Witte Jiozen. FEUILLETON RECHTZAKEN. uit het feit, dat het ongeveer 2 maal teelfabrieken te Gouda, geeft een voor zoo groot is als het normale aantal en stelling van de gebouwen der zaak, zoo dat b.v. in 1925 de heele maand Sep- j als die thans ingebruik zijn. Verder tember 100 uur minder had dan thans i bood hij de directie een album aan, 1 enkele dekade. Omtrent de warmte, die Zondag aan het onweer vooraf ging zij nog ver meld, dat -ongeveer dezelfde maximum temperaturen (Amsterdam had 28.6 gr. C., de Bilt 29.6 gr. C.) in 1926 nog la ter in, de maand zijn voorgekomen, n.l. op den 20sten. Niettemin is een derge lijke hitte in dezen tijd van het jaar- een groote uitzondering. waarin de namen voorkomen van allen, die hebben bijgedragen voor het hulde blijk. De directeur, de heer C. J. de Jong, dankte aangedaan voor deze huldebe tuiging. Hij huldigde de nagedachtenis van den stichter Egbert Douwes en prees ook de goede verstandhouding, welke steeds tusschen personeel en pa troon heeft bestaan. De heer De Jong Het Jubileum der N.V. Dou/we Egberta. I huldigde voorts 6 employés, die langer Men meldt ons uit Joure dan 25 iaar in dien.st z.'jn en deelde Zeldzaam is het jubileum, waarvoor! Il,ede> da' dllen, die in dienst der ven- men uit schier alle huizen te Joure I IIOotscbaP *ijn, een week extra-loon zal Vrijdag en Zaterdag de vlaggen heeft P.'!), den «^gekeerd. Aan het eind van doen uitsteken. ziJn rede deelde hij mede, dat bij wijze Niet minder dan 175 jaar bestaat de van onderscheiding tot procuratiehou- bekende N.V. Douwe Egberts, of wel I dors zÜn benoemd de heeren H. van de D. E., zooals men in Joure kort-1 K(M'k €n Temming, heidslialve de fabrieken pleegt te noe- Een drukbezochte receptie, tijdens men. Geen wonder dat. waar de D.E. I welke door de ingezetenen van Joure zoo haar stempel drukt op het wel en souvenirs zijn aangeboden, vulde het wee van deze Friesche gemeente, alle I Programma yan den eersten middag ingezetenen deelen in de feestvreugde. I de' feestviering. Bij binnenkomst in de gemeente valt 's Avonds was het geheele personeel onmiddellijk de feeststemming op. Bij Imet dei directie aan 'n diner vereenigd, den ingang prijkt een eerepoort, waar-1 na afi°°P waarvan een grandioos vuur- op in gouden letters voorkomen de I werk werd ontstoken, woorden „Hulde aan de D.E." De I El'n 600tal winkeliers uit Den Haag hoofdstraten zijn aardig versierd met I 7X)llden een gelukwensch in den vorm guirlandes van sparregroen en wim-|van een a,bum met hunne handteeke- pels in onderscheidene kleuren. Ook de I ninSen- De Burgemeester van Utrecht I gern. Rheden. winkel-étalages zijn in feestdos. Enkele I zond een Persoonlijk geschreven felici gebouwen zijn bovendien 's avonds ge I ':,tie. illumineerd. I Verder kunnen wij nog mededeeleu Voor Joure is er alle reden om met I zooaIs 1 ook reeds bekend zal zijn, dat Generaal Snijders naar Indië. Qep. generaal C. J. Snijders zal zich Woensdag 19 September per trein van 14 53 Staatsspoor op reis naar Genua begeven en vandaar per m.s. Christiaan Huygens naar Batavia reizen, teneinde gevolg te geven aan de uitnoodiging van deNederlandsch- Indische Vereeniging voor Lucht vaart om de opening der luchtver- keersdiensten op Java te komen bij wonen. Deze opening zal vermoede lijk in de tweede helft van October plaats vinden. De generaal denkt ongeveer een maand in Nederlandsch- Indië te vertoeven. De eerste etappe afgelegd Het vliegtuig H N.A.F.A., bestuurd door kapitein Koppen, dat Donderdag morgen van