Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Rijksschool voor Leerlooiers en Schoenmakers RONDBREIM ACHINES „HOLLAND J. A. VOGEL GERARD HOLLAND ftGDW) BRABATil) cüp WAAIWUK^ Begin der WINTERAVONDCURSUSSEN VOOR LOOIERIJ EN SCHOENMAKERIJ Rondbreimacfaine HOLLAND TE WAALWIJK. 1 OCTOBER 1928. Snellestraat 5-7 DenBonh. Schoolstraat Oosterbeek. Y\O^SV NUMMER 74. ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1928. 51e JAARGANG. :h Zon Penin Eberi schofl 3 jarig doo moori ouw iras ko doe! tiebbe k gev omme ach, d ernerk jen mi Zonda ar hie ins d UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-Adres: ECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD. KALENDERHERVORMING. 1. K. schrijft in de R. K. Werkgever: Het zal wellicht niet toi iedereen zijn doorgedrongen, dat de kalender van het jaar 1928 het ideaal van wat men omtrent den gregoriaanschen kalender verwachten kan, benadert. immers 't jaar begon met 'n Zondag den eersten dag der week. Vervolgens viel Paschen op 8 April dat is juist op den datum, die het midden houdt tusschen den meest vroegen en den meest laten datum, waarop 't Paasch feest gevierd kan worden. Immers is de vroegste datum 21 Maart en de laatste 18 April. Het behoeft geen betoog dat voor het geval de Volkerenbond erin slagen mocht, de verschillende Regeeringen en Kerkgenootschappen bereid te vinden, een algeheele her vorming van den kaiender in te voe ren geen jaar meer geschikt isom deze reorganisatie ook daadwerkelijk in te voeren dan juist 1928. Vandaar dat de betreffende Commis sie uit den Volkenbond thans alle zeilen bijzet om tot een practisch resultaat te komen, ook al zal zij zich niet vleien met de hoop, dat reeds in 1929 de wereld met den „Volken- bondskalender" zal zijn verrijkt. Het is een onweersprekelijk feit, dat in Nederland het zakenleven, het onderwijs en de wetenschap zich niet bijster warm maken over dit nieuwe probleem en dat men blijkbaar onzen ouden romantischen kalender nog zoo kwaad niet vindt. Het is ons dikwijls opgevallen, dat als grootste deugd van dien kalender werd geroemd, dat hij nu eenmaal voldoet aan de eischen der natuur! De eischen der natuur 1 Wij zouden niet gaarne aan die eischen afbreuk willen doen, doch wagen in alle bescheidenheid de opmerking, dat de Oregoriaansche kalender slechts voor een deel be rust op natuurlijke factoren, die de tijdsindeeling bepalen en op mensche- Üjke ervaringen, doch overigens zeer veel onnatuurlijke elementen bevat. Tegen de natuurlijke elementen in den kalender wordt dan ook geen oppositie gevoerd, doch daardoor staan wij des te sterker in ons verzet tegen tal van onnatuurlijke insluipsels. Laat ons echter eerst den bestaanden toestand onder het oog zien. Die toestand is te ontleden in twee geheel afzonderlijke onderdeelen. Vooreerst noemen wij de indeeling van het jaar in 12 niet alle gelijke maanden, in twee ongelijke semesters en 4 onder ling ongelijke kwartalen. In verband daarmede is ook te noemen, dat slechts één maand, Februari, precies 4 weken van 7 dagen bevat, alle andere maanden loopen door de weekreeks heen. Is onze maandindeeling nu werke lijk een .natuurlijke*. Waarom tellen Januari, Maart, Mei, Juli, Augustus, October en December elk 31 dagen, waarom Februari maar 28 en de overige maanden 30 dagen? |a, men kan verder gaan en vragen: wat voor beteekenis heeft het begrip .maand" Wij weten wat een .dag" is, wat een .week" is, maar wij kunnen niet zeggen wat een .maand" is. Deze gebrekkigheid heeft zelfs aanleiding gegeven, dat in groote zaken men er een eigen kalender op nahoudt, ten einde de productie, en verkoop statistieken en de kostprijsberekening meer nauwkeurig te kunnen bijhouden. Iets natuurlijks ligt daarin volstrekt niet, zooals zoo aanstonds nog blijken zal. Wanneer men de natuurlijke fac toren in onzen kalender wil opzoeken, dan liggen die elders. De kalender draait om twee geheel natuurlijke, door ons