IE ECHO «nu ATTENTIE Dinsdagmorgen 9 uur Bijna doodgedrukt No. 64. Zaterdag 11 Aug. '28. 51e Jrg. DERDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 10 Aug. 1928. In verband met Maria Hemel vaart (15 Augustus;, zal ons blad niet Woensdag doch Dinsdag 14 Augustus verschijnen. Berichten en advertenties voor dat nummer moeten uiterlijk in ons bezit zijn. Redactie en Administratie van „De Echo v. h. Zuiden" Secretaris van 't bisdom. De nieuwbenoemde secretaris van 't bisdom Den Bosch, de ZeerEerw. heer J. P. J. van Loon alhier, die opvolger is van den Z.Eerw. heer W. Mutsaers die na 13 jaren deze functie bekleed te hebben, is benoemd lot pastoor der nieuw te stichten 18e parochie in Tilburg, is geboren te Waalwijk den 14 Oct. 1896, werd na zijn studies aan klein en gioot semi narie volbracht te nebben priester gewijd 10 juni 1922 en benoemd tot assistent te Vucnt in 1922, welke lunctie hij bekleedde tot 1925 toen hij benoemd werd tot godsdienstleeraar aan de Lycea te 's Bosch, welk amöi hij thans verwisselt met dat van secretaris van den Bisschop. Benoeming. Met ingang van 15 oezeris benoemd tot griffier bij het kantongerecht te EinGhoven de heer Mr C. L. K. van Gorkum thans Grilfier bij het kanton gerecht te Waalwijk. W. W. W. Heden verschijnt het eerste Winkel week-nummer der W.W.W., dat in een groot aantai exemplaien in Waalwijk en de wijde omgeving zal worden verspreid om de menschen naar de Waalwijksche Winkelweek te trekken Een groot aantal winkeliers zullen wederom deelnemen, hoewei verschil lenden beslisi van meentng zijn dat de tijd slecht gekozen is. Zoo b.v. voor manufacturen, dames en neerenmodes 's Is nu geen tijd voor een mooie etalage, 't is opruimingstijd, het oude goed is op en 't nieuwe is er nog niet. Ook voor bakkers en slagers is het een «noeielijke tijd om iets goeds te maken. Daartegenover wil men er in dezen tijd gaarne eens op uit, maar wij vertrouwen dat men deze aange legenheid wel onder het oog zal zien. Tevens is aan de Winkelweek weer een wedstrijd verbonden, nl. men moet nagaan welk artikel in de etalage het laagste is geprijsd. Mooie prijzen zijn wederom ter beschikking gesteld. De winkelweek zal geopend worden met een muzikale wandeling door de gemeente met concert na. Dan zullen er in die week nog een paar concerten gegeven worden, een en ander in samenwerking met Waal wij ks Belang, dat voor Zaterdag een programma heeft saamgesteld, dat met aller medewerking heel wat belooft. Wij noemen kinder optocht, waaraan mooie geldprijzen verbonden worden, concert door de liedertafel, turnmarsch door de gemeente met muziek, turn- demonstratie met muziek op de Markt, concert der harmonie Concordia enz. Voor deelname aan den Kinder optocht op Zaterdag 1 September, met versierde fietsen, sport of bolder wagens, vliegende Hollanders, auto's of wat ook kan men zich thans reeds opgeven bij den secretaris van „Waal- wijks Belang" bureau „De Echo". Liedertafel Oefening en Vermaak De liedertafel heeft opnieuw in re petitie het groote toonwerk van Richard i Hol „Hollands Glorie" met begeleiding •van koper door de harmonie St. sCrSspijn Dit grootsche werk zal voor het -eerst worden uitgevoerd op Zaterdag 1 September Koninginnefeest-viering op de Markt en waarschijnlijk ook Zondagmorgen d.a v. De Athletiek wedstrijden van „Kunst en Kracht Tot heden zijn reeds niet minder dan 150 inschrijvingen voor de ver schillende wedstrijden binnengekomen. Het zal dus a s. Woensdag (Maiia Hemelvaart) een spannende kamp worden. Bovendien zal de harmonie St. jan de wedstrijden komen