It: r ON 5 fJtUQD li DE ECHO VAN HET ZUIDEN t 'v r Verslag Kamer van Koophandel voor de Langstraat. onbillijkheden of onjuistheden voor. gelijk maken. komen. 3 Rigeling van samenstelling en 9 Herziening der fliancleele ver- gelijkmiicing nijverheidsonderwijs, houding tusschen Rijk enGsmeenten. - 10. Herziening van de forensenbe lasting. IV. Krachtige medewerking met de plannen van den Volkenbond die met de voorstellen van BenedictusXV volkomen overeenstemmen ier oplossing van de internationale ge schillen door scheidsrechterlijke uit spraken en ter gelijktijdige en weder- zijdsche vermindering van bewape ningen. V. De organisatie van leger en vloot dient beperkt te zijn tot hetgeen noodzakelijk is voor de handhaving der neutraliteit en verdediging der onafhankelijkheid binnen de gren zen door eventueele internationale regelingen te stellen. VI. Voortgezette voorbereiding van staalkundige zeltbtschikking binnen het Rijksverband van de deelen des Rijks buiten Europa, onder handhaving der Nederlandsche leiding. Behoud van de volledige minister!, eele verantwoordelijkheid voor het beleid van den Gouverneur Generaal van Nederlandsch Indië en van de Gouverneurs van Suriname en Curasao. VII. 1. Zoo noodig steun aan bepaalde takken van volksbestaan vooral door het middel van handelstractaten of door bijzondere invoerrechten. 2. Betere inrichting van de afdee- ling Handel en Nijverheid mede met het oog op economische voorlichting en het sluiten van handelstractaten. 3. Toezicht op het bankwezen. VIII. 1. Wettelijke regeling van den verkoop op afbetaling. 2. Tegengaan van 't cadeaustelsel IX. Herziening van de wettelijke regelin van het pachicontract. Bescherming van de belangen en rechten der pachters. X. Ter uitvoering van Hoofdstuk VII, punt 5 van 't algemeen werkprogram van 1922 worden organen ingesteld in de daarvoor vatbare bedrijven. Aan deze organen wordt opgedragen a. het verstrekken van advies in den ruimsten zin, ten aanzien van alle sociaal-economische aangelegen heden het bedrijf betreffende, zoowel aan de overheid ais aan de organisa ties van belanghebbenden b. het uitvoeren of deelnemen aan de uitvoering van weitelijke regelingen en daarop steunende maatregelen van bestuur betreffende de arbeidswetge ving. de sociale verzekeringswetgeving en dergelijke; c. de berechtiging van geschillen ontstaan bij de uitvoering der onder b. bedoelde regelingen. 2. De wetgeving worde aangevuld met bepalingen die de geheele of gedeeltelijke verbindendverklaring van Collectieve arbeidsovereenkomsten mo- Zonder schriftelijke toestemming is eenige overname uit deze rubriek verboden. 3 Regeling van samenstelling en bevoegdneid van de contactcommissie in het mijnbedrijf. 4. De organisatie sociale verzeke ringen worde zooveel mogelijk geba seerd op bedrijfsvereenigingen. 5. Invoering van de ziekteverze kering. 6 Doorvoering van de arbeidswet 1919, en uitbreiding voorzoover daar voor noodig, van de arbeidsinspectie. 7. Wettelijke regeling van de werk loosheidsverzekering. 8 Wettelijke regeling van de rechts positie van het overheidspersoneel. 9 Bescherming van landarbeiders. 