mrnrn zuiiiEN No. 74. Zaterdag 15 Sept. 1928. 51e Jrg. TWEEDE BLAD. BUITENLAND. De Belgische kamer heeft artikel 1 van de wet op het gebruik der talen in het leger, dat zegt, dat de kennis van het Fransch en van het Vlaamsch verplicht is voor het veikrijgen van den rang van onderluitenant in het actieve kader aangenomen in den vorm, zooals door de commissie was voor gesteld en door de regeering was aanvaard. Stefan! meldt uit Rome. dat de onderzoekingen, die den laatsten tijd gedaan zijn door de Krassin. Braganza en Heibland volkomen zonder resultaat zijn gebleven. Men heeft daarom, het vergevorderd seizoen eri de weersom- standighiden in aanmerking genomen, besloten de Braganza dezer dagen af te danken, terwijl de Citta di Milano op 15 September Spitsbergen zal ver laten. De verdere opsporingspogingen zul len door de Krassin worden onder nomen. In het communiqué wordt echter toegegeven dat de ltaliaansche regeering geen hoop meer koestert, dat de andere leden van de Italia nog in leven zijn. Naar het Bulgaarsch telegraaf- agentschap meldt, heeft de politie te Sofia een nieuwe, uitgebreide organi satie ontdekt, die trachtte het werk van de oude communistische partij, die na den aanslag in de kathedraal te Sofia van overheidswege ontbonden was, voort te zetten. De politie heeft het grootste deel der leden van het nieuwegeheime bestuur der organisatie aangehouden. Dit zijn lieden, die zich tot voor kort als vluchtelingen in het buitenland ophielden en die op on wettige wijze in het land zijn terug gekeerd. Dit bestuur bleek met ver schillende communistische organen in het buitenland in verbinding te staan en gelden te ontvangen uit Moskou. Het aantal aangehoudenen bedraagt vijftien. Het onderzoek is nog in gang. Een United Press-bericht uit Madrid meldt, dat de Spaansche minis ter van binnenlandsche zaken erkend heeft, dat hij talrijke bevelen tot arrestatie heeft uitgevaardigd, waar door de politie handen vol werk heeft. Tot nu toe zijn 300 menschen in de gevangenis gestopt, inzake een poging tot opstand in Spanje. Naar het schijnt waren de leiders radicale politici, voor het grootste deel Cataloniërs, die voorde uitvoering van hun plannen den steun van militairen zochten en daarom bij de ontevreden troepen afdeelingen propaganda voor de revolutie maakten. In het bijzonder te Barcelona zijn talrijke arrestaties geschied van op den voorgrond tredende persoonlijkheden. De opstand tegen de dictatuur zou vandaag op den 5en verjaardag van de dictatuur moeten uitbreken. Voor dit jubileum had de regeering groote feestelijkheden georganiseerd en de samenzweerders achtten klaarblijkelijk dit moment gunstig om hun poging te wagen, daar een groot deel van het Madrileensche garnizoen aan de fees telijkheden zou deelnemen. De samen zwering is in Barcelona ontdekt. Onder blemen" kunnen wij het ten zeerste de gearresteerden bevinden zich vele j aanbevelen. En wie heeft er al geen onderofficieren van het leger, van wie de politie wist, dat ze met de samen zweerders bijeenkomsten hielden. De gouverneur van Barcelona moet ver klaard hebben, dat de samenzwering een zeer gevaarlijk karakter droeg en daarom zeer krachtig aangepakt diende te worden. Een Europa-pressbericht meldt voorts dat het complot een veel grooteren omvang had dan de eerste berichten lieten verwachten. Men schijnt den toestand meester. Nadat de koning van Afganistan zijn rondreis door Europa heelt btëindigü waarbij de geweldige bewapeningen van Frankrijk en Engeland vooral niet weinig indruk op hem maakten is het interessant na te gaan welke hervor mingen koning Amanoeila thans in zijn eigen land ais resultaat wenscht door te voeren. In de j l. gehouden Afgaansche volksvergadering werden deze afgekondigd en zijn ronduit sterk militainstisch te noemen. Behalve eene herziening van het wetboek