Dames- en Heerenhapper zijl JET iilir iMiersM 69, - 's Bosch. Champea Heeren- en Hinderhleedmg Magazijn Je Adelaar", Hel adres voor Ie klas Vakkundige bediening. Rondbreimd$hines. Adrianus P. z.v. A. J. van den Houdt en A. M. van den Broek, Antonia J. d.v. E. Smink en J. J. v. d. Aa. Overleden Gerardus Mpsaelveld, 1 j. Hen - drina Willems, 43 j., eclitg. C. N. v. d. Wiel. 1 Johannes M. Mandemakers, 2 jaar. Anna M. v. d. Hammen, 83 jaar, wed. van H. van Heijst. Huwelijks-aangiften Hermanns H. Meeth, 32 j. en Catha- rina P. van Helvoirt, 24 j. Adrianus van Dongen, 27 j. en Maria P. van Bla de], 20 j. Johannes v. d. Waals, 27 j. en Geertruida H, van Leersum, 24 jaar. Gehuwd Marin us J. Waarts, 26 j. en Sijntje J. van Gijzel, 20 jaar. Ingekomen personen: H. Schut, van Almelo. Wed. W. J. Duquesnov en gezin, van Oss. J. J. M. E. van Beijnen, van Boxtel E. C. M. Verschuren, van Oss. J. Opperman en gezin, van Loon-op-Zand. G. Treffers, van Breda. A. Meu- lendijk, van Xuenen c.a. J. C. Hoe- venaars van L.-o.-Z. A. A. Spuij- broek, van Sprang-Capelle. H. J. M. Taskin, van Millingen. H. H. v. Lier, van Maastricht. Vertrokken personen P. Thomassen en gezin, naar Mas- soix. M. A, A. de Groot, naar Mil lingen. .T. A. v. d. Ven, naar Oister- wijk. P. M> Vos, naar Tilburg. L. Leijtens, naar Eindhoven. G. M. Beerens. naar Engelen. C. J. Korst, naar 's Bosch. J. C. Pullens, naar Valkenswaard. Fr. .T. Boers, naar Maastricht. G. F. .T. Honselaar, naar Den Haag. GEMENGD NIEUWS. Vier gevangenen ontsnapt. Uit de bijzondere strafgevan genis te Scheveningen. In den afgeloopen nacht hebben 4 gedetineerden van de bijzondere straf gevangenis te Scheven ingen zij la gen als t.b.c.-lijders in een ziekenzaal tje in het gevangenisgebouw, waar zij als veroordeelden wegens diefstal met braak waren ingesloten tot het onder gaan van straffen van 1 tot 5 jaar kans gezien daaruit te ontvluchten. De bedoelde inbrekers-uitbrekers zijn de 23-jarige F. F. v. d. M., de 25-jarige M. v. d. B.. de 26-jarige J. K. en de, 27- jarige J. G. Zij lagen met hun .vieren in het ziekenlokaal op de tweede ver dieping, waarvan de ramen met tralies zijn afgesloten. Zij hebben een van deze tralies weten door te zagen en een an der stuk, dat hun nog in den weg zat, weten te verbuigen. Dit is op zichzelf al een kras stukje, daar de tralies ge vormd zijn uit T ijzer ter breedte van ongeveer 4 c.M. en ter dikte in door snee van 4 c.M. Deze tralies, beginnen de ongeveer op manshoogte, sluiten met een boog liet raam af, dat boven in den muur, tot aan het plafond is aangebracht. Het dient om de zieken kamer behoorlijk te ventileeren. De ver ticale stangen van dit traliewerk zijn op enkele plaatsen door horizontale stangen verbonden om te verhinderen, dat door verwringing een opening wordt gemaakt, waardoor een ont vluchting zou kunnen geschieden. Dat deze niettemin is gelukt, is daaraan te wijten, dat zij de beschikking over een ijzerzaag moeten hebben gehad. Op twee plaatsen althans waren de tralies n.l. juist bij een kruispunt van een horizontalen en een verticalen stang, doorgezaagd, waarna de stangen tot het volgende kruispunt waren doorge bogen, juist voldoende ruimte latend om iemand van weinig omvang en dat waren de betrokkenen door te laten. De plaatsen, waar de stangen waren doorgezaagd, had men vetge maakt, hetgeen het zagen ongetwijfeld heeft vergemakkelijkt. Dit vet was klaarblijkelijk overgebleven uit de jus van het