initiatief van W.B. werd een oproep gedaan tot alle hier bestaande muziek- en zanggezelschappen, om te komen tot de wederoprichting van geneemde school. Ver schillende van deze gezelschappen zonden hun afgevaardigden ter vergadering, daar zij overtuigd waren van de noodzake lijkheid van een muziekschool voor hunne recpectievelijke vereeniging. De voorloopige commissie, voorgezeten door de heeren M. A. .T. van Liempt en J. Tielen, respectievelijk Voorzitter en Secreta ris van W. B.. besprak het nuttige van zoo'n school, doch ook de moeilijkheden wer den terdege onder het oog gezien. Daar echter het algemeen gevoelen van de voorloopige commissie was, dat een Mu ziekschool voor GrootWaalwijk urgent is, werd in beginsel besloten de wederoprich ting door te zetten en wel in den vorm van een „Vereeniging", bestaande uit leden, donateurs en begunstigers. Een algemeene vergadering zou gehouden worden op 28 September d.a.v. Deze vergadering was jammer genoeg slecht bezochter waren aanwezig de heer .1. Tielen, secretaris van W.B., verder de heeren van de voorloopige commissie A. C. van der Heyden, G. buivelaar, A. van den Meydenberg, Olir. Thijssen, A. H. de Leeuw en nog enkele dames en heeren be langstellenden. In deze vergadering werd uiteengezet, hoe het geloopen is met de vorige Muziek school, die. jammer genoeg, zich niet staan de heeft kunnen houden. Nu zou men de stoute schoenen weer aantrekken, om tot een duurzame oprichting eener nieuwe Muziekschool to komen. De Muziekschool zou dan worden een ver eeniging, bestaande uit een bestuur, waarin een bestuurslid van W.B. zitting zal hebben, voorts leden, donateurs en begunstigers, zoo als hiervoor is aangegeven. Telken jare zal er een algemeene v< rgn- dering gehouden worden, waarin alle leden donateurs en begunstigers toegang hebben. 71et bestuur werd als volgt samengesteld Voorzitter: A: C. van der Heyden. Oiuler-Voorz. Norb. Gragtmana Secretaris A. H. de Leeuw. Penningmeester G. Duivelaar. Leden: Clir. Tliyssen, A. van don Mey denberg. A. van Erp en nog een lid van W.B. Als leeruur werd aangezocht de heer Frans van Amelsfooff uit 's-Hortogenboscli. Tot werving van leden, donateurs en be gunstigers werden biljetten gedrukb ter ver spreiding in de gemeente, waarop toetraden: 1»! leden van ƒ1. 14 donateurs van ƒ2.50. 5 begunstigers van 5. en 1 begunstiger van 10. Ter verkrijging van leerlingen werden ad vertenties geplaatst in het plaatselijk blad, zoodat op Maandag 10 Oct. 1927 de eerste les aanving met 15 leerlingen, 12 menu. en 3 vrouwel. Al spoedig-mocht, de vereeniging zich ver heugen in een gestadigen groei, doordat zich telkens nieuwe leerlingen opgaven, zoodat na eenigen tijd de cursus werd voortgezet met 24 leerlingen, 17 inann. en 7 vrouwel. welke allen met ware ambitie de lessen volgden, gegeven door den heer van Amels- foort die op onverbeterlijke wijze de animo der leerlingen weet staande to houden. Als methode werd gevolgd „Mant en Toon" van Smeenk, waarvan, het eerste deel, bevattende pl.m. 100 bladz. geheel is afge werkt. Zooals het by alle vrijwillige cursussen gaat. ging het ook hier. Enkele leerlingen trokken zich terug of bezochten slechts zel den de lessen. .Tammer genoeg moesten an deren tegen hun zin de lessen opgeven, we gens vertrek uit de gemeente. Doch het grootste deel heeft volgehouden tot hot laatst, toen de cursus op 6 Juni gesloten werd. Het Bestuur, dat ook van tijd tot tijd de lessen bijwoonde (hier mag ik even aanhalen dnt onze geachte Voorzitter bij elke les -is tegenwoordig geweest en zelf een paar maal als leeraar is opgetreden by afwezigheid van den heer van Anielsfoort) is volkomen tevreden over <U/ respJWFten, voor een goed deel te dankeiL/nm-*Tiu>'4<keraar, die zich geen moeite gesp^mj^,y#f^jj*. leerlingen te on- (l(u-riehten^>ii<Mker^5f<<nnis tot. groot gemak zal strekken by de beoefening der muzikale kunst. De meeste leerlingen die den eersten cur sus hebben gevolgd zullen gaarne naar den tweeden cursus komen om onder de eminen te leiding van den heer Frans van Aniels foort z'ch nog meer muziekkennis eigen te maken. Allereerst lietuigen wy onzen dank aan het gemeentebestuur voor liet kosteloos af staan van het. lokaal met lich^ en verwar ming. waardoor de lastendruk zeer zeker werd verminderd. Doch onmiddellijk daarna mogen wy onze leden, donateurs en begunstigers niet verge ten. die met geldelijke bijdragen de veree niging in staat stelden, diverse muziekboe ken aan te schaffen en de verdere onkosten te bestrijden. Dok aan hen onzen warmen dank. Hef Bestuur hoopt, dat zich nog meerderen zullen^opgeven, die ..de Ver. W. M. 8." finan. tieel willen steunen, daar die steun, vooral voor zoo'n jonge vereeniging, onmisbaar is.' Laat ons allen eens spreken met vrienden en kennissen over 't groote nut eener school, waar speciaal muziekles wordt gegeven. In een plaats als Waalwijk, waar zooveel mu ziekgezelschappen zijn, die dringend behoef te hebben aan goed onderlegde muzikanten, zoowel op vocaal-, als instrumentaal gebied, is een dergelijke school moeilijk te hoog te schatten. Met graagte zal ieder, die iets voelt voor de edele toonkunst, een kleine bijdrage afstaan of toetreden tof de veree niging. zoodat, wanneer straks de tweede cursus gaat beginnen men met geen onover komelijke finantieele zorgen te kampen zal hebben. Moge de Ver. W. M. S. groeien- en bloeien. Stationsstraat 15 - WAALWIJK.

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 5