Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Witte ftozen Klasseniitdeeling der wegen enz. S!» FEUILLETON NUMMER 63. WOENSDAG AUGUSTUS 1928. 51e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rfllc 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, ena. franco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No, 38. Telegr.-Adres: ECHO. x_ PrUs der Advertontlfin 20 cent per regel; minimum i.bo. BU contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentlftn moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur ln oi\s bezit sUn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. De Zevende. Door het overlijden van Dr. van Aalten zal als lid der Tweede Kamer optreden Mevrouw van Italie-van Embden. De zevende vrouw in ons parlement! Evenals de Sociaaldemocratische fractie zal nu ook de Vrijzinnig-demo cratische een tweede vrouw in haar midden tellen. In een vorige periode had ook de Katholieke fractie dit voor recht. De zevende vrouw in 't parlement 1 Het moge er nu bij blijven. Niet omdat wij eenig bezwaar tegen vrouwen tn de Tweede Kamer hebben. Maar zeven is zulk een mooi getal. Zeven is altijd een zeer bijzonder getal geweest. Noach nam in zijn ark van iedere soort van dieren zeven stuks mee. Farao droomde van telkens zeven koeien, zeven magere, en zeven vette. Rondom jericho werden zeven om megangen gehouden door zeven pries ters met zeven bazuinen. Zeven waren de gemeenten van Klein-Azië in het Nieuwe Testament vermeld. De eerste Christenen kozer. zeven diakenen. Er zijn zeven hoofddeugden en zeven hoofdzonden. Zeven steden betwistten elkaar de eer Homerus het leven te hebben doen aanschouwen. Op zeven heuvels is Rome gebouwd. Zeven waren de wonderen der Oude Wereld. Zeven zijn de kleuren van den regen boog en zeven zijn de dagen van de week. Bovendien als 't zoo blijft zeven vrouwen in ons Parlement, dan kun nen wij, met een kleine variant het den dichter was 't niet Tollens? nazingen: Griekenland had zeven wijzen, Zeven vrouwen hebben wij van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". Uit het Dultech ran Verschenen is het besluit van Ged. Staten dezer Provincie van 25 Juli j.l., waarbij 1. de provinciale wegen, alsmede andere wegen, geen rijkswegen zijnde, en gelegen buiten de bebouwde kom men der gemeenten, naar gelang van hunne geschiktheid voor bet zwaar autoverkeer, in drie klassen zijn inge deeld (de klasse-indeeling der rijkswe gen is vastgesteld bij besluit van den Minister van Waterstaat van 15 Octo ber 1927, opgenomen in de Nederland- scbe Staatscourant Nr. 206) 2. eenige wegen gesloten zijn ver klaard voor motorrijtuigen en aan hangwagens, waarvan de grootste wiel- belasting 1200 K.G. overschrijdt. Wij méenen onze lezers een dienst te bewijzen door hieronder de beteeke- nis en de gevolgen van dit besluit be knopt toe te lichten. Waarom klasse-vndcelvng en .gesloten-Verklaring'! Beide zijn vastgesteld in bet belang van de instandhouding en bruikbaar heid der wegen. Een onbelemmerde toe lating van bet zwaar autoverkeer zou in korten tijd leiden tot vernieling van bet wegennet. Het moderne verkeer zou daarvan de dupe worden. De vast gestelde beperkingen zijn voor de we gen en dientengevolge voor bet verkeer noodzakelijk. Welk gevolg heeft de klasse-indceli/ng Deze is van belang, omdat in ver band met wielbelasting en banden soort voor de motorrijtuigen en aan hangwagens verschillende in acht te nemen maximum-snelheden of rijverbo den zijn vastgesteld, blijkens onder- staanden