Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Witte Jozen, F E I L E Uit de Pers. NUMMER 75. WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1928. 51e JAARGANG. DiT NUMJSR BESTAAT UIT TWE BLADEN. EE1TE BLAD. KALENDEHERVOKMING. 11. Is er reden q de wereld in bewe ging te brenge, den Volkenbond en de Christelijke erken te mobiliseeren om in dezen estand die steunt op een traditie vaieeuwen en die totaal ingeburgerd is 't dagelijksch leven een veranderinge brengen.? Daarover is iet oordeel gevraagd van tal van instflngen en organisaties van regeerings t van wetenscbappe- lijke colleges, va onderwijs speciali teiten en van akenrnenschen, van kerkelijke autoritten en van medici. De procedurt is thans zoover gevorderd, dat in studiecommissie ï&uit de Volkenbor, onder voorzitter schap van den tidschen Professor |hr. van Eijsinj een door den Volkenbondsraad «hvaard advies heelt uitgebracht. Dat advies gaatn de richting van een vooroereidir ïoi 'i bijeenroepen van een diplomaeke conferentie der Regeeringen. Oplie conferentie kun nen besluiten w«den genomen, daar kan dus een opssing worden ver kregen. Wat to nu toe geschiedde door den Volktbond was slechts documentaire arbd. Voordat echteide afgevaardigden der Regeeringen leen zullen komen, zullen de Regeingen zich eerst moeten orienteereomtrent het gevoe len der respectievoevolkingen. Tot zoover is nook in Nederland de kwestie gevordd. Verleden weekis een vertegen woordiger van d( Volkenbond, de beroemde Canadeehe geleerde Mozes B. Cotsworth in jderland geweest, waar hij met verstillende personen en corporaties hee geconfereerd. Het heeft derhal! thans meer dan theoretische beteeinis, wanneer wij het onderling eens'achten te worden over de beteeker. speciaal de sociale en de ecomische beteekenis der kalenderhenrming. Om systematischia te gaan welke de economische iteekenis zou zijn van een verdeelii van het jaar in b.v. 13 maanden,lk van 28 dagen plus één internations supplementsdag buiten elk weekvennd, of van eenig ander, minder vers;kkend, voorstel zou dezelfde methode gevolgd moeten worden, die in Amerika tot zulke verbluffende resultaten heeft geleid. Men heeft daar n.l. voor een aantal groote bedrijfstakken (spoorwegen, bankwezen, groot industrie) nagegaan of onze huidige maandindeeling met telkens een ongelijk aantal Zondagen, Zaterdagen, Maandagen enz. wel een wetenschappelijke en practische basis biedt voor het opstellen van zuivere produciie-, afzet- en kostprijs-statis tieken. In een artikel, opgenomen in .The Outlook" van 28 Sept. 1927 wordt'n typisch staaltje aangehaald, dat wij hier willen weergeven. Een hoteldireciie, die gewoon was 10.000 dollar per week aan logies te innen, bemerkte, dat de ontvangsten in Mei lager waren dan iAprileen ernstig verschijnsel als men bedenkt dat Mei toch een dag meer telt dan April, en Mei voor het hotelwezen n betere maand pleegt te zijn dan April. Bovendien bleek inderdaad, dat er per dag meer verdiend was in Mei dan in April en desondanks was het eindresultaat onrustbarend. Wat was dt reden - Accountants rekenden uit, dat voor het hotelbedrijf niet elke dag dezelfde economische beteekenis heeft. Het was gebleken, dat de Woensdagen en de Donderdagen voor de hotels de beste dagen zijn. In ^percenten uitgedrukt staat het aldus: Maandag telt 17 punten, Dins dag 17, Woensdag 18, Donderdag 18, Vrijdag 12, Zaterdag 10 en Zondag 8. In het onderhavige geval kwam 't zóó uit, dat in dat jaar toevallig er 5 Woensdagen en 5 Donderdagen in de maand April vielen, terwijl de maand Mei 5 Vrijdagen. 