DE ECHO VAN HET ZUIDEN No. 62. Zaterdag 4 Aug. '28. 51e Jrg. TWEEDE BLAD. BUITENLAND. De schipbreukelingen van de Italia. Aankomst te Rome. Italië heeft generaal Nobile en zijn metgezellen een geestdriftige ontvangst bereid, die reeds begon ophetoogen- blik, waarop de trein de Italiaansche grens passeerde. Te Bozen werden de Poolvaarders door den prefect namens de regeering welkom geheeten en van toen af herhaalden de begroe tingen zich aan ieder station, waar de trein op zijn weg naar de hoofd stad stilhield. Zelfs toen het reeds donker was geworden, werden Nobile en zijn metgezellen herhaaldelijk door de enthousiaste bevolking voor de coupéramen geroepen, hoewel zij slechts in pyama's gekleed waren Overal moesten de karabiniers tusschenbeide komen om te voorko men, dat de trein door het publiek bestormd zou worden, doch de orde bewakers konden niet beletten, dat bloemen i guirlandes naar binnen werden geworpen. Nobile zelf scheen meermalen aan groote ontroering ten prooi en men heeft gezien, dat hij zich de tranen uit de oogen wischte. Mussolini, die ter viering van zijn 45sten verjaardag enkele dagen met zijn gezin te Farli doorbrengt, was niet in de gelegenheid de mannen zelf welkom te heeten en heeft zich laten vertegenwoordigen door den gouver neur van Rome. De fascistische pers is buitengewoon enthousiast en wijdt lange begroetings kolommen aan de Noordpoolexpeditie, die thans teruggekeerd is en noemt het zelfs noodzakelijk «dat het moe derland de teruggekeerde kinderen met groote liefde en teerderheid aan de borst zal drukken". De Giornale d'ltalia schrijft, dat Nobile en de an dere overlevenden van de Poolreis klappen in het gezicht gekregen heb ben. die striemender waren dan de ontberingen en ellende, welke zij in het Noordpoolgebied te lijden heb ben gehad, n.l. de ontelbare beleedi- gngen en woorden van haat, die alle terug te brengen waren tot een ge voel van vijandigheid tegenovpr het fascistische Italië. Het moederland evenwel, zoo schrijft het blad verder, heeft den terugkeer van zijn zonen met vreugde begroet, nadat zij achter volgd werden door buitenlandsche vijandigheid, die het gevolg schijnt te zijn van het simoele feit, dat zij Italianen zijn, ofwel zonen van een krachtige natie, die besloten heeft in de wereld de sterke plaats te verove ren, die zij verdient. Vandaag werden verschillende plech tigheden gehouden, terwijl bovendien een programma is opgesteld voor allerlei bezoek. Dr Behoenek, de jonge Tsjecho- slowaksche geleerde, die deel heeft uitgemaakt van de Noordpoolexpeditie, is thans, evenals de geredde Italianen alweer naar huis teruggekeerd. De zeven weken, die hij met zijn makkers op het ijs heeft vertoefd, moeten hem thans een booze droom toeschijnen, de heele reis met de Italia een onwe zenlijk avontuur. Dr. Behoenek heeft na Kopenhagen zijn Italiaansche vrien den die rechtdoor naar Rome gingen, verlaten en is via Berlijn naar Praag gegaan, Te Berlijn zag hij zijn aan staande vrouw weer, van wie hij den 2en Mei te Stolp, voor het vertrek van de Italia naar het Noorden, af scheid had genomen. Uit de verhalen van de andere geredden en van Lund- borg weet men, dat Behoenek geen oogenblik zijn geestkracht verloren heeft en steeds zijn wetenschappelijke waarnemingen is blijven voortzetten. Ook lichamelijk was hij gehard ge noeg om het verschrikkelijke avontuur te doorstaan. Van de geredden maakte hij den flinksten indruk. Ook mej Felix, zijn nfeisje, schijnt zich spoe dig van den angst en de vrees, die zij twee