GEMEENTERAAD. De Commissaris der Koningin herdacht Een R.K. Jongensschool in v.m. Baardwijk Debat over de airekening Concours- hippique-vereeniging. No. 01. WOENSDAO 1 AUGUSTUS 1928 51e jaargang DERDE BLAD. Gisteravond kwam de Raad dezer gemeente in vergadering bijeen onder voorzitterschap van den Edeiachtbaren heer Burgemeester Moonen. Secretaris de heer M. A. J. van Liempt. Bij de opening der vergadering deelt de Voorzitter mede, dat van de leden P. Verwiei en M. van Loon bericht van verhindering is ingekomen. De Voorzitter en de leden verheffen zich dan van hun zetels ter herden king van het overlijden van den Commissaris der Koningin in deze Provincie, baron Van Voorst tot Voorst. Door den Voorzitter wordt ongeveer het volgende herdenkingswoord ge sproken Mijneheeren, Hedenmiddag bereikte ons de droeve tijding van het plotseling ov(rlijden van den Commissaris in deze provin cie. baron van Voorst tot Voorst Heel zijn leven was gewijd aan 't welzijn van onze provincie. Door zijn grcote bekwaamheid, z'n kennis, tact en ijver was hij een uitnemend voor beeld. Zijn grooten arbeid heeft dit stempel gedrukt op onze provincie en gemeente. Mijneheeren. de Commissaris der Koningin zal in onze herinnering blijven voortleven als een edel mensch, die door strikte toewijding en plichtf- betrachting zeer veel voor ons gewest heeft gedaan. Dan stelt de Voorz aan de orde punt 1. Ingekomen stukken a. jaarverslag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat over 1927. b. Procesverbaal van de opneming der boeken en kas van den gemeente ontvanger, met rapport van de verifi catie zijner administratie. c. Goedgekeurd raadsbesluit tot verkoop van een perceel bouwterrein aan A. A. Pullens. d. idem tot verhuring van het be lastinggebouw aan het Rijk. e. idem tot wijziging der begrooting 1927. f. Verzoek van P. M. van der Loo om hem een perceel bouwterrein in de Mr. van Coothstraat te verkoopen. Voorzitter, v. d. Loo wilde aanvan kelijk maar 16 M. hebben, doch vraagt er nu 17. Ik heb gehoord dat hij de helft er van wil verkoopen aan Swa- gemakers. Kan de raad er zich mee vereenigen om den grond te verkoo pen voor f173 Zonder hoofdelijke stemming gaan de leden met dit voorstel accoord. g. Afrekening van de Concours- Hippique-vereeniging „Waalwijk". v. d. Waerden. Kunnen wij bezwa ren maken tegen deze afrekening die ons voorgelegd wordt? Of is dat een bloote mededeeling van de wel eigen aardige, luchthartige wijze, waarop men hier bij subsidie- of garantie- aanvragen aan de gemeenschap meent te werk te mogen gaan Ik wil aan nemen, dat wij onze meening hier over mogen zeggen, anders heeft de indiening van de begrooting en af rekening geen zin. De eerste post in de begrooting die zeer wisselend kan zijn, is door de Commissie van het Concours-hippique met verbluffende nauwkeurigheid ge schat. Al de posten die men geheel in de hand heeft lijken op niets. Het volgende lijstje toont zulks aan geraamd uitgegeven over schreden met f 1525 f 1823.58 20 pCt. f 100 f 140.- 40 f 100 f 340.85 240 Prijzen Jury Terrein Hinder nissen f 75 f 83.60 10 Diversen f f 306.75 Dit zijn allemaal posten, die men geheel in de hand heeft en waaraan men zich dus had moeten houden. Ook op enkele posten is minder uitgegeven, maar dat zijn bijna alle slechts kleine bedragen. Muziek Reclame Personeel Politie geraamd f 50 f 600 f 75 f 40 uitgegeven f 40.— f 591.85 f 39.60 f 30.- Waarvoor krijgt de politie eigenlijk vergoeding Toch is het eigenaardig, dat juist op deze postjes van loon en gepres teerde werkzaamheden bij een derge lijk grootscheepsch gevoerd beleid weer beknibbeld is. Voorzitter. Hetgeen door U in 't midden is gebracht, moogt U doen. Als raadslid hebt U 't volste recht Uwe meening over dit puntte zeggen. Dat de recetten zoo goed zijn geraamd, heeft ook mij getroffen. Het Comité komt hiervoor alle eer toe. Dat de prijzen tot een hooger bedrag zijn beloopen, daar kunnen de heeren niets aan doen en hadden ze ook niet in handen, 't ls een ge-olg van de grootere deelname. Toen er meer groe pen kwamen, moest men ook 't aan tal prijzen vermeerderen, daar kon men niet aan ontkomen. Wat de ter- reinkwes'ie betreft, daarvan ben ik niet op de hoogte. De vergoeding van f40.