5 Zaterdagen en 5 Zondagen telde. Op een wekelijkschen omzet van 10.000 dollars, brachten de Woensdag en Donderdag in April 3.600 dollars op terwijl de Vrijdag, Zaterdag en Zondag in Mei 3000 dollars opbrach ten. Dit voorbeeld lijkt zeer eenvoudig, in de werkelijkheid is in elke onder neming afzonderlijk de toestand veel gecompliceerder. Er zijn echter tal van ondernemin gen, die haar statistiek-basis voor de kostprijsberekening en voor de winst bepaling los van den kalender plegen uit te rekenen en feitelijk dus een eigen kalender hebben ingevoerd. Feit is, dat de huidige maand indeeling geen rur'.mere basis van vergelijking oplevert^ voor periodiek terugkeerende calculaties. Bij de spoorwegen, de scheepvaart, de banken, de industrie is deze waarheid zóó doorgedrongen, dat voor elk seizoen, voor elke week en voor eiken dag is uitgerekend, welke verwachtingen omtrent drukte of slapte mag worden gekoesterd. De wetenschap omtrent toekomst eventualiteiten is voor den zakenman van het allerhoogste gewicht. Daarbij komen dan nog als bezwaren tegen de huidige willekeurige maand- verdeeling de gecompliceerde bereke ningen van renten. Hoe veel eenvou diger zou dat kunnen geschieden, huren en andere periodieke verreke ningen, wanneer alle maanden evenveel dagen hadden en alle dagen der week voor alle maanden op denzelfden datum zouden vallen. Veronderstel, dat alle maanden moeten beginnen op Zondag, dan zou vast staan, dat in alle maanden op den 1ste, den 8ste den 15de en den 22^te Zondag gevierd zou worden. In elke maand^ zouden evenveel I Zondagen, Zateic." enz. vallen De laatste dag der maand (betaaldag) zoo altijd op Zaterdag en nooit meer gelijk thans kan voorkomen, op een Zondag vallen. De inkomstenperiode (salarisperiode) zou gelijk ioopen met de uitgavenperiode. Men denke aan de consequenties in gezinnen met smalle beurzen van niet samenvallen de maandrekeningen met de uitbetaling van weekloonen. Iemand zal b.v Uit het iitsch va Zaterdag zijn loon beuren, terwijl de voorafgaande Woensdag reeds tal van maandrekeningen zijn gepresenteerd. Van bijzonder economisch gewicht wordt de invoering van een 13de maand geacht uit het navolgende oogpunt. Alle maandelijksche bedragencircu- leeren thans 12 keer per jaar (salaris sen, rente, pensioenen etc.); wanneer echter die bedragen 13 keer per jaar worden uitgegeven, wordt de circulatie bespoedigd. Er zal derhalve minder geld in circulatie behoeven te worden gebracht Terwijl vroeger in sommige maanden f. 31 noodig was om bepaalde beta lingen te doen, zal voortaan metf 28 kunnen worden volstaan. Die f 3 komen dus vrij voor andere doelein den. Gedurende de eerste drie maanden, dat de nieuwe kalender in zwang zal zijn aldus hebben de Amerikanen uitgerekend komen er voor Europa alleen 2.000.000.000 dollars vrij, die nu vast zitten in maandelijksche uitgaven. Wij laten dit argument voor wat 't is. Ook zonaer dat biijft de kalender hervorming belangrijk en 't zal zeker de moeite loonen, om eens in ons land na te gaan, hoe in concreto de zaken bij ons staan. Men kan zich van de kalenderhervorming niet met een breed gebaar afmaken, doch evenmin kan men haar op losse gronden accepteeren. Het Himg&sm driestart Mituler tol- en bastiltrbestorming. Het gevaarlijkste en verderfelijkste blad van Nederland is de combinatie Telegraaf-Courant. Van de Tribune weet men dat ze communistisch, van Het Volk dat liet sociaal-democratisch is. Ze bekennen volop kleur en belijden bun overtuiging met dezelfde openhar tigheid als wij) de onze. Maar de Telegraaf is neutraal, heeft geen beginsel en speurt in alle zaken naar den sensatiekant. Of die sensatie kan worden opge wekt en