middagmaal, dat de heeren gis teren hadden genuttigd. Intusschen is het een hoogte van ongeveer 2 M. waarop zich het gat be vindt, dat de ontsnapping mogelijk heeft gemaakt. Om dat te bereiken en met name om het zagen te vergemakke lijken, hebben de uitbrekers vermoede lijk 1 of 2 ijzeren kribben, die tot hun nachtverblijf behoorden, overeind ge plaatst. De kribben hebben zij weer be hoorlijk op haar plaats gezet, want toen de, ontvluchting ontdekt werd zagen de bedden er uit, alsof de pa tiënten er nog netjes in lagen. De bewakers, die 's nachts toezicht op de ziekenkamers houden, waarbij zij zelf daarbuiten blijven, wisselen el kander om de twee of drie uur af. De dienstdoende bewaker moet 's nachts elk kwartier langs de ziekenkamers gaan om zich door het zijwaarts schui ven van een gordijntje (aan de buiten zijde dus) te overtuigen of alles daar binnen in orde is. Er brandt dan ook doorloopend licht. Of echter in den afgeloopen nacht deze ronde elk kwartier inderdaad vol geus voorschrift is geschied, valt, ge zien de omstandigheden, moeilijk vast te stellen. Iiilusschen zijn de drie be wakers reeds aan een verhoor onder worpen. Toen 0111 zeven uur vanmorgen de 4 verpleegden gewekt werden, lagen zij oogenschijnlijk nog te bed. De bewa ker is toen de kamer binnengegaan om hen wakker te schudden. Groot was zijn verbazing toen hij bemerkte, dat geen van hel viertal meer aanwezig was. De man waarschuwde onmiddel lijk den directeur van de gevangenis die onmiddellijk een voorloopig onder zoek liet instellen en den commissaris van politie Kramer van het gebeurde verwittigde. De heer Kramer leidde verder met assistentie van eenige inspecteurs en agenten, waarbij men voorts gebruik maakte van eenige politiehonden, het onderzoek. Daaruit is o.m. duidelijk geworden hoe de uitbrekers, na het ziekenzaaltje (e hebben verlaten, uit het gevangeniscomplex moeten zijn ontsnapt. Van de ziekenkamer af kon den de uitbrekers op een buitengang komen ter breedte van IJ M., welke gang wordt afgesloten door den gevan genismuur. Om op dien muur te komen behoefden zij geen bijzondere moeite te doen. Wel echter moeten zij acroba tische toeren hebben verricht om er af te komen. De muur zelf is ter plaatse wel 9 M. hoog. Een sprong van deze hoogte is levensgevaarlijk. De normale hoogte van den muur is echter niet meer dan 4 M. en de! plaats waar de hooge muur op den lageren overgaat, is verbonden door een boogvorm waarvan het zich laten afglijden wel zéér gewaagd, doch niet onmogelijk is. Ongetwijfeld hebben de uitbrekers dan ook die glijpartij ver richt, en dat glijden moet met een aan vallen grenzende dus flinke snel heid zijn gegaan. Ter toelichting zij hier medegedeeld dat de bovenkant van den muur den vorm heeft van een halven bol, die bovendien smal en glad is, zoodat men er moeilijk kan loopen. Het viertal is dan ook eerst achter waarts van den hoogen naar den lagen muur gegleden, om daarna met spron gen voorwaarts glijdend, dat zij spron gen gemaakt hebben is gebleken uit de plaatsen, waar hun hakken sporen op den muur hebben achtergelaten 't overige deel van den rit over den muur af' te leggen, totdat zij op een geschikt punt waren beland om den beganen grond aan den buitenkant van de ge vangen is te bereiken. Wat overigens van de uitbrekers nog werd aangetroffen was slechts eenig ondergoed n.l. een ouderbroek, een borstrok, een hemd en een paar sokken blijkbaar door één van het viertal de