IE ECHO VftM HET ZUIDEN SSTrtS "JSTJ51 r'i'SatS sra? .Slinsar.'sslsa -wm: - - No. 68. Zaterdag 25 Aug. 1928. 51e Jrg. TWEEDE BLAD. BUITENLAND. DE ONTRUIMING VAN HET RIJNLAND. AL SMITH S PROGRAMMA. Een klaarblijkelijk officieuze be schouwing van Wolff, zegt dal Strese- mann voornemens is, straks te Genève de kwestie van de ontruiming van het Rijnland weer in de onderlinge bespre kingen der ministers van buitenland- sche zaken aan de orde te stellen. Als Duitschland's eischen dienaangaande noemt Wolff de ontruiming van het geheele bezette gebied en zulks zonder politieke contra-prestaties. Dit laatste punt moet even naar voren gebracht worden in verband met 't bericht van de Daily Telegraph, dat ook in enkele andere bladen met vrijwel dezelfde strekking is vermeld, dat Frankrijk en België voor de ontruiming van de der de zone eerst komt de tweede aan de beurt wel politieke eischen wil len stellen, n.l. het instellen van een permanente internationale controle in liet Rijnland, het sluiten van een waar- borg-verdrag, een z.g. Oost Locarno tusschen Duitschland en Polen en het afzien van aansluiting van Oostenrijk hij Duitschland. Daarbij zouden als oeconomische eischen komen de mobi lisatie van een groot deel van de Da- wes-obligaties en inlossing van de bankbiljetten, die in den oorlog in Bel gië uitgegeven zijn. Stresemann's or gaan noemt deze eischen zelfs geen be spreking waard. Wij weten niet of de publicatie van de Daily Telegraph en andere bladen inderdaad een proef ballonnetje is geweest. Te Berlijn acht men haar echter belangrijk genoeg om er dadelijk stelling tegen te nemen en dat is te begrijpen. Men is, wat den eersten eiscli betreft, al tenauwernood genegen zich te schikken in het inves- tigatierecht van den Volkenbond en ziel in een permanente controle een on duldbare aantasting van zijn soeverei niteit. Ten aanzien van 't tweede punt weigerl men blijvend genoegen te ne men met de landsgrenzen, die Oost- Pruisen van de rest van het land ge scheiden houden en kan men dus geen verplichtingen aangaan, die met een berusting in die grenzen gelijk zouden staan. Het derde punt is geregeld in de vredesvoorwaarden, doch de drang om deze juist op dat punt te wijzigen neemt vooral in Oostenrijk, steeds toe. Daar tegenover is het een onbegonnen werk van Duitschland te eischen, dat het nog eens een extra-grendel op de toch nog steeds gesloten deur zal aanbren gen. Wat men van Fransche zijde ook voor deze eischen mag hebben aan te voeren, dat Duitschland ze zal inwilli gen, zal men ook daar niet verwachten. Intusschen is het vraagstuk thans weer druk aan de orde. Elders in dit blad leest men te dien aanzien ook nog een verklaring van Engelsche zijde, dat Duitschland ten opzichte van het ont- ruimingsvraagstuk niet op steun van Engeland behoeft te rekenen. Na de opmerkelijke toenadering van de Fran sche en Engelsche politiek in den laat. sten tijd zal men daar te Berlijn ook wel niet op gerekend hebben. Al Smith, de Democratische candi- daat voor het presidentschap der Ver- eenigde Stalen heeft gisteren zijn pro gramma ontvouwd. Dit is in zooverre merkwaardig, dat het eenigszins af wijkt van de richtsnoeren, die het par tijcongres heeft aangewezen. Dit durf de zich nog niet geheel van het drank verbod losmaken. Al Smith, die zich als goeverneur van New York al eer der als tegenstander van de huidige drankwetten had leeren kennen, heeft zijn opvatting echter niet verloochend en gezegd, dat er aan dit stelsel een eind moet komen. Afgezien van het ha- lelijke, dat er voor ons ligt in alle soort verbodsbepalingen, die slechts dienen moeten om andersdenkenden te dwin gen in te gaan, hebben de Amerikaan- sclie