Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Witte ftozen FEUILLETON i?WUL:\VUffcw Mi™ DDfOR, ERVARIM IF PK' NUMMER 64. ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1928. 51e JAARGANG. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Teleïoon No, 38. Telegr.-Adres: ECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD. Gezinsleven en Socialisme. De socialistische pers geeft den laatsten tijd verrassingen, waarover de hoofdredacties en de redacteuren het onderling nog wel niet geheel eens zullen zijn. Het waardeerend artikel in „Het Volk" van den heer v. Zutphen over Koningin Emma gaf hier en daar aanleiding tot dof ge grom. Thans vraagt een artikelen reeks van Mr. D. A. van Eek de aan dacht. In het populalr-wetenschappelijk bijvoegsel van „Het Volk" bespreekt hij onder den titel „Socialistische Propaganda" zeer uitvoerig de groote waarde van het gezinsleven. Door het gezinsleven zegt de schrijver moet het geloof van den mensch in zijn medemensch bewaard blijven „Onbaatzuchtigheid, belangstelling in eikaars lot, hulpvaardigheid, ver draagzaamheid zijn vooral de eigen schappen, die in het gezinsleven moeten worden bevorderd. De familie banden, die in het gezin bestaan, zullen de beoefening van die deugden uitteraard gemakkelijk maken en in de hand werken In elk gezin kunnen de eigen schappen van gemeenschapszin en saamhorigheidsgevoel aangekweekt worden, doch in het socialistisch gezin slechts kan dat geschieden met het oog op de bevordering van het socialisme Een socialistisch gezin is echter onbestaanbaar, als niet man en vrouw beiden overtuigde socialisten zijn". Het is wel merkwaardig in een socialistisch blad en door een socia listisch schrijver aldus den lof van het gezin te hooren verkondigen. 72) „Slaapt ons lief mevrouwtje?" fluis terde liij met ingehouden adem. Dan zullen wij haar maar niet storen, waar de vorst. Maar hier breng ik u wat eten. Tast maar flink toe u heeft den heelen nacht in den trein gezeten veel geslapen zal u ook niet hebben na mijn telegram. En dan de schrik Ik ben er nog niet geheel van her steld. Hier drink eens een kopje war me koffie dat zal u goed doen. De goede Rataiczak wist niet hoe hij het u zou brengen, daarom heb ik 't maar op mij genomen. Eten moet 'n mensch, wanneer hij gezond wil blijven, mijn beste Hochwald. Wanneer het niet on gerijmd was, zou ik zeggen: doe maar net alsof u, thuis is. Want als ik in uw plaats was, liet ik mijne vrouw ook niet alleen. Geen vijf minuten!" Terwijl de professor even zweeg om adem te halen, nam Hochwald, die nog steeds Iris' handen in de zijne hield, met de linkerhand haastig het ontbijt aan en bedankte den professor voor zijn goede zorgen. „Waarom?" vroeg hij naar aanlei ding van Glauchau's laatste opmerking. Er is toch een tijd geweest en hij ligt niet eens ver achter ons dat in de socialistische theorieën het gezin zich met een vrij wat beschei dener plaats moest vergenoegen en met name bij de opvoeding der kin deren voor Staat en Gemeenschap de voorname rol werd opgeëischt. Op dit punt blijkt er dus wel een kentering In de Ideeën te zijn gekomen, spijts de beste theorieën van vader Marx. Van zijn standpunt is het begrijpe lijk dat Mr. van Eek in dit verband het gezin dienstbaar gemaakt wil zien aan de bevordering van het socialisme. Maar hieruit blijkt dan ook tweeër lei Ten eerste, dat er gelijkgezind heid moet zijn tusschen de echtge- nooten en éénheid van overtuiging, willen zij hun kinderen in een be paalden geest opvoeden. En ten andere; dat het socialisme een leer is, welke de geheele vorming van den mensch omvat, of juister, althans omvatten wil. Het socialisme