Fransche vlag." DU was dan ook de ware reden van de expeditie naar Egypte (1798—99), die bekend ge worden is door den slag bij de Pyramiden. „Bedenk, dat 14 eeuwen op u neerzien 1' moet hij bij die ge legenheid tot zijn soldaten gezegd hebben. Tijdens de expeditie maakte het Directoire zich gehaat door het sluiten van een groote leening en door de invoering der conscriptie. Bij zijn terugkeer was de gelegenheid gunstig voor een staatsgreep, die hem eerste consul maakte (9 Nov. 1799). Ook zijn tweede Italiaansche veldtocht (1800) was een succes en na den vrede met Engeland te Amiëns (1802), wist hij te bewerken, dat men hem voor levenslang tot consul benoemde. Zijn bestuur kenmerkte zich door vele despotische maatregelen, zooals het weer invoeren van de slavernij in de koloniën, de executie van den hertog van Enghien, het proces van Generaal Moreau, de verbanning der Konings- gezinden, zijn optreden tegenover den Paus e.m.a. Daar staan echter vele prijzenswaardige daden tegenover: het „Code Napoléon" maakte aan vele wantoestanden een einde. Hij wist op een energieke wijze de orde terug te doen keeren in de departementen en koos de bekwaamste mannen van alle partijen in den Staatsraad, zonder op hun afkomst te letten. Ten slotte werd hem, den 18cn Mei 1804, de keizerlijke waar digheid opgedragen. Slechts enkele personen in de openbare lichamen verzetten zich hiertegen. Terstonds omringde de keizer zich met een hofhouding, welke voor die derBour bons niet behoefde onder te doen. Den 2en December 1804 werd hij door den paus gewijd, maar hij zette zichzelf de kroon op het hoofd en daarna de tweede op het hoofd van zijne gemalin Josephine, weduwe van Generaal de Beauharnais. Na zooveel jaren van binnenlandsche woelingen en buitenlandsche strijd, had Frankrijk meer dan ooit behoefte aan vrede, maar Napoleon kon het dezen niet geven. Reeds in 1803 was hij den krijg opnieuw begonnen tegen Enge land, Oostenrijk en Pruisendoor nieuwe overwinningen moest hij zich handhaven. Hij gevoelde echter spoe dig, dat hij zich tot het vaste land moest beperken, behaalde een over winning bij Austerlitz, die gevolgd werd door den vrede van Pressburg. Duitschland onderwierp zich echter niet, waarna hij de PrHisen versloeg bij Jena en Auerstadt. Om den Engel- schen handel te fnuiken vaardigde hij het Continentaal Stelsel uit (1806), waarbij aan het vaste land alle handel met Engeland verboden werd. Uit de vaderlandsche geschiedenis weten we, welke droevige gevolgen dit had voor ons land. Vervolgens streed hij tegen de Russen, die hij versloeg bij Eylau en Friedland. Bij den vrede van Tilsit (1807) werd Europa als het ware in een Fransch en een Russisch deel ingedeeld. Maar hfl was er de man niet naar om daarmee genoegen te uitgetrokken. Dit werd op bet dak ge vonden. De Belg .1. Geudans, één der vier gevangenen die in den nacht van Dins dag op Woensdag uit de bijzondere strafgevangenis te Scheven ingen wis ten 1e ontsnappen, bevindt zich thans weer achter slof en grendel. Omstreeks half tien Donderdagavond sloot zicli de deur van de arrestantenbewaar plaats op liet hoofdbureau van po litie weer achter hem. Zijn arres tatie heeft echter heel wat voeten in de aarde gehad. In den vroegen mor genstond werd de man reeds ontdekt en eerst tegen den avond slaagde men er in, hem te arresteeren. Belangrijke aanhouding. In den nacht van 6 op 7 Augustus is diefstal door middel van insluiping gepleegd, bij