Amsterdam is vertrokken op weg naar Indië, is te twee uur 's middags te Weenen aangekomen. Vrijdagochtend bij zonsopgang zou het via Sofia naar Constantinopel vertrekken zonder oponthoud te Boedapest. Onderscheiding. Bij Kon. besluit van 4 September is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau M. G. van der Kloot Vleyburg, afgetreden directeur der 4aamlooze Vennootschap Leder- en -ederwarenfabriek v.h M. G. van der (loot Meyburg en Zoon te Dieren Doch verdachte, woest en brutaal, vloog den politieman aan en mishan delde hem geducht door slagen en stompen. De eisch wegens voormelde mis handeling luidde één maand gevan genisstraf. Uitspraak conform den eisch. dit feest mede te leven. Eenige bonder-1 onze ondste directeur, de heer C. J. de den mannen en vrouwen uit de gemeen-1 *'011g te Hilversum, benoemd is tot Rid te zijn op de fabrieken werkzaam. Er I d®y in de orde van Oranje Nassau, ter waren ook vele leden van het Utrecht-1 aan deü heer D. Ligthart, mees sche personeel die aan de feestviering I terknecht van de koffie-afdeeling te in Joure deelnamen. I Joure, de eere-medaille in zilver van De herdenking van het 175-jarig be-1 deze 01'de 's verleend, staan is Vrijdag begonnen in de Paro-1 Ee boott-o'cht over de Friesche Me- chiekerk met een Plechtige H. Mis, die I ren> °P Zaterdag 8 September, waar- werd opgedragen door Kapelaan P. de I aan d<' Pers, de foto-pers, film opera- Jong uit Arnhem, zoon van den ouden I tem's> onze Directie, alsmede het ge- directeur der Jubileerende firma. Des I bee,e personeel deelnamen, vond plaats middags kwam liet geheele personeel I 111 e(>1' tal stoombooten. Er waren 3 ook de vertegenwoordigers van de fili-1 "mziek-korpsen op de diverse booten, alen uit Amsterdam en Den Haag bij I tocht ging naar het mooie oude ste- een in een der groote pakzalen, die aar-1 deke Sloten waar de Burgemeester Ver- dig was versierd. Daar werden de di- I houteren ons zeer vriendelijk ontving, recteuren, vader en zoon De Jong, met I De Burgemeester had een rondwande toespraken en geschenken gehuldigd. I met muziek, over de oude wallen Honderden telegrammen stroomden I waterpoorten, enz., georganiseerd en binnen, de gelukwenschen overbrengen-1 heette ons in een toespraak welkom, de uit alle deelen van -ons land. I met de beste wenschen voor D.E. In de receptiezaal werd de feest speech uitgesproken door .den voorzit ter van het feestcomité, den heer H. v. d. Beek, die memoreerde, dat, toen in De boottocht over de Friesche meren duurde van half 11 tot 5 uur, waarna een afscheidsmaal plaats vond, waar onder de jongste directeur, de heer J 1885 de tegenwoordige directeur de I H. de J°n&> allen dankte, die tot het teugels in handen nam, de toen 132-ja-1 welslagen van dit feest hadden mede- rige firma een provinciale zaak was, I gewerkt. De heer de Jong wees op het zooals er in Friesland meer waren te I feit, dat gedurende 175 jaren ononder- vinden. Door juist koopmansinzicht I broken een goede verstandhouding tus- kon de zaak groeien en vooral de laat-1 schen de opeenvolgende patr-oons en ste tientallen jaren leggen getuigenis I h«n personeel had bestaan. Hij ein- af van de groote vitaliteit der oude I digde met den wensch uit te spreken, zaak, ontplooid en tot groei gebracht I dat dit steeds zoo zal blijven en dat het door het huidig bestuur. Dankbaar ge* I onder Gods onmisbaren zegen door een- tuigde spr. van de steeds uitstekende I drachtig samenwerken moge gelukken, verstandhouding, welke tusschen pa-1 de zaak, waaraan wij allen onze beste troons en personeel heeft bestaan. Men I krachten geven, tot steeds hooger bloei j kent hier geen conflicten, welke de I te brengen. Een hond gedood. J. v. S., machinist te Alem, had eens anders hond. een dier waar hij veel last van had, doodgeschoten en moest zich deswege verantwoorden. 