maanden lang doorstaan heeft, hersteld te hebben. Behoenek's reis naar Praag is op Tsjechoslowaksch gebied een ware zegetocht geworden. Op alle stations van eenige beteekenis werd hij harte lijk verwelkomd. Te Tetschen heette een vertegenwoordiger van het depar tement van buitenlandsche zaken den geleerde welkom in zijn vaderland en stapten tevens verscheidene journalis ten in den trein, tegenover wie Behoenek zich nogmaals beklaagde, dat de berichtgeving over de expeditie van Nobile zoo'n bedroevend gemis aan objectiviteit getoond heeft. Voorts herhaalde Behoenek, dat de reis, voor wat zijn afdeeling aangaat, een rijk wetenschappelijk resultaat heeft opge leverd. Te Praag is de geleerde door af gevaardigden van de regeering, van de stad, van het Italiaansche gezant schap, door den Italiaanschen handels attaché en door tal van vrienden hartelijk verwelkomd. De.auto, waar mee hij naar huis reed werd door een dichte menigte omstuwd. Lundborg over Nobile.' De leden van de Zweedsche expe ditie tot hulp aan Nobile c. s. zijn Maéndag door den koning van Zwe den ontvangen. Kapitein Thornberg gaf Z. M. een overzicht van het red dingswerk en Lundborg van zijn wederwaardigheden op het ijs. In ruimeren kring heeft Lundborg gisteravond over't gebeurde gesproken. Hij zeide niet te kunnen beoordeelen of Nobile zijn expeditie in alle op zichten wetenschappelijk heeft voor bereid en uitgevoerd, „maar wel weet ik, ging Lundborg voort, dat Nobile een dapperen nobel man is." Onder de aanwezigen waren de moeder van Malmgreen, de eerste- minister Ekman en andere leden der regeering, prins Colonr.a, de gezant van Italië te Stockholm, Sven Hedin en een groot aantal andere mannen van aanzien. Rapport Italia. Nobile en Viglieri zullen aan hun superieuren rapporten overleggen be- treffende hunne ervaringen in het Noordpoolgebied. Deze rapporten zullen vervolgens aan Mussolini ter hand gesteld worden. Hetzelfde zal door Mariano gedaan worden, zoodra deze er toe in staat is, en Zappi zal inlich tingen verstrekken over zijn groep en MUNGHEN, de hoofd- en residentiestad van Beieren. Geen enkele stad in Duitschland heeft zulke prachtige kunstverzamelingen als Munchen. De Universiteit'is in 1825 van Landshut naar Munchen verplaatst. De echte typische Munchenaars zijn aangenaam in den omgang, trouwhartig, geestig, hebben veel gevoel voor kunst, zijn trotsch op hun stad en zijn zelfs bij den zwaarsten arbeid geduldig en tevreden. Als handelsstad heelt Munchen groote beteekenis. Vooral de kunsthandel is er zeer levendig. Talrijke vorsten zorgden voor de verfraaiing in het uitwendig voorkomen der stad. den dood van Malmgreen. Nobile en zijn metgezellen weigeren verklaringen af te leggen aan de pers en maken bekend, dat ieder direct of indirect aan hen toegeschreven rapport als vervalscht dient te worden be schouwd. Naar vernomen wordt, zal admiraal Cagni aan het hoofd staan van de commissie van onderzoek naar den „Italia-tocht", waarin zitting zullen hebben twee officieren van deluchtvaart twee van de marine, een geneesheer en een lid van het Aardrijkskundig Genootschap. Volkenbondsonderwijs in België. De secretaris—generaal van den Volkenbond heeft op verzoek van de Belgische ministers van Buitenland sche Zaken en van Kunsten en Weten- schappen aan een groot aantal scholen in België een uitgebreide hoeveel heid materiaal doen toekomen, die de leerkrachten in staat zal stellen lessen te geven nopens het doel, dat de Volkenbond nastreeft, de organisatie van den Bond en zijn vredesarbeid. De