geëxploiteerd met een scha un- telooze danseres als Josephine Baker of met den tolboom van Muiden, is haar om het even. De Mtuider tol is haar jongste 84. Zij echter, die ovede toedracht dei- zaak meer wilden vten, hadden wei nig succes met huunvragen. De vorst bracht hun heel duiilijk aan het ver stand, dat hij van ^lopgevoede men- sehen meer tact vevaclit had. Iris zeide niets anders da Ik ken de treu- rige geschiedenis gelsl zouden wij de arme vrouw naoo'n langen tijd niet liever laten rusnU zal begrij pen hoe pijnlijk mij it thema moet aandoen." Zelfs tevrouw Chryso- pras is nooit te weti gekomen, dat Iris den naam Erlenein slechts voel de door een bijzondere gunst, haar door den koning verleend, want Spini heeft goedgevonden daarover te zwij gen. Alleen hen, die zich met de heral diek bezig houden, heeft het dikwijls verwonderd, waarom de vorstin Hocli- wald in haar alliantiewapen, in den linkerhoek van het schild der Erlen- steins, nog een hartvormig schild voert namelijk drie roode rozen op een zilveren veld. Wie kan ook ver moeden, dat het 't oude wapen der fa milie Ravensberg is de witte rozen veranderd in roode, door het in bloed uitgewischte zoenoffer? Slechts één vermoedde de ware reden, namelijk j Professor Glauchau en hem heeft j Hochwald dan ook in de saak ingewijd. „Nu God zij dank", meet deze toen gezegd hebben, „dat graaf \on Erlen- stein' het arme verlaten kind als het zijne grootbracht, dat u haar met hel volste bewustzijn tot uwe vrouw nam, dat geeft iemand het geioof aan de menschheid en aan de christelijke ge- voelens terug. Want is dit niet de on bezonnen meening van de groote me nigte „Zoo de ouders, zoo liet kind?" Wanneer de vader gestolen heeft, moet dan de zoon, die een goede opvoeding heeft genoten, ook juist stelen? Dat zou waarlijk heele generaties van mis dadigers geven. „Neen, onze oude God leeft nog en laat. de zon schijnen over rechtvaardi gen en onrechtvaardigen maar waarvoor zou de doop dan zijn inge steld, die het jonge kind, dat zijn in trede in deze wereld doet, van de erf zonde schoonwascht? Ziekte en licha melijke gebreken mogen voor overer ving vatbaar zijn, zeker maar wie aan den doop gelooft, die gelooft aan de kwijtschelding van de erfzonde daardoor. Wat wij dan worden, worden wij door de opvoeding die wij krijgen, uit onszelven, wanneer wij niet sterk genoeg zijn om den verleider in onze borst te beheerschen." „Amen", antwoordde Hochwald. Aan Iris heeft de wereld de teere zachtheid niet kunnen ontrooven, die juist hare bekoorlijkheid uitmaakt. Zij is dezelfde gebleven, die zij was toen wij haar leerden kennen de schok, dien hare ziel moest doorleven, heeft haar nog ernstiger gemaakt en haar natuurlijk niet laatste sensatiestuk. Tollen zijn hinderlijke, zelfs uit-den- tijdsche dingen;, allen zijn het hierover eens. Fietsers en automobilisten ondervin den daarvan ongemak en worden daar door in hun beurs getroffen. Onder en zonder bierglas weet men u te vertellen, dat het snelverkeer zich met dergelijke middeleeuwsche belem meringen niet verdraagt. Weg met de tollen dus! Goed, maar dan niet naar onrecht matige middelen gegrepen, niet u zelf lot rechter gesteld. In deze richting gaat intusschen de campagne van de Telegraaf, die bij de onnadenkenden een gemakkelijk suc ces ontmoet.. Een consul van den A.N.W.B. schrijft in dat blad, dat, als men zich als één man achter Floris Vos schaart, als men eenparig weigert te betalen, de overwinning op den Muider tol en op alle overige tollen in Nederland zal worden bevochten. „In de macht van het aantal ligt de kracht". Is dit geen gevaarlijk, zij het neu