opluiste ren, zoodat het publiek behalve van spannende wedstrijden ook van de vroolijke toonen onzer pas gelauwerde harmonie zal kunnen genieten. Bij een beetje gunstig weer kan dan ook een groote toeloop van belang stellenden verwacht worden, vooral waar er zooveel deelnemers uit onze gemeente elkaar om de eer der over winning zullen bekampen. In ons nummer van a s. Dinsdag zullen wij het volledig programma van de wedstrijden vermelden. Vastrecht. Naar wij vernemen is de gascom- missie met den directeur der licht- sbedrijven druk bezig met het ont- werpen van een regeling voor vastrecht voor electriciteitsver- lichting, iets wat speciaal voor winkeliers van groot belang kan worden geacht en waarvoor door W. B. ingevolge een uitspraak der laatste algemeene vergadering bij B. en W. is gerequestreerd. Veiligheid van 't verkeer. Onder de zaken die gisteren voor iet Kantongerecht dienden, was er een die meer dan gewone belangstel- ing vraagt, speciaal in verband met het adres van den heer A. Rietjes aan den gemeenteraad, inhoudende het verzoek om auto's voor zijn hotel te mogen laten staan. Een inwoner onzer gemeente liet zich verbaliseeren door zijn auto voor hotel „de Twee Kolommen'* te plaat sen. Feit is n.l. dat door de politie verboden is auto's te laten staan voor hotel Verwiel, de Korenbeurs, hotel Sjef van Dongen heeft den moed ge Hierop verleende de voorzitter het woord aan Z. D. H. Mgr. Diepen, bisschop van 's Heriogenbosch, weleer voorzitter, thans eerevoorzitter van het R. K. Huisvesting Comité. Tal van aanwezigen werden aan de hooge gasten voorgesteld, waarbij de delegatie zich vriendelijk en be langstellend onderhield met de pleeg ouders der kinderen en besturen van het Ned. R K. Huisvestingscomité. Z. D. H. Mgr. Diepen bood na af loop der plechtigheid in zijn paleis den gasten een maaltijd aan. Van het bisschoppelijk paleis woei de Hongaarsche vlaag. Aan den disch ten paleize zaten mede aan: Mr. T. J. van Lanschot, burgemeester; Ir.Fr. L. A. Baron van Voorst tot Voorst, inspecteur van het Lager onderwijsde secretarissen van Dongen heeft gedaan, ^r. diepen en het dag. bestuur yan het Ned. R.K. Hulsvesiigscomilé. de samengesteld 1. Mr. H. J. M. Loeff, burgemeester van Drunen 2. Mr. A. van der Marck, gemeente-secretaris,'s Hertogenbosch; 3. Vincent Cleerdin, Vught. Huldiging van Sief van Dongen. Wij lezen in 't Dagbl. v. Arnhem. Binnen enkele dagen zal Sjef van Dongen in Arnhem komen, waar zijn ouders wonen. En in de stad schijnt spontaan een beweging te groeien om den dapperen jongen kerel op hartelijke wijze te ontvangen en te eeren. Wij Hollanders, nazaten van de Ruyter, Koen, Tromp en de Wit, Hout man en Barends, blazen ons niet op voor niets; maar nu gaat er terecht een golf van enthousiasme door onze nuchtere hoofden. Wat Sjef van is grootsch en machtig werk geweest; de Twee Kolommen. Dit verbod is blijkbaar van politiezijde uitgevaardigd in verband met de veiligheid van 't verkeer. Men vraagt zich echter af, waarom de veiligheid van 't verkeer niet in gevaar gebracht wordt, wan- persuitknipsels neer auto's staan voor huizen en kan toren overal elders. Staat een auto voor hotel de Twee Kolommen, dan wordt men verzocht deze een of twee Meter vooruit of achteruit te plaatsen, waar toch de straat niet breeder is, dus 't gevaar niet kleiner, terwijl het staan van auto's voor café s en restau rants nog eenigszins als een reclame is te beschouwen. Men concludeert duswaarom juist voor deze men schen deze beslissing, terwijl in de geheele straat het gevaar even groot of even