SE EGHOVAN HtT ZUIQtN 1 No. 72. Zaterdag 8 Sept. '2S. 5le -Trg. TWEEDE BLAD. Beursnieuws Het eenige wat er van de beurs valt te melden is de groote lusteloosheid en terughoudendheid, die maken dat de koersen bijna onveranderd blijven. L)e minder ruime geldmarkt alsmede het gebrek aan nieuwe factoren en gebeurtenissen, waren oorzaak van den geringen kooplust ter beurze. Philips aandeeien waren vast ge stemd, wat zij vermoedelijk te danken hadden aan den invloed van de nieuwe producten dezer onderneming, die op de jaaibeurs te zien zijn. Ook kunstzijde aandeelen maak ten een gunstige uitzondering en werden tegen oploopende koeisen uit de markt genomen. De omzetten ble ven echter speciaal van de aan deelen Enka en Holl. Kunstzijde- Industrie tot enkele stukken beperkt. 1 In andere binnenlanasche industrieën was met veel te doen. Alleen de Kon. Olie steeg door enkele groote koop orders. buikerfondsen waren totaal verlaten. In de courante soorten lag de handel geheel dood. Tabakswaarden prijshoudend maar zonder affaire. Rubberiondsen flauwer met zeer geringen omzet. Op de Amerikaansche afdeeling ont wikkelde zich een drukke affaire in Milwaukee's. Prol 4 tot 4'/a °/0. Automobiel productie. Voor de automobielproductie 1928 staat Amerika natuurlijk op de eerste plaats met ongeveer 4.UUÜ.00U wagens (v. j. 3.40Ü0ÜU); dan volgt Enge land met 25U.OOO wagens als zeer bescheiden .tweede" België met zijn bekende Mmerva tabriek brengt het niet verder dan 815Ü; een cijfer, waar een behoorlijk Amerikaansch concern in een paar dagen mee klaar is Belegde gelden in onze cultures. Voor de in de cultures op Sumatra's Oostkust belegde gelden per uito 1927 het volgende voor zich zelf sprekende staatje f 305 millioen. f 1^0 f 30.5 f 40 f 7 f 1 worden kosteloos rubber tabak thee palmolie copra gambir Totaal f 503 5 millioen. BINNENLAND. Tariefverlaging bij de Neder- landsche Spoorwegen. Blijkens officieel bericht van de Directie der Ned. Spoorwegen is het tarief voor het afhalen en bestellen van IJl- en Vrachtgoederen en voor het afhalen van Bestelgoederen ver laagd. zoodat thans de prijs hiervoor is vastgesteld als volgt: Amsterdam, Den Haag en Rotter, dam: f0.15 per 50 K.G. (minimum per zending f 0.25). Overige plaatsen f 0.10 per 50 K.G. (minimum per zending f0.20); Bestelgoederen besteld. Het afhalen van kleine zendingen bestelgoederen geschiedt tegen het volgende tarief 1 tot en met 15 K.G. f0.10; boven 15 tot en met 25 K.G. f 0.15 In buitengewone omstandigheden (bijv. bij sneeuw of ijzel) worden onder toepassing der aangegeven minima, de hierboven vermelde loonen 25°/o verhoogd. Voor voorwerpen zwaarder dan 300 K. G. per stuk, wordt het ander- halfvoudige loon, en voor volumineuze goederen het loon naar het ander- halfvoudige gewicht berekend. NDe Aartsbisschop van Utrecht heeft opdracht gegeven tot het bouwen van een hulpkerkje op het Sluiseiland op het Kornwerderland,gelegen in de twaalfde provincie. Het kerkje zal behooren tot de parochie te Makkum. R.K. Congres over het huwelijk. Woensdag was de tweede dag van het R.K. Congres over het huwelijk te 's Bosch. Ter congresvergadering onder pre sidium van mr. dr. Deckers, werd door den heer C. J. Kuijper te Utrecht, lid der Tweede Kamer een inleiding ge houden over Loonvraagstuk en gezin. Spr. betoogde dat de loonregeling voor den minderen man nog veel te wenschen overlaat en mede een gevaar is voor bevordering van het Neo- Malthusianisme. Bij den groei der industrie in Bra bant moet gestreefd worden de sociale verzorging van den werkman, die toch geheel zijn volle mannelijke kracht voor den bloei der industrie in dienst heeft gesteld, dermate te regelen dat hij ook voldoende beschermd is voor den tijd als hij oud geworden zal zijn. Mej. A. M. J. A. Meijer, lid der Tweede Kamer, behandelde het onder werp Het vrouwenvraagstuk met betrekking tot hei gtzin. Spr. stelde