traal, beginsel? Is dit niet dé afkondiging van de stelling, «lat men door het getal alles vermag? Men schuift de wet, het recht, de overheid op zij en verschaft zich zelf recht; vandaag tast men den Muider tol aan, morgen sloopt, men een ander instituut. Niet den wettel ij ken weg bewandelt men, maar inen doet een beroep op de kracht van het getal. Aanvaardt men wat in Muiden ge beurt, dan komt men, consequent han delend, bij de anarchie terecht, dan geeft men aan de bestormers van de Bastille en aan alle overige revoluti- onnaire pogingen gelijk of sanctie. De verovering van den Muider Tol en de bestorming der Bastille moge men in de uitwerking niet op één lijn kunnen stellen, beide feiten gaan van dezelfde gedachte uit. Wat moet verwonderen? De Telegraaf telt, onder haar vaste medewerkers Nederlanders van naam en reputatie: staatsraad Limburg, professor De Louter, oud-burgemees ter Zimmerman, professor Casimir en anderentot voor kort kon men ook mr. Van Gigch, bekend uit de zaak der Veendammer Hypotheekbank, daartoe rekenen. Deze mannen kunnen niet instem- innemende vroolijkheid is geen licht zinnigheid, maar het overvloeien van een hart, waaraan elk egoïsme, elk zelfverheffend gevoel vreemd is, omdat zij geheel verlicht) en verwarmd is door alles, wat den mensch goed en edel maakt. Met bevalligheid en waardigheid vervult zij hare plichten als vorstin Hochwald, maar het liefst vertoefd zij aan de Noordzee, waar zij zooveel leed heeft doorleeft. Anderen zouden deze plaats ontwijken, maar zij hoort graag het „Thalatta! Thalatta!" der golven, zij beeft het geheele buis lief, dat de wieg was van haar geluk, zij houdt ook van die mooie vertrekken en van het zeeterras, waar de armen der liefde haar omvatten en redden in het be- nauwdste uur baars levens. Ook ziet zij gaarne het roode licht, dat dikwijls op de golven danst; zij weet dat het 't zinnebeeld is van het eeuwige licht des levens, waarvan zij hoopt, dat het haar beschijnt, die daar beneden slaapt en die zij nooit meer in den droom heeft gezien, sinds dien dag, waarop zij voor het eerst bij haar graf had ge weend en haar de roode rozen had ge bracht. Waarom heeft Iris haar niet meer in den droom gezien? Dat zijn mysteriën, die nog nooit iemand heeft kunnen doorgronden en waarin wij ook maar liever niet zullen trachten door te dringen. En wanneer de avond begint te vallen en de zon wegzinkt in de zee, dan mag Iris zoo gaarne aan den arm van haar echtgenoot op het zeeterras staan, en dan komen haar de Noordzee-liederen dikwijls in de ge dachten, vooral dat eene „Reinigung" en luide of zacht herhalen hare lippen dikwijls deze regels Bleib' Du in Deiner Meeresticfe Wahnsinniger Traum Bleib' Du dort unten in Ewigkeit, Und icli werfe noch zu Dir hinab Alli meinet Schmerzen und Sflnden Hoilio! Da komt der Wind! Die Regel auf! Rie flattern und sehwellen Ueber die stillverderbliche Fliiche. Ei let das Schiff, Und es jauchzt die bef rei te Reele". EINDE. cho van het Zuiden, Wailwtjksclie en Langstraatstbe Courant, E blad verschijnt WOK N SAG en ZATERDAG. UITGAVE: Prijs der Advertentlën 20 cent per regel; minimum 1.50. Abonnement.-jjs per 3 maanden 1.25. Franco per putoor het geheele rijk 1.40. Brieven, Inge it den stukken, gelden, enz. franco te aden aan den Uitgever. WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON T1ELEN. Telefoon No, 38. Telegr.-Adres: ECHO. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentlën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. «om „DB BOHO Va HET ZUIDEN". ÏUFKMINA VON ADLEEELD-BALLÏBTMM. II 11

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 1