klein is. Niettemin heeft de Kantonrechter den beklaagde veroordeeld volgens art. 15 der Rijwiel- en Motorwet, zij het tot de laagste boete, en vermoe delijk zal deze zaak in hoogere instantie dienen. en toch nog met een koopje van den Grooten Zoiraeruitver- koop, welke in de Groote straat 207 gehouden wordt thuis gekomen. Leder hakkenfab riek. Te Waalwijk, Grootestraat 383 b en c, is door de heeren J. L. enF.A. Dumoulln gevestigd de lederhakken- fabriek „Gedeha". Commissaris der Koningin in Noord-Brabant. Naar wij vernemen komt E. H. j. baron van Voorst tot Voorst, burge meester van Ubbergen, zeer ernstig in aanmerking voor het vervullen der door het overlijden van zijn vader, A. E J. baron van Voorst tot Voorst, ontstane vacature van commissaris der Koningin in de provincie Noord Brabant. Baron van Voorst tot Voorst is 34 jaar oud. „Tel". Wij vernemen daarentegen dat een zeer ernstig candidaat is, Mr. Dr. van Sonsbeek, burgemeester van Breda. De facht. De jacht in deze provincie zal in 1928 zijn geopend volgens hierbij vermeld wordend tijdvak. Patrijzen 8 Sept. '28 tot 1 Jan. 1929. Houtsneppen 8 Sept.'28 lot 24 Febr. 1929. Korhennen 29 Sept. tot 28 Oct. 1928. Korhanen 29 Sept. '28 tot 1 Jan. 1929. Fazantenhennen 29 Sept. '28 tot 1 Jan. 1929. Fazantenhanen 29 Sept. '28 tot 27 Jan. 1929. Hazen 29 Sept. '28 tot 1 Jan. 1929. Ganzen 23 Juli '28 tot 28 Apr 1929. WatersneDpen 23 Juli '28 tot 7 April 1929 Eenden alle soorten behalve wilde eenden. Bergeenden en eidereenden 23 Juli '28 tot 17 Febr. 1929. Wilde eenden 23 Juli '28tot27Jan. 1929. Goudplevieren 1 Sept. '28 tot 17 Febr. 1929. Griffierschap der State i. Ged. Staten stellen voor: aan Mevr. Wagenaar Baudot;1, we duwe van den griffier der Staten J. F. A. Wagenaar, voor éénmaal uit de provinciale kas een uitkeering te do :a van f 10,000. (Ged. Staten doen het voorstel op grond, dat door den ontijdigen dood van griffier Wagenaar de weduwe met haar zeer groot gezin in moeilijk, financieele omstandigheden is achter gebleven en haar persoonlijk pensioen overeenkomstig de pensioenwet 1922 slechts f 1400 bedraagt, waaraan nog een weezenpensioen wordt toegevoegd van f 1000, welk laatste pensioen geleidelijk vermindert naar gelang de betrokken kinderen den 21 jarigen leeftijd bereiken en tenslotte dus ge heel ophoudt). Voordracht voor Griffier. Ged. Staten stellen voor: den griffier der Staten te benoemen op een jaarwedde van f 8000 en rijn pensioensgrondslag vast te stellen op voormeld bedrag. In de vergadering van 7 Augustus 1928 werd de voordracht voor griffier der Staten als voigt door Ged. Staten had zich op te offeren. En dat be teekent geweldig veel, als nten jong is en een blije toekomst voor zich heeft. We hebben voor ons liggen wat over den tocht van kapitein Sora. Men weet: kapitein Sora heeft met Sjef van Dongen ge tracht per slede over het pakijs de verongelukte leden van de Italia be- manning te bereiken. Sora is geroemd om dezen tocht als een .figuur van legendarische stout moedigheid". Hij is en niet alleen in de lialiaansche pers, maar door cri i fische vaklui gehuldigd als een held met een ongelooflijk doorzettingsver mogen, als een voorbeeld van een I redder. Zóó doet men in het buitenland met Sorazóó denkt men in het bullen land ook over onzen Sjef van Dongen. En Sjef van Dongen heeft met levensgevaar kapitein Sora gered. Is t:r dan voor ons geen dubbele aan- leidir g om te toonen. dat wij warme bewondering en diepe vereering heb- ben voor koene daden, voor trouwe vriendschap, voor heldenmoedige offer vaardigheid? In velen