— voor de politie, was voor de politie uit andere gemeenten, die hier een heelen dag extra dienst kwamen doen. Die menschen moesten toch te eten en te drinken hebben. Een gel delijke vergoeding heeft de politie niet ontvangen. In elk geval kan ik U mededeelen, dat ons College de stuk ken heeft nagezien en er mee accoord gaat. Buiten de garantiesom staat het Comité nog voor een tekort van pl.m. f 460.— Hetgeen de heeren van de concours-hippique-vereeniging hebben gepresteerd, is zeer groot geweest, on geacht dan nog de moreele waarde voor onze gemeente. Wij zijn dan ook van oordeel, om het offer, dat de heeren persoonlijk willen dragen, zoo licht mogelijk te moeten maken. Daarom is uit den boezem van het gemeentebestuur 't voorstel gekomen om de garantie gelijk te stellen met 't bedrag dat de gemeente aan belas- tingontving van het concours-hippique, nl. f507.- Timmermans. Na de critiek van den heer van der Waerden vindt ik Uwe woorden zeer sympathiek. De critiek van den heer van der Waerden kan ik niet anders betitelen als zeer goed koop. 't Succes van 't concours-hippi que was ook in 't belang van onze plaats Dan moet men niet zoo klein geestig zijn en een begrooting per centsgewijze gaan becritiseeren. Ik weet niet of de begrootingen van rijks instellingen wel altijd zoo kloppend zijn, dan dat er geen critiek op uit te oefenen is. Ik kan mij zeer goed met het voorstel van B. en W. ver eenigen, dat, naar ik hoop, den slech ten indruk zal wegnemen, dien dhr. van der Waerden van het concours- hippique geeft. v. Schijndel. Wat wij hebben gedaan deden wij in het belang van Waalwijk Als mijnheer van der Waerden inzage van de stukken wil hebben, dan kan hij die krijgen. De inzichten van hem verdienen toch geen aanmerking. v. d. Waerden. Ik voor mij heb ze ker appreciatie voor 't werk van de concours-hippique-vereeniging, maar dat neemt niet weg, dat ik op mijn standpunt blijf staan. Als er een rekening wordt ingediend die percentsgewijze zoover uiteen loopt met de begrooting, dan heb ik 't recht hierover iets te zeggen en mij te houden aan de begrooting waarop de subsidie werd aangevraagd. Mhr. van Schijndel zegt, dat ik inzage kan krijgen van de stukken, dat vind ik goed, maar ik twijfel niet of de ver antwoording is goed. Ik heb echter den indruk, dat er wat te ruim met 't geld is omgesprongen, 't Verwon derde mij, dat de Voorzitter direct met een voorstel kwam om f107 meer te geven. Ik houd vast aan mijn rede neering, dat 't comité zich aan de begrooting had moeten houden. De opmerking van den heer Tim mermans over de begrooting van Rijksinstellingen, ga ik stilzwijgend voorbij, als behoorende niet terzake. Voorzitter. Als de heeren te royaal zijn geweest, dan is dat gedaan met eigen portemonnaie. Hierna wordt het voorstel van B. en W. aangenomen, met op een na algemeene stemmen. De heer v. d. Waerden was tegen het voorstel. h verzoek van het Bestuur der St. Petrusschool om beschikbaarstelling van gelden voor de aanschaffing van schoolmeubelen en vergoeding van huur voor een nieuw leslokaal. Voorzitter. De aanschaffing van nieuwe schoolmeubelen is noodig. Daar 't aantal leerlingen voor de St. Petrusschool te groot wordt, gaat nu urgent worden de stichting van een Jongensschool te voorin. Baardwijk. De nu aan te schaffen meubelen kun non dan later naar Baardwijk worden overgebracht. i. Verzoek van het Bestuur der R. K. Meisjesschool in de Min. Loeffstr., om beschikbaarstelling van gelden voor de aanschaffing van nieuwe schoolmeubelen. Voorzitter. Aan de Meisjesschool te v.m. Baardwijk beschikt men wel over een lokaal, maar de meubels ontbre ken. Timmermans. Is bij de vergoeding voor de St. Petrusschool ook begrepen een extra vergoeding voor een huur- lokaal? Voorzitter. Neen, daar kan geen ex tra vergoeding voor gegeven worden, dat laat de wet niet toe. Ik heb er nog pas met den broeder Overste over gesproken of 't niet mo gelijk zou zijn voor eenigen tijd een lokaal aan de O. L. School aan de Sta tionsstraat te betrekken. Timmermans. Hoever gaat eigenlijk de grens waarbinnen de kinderen naar een bepaalde school kunnen worden gezonden? Voorzitter. 