in het licht dat er zoo vele vrouwen vraagstukken zijn met betrekking vooral tot de opvoeding welke in dezen tijd zooveel waakzaam heid van de moeders vraagt, voorts het dienstbodenvraagstuk e.a. De vrou wen moeten volgens spr. niet op haar eentje de oplossing der moeilijkheden voor het gezin zoeken doch in de roomsche vrouwenorganisaties, Door prof. dr. A. Weve O.P., hoog leeraar aan de R.K. Handelsschool te Tilburg, wordt ingeleid het onderwerp Bestrijding van het Neo- Malthusianisme. Bij de behandeling van deze breede stof werd door den gewijden spreker speciaal de geestelijke beteekenis, die verre boven de zinnelijke liefde staat, in het licht gesteld en voorts aange toond de innerlijke oorzaken van het verfoeilijke Neo-Malthusianisme. Laatste spreker was prof. F. A. H. van de Loo, hoogleeraar aan het Groot- Seminarie te Rijsenburg, die het onderwerp inleidde Godsdienstige Factoren. In den breede stelde spreker de christelijke moraal nopens het huwelijk in het licht en brak een lans voor zooveel mogelijk sociale voorziening, ook door woningbouw voor groote gezinnen. Alle inleidingen werden gevolgd door geanimeerde besprekingen. Rond half zes werd met een dank woord van den Voorzitter en den christelijken groet het goed geslaagde congres over het huwelijk gesloten. 6 September I I. was het 30 jaar geleden dat H. M. Koningin in Am sterdam tot Koningin werd gekroond en aldaar ingehuldigd. Het Middenstandscongres te Alkmaar verklaarde zich met bijna algemeene stemmen tegen Zondag sluiting. Met 91 tegen 21 werd het voorstel van wettelijke acht-uur sluiting aan genomen. Apostolischen zegen in het bizonder over het congres en Australië. BUITENLAND. Belgische Leger reorganisatie. Woensdagmiddag heeft de Belgi sche Kamer eindelijk na in twintig zittingen er over beraadslaagd te hebben de bepalingen van het ont werp nopens de reorganisatie van het leger aangenomen. Krachtens dit onderwerp bedraagt voortaan het jaarlijksche contingent 44 500 man waarvan er 23.500 gedu rende acht maanden dienst zullen doen (in plaats van zooals tot dus verre 12 maanden) de overigen blijven gedurende 12, 13 of 14 maanden onder de wapenen. Veertien maanden dienst zal door 2300 aspiranten voor het reservekader worden gedaan. 12 respectievelijk 13 maanden, naar ge lang van 't wapen door de militairen die tot de administratietroepen be hooren en door den oudsten zoon uit elk gezin. De diensttijd van dertien maanden wordt slechts toegepast op de cavalerie, de bereden artillerie en de troepen der stelling van Luik. De miliciens, die meer dan 8 maanden dienst doen, zal een maandelijksche vergoeding van 400 francs uitgekeerd worden. Zonder schriftelijke toestemming is eenige overname uit deze rubriek verboden. Brieven "en bijdragen voor deze rubriek te zenden aan OOM W1M, De Echo van het Zuiden, WAAL WIJK. Volgende week beginnen we met een nieuw vervolg verhaal, getiteld: „DE KLEINE KONING." WERELDREIS VAN PROFESSOR WEETGRAAG, SLIMME JOCHEM EN TIPPIE, DE POES. 176 Daar stond nu 't drietal in den nacht Geen jam'ren hielp, geen enkele klacht, Kon iets verandTen aan 't geval Vriend Jochem zei't Is toch heel mal*. 177 Na lang beraad werd afgesproken Nu toch de reis was afgebroken, Weer naar New—York terug te gaan. Hoe kwam men echter hier vandaan? 178 't Is jammer, dat de mooie reis Nu uit is, sprak professor Grijs, Maar wat ons nu is overkomen Heeft al mijn reislust weggenomen. 179 Toen 't dag was, stapten allen vlug Weer in den trein s toen ging het terug Weer naar New—York. Daar aange komen, Werd dadelijk een besluit genomen. 