loonen der zeelieden. De looncommissie voor de zeelieden te Antwerpen is het eens geworden over de gages van de Belgische ma- trozen, welke met terugwerkende kracht tot 1 Juli met 15 pCt. zullen worden verhoogd voor zeelieden, die sedert dien op zee zijn geweest. Er wordt ook een verhooging voorzien voor overwerk. De spanning tusschen Polen en Litauen. De Weichsel Zeitung te Marien- werder meldt, dat over Polen de uit zonderingstoestand zou zijn afgekon digd. Onder meer zouden de troepen bewegingen op het excersitieterrein bij Graudenz plotseling gestaakt zijn, terwijl het garnizoen Mewe naar zijn standplaats teruggezonden werd en geconsigneerd zou zijn. Dit bericht werd té Warschau met de grootste stelligheid tegengesproken, doch de Weichsel Zeitung verklaarde, dat haar berichtgeving uit zeer betrouwbare bron was voortgekomen. De tegen spraak van Warschau werd hieraan Zonder schriftelijke toestemming is eenige overname uit deze rubriek verboden. Brieven en bijdragen voor deze rubriek te zenden aan OOM WIM, De Echo van het Zuiden, WAAL WIJK. Lieve Nichtjes en Neefjes Jullie zult zeker al wel hebben opgemerkt dat we voor de grootere jeugd een nieuwe rubriek aan ons hoekje hebben toegevoegd, waarin we ter afwisseling korte levensschetsen opnemen van beteekenisvolle mannen uit de geschiedenis, ik heb 't bij wijze van proef gedaan. Nu ik van verschil lende nichtjes en neefjes verneem, dat zij zulke historische stukjes gaarne lezen en naar meer vragen, wil ik natuurlijk gaarne aan jullie verlangen voldoen. Onder de rubriek „Mannen van beteekenis" zullen wij dus zoo nu en dan een korte bespreking geven van historische figuren. Aan de hand van een geschiedenisboekje mogen jullie ook wel eens probeeren over de een of andere beroemdheid een opstel te schrijven Wanneer ik 't goedkeur ruim ik er zeker een plaatsje voorin Ter aanmoediging stel ik een prachtig leesboek beschikbaar voor dat nichtje of neefje, dat me deze maand het beste historische opstel levert. Je begrijpt zeker wel, dat het de bedoeling is om alles zooveel mogelijk met eigen woorden weer te geven, dus niet zoo maar uit een geschiedenisboek gaan overschiijven. Dat zou immers èl te gemakkelijk zijn he! Je hebt nu vacantie en als je bij regenachtig weer gedwongen bent om thuis te blijven, is het een prettige en leerzame afleiding voor ons jeugdhoekje een opstel temaken. Ik wacht nu met groote belangstelling af, wat jullie er van terecht zult brengen. Vooral den moed niet op geven, als het de eerste maal niet goed vlotten wil. Als een echte Hol- landsche jongen moet je volhouden en doorzetten tot het einde toe. Jullie aller OOM WIM. Wereldreis van Professor Weetgraag, slimme Jochem en Tipple, de poes. 126 Verbaasd stond hij hem aan te staren, Hij kon het zich maar niet verklaren, En had hij daar alleen gestaan Vast was hij op den loop gegaan. 127 Hij keek eens naar zijn meester om, Die sprak: We zijn er Jochem, kom, Die neger zal ons nu wel zeggen, Waar je het reisgoed neer moet leggen. 