10. Maatregelen in het belang van kinderrijke gezinnen. XI Meer overheidszorg voor het behoud van de schoor heid van stad en land (Vervolg Zuivelindustrie. Het jaar 1927 was voor de melk producten niet ongunstig. Het buiten gewoon grasrijke voorjaar en de niet te warme zomer wcrkien gunstig op den melkaanvoer en bleef de vee stapel voor het mond- en klauwzeer, de nadeelige factor van het vorige jaar, gespaard. Desniettemin zijn de prijzen hooger geweest, dank zij den gezonden toestand, waarin de handel zich bevond. Het jaar begon met een vluggen boternandel. De aanvankelijk door groote aanvoeren van koloniale boier in Engeland gedrukte prijzen liepen in Januari op tot f2 25 per K.G.. welke prijs tot midden Februari ge handhaaid bleef. Bij grootere productie daalde deze m Maart en kwam tegen April op f 1 95 per K G. Toen mei de eerste grasboter de anvoeren overal groot waren, daalde e noleering spoedig tot i 1.75. g. Goede vraag voor Engeland en aan- I Ikoop voor speculatie voorkwamen ntVen verder inzakken der prijzen en fdeden de markt ztlfs geleidelijk weer oploopen tol f 1 85 in Juli. Het verdere van den zomer bleei de handel kalm met vrijwel onveranderde prijzen. Bij afnemende productie tn Augustus kwam Duitschlanc weer aan de markt en steeg de noteering al spoedig tot f2—Een zeer vlugge handel met oplóopende prijzen tot 12 35 hield tot Ociober aan. De dan aan de markt komende koelhuisboter bracht een reactie, die half November den prijs tot f2 20 deed dalen. Nadat de koelhuisboter met goede winst geruimd was, steeg de prijs weer eenigszins Echier verfliuwde de handel weer spoedig en liepen de prijzen in December tot f2 10 terug. De gemiddelde Mijn-prijs der boter was f2 03 per K G. tegen f 1 96 in 1926. De gecondenseerdemelk industrie, hoofdafneemster van de ondermelk, ging aanvankelijk maar zeer matig Mede daardoor was er ook niet veel vraag naar consumptiemelk. Tegen den zomer verbeterden de prijzen van de condensmelk echter aanmerkelijk en werd de handel vlugger. Dit herstel handhaafde zich gelukkig ook verder, waardoor nog groote kwantums onder- melk tegen bevredigende prijzen konden worden afgezet en de handel in consumptiemelk In het vierde kwartaal ook niet onbeteekenend was. Vlasserij. De vlasserij is in het district onzer Kamer niet meer van de beteekenis van vroeger. In den omvang is sinds 1926 weinig verandering gekomen. Door het ongunstige seizoen gaf het gewas een ongunstigen oogst, slechts ten deeie goedgemaakt door de hoo.gere prijzen, die tot circa 25 pCt. hooger gingen dan het vorig jaar Besteed werd f 1 50 tot f 1 60 per K G. Graan- en Meeihandel. In tegenstelling met het vorige verslagjaar, wordt ons over 1927 een gunstiger resultaat gemeld De meer stabile toestand, die ook voor deze branche is ingetreden heeft daarop een gunstigen Invloed gehad Met vertrouwen wordt daarom de toekomst tegemoet gezien. Groothandel in Koloniale Waren. Ook in deze branche blijkt ken merkend te zijn de meer stabile toe stand,/ waarvan ook de graan- en meelhandel gewaagt. Gesproken kan worden van een viij geregelden gang van zaken zonder sterk varieerende prijzen. Óver de waarde van het cadeau stelsel, dat vooral in deze onder nemingen een grooten omvang heeft aangenomen, is de meening van den groothandel verdeeld. Door de meesten veroordeeld, wordt in een der rap porten, die wij ontvingen, een plei dooi gehouden \óór dit stelsel. Klompenindustrie. In de Klompenindustrie blijft de gedrukte toestand voortduren. De con currentie met het Belgisch artikel, dat wel minderwaardig, doch goed- kooper is. blijft voortduren. Geklaagd wordt over den onbelemmerden uit voer van Canada- en Wtlgenboomen. waardoor niet alleen de houtprijzen stijgen, doch de buitenlandsche concurrentie nog wordt in de hand gewerkt, ten koste van de eigen