DE ECHO HM HEI ZUIDEH" .Hel Huis der slille smarten" BONTWERKEN BONTMANTELS GRATIS. METROPOLIS" Steen en Boommarters FRITS VAN DE VEN No. 72. Zaterdag 8 Sept. '28. 51e Jrg. DERDE BLAD. Abonneert U NU op en U ontvangt de tOt 1 Oct» verschijnende nummers 1 OCTOBER begint onz. nieuwe Feuilleton een groot defectieve- verhaal» dat de lezers in spanning zal houden van het begin tot het einde. nieuwe leden aangenomen, terwijl zich' nog vijf candicaten opgaven, over wie in de volgende vergadering wordt gestemd. Voorts kan nog worden medege deeld, dat het Tentoonstelllngscomité er in geslaagd is een prachtigen Pool- hond (Samojeed) aan te koopen, die op de as. Tentoonstelling aan Sjef van Dongen wordt aangeboden. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 7 Sept. 1928. Opheffing Kliniek Wit-Gele Kruis. Naar wij vernemen zal de Klniiek van het Wit—Oele Kruis in de Mr. van Coothstraat 1 Januari a.s. worden opgeheven. De zeer moeilijke of liever onmogelijke financiering en 't gebrek aan verpleegsters is hiervan de oorzaak o Het is wel zeer te bejammeren dat vermeld en kunnen wij Door 't Comité dezer tentoonstelling worden heden zooals hierboven gemeld de Vraagprogramma's verzonden voor hare 2e Internationale Hondententoon stelling op 7 Oct. a.s. in Zalen en Tuin van het Hotel „De Twee Ko lommen". De samenstelling van deze pro gramma' is met de meeste zorg ge schied en is van dien aard dat wij niet twijfelen of eigenaars van honden zullen, aangetrokken door de vele en mooie prijzen zich geen oogenblik bedenken en op deze tentoonstelling met hunne honden te exposeeren, ten einde een of meerdere van deze prij zen machtig te worden. In het geheel zijn 325 prijzen be- schikbaargesteld, nl.Eere-, Algemeene- Extra- en Speciale prijzen. Hieronder zijn 2 gouden medailles, 16 verzilver de bekers, kunstvoorwerpen, verg. verz.- en bronzen medailles, alsmede de klasse prijzen bestaande uit di ploma's, bekers, verg.-, verz - en bron zen medailles. Reeds eerder hebben wij de leden van het eere-comité, keurmeesters en regelings-commissarissen in ons blac volstaan met Aanbesteding. Bij onderhandsche aanbesteding is t bouwen van een woonhuis aan de Putstraat voor rekening van den heer Bernard Hornes opgedragen aan den heer J. Quirijns te Capelle. Rijksvakschool. Wij deelden In ons vorig nummer mede, dat voor de schoenmakerij 22 en voor de leerlooierij 11 nieuwe leerlingen zijn ingeschreven. Wij kunnen er nog aan toevoegen, dat nog met 4 buitenlanders onderhandeld wordt. Vertrek. Dezer dagen verliet onze gemeente metterwoon, een man die, in al z'n eenvoud, voor het muzikale leven in onze gemeente groote verdiensten heeft gehad. Wij bedoelen den heer Adr. Appéls die naar Utrecht vertrok, die eertijds met Frie van Ierselzg.de harmonie l'Espérance. waarvan hij 't tot dit besluit is moeten komen, |dc hondenliefhebbers en hondeneige hoewel het reeds lang was te voor- naars aan te raden deze tentoonste zien. De kliniek toch heeft zeer groote h;ng te bezoeken. Vooral de laatsten diensten aan plaats en omgeving be- mogen deze gelegenheid niet voorbij wezen, vooral waar de oprichting van haten gaan en met hunne honden Operatiekamer of van een Ziekenhuis exposeeren. De H.H, Keurmeesters op zoo lang traineert. deze tentoonstelling zijn allen door We komen dus vrijwel weer zonder Ljen Raad van Beheer op Kynologisch iets te zitten en vragen thans met des gebied in Nederland, een van de te meer klem of deze aangelegenheid grootste organisaties op sportgebied, nu toch onderhand niet een der meest aangesteld. Exposanten kunnen dus tigd bij den heer J. v. Helvoirt, Putstr. alhier, nam j.l. Zondag met 3 Zestallen deel aan het laatste concours van dit seizoen van den Langstraatschen Kruisboogbond „D. E. S. V." hetwelk werd gehouden op de banen van „On derlinge Vriendschap", gevestigd bij den heer P. v. d. Loo te Haarsteeg. Hoewel ze voor dit concours nog het hoogst stonden in puntenaantal voor het kampioenschap van den Bond, werd de reis niet zonder een bang voorgevoel aanvaard, omrede 2 der beste schutters van het le Zestal door blzondere omstandigheden niet mee konden schieten op dit concours n.l. de leden C v. d. Wiel en P. v. Bavel, welke zich steeds, als zijnde mee van de beste schutters, op de concoursen onderscheidden en zoodoende leden alle 3 de Zestallen aan hun sterkte. Toch hebben de schutters zich nog kranig geweerd en keerden ze met 5 prijzen huiswaarts, n 1. 