de firma Spruyt van Riet schoten in de Veenestraat te 's-Graven- liage, waarbij voor ongeveer 1900 gul den aan dameskousen e.d. is meegeno men. De daders bleven tot nu toe onbe kend. Intusschen kreeg de Amsterdam- selie politie j.l. Zaterdag bericht, dat te Amsterdam iemand met. luxe-kou sen in café's ventte, hetgeen liaar in verband met den Haagschen inbraak aanleiding gaf, den betrokkene uit te noodigen, even mee naar 't bureau te gaan voor het verschaffen van inlich tingen. De kousenverkooper bleek te zijn de 25-jarige koopman A. F. F. T., sinds Februari wonende te Amster dam en vóór dien Ilaagsch ingezetene, maar bovendien geen onbekende van de politie. Bij een huiszoeking in zijn woning trof men een 40 paren nieuwe kousen aan, waarvan T., opgaf ze van een ander te hebben gekocht. Toen kort daarop de z.g. leverancier aan de woning van T. verscheen en daar van de huisgenooten vernam, dat T. door de politie was aangehouden, verdween hij met de grootst mogelijke snelheid. De Amsterdamsche politie achterhaalde echter spoedig den man, die in Den Haag in een pension bleek te wonen. Een koffer had hij aan het station te Amsterdam in depot gege ven. Het onderzoek dat verder in samen werking met een inspecteur van de Haagsche politie werd geleid, bracht daarna aan het licht, dat ook de twee de aangehoudene, de 28-jarige koop man P. J. S., in het bezit was van, een groot aantal dameskousen, waarvan hij er inmiddels verscheidene had ver kocht voor 50 cent per paar, terwijl de winkelprijs schommelde tusschen 4J en 7 gulden per paar. Het tweetal is Zaterdag naar Den Haag overgebracht. Met de aanhouding van 8. heeft de politie zeker een goede vangst gedaan, want vingerafdrukken, op hem geno men. kwamen volkomen overeen met lie, welke waren aangetroffen op goe deren in het magazijn van de firma Zijlstra in de Wagenstraat te 's-Gra- venhage, waar op 20 Juni j.l. diefstal is gepleegd. Een paar meter stof, in bezit van S. aangetroffen, bleken uit dat magazijn afkomstig te zijn. De politie zette haar onderzoek ijve rig voort en daarbij werd, haar duide lijk, dat de vingerafdrukken van S. mede overeenstemden met die, welke in een bvouteriezaak te Amsterdam na een aldaar gepleégden inbraak zijn aangetroffen. Bij deze inbraak was voor ongeveer 500 gestolen. S. leefde op vrij royalen voet en had aan verscheidene dames surprises ver schaft in den vorm van paren fonkel nieuwe kousen. Voor deze dames was het wel een groote teleurstelling, dat zij die kousen moesten afstaan aan de politie, nadat deze haar had verteld, dat ze klaarblijkelijk van diefstal af komstig waren. S. en T. zijn thans beiden in voor nemenweldra zette hij zijn oorlogs politiek voort: expeditie naar Spanje, nlijving van Holland en een deel van talië, tocht naar Oostenrijk, waarna hij huwde met de aardshertogin Maria .ouise, en tenslotte de noodlottige ocht naar Rusland (1812). Na den jrand in Moskou en den tocht over de Beiezina leed zijn sterk verminderd eger de nederlaag in den Volkeren- slag bij Leipzig (1813). Toch was zijn rracht nog niet geheel vernietigd. Na de slagen bij Lützen en Bautzen werd tem zelfs een voordeelige vrede aan geboden, dien hij evenwel weigerde. )e strijd werd nu verplaatst naar Voord-Frankrijk, waar hij na eenigen tijd gedwongen werd zich over te jeven (1814). Hij werd nu naar het eilandje Elba verbannen, terwijl met Lodewljk XVIII het Huis der Bourbons werd hersteld. In Februari 1815 ont