bepaalt zich niet tot de politiek of tot den een of anderen maatschappelijken vorm. Het wil 'n leer zijn voor het gehééle leven. Begrijpt mennu dat „Godsdienst is privaatzaak" en meer dergelijke leuzen niet opgaan 1 Het diepgaand verschil in levens beschouwing en de wijze waarop Mr. van Eek over het gezinsleven uitweidt, geeft er wederom een be vestiging van. Verzekering voor den boer? Eenigen tijd geleden kon men in het Zeeuwsch Landbouwblad een artikel lezen van „Jong Boer", waarin de inzender de aandacht vestigde op een voor de boeren misschien nadeeligen achterstand vergeleken bij de arbei ders, n.l. de verzorging voor den ouden dag. Voor de arbeiders is het verplich tend, dat zoolang ze werken zegeltjes geplakt worden, opdat wanneer ze den ,,Nu, ik meen maar zoo. Zij scheen mij gisteren al lang niet wel toe," zei- de de geleerde. „Ik weet de oorzaak, professor", zei- de Hochwald. „Een ongeteekende brief, die helaas voor mijn vrouw zorg vuldig verborgen waarheid bevatte verborgen, om den vrede harer ziel niet te verstoren. Een schelmenstreek". „Dacht ik 'tniet!" sprak de profes sor luider dan hij gewild had. „En de schrijver?" Vorst Hochwald haalde de schouders op. „Ik houd er Spini voor," zeide hij aarzelend. De professor zat een oogenblikje na denkend te kijken. „Waarde vorst, zou liet niet beter zijn, dat wij eens een dokter consulteer den?" zeide hij toen schuchter. „Ik be doel niet oui het beetje water, maar liet kon wel eens op hersenkoorts uit- loopen Hochwald schrikte daaraan had hij tot dusver nog niet gedacht. „Ik dank u, professorNatuurlijk zullen wij dadelijk om den dokter stu ren. Wil u zoo goed zijn liet noodige aan Rataiczak voor mij te bevelen?" „Er wordt al ingespannen", ant woordde de professor trotsch. „En wanneer u er niets tegen heeft, rijd ik dadelijk mee hier heb ik toch geen rust om te werken neen! En boven dien kan ik dan den dokter meteen vertellen, wat ik gemerkt heb. Vindt u dat goed zoo?" „Of ik het goedvindzeide Hoch wald dankbaar. „Rijd maar zooveel als ge wilt, beste, trouwe vriend En professor Glauchau ging zachtjes 65-jarigen leeftijd bereikt hebben, een uitkeering van ouderdomspensioen kan plaats vinden. Irderdaad is daarvoor veel te zeggen, immers, wanneer de boer de laatste jaren, die hij op zijn bedrijf denkt door te brengen eens erg ongelukkig is met het boeren dan zou hij daardoor gedwongen worden, langer dan hem lief is op zijn boer derij te blijven. Nu bestaat er sinds enkele jaren in Friesland een Onder linge Boerenverzekering die hierin althans een beetje te hulp wil komen op een zeer eenvoudige en vrij goed koope manier. De boeren aangesloten bij die verzekering betalen elke week 15 cent per koe aan premie. Dit be drag wordt door den directeur van de Zuivelfabriek van het melkgeld inge houden. Zooveel koeien als men heeft zooveel maal 15 cent wordt dus ge kort, terwijl voor elk H.A. bouwland dat men heeft eveneens een koe kan gerekend worden. Men krijgt dan op 65 jarigen leeftijd ineens een bepaald bedrag uitgekeerd, dat natuurlijk afhan kelijk is van den tijd dat men premie heen, maar hij kwam nog even terug. „Ik heb nog iets", fluisterde hij en kuchte. „Het zou, althans naar mijne meening, goed zijn, dat li gravin Erlen- stein vooreest niet met uwe vrouw al leen liet. Die jonge dame heeft werke lijk en eigenaardige, lieersclizuchlige inborst! Nu, wanneer de lieve engel daar wakker wordt, groet haar dan van mij." Met deze woorden ging professor Glauchau heen, terwijl hij den vorst nadenkend en in elk geval opmerkzaam gemaakt, achterliet. Sigrid, alweer Sigrid! Zou Sascha dan zoo gelijk ge had hebben, toen zij zeide, dat