ftS Wfëm i U.l 1 s BSSÉ^f- E FABRIÉ^teUTRECHT C. J. de Jong en Joh. H. de Jong zijn dai ailes doei weinig ter zake meen en we. Maar wèl mag hier vermeld worden dat Dij net oeneer steeds nel oog gevestigd is geweest op dézen grond regel „Neem in net bedrijf ainjd en zoo spoedig mogelijk het besie wal de teenmek heelt aan te bieden en verwerk de beste grondstoffen op de vlugste, meest juiste en muist kostba re wijze, opdat ook het beste kan worden aangeboden legen de matigste prijzen. Zoo is de eenvoudige dorps winkelzaak in den loop der jaren geworden tot net groote bedrijt, waarvan ge U het best een voorstel ling zoudt kunnen maken. Indien ge het groote geoouwen-compltx te Joure en te Utrecnt want ook daar is de laatste jaren een deel van het bedrijf gevestigd eens kondt zien. Mjgen we U even rondleiden? U ziet daar, om te bjginnen, het ketelhuis, de beidz stoommachines en dynamo's die den electriscnen stroom moeten opwekken om de tallooze werktuigen de noodige electrische energie toe te voeren, waarbij het schakelbord voor de juiste verdeeling zorg draagt. In de tabakskerverij gaan snel de groote zware en vlijmscherpe messen op en neer, om van te voren naar eisch gesorteerde, gemeleerde en aangevoente tabaksbladeren te snijden in fijne, middel of grove snede. Ziet U hoe een jakobsladder de massa al maar opvoert en uitstort In dien groo- ten rondwentelenden door stoom verhitten trommel? Daarin wordt de tabak op den vereischten vochtigheids graad of droogtegraad, zoo ge wilt gebracht. Verderop ziet ge wéér jacobsladders die den naar eisen gedroogde Heeren baai aan ons gezicht onttrekken. Ze wordt nu naar de paketteer-afdeeling boven gevoerd waar gecompliceerde macnines met behulp van rappe meisjeshanden het geurig kruid in de bekende keurige „pakjes zullen steken" Wat een wonderen van vernuft, die pakketteermachlnes. De rappe erva ren meisjeshanden hebban enkel te zorgen voor het afwegen en verder gaat alles vanzelf. Ziet U daar, hoe de tabak door 't papier wordt omvat Hoe het pakje aan de einden toege vouwen worut, de door den fiscus g^ëiscnte balastingstrook of banderolle wentelende trommels, waaronder een knap vuurtje gestookt wordi, zijn de blanke boonen uit de bovenliggende sorteer atdeeling gestort: 100 K. G. in ieder en worden tot 180 190 graden Celcius verhit. Na ongeveer een kwartier aan die hitte te zijn blootgesteld, gaan de schuiven open en de gebrande partijen stroomen uit in groote vasie platte kuipen eigenlijk zeven want de bodem laat lucht door En nu worden door middel van roertoestellen de bruine massa's al maar over en door mekaar gedreven, onderwijl zeer kracniige exnausters door den bodem der zeef voortdurend lucht zuigen om de boonen spoedig af te koeien en verder doorbranden te voorkomen. Want ook hier geldt: „de juiste maat". Daarin en in de keuze der goede soorten schuilt even als bij de tabak en ook vooral bij de thee waarover aanstonds nog een woordje de kwaliteit I Nu meent U is de koffie voor gebruik gereed? Tot zekere hoogte ja, maar als U ze zóó thuis kreeg, zou U stellig niet tevreden zijn en geen geregelde gebruikster blijven, want er schuilen nog steentjes en stofjes in de massa, die vóór de ver pakking nog eerst zorgvuldig verwij derd dienen te worden. Het zuiveringssysteem berust op verschil in zwaarte: Het stof is lich ter en de steentjes zijn zwaarder dan de boonen. De massa wordt gevoerd in een grooten trechter, waaruit een niet te dikke en te krachtige „straal" naar buiten valt. Direct zuigt een zwakke exhauster de