„De Echo van bet Zuiden" „De £cbo van bet Zuiden' NUMMER 08. ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1928. 51e Jrg. i VIERDE BLAD. Onder voorzitterschap van den Edel- achtb. heer burgemeester Moonen, vergaderde de raad dezer gemeente gisteravond ten raadhuize. Waarnemend Secretaris de heer J. van Mierlo. Afwezig de leden B. Timmermans. H. v. d. Waerden, P. Verwiei en A. van Schijndel, waarvan de twee eersten met kennisgeving. Notulen. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Crediet Leermiddelen. Voorzitter. Nadat de agenda ver zonden was is nog ingekomen een verzoek van het R.K. Kerkbestuur alhier om een crediet voor nieuwe leermiddelen tot een bedrag van f445 voor die klas welke dit jaar bij de St. Petrusschool boven de normale sterkte is. De leermiddelen waarover men be schikt zijn niet toereikend. We zijn over. eengekomen dat men later de school- meubelen zal afstaan aan de nieuw'te bouwen jongensschool te vm. Baard- wijk. In overleg met de Inspectrlce zullen ook de leermiddelen overgaan, mits ze natuurlijk nog in behoorlijken toestand verkeeren, dat ze voor de nieuwe school bruikbaar zijn. De Raad gaat met het voorstel accoord. Verzoek van de Kynologen-Vereen. .Waalwijk en Omstreken" om een bijdrage in de kosten van de door haar te houden Hondententoonstelling. Conform voorstel van B. en W. wordt besloten f 50.voor medailles beschikbaar te stellen. 2. Voorstel tot het aangaan van een rekening courantovereenkomst met de Geldersche Credietvereeniging. Wordt overeenkomstig voorstel goedgekeurd. 3. Voorstel tot wijziging van de Algemeene Plaatselijke Politie-veror- dening. (Zie hieromtrent ontwerp-besluit, opgenomen in ons vorig nummer.) Bij art. 76 licht de voorzitter toe, dat 't een principieele wijziging'.is. De vuilnisbakken die al zeer vroeg wor den buitengezet zijn aan gedurige aan vallen van honden en jongens bloot gesteld, waardoor de straten er onbe hoorlijk komen uit te zien. Daarom is de wijziging gewenscht. 't Gemeente- personeel is opgedragen om aan hei huis waar geen vuilnisbak is buiten gezet even te waarschuwen. Roxs. Met betrekking tot die vuil niskwestie zou ik ook nog iets willen zeggen over 't vuil dat de chemische fabriek van de fa. Hoffmans afwerpt. Wat daar in de sloot wordt geworpen geeft een vreeselijke geur en alle menschen klagen daar over. Vooral met dit weer is de lucht in de om geving verschrikkelijk. Zijn er nu tegen die fa. geen strengere maatre gelen te nemen Voorzitter. We hebben een en ander al onder de oogen gezien. De inspec teur van de volksgezondheid is ook hier geweest en heeft die zaak onder zocht. Er ligt daar een hoop lijm- vleeschafval, ik geloof vanaf 1919 reeds. De fa. Hoffmans beweert dat die hoop nog waarde heeft, doordat er nog vet uit te halen is. Daarvoor heeft de fa. een installatie aangelegd van f8000.— om die zaak te verwerken. De inspecteur heeft ons geraden om ze daarvoor de gelegenheid te geven tot April 1929. Maar nu heeft de fa. Hoffmans ons laten weten dat zij voor dien tijd onmogelijk alles verwerkt kan hebben. We zullen daar nog nader over spreken. Wat die sloot betreft, U weet dat die gerioleerd wordt en dat de fa. Hoffmans, 't Polderbestuur en de gemeente ieder een derde van de kosten dragen. We zullen dan ook de verbinding met de Baardwijksche Loint verbreken door 't leggen van een dam. *'t Vuil wordt dan allemaal ten Westen afgevoerd door de^Waal- wijksche Loint Pulles. Zou U denken dat daardoor 't euvel is weggenomen Voorz. Dat is een gewetensvraag. Pulles. We mogen de industrie na tuurlijk niet tegenwerken, maar willen zij wel medewerken om aan dien toe stand een einde te maken Ik meen dat bij de verbouwing aan de fabriek een koker is geplaatst voor luchtverversching. Die koker is later ingestort en nadien is er nog niets aan gedaan. Ligt 't nu niet op den weg van B. en W. hier eens achter te zitten De menschen klagen steen en been over de lucht die daar ver spreid wordt. Voorz. Ik meende dat die koker