in art. 38 van bet Motor- en Rijwielreglement voorkomenden staat: 72) „Neen, liefste!" stelde Hochwald, die nauwelijks zijn stem meer machtig was, haar gerust. „Heere God!" riep hij uit, wanneer ik een seconde te laat was gekomen wanneer u niet was wakker geworden, Glauchau." ,„Ja, ja," zeide deze, het kind wie gend. ,,En ik heb geslapen! Heb niet ge waakt!" jammerde Rataiczak. Vorst Hochwald deed zichzelven ge weld aan, om zich goed te houden. „Zij leeft," zeide hij kortweg. „Laat ons haar naar boven brengen, eer ie mand er wat van bemerkt. Waartoe dient dat opzien? Rataiczak, help professor, u draagt liet kind. Voor waarts Zonder veel drukte, snel en statig, bewoog zich de vreemde processie den weg terug, dien Iris nauwelijks twin tig minuten geleden was afgekomen. Geen mensch was er wakker in 't slot slechts één had het rijden van het huurrijtuig gehoord Rataiczak. De professor had niet meer kunnen sla pen; terwijl hij er op rekende niemand te zullen ontmoeten, wilde hij een bad nemen aan het zeeterras en had tot zijn verwondering de deur daarheen zien openstaan. En toen had hij Iris ge zien, hoe zij de trap langzaam al ging, en tegelijkertijd hoorde hij ook de deur voor vorst Hochwald opengaan. Ook professoren verliezen dikwijls het hoofd, en zoo kwam het, dat in plaats van Iris tegen te houden, professor Glauchau eerst den vorst tegemoet liep en hem naar het zeeterras trok hij- na te laat. „Ik zal 't nooit vergeten," dacht hij diep geschokt, toen hij met hei kind op den arm achter Hochwald liep, die Iris stevig in zijn armen droeg, ondersteund door Rataiczak. Zij legden Iris in haar kleederen, die tot aan de knieën nat waren, eerst op een rustbed en Hochwald trachtte haar dunne Japon uit te trekken, maar Iris sloeg haar armen om zijn hals en riep en smeekte hem haar niet te verlaten. „Wanneer jij bij mij bent, is de stem er niet", snikte ze, en hoewel Hoch wald den zin niet vatte, deed hij toch maar al te graag hetgeen ze hem ver zocht. Nu hielp waarlijks niets Rataic zak moest de kamenier wekken, die overigens dadelijk ter plaatse was, om Iris van hare natte kleederen te bevrij den, en haar naar bed bracht, waarbij Marcellus plaats nam met Iris' hand in de zijne. Na zich een paar malen on rustig heen en weer te hebben bewo gen, sliep zij uit zuivere afmatting in, en nu waagde hij het zich zachtjes Te verwijderen, om met dén professor te spreken, die in de aangrenzende ka- Maximum-snelheld in K.M. per uur. Voor motorrijtuigen of aanhang wagens voorzien van Op wegklasse: Motorrijtuigen niet een grootste wielbelasting bij normale volle belasting tot 1200 K.G. van 1200 1800 1800 2400 2400 3600 Aanhangwagens met een grootste wielbelasting bij normale volle belasting tot 1200 K.G. van 1200 1800 1800 2400 Hierbij beteekent geen snelheids beperking; x niet toegelaten. Ten deele voorzien van luchtbanden en ten deele van enshionbanden geldt als voorzien van cusliionbandenten deele voorzien van cushionbanden en ten deele van massieve banden geldt als voorzien van massieve banden. Bovendien is nog bepaald, dat voor motorrijtuigen of aanhangwagens, breeder dan 2.1(' M., voor de in de 3e klasse ingodee[,V wegen een rijverbod lucht- ba den 1 li II 30 30 30 30 30 20 30 20 12 cushion banden 1 II III 30 30 30 30 30 20 30 20 12 20 12 X 20 20 20 20 20 12 20 12 X massieve banden I 11 111 20 20 20 20 20 12 20 12 X 12 X !X 12 12 12 X nier nog steeds liet kind op de armen wiegde en zich, hoe, later het op den dag werd, hoe langer hoe meer over de al