5e prijs le _e clarinettist en plaatsvervangend I zestal, 5e prijs 2e zestal en 7e prijs directeur was, tot ongekende hoogte 3e zestal, benevens den 4en perso heeft gebracht neelen zestallenprljs en den heer Aug. 't Was haast vanzelfsprekend, dat v. Bladel behaalde den Kampioenstitel lij dezen als directeur opvolgde en 1928 van den Bond. Dit laatste is een ook onder zijn leiding heeft deze prachtprestatie als men weet dat door harmonie nog vele goede jaren mee-1 circa 100 personen op elk concours maiig gebruik, terwijl daarentegen door of vanwege de hand- en maatschoen makerij een belangiijk en steeds toe nemend beroep op aen Dienst gedaan wordt door het laten onderzoeken van het te verwerken zoolleder, doch ook en vooral door het aanvragen van cursussen en lezingen op hetgeheele terrein der hand-schoenmakerij. Het aantal in 1927 onderzochte monsters bedroeg 848, tegen 643 in 1926 en 583 in 1925- Ten opzichte van 1926 is in het afgeloopen jaar dus eene verhooging van 205 monsters te constateeren. Deze belangrijke vermeerdering is, zooals onderstaande tabellen aangeven, voornamelijk toe te schrijven aan het aanzienlijk hooger aantal leermonsters (zooileder), dat door de industrie, speciaal door de „Vereenlging Leder- contrölestation" te 's-Qravenhage. werd ingezonden. Van genoemde 848 monsters werden ingezonden (de tusschen haakjes ge plaatste getallen wijzen de aantallen voor 1926 aan): a. door Lederfabrikanten gemaakt, tot de groote sportmanie haar intrede deed en de harmonie ook daaraan tol moest betalen. Nog was hij later onder een nieuw bestuur, daaraan werd deelgenomen. Den heer v. Bladel daarvoor dan ook alle hulde. Voor het Kampioenschap staat „Nooit Gedacht" met 6 punten onder -De directeur der Waalwljksche harmonie I Vriendschap" uit Drunen, welke den en bleef hij het muzikale leven in titel heeft behaald, dus slechts een onze gemeente op alle wijzen steunen gering verschil, en had belangstelling voor alles op Wij laten hieronder de behaalde dit terrein Ook Waalwijks Symphonie- prijzen van alle zestallen van „Nooit orkest, waarvan hij vanaf de oprichting Gedacht", welke op de 4 gehouden een der trouwste en beste krachten!concoursen van den Bond .D.E.b V. 321 101 (290) (80) 13 189 179 8 dringende in onze gemeente is ge- worden. Het Operatiekamerfonds wacht nog steeds op z'n bestemming en wij ver trouwen dat wij spoedig resultaat zullen zien in de een of andere rich ting, want mogelijk is het o.i. in ieder geval. R.K. Hoogere Handelsschool te Waalwijk. Na gehouden toelatings— en her examens zijn nog toegelaten: tot de le klas: G v Delft. P. Klerx en H. v Oudheusden te Waalwijk en A v. d. Westen te Raamsdonk 'tot-de 2e klas: L. Roestenberg, H. Teunlssen en R heuvel tot de 3e klas: J. v. Ommeren te Heusden. Het aantal leerlingen bedraagt thans le klas 15 2e 3e 4e 5e Totaal aantal leerlingen 35 uit Waalwijken 28 uit andere gemeenten. overtuigd zijn van een zeer juiste be oordeeling hunner honden. Zij die een programma met inschrijf- biljet wenschen te ontvangen verwij zen we naar de advertentie voorko mende in dit blad. Waar komt de WERELDVER MAARDE film van Fritz Lane te draalen? 