van siraf- recnt en strafvordering, afschalfing van alle titels, waardigheden, rangen, militaire en burgerlijke groote unitor- men, orden en onderscheidingstee kenen spreekt de wensch tot moder- niseering van het leger en bewapening wel zeer sterk en doet ons Europeanen die langzamerhand de doorwerking van den Volkenbondsgeest beginnen te gevoelen wel zeer eigenaardig aan. Qrooie bestellingen van geweren en ammunitie worden voorbereid, ieder Afgaan boven de 15 jaar zal volgens besluit van de Volksvergadering daar toe zijn geldelijke bijdragen hebben te leveren, terwijl bij rijksambtenaren eenvoudig hun salaris wordt gekort Ja, zelfs schonk een der afgevaardig den vrijwillig een groot bedrag voor hetzelfde doel. Het wil ons voorkomen dat de indrukken van de toestanden der Westersche landen op den Af gaanschen koning eenigszins eenzijdig te noemen zijn. Omtrent de Donderdagmorgen te Genève gehouden conferentie dei bij de bezetting van het Rijnland be trokken mogendheden wordt nog ge meld, dat het tot dusver verkregen resultaat in welingelichte kringen als bevredigend wordt beschouwd, in zake de kwestie of men een recht op de ontruiming van het Rijnland kan laten gelden, werd in zooverre toena dering verkregen, dat volgens berich ten uit' Fransche bron ütiitschland eventueel bereid zou zijn een tege moetkomende houding van Frankrijk te compenseeren. De -Üuitsche verte genwoordigers wezen evenwel den Franschen eisch iot instelling van een militaire controle vastberaden van de hand, waarbij zij gesteund werden door lord Cushendun, die zich be ijverde, tusschen de Fransche en üuitsche staatslieden bemiddelend op te treden. BINNENLAND. Koloniale vraagstukken van heden en morgen door H. Co lijn. De heer Colijn is een diergenen, die de kunst verstaat om in weinig woor den veel te zeggen. Het boekwerkje van 145 pagina's is hi;t resultaat van de studiereis des heeren Colijn naar Nederlandsch—Indië. Zij die zich in teresseeren voor de „Indische pro belang bij den band die Nederlandsch- Indië met het moederland verbindt en zal moeten blijven verbinden? Nu. schrijft de heer Colijn, is het nog tijd onzen koers te wijzigen. Nu Straks zal het zeer waarschijnlijk al reeds te laat zijn. Nu, dat wil zeggen zeer binnenkort dient onze volksver tegenwoordiging zich wederom uit te spreken over een nieuwe wijziging in de Indische staatsregeling. Dan zal de gelegenheid er niet zijn, maar moet zij worden aangegrepen om ons ge- heele beleid principieel te herzien. Wij veroorloven ons te citeeren, wat de heer Colijn daaromtrent op blz.72 van zijn werkje zegt. Hij schrijft: lk ontken niet, dat een terugkeer tot betere beginselen moeilijk is. Ook zie ik niet over het hoofd, dat de tegenwoordige tijd voor ietwat heroïe ke parlementaire pogingen niet zeer geschikt is. Nog afgezien van de lui held en soms ook lafhartigheid, die ons dikwijls doet zoeken naar een plausibele reden om de dingen maar te laten zooals ze zijn, om het be staande maar te aanvaarden, wijl er toch niets meer aan te doen isl Dat alles ontgaat mij niet. Maar er staat hier te veel op het spel om te mogen berusten. We moeten ons boven al die bedenkingen verheffen en mogen toch een enkelen keer in een eeuw het woord van Edmund Burke wel eens ter harte nemen: a great empire and little minds go ill together. Zoo is het. Dp vijf vluchten near Indie. Het was Woensdagmiddag, daags voor liet vertrek van het eerste vlieg tuig, een nationale plechtigheid op Schiphol. De 5 vliegtuigen stonden daar opgesteld en de Ministers v. d Vegte en Koningsberger, dr. v. Aalst en generaal Snijders voerden 't woord Toen, in overeenstemming met Gou vernement en Volksraad van Neder landsch-Indië, die het groote belang van een Indisch luchtverkeer inzagen besloten was tot oprichting eener Ne derlandsch-Indische Luchtvaart Maat