te groote eenvoudigheid zijner klee ding geneerde, maar toch, in strijd met alle welvoegelijkheid, zijn post niet verliet. Doch nauwelijks had Hoch wald Iris' hand losgelaten, toen zij weer wakker werd en het bed uit wil de, zoodat de vorst nog heel wat moei te had om haar tegen te houden. „Blijf bij inij, o blijf bij mij!" smeek, te zij. „Wanneer je mij niet houdt, moet ik sterven „Toch niet, Iris, mijn lieveling, toch niet weet je dan niet, hoezeer ik je noodig heb voor mijn geluk? Laat de ze akelige gedachten toch varen „Houd mijn hand vast," steunde ze. „Jou wil is sterker dan de andere, die mij gebiedt te sterven. En wanneer je niet bij mij blijft, moet ik immers weg, in den kouden, verschrikkelijken, on- barmhartigen dood!" „Groote God, wat is er gebeurd?" dacht Hochwald geschokt hij begon aan een zielestrijd te gelooven. Maar hij deed hetgeen zij verzocht, zette zich aan den rand van het bed ne der en hield haar beide handen stevig in de zijne, en weder viel zij, uitgeput door afmatting, in slaap. De kamenier had intusschen de kin dermeid gehaald en met haar het wieg je van het kind in de kinderkamer te rug gebracht, en daar sliep nu de klei ne Siegfried zoo kalm weer, alsof het natte graf hem vandaag niet reeds een haarbreed nabij was geweest. De kamenier sloot daarna de jaloe zieën van de slaapkamer en ruimde geldt. Van vorenbedoelden staat kan wor den afgeweken voor motorrijtuigen of aanhangwagens, van welke verwacht wordt, dat zij een minder gunstigen ofwel ongunstigen invloed op den weg zuilen uitoefenen dan voor hun groot ste wielbelasting normaal is. Welke motorrijtuigen en aan hang wagens mogen op de wegen rijden'! 1 nschrijving. Hrervoflr is vcreischt, dat de motor rijtuigen en aanhangwagens vanwege den Minister van Waterstaat zijn in geschreven. Van de inschrijving wordt een bewijs afgegeven. Het inschrij- vingsbewijs behelst verschillende ge gevens betreffende liet motorrijtuig en den aanhangwagen pn bevat ook een aanduiding van de toegelaten grootste wielbelasting en van de maximumsnel heid! op de in de Te, IIe en II Ie klasse ingedeelde wegen. Het geeft tevens aan voor welke klasse(n) van wegen een rijverbod geldt. Verschillende eisclien zijn gesteld, waaraan liet motorrijtuig of de aan hangwagen moet voldoen om te kun nen worden ingeschreven. Inschrijving heeft o.a. niet plaats, indien het verzoek daartoe gedaan wordt ten aanzien van motorrijtuigen en aanhangwagens waarvan de grootste wielbelasting zacht iets op, want Iris had haar gis teravond niet binnengelaten, om haar behulpzaam te zijn bij het ontkleeden; j daarbij nam zij ook uit den zak van liet blauw cretonnen kleed een zak- j doek, een sierlijk bosje met sleutels en j een brief, legde alls op de nachttafel en ging toen zachtjes heen, terwijl Mar cellus den slaap zijner vrouw bewaak te en zich de verpletterende indrukken van het laatste half uur trachtte te ver klaren. Daar viel zijn blik op den brief, dien de kamenier op de nachttafel had gelegd, en terwijl hij zacht zijn rechter- I hand losmaakte van de handen, die de zijne* omvat hielden, nam hij het j veelvuldig gekreukelde papier en las met moeite in het groenachtige sche merlicht den Uriasbrief, dien Sigrid herkend had als van Spini afkomstig te zijn. Dat was het dus!" Hochwald kon niet anders hij moest de slapende in zijne armen ne men, en terwijl hij heete, vurige kus sen op haar mond, voorhoofd en wan gen drukte, stroomden de tranen uit zijne oogen op haar liefelijk gezicht neer, tranen, waarvoor