41006 17 13 8 10 63, waarvan Waalwijksche Muziekschool. De herlst nadert dus ook de tijd. Teunissen te Kaats- waarop verschillende avond-cursussen hun deuren zullen ontsluiten. Ook de Waalwijksche Muziekschool noodigt liefhebbers en beoefenaars der edele toonkunst uit, de lessen in haar bekend lokaal weer te komen bijwonen. Dat voor Waalwijk zoo'n school werkelijk dringend noodig is, behoeft wel geen betoog en daarom baart het verwondering, dat verleden jaar een nog niet grooter getal leer lingen van haar theoretisch-praktisch onderricht geprofileerd heeft. Mis- .schien stond men destijds, gelet op Waalwijks Symfonie Gezelschap. vroegere eivaringen, eenigszins wan- Naar men ons thans mededeelt is trouwend tegenover de nieuwe Muziek- Woensdagavond besloten Waalwijks school. Nu echter de resultaten van Symfonie Qezelschap te ontbinden. den vorigen cursus alleszins be- Financieele moeilijkheden, veelal vredigend mogen heeten, wordt met slechte opkomst der leden en het recht en reden een flink contingent geringe en wisselvallige ledental zou- nieuwe en oud-leerlingen verwacht, te den de oorzaak zijn. eerder, wijl de prijs van slechts vijf Bovenstaande mededeeling zal wel en twintig cent per les, gewis voor een vreemden indruk maken direct na niemand een bezwaar zal uitmaken, ons bericht van 1.1. Woensdag, dat Dat het cursusgeld zoo laag kan zijn, nog deze maand een concert zou danken wij hoofdzakelijk aan den on worden gegeven. Dat bericht is ge- misbaren financieelen steun van die plaatst op verzoek van 't bestuur of gezelschappen en voorstanders, welke een der bestuursleden, hoewel wij met ons terecht de meening zijn toe- toegeven dat het een beetje gekaandoet gedaan, dat zonder voldoend theore dat onze lezers dit onder de oogen tisch praclisch onderwijs, het peil on kregen ongeveer op denzelfden tijd zer muziek- en zangverenigingen on- dat de vereenlging ontbonden wordt! vermijdelijk dalen moet. Niettemin betreuren wij zeer, dat Bij genoegzame deelname zal de cur de omstandigheden tot dit besluit 8us drie klassen omvatten a. begin- hebben moeten leiden. De Symfonie nelingen, b. reeds gevorderden, c. is op zoo'n uitstekenden weg geweest leerlingen voor koperinstrumenten, en zij heeft zich met hare concerten. De aanmelding kan vanaf heden to met begeleiding van T.A.V.E.N.U. enz. 22 Sept. a.s. geschieden aan het bureau van ons blad en ook bij een der na volgende bestuursleden der Muziek school, t. w. de heeren A. C. van der zeer verdienstelijk gemaakt. Hondententoonstelling. ui§ t In de gisteravond gehouden alge- Heijden, A. v. d. Meijdenberg, N. Gragt- meene vergadering der Kynologen- mans,J. v. Erp.Duivelaar, De Leeuw en Waalwijk Omstreken", jhljssen. Men gelieve op te geven den cursus, dien men volgen wil. vereenlging die slecht bezocht was, werd mede deeling gedaan van den stand van zaken betreffende de. a s tentoonstel- ling. Er bleek duidelijk dat de steun in den vorm van bijdragen voor me dailles. advertenties enz. zeer belang rijk genoemd mag worden eneraller- zijds zeer groote belangstelling beslaat en vele inzendingen verwacht worden. Het vraagprogramma, waarin men bijzonderheden kan vinden, gaat Dag en uur van de opening der Muziekschool zullen nader in ons blad worden bekend gemaakt. Zie verder advertentie in dit blad. Koninklijke Stoomschoenenfabriek A. H van Schijndel Naar wij vernemen zal de eerste uitbreiding van bovenstaande fabriek, n.l. het bouwen van eene verdieping alle b^nde'neaen Kan „non. I öp de' bêstaande stanzerlj en stikker!] deze weekin zee, terwijl de ree a e naar weken worden aanbesteed, biljetten ook thans verspreid worden In een pa.r«ek«<w°l^nioien zal en de propaganda voor goed begint. 