Sigrid haar zuster met hare nukken geheel van streek maakte? „Nu, wij zullen daar eens voor al tijd een einde aan maken'', nam hij zich voor. „Nu Iris toch alles weet, zal' zij zich in hare gevoelens als zuster niet meer zoo gekwetst gevoelen, wan neer ik van mijn kant eens energiek tusschenbeide treed." Iris sliep nog steeds door onbe weeglijk, met nauw hoorbaren adem, maar liet kwam Hochwald voor, als was deze toestand slechts liet resultaat van een zware vermoeidheid, minder naar liet lichaan dan wel naar den geest, meer bewusteloosheid dan slaap. Zij liet nu dat zacht gillende geluid niet meer hooren, wanneer hij zijne hand uit de hare losmaakte, maar in- plaats daarvan vertoonde zich op haar "bleek gezicht zulk een uitdrukking van de bitterste pijn, dat hij de proef niet meer durfde herhalen. Toen liij zijn hand op haar voorhoofd| legde, was het alsof er een reddende engel over haar waakte en om haar mond speelde een heeft betaald. Mocht men eerder komen te overlijden, dan wordt aan de nabe staanden datzelfde bedrag uitgekeerd. Het laagste verzekerde bedrag is f 1500 en het hoogste f 18.000. De premie is, ook al doordat men coöperatief werkt zeer laag, als men bedenkt, dat wordt uitbetaald per 15 cent premie per week, indien men op 25 jaar is opgenomen in de verzeke ring f440, indien men op 30 jaar is opgenomen f346, indien men op 35 jaar is opgenomen f291, enz. Wanneer we deze getallen vergelij ken met die van overigens goede andere verzekeringsmaatschappijen, dan behoeft het geen betoog, dat men hier wel zeer goedkoop uit is en dat is weer mogelijk gemaakt, doordat de Coöperatieve Zuivelfabrieken hun me dewerking verleenen, waardoor op een zeer eenvoudige en goedkoope manier de premiën geïnd worden. Al het loon dat anders aan agenten e.d uitbetaald moet worden, houdt men hier in kas. Het is geen wonder dat in andere provinciën deze verzekering navolging heeft gevonden. Zoo is men ook in Overijsel op dezelfde wijze begonnen den ouden dag van vooral den kleinen boer wat lichter te maken. Natuurlijk zijn er tal van vraagstukken aan ver bonden, maar de practijk heeft wel uitgewezen, dat de moeilijkheden, die zich voordoen niet onoverkomelijk zijn. Ik elk geval is deze wijze van verzekeren zeer sympathiek, daar de boer zoo goed als de arbeider uit het bedrijf den ouden dag moei kunnen verzorgen. Dat het nog niet mogelijk is een pensioen te beuren, dat maan- delijks of in elk geval periodiek kan worden geïnd, is nog wel te betreuren, maar hoe grooter de deelname is hoe grooter ook de mogelijkheid wordt daaraan te denken. Het is alleen wel een beetje onbegrijpelijk, dat ook ln de andere provincies niet op een der gelijke manier getracht wordt zooiefs nuttigs in het leven te roepen. Ligt schaduw van het gewone vriendelijke lachje. Tegen acht uur in den morgen werd zachtjes de deur geopend en Sigrid sloop naar.binnen; tegelijkertijd kon men om Iris' lippen een angstigen trek waarnemen en' zij bewoog zich on rustig heen en weer. „Men zegt mij, dat Iris ziek is," fluisterde Sigrid. „Dat schijnt zoo, antwoordde vorst Hochwald droogjes, zonder haar te groetenhij had het te druk niet de witte handen te liefkoozeu, die onrus tig op de dekens in 't rond tastten. „Wat scheelt haar?" Hochwald haalde de schouders op. „Ben je zoo heel onverwachts geko men?" vroeg Sigrid na een oogenblik stilte. „Je telegrafeerde toch, dat je eerst vanavond zou aankomen daaruit zou men afleiden, dat je je zaken eer der afgedaan hebt." „Toch niet geheel en al. Ik kwam op een telegram van professor Glauchau" zeide hij. Sigrid deed verwonderd een stap achteruit. „Professor Glauchau?" herhaalde zij