snapte Napoleon van Elba en trok op naar Parijs, waar hij den 20en Maart aankwam. Na een overwinning te igny (16 Juni) werd Napoleon ver slagen bij Waterloo (18 Juni), daar e Pruisen versche troepen in 't veld brachten, toen zijn leger reeds was afgemat. Hij werd nu naar St Helena verbannen, waar hij 6 jaar later aan een maagkwaal overleed (1821). Ouders, lezen ook Uw kinderen ons Jeugdhoekje loopige bewaring gesteld. In 1910 ingeslapen in 1928 onUoaakt. Te Johannesburg is Zondag in een sanatorium een vrouw ontwaakt na een slaap, die 18 jaren geduurd heeft. Haar verloofde werd in 1910 gedood, toen zij 20 jaar oud was, en zij kreeg hier door een hevigen schok, waarna zij in een slaap viel, waaruit zij niet meer te wekken was. Ze werd sedert dien kunstmatig gevoed, doch nam in ge wicht. zoodanig af, dat zij een levend skelet geleek. Het ontwaken had zeer geleidelijk plaats en zij heeft nog slechts enkele woorden gesproken. Zondagavond vertrok naar de »'s Hert. Crt.M meldt de motorboot van den heerjos. Heijstraten te Bergen op Zoom naar Tholen met op sleep de groote zeesloep van v. Loenhoul, waarop een veertig lai personen had plaats genomen. De heenreis ging voorspoedig en na een vaart ondei de nieuwe brug door werd terugge varen, waarbij eveneens op sleeptouw genomen werd de hoogaak van den heer Landa, eveneens bemand met eenige passagiers. Juist buiten het Tolensche gat gekomen liep de sloep v. Loenhout, vermoedelijk doordat een iek geslagen was, vol water. Spoedig stond reeds eenige voet water in de sloep, waardoor deze ging zinken. Aan boord ontstond een ware paniek en van alle kanten werd om hulp geroepen. De heer Heijstraten, die spoedig den ernst van den toestand overzag, legde zijn motorboot terstond stil en liet den zinkenden sloep naast zich komen. Hierdoor was hij in staat de vele passagiers in zijn moterboot over te nemen, terwijl ook nog enkele een plaatstje konden krijgen in de hoogaak van den heer Landa. Met pompen en scheppen wist van Loen hout met eenige passagiers de sloep boven water te houden, waardoor ze verder mee naar Bergen op Zoom kon worden gesleept, alwaar ook alle passagiers, dank zij de krachtdadige hulp van den heer Jos. Heijstraten, behouden en met alleen 'n paar natte voeten, aankwamen. Gisteren hebben wij gemeld dat bij wetenschappelijk onderzoek op de Monte Generoso in Tessino de Duit- sche ingenieur Kurd in een afgrond was gevallen en gedood. De Lok. Ariz, meldt nu, dat de omgekomene de physicus Kurt Urban is, van het Physikalische Institiit der universiteit e Berlijn. Reuter meldt uitQuebec dat aldaar Dinsdagavond een auto op een over weg is verbrijzeld door een trein. Er zijn vijf dooden o.w. twee kinderen. Een zesde persoon werd zeer zwaar gekwetst. Gistermorgen om kwart voor 7 is de 57 jarige E. S. te Groningen, toen hij per rijwiel naar zijn woning in het stadspark ging, nabij de klap- brug in het Hoornsch diep gereden. Ofschoon 'n politieagent hem onmid dellijk eruit haalde en kunstmatige ademhaling toepaste, kon de politie- dokter slechts den dood constateeren Het blijkt dat de man lijdende was aan toevallen. Twee zoontjes van schipper J. Teerdstra te Schiermonnikoog, die sedert gisteren vermist werden, zijn dood in een zandkuil gevonden. Blijk baar hadden zij een diepen kuii in hei duin gegraven en zijn zij zoo be- dolven. Woensdagmiddag om 2 uur waren de jongens van huis gegaan en niet meer teruggekeerd. Wel was de hond, die hun