1s In deze vergadering werden twee spoedig volgen. was, verliest in hem zeer veel. Het ga hem goed in zijne nieuwe woonplaats. KoninginnefeestW W. W. In ons vorig nummer gaven wij verslag der feestelijkheden der vorige week en vergaten daarbij een der voornaamste nummers van 't pro gramma, n.l. het mooie concert dat op 31 Augustus door de harmonie „St. Crispljn" werd aangeboden. De harmonie demonstreert bij elke uitvoering haren voortdurenden voor uitgang. den studie ijver der leden en niet 't minst de activiteit en de kennis van haren directeur. Er werd Vrijdag een zeer mooi concert gegeven, dat door het publiek zeer is gewaardeerd. St. Crispljn' weet zich door haar welwillendheid bij elke gelegenheid, en door haar prestaties, wel populair te maken. Moge zij ook wederzijds de noodige waarëeeringjvinden, be langstelling is er te over. Verkoop. Oistermorgen werd door Notaris A Schaap in hotel Verwiel geveild de villa „Wel Gelegen" te Vrijh.— Capelle van Mevr. A. C. Oerlemans. De inzet bij massa was f6300 en werd bij toeslag door den heer H. Aarts alhier afgemeind op f6500. Het pand is nog niet gegund. W. W. W. Onder groote belangstelling en onder toezicht van de politie werd Donderdagavond in „Musis" de uit slag bekend van den wedstrijd der W. W. W. Er waren 620 deelnemers(Heemsters) en het juiste totaalbedrag bleek f26 601/» te zijn. Enkele mededingers hadden een eensluidend bedrag tot uitkomst, weshalve onder dezulken moest worden geloot. Wij geven hieronder den uitslag: 1. Marle Muskens 2. Wed. G. Burmanje 3. Henry Westenburger 4. H Mertens Gilles van Delft W. C. Pulles H. van Oudheusden Chr. van Loon M Verhulst A. Jacobs 11. Ant. Verhulst 12. Adr. Verhulst 13 Corn. v. d. Hoven 14. P. v. d. Wiel 14bis C. Verhulst Jr. 15. A. Verhulst 15bis A. van Vuuren 16. Arn. Burmanje Danszaal. Naar wij vernemen ligt bedoeling van den heer Berkel aan zijn bestaand café aan den Hoek een groote danszaal te bouwen, die geheel naar de eischen des tijds zal worden ingericht en een bijzonder smaakvolle bouwtrant heeft. De zaal zal een oppervlakte krijgen van 20 bij 13 M. en voor dit doel zullen mede een drietal woningen in de Putstraat afgebroken worden. De hoofdingang van de zaal zal ook aan de Putstraat komen. De plannen, die er in elk opzicht keurig uitzien, zijn reeds door B. en W. goedgekeurd Kruisboogschuttersgezelschap m Nooit GedachtV Bovengenoemd gezelschap, geves zijn behaald, even volgen, waaruit zal blijken dat ze een mooi seizoen achter den rug hebben. (29) (184) (36) (24) (24) (643) Veranderen en van Repareeren 5. 6. 7. 8. 9 10. f 26 60a/3 f 26 602/, f 26.59,/6 f 26,59'/» f 26,61'/# f 26 58a/3 f 26.57a/3 f 26.63'/e f26 56'/fl f 26.56' f26 55'/, f 26.547e f 26.6676 f26 537e f26,5376 f26.52' f 26 66a/3 f26 682/3 het In de Ant. van en NAAR MAAT. van f 9.50 tot f 60.- MARKT 25 's-BOSCH. Tel. 1315. 41128 le Zestal: Twee le, een 5e en een 7e Korpsprijs, benevens twee le en twee 4e personeele Zestallenprijzen 2e Zestal: Twee 3e, een 4e en een 5e Korpsprijs. 3e Zestal heeft slechts eenmaal aan een concours deelgenomen en den 7en prijs behaald. Den heer v. Bladel het Kampioen schap van den Bond, benevens ver scheidene personeele prijzen, voorwaar een mooie prestatie. Binnenkort zullen wij de prijzen publiceeren welke „Nooit Gedacht" op de Nationale Concoursen dit jaar heeft behaald. Verslag Rijksproejsiaiion. Verschenen is het verslag van de werkzaamheden over het jaar 1927 van het Rijksproefstation en den Voor lichtingsdienst ten bate der Lederin dustrie te Waalwijk. Wij ontleenen hieraan het volgende Ook in 1927 valt wederom eene belangrijke toename te constateeren van het aantal onderzochte monsters; afgewacht dient echter te worden of deze stijging zal aanhouden en of daarop niet een geleidelijke teruggang zal volgen. De omstandigheid n 1. dat bij de extractfabrieken neiging bestaat zelf de noodige onderzoekingen te doen uitvoeren, door hiervoor chemici in dienst te nemen, zal uiteraard in vloed hebben op het aantal door den Dienst te onderzoeken monsters. Hierboven werd melding gemaakt, dat de hand schoenmakerij eene voor- name plaats inneemt bij de onder zoekingen en dient hier speciaal erop te worden gewezen, dat in het afge loopen jaar