't Beest was een rashond. Zijn baas vraagt f50 schadevergoeding. Verdachte sputtert tegen. Een getuige heeft verdachte twee maal zien schieten. Om nog een getuige te hooren werd de zaak een week uitgesteld. Afstappen. J. R., 18 jaar, landbouwer te Wijk, is niet gewillig voor een bevel der politie bij het controleeren der rijwiel plaatjes. De jongen lacht er eens mee, heeft een grooten mond en peddelt maar raak. Op 14 Juli was 't weer zoo. Hij moest afstappen om zijn belasting plaatje te laten zien, doch wielde maar door. 't Kost hem nu f5 boete. Vrijgesproken. M. v. d. W., 30 jaar, chauffeur te Vlijmen, stond terecht wegens over treding der Motor— en Rljwielwet. Verdachte had op den weg naar Cromvoirt door niet naar rechts uit te wijken het verkeer in gevaar ge bracht. Er werden drie getuigen gehoord. Verdediger was Mr. van Leeuwen, Den Bosch. Wegens gebrek aan bewijs werd verdachte vrijgesproken Mishandeling op politie. J. W., grondwerker te Waspik, werd goede verstandhouding ooit hebben I Verder mag misschien nog vermeld ter verantwoording geroepen wegens verstoord. I worden, dat de fraaie oude Jous- Met genoegen kweet spr. zich van de I ter toren, door bijdragen van de inge- taak, namens het geheele personeel een I zetenen van Joure, schitterend ge- tegeltableau aan te bieden. Het tableau I illumineerd was. gemaakt bij de Zuid-Hollandsche Pla- Uit liet Dultsch van 83. De kunst heeft haar alles vergoed, wat het leven haar vroeger ontzegde, zij is gelukkig en, ten allen tijde een zeer welkome gast op Hochwald, wan neer de lente daar haar intrede houdt. Boris is gezantschapssecretaris in een klein residentiestadje, waar vorst en vorstin Ukatschin-Chrysopras op 'n grooten voet leven. De schoone Fuchsia is een beetje verstandiger geworden, sinds Boris, den raad zijner zuster op volgend, haar destijds in het hotel te Hamburg, zonder praatjes eenvoudig al het water over het hoofd goot, dat er in de groote lampetkan was. Het mondelinge gedeelte van deze kuur had vorst Hochwald op zich genomen en niet zonder een zeker gevolg, maar omdat argumenten eigenlijk bij Fuch sia weinig uitwerkten, is het niet te ontkennen, dat de waterkuur het leeu wenaandeel aan den even merkwaardi- gen als verrassenden uitslag had. Hoch wald houdt er van om die scène in het hotel te Hamburg met een behagelijke breedvoerigheid aan zqne vrouw te ver tellen. Al was ook door de overstroo ming de hotelrekening „wegens bescha diging van het plafond van de bene den-étage" tamelijk hoog geweest, dit woog toch rijkelijk tegen de gevolgen daarvan op, want Fuchsia noemt Bo ris nu bij voorkeur beste oude jongen, heeft aan hem het beheer van haar ver mogen overgelaten, laat zich het hof maken, zonder er juist aan te denken om er van door te gaan en begint nu met de gewoonten en manieren van een „groote dame" langzamerhand meer en meer op de hoogte te geraken. Kortom, de vorst en vorstin Ukatschin-Chryso pras leven waarlijk heel goed met el kander en niemand zal vermoeden, dat hun huiselijk geluk eigenlijk op een paar liter water berust. Hans Ten Winkel is de ster van Bav- reuth en zeer zeker een groot kunste naar. Daar de roem hem echter niets van zijn vroolijken