zonnestelsel aangegeven polen. Vooreerst is als jaareenheid aangenomen de tijd, dien de aarde noodig heeft om haar baan rondom de zon af te leggen. Qemeten met den meest natuurlijken maatstaf die voorhanden is (n.l. met den tijd dien de aarde noodig heeft om rondom haar eigen as te draaien) bedraagt de rondgang van de aarde om de zon precies 365 dagen, 5 uren, 58 minuten en 45 seconden. Dit tijds verloop voldoet daarom zoo volmaakt aan den eisch van natuurlijkheid, om dat de jaargetijden, lente, zomer, herfst en winter door deze aardsche reis om de zor. ontstaan en het natuurlijk van het grootste belang voor den meusch is precies te weten, welk jaargetijde in aankomst is. De tweede pool is de baan die de trouwe wachter der aarde, de maan, om de zon beschrijft. Die baan wordt in ongeveer 29l/a dag afgelegd. Hiermede is ai het natuurlijke in onzen kalender opgenoemd. De rest is zuiver menschenwerk en voor een groot deel zeer onvolmaakt menschen werk Oelukkig is en dit zij der mensch- heid een troost niet onze geheele kalender foutief en onlogisch. Wie zou b.v. willen ontkennen, dat de verheffing van eiken zevenden dag totrustdag, door Keizer Constantijn den Oroote, na zijn bekeering onge veer 300 jaar na Christus, een maat regel geweest is die voor het gods dienstig leven der volkeren en voor hun geestelijk en lichamelijk heil, van onschatbare waarde is geworden een daad van Christelijke politiek van de allereerste orde. Geen kalenderhervormer zal daaraan willen tornen. Het gaat dus alleen over de maand indeeling. Deze maandindeeling is verre van ideaal, ook al is haar leeftijd eerbied waardig hoog. Bij de oude Egyptenaren was het jaar ingedeeld In 12 maanden, die om beurten 29 en 30 dagen telden. Het jaar telde du?rslechts 354 dagen. De ontbrekende 11 '/4 dag per jaar werden periodiek ingehaald. De onmiddellijke voorvaders van onzen huldigen ka.ender, de Romeinen, hadden het jaar in 10 maanden ver deeld. Onze maanden September, October, November en December, luidden dan ook in Nederlandsche vertaling, de 7de, de 8ste, de 9de en de 10de maand. Zie verder de „MEDEDEELiNG' in dit blad. De Directeur, VAN DER WAERDEN. Koning Numa Pompilius heeft echter met behoud van de eenmaal bestaande volgorde in de 7e eeuw vóór Christus, de Egyptische methode overgenomen en het jaar op 12 maanden gebracht. De twee nieuwe maandenJanuari en Februari werden achter December geplaatst, omdat het jaar aanving met Maart, de lentemaand. Bij diezelfde 99 Mannen zoowel als Vrouwen van alle standen kunnen hunne inkomsten belang rijk vermeerderen door aankoop onzer Wij hebben bewijzen dat er op deze machine? van 10 tot 12 gulden wordt bijverdiend bij een werktijd van 5 tot 6 uren per dag. Wij garandeeren U een afname van alle goederen voor minstens vijf jaar, Onze machines zijn van de beste constructie en worden drie jaar gegarandeerd. Vraagt conditiën aan de Alleenvertegen- w .ordigers voor Nederland en Koloniën gelegenheid werd het aantal dagen der maand van 29 tot 30 opgevoerd. Nu wilde het geval, dat de Romeinen door heidensch bijgeloof gedreven, doodsbenauwd waren voor even ge tallen dat bracht ongeluk. Vandaar dat volkomen willekeurig de maanden die 30 dagen zouden moeten tellen, begifiigd werden met één dag en dus op 31 dagen gebracht werden. Alleen Februari zou een ongeluksmaand mogen wordenhaar aantal dagen werd op 28 gerekend. Zoo bleef het tot dat Julius Caesar de groote kalenderhervorming tot stand bracht, die ons feitelijk den kalender heeft gegeven zooals wij die heden ten dage nog kennen. Dat geschiedde in het jaar 45 vóór Christus. 