hij zich niet schaamde, die hij niet eens dacht te weren, waaronder eene uitdrukking van vrede over het lieve gezicht der schoone slaapster kwam, waaronder de spanning harer trekken zich scheen op te lossen Maar onder de tranen van het diepste medelijden kwam er in Marcellus Hochwalds hart eene heilige opwel ling van toorn tegen hem, die met ru we hand den sluier had weggerukt van het onschuldige bestaan van deze jon- bij normale volle belasting meer be draagt dan 3600 K.G. voor motorrij tuigen en 2400 K.G. voor aanhangwa gens waarvan de wielen niet. alle voorzien zijn van rubberbanden; welke niet voorzien zijn van goed bemeten en goed werkende draagvee- ren waarvan de breedte meer bedraagt dan 2.35 M.; waarvan eenig deel hooger dan 3.50 M. hoven den weg reikt. In bijzondere gevallen kan de Minis ter van Waterstaat afwijking hiervan toestaan. Het inschrijvingsbewijs geldt voor ten hoogste drie jaren, doch de geldig heidsduur kan steeds met ten hoogste drie jaren worden verlengd. Moeten alle motorrijtuigen en aanhangwagens worden inge schreven Neen. Immers de klasse-indeeling der wegen is alleen vastgesteld niet 't oog op het verkeer met zware motor rijtuigen. Voor de lichtere motorrijtui gen en aanhangwagens bestaat geen verplichting tot inschrijving. Niet behoeven te worden ingeschre ven motorrijtuigen niet ten hoogste 2 assen, waarvan de wielen voorzien zijn van luchtbanden en de grootste wielbe lasting niet meer dan 1200 K.G. he il raagt motorrijtuigen, waarvan de wielen voorzien zijn van rubberbanden, waar van, de breedte op den montagering ge meten, ten minste 8 c.M. en de rubber- dikte buiten den montagering gemeten ten minste 4 c.M. bedraagt en die met inbegrip van de lading geen grooter gewicht hebben dan 1800 K.G. aanhangwagens, waarvan de wielen voorzien zijn van luchtbanden eu die met inbegrip van de lading geen groo ter gewicht hebben dan 1200 K.G. Voorts zijn nog uitgezonderd stoom- en motorwalsen met hun aanhangwa gens en motorrijtuigen, bestemd om ge. vrouw, die zijn liefde tot dusverre behoed had voor liet smartelijke we ten. Wie had zoo ruw, zoo gevoelloos kunnen zijn? Die melodramatische aan tijging tegen hem zelf die was bij de andere vergeleken niets, daar dacht hij niet eens aan, maar de hand. die van deze onberispelijke, glanzende ziel het geluk kon rooven, verdiende zij an ders, dan in liet helsche vuur te ver dorren? En zijn hart beefde van ver ontwaardiging over dezen schelmen streek, dien hij voor de oorzaak van Iris' bijna onverklaarbare daad moest houden, want wat had haar, zij, die ze delijk en godsdienstig onbevlekt, rein als een engel was, wat had haar tot (le zondige, vreeselijke daad aanleiding kunnen geven, om de hand aan zich- zelve te slaan en het leven aan haar kind te ontnemen, haar eigen vleesch en bloed, (lat deel van hem en haar met zich nemend naar eene reis, die naar eene Christelijke opvatting tol eeuwige verdoemenis voert. En terwijl Hochwald met smart en toorn nadacht over het schelle licht, dat deze brief over 'l geheim van Iris' daad had geworpen, ging zachtjes de deur open en kwam de professor, nu evenwel gekleed, binnen en droeg met angstige voorzichtigheid 'n klein, goed gevuld ontbijtbordje, waarmede hij zich, voorloopig sprakeloos, op een la gen stoel voor Hochwald nederzette. (Wordt vervolgd). He Echo van het Zuiden, Walt(|ksrhr en Langstraatselie (ouranl, lUrEMINA VON ADLEBSrELD-BALLEJUTREM. 30 - 30 20 30 20 X io 12 12

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 1