schappij, welke reeds, dank zij den spoed, dien de Gouvernementsbedrij ven met de inrichting der benoodigde vliegvelden heeft betracht, eind Octo her 1928 haar eerste luchtlijnen in Ne derlandsch-Indië in bedrijf zou nemen te weten een dagelijkschen dienst Ba taviaSemarangSoerabaja v.v. en BataviaBandoeri.g v.v.. werd de vraag gesteld 'of de vier vliegtuigen, welke hiervoor bestemd waren, met hun bemanningen per boot dan wel door de lucht hun bestemming zouden bereiken. Dank zij de voortvarende medewer king van het hoofdbestuur der posterij en en telegrafie, die de tot stand ko ming eener regelmatige luehtverbin- ding tusschen Arasterdam en Batavia van liet hoogste belang acht voor het vervoer van poststukken, is besloten deze vier vliegtuigen in dienst der pos terijen naar Batavia te lafen vliegen. De K.L.M. stond reeds in onderhan deling met het hoofdbestuur der pos terijen en telegrafie om in 1929 elke maand één vlucht AmsterdamBata via v.v. ten behoeve der posterijen uit te voeren. Toen nu besloten was, dat de vier vliegtuigen der N.I.L.M. met tusschenpoozen van één week naar In dië zouden vertrekken, kwam de K.L. M. met het hoofdbestuur der P. en T. overeen, de eerste retourvlucht te ver vroegen, zoodat op de vier vluchten naar Indië een vijfde heen en weer- vlucht door de K.L.M. zou worden uit gevoerd. Wij laten hieronder volgen de ver schillende registratieteekens der vlieg tuigen van de NëderlandschTndische Luchtvaart Maatschappij, alsmede op gave der bemanning en van de vertrek data. HNAFA, eerste bestuurder G. A. Koppen, 2e bestuurder kapt. E. T. Ken- gen, werktuigkundige H. M. v. Herk, 13 Sept. 6 uur. HNAFB. Ie bestuurder J. .T. Moll, 2e bestuurder le luit. M. van Hazelen, werktuigkundige S. Elleman, 20 Sep tember, 6.15 uur. Zonder schriftelijke toestemming is eenige overname uit deze rubriek verboden. Of elk der dieren zeide Wat hij er wel van vond. Brieven en bijdragen voor deze rubriek te zenden aan OOM WIM, De Echo van het Zuiden, WAAL WIJK. DE KLEINE KONING. Er is een tijd geweest, Dat dieren spreken konden. Daar heb ik in een boek Iets aardigs van gevonden. De dieren leefden blij Elk sprak zijn eigen taal. De menschen die er waren Verstonden 't allemaal. Niets kon er maar gebeuren Op 't heele wereldrond. De menschen deden kwaad En goed zooals nog heden, Wie klom ging naar omhoog Wie viel die kwam beneden. Er waren domme menschen Slechts enk'len waren wijs. Er waren kleine kleuters En menschen oud en grijs. Op 't vuur werd het eten warm Een pannekoek was rond. De lamp hing aan den zolder; Het kleed lag op den grond. De sneeuw lag op de daken Als 't winter was en koud, dien het manoeuvreeren op den grond zeer vergemakkelijken. De snelheden der vliegtuigen zijn buitengewoon groot; de maximum kruissnelheid bedraagt 195 K.M. per uur, de gemiddelde kruissnelheid 168 K.M. bij 1700 omwentelingen per min. van elk der motoren. Voor verkeersvliegtuigen is de stijg- snelheid onovertroffen. De driemotori- ge Fokkers stijgen n.l. 3.6 M. per sec. Het vliegtuig der K.L.M. verschilt daarin van die der N.I.L.M., dat 't in plaats van met Siddeley Lynx moto-- ren, uitgerust is met drie luehtgekoel- de Titan motoren van 240 P.K. elk. Elk der, vliegtuigen kan voor een ge wicht van ten minste 250 K.G. aan post medenemen. In de toekomst zul- HNAFC, le bestuurder F. A. J. I len deze gewichten nog verhoogd kun- Prillwitz. 