diende voor den hoop afval te ver werken. Smolders. Neen, hij diende voor den toevoer van zuivere lucht. Voorz. We zullen 't eens onder zoeken. van Driel. Zal nu al het vuil langs Waalwijk passeesen? Voorz. Neen, 't gaat langs de Groen- steeg naar den polder. Het lid Roxs heeft gehoord dat bedoeld afvalwater van de fabrieken zuurstoffen bevat, die mogelijk scha- dalijk zouden kunnen zijn voor 't vee. Voorz. Zuurstoffen zitten er niet in, wel kalk Ik heb hooren zeggen dat de beesten dat zoo graag drinken.'t Geeft ook geen stank. Bij art. 119 (sociëteiten) licht de voorz. toe, dat de voorgestelde wijziging is opgemaakt in overleg met het be stuur der sociëteit van „de Twee Kolommen". 't Kwam nu wel eens voor dat per sonen graag bleven naplakken en dan na 't sluitingsuur ongerechtigd naar de sociteitzaal gingen. Art. 181a (hinderlijk voortbrengen van radio-muziek e. d Het lid van Loon vindt de redactie van de voorgestelde wijziging een beet je bezwaarlijk. Hij vreest nu vele over tredingen. De Voorz. geeft naderen uitleg en leest bet art. voor. (Zooals dat in ons vorig no. werd gepubliceerd. Red. Echo.) Door B. en W. zullen formulie ren worden verstrekt, waarop men een klacht invullen en indienen kan bij dit college. Het lid Pulles vraagt -hoever het woord „hinderlijk" gaat. Als men een lastigen buurman heeft en men zit des avonds met z'n radio in den tuin, dan zou bij een klacht kunnen indienen. Voorz. De klacht moet natuurlijk ook redelijk zijn. B. en W. zullen elke klacht onderzoeken. Het. kan voorko men, dat iemand met zijn radio-liefheb berijen lastig wordt. Zoo ken ik iemand die in den beginne zoo onder den in vloed van de radio stond, dat bij van 's morgens 9 tot 's nachts 12 uur bezig was. Daartegen nu moet men kunnen optreden. v. d. Geld. Slaat het enkel op radio? Voorz. Neen. op alle mechanisch voortbewogen instrumenten. Bij men- schelijke kracht komt er aan de muziek toch eens een einde. Het lid v. Loon is ook met de redac tie nog niet heelemaal tevreden. Nadat de voorz. nog eens eenige ali nea's heeft voorgelezen, gaan alle leden met de voorgestelde wijziging accoord. 4. Voorstel tot bet verleenen van een crediet voor de rioleering van een gedeelte der Loint De Raad keurt goed dat een crediet van ƒ250.40 wordt beschikbaar gesteld. 5. Voorstel tot voorloopige vast stelling van de Gemeente- en Bedrijfs- rekeningen over het dienstjaar 1927. De Voorz. zegt, dat. geen der com missieleden aanwezig is, welke belast zijn geweest met het onderzoek der rekeningen. nij leest daarna een schrijven voor van bedoelde commissie, waarin zij me dedeelt, alles in orde te hebben bevon den. Spr. brengt dank aan de commis sie voor de gedane werkzaamheden. Roxs. Kan er ook een mandaat af gegeven worden ter betaling, zonder dat B. en W. het hebben geteekend? Voorz. Dat kan voorkomen met iemand uit een andere plaats die van de gemeente een tegoed heeft. Rox. Ik ontmoette tusschen de reke ningen een bevelschrift van betaling voor de Baardwijksche Woningbouw- vereeniging, groot 25724,08, en dat niet door B. en W. was geteekend. De waarn. Secretaris geeft daarop een korte administratieve toelichting. 6. Voorstel tot goedkeuring der rekening van enkele instellingen van weldadigheid. Wordt z. li. s. goedgekeurd. Voorzitter. In de vorige vergadering is er een crediet verleend voor den aankoop van bouwgrond in Baardwijk. Door tusschenkomst van den heer Loeff is de koop tot stand gekomen Wij hebben den grond gekocht voor 4500. We hebben gepoogd ook nog 't voorste gedeelte van Klerx te koopen, maar die vraagt eventjes 15.000. Dat is natuurlijk veel te duur. Als wij rekenen dat 't gemiddeld 10 jaar leegstaat en 10 voor rioleering en 10 voor 't trottoir, dan zou de grond daar 100 per strekkenden me ter kosten. De pastoor van Baardwijk heeft natuurlijk ook belang voor de j school. Ik heb gehoord dat hij zelf j nog naar Klerx is gegaan en dat een' zoon van Klerx hem zou hebben ge zegd, dat de grond voor 12500 te koop