4 K.M. Wanneer nu de Broeders zouden zeggen, we nemen geen leerlingen meer aan, dan zouden er de kinderen uit Baardwijk de dupe van worden. We zouden ze dan naar Besoijen moeten zenden en dat acht ik niet gewenscht. Timmermans. Is 't bezwaar niet an ders te overbruggen? Zouden we niet kunnen zeggen, de kinderen vanaf de Mr. van Coothstraat moeten naar de school in v.m. Besoijen? Voorzitter. Om die oplossing te krij gen moeten we de medewerking heb ben van de betrokken Kerkelijke auto riteiten en daar valt in dit geval niet op te rekenen. Maar aangaande dit punt heb ik straks nog eenige mededeelingen voor een geheime zitting. 2. Aanbieding der gemeente- en be. drijfsrekeningen over het dienstjaar 1927 en benoeming van een commissie van onderzoek. Rekening gewone dienst: Inkomsten 570,837,04Va. Uitgaven 523,641,45. doen Vervallen. De jeugdige arbeider in dienst Van de gemeente kan volgens dit artikel, dus zonder meer, ontslagen worden. Dit lijkt me onbillijk. Zoo'n jeugdig ar beider heeft in vele gevallen geen be paald vak geleerd, heeft dus nagenoeg geen kans om in de fabriek als werk man geplaatst te worden. De gemeente geeft hier een slecht voorbeeld en doet hier iets wat de fabrikant niet doet. Op een fabriek blijft zoo'n persoon, al wordt hij 21 jaar, in dienst en krijgt het hoogere loon voor volwassenen. Daarbij komt nog, dat dit artikel de mogelijkheid van willekeur insluit. Ik kan me voorstellen dat zoo'n persoon goed geschikt is en dat er ook plaats ven 8 uur per dag. Roxs. Ik zou nog wel iets willen zeg gen over art. 26. („De in dit artikel geregelde kinderbijslag met ingang van 1 januari 1929 van ƒ0.60 per week te brengen op 1.per week.") Ik apprecieer deze verbetering, doch zag noch liever een uniforme regeling. Waarom zouden we de Rijksregeling niet tot basis kunnen nemen? Voorz. We hebben nu eenmaal de provinciale regeling overgenomen en die lijkt ons gewenscht. Roxs. Ik kan er mij wel bij neerleg gen, maar ik had toch liever een uni forme regeling gezien. v.d. Waerden. Wat heeft men art. 33 (regelende de uitkeering bij ziekte. voor hem is als werkman en dat hij Red.) toch verschrikkelijk ingewikkeld 47.195.59V2. Batig saldo Kapitaaldienst: Inkomsten 1.737.672.87V2. Uitgaven 1.762.700.84. Nadeelig slot) 25.027.96£ Tot leden der commissie van onder zoek voor genoemde rekeningen wer den gekozen de heeren P. Verwiei, B. Timmermans en A. H. van Schijndel Jr. 3. Goedkeuring der rekening van 't R.K. Burgerlijk gasthuis over 1927. De rekening wordt zonder eenige op- of aanmerkingen goedgekeurd. 4. Voorstel tot herziening van ver schillende veron1' r.ingen en instruc- tiën betreffende het. gemeenteperso- neel. v. d. Waerden. In art. 13 staat, dat wegens afwezigheid tengevolge van een ziekte langer dan een jaar, ontslag kan worden verleend. Ik vind deze be paling nogal bezwarend. Het is toch al) erg genoeg als iemand zoo lang ziek zou zijn. En wat moet hij dan doen als hij hersteld is? Voorz. Als U verder leest, dan zult u zien dat er staat ontslag wordt en kan worden verleend. Wanneer iemand nog langer ziek blijft, dan wordt hij ge- pensionneerd. Timmermans. In het 2e lid van art. 14 staat „Bij ontslag wegens onvol doende) bekwaamheid of ongeschiktheid zal, indien deze niet aan eigen schuld of nalatigheid te wijten is, een opzeg gingstermijn van 6 maanden in acht worden genomen." Is die termijn