leeft de gedachte om Sjef van Dongen te huldigenen ieder voelt er voor den dapperen jongen een blijk te geven van erkentelijkheid en bewondering. Daarom hebben enkele personen de handen ineengeslagen om de „acties die hier en daar ontkiemden; te ver- eenigen in één daadeen blijde, vroolijke ontvangst, een parade, een défilé der burgerij. Op de eerste plaats hebben een aantai autobezitters het aardig plan bedacht om Sjef yan Dongen van der» trein te halen en h«m in een stoet van met vlaggen versierde wagens naar huis te rijden. Op de tweede plaats hebben de bewoners van de Emmastraat hun geheimpje, dat nog niet verklapt mag worden. Op de derde plaats wordt er veel voor gevoeld om 's avonds aan Sjef van Dongen een aardige hulde te brengen: muziek, een lichistoet en een defiié vart vereeRtgingen en particu lieren, die hieraan willen meedoen. Aartshertog Albrecht in Den Bosch. Plechtige ontvangst. Woensdag bracht de Hongaarsche delegatie, met Aartshertog Albrecht van Habsöurg aan het hoofd, een be zoek aan 's Hertogenboscli, waar den hoofdzetel gevestigd is van het Neder). R. K. Huisvestingscomilé, om den dank te komen brengen voor de hulp aan Hongaarsche kinderen verleend. De hooge gasten arriveerden om half twaalf per trein uit Den Haag en werden bij aankomst verwelkomd door mgr. C. C. Prinsen, voorzitter en de heeren Padover, secretaris en Jos. van Mackienbergh, directeur van het Ned. R.K. Huisvestingscomité De officieele begroeting had plaats in de gereserveerde wachtkamer le klasse. In auto's door particulieren voor de plechtigheden beschikbaar gesteld, werd vervolgens naar de R. K. Lycea gereden waar Z. D. H. mgr. A. F. Diepen, bisschop van Den Bosch met het hoofdbestuur den Aartshertog aar» den ingang ontving. Het Koninklijk Muziekkorps van Goulmy en Baar 3peelde Hongaarsche en Nederlandsche volksliederen. Langs de rijen met Hongaarsche kleuren ge tooide lieve bruidjes 3chreed de stoet naar de vorstelijk versierde aula van het Lyceum die geheel gevuld was met genoodigden en belangstellenden. Mgr. Prinsen hield de openings rede. Aartshertog Albrecht sprak in har telijke bewoordingen den dank uit van het Hongaarsche volk en huldigde het R.K. Huisvestingscomilé, de pleeg, ouders en allen voor het vele aan steun, opoffering en troostende toe wijding, aan de Hongaarsche kinderen bewezen. Ook werd het woord gevoerd door Staatsecretaris dr, Sandtner, vertegen woordiger van de Hongaarsche regee ring en mgr. Janos Mészaros, vicaris generaal te Boedapest De heer Pastoor, secretaris, hield onder aanbieding van het door hem geschreven gedenkboek een toe spraak tot den Aartshertog. In den namiddag bezochten hooge gasten de kathedraal onder persoonlijke leiding van Mgr. Die pen. Om half vijf werd de Hongaarsche delegatie officieel ten stadhuize ont vangen door burgemeester, wethou ders en raadsleden. Om 6 uur ver trok het hooge gezelschap weer per trein naar Den Haag. DRUNEN. Op 15 dezer hoopt de Eerw. Frater Dositheus van Ünen, zijn gouden klooster—jubileum te vieren. Z E. was langen tijd werkzaam bij het bijzonderwijs in West lndië, doch moest destijds om gezondheidsrede nen terugkeeren. Frater Dositheus is bekend als de schrijver van het geschiedkundig ver haal in het Huisgezin: „Heldenge stalten" uit de Fransche revolutie. NIEUWKU1K. Op Zondag 12 Aug. a.s. zal onze harmonie deelnemen aan hel festival te Helvoirt, terwijl zij op Zondag 19 Aug. deelnemen aan net festival te Haarsteeg. De leden der Congregatie van O. L. Vr. besloten om gedurende een der kermisdagen een uitstapje te maken per autobus naar Ouder.bosch en omstreken. De jaarlijksche processie Heus den—Kevelaar vertrekt dit jaar op 15 Aug. a.s. Naar we vernemen is de deelname in verband met het jubeljaar hier dit jaar groot. 