180 Al spoedig werd een boot gevonden, Die 't drietal brengen zou naar Londen. Kerkelijke Zaken. Het Eucharistisch Congres te Sydney Woensdag heeft op indrukwekkende wijze de oificieele en plechtige opening van het 29aie Eucharistische Congres plaats gevonden. De plechtigheden van den dag wer den ingezet met een Pontificale Hoog mis in de St. Pathrick's kerk te Manly, een voorstad van Sydney. De Pauselijke le_v*at Z.Em, Kardi naal B. Cerettu woonde de plechtig heid bij. Nadat Mgr. Heylen in naam van de leden van het Permanente Comité voor de Internat. Congressen gespre ken had, werd door den ZeerEerw. heer P. J. Sheehy de Pauselijke Bul voorgelezen, waarin Z.H. den Pause lijken zegen geeft aan 't Congres. Eucharistisch Congres. Het eucharistisch congres te Sydney is Woensdag aangevangen met een pontificale hoogmis, gecelebieerd door kardinaal Cerelti, den pauselijken legaal, onder een pompeuze pracht als nog nooit in Australië werd ge zien. Vijftigduizend geloovigen woon den de Mis bij, van wie het grootste gedeelte buiten de kathedraal van St. Marie, dat den dienst volgde door middel van luidsprekers. Ceretti vroeg telegrafisch 's pausen Ze kwamen na een goede reis Daar aan: toen sprak professor Grijs 181 Nu gaan we met een vllegmachien Of, Weetgraag ben je bang misschien Vlug werd een vliegtuig nu gezocht En toen begon de overtocht. 182 Die Jochem was wel even bang Gelukkig duurde het niet lang 01 't vliegtuig daalde langzaam neer, Ze zagen Hollands bodem weer. 183 Snel uitgestapt en in een wip Zat 't drietal nu met kleine Tip, Weer in een trein, die vliegensvlug Hen bracht naar Weetgraags dorp terug. 184 Ze waren allen, o zoo blij, Maar Jochem 't meest nog en hij zei: „k Wed, dat mijn grootje hartelijk lacht Als ze me ziet, zoo onverwacht. 185 Zoo was 't. En toen zijn grootje vroeg „Heb je van 't reizen nu genoeg?" Zei hij: ,'k Zag veel ln Oost en West Maar thuis, daar Is 't toch 't allerbest. EINDE. Het 175 jarig Jubileum der N. V. DOUWE EGBERTS Tabaksjabrieken, Koffiebranderijen en Theehandel. Een zaken-jubileum biedt in den regel den lezer niet zooveel interes sants, dat hij met belangstelling een beschrijving van eenige kolommen hiervan zal „verwerken" en zeker niet indien het een firma betreft, die eep weinig bekend artikel fabriceert. Maar als U, Mevrouw, een kopje D. E. thee drinkt, of 'n geurig kopje D. E. Aroma Koffie schenkt,onderwijl Mijnheer zijn gedachten concentreert op de kringelende rookwolkjes van D. E. Heeren Baai waarmee hij tevoren zijn kostbare meerschuim of Bruèyre stopte, dan ongetwijfeld zal het U interesseeren, te weten, hoe voor 175 jaren de grond gelegd werd voor het thans zoo omvangrijke bedrijf der N. V. Douwe Egberts, welk feit op 7 en 8 September a.s met 't personeel van Joure—Utrecht—Amsterdam en Den Haag feestelijk herdacht zal worden. Och, het was zoo héél eenvoudig en heel gewoon. Een jonge man uit het dorpje Idskenhuizen huwde in 1753 en begon te Joure'n kruideniers winkel, waarin hoofdzaak waren, de 3 voorname verbruiksartikelen Tabak Koffie—Thee. Hij heette Egbert Dou- wes Egbert, zoon van Douwe, beide Friesche voornamen) Dit op zichzelf is volstrekt niet interessant, noch belangrijk, maarwèl interessant is het, U vóór te stellen, wat oogen deze stamvader op zou zetten, als hij nu eens kon zien, wat er van zijn bescheiden winkeltje geworden h en wél zeer belangrijk is het, da, de bescheiden dorpswinkel nering uitdijde tot een der grootste zaken van ons land. En natuurlijk verbazen wij ons met hem. We laten in onze gedachten die bijna twee eeuwen voorbij gaan en dan wordt het ons duidelijk, hoe hier praclisch inzicht, breede blik en koop mansschap ononderbroken al die jaren samenwerkten om tot deze uitkomsten te komen.