is. Maar dat is nog veel te duur. Pulles. Is er ook nog over 't andere terrein gesproken? Voorzitter. Ik heb er juffrouw Pij nenborg over bij me gehad. Ze heeft er nog huur aan tot 1930! en zal daar voor een kleine vergoeding vragen. Ik heb ook nog naar dat andere strookje gevraagd, maar dat wil ze nog niet kwijt. Het Gasbedrijf. a.s. in het Concertgebouw te 's-Her- togenbosch zal worden gehouden Is thans verschenen. Het volgende is er aan ontleend. Dinsdag 4 September. Smolders. Mijnheer de Voorzitter. Hoewel het maar weken meer zal du ren, dat het nieuwe gasbedrijf kan functioneeren, vind ik het toch nood zakelijk, betreffende de momenteele gasvoorziening met het oude bedrijf den raadsleden, en daarmede ook de gasafnemers het publiek een en ander mede te deelen. In de rapporten betreffende den nieuwbouw, in 1927, werd er reeds op gewezen dat het ovenblok den norma len levensduur met eenige jaren had overschreden en totaal versleten was. Bij de plechtige eerste steenlegging hebben wij laten uitkomen, dat het gereedkomen van het nieuwe bedrijt dringend was, daar de gasvoorziening soms slechts met moeite was te be- heerschen, en thans moeten wij zeg gen dat de toestand de laatste weken, en meer nog de laatste dagen, zelfs cri. tiek was. De overgang van het oude naar het nieuwe bedrijf draagt daar ook eenigszins toe bij, omdat onderbre kingen noodig zijn voor demontage en het leggen van provisorische leidingen. Doch het ergste staat het ovenblok schuldig. En wel mede omdat in twee jaren geen nieuwe retorten zijn inge- bouwd. In gewone omstandigheden heeft elk jaar een inbouw plaats, zoo dat in drie jaren alle een beurt kregen. Met het oog op den nieuwbouw zijn de ze dure werken achterwege gelaten. Ondanks de uiterste krachtsinspan ning van bet personeel, het nemen van bijzondere maatregelen als het uit noodzaak niet ontsteken van de straat verlichting, het vervangen van den gasmotor door een electro-motor is de gasvoorraad meerdere dagen bene den 100 M3 gedaald, terwijl de qualiteit te wenschen overliet. Wij hopen en gelooven ook wel, thans het critieke moment gepasseerd te zijn. Wij meelden echter verplicht te zijn, U op deh moeilijken toestand te wijzen, dan is men tenminste bij een onverhoopte stagnatie tegen over rompeling gewaarschuwd. Hoe gaarne wij ook met het inwerkingtreden van het nieuwe bedrijf de gasafname zien toenemen, nog drie weken dringen wij aan op een zuinig gebruik. De toezegging is gedaan dat op 10, uiterlijk 12 September, de productie in het nieuwe bedrijf kan aanvangen. Dan is het geheel nog verre van ge reed, doch het voornaamste, een af doende gasvoorziening, is dan ge waarborgd. Hierna ging de Raad over in gehei me zitting, waarin enkele mededeelin- gen zouden worden gedaan. Des morgens om negen uur zal het Congres worden begonnen met 'n H. Mis in de kathedrale kerk van St. Jan, op te dragen door Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's-Herto- genbosch en beschermheer van het Congres. Daarna vangt om 10l/2 uur de eerste zitting aan, waarin na de openingrede van den Congres-voorzitter mr. dr. L. N. Deckers, de zeereerw. heer P. J. A. M. Grinsven, professor aan het Grootseminarie te Haaren, een inleiding zal houden over het onderwerp:„Het gewicht van 't vraag stuk uit godsdienstig, zedelijk en maatschappelijk oogpunt" Des namiddags om twee uur begint de tweede zitting. In deze zitting zullen 2 inleidingen worden gehouden De heer mr. F. F. J. B. van de Ven, kantonrechter te Hulst, zal spreken over „Positieve bestrijding van het Neo-Malthusianisme door overheid, pers en individu" waarna de heer A. H. Engels, lid van de Tweede Kamer te Leiden, het onderwerp „Woning vraagstuk en Gezin" zal behandelen. Des avonds om 8 uur zal in de groote zaal van het Concertgebouw een vergadering worden gehouden, welke niet alleen voor de congressis- en, waar ook voor de leden der plaatselijke afdeelingen van de aan 't tongres deelnemende diocesane orga. nisaties en verder voor alle katholie ken kosteloos toegankelijk is. De De zeereerw. Pater Borromaeus de Greeve zal in deze bijeenkomst spre ken over „Het ideaal van 't Cristelijk Huwelijksleven". Verder zullen hnn medewerking verleenen het Gemengd Koor der parochie van St Jacob, het St. Alphonsuskoor der St. jozefskerk en het ensemble van den Akker. Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen zal deze vergadering met zijne tegenwoordig heid vereeren. GEMENGD NIEUWS. ONBEWAAKTE OVERWEG. Een doode. Gistermiddag omstreeks half zes, heeft de trein, welke om 19.42 uit Nij megen vertrekt, even buiten Oss op een onbewaakten overweg, een kar met paard gegrepen. De kar werd totaal vernield en het paard onmiddellijk ge dood. De voerman werd 3U0 meter ver weggeslingerd. Men vond hem in be- wusteloozen toestand en zwaar gewond in een sloot liggen. IJlings ontboden geneeskundige hulp mocht niet meer baten, bij aankomst van den dokter gaf hij den geest. Woensdag 5 September. VERVOLG PROVINCIAAL NIEUWS. Opening W. W. W. De opening der W. W.W. zal ge schieden, zooals elders vermeld, met een muzikalen rondgang der harmonie St. Crispijn." Daarna zal de voorzitter van den R. K. Middenstandsbond, de heer P. W. H. Verwiei van hetbalconvan het gemeentehuis de Waalwijksche Winkel week officieel openen, waarna het concert aanvangt. Aan ruim 84 pCt. van alle woningen in Groot Waalwijk wordt bezorgd. (De samenlezers nog niet meegeteld.) Wat zegt U dat Dat eene advertentie in dus bijna alle ingezetenen onzer ge meente bereikt. En voor de omgeving is 't al vrij- wel 't zelfde, ook daar wordt de kring elke week steeds dichter toegehaald. R. K. Diocesaan Congres over het Huwelijk. in het Bisdom 's-Hertogenbosch. Het programma voor bovengenoemd Congres, dat op 4 en 5 September De tweede congresdag zal des morgens om 8 uur worden begonnen met een H. Mis op te dragen in de kapel der Eerw. Zusters Theresianen, voor de zielerust van wijlen den hoogwelgeb. heer mr. A. E. J. baron van Voorst tot Voorst, in leven com missaris der Koningin in Noordbrabant en beschermheer van het Congres. Daarna vangt om 9"/2 uur de derde zitting aan, waarin wederom twee inleidingen zullen worden gehouden. De heer C. J. Kuiper te Utrecht en mevrouw J. M. J. A. Meyer te Rotter dam, beiden leden der Tweede Kamer, zullen spreken respectievelijk over „Loonvraagstuk en gezin" en „Het vrouwenvraagstuk met betrekking tot het gezin". Des namiddags om 2 uur zal de slot-zitting plaats hebben. De zeer eerw. pater dr. A. Weve O.P., hoog leeraar aan de R. K. Handelshooge- school te Tilburg, zal alsdan een inleiding heuden over het onderwerp „Zedelijke factoren bij de opvoeding als middel ter bestrijding van het „Neo-Malthusianisme". Daarna volgt een inleiding van den zeereerw. heer F. A. H. van de Loo, professor aan het Groot-Seminarie Rijsenburg. over 't onderwerp „Godsdienstige factoren bij de bestrijding van het Neo-Mal thusianisme", waarna het Congres wordt gesloten. Elke inleiding zal worden gevolgd door een gedachtenwisseling. Nog zij medegedeeld, dat voor belang stellenden dagkaarten verkrijgbaar zijn a f. 1—Houders van dagkaarten hebben niet het recht deel te nemen aan de discussies en de stemmingen Dagkaarten kunnen worden aange vraagd bij den secretaris-penning- meester den heer Arn. J. A. van der Donck, Koningsweg 63, 's-Hertogen bosch. Het verschuldigde bedrag moet te voren op zijn postrekening No. 67087 worden gestort. RAAMSDONKSVEER. De Eerw. Fra ter Directeur, hoofd der St. Theodorus- school zal 25 Augustus a.s. onze ge meente verlaten om zich in gelijke functie te vestigen te 's Hertogenbosch. Zijn vertrek is bepaald een verlies, daar hij gedurende zijn 6-jarig verblijf alhier getoond heeft een uitstekend on. derwijzer te zijn. Door zijn tactvolle leiding en innemend karakter was hij zoowel bij ouders als bij leerlingen ge acht en bemind. Moge het Z.Eerw. wel gaan in zijn nieuwen werkkring. Bekeurd. Door de gemeentepolitie zijn alhier dezer dagen 15 bewoners bekeurd voor niet-aansluiten bij de waterleiding. Stierenkeuring. De najaarskeu ring voor springstieren zal voor deze gemeente gehouden worden te Ooster hout op 11 September a.s. voorm. 