's BOSCH. In de Woensdag gehou den vergadering van den gemeente raad, ls het voorstel— Kuypers tot het houden van optochten tijdens de cat navalsdagen en het sluiten der caté's gedurende die dagen om 's nachts 2 uur, met 18 tegen 3 stemmen ver worpen. SPRANG-CAPELLE (V.m. Sprang). A.s Zondag des voormiddags half tien en des namiddags half zes hoopt in de Gerei. Kerk alhier op de treden Ds. Schuurman van Den Haag. In de Ned. Herv. Kerk hoopt des nam. 2 uurop te treden Ds. Mühlnickel van Waalwijk. CAPELLE. Gistermiddag werd in het voormalige Gemeentehuis te Ca- pelle de door het Prov. N. Br. Groene Kruis georganiseerde bakercursus ge opend, waaraan deelgenomen wordt door zeven leerlingen uit Sprang- Capeile en omgeving. De theoretische lessen worden ge geven door dr. Waardenburg te Sprang en mej. Verhoeven, verloskundige Waalwijk, waarna dan eenige kook- en huishoudlessen volgen. De praktijk zal geschieden onder leiding der verschillende plaatselijke geneesheeien Het doei van dezen cursus is tegemoet te komen aan het groote gebrek, dat tegenwoordig be staat aan kraam— en zuigelingen- verzorging, door hei aankweeken van goed opgeleide bakers, die na afloop van den cursus een Rijksbakerdiplcma kunnen verwerven. CAPELLE. Voor de Ned. Herv. ge- meente a. d. Loonschendijk zal a.s. Zondag des nam. 2 uur optreden Ds. Schlemper uit Waalwijk. In verband met het 20 jarig be staan van den Ned. Chr. Bouwarbei- dersbono. welk jubilé op Donderdag 16 Augustus a.s. te Nijmegen zal worden gevierd, zullen de leden der afd. Capelle dien avond de openingsrede, welke radiografisch uit gezonden wordt, ten huize van den voorzitter dezer afd den heer P. Faro, kunnen beluisteren, dank zij de wel willendheid van den heer A. L. van Wijlen te dezer plaatse, die daarvoor geheel belangeloos een radloinstallaiie beschikbaar stelt. Behalve het muziekgezelschap „Kunst na Arbeid" alhier zullen ook de Chr. Gemengde Zangver. „Hallelujah" uit Waalwijk, „Excelsior" uit Sprang, „Halleluja" uit deze gemeente en „Excelsior" uit 's Gravenmoer den op 25 Aug. a.s. te dezer plaatse te hou den landdag van den ring 'sGrevel duin Capelle van Ned. Herv. Jonge- lingsvereenigingen op G.G opluis teren. Voor de Ned. Herv. gemeente te dezer plaatse hoopt a s. Zondag des nam. half drie op te treden Ds. Louwe Kooljmans uit Waalwijk. Het muziekgezelschap „Kunst na Arbeid" zal a.s. Vrijdag 17 dezer bij gunstig weer des avonds onder leiding van zijn directeur, den heer A Christ, een concert geven in de Nieuwstraat. J.l. Donderdagavond luisterde de gemengde zangvereeniging „'tRoze- knopje" uit deze gemeente ae opening van het Nationaal Muziek- en Zang- concours te Nituwendijk (gem. Alm- kerk) op. Een vijftal nummers, w.o. de 2 nummers, waarmee de vereeni- ging volgende week Woensdag in de Hoogste Eereafd. deelneemt aan het concours te Zevenbergen, werden onder leiding van den heer N.Snijers verdienstelijk uitgevoerd. Na ieder nummer.klonk dan ook een welver diend applaus. WASPIK. Bij de N V. Scheepsbouw- werven vh. P. en A. Ruytenberg alhier, werd met goed gevolg te water ge laten het sleepschip „Adcor", laad vermogen pi,m 625 ton, in aanbouw voor den heer A. Brok te Oosterhout. Op de vrij gekomen plaats werd terstond de kiel gelegd voor een sleepschip groot pl.m. 550 ton voor rekening van den heer M. Gorissen te Visé. (B). Aan den heer J. de Ruijter