drankwetten het groote moreele nadeel, dat zij aanleiding geven tot een algemeene ontduiking en de daar uit noodzakelijkerwijze voortvloeiende vermindering van eerbied voor wet en gezag in het algemeen. Menig voor stander van beperking van het drank gebruik is dan ook in den loop der jaren tot de overtuiging gekomen, dat de weg, dien men in de Ver. Staten heeft ingeslagen met het 18e amende ment, niet de juiste is. De drankbestrij ders in de Vereenigde Staten makep echter zoo'n groot kabaal tegen ieder, die hun leer durft aan te tasten, dat er groote moed en een vaste positie als die van Smith toe behoorden om ge matigder denkbeelden te propageeren. De Democratische candidaat voor hel Amerikaansche presidentschap is daar om nog niet blind voor de gevaren van het alcoholisme. Hij wil dan ook den staten zelf het recht geven een maxi mum percentage voor alcoholhoudende dranken vast te stellen, waarbij zij ge bonden zullen zijn aan door het con gres bepaalde grenzen. Een soort refe rendum, zou, als wij het goed begrij pen, moeten uitmaken in hoeverre het volk de verandering wenscht. Dat is echter van later zorg; voorloopig is Al Sinith nog slechts candidaat en staat het nog lieelemaal niet vast, dat hij Hoover in den strijd voor het presi dentschap zal verslaan. Het feit ech ter, dat hij het vraagstuk van het drankverbod dat bij den vorigen verkie zingsstrijd voor taboe gold, mede tot inzet van den verkiezingsstrijd maakt, diende hier te worden gereleveerd. Hoover is verbodsman. Een ander belangrijk punt, waarop Smith vierkant tegen de Republikeinen stelling neemt, is de inmenging in de zaken van andere Amerikaansche sta ten. Onder het régime van Wilson, zei Smith, genoten de Vereenigde Staten niet slechts de vriendschap, maar de eerbiedige bewondering van de volken der wereld; thans echter zien wij de onmiskenbare blijken van zeer ver breiden argwaan jegens ons en van een onvriendschappelijke gezindheid, vooral onder onze Midden- en Zuid- Amerikaansche buren. De Republikei nen zijn namelijk afgeweken van Elihu Root's uitspraak, dat de soevereine rechten der zwakkere buren geëerbie digd dienen te worden. ,,De toestand in Nicaragua", zegt Smith, „is een opmer kelijk blijk van ons afwijken van deze moraal." Dat er troepen naar Nicara gua gezonden zijn zonder toestemming van het congres maakt de fout van het Republikeinsche bewind nog grooler. Smith is voorstander van het handha ven van de Monroeleer, maar deze mag geen voorwendsel zijn voor inmenging in zuiver binnenlandsche zaken van kleine, doch soevereine staten. Mei recht wees de Republikeinsche candi daat er op, dat de houding van de Ver eenigde Staten een ongunstigen invloed uitoefent op de pogingen tot bestendi ging van den vrede en het buiten de wet stellen van den oorlog. Coolidge's leer, dat de persoon en het eigendom van den Amerikaanschen burger deel uitmaken van het nationaal domein, zelfs wanneer zij zich buitenslands be vinden, tezamen met de ongebonden interventie in de binnenlandsche za ken van Midden-Amerikaansche staten, kunnen anderen landen een voorwend sel geven om imperialistische politiek goed te praten en moeten de uitwer king van verdragen als dat van Kei log verminderen. Na aldus het werk van het huidige bewind ten bate van den vrede te heb ben afgekamd, beloofde Smith, als hij gekozen wordt, een eerlijke poging te zullen wagen om den oorlog inderdaad in den ban te doen, m.a.w. hij zal de internationale vredespolitiek van zijn Republikeinsche voorgangers voortzet ten, doch trachten ook in de Ameri kaansche politiek naar de leer te han delen, die voor Europa aangeprezen maar in eigen werelddeel tol dusver niet gevolgd werd. Natuurlijk