2e bestuurder le luit. J. M. J. Wegner, werktuigkundige F. Li- scber, 27 September 6.30 uur. HNAFD. le bestuurder J. Schott, 2e bestuurder le luit. C. J. .T. M. TValt- mann, werktuigkundige D. G. Seaton, October 6.45 uur. De gegevens van het vijfde vliegtuig, dat van de K.L.M., zijn HNAEN, le bestuurder I. A. Aler, 2e bestuurder I. W. Smirnoff, werk tuigkundige H. Veenendaal, 11 Octo ber 7 uur. Hierbij moge worden opgemerkt, dat de tweede bestuurders der eerste vier vliegtuigen allen officieren van de In dische Luehtvaartafdeeling zijn, die, dank zij de medewerking van het In dische gouvernement, in de gelegen heid zijn gesteld deze eerste vluchten mede te maken. De eerste bestuurders hebben allen korteren of langeren tijd dienst gedaan bij de K.L.M. alvorens zij in dienst van de Nederlandsch-Indische Luchtvaart Maatschappij overgingen. Hetzelfde is het geval met de werktuigkundigen, met uitzondering van den Engelschen onderdaan Seaton, die door de Sidde ley Motoren Fabriek uitgezonden wordt. De dagtrajecten welke de vliegtui gen zullen afleggen, zijn de volgende 1. AmsterdamBoedapest, 1400 K.M. 2. Boedapest-Constantinopel 1400 K.M. 3. ConstantinopelBagdad 1600 K.M. 4. BagdadBender Abbas, 1450 K.M. 5. Bender AbbasKarachi, 1200 K.M. 6. KarachiAllahabad, 1450 K.M. 7. AllahabadCalcutta, 750 K.M. 8. CalcuttaBangkok, 1640 K.M. 9. BangkokMedan, 1330 K.M. 10. MedanBatavia, 1440 K.M. Bij het toestel van de K.L.M. zal ech ter instede van de plaatsen Nasirabad en Allahabad slechts Agra worden aan gedaan. Op de route zijn twee depots van mo- tor-onderdeelen ingericht, n.l. te Ka rachi en te Calcutta, terwijl een mon teur der Siddeley Motoren Fabriek te Karachi is gestationneerd. Verder heeft de Shell voor opslag van benzine langs de route zorg gedragen en de Wake field Fabriek voor de benoodigde smeerolie. De vliegtuigen der N.I.L.M. zijn Fok ker een dekkers, uitgerust met drie luchtgekoekle Siddeley Lynx motoren van 225 P.K. elk en zijn vrijwel gelijk aan de Postduif, waarmede Koppen en Frijns in 1927 hun heen- en weervlucht naar Batavia uitvoerden. Als groote nieuwigheid zijn deze vliegtuigen voor het eerst uitgerust met wielremmen van Amerikaansck maaksel, welke landingen op zeer klei ne terreinen mogelijk maken en boven- nen worden, daar de vliegtuigen dan, dank zij een grooter aantal depots langs de route, niet meer genoodzaakt zullen zijn zulk een aanzienlijk dood gewicht aan onderdeelen en gereed schappen aan boord mede te nemen. Met het gistermorgen van Schiphol vertrokken vliegtuig werden verzonden naar Batavia 12527 brieven, waaron der 1585 aangeteekende, 4356 brief kaarten, 48 drukwerken en 32 postwis sels naar tussehenliggende plaatsen in totaal 2938 brieven, waaronder 666 aangeteekende, 973 briefkaarten, 1 monster en 7 postwissels. Het totaal aantal stuks vervoerde correspondentie bedroeg 20.882. Het aantal zakken beliep 22waarvan 14 voor Batavia, met een totaal gewicht van bruto 275.57 K.G., voor Batavia 218.30 K.G., en netto 258.57 K.G., voor Batavia 208.30 K.G. Brabants' niemoe Gouverneur. be- En kleine kind'ren waren Precies als nu, soms stout. De kippen legden eieren En kraaien deed de haan. En wie te Iaat op school kwam Moest in een hoekje staan. Wordt vervolgd. Het „Vaderland" zegt bij deze noeming het volgende „Het Kamerlid Mr. A. B. G. M. van Rijckevorsel is benoemd tot Commissa ris der Koningin in Noord-Brabant, een winst voor die provincie en een ver lies en niet gering ook, voor de Tweede Kamer. De nieuwbenoemde is een be kwaam man en een aantrekkelijke per soonlijkheid, wiens gezag steeds groo ter werd, en als wij goed zijn ingelicht, is hij zelfs na Focks aftreden als zoo danig vernoemd geweest voor president van de Tweede Kamer, wat toen afge stuit is op zijn jongen leeftijd en de oudere aanspraken van Kooien. In ons land heeft men zoowel wat den wijn betreft als in politicus een voorkeur voor oudere merken. De beer v. Rijcke vorsel was langzamerhand voor zijn fractie de woordvoerder geworden voor de zaken die met onze buitenland- sche betrekkingen in verband stonden en na het uitvallen van het Kamerlid Feber was hij ook haar koloniale spe cialiteit. Hij zal in de Kamer in het algemeen en in zijn fractie zeer in het bijzonder een gevoelige leemte achter