aard heeft ontno men en hij hetzelfde innemende karak ter heeft behouden, is 't ook geen won der, dat hij algemeen geacht en bemind is, en ook hij is op Hochwald steeds een welkome gast, maar alleen dan, wanneer Monsieur le Prince et Mada me la Princesse d'Ukatschin er niet zijn. Professor Glauchau echter is op Hochwald het verwende schootkind je. Hij noemt de vorstin Iris „zijn aller liefste, allerzoetste mevrouwtje" en vergeet geheel zijne republikeinsche grondbeginselen, wanneer het er op aankomt een uitstapje naar de Hocli- walds te maken. Daar zal hij ook als levensredder van Iris nooit zijn nim bus verliezen en het staat te bezien, of niet de kleine erfprins Siegfried von mishandeling, doch was niet ver schenen. De veldwachter J. de Moor wilde hem op straat kalmeeren en wilde dat hij met zijn zuster naar huis ging Kerkdieven. B. K., 30 jaar, zeeman te Amster dam, gedetineerd en C. C. S., 29 jaar, smid te Dordrecht, waren pas uit de gevangenis ontslagen. Ze leerden elkaar in Amsterdam kennen en be sloten naar Brabant te trekken om te stelen. Na eerst in Amsterdam diefstal te hebben gepleegd en vervolgens te Leiden in een Katholieke kerk de sleutels van het Tabernakel te hebben ontvreemd, belandden ze ten slotte in Den Bosch en pleegden daar op 6 luli 1928 inbraak in de St. Jozefkerk en in de Kruiskerk. Meerdere offer blokken werden gelicht en geplunderd en een buit gemaakt van f 167. Uit de Kruiskerk werden ook de sleutels van het Tabernakel ontvreemd. Ver volgens was de kapel op het kerkhof te Orthen aan te beurt, doch daar vonden de dieven niets. Toen deden ze de nabij gelegen parochiekerk van den H. Lambertus te Orthen aan en plunderden ook daar twee offerblokken. Vandaar ging de tocht naar Eindhoven, waar eveneens een kerkdiefstal werd gepleegd. Op een kamertje te Eindhoven wer den de dieven door een rechercheur uit Den Bosch gevangen genomen. Ze hadden een zwaren zak en een pet vol gestolen geld, meest centen. Verdachten bekenden volledig. Het O. M. eischte tegen ieder der verdachten drie jaar gevangenisstraf. Uitspraak 27 Sept. a.s. GEMEENTERAAD. DUSSEN. Onder voorzitterschap van den Edel- achtbaren héér Burgemeester Snijders, vergaderde de Raad dezer gemeente Donderdag nam. ten Raadhuize. Afwezig de leden Smink, van de Koppel, Hermans en Weth. v. Steen. Bij de opening der vergadering ver heffen de voorzitter en de leden zich van hun zetels en brengt de voorzitter hulde aan de nagedachtenis van wijlen baron van Voorst tot Voorst. Inmid dels -- aldus spr. - is dhr. v. Rijckevor- sel tol Commissaris onzer provincie benoemd. Namens onze gemeente heb ik hem met deze benoeming geluk ge- wenscht. De keuze van den nieuwen Commissaris is voor ons gewest wel een gelukkige. Mr. van Rijckev-orsel is ook een voorstander van een spoedige overbrugging van hel Keizersveer. De notulen der vorige vergadering werden na voorlezing onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken, w.o.i a. Mededeeling van de Gezondheids commissie, gezeteld te Waalwijk, dat de heer Simonis te Raainsdonksveer als lid van genoemde commissie is her benoemd b. Verslag van den Warenkeurings- dienst, district Breda; c. Winst- en verliesrekening en ver slag van de Landbouwstichting. De re kening loopt over een bedrag van 20203.651/*; d. Begrooting van de Gezondheids commissie voor het jaar 1929, waaruit blijkt, dal de kosten voor deze gemeen- te op 112.14 worden geraamd; e. Verzoek van de gemeente Arne- muiden, om adhaesie te betuigen aan 't adres tot wetswijziging op de navorde ring van schoolgeld. De Voorzitter zegt, dat het voor deze gemeente van geen belang is om aan 't adres adhaesie te betuigen. f. Verzoek van de R. K. Militairen- Vereeniging te Venlo om ƒ10.