zegde Smith steun toe I aan den landbouw. De boeren zijn over de huidige regeeringspolitiek ont stemd en, al tracht Hoover hen in het gevlij le komen, uil die ontevredenheid, die al jaren voortduurt, valt voor de Democraten nog wel stembuswinst te halen. In het douanestelsel wil Smith echter geen verandering brengen; op tariefswijzigingen ten voordeele van den landbouw behoeven de boeren dus ook van zijn kant niet te hopen. Ook in de immigratiewetten zal Smith als president geen wijzigingen van beteekenis brengen, al belooft hij enkele hardheden te zullen wegnemen en al wil hij trachten een beteren maat staf te vinden voor het vaststellen van de quota dan do cijfers van 30 jaar ge leden. De groote punten van verschil met de Republikeinen blijven dus 't drank verbod en de interventie in Nicaragua. De verkiezing der kiesmannenzal straks moeten leeren of de afkeer van het Amerikaansche volk tegen beide i maatregelen groot genoeg is om (le verkiezing van Smith te verzekeren, en na acht jam toB lUquiblikeinsch be wind, de Democraten weer aan het roer te brengen. en bestuursleden van het jubileerende Kon. 's Hertogenbosch' Mannenkoor, alsmede directeuren en bestuursleden van de Kon. Zuidelijke Mannenkoren uit Maastricht en Eindhoven officieel ten stadhuize worden ontvangen. SPORT. Voetbal. W. S. C. A.s* Zondag zal op het W. S. C.- terrein de return-wedstrijd gespeeld worden tusschen de vereenigingen W.S.C.-Waalwijk. Niettegenstaande de eerste ontmoe ting in een overwinning voor W.S.C. mocht eindigen, zijn wij benieuwd wat de uitslag van deze returnwedstrijd zal zijn. Het W.S.C. elftal heeft verscheidene veranderingen ondergaan, hetgeen echter geen verslechtering bleek te zijn, althans werd Zondag jl, tegen het sterke N. O. A. D. II gelijk ge- van laatstgenoemde vereeniging aan den Parrallelweg. HEUSDEN. A.s. Zondag gaat Juliana naarH.V. V. te Haarsteeg, om aldaar deel te nemen aan het door die vereeniging uitgeschreven voetbahtournooi. KORFBAL. WAALWIJK. W. E. K Zaterdag speelde W. E. K. haar laatsten competitiewedstrijd en wel tegen Philips te Eindhoven. W. E. K. is volledig terwijl Philips eenigeinvallers heeft. De geheele wedstrijd droeg een vriendschappelijk karakter, wat de uit slag ook wel te zien geeft. Direct na den aanvang begint Philips het offensief en de eerste 5 minuten weten onze verdedigers geen raad. Daarna komen ze er beter in en blijven de vlugge Phllipsspelers goed bij. Herhaaldelijk is het W.E.K. doel in gevaar, maar door veel pech gaat de bal telkens over. Ook het midden en lijk gespeeld (2—2.) Dal ieiKens uvc. ..c> Wij vertrouwen dat vele voetballief-1 doeivak leveren goed werk. W. E. K. hebbers a.s. Zondag op het W.S.C.-1 was over het geheel in goede conditie, terrein aanwezig zullen zijn, daar men I de rust beginnen onze W.E.K. van een spannenden en pittigen wed strijd overtuigd kan zijn. De wedstrijd vangt aan om half 3. JULIANA. Zondag a.s. zijn door Juliana groote Bekerwedstrijden uitgeschreven die gezien de deelnemende vereenigingen spannende ontmoetingen beloven te worden* Om 2 uur treden in den strijd D. O. S. B. Oorinchem en Juliana Waalwijk. Beide vereenigingen hebben elkaar nog nimmer ontmoet en zijn wij benieuwd naar den uitslag van dezen wedstrijd. Om 3 uur de plaatselijke ontmoeting H.E. C. 1—R.W. B.I. Het is reeds een heele tijd geleden dat deze vereeni gingen elkaar hebben ontmoet en zullen de supporters van beide ver eenigingen wel aanwezig zijn ter aan moediging hunner favorieten, en met spanning wachten wij at welke ver eeniging zich in de finale zal plaatsen. Om 4 '/a uur de finale omeersten en tweeden prijs. Tegen het begin der competitie komen alle vereenigingen zoo sterk mogelijk in den strijd en staan den voetballiefhebbers weer enkele mooie wedstrijden te wachten. BINNENLAND. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft het gevoelen van Ged. Staten der provinciën gevraagd om trent een door B. en W. van Leiden aanbevolen wijziging van de Ge- QUICK. Om den Miss Blanche-Beker. Heden Zaterdagmiddag, wordt de derde wedstrijd gespeeld van het tournooi om den Miss ölanche-beker. Ook voor dezen wedstrijd heeft Quick I wederom een waardig tegenstander n.l. het sterke NOAD 11 uit Tilburg. De reserves van de Zuidelijke kam pioenen komen met eer. sterk elftal naar Waalwijk, zoodat we wederom lui teekenen van vermoeidheid te geven en al spoedig weet Philips 2 maal te doelen. Het spel blijft verder heel kalm, een paar goede aanvallen van W.E.K. weet Philips makkelijk te keeren zoodat zonder tegenpunt W.E.K. het einde hoort fluiten. A.s. Zondag gaat W.E.K. een vriend- schappelijken wedstrijd spelen tegen B. K. C. Breda. N. E. O. SPRANO. Nu de competitie-wedstrijden voor onze Korfbalvereenlging „N. E. O." achter den rug zijn, gaat zij op haar terrein groote tournooi-wedstrfiden organiseeren, waaraan een 10 tal ver eenigingen zullen deelnemen. Voor deze wedstrijden worden een drietal prachtige, prijzen beschikbaar gesteld o.a.1ste prijs een prachtige Zilveren korf; 2e prijs een Zilveren Lauwerkrans en 3e prijs een zilveren medaille. De eerste wedstrijd wordt Zaterdag gespeeld en krijgt N.EO. als tegen- partij het sterke B. L. E. I. uit Geer- truidenberg op bezoek, wat voor onze club reeds een zware partij zal worden. Aanvang van dezen wedstrijd 4 uur. Wij hopen dat velen deze tournooi- wedstrijden zullen bezoeken, teneinde N. E. O dat met zooveel succes de competitie—wedstrijden eindigde, in hare groote kosten finantieel testeunen. DUIVENSPORT. NIEUWKU1JK. Zondag j.l. hield de postduiven vereniging „G. V. V." een wedvlucht vanuit Noyon. De prijzen werden als volgt behaald H. Klevits 1, 2, 3. 8; A. Coolen 7, Th. van Eethen 4, 5, 6, 9. - - Zonder schriftelijke toestemming is eenige overname uit deze rubriek verboden. Brieven en bijdragen voor deze rubriek te zenden aan OOM WIM, De Echo van het ZuidenWAAL WIJK. Lieve Nichtjes en Neefjes. Ik kom jullie nog eens even herinne ren aan onze afspraak. Je hebt nou vacantie en dan worden de boeken en „ons hoekje" nogal licht vergeten, maar denkt er aan dat voor volgende week Zaterdag je opstelletje binnen moet zijn. Wie later komt vindt de deur gesloten. Vandaag plaats ik al 't opstel van een van m'n vrienden, over „Napoleon I." Dat moeten jullie maar eens goed lezen, Zoo verwacht ik er nog meer. Ik tel onder mijn lezers toch nog zooveel trouwe vrienden hé Daar heb je Piet, Cupido, Henk, Ton, Bastiaan, Koos en niet te ver geten de nichtjes, Marie, Lily, Jo en weet ik hoe ze allemaal heeten 1 Ik vertrouw spoedig iets van jullie te hooren. Veel hartelijke groeten van jullie aller OOM WIM. Correspondentie. Piet, R'damProficiatIk las dezer dagen dat je geslaagd bent in Utrecht. En Evert ook? Ga je 1 September naar den Haag? Vóór dien tijd schrijf ik nog wel. Cupido. Wel. m.'n jonge vriend, hoe gaat 't jou? Ik heb in langen tijd tot vermeerdering van het getal raads leden, waarvan kostenbesparing het gevolg zal zijn. De Zingende Zuidelijke Zangers. Bij het Zangersfeest te 's-Hertogen- bosch op 2 Sept. a.s. zullen directeur niets meer van je gehoord. Zeker druk aan 't studeeren hé Ja Cupido, je bent nu op een leeftijd dat er flink moet worden aangepakt, wil je althans iets bereiken in de maatschappij. Als je een half uurtje kunt vinden, schrijf me dan eens. Groet ook je huisgenooten hartelijk. Marie v. d. B. Hoe is 't met je