verwonderd. „Ja. Hij vond, dat Iris gisteren al zoo veranderd was en riep mij daarom naar huis. Naar ik hoop nog niet te laat." „O, Marcellus!" zeide Sigrid. „Wat die professor toch een verstandig man is", liet zij er spottend op volgen. „Hoe heeft, hij nu weer kunnen zien, wat noch je zuster, noch mij is opgevallen. „Goddank, dat hij 't zag", was het hierin niet een taak voor de landbouw organisaties BINNENLAND. Beursnieuws. Onze beurs was de laatste dagen in vrij gunstige conditie, vermoedelijk door de vaste siemmlng welke van de Europeesche beurzen uitging. Rubbers konden meerendeels de vorige prijzen handhaven. De vermin dering der voorraden bleef vrijwel zonder invloed. Amsterdam rubber genoot de meeste belangstelling. Tabakken ontmoeten weer geen koopers. Koninklijke Olie tamelijk gevraagd, waardoor een koers van 416'/a werd bereikt. Scheepvaartaandeelen verlaten. Van de binnenlandsche industrieelen was Van Berkel zeer vast. Philips aandeelen werden plus minus 10°/0 lager aangeboden. Kunsfzijdewaarden zonder veel ver betering De aandeelen H.V. A. konden zich enkele percenten verbeteren tengevolge van de ietwat vas'erc prijs voor Cuba- suiker. Nederlandsche beleggingen prijs- houdend. Het bestuur der St. Radboud- stichting te Utrecht heeft benoemd tot gewoon leeraar in de faculteit der Godgeleerdheid aan de R. K. Univer siteit te Nijmegen, om onderwijs te geven in de Patrolegie Dogmageschie denis en oude Kerkelijke Geschiedenis prof. dr. D. Franken O.F.M., thans buitengewoon hoogleeraar aan de Nljmeegsche Unlversitei. Thans is na het bedanken door de heeren H. Colljn en mr. V. Rutgers door den waarnemend voorzitter van het centraal stembureau te 's Graven- hage benoemd verklaard het lid der Tweede Kamer (In de vacature-dr. Scheurer) de heer Th. Heemskerk, lid van Ged. Staten van Zuid-Holland; antwoord. Zij sloeg de oogen neer. „Ja, wij moeten hem dankbaar zijn" fluisterde zij en liet er op volgen: „Ik heb gehoord, dat er een boodschap naar den dokter is, kan ik soms, tot hij komt, hij liet een of ander behulpzaam zijn?" „Ik dank je, neen", antwoordde de vorst kortaf, en Sigrid ging naar de deur toe. „Sigrid!" liep hij haar na, daar hem iets in de gedachten kwam. „Nu?" vroeg zij, terwijl zij zich om draaide. „Is het je ook bekend, dat Tris gis teren een ongeteekenden brief heeft ontvangen die haar afkomst ont hulde?" zeide hij, terwijl hij haar zoo scherp aankeek, als de schemering in de kamer liet toeliet. „Ja", zeide zij na een oogenblik aar zelen. „Iris heeft hem mij zelf laten zien en mij gevraagd of wat daarin stond, waar was „Ja, kon ik dat ontkennen?" ant woordde Sigrid, terwijl zij den vorst in 't open gelaat keek, „Het zou barmhartig zijn geweest!" klonk- na een kleine pauze liet ant woord. „Maar je zult zelf ontsteld zijn geweest „Ik stond verslagen verzekerde Sigrid, gretig gebruik makend van de woorden, die haar zoo grootmoedig in den mond werden gelegd. „En wien verdenk je van deze schel menstreek?" „Spini", antwoordde zij zonder aar zelen. (Wordt vervolgd). cho van het Zniden, Wiilv|jksrlr en Langslraatsefie Courant* Dit blad y er schijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieyen, Ingezonden stukken, gelden, ens. franco te zenden aan den Uitgever. PrtJs der AdvertentiSn 20 cent per regel; minimum 1.50. BU contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag dos morgens om uiterlijk 9 uur in oi\s bezit «Dn. van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". Uit het Dultsch yan rUFEMINA yON ADLEB8FELD-BALLE8TBEM. BTSTW» ~V.vr.'c.-APVV VAM VÉriÉKEniNü £V hET LEV(f1 „Ja." ,„En

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 1