laten, waarbij de eenige troost is dat Noord-Brabant een Commissaris krijgt die in alle opzichten de rechte man op de rechte plaats, zal wezen. Het mooie locer van de eerste dekade van September. De filiaal-inrichting van het K.N.M. I. te Amsterdam meldt ons De eerste dekade van September is een waardige voortzetting geweest van den zonrijken zomer van 1928. De zon- neschijn-meter in den Hortus- Botani cus registreerde in deze 10 dagen niet minder dan 1044 uur zonneschijn. Hoe groot dit getal is, kan men opmaken EEN SALOMON. Jullie hebt allemaal wel eens ge hoord, hoe wijs koning Salomon kon deelen maar Arkadi kon 't toch nog beter. Arkadi had veel kinderen maar noch- thans geen bezittingende grootste bezitting was 'n gans. De gans werd een tijdlang met aardappelen gevoerd dat noemde hij „vetmesten", maar 't dier werd maar niet vet. Op een goeden dag slachtte hij de gans en een uurlje later stond de ge braden gans op tafel. Er was, net zooals anders, weer niets in huis om bij de gans te eten. Ten einde raad zei hij tegen z'n vrouw „Waarom zouden wij de gans opeten zonder Iets er bij? Ik zal zenaarden graaf op het kasteel brengen, mis schien geeft hij me er wel 'n kleinig heid voor". En zoo ging de boer naar het kasteel, waar de graaf met zijn vrouw in de kamer zaten. De arme boer werd binnen gelaten en gaf den graaf de gans met deze woorden: „Genadige heer, hier breng ik U een klein geschenk, 'n gansje", „Dank je wel, goeierd. Maar nu moet hij nog verdeeld worden. Wil je zoo goed we zen hem te verdeelen?" De graaf had namelijk een vrouw, twee zonen en twee dochters. Men gaf hem een voorsnijmes en hij begon te snijden en te deelen. Eerst sneed hij den kop eraf, toen de pooten en de vleugels; de romp liet hij zoo. Den kop gaf hij aan éen graaf met de woorden„U bent het opperhoofd genadige heer, u komt rechtens de kop toe". De gravin kreeg het staartje met de woorden: „U bent zoo'n knappe, zuinige huisvrouw, die alle restantjes nuttig weet te gebruiken; ziehier een zinnebeeld ervan". De twee zonen kregen ieder een pootje met de woorden: „jullie zult eenmaal in de voetstappen van je edelen vader treden." Aan de dochters gaf hij ieder een vleugeltje. „Gij zult eenmaal uitvliegen en niet lang meer thuis blijven. Toen bleef de romp alleen maar over; hij gaf dien aan zichzelf en zei „Ik ben maar linksch en lomp, mij past de plompe romp". Toen de graaf dit zag, schudde hij van 't lachen. Hij liet voor den boer een glas wijn inschenken en gaf hem een goudstuk. Dit geval hoorde een rijke, maar gierige boer. Hij liet meteen vijf van zijn beste ganzen slachten en bracht ze naar den graaf. Hij was natuurlijk afgunstig geworden op het meevallertje van Arkadi. „Wat is er van uw dienst, boer?" vroeg de graaf, toen hij den gierigen boer zag. „lk breng u, edelheid, vijf van mijn beste ganzen ten geschenke". „Dank je wel. goeie man, deel ze maar eerlijk onder ons, want we zijn met z'n zessen". De boer probeerde het nu eens zoo, en dan weer zoo, maar hij wist er geen raad op. De graaf, die dit zag, liet een boodschap sturen naar Arkadi. Deze kwam zonder verlegen te zijn. Hij bekeek het zaakje eens en zei: „Zoo mijnheer en mevrouw, nu bent u met z'n drieën, en meteen gaf hij een gans aan den graaf. Toen gaf hij de twee zoons de tweede gans en de dochters de derde. „Nu zijt jullie ook met z'n drieën. De twee overige gan zen pakte hij zelf beet en zei„Kijk, nu zijn wij ook met z'n drieën". De graaf lachte dat hij schudde en zei: „Dit is een ferme kerel. Die weet goed te deelen en zichzelf niet te ver geten". Hij beloonde Arkadi vorste lijk. Hij maakte hem rentmeester over zijn bezittingen. Den gierigen boer stuurde hij met spot en schande naar huis. ARNOLD VERMEULEN. Ouders, lezen ook Uw kinderen ons Jeugdhoekje?

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 5