niet verbazend lang? Wanneer iemand hoog opgeeft van zijn bekwaamheid en later blijkt het tegen deel, moet de gemeente zoo iemand dan nog zes maanden houden? Voorz. De ambtenaren worden hier steeds aangenomen voor een proeftijd van één jaar. Bij voldoende bekwaam heid volgt eerst vaste aanstelling. Met betrekking tot art. 9 Een jeug dig werkman, die den leeftijd van 21 jaar bereikt heeft, wordt ontslagen, tenzij hij wordt aangesteld als werk man, vallende onder categorie I of II van artikel 2", zegt de heer v. d. Waer den Dit artikel zou ik gaarne geheel toch niet wordt aangesteld als werk man, omdat z'n ideeën niet overeenko men met de geijkte. Hij zou dus een voudig volkomen reglementair niet aangesteld worden om redenen geheel buiten den dienst liggend. Om deze mogelijkheid uit te sluiten en ook om iemand, dit tot zijnv 21 jaar de gemeen te trouw diende, daarbij een vakoplei ding verwaarloozend, geen onrecht aan te doen, stel ik voor om dit artikel te laten vervallen. Voorzitter. Uwe voorstelling van zaken is niet geheel juist, 't betreft hier technische werklieden. Wanneer zoo'n jeugdig arbeider 21 jaar en dus volslagen arbeider is geworden, maar er is dan geen plaats voor een volsla gen arbeider, dan kunnen we hem toch geen vaste aanstelling geven, 't Artikel dat we hier brengen is eigenlijk geen nieuws. Van der Waerden. Kunnen we er dan niet aan toevoegen dat een werkman die den leeftijd van 21 jaar bereikt automatisch ontslagen wordt indien er geen plaats mocht zijn. Voorzitter. Wat U voorstaat wordt door ons practisch gedaan. Van der Waerden. Ik zou deze bepa ling toch gaarne vastgelegd zien. Voorzitter. U moet ons toch de noo- dige tact en rechtvaardigheid toezeg gen. Wij zullen toch maar zoo niet ar beiders aan den dijk zetten. Van der Waerden. Ik beweer niet dat het ooit zal gebeuren, maar elke mogelijkheid daartoe zou ik willen wegnemen. Als we de artikelen ver anderen, laat 't ons dan zoo volledig mogelijk doen. Ik twijfel geenszins aan de rechtvaardigheid van B. en W. Voorzitter. Is er ook iemand die het voorstel van den heer v. d. Waerden kan steunen. De heer van Driel antwoordt beves tigend. Het voorstel van den heer van der Waerden wordt verworpen met 7—4. j Voor stemden de leden van Driel, van der Geld, Roxs en v. d. Waerden. Van der Waerden. Tegen art. 14, 8e alinea heb ik dezelfde bezwaren als voorgenoemd. Ik wil 't alleen maar even opmerken, want 't is reeds bij voorbaat gevonnisd. Voorzitter. De Secretaris zal er aan- teekening van maken in de notulen. Rox. Wordt door het hoofd van den tak van dienst aan de arbeiders ont slag verleend, of geschiedt dit in over leg met B. en W.? Voorzitter, 't Ontslag van de gewo ne werklieden regelen B. en W. Het hoofd van den tak van dienst geeft al leen ontslag aan losse arbeiders. Moch ten daarbij onbillijkheden voorkomen, dan kan men ten allen tijde nog een beroep doen op B. en W. v. d. Waerden. Art. 20, 4e en 5e lid doet mij vragen, geldt bier in de ge meente niet voor alle werklieden de 45-urige arbeidsweek of de 8-urige ar- bendsdag? En waarom niet? Uit de laatste alinea zou men kunnen beslui ten tot een 55^-urige arbeidsweek. Is dat wel juist? Voorz. Het betreft hier 'n overheids bedrijf, dus mogen we langer laten werken, 't Is hier steeds zoo geweest en het gaf nog nooit aanleiding tot moeilijkheden. v. d. Waerden. Ik heb eens in Eind hoven en andere gemeenten geïnfor meerd naar de werktijdregeling, maar dan kom ik gemiddeld aan een arbeids week van 48 uur. Voorz. In den winter maakt men na tuurlijk! veel kortere dagen. Er zijn ook dagen dat er niet gewerkt kan worden. ZooaJs ik u reeds opmerkte, gaf de huidige regeling nooit aanleiding tot eenige moeilijkheid. v. d. Waerden. Toch zou ik graag zien dat de arbeidstijd iets minder werd gesteld. Als u maar aan een ge middelde komt van 48 uur per week. v. Driel. Als we alle arbeidsuren van de gemeentewerklieden