10 u. Drie mannen, die ter dood ver oordeeld waren, is 12 uur, voordat de executie zou plaats hebben, gratie ver leend, nadat dit nog een dag te voren was geweigerd. n De straf werd veranderd in levens lange gevangenisstraf. De misdaad, waarvoor zij ter dood veroordeeld waren, speelde zich als volgt af. Met hun drieën, Per^ial Taylor, Ja mes Weaver en George Thomas hadden zij een ouden man, Smith genaamd, op den avond van den 14en April van zijn geld en horloge beroofd en liem be wusteloos op den weg achtergelaten. De man overleefde dien vreeselijken avond slechts kort den 18en Mjei over leed Smith aan longontsteking, een rechtstreeks gevolg van den op hem ge- pleegden aanslag. De drie mannen betuigden hun on schuld, hielden vol, den verslagene nooit gezien te hebben en zich op den bewusten avond elders te hebben be vonden. De jury achtte hun schuld ech ter voldoende bewezen en het doodvon nis volgde. Begrijpelijkerwijs werd de tijding der gratieverleening bij do betrokkenen met uitbundige vreugde ontvangen. Taylor had juist bezoek van z'n moeder zijn jonge vrouw en zijn zuster. Zij kwamen om voor het laatst afscheid van hem te nemen. Taylor gaf zijn vrouw een witte roos en een anjer, zijn moeder eveneens een witte roos. Het oogenblik van scheiden brak aan. Tay lor leunde tegen de deur, de handen tegen het voorhoofd geklemd. „Nog 14 uur", steunde hij. Op dat oogenblik kwam de gouver neur der gevangenis binnen. Hij ver zocht de familie even in een ander ver trek te wachten. Na twintig minuten kwam hij de bezoeksters weer halen en op zuchten toon zeide hij haar „De jongens hebben gratie gekregen." Taylor danste op het hooren van hei nieuws als onzinnig door 't vertrek. Hij omhelsde zijn moeder, zijn vrouw, zijn zuster. Zijn gezicht was een en al lach, en ten laatste schaterde hij hard op. Het was alsof een doode in het land der levenden was teruggekeerd. Zijn eerste woorden waren „Ik heb het al dien tijd geweten. Tk ben onschuldig en God heeft jelui getoond, hoe on schuldig ik ben". Mevrouw Morev, Taylo'rs moeder, verklaarde later Wij moeten thans allen werken, hard werken voor onzen jongen. Zijn onschuld moet aangetoond worden. Wij moeten den man vinden, die deze misdaad begaan heeft." Wat. Weaver betreft, diens vader ver nam het nieuws het eerst door een te legram, dat hij ontving toen hij juist uit de gevangenis was teruggekeerd. Dit telegram luidde „Gratie ver leend aan James Weaver. Gouver neur Wandsworth gevangenis." Een van zijn zoons, die met hem mede was gegaan naar de gevangenis, had James verteld dat hij gratie had gekregen. Dat was een leugen, die slechts ten, doel had, hem op te beuren. Het bleek gelukkig een ware leugen te Ook Donovan was buiten zichzelf van vreugde hij het hooren van het nieuws. De rivierpolitie heeft 2-nmorgen omstreeks negen uur uit de Nieuwe Maas ter hoogte van deOude Planta ge te Rotterdam het lijk opgehaald van den 12-jarige A. B. uit Capelle- a/d IJssel, die Zondag j.l. bij het baden aldaar is verdronken. Ter hoogte van Vlaardingen is uit den Nieuwen Waterweg 't lijk opge haald van den 20-jarige C. v. d. H. van den Grondheerendijk, die Zaterdag j.l. van het motorschip Koophandel, van de firma v. d. L. op de Nieuwe Maas overboord is geslagen en ver dronken. Vet kluifje voor de schatkist. Sir George Wills, de voorzitter van de Imperial Tabacco Cy. heeft een vermogen van, voor zoover op het oogenblik kan worden vastgesteld, 10.000.000 pond sterling nagelaten. De regeering zal hiervan 4.000 000 pond sterling aan successierechten ontvangen. Tragisch geval. Woensdagavond is te Eindhoven in de St. Jorisstraat een tragische geval voorgekomen. De ongeveer 55-jarige De Echo van het Zuiden. Gemeenteraad van Waalwijk. zijn. -

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 11