industrie. Mandenindustrie. De toestand was in deze industrie nog ongunstiger dan in het vorige verslagjaar. Enkele bedrijven werden zelfs gesloten. Door de buitengewoon hevige concurrentie, zoowel tusschen de bedrijven onderling, als met andere verpakkingsartikelen, waren de fiian- tleele uitkomsten niet bevredigend. Hoepelen TeenhandelRiet en Biezen. Hoepels De handel was goed, doch ze gaven geen loonend bedrijf' De prijzen varieerden van 112.tot f20 per 40 bos of 1000 latten. Teenen. De handel in verschillende soorten teen ging vlot. De prijzen waren loonend Men besteedde: Roode teen 20 cent per bes. Grauwe teen 35 cent per bos. Riet. De uitkomsten van den riet handel waren ongunstig In het begin van het jaar was er goede vraag aan loonende prijzen. De voorraden waren echter zeer gering, zoodat aan deze prijzen weintg kon worden omgezet Na den nieuwen oogst daalden voor matriet de prijzen aanmerkelijk en nog meer voor dekriet. Het grootste ge deelte van het gewas 1927 is dan ook beneden den kostenden prijs opge ruimd. Het buitenland was een slechte afnemer. Verwacht wordt dat België voor het komende jaar beter zal zijn. Tankjabriek. De finantieele resultaten van het bedrijf waren bevredigend. Zoowel voor brouwerijen als voor de zuivel industrie konden weder fl nke oideis worden gtb ekt, ook voor export. Gcruimen tijd moest in twee ploegen woiden gewelkt om de aanvrageis te kunnen bevredigen. De productie is weer toegenomen. De verwachtingen voor 't komende jaar zijn gunstig. Chemische Fabrieken. Het geheele jaar door kon op volle capaciteit worden gewerkt, terwijl de producten regelmatig afzetgebied vonden. Door de ontzettende concurrentie is de winstmarge op het product zoo buitengewoon gering, dat de finanli- eeie resultaten onbevredigend genoemd moeten worden. De productie bleef stationnair, nieuwe artikelen werden niet toege voegd. De verwachtingen voor 1928 zijn niet hoog gespannen. Oevreesd woidt dat de zeer hooge hutdenprijzen toe standen zullen doen ontstaan, die een nadteligen invloed zullen hebben op dit bedrijf. Boekdrukkerijen. Over 't algemeen bleef de toestand vrijwel gelijk aan dien in 1926. De concurrentie van de kantoor machines waarmede een artikel wordt vervaar digd, dat hel drukwerk moet vervan gen bleef voortduren. Geklaagd wordt over de moeilijkheden die de geor ganiseerde drukkerijen worden in den weg gelegd door de ondernemingen, die niet bij de landelijke organisatie van drukkerspatroons zijn aangeslottn moeilijkheden die ten aanzien van de pi ij zen van het drukwerk tot uitdrukking komen. Over 't algemeen kan van een verbetering van outilage van de drukkerijen worden gesproken en wordt door toenemende mecha nisatie van de bedrijven getracht de afnemers zoo spoedig mogelijk te bedienen. Papierindustrie. De productie bleef in 1927 stati onnair. Het geheele jaar door was er voldoende werk De omzet voor 't binnenland was grooter dan in het voorafgaande jaar. De fabrikatie van de betere papiersoorten heelt voor 'n deel die van de gewone druksoorten vervangen, omdat deze laatste niet meer loonend korden worden gtfa briceerd. GEMEENTERAAD, HEUSDEN. Precies op tijd opende de Voor zitter de vergadering, waarin alle leden tegenwoordig waren. Punt 1. Notulen der vorige ver gadering. Na voorlezing werden ze ongewijzigd vastgesteld. Punt 2 Voorlooplge vaststelling der gemeenterekenirg en der rtkt-rirg van het Vleeschkeuringsbtdrijf, beide No. 64. Zaterdag 11 Aug. '28. 