stof weg, doch de zwaardere boonen en sieenijes gaan door. Maar even lager haalteen krachtiger zuiger de boonen weg en laat de zwaardere steentjes vrij. Zóó is de zuivering geschied. Eenvoudig,? Zeker, maar het bedienend personeel heeft al weer goed te letten op zui ver stellen van de apparaten. Iets te sterke zuiging zou met het stof ook de lichtste boonen meevoeren en met de kolfie ook de lichtste steentjes, terwijl de zwakke zuiging stof zou idien tusschen de boonen en boonen tusschen de steentjes. Nu kan de verpakking beginnen, die bijna geheel automatisch op zeer ingenieuze wijze geschiedt. Zoo komen duizenden pondjes dagelijks, zoowel in de branderij te joure als te Utrecht, ter aflevering gereed. Tenslotte vragen we nu nog even Uwe aandacht voor de afdeeling thee, er omgeplakt en de einden met een ^ie wej z£ér bijzondere zorg eischt etiket worden gesloten? Ailes schuift omdat juist door het mengen der gesloten en glijdt en draait en wentelt. Er wordt gelijmd, gevouwen, geplakt alles door die wondermachinesZeker het is zéér interessant, en elk zoo'n „metalen mensch in tienvoud" doet zijn werk prima, onberispelijk, en levert per dag 15 000 20.000 pakjes het zij van l/2 ons een ons of wel 'n halfpond. Een nulletje teveel meent U? Volstrekt niet: vijftien tot twin tigduizend pakjes elk Na deze vluch:ige bezichtiging van de ta «aks-afdeeling worden wij naar de koffie afdeeling geleid. Het is hier warm, vooral dicht bij de branders. In deze al maar rond- soorten de gewenschte „smaak" ge vonden wordt. Het is n 1. een kwestie van fijn proeven, om een melange samen te stellen, die de meest ver wende tongen ten volle bevredigt. Dat is dus 'n „fabrieksgeheim", evengoed en nog meer haast dan het meieeren van tabak en koffie. Als de soortverhouding gereed is, wordt daarvan ineens ongeveer 800 pond gestort in die groote meleer- trommel, die U daar ziet. Groote schepraderen slingeren de massa al maar zóó dooreen, dat tenslotte in elke hoeveelheid die men er uit zou nemen, al de soorten in de aangege- EEN DER OUDE GELDKISTEN, WELKE DOOR DE LEDEN DER COMPAGNIESCHAP DOUWE EGBERTS |N'T BEGIN DER 19e eeuw VOOR HET VERVOER VAN ZILVERGELD GEBRUI KT WERD. ven verhouding voorkomen, m. a. w. de melange is gereed. Daar U weet, dat er vele kwaliteiten in den handel gebracht worden, begrijpt U meteen, met welk een uitgebreide zorg en uiterste nauwkeurigheid ook hier ge werkt moet worden En altijd maar weer wordt in de monsterkamer van tabak, koffie en thee gezocht naar iets beters. We zullen nu verder zuiveraars, exhausters, automatische afweegappa- raten etc onbesproken laten U be grijpt, dat die ook hier een woordje meespreken en met behulp waarvan weer tal van meisjeshanden een keu rig verpakt artikel afleveren. Zoo hebt U een blik geworpen in het grootbedrijf van Douwe Egberts (D—E), dat zich nog voortdurend uitbreidt. Bij het heengaan loopen we nog even door de ruime kantoor- afdeeling met telefooncentrale, ver- koop-, boekhoud-, reclameafdeelingen enz. en in de verschillende bergplaatsen verbaast U zich over de aanzienlijke voorraden tabak, koffie en thee, die, op hun beurt voor de consumptie gereed gemaakt, over heel ons land gedistribueerd worden. U stelt er natuurlijk geen belang in, te weten, uit welke streek onzer vijf werelddeelen de vele soorten tabak, koffie en thee zijn gekomen en evenmin of de directeuren ze aan de Beurs te Amsterdam, Londen of New-York kochten of direct ter plaatse waar ze geoogst werden. Voorts is het U onverschillig of die soort 2Üs en die