128 Toen gingen ze allen, stap voor stap, Naar boven, langs een hoogen trap, En kwamen in een groote zaal, Daar stond reeds klaar een heerlijk maal. 129 Heel lekker werd er nu gegeten, Dat moest mijn Grootje nu eens weten, Dacht Jochem, dat wij alle vier Zoo deftig zitten eten hier. 130 De kleine Tip kreeg ook haar deel, Maar kleine beetjes, niet te veel. Toen het eten afgeloopen was, Ging het drietal naar beneden, ras. toegeschreven, dat Polen het uiterst onaangenaam moet hebben gevonden, dat een geheim bevel uitgelekt is. Het West—Preussische Tageblatt bevat mededeelingen van uit Polen afkomstige personen, die bevestigen, dat- in Polen een geheime uitzonde ringstoestand bestaat. Zij verklaarden bovendien, dat de Poolsche troepen met scherpe patronen ter oefening gegaan zijn, terwijl aan de Poolsch— Litausche en de Duitsch—Poolsche grenzen groote troepenbewegingen moeten hebben plaats gehad. Van andere zijde wordt verklaard dat in het bizonder te Graudenz op het station talrijke militaire voertuigen gezien werden. In de stad bevinden zich vele militairen en werden ver scheidene vliegers gesignaleerd. De pelgrimstocht naar de slagvelden. De groote pelgrimstocht, georgani seerd door het Britsche Legioen, is Woensdagnacht ongeveer twaalf uur uit Londen begonnen. Heden is het de veertiende verjaardag van 'teerste deelnemen van de Engelschen aan den grooten oorlog. De 11.000 pelgrims worden aan de andere zijde van het Kanaal opgewacht door den prins van Wales, die in Frankrijk diende bij de gardetroepen, lady Haig, weduwe van den generaal, die de Engelsche troepen aanvoerde en vele hooge officieren, waaronder maarschalk Foch en admiraal lord Jellicoe Twintig extra—treinen zullen dit gezelschap van Londen naar het Kanaal brengen, waar twaalf stoom booten hen naar Frankrijk zullen voeren. Zij zullen vier dagen in Frankrijk vertoeven, waar het hoogte punt van het bezoek een plechtigheid te Yperen zal zijn. Uitnoodiging van Stalin aan Trotski. Volgens een bericht uit Riga is Trotski naar Moskou ontboden om zijn plaats in de partij weer in te nemen. Hij weigerde evenwel te ver klaren, dat hij zich aan de partij zou onderwerpen. BINNENLAND. Hei bezoek van Z K.H. Aartshertog Albrecht van Hongarije aan 's Hertogenbosch. Wij kunnen thans het program mede- deelen, dat is vastgesteld voor het aangekondigde bezoek, dat Z K.H. Aartshertog Albrecht van Hongaiije op 9 Augustus aan 's-Hertogenbosch zal brengen, vergezeld van een vertegen woordiger der Hongaarsche Regeering, den Hongaarschen zaakgelastigde in Den Haag, vertegenwoordigers der Katholieken en Protestanten in Hon garije en van de Hongaarsche Kinde ren, teneinde dank te komen zeggen voor de hulp. die Nederland aan de Hongaarsche kinderen heeft verleend. De leiding van dezen dag is in handen van het algemeen bestuur van het Ned. R K. Huisvestings Comité te 's-Hertogenbosch, de centrale destijds van de Hongaarsche Kath. Kinderactie in het geheele land. Om half 12 zullen Z K.H. en het Hongaarsche gezelschap aan het sta tion begroet worden door eenige leden van het dagelijksch bestuur van het R.K. Huisv.-Comüé Daarna wordt gereden naar de aula der R.K. Lycea in de Hinthamerstraat, waar door het Comité eene bijeenkomst is belegd. Daartoe worden, naast een aantal autoriteiten, het hoofdbesluur, afge vaardigden van de vroegere Hon gaarsche comité's en personen die zich voor de Hongaarsche actie zeer verdienstelijk hebben gemaakt uitge- noodigd, alsmede alle pleegouders onverschillig van welke gezindte welke in de afgeloopen jaren Hon gaarsche kinderen hebben opgenomen. Dezen moeten daarvoor toegangsbe wijzen aanvragen aan het Centraal Bureau van het R.K. Huisvestings comité te 's Hertogenbosch. In deze bijeenkomst, die door Z. D. H. Mgr. Diepen zal worden bijge woond, zal, vermoedelijk naast andere sprekers, het woord worden gevoerd door Aartshertog Albrecht, die speciaal degenen, die voor de Hongaarsche actie geijverd hebben en niet het minst de pleegouders der Hongaarsche kin deren, zijn hartelijken dank