51e Jrg. TWEEDE BLAD. R. K. Staatspartij Ontwerpprogramma 1929. Onder verwijzing naar de inleidende verklaring op het program van 1896 en met handhaving, voor zoover niet gewijzigd of niet reeds verwezenlijkt van het program van 13 Mei 1922. worden voor de eerstvolgende wet gevende periode door de R. K. Staatsparty de volgende punten op den voorgrond gesteld I. 1. Handhaving en doorvoering der Katholiek staatkundige beginselen in wetgeving en bestuur, vooral ten aanzien van Het hooghouden van het gezag de verhouding tusschen gemeen schap en individu het huwelijk en de ouderlijke macht de bestrijding der openbare onze- delijkheid 2. Herziening van het huwelijks- goederenrecht. 3 Vasthouden aan het parlementair constitutioneele stelsel. 4. De belemmering van de vrijheid van godsdienstuitoefening neergelegd in art. 177 van de wet op de staats inrichting van Nederlandsch lndië worde weggenomen. II. 1. Handhaving van de gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs voor beide soorten van onderwijs met voorkoming en afsnijding van ongewenschte verhoudingen en onge motiveerde hooge uitgaven. 2. Tegengaan van verdere verzwak, king van de positie van 't gymnasiaal onderwijs. 3. Toepassing van de gelijkstelling voor het vooi bereidend en het nijver heidsonderwijs. 4 Regeling van 't cursusonderwijs voor de rijpere jeugd. 5. Ten aanzien van de radio vrije en zelfstandige ontwikkeling van de maatschappelijke krachten; billijke verdeeling van den beschikbaren zendtijd volgens de in de bevolking levende richtingen. III. 1. Behoud van 't financieele even wicht. 2. Belastingverlaging voorzoover daardoor algemeene nuttige uitgaven voor economische sociale en cultu reele doeleinden niet behoeven achter wege te blijven. 3. Meer rekening houden met kinderrijke gezinnen. 4. Invoering van belastingen op middelen van gemak en weelde. 5 Geleidelijke afschalfing van indirecte belastingen op eerste levens behoeften. 6 Vermindering van de succes siebelasting bij vererving in de rechte lijn en in de eerste graden van bloed- verwantschap. 7. Meer doeltreffende organisatie van den Staatsdienst. 8. Herziening van 't bezoldigings besluit met name voorzoover daarin Brieven en bijdragen voor deze rubriek te zenden aan OOM WIM, De Echo van het Zuiden, WAAL WIJK. Lieve Nichtjes en Neefjes I De vorige week heb ik iets ge schreden over onze nieuwe rubriek, die we voor afwisseling eens voor eenigen tijd in ons hoekje zullen op nemen. Het doet me werkelijk ple zier van zoo velen te hooren, dat men met dit plan Is ingenomen. Door verschillende jongens en meis jes, zoowel van de lagere- als van de U. L. O -scholen, werden me deze week tal van vragen gesteld. Nou, je begrijpt zeker wel, dat ik alles zoo maar niet in een twee drie kan be antwoorden. Maar lk weet wel raad. Luister eens! Aan al de jongens en meisjes die me dezelfde vraag stelden, kan ik één algemeen antwoord geven. En dat zullen jullie toch goed ont houden hé Er werd mij gevraagd .Oom Wim", moeten we beslist een opstel maken, over een of andere grootheid utt de Algemeene Geschiedenis? Of mogen we ook over andere groote mannen lets schrijven Ziedaar dus de vraag die door velen werd gesteld, en waarmee ik toch we! ben ingenomen. Jullie bewijst nu ver der te denken dan je neus lang is. Maar luister verder, wat ik nu ant woord. Het is niet de bedoeling dat je een opstel maakt uitsluitend over iemand uit de algemeene vaderlandsche ge schiedenis. Je moogt ook gerust over