— sub- sidie. Voorzitter. Door finantieele omstan. digheden hebben wij vroeger 't besluit genomen op dergelijke aanvragen af wijzend le beschikken, hoezeer wij ook 't doel en streven der vereeniging ap- precieeren. g. Schrijven van den Post- en Tele graafdienst om in 't belang van den postdienst de bouwverordening te wij zigen en te bepalen dat voortaan alle te bouwen woningen van een brievenbus moeten worden voorzien. De Voorzitter en de Raad achten te gen inwilliging van dit verzoek geen bezwaar aanwezig. h. Een schrijven inzake verplichte borgstelling en controle gemeente-amb tenaren, wordt om advies gezonden aan de Commissie belast met het on derzoek van de gemeente-begrooting en rekening. Uitloting obligaties. Uitgeloot werden: a. van de leening groot 10.000. No. 14; b. van de leening groot 6000. No. 8. c. van de leening groot 35.000. Nos. 21 en 56. Verzoek van den heer van Gooi, om ontslag als lid der commissie tot we ring van schoolverzuim. Onder dankzegging wordt dit ontslag verleend. Benoeming lid der commissie tot we. ring van schoolverzuim. De aanbeveling luidt: 1. H. Boender. 2. H. Simonis. De heer Boender werd met 5 stem men gekozen, tegen 2 op den heer Si monis. Aanbieding Gemeente-rekening 1927. De ontvangsten bedragen 78989.84 en de uitgaven 75055.55. Er is alzoo een batig slot van 3934.29. Aanbieding Gemeente-begrooting '29. De begrooting sluit in ontvangsten en uitgaven met 55093.88. De rekening en begrooting werden gesteld in handen van de Commissie van onderzoek, bestaande uit de leden: Van Balkom, v. d. Pluijm en Berm. Rondvraag. Middelkoop. Heeft de Inspecteur al goedkeuring gehecht aan de benoe ming van den onderwijzer? Voorzitter. De stukken zijn al opge zonden, maar ik heb nog niets gehoord. Ik zal 't morgen even telefonisch vra gen. Middelkoop. Zaterdag vertrekt Juffr. Prins wegens huwelijk. Er zijn 35 kin deren op school en die ontvangen nu in één klas onderricht. De ouders kla gen er over, dat er zoo weinig van te recht komt. Zouden we daar niet een assistente kunnen krijgen? Voorzitter. Dat is 'n moeilijke kwes tie. In de Polder hebben we een assis tente voor 500, wat zeer veel is. Wanneer wij nu hier een assistente aanstellen, dan hebben de bijzondere Hoclnvald mettertijd nog eens door zijne tusschenkoinst de bron der weten schap geheel zal genieten. Voorloopig is hij begonnen uit zijn a-lrc-boekje de geheimen van het lezen en schrijven te doorgronden dat wil zeggen, de kleine Siegfried natuurlijk. Sigrid kreeg, nadat zij met mevrouw Ohrysopras vertrokken was, een aau- val van razernij, die hare opname in een gesticht noodzakelijk maakte. Daar bracht zij geruiinen tijd door en men maakte lang bezwaar om haar als ge nezen te ontslaan. Zij verliet de inrich ting met het doel haar toevlucht in 'n klooster te nemen; want toen zij aan de beterhand was, had men haar een boek gegeven, dat voor haar was ge komen. Het was een van die zielroeren de boeken met de preeken van den Franciscaner monnik Pater da Monte- feltro, en naast het titelblad was op 't witte schutblad de strophe geschre ven „Vous qui pleurez, venez Dieu, car il pleure; Vous qui souffrez, venez a lui, car il guérit, vous qui tremblez, venez it lui, car il sourit, Vous qui passez, venez lui, car il passé." Sigrid had Iris' schrift herkend