zal betui gen. Om half 2 biedt Z. D. H. Mgr. Diepen den Aartshertog en andere gasten een maaltijd aan in zijn paleis. Daarna zal de Kathedraal worden bezichtigd en zal de Aartshertog zoo wel het machtig orgelspel als den mooien St. Jansbeiaard kunnen bewon deren. Om half 5 zal het Gemeentebestuur de hooge Hongaarsche gasten officieel ten Stadhuize ontvangen. Verzoek aan de pleegouders. Het Ned. R.K, Huisvestings Comllé noodigt alle pleegouders van Hongaar sche kinderen uit de bijeenkomst van 12 uur bij te wonen. Deze uitnoodi ging bepaalt zich niet tot de katho lieke pleegouders, doch geldt even zeer pleegouders van andere gezind ten in de Hongaarsche delegatie zijn zoowel vertegenwoordigers der Ka tholieken als Protestanten opgenomen De pleegouders gelieven te beden ken dat het speciaal voor hen is. dat de Aartshertog naar 's Hertogenbosch komt om hun den dank van het Hongaarsche volk te vertolken. 131 Want allen waren vol verlangen De wandeling vlug aan te vangen. De kleine Tipple, die bleef thuis, Zij zou vast bang zijn in't gedruisch. 132 De neger zou wel op haar letten, Haar zachtjes in een mandje zetten. Ze kon dan rustig slapen gaan, Totdat de wandeling was gedaan. 133 Het drietal ging met frisschen moed De straten in. zij Ietten goed Op al het vreemde, dat zij zagen En Jochem hield niet op met vragen. 134 Vooral toen bij een huis ze kwamen, Met vast veel meer dan duizend ramen. En torenhoog. „Dat is" zei Grijs, „Een wolkenkrabber, 't Is een reis. 135 Om daar heel bovenin te komen Maar kom, we willen zonder schromen Eens vragen of we ook misschien Dat huis van binnen mogen zien!" Wordt vervolgd. Mannen van beteekenis. Keizer Augustus. Iedereen kent den naam van dezen beroemden Romeinschen keizer, naar wien een onzer warmste maanden ge noemd is, al was het alleen maar uit het verhaal van Jezus' geboorte in Lukas II. Zijn eigenlijke naam was Octavianus. Hij werd in 63 v. C. ge boren te Rome en was een achterneef van Julius Caesar. Met Antonius en Lepidus behaalde hij groote overwin ningen, (Driemanschap). Hij behield Italië en het Westen voor zichzelf. Nadat hij Antonius bij Actium ver slagen had (31) werd hij alleenheer- scher en verwierf met den naam Augustus tal van rechten, zoowel op burgerlijk als op kerkelijk gebied. Het volk vereerde hem als een Godheid en schonk hem in 27 officieel den titel van Keizer. Hij breidde het aan- tal ambtenaren uit, deed veel voorde verfraaiing der stad, verdeelde hel land in districten om de inning der belastingen te vergemakkelijken, be vorderde in één woord de centralisa tie. Ook in zijn buitenlandsche expe ditie was hij fortuinlijk. Onder zijn bestuur werd het Romeinsche Rijk het wereldrijk. Alleen leed zijn veld heer Varus groote verliezen in den strijd tegen de Germanen. Hoewel Herman, de vorst der Etrusken, ver slagen werd, is het bekend, hoe de keizer heeft uitgeroepen: .Varus,Va- rus, geef mij mijn legioenen weder!" (9 jaar n. C.) Hij stierf in 14 n. C. te Nola en werd opgevolgd door zijn aangenomen zoon Tiberius. De regee ring van Augustus vertegenwoordigt het schitterendste tijdperk van de Ro meinsche geschiedenis en heeft dan ook haar sporen in de letterkunde aller volken. Vooral de werken van Horatius en Virgilius zijn beroemd. Ook de architectuur van dit tijd perk stond op hoog peil. De titel Augustus werd sindsdien door alle Romeinsche keizers gevoerd. De voornaamste standbeelden van Augus tus zijn die van het Vaticaan en het Louvre.

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 5