H.A.studie, Marie? Zul je nog dit jaar examen doen? Dat zal nog wel te vroeg zijn vermoed ik. Laat nog eens iets van je hooren. Succes met je arbeid en je studie. Later meerDag. Bastiaan D., Sprang. Jij bent zoo ongemerkt uit m'n gezichtskring ge raakt, Bastiaan. Hoe komt dat? Je weet toch wel vriend, dat ik vooral in studeerende jongens altijd veel belang stel. De schooldeuren zijn nog een paar weken gesloten en dan kun je er toch wel een uurtje afnemen om me eens iels van je te vertellen. Wil je ook Koos van me groeten? Voor jou de stevige vijf. Tot ziens. Wereldreis van Professor Weetgraag, slimme Jochem en Tipple, de poes. 156 Dat was een schrik! Professor Grijs En Jochem raakten van de wijs Moest men nu poes maar achterlaten, Die vast verdwaald was in de straten 157 En Weetgraag wist geen raad te schaffen. Doch stil, daar stond een hond te blaffen mw van dit tournooi in°een gelijk spel eindigden. Deze wedstrijd welke geleid wordt door de heer van Eggelen uit 's Bosch vangt aan om vijf uur. Morgen, Zondag, om half drie speelt Quick I een vrlendschappelijken wed strijd tegen W. S. C. I op het terrein Bij een der koffers. Vreemd geval Wat dat, dacht Jochem, wezen zal 158 De drie bij 't reisgoed weergekomen, Ze hadden dra het geluid vernomen I Van Tip, die in het koffer zat, Professor dacht: Hoe vreemd is dat! 159 Het koffer deed men vlug nu open, En poesje kwam er uit gekropen. Wat waren ze alle vier nu blij 1 Maar Tip het meest; die was weer vrij 160 Nu vlug dan naar 't station gegaan, Waar zeker wel de trein zou staan. Gelukkig, 't was nog niet te laat. Stap in," zei Grijs, „maakt voort, hij gaat!" 161 Maar nauw'lijks waren ze gezelen, Of Weetgraag riep„lk heb vergeten Te vragen of met dezen trein, We komen, waar we moeten zijn." 162 De chef gaf echter reeds het sein En in beweging kwam de trein. Het drietal zat versuft te kijken Waar ging het heen: 'tzou spoedig blijken. 163 Met groote snelheid ging de trein Langs steden, dorpen, groot en klein. De conducteur verscheen. „Dag heeren lk kom de kaartjes controleeren.* 164 Grijs sprak: „Mijnheer, 'kwou wel eens weten BURGERLIJKE STAND. WAALWIJK. Geboren Mlaria H. (l.v. M. Sulsters en J. van Gorkum. Cornelia A. z.v. J. A. Ver hoeven en C Klerks. Jenny A. M. (l.v. A. M. Schoep en J. A. glimmens. Catharina W. M. (l.v. W. C. Raak en M. W. van Bentem. Antonius J. z.v. Ch. Hamers en G-. A. van Drunen. Zijn we in den goeden trein gezeten De Niagara gaan we zien, Zij we al vanavond daar misschien 165 Het antwoord luidde: „Neen, oneen, Naar 't verre Westen gaan we heen. De reis duurt nog drie heele dagen Gij hadt wat eerder moeten vragen." Wordt vervolgd. MANNEN VAN BETEEKENIS. Napoleon I. Napoleon 1 Bonaparte, de bekende keizer der Franschen, was de tweede zoon van Charles Bonaparte, een advocaat, en Laetitia Ramelino. Hij werd geboren in 1796 te Ajaccio. Zijn militaire opvoeding genoot hij eerst op de krijgsschool te Brienne, vervolgens op de Hoogere krijgsschool te Parijs, waarna hij luitenant werd bij de artillerie. Tijdens de revolutie onderscheidde hij zich als bataljons commandant bij het beleg van Toulon (1793), als brigadecommandant inden Italiaanschen veldtocht in 1794 en volgende jaren. Toen hij in Parijs terugkwam, werd hij het voorwerp van algemeene vereering. Zijn eer zucht groeide met zijn succes en hij was vast besloten zich onmisbaar te maken. Om meester van Frankrijk tewor- den", heeft hij in zijn „Mémoires" geschreven, moest het Directoire (de toenmalige regeeringsvorm van Frank- rijk) tegenspoed ondervinden in zijn afwezigheid, opdat zijn terugkomst de overwinning zou brengen onder WAALWIJK.

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 5