zóó heet, het komt er voor U maar op aan, dat U de beschikking heeft over een artikel, dat volkomen aan Uw smaak en hooge eischen A. Tack, 49 j. Gehuwd Gerardus H. Krielaart, 26 j. en Ger- truda Lammers, 22 j. Hermanns H. Meeth, 32 j. en Catharina P. van Hel- voirt, 24 j. Johannes van der Waals, 27 j. en Geertruida H. van Leersum, 24 j. Johannes v. d. Schoot, 24 j. en Bernardina L. A. Geerards, 28 j. Ingekomen personen F. Cremer, van Rotterdam. K. W. G. Bakker, van Haarlem. A. M. v. d. Pennen, van 's Bosch. H. A. Paar- dekooper, van Over-Asselt. D. S. Oerlemans, van Loon-op Zand. A. .T. v. d. Broek, van Loon-op-Zand. Vertrokken personen Th. J. de Ronde, naar Breda. H. L. M. de Leijer, naar Roosendaal. A. Verhoofstad, naai- R'dam. F. A. L. de Vaan, naar 's Gravenmoer. H. C. van der Hammen, naar Doorn. M. M. Vullings, naar Drunen. A. Th. Appels en gezin, naar Utrecht. M. P. Meeuwis, naar Heerlen. Gist Is Leven OVERWERKT Irviogs Gist-Tamlne Bij eiken Apotheek of Drogist. Meer dan 25000 ge tuigschriften. Wacht U voor Namaak Vraagt uitsluitend „Irving's Gist-Tamine" in gele verpakking. Prijs: f0.75. f165, f3.-, f6 KAATSHEUVEL, van 16 tot en met 31 Aug. '28. UIT DEN KINDEROPTOCfiT TE WAALWIJK. Saeeuwwitje en de 7 dwergen met Prins (le prijs). Familie-groep Hoffmans-Zijlmans (2e prijs). beantwoordt: een geurige kop thee of koffie en een fijne pijp tabak. U kan gezien den loop der geschiedenis van „Douwe Egberts" volkomen vertrouwen, dat deze U steeds zal weten te leveren wat U begeert. Een Gedenkboek. Ter gelegenheid van het 175 jarig bestaan der N.V. Douwe Egberts, Tabaksfabrieken, Koffie-, Branderijen en Theehandel is door genoemde firma een fraai verzorgd gedenkboek uitgegeven, rijk geïllustreerd door Herman Moerkerk. Joh. Wijnand geeft een interessant overzicht der zaak vanaf de oprichting tot op heden. BURGEKLIJKE STAND. WAALWIJK. Geboren Johanna J. d.v. J. Vissers en H. A. van Mierlo..Cornelia A. M. d.v. A. J. van Huiten en J. A. Schilders. Antonius Fr. J. Th. W. z.v. P. C. Ver meer en H. F. J. W. van Gaaien. Johannes z.v. A. Moonen en C. A. Hes- selberth. Jenneke A. M. d.v. P. W. de Rooij en A. W. de Bie. Overleden Bartholomeus C. van Delft, 69 jaar. Huwelyks-aaugiften Jacobus M. Moonen, 59 j. en Maria Geboren Wilhelmina N. J. d.v. J. v. d. Ven en van M. J. v. d. Abeelen. Petrus z.v. A. Broeders en J. E. Damen. - Antonia Gerdina d.v. P. van Wanrooy en J. G. Dingemans. Henricus Jac. z.v. L. P. Damen en G. C. van Wan- rooij. Catharina Adr. d.v. J. A. J. Snoeren en A. Verdijn. Petrus B. N. z.v. C. C. J. Schoenmakers en A. C. van Rooij. Gijsberdina Wilgemina d.v. A. Kleijngeld en A. van Boklio-- ven. Cornelis Bern. Mart. z.v. C. Brekelmans en M. van Woensel. Gerrit Mar. z.v. W. H. Kerst en L. A. van der Schans. Martinus Leon. H. z.v. W. P. Spapens en A. J. Kleijssen. Catharina H. M. d.v. A. Rijnen en E. Vissers. Johanna Helena J. d.v. A. H. Oppermans en J. Groenendaal. Josephus P. J. z.v. J. J. Schoenmakers en G. J. M. C. Crijssen. Johanna Maria d.v. C. M. Meeuwsen en A. M. van Loon. Overleden Adriana M. Akkermans, 18 maanden, d.v. P. J. Akkermaus en P. J. Remme ren. Gerarda C. J. Vermeer, 1 jaar, d.v. J. M. Vermeer en J. A. de Kok. Huwelijken Cornelius v. d. Louw, 31 jaar en Leo- narda N. Klijn, 30 j. Ludovicus M. Sneller, oud 28 j. en L. M. A. Hille, 26 j. Johannes C. van Wanrooij, 26 j. en Maria v. d. Linden, 26 j. Joan nes v. d. Linden, 25 j. en Maria J. v. Wanrooy 24 j. Gerardus Grootswa- gers, 25 j. en Catli. P. Hendriks, 27 j. Johannes L. Beelen, 28 j. en Johanna M. v. Assem, 29 jaar. RAAMSDONK. 