andere mannen van beteekenis schrijven. Hiervoor geldt natuurlijk ook weer mijn oude waarschuwing: niet woor delijk uit 't een of andere boekje overschrijven, maar met eigen woor den vertellen Want dat maakt in dit geval de verdienste van je opstel uit. Die dus het meest oorspronkelijke opstel schrijft ontvangt een prijs in den vorm van een mooi lees of stu- dieboek. Je moogt zelf de keuze be palen. Nu jullie allen de voorwaarden be kend zijn, moet er geen oogenblik meer gedraald worden Groot en klein, dapper aan den slag. Wanneer de deelname zeer groot wordt, dan zal ik er eens heel ernstig over denken of ik nog meer prijzen beschikbaar kan stellen. Maar ik beloof nog niets hoorl Nu lieve nichtjes en neefjes wacht ik jullie werk af. Wie een extra briefje voor mij schrijft, krijgt natuur lijk een antwoord terug. Dag allemaal I Jullie aller OOM WIM. Wereldreis van Professor Weetgraag, slimme Jochem en Tipple, de poes. 136 Alweer een neger liet hen binnen, De reis naar boven zou beginnen. Maar |ochem dacht wat rare grap, 'k Zie waarlijk hier geen enkele trap. 137 Ze traden in een klein vertrek, En daarvoor kwam een ijzeren hek. Wel, dacht nu Jochem, dat is mooi Zoo opgesloten in een kooi. 138 Een druk werd op een knop gegeven, En 't kamertje werd opgeheven, 't Leek wel' of alles om hen heen Opeens in d' afgrond nu verdween. 139 Wat was die Jochem toch weer bang Gelukkig duurde het niet lang, De lift hield st 1 met zacht geruisch Ze waren boven in het huis. 140 Dra stonden ze op het platte dak En keken rond op hun gemak, Naar 't druk gewoel daar heel beneden, Waar menschen liepen, wagens reden. 141 Een dof geluld slechts deed zich hooren Dat in de ruimte ging verloren. Ze stonden daar een heele poos, 't Leek alles wel: een speelgoeddoos. 142 »Nu Jochem" vroeg professor Qrl^s, .Is dit niet 't mooiste van de reis We moesten nu zoo zachtjes aan Maar weer eens naar beneden gaan." 143 Weer in de lift en vliegensvlug Waren ze in de drukke straat terug. Toen naar 't hotel teruggekeerd, Waar Tippie lag nog ongedeerd.^ 144 De nacht werd op een bed heel zacht. In kalme rust nu doorgebracht Dat was toch beter dan aan boord Waar Jochem dikwijls was gestoord. 145 Na een verblijf van ruim twee dagen Waarin ze heel vreemds nog zagen, Qtng het drietal weer op reis met Tip, Maar ditmaal niet weer In een schip. Wordt vervolgd. Het opsfel van een school jongen over de ontdekkJng van Amerika. Er leefde in Spanje, een man die Columbumbus heette Hy was een beroemd man. En omdat hij eieren op de punt kon laten staan, zei de koning van Spanje eens tot hem: „Ga eens naar Amerika, om dat land voor mij te ontdekken." „Goed", zei Columbumbus. „Qecf mij maar een schip en wat matrozen, dan zal ik wel naar Amerika gaan". Hij kreeg een schip en voer weg. Maar toen ze onderweg waren, wist hij niet meer den weg te vinden. Dat begonnen de matrozen te vervelen. Ze hadden al vier weken op zee ge- varen en nog geen land gezien. „Dat komt", zei Columbumbus, „omdat het ei nog niet op de punt wil blijven staan." Toen kwam een der oudste matrr- zen naar hem toe. stopte z'n pruim tabak onder zijn blouse en zei: .Als je ons den weg niet gauw naar Amerika wijst, gooien we je met ei en al over het dek de zee In Daar schrok Columbumbus van en liet het el. toen gauw op de punt staan. Toen kwamen ze bij Amerika aan. Ze gingen aan wal. Toen ging Columbumbus het land een eindje in. -*ö»"

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 5