's Keizers adviseur Sosigenes had een project opgesteld volgens 't welk het jaar verdeeld zou worden in 365 dagen, gesplitst in 12 maanden, elk van 30 dagen plus 5 of 6 supple- mentsdagen buiten het weekverband. De afkeer van even getallen was echter ook toen nog bij het Romein- sche volk zoo groot, dat de Keizer genoodzaakt was aan het bijgeloof concessies te doen. Zoo kwam de kalender van Julius te bestaan uit 5 maanden van 30 dagen, 6 van 31 dagen, om beurten geplaatst, terwijl de laatste maand van het jaar Februari 29 dagen bleef tellen. Om de vier jaar zou aan Februari een schrikkeldag worden toegevoegd. Men ziet dat deze gronddenkbeel- den ook in onzen kalender bewaard zijn gebleven. De hervorming omvatte echter nog een andere wijziging: het begin van het jaar werd gesteld op 1 Januari, terwijl de zevende maand (vroeger de vijfde) naar Keizer Julius, Juli genoemd werd. Na den dood van Julius Caesar bleek het zijn opvolger Augustus een doorn in het oog, dat de kalender wel Julius' en niet Augustus' naam bevatte. De Senaat kwam aan des Keizers wensch tegemoet en zoo ontstond de naam Augustus i.p.v. Sextilis (de zesde maand). Augustus' trots verdroeg het echter geenszins, dat de maand, die naar hem genoemd was, slechts 30 dagen een even getal bovendien telde en zoo ontroofde hij, geheel wille keurig op zuiver gevoels-argumenten, aan Februari zijn 29sten dag en voegde dien aan de maand Augustus toe. De Romeinsche Bankiers zagen zich daardoor benadeeld, doordat zoo doende de kwartalen van het jaar uit hun verband waren gerukt. Het eerste kwartaal had immers 90 dagen en het derde 93 dagen. Ook over dit bezwaar werd heen- gesprongen. Het prestige van den Keizer gedoogde niet, om Februari zijn oneven dag terug te schenken en daarom werd het aantal dagen van September met één verminderd en October met 1 vermeerderd. Het kostte daarom slechts weinig hoofdbreken, om ook December ten koste van No vember met één dag te bevoordeelen. Zoo staan op het oogenblik de zaken nog. Beursnieuws. Sinds de Amsterdamsche beurs in steeds toenemende mate is geïnterna tionaliseerd, beleeft men feitelijk niet meer die dagen van troostelooze ver veling, die in vroeger jaren den beurs gang soms tot een zeer problematisch genoegen maakte. Tegenwoordig ge voelt men zich op het Damrak zoo bij uitstek ais een spin in haar web, waarbij de draden naar vrijwel alle internationale beurzen worden gespon nen. En al mag men dan niet meer zeggen, dat de koopstad aan d'Amstel en aan 't Y als Keizerin de Kroon van Europa draagt, zoo telt onze goede hoofdstad toch weer mede, waar op finantiëel gebied ieis valt te verhan delen. Toch ontbreekt het de markt den laatsten lijd aan een stemming, die gedurende eenlgen tijd zich zelf gelijk blijft Den eenen dag lijkt de grondtoon gunstig, terwijl den dag daarop zonder dat er bepaalde factoren voor aanwezig zijn de stemming weer geheel verandert. Niet tegenstaande er over het algemeen een vaste stemming was, kon ons publiek blijkbaar nog geen motleven vinden om zijn deelname aan het beursver- keer uit te breiden. Voor de industrieele fondsen was er een algemeene stijging, Philips waren vast gestemd en bij kalme om zetten kon de koers zich tot 785 ver beteren. De suikerafdeeling had vrijwel geen attentie. Öe meeste soorten bleven onveranderd. Alleen H.V.A.'s liepen enkele procenten omhoog. Tabaksaandeelen kalm, doch op iets hoogere psljzen. Koninklijke Petroleum flauw, maar herstelde zich later taer eenigermate op vraag van de zijde van Parijs. Scheepvaartaandeelen geheel verla ten. Het animo is er voor de vrach- tenmarkt geheel uit. Rubberaandeelen vast gestemd In tegenstelling met de prijzen van het artikel zelf. Aandeelen Ver. Chemische Fabrie ken en Delftsche Leerlooierij gevraagd. Daarentegen waren aand. van Berkel iets lager. Verder bestond er deze week eenige vraag naar loten Paleis van Volksvlijt. Prolongatie 4'/4 °/0. De Echo van het Zuiden, Waalwtjkselie en Langstraatscbe Conrant Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukkeu, gelden, enz. l'ranco te zenden aan den Uitgever. Prijs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. MaATSCflAPPy VAN VE^ZEKf RING OO HET LEVIN

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 1