1431 Augustus. Geboren Ada A. d.v. Pieter H. Kanters en Gerdina Netten. Marinus A. z.v. Jo hannes H. v. Strien en Godefrida M. van Seters. Johannes J. H. M. z.v. Anselmus A. Schoenmakers en Maria E. Muskens. Theodora A. d.v. Pe trus J. Snijders en Johanna A. van Loon. Johannes C. z.v. Micliiel W. A. Zijlmans en Elisabeth W. Aerts. Antonia P. d.v. Hendrikus P. de Gus- sem en Adriana M. van Helvert. Jo hannes H. z.v. Cornelis H. de Meijer en Johanna W. Broeders. Maria d.v. Jan Bonman en Johanna Lankhaar. Overleden Cornelis J. van OmniPren. 8 jaar. Ondertrouwd Willem v. d. Schans, 30 j. en Anna M. Pruijsers, 24 j. Johannes H. C. van Gerwen, 29 j. en Henriette J. J. M. Baijens. Huibert M. Kramers, 39 j. en Francijna J. Kerstens, 39 j. Cornelis N. v. d. Broek, 24 j. en Maria A. F. van Dongen. 21 jaar. Getrouwd Adriaan Konings, 26 j. en Wouterke J. Lankhuijzen, 24 j. Hermanns J. van. Breemen, 28 j. en Adriana Mole- wijk, 22 j. Johannes A. v. Meeuwen, 34 j. en Anna C. Boelaars, 37 j. Wil lem van der Schans, 30 j. en Anna M. Pruijssers, 24 j. Johannes Tempe laars, 21 j. en Wilhelmina A. de Wit, 23 jaar. Tngekomen en vertrokken personen. 1331 Augustus. Ingekomen Simon Cornelis Berende, van Geer- Iruidenberg. Johanna P. van dei- Poel van Made. Adrianus J. Lam- booy-Diemel en gezin, van Breda. Matijs A. van Strien. van Rotterdam. Johannes van der Kruijssen, van Oosterhout. Petrus M. Zijlmans-Vo- gels en gezin, van Oosterhout. An tonia M. Mortier, van Gorinchem. Franciscus H. Sluijters, van 's Bosch. Petrus Kievits, van Alphen a. d. Rijn. Vertrokken Egberdina Cost, naar Den Haag. Cornelia J. Beijersbergen. naar Den Haag. Wouterke J. Lankhuijzen, naar Zwaluwe. Francisca M. van Lieshout, naar Lieshout. Gerardus J. van der Sanden, naar Den Bosch. Johanna C. Blom. naar G'berg. Johannes J. van den Berg, naar Maar tensdijk. Adriana H. van Domme len, naar Vlissingen. Johanna E. M. Jacob, naar Delft. Catharina M. van Uijen, naar Schijndel. Adriana Korse, naar Made. Petronelln de Wit, naar Breda. Cornelis H. Ver meer. naar Rotterdam. WASPIK. Over de maand Augustus. Geboren Petrus z.v. Johannes F. Roos en Adriana C. Vervoorl. Josephina C. d.v. Matheus H. Kuijsters en Hendrika C. van Strien. Christina d.v. Huber- tus A. van Strien en Cornelia J. Schmitz. Thomas M. z.v. Antonie j M. Smits en Maria M, van Delft. Elisabeth d.v. Cornelis Dank en Maria C. van den Hoven. Gerdina A. G. d.v. Pieter Kuijten en Gerdina van den Broek. Cornelis P. zoon van Petrus Timmers en Anna M. Jansen. Pe- tronella Th. M. d.v. Petrus Verwijme- ren en Hendrika W. Pols. Maria W. Th. d.v. Petrus W. den Boer en Maria C. Poppelier. Johannes L. z.v. Cor nelis A. Sprangers en Anna E. de Wit. Gehuwd Adrianus H. J. Lips, 29 j. en Maria A. Joosten, 25 j. Michaël van Limpt 24 j. en Johanna Vermeulen, 21 j. Martinus J. van Breemen, 26 j. en Geertruij Boelaars, 27 j. Christiaan Akkermans, weduwnaar van Elisabeth A. M. Ch. Schenkels, 54 j. en Petro- nella W. C. Brokx, 38 j. Lambertus van Dongen, 26 j. en Tlieresia M. Ver- du ij n, 23 j. Adrianus van Kuijk, 33 j. en Petronella Kamp, 50 jaar. Overleden Heijliger Nerings, echtgenoot van Pieternella Hoefnagel, 64 jaar. SPRANG-CAPELLE. Over Augustus 1928. Geboren Elisabeth Helena d.v. H. A. Rijkers Vriend: „Durf je je wagen zoo maar onbeheerd buiten te laten staan?" Efgenaar: „Natuurlijk, Ik heb den motor in mijn zak". (Humorist). overwerkt Z0R6CN UlEÜWE ENERGIE •V/'

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 6