getracht zal worden om dezen ouden, doch nog steeds Interes santen tak van nijverheid, waar dit hier te lande slechts mogelijk was, te steunen. De toeneming van het aantal onder zochte monsters was in het afgeloopen jaar zeer belangrijk; werden in 1926 643 monsters onderzocht, in 1927 nam dit aantal toe tot 848, eene vermeer dering dus van plm. 32 pet. Het spreekt vanzelf, dat het Proef station daardoor met werk was over laden, zoodat daarnaast voor onder zoekingen niet steeds zooveel tijd overbleef, als wel wenschelijk is te Toch werden op verschillend handelaren schoenfabrikanten en schoenmakers extractfabrikanten de „Vereeniging Ledercontrölestation" van Rijkswege g. door diverse inzenders uit de Ned. Industrie 24 h. door buitenlandsche in zenders 13 Totaal 848 monsters. Hieruit blijkt: lo. eene verhoogde belangstelling voor het Proefstation als onderzoekings bureau door de lederfabrikanten en handelaren 2o. eene nieuwe en krachtige ge bruikmaking van het Proefstation door de schoen-1.ijverheid 3o. geringe gebruikmaking van den Dienst als onderzoekingbureau door andere Rijksinstellingen 4o. eer.ige toenemende belangstelling van buitenlandsche zijde. In het bijzonder uit België werden den laatsten lijd meer en meer monsters ontvangen, welke tegen eenigszins verhoogd tarief onderzocht werden. Schoen en Lederbeurs te Brussel. In de prachtige zaal van '1 Cinquante- inaire paleis te Brussel wordt van 11_9 September de Vile Schoen- en Lederbeurs gehouden. Ons land is er goed vertegenwoor digd, niet alleen in aantal maar ook in kwaliteit. We willen Uier, behalve bekende firma's als de D.V S.G. (met een pracht- serie nieuwe vindingen voor de ma chinale schoenmakerij), Alberts Co., Kulche, Max Moser, speciaal de aan dacht vestigen op de inzenders dezer streek o.m. N.V. Paaijmans, uit Oister- wljk, A. M. Lichtenberg te Dongen met Dames en Heerenschoenen en de firma v. d. Wee te Kaatsheuvel met leder. Wij treffen er voorts een uitgebreide collectie schoeisel van de bekende firma A. W. Roosen de Bakker uit Olsterwijk Ook onze gemeente en omgeving maakt een goed figuur met de inzen dingen der firma A. I de Kort te Waalwijk die een pracht collectie Dames en Heeren „Troked Shoes" exposeert. We hoorden dit merk bij zonder roemen, zoowel de Dames- als Heerenartikelen, een sterk stijgend maar tevens goed artikel. Ook zagen we hier een paar schoenen met zolen en hakken van het door de firma Van Helvoirt-de Nijs vertegenwoordigde „Gro Cord", die bijzonder schij nen te voldoen en een groote toekomst hebben naar vaklui ons verzekerden. Niet minder waren wij opnieuw verrast door de „Rembrandt schoenen" der firma Kerst Oerlemans te Capelle. Wij hebben van deze firma ook den stand kunnen bewonderen in Den Haag en zouden durven zeggen dat haar artikel haast met den dag „cres cendo" gaat. Het is smaakvol luxe werk zoowel voor dames als heeren. Beide uitstekende fabrikaten worden voor België vertegenwoordigd door den heer Jan Groenen De Lederfabriek „de Amstel" firma L. S. Gompen alhier exposeert haar wereldberoemd peau de Suêde ineen schat van kleuren op den stand van haren vertegenwoordiger den heer Jansen te Brussel. Een bijzondere plaats nam de firma A. van Helvoirt de Nijs in. Speciaal werd hier de aandacht gevraagd voor het nieuwe artikel waarover we hier boven met een enkel woord spraken, de „Gro Cord zolen en hakken". Een fabrikant vertelde ons dat hij er iemand voor proef op liet loopen en dat er na 8 maanden nog geen slijt aan te bespeu- Deze zolen en hakken zijn achten. «- pebied onderzoekingen gedaan, die ren viel i --- ,-. voor de lederindustrie van belang geheel doorplant met koordvezels, die waren. Het machinale schoenbedrijf daarin kopsgewijze zijn aangebracht, maakt van het Instituut slechts een i Van slippen is daarbij geen sprake en mmmm 99-

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 9