en dit werkte met de ernstige, schoone woorden weldadig op haar nog zwak ken, genezenden geest. Zij besloot naar een klooster; te gaan en te boeten voor wat als een woeste droom in haar ge heugen dwarrelde. Maar toen zij het gesticht verliet, stond er iemand te wachten, om haar weder in het leven terug te voeren Spini Sigrid had veel van den tegenstand van haar karakter verloren, of mis* schien was deze kracht om tegenstand te bieden zwakker geworden en onder drukt door den nacht, die langen tijd haren geest had omhuld. En Spini had haar nog altijd lief, hoewel hij een flauw vermoeden had dat zij een ander beminde. In elk geval, mevrouw Ohry sopras moest voor bruidsmoeder spe len; en hoewel van uit Hochwald alles zweeg, bracht de Ga va lier e haar toch in triomf als Marchesa della Pescajo naar de Maremma. In één ding bleef Hochwald tegen over zijne vrouw onverbiddelijk, hoe wel zij reeds lang vergeven had in den overvloed van haar goedig en groot moedig hart Iris mocht haar, die zij twintig jaar lang haar zuster had ge noemd, niet meer terugzien. En Sig rid, al had zij nu berouw of niet, al verlangde zij dikwijls in de diepte van hare ellende naar een enkelen, liefde vollen blik uit de reine, onschuldige kinderoogen van Iris zij was veel te trotsch, om het eerst de hand te rei ken en Iris en Marcellus om vergiffe nis te smeeken. Zoo bleef de kloof tusschen hen be staan. Te Florence en in Rome kent men de Marchesa Spini della Pescajo wel. Zij is een schoone vrouw met goudgeel haar en regelmatige trekken, maar men noemt haar dé steenen dame, want ha re trekken, hare bewegingen, haar spraak, haar lachen, alles is even koud, als van steen. Zelfs hare blauwe, hel dere oogen hebben den kouden, harden glans van diamanten, een akeligen glans, die altijd aan die huizen herin nert, waarin zij, die aan een zielsziek te lijden, genezing zoeken. Maar Spini's wil is sterker dan de hare, en daarom kan hij het wagen haar echtgenoot te zijn, zonder dat hij bang behoeft te wezen, dat zij de voetstappen van hare tante Maria von Ravensberg zal vol gen, die nog steeds onder het roode licht van Hochwald sluimert, waarover de menschen zich nog evenals vroeger het hoofd breken, en waarom de sage haar wonderlijk weefsel spint, dat de tijd niet zal mogen vernietigen. En nu wij weer bij Hochwald zijn aangeland, zullen wij nog eveu af scheid nemen van de oude zeevesting, van Marcellus en Iris Hochwald. Er is een geluk, dat zoo diep uit de ziel voorkomt, dat zelfs de allerlaagste lastertaal niet in staat zou zijn daar aan te tornen, laat staan dan het te verwoesten. En deze beide zeldzame menschen bezitten dat geluk. Zij heb ben hun maatschappelijke positie in de wereld, die Hochwald zoo lang liet rusten, weer ingenomen en brengen den winter jaarlijkscli in hun paleis in de residentie door. Iris is daar de schoon ste verschijning en de verwende lieve ling van allen, zelfs van de vrouwen. Dat kon natuurlijk niet beletten dat haar meisjesnaam „Geboren Gravin von Erlenstein" eerst vragen en toen herinneringen in het leven riep tot men gelukkig in Maria von Ravensberg haar „tante" had herkend. Hieruit ontstond natuurlijk een gefluister, tot dat het ook haar ter oore kwam en ge dienstige geesten haar verzekeren kon den, dat de man dat wil zeggen de scherprechter, die Mjaria von Ravens berg onthoofd had, nog leefde. vv-iuvt UUl, IVV.U 111 <r» 7 van ttDB BOE O VAN HET ZUIDEN". IUTKM1NA VON AD LEB8FEXD-B ALLES THEM.

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 6