eens bijeen tel den, dan kwamen we, geloof ik, nog niet aan een werktijd van 48 uur per week. Timmermans. Waar de loonen van de gemeentewerklieden boven de mini- mumloonen van de industrie staan, en men naast een gunstige ziekengeldrege ling een vaste aanstelling en pensioen krijgt, mag wel eenige compensatie ge geven worden tegen den arbeidstijd. Voorz. Gemiddeld komen ze niet bo- gemaakt. Waarom maakt U 't zich daarbij toch zoo moeilijk Waarom worden b.v. niet alle zieke werk lieden, onafhankelijk van den tijd gedurende welken ze voor de ge meente werken, gelijk behandeld. In die omstandigheden hebben ze toch dezelfde verpleging noodig. Wat gebeurt na de uitkeering over een zeker aantal weken? Voorz. De regeling hier geldt alleen voor losse arbeiders. Wij kunnen toch iemand die maar 2 dagen in dienst van de gemeente is geweest niet 't geheele jaar ziekengeld uitbetalen. v. d. Waerden. Ik vind de regeling zoo zeer ingewikkeld. En dan had ik nog een vraagPlakt de gemeente met de grootste zorg zegels voor alle werklieden bij haar in dienst Geheel overeenkomstig de invaliditeitswet zoodat zij na die 52 of minder weken een uitkeering krijgen of tenminste voor hen gezorgd kan worden over- eenkomstig de wet? Voorz. Maar natuurlijk. Dat doe Ik ambtshalve. Ik zou ook al een heele verkeerde opvatting hebben van rn'n plicht, indien ik niet voor rn'n onder- geschikten zorgde. v. d. Waerden. Ik dank U, ik ben blij dit van U te hooren. Ten slotte geeft Art. 18 (Algemeene salarisregeling der A. t. S.) nog aan leiding tot eenige opmerkingen. Timmermans. Door de combinatie van Gem.-Ontvanger en Hoofdcom mies, komt deze aan een salaris van f4200. Ik vind dit nogal hoog, temeer waar de betrokken ambtenaar toch ook maar 8 uur per dag werkt. Voorzitter. In kleine gemeenten gaat 't bezwaarlijk om de functies van den persoon te scheiden. Ik vind 't ook een hoog salaris. Maar hij is een uitstekend ambtenaar. De heer Timmermans meent, dat de verhouding ten opzichte van de andere ambtenaren toch wel wat scheef is. Op voorstel van den heer v. d. Waerden wordt dan besloten, de periodieke verhoogingen niet elk jaar doch om de twee jaar toe te kennen. Roxs. Er zijn hier ook nog ambte naren die bevoorrechting genieten. Zoo zijn er die f 1600, f 1700 ver dienen en dan nog vrij wonen hebben. Voorzitter. U spreekt van bevoor rechting, maar dat moet U kunnen bewijzen. Uw opmerking doelt natuur lijk op de politie. Als U voor 2 cent een perzik wilt koopen die 5 cent kost, dan moet U ook 5 cent geven. Zoo gaat 't ook hier. Nu zijn er al agenten die naar plaatsen solliciteeren waar ze minder salaris krijgen en wat moet 't dan worden als we de sala rissen nog eens gaan verlagen? Daarna schorst de Voorzitter de openbare vergadering en gaat de raad dan ln geheime zitting. Nader vernemen we, dat in besloten zitting o.m. besloten is een crediet te verleenen van f 750 voor eenige verbouwing aan de woning van den heer v. d. Waerden. VERVOLG PROVINCIAAL NIEUWS. Plotselinge dood. Bij het overhuizen van de Groote straat naar de Besoijenschestraat, werd de heer H. Passier gisterenavond plotseling onwel en zakte in een. Dë haastig ontboden geneesheer consta teerde den dood doorhartverlamming. Auto-ongeval. De toestand van den chauffeur de F die bij het auto-ongeval te Kaats heuvel een lichte hersensschudding bekwam, is naar wij vernemen, goed vooruitgaande. Brand. Op het stations-emplacement alhier, waren gisterenmiddag eenige arbei ders van de firma V. Hoffmans Zn. bezig met het overtappen van benzine vanuit een aldaar staanden tankwagen in verschillende benzinevaten, toen plotseling, door tot nog toe onopgehel derde oorzaak, de benzine vlam vatte en spoedig de vlammen hoog oplaai den, voordat men nog gelegenheid had de tapkraan af te sluiten. Met tal van brandbluschapparaten trachtte men De Echo van het Zuiden.

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 7