vergezeld had. thuisgekomen zoodat reeds aanstonds vermoed werd dat de kinderen een ongeluk gekregen hadden Vrijwel de geheele bevolking van het eiland trok er 's avonds en 's nachts op uit om hen te zoeken. Men slaagde er evenwel niet in de jongens te vinden. Nadat ook den ge- heeien nacht van Woensdag op Don derdag nog gezocht was, zonder resul taat, besloot de burgemeester telefo nisch een politiehond van den vasten wal te laten komen. Gistermiddag echter trokken twee leeraren van de Zeevaartschool er nogmaals op uit. Zij beklommen het Witduin en ontdekten daar een gat, dat klaarblijkelijk nog voor kort was gegraven. Met een stok slietten zij op een hard voorwerp, dat bij nader onderzoek een klomp bleek te zijn. Spoedig nu kwam ook een voetje bloot. Men deed de vreeselijke ont dekking dat de kleinen hier hun graf hadden gevonden. In tegenwoordig, held van politie en geneesheeren wer den de beide lijkjes daarop opgegra ven. Vastgesteld werd dat de kinderen door verstikking gestorven waren. Vermoedelijk zijn zij bij het spelen onder het zand bedolven geraakt. De verslagenheid op het eiland is alge meen. De kinderen waren 8 en 10 jaar oud. Boven de Antwerpsche Kempen heeft gisteravond een geweldig on weer gewoed. Twee kinderen uit Brecht, een 16-jarig meisje en een 11 jarig broertje, die het vee gingen binnenhalen uit de weide bij hun woning, werden door den bliksem getroffen. Het jongetje was op slag dood, het meisje liepdoodelijke brand wonden op en is stervend naar het ziekenhuis overgebracht. VOOR HANDEL EN INDUSTRIE. te 's-Mertogenbosch Ridderstraat 7, APARTE SALONS. Het goedkoopste adres. Zadelmakerij P. KOESEN Hinthamerstraat 61, 's-Bosch. Rugzakken, - Hangmatten, 'z Veld- en Thermosfles3chen, J" Rijzadels, Sporen, Zweepen, Tennissport-artikelen. Verkrijgbaar bij H. VERHULST Heeren modemagazijn, Markt 5. 's-BOSCH. Het Ideale Haarwaschmiddel tegen roos en Haaruitval. Overal verkrijgbaar a 50 cent per flesch. Weet U dat U met onze Rondbreimachines van 10 tot 12 gulden per week thuis kunt verdienen? Wij geven 1) een werkcontract op zegel van minstens drie jaar vast werk, terwijl de machine gegarandeerd is voor3jaar. Wij spiegelen U niets voor maar leeren U kosteloos breien ook t ij U thuis. Vraagt prijsopgaaf en conditiën aan den vertegenwoordiger J. A. VOGEL, voorheen Herven 11, Orthen, thans Snellestraat 5 en 7, 's-Bosch. De Firma v/h A. M e ij r 1 n g te Tilburg, Willem 11-straat 59. - Telephocn 291, was en is nog steeds de zaak, bekend voor hare uitgebreide keuze Huishoudelijke en Luxe artikelen. Pendules, Lampen en Kronen, enz. enz. Zij blijft zich steeds gaarne aanbevelen FIRMA v/h A. MEIJRING. Het aangewezen adres voor Uw is Hooge Steenweg 14 - DEN BOSCH. - (Naast ijzerhandel Van Miert.) Voordeeliger als elders. Zondags tot 12 uur geopend. gevallen toen het ervoor gespannen paard op hol sloeg. B is hedennacht aan de bekomen verwondingen in het St. jozefziekenhuis te Heerlen bezwe ken. De verzekeringsagent V. d. D.t wonende Zevenhoeksche straat te Tilburg, werd gisteravond op den weg van Tilburg naar Alphen dood naast zijn motor gevonden. Men vermoedt dat hij tegen een boom is gereden. D. was gehuwd. In den afgeloopen nacht is de 44-jarige mijnwerker R. Garbas uit Maandagmiddag is de 18-jarige Heerlen op de 410 meter-verdieping J. B. te Ubachsberg van een wagen van Staatsmijn Emma onder afval- i at OJ

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 6