en S. van Daal is bij onderhandsche aan besteding gegund het bouwen van een woonhuis voor rekening van den heer C. van den Broek alhier. RAAMSDONK. Een auto, waarin een 5-tal personen, reed aoor'n detect aar» de stuurinrichting, van den Maas dijk. Door ktachlig remmen slaagde de bestuurder er in zijn wagen nog tot stilstand te btengen voor het water. Door vrouw G. de B. is aau- giite gedaan dat zij een portemonnaie met f 28 heeft verloren. Naar we vernemen, wordt vol gende week 'n begin gemaakt met de bestrating van de Luiten--Ambacht straat. De daarvoor noodige klinkets worden reeds aangevoerd. Aan den eenen kant van den weg komt een klinkeifietspad. RAAMSDONK. De dagen voorde hippische sport zijn niet ver meer af. Op Dinsdag a.s. komen de N.S.T G. paarden uit onze provincie, in den ring voor de keuring en wordt voor deze klasse een verrichtingsproef ge houden, welke is uitgeschreven door de Prov. regelingscommissie ter be vordering van de paardenfokkers in Noord-Brabant, die voor die nummers in totaal f 650,aan prijzen beschik baar stelt. De verrichtingsproef bestaat in het afleggen van een afstand van 8 K.M., onder den man of aangespannen de afrit heeft plaats om 2 uur van 't oefeningsteriein. Woensdag is wel de dag van het groote concours, waarvoor dit jaar, ter gelegenheid van 't eerste lustrum der rijvereeniging, een bijzonder af wisselend en rijk programma is samen gesteld. Het aantal bezoekers van hier en daarbuiten zal groot zijn, doch door de regelingscommissie zijn maatregelen getroffen om een en ander een orde lijken gang te verzekerenzoo is ruimschoots voorzien in gelegenheid tot stalling van paarden en berging van fietsen, terwijl een ruime tribune op het terrein, waar ook een ver- verschingstent is opgeslagen, een groot aantal bezoekers, sport- en paarden liefhebbers, met hun dames een gezel lig zitje biedt. Als inleiding, krijgen we 's morgens om 9 uur op het oefeningsterrein eenige dressuurproeven te zien van landelijke rijvereenigingen en wordt nog een verrichtingsproef gehouden voor m c. paarden, waarvoor de Ne derlandsche vereeniging „het Leger- paard", f 250 beschikbaar stelt. 's Middags om 2 uur neemt het concours op het feestterrein een aan vang. Alleen het feit, dat we hier de edelste rassen uit ons land te zien krijgen. We noemen o.a. de stallen Doorwerth uit Arnhem, Rijks uit Nijmegen, Vos en Holman uit den Haag en Rosmalen en van den Berg uit Oss, die vertegenwoordigd zullen zijn zal velen reeds tot een bezoek trekken. Een zware kamp belooft het te worden, om in eervollen strijd de 2 zilveren kandelabres, een wisselprijs te veroveren, welke op 't oogenblik op naam staat van den heer Vos uit den Haag. Ook voor de overige nummers is de animo groot; het springnummer voor leden van rijvereenigingen en dat voor onderofficieren, telt elk niet minder dan 20 deelnemers, w.o. zelfs uit Gelderland. In totaal zijn voor ruim f 2000.— aan geldprijzen en voor een groote waarde aan kunstvoorwerpen beschik baar gesteld, terwijl door verschillende vereenigingen en belangstellenden verguld-zilveren medailles worden aangeboden. Het concours zal worden opge luisterd door ons Raamsdonks muziek korps „St. Bavo" en belooft, alles te- samen genomen, wanneer het weer meewerkt, een groot succes voor allen. Mej. A. de Bont slaagde te Lier- op, op het pensionaat, voor den cursus- huishoudkunde. Een vrachtauto van V. uit Waal wijk, kwam in de Heistraat bij het uitwijken, in botsing met een hooi wagen. De voorruit van de auto werd

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 9