- Immers heel veel dergelijke zaken zijn evenzeer in dien zelfden lang vervlogen tijd begonnen, waarin natuurlijk ook de kiem voor groei en bloei heeft gelegen, want die is in den beginne overal aanwezig. Het was nu maar de kwestie, wie de verzor ging op zich nam en wie die later voortzetten. Zóó is het ons en U nu duidelijk en dat is het interessante, omdat het zoo zeldzaam is dat hier een heele reeks mannen van toen tot nu steeds op eenzelfde en blijkbaar gezonde basis hebben gearbeid, waar door de kiem zich kon ontwikkelen om tot vollen bloei te komen. En het bijzondere daarbij is dan nog, dat de beheerders der Firma Douwe Egberts elkander in 6 geslachten van Vader op Zoon opvolgden. Hoe die nu verder wel allen heet ten, hoe de firmanaam lange jaren Weduwe Douwe Egbertszoon luidde, omdat een Moeder eenigen tijd voor haar nog te jonge zoons de zaken moest lelden; hoe er niet steeds een Douwe of Egbert de zaken voortzette omdat allicht een der andere zoons meer geschiktheid en lust toonde; hoe de familie in den Napoleontischen tijd den geslachtsnaam „De Jong" aannam en dat de vennootschap nu Douwe Egberts heet, hoewel de Directeuren, vader en zoon, de Heeren FDKANTOORtN FABRIEK té GERDJE. Drenzerig valt de regen neer uit de dikke grijze lucht en drupt op de bladeren van den ouden kastanjeboom, waarop de spatjes zich vormen tot dikke druppels, die van tijd tot tijd omlaag kletsen. Alles is even nat en triestig. Zoo droevig en ongezellig als 't is in den tuin, is 't ook in het hart van 't kleine ventje, dat voor het raam van de speelkamer naar buiten kijkt. Zijn anders zoo guitige kijkers staan peinzend en veel te treurig voor zoo'n klein kereltje. Zijn speelgoed staat ongebruikt, alleen z'n lievelingspaard, een oude zwarte knol met een kort stompje staart en geen ooren en oogen, houdt hij onder z'n arm gekneld Zijn heele hoofdje is vervuld vandatééne, dat hij maar niet kan begrijpen met zijn kinderverstand. „Moesje is op reis", had Betje gezegd, .opreisnaar den Hemel". Maar waarom schreef Moesje dan niet aan Gerdje Anders kreeg hij altijd mooie kaarten van Mammie met hondjes of andere bees ten erop, of zij belde op naar haar kleinen jongen. En nu? Maar Gerdje werd gestoord in zijn overpeinzingen door Betje, de trouwe gedienstige, die kwam kijken naar haar kleinen „jon geheer", die, naar zij dacht, veel te zoet aan 't spelen was. Maar ook door de komst van Bet hield 't tobben in z'n hoofdje en 't verlangen in zijn hartje niet op. Hij vlijde zich tegen Bet aan en vroeg: „Bet„Ja, lieve jongen, wat is er?" .Bet, wat is het telefoonnummer van den Hemel Even keek zij vreemd op. maar dra begreep zij. Tranen sprongen haar in de oogen. Zij nam het kereltje in haar armen en drukte hem vast tegen zich aan. Maar Gerdje wilde nu geen liefkoozingen, hij wilde Mammie spre ken. Even twijfelde Bet, toen vroeg zij het nummer aan van Vaders kantoor Het ventje nam de haak van haar over en luisterde. In het kantoor van den heer A., ging de telefoon, hij nam de haak af en luisterde Toen een lief kinderstemmetje „Dag lieve Mammie, hier is uw Gerdje. Waarom schrijft U niet, Moesje? Waarom vertelt U niet van al 't moois in den Hemel Bet zegt, dat het daar zoo mooi is". 'i Was den heer A., als stak men met een priem door zijn hart. Daar was zijn zoonije, zijn eigen lieven jongen, en ook hij verlangde naar haar, die zoo vroeg was heengegaan hij droeg zijn smart dus niet alleen. Tra nen drupten uit zijn oogen. Hij ver mande zich echter en zei met vreemde stem .Lieveling, Moesje is in den Hemel en bidt daar voor Vader en jou, opdat je een flinke en brave jongen mag worden en dan later bij me kan komen voor altijd". Verder kon hij niet komen en hing de haak op. Gerdje luisterde nog verder en wilde weten wanneer dat later was, of het nog erg lang duurde. Maar of hij al riep. Moesje was weg en tenslotte hing hij de haak op. Tevreden drentelde hij terug naar de speelkamer en begon zoet te spelen met zijn blokken. In zijn hoofdje was het niet meer don ker, want Mammie had gezegdlater kom je bij mij voor altijd. En hij speelde en leefde verder op het weer zien... later. ANNIE. Ouderslezen ook Uw kinderen ons feugdhoekje hPP Km a OACüft DOUWK& OP. JONG (.779-1650) EtII CEP. ZEi ZON5N VAN DOL'VVE EGBERTS

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 5