Welk een voldoening, dat helder witte tafellaken. Ook de servetten zien er weer keurig netjes uit. Al Uw tafel linnen gaat nu veel langer mee, daar U steeds wascht met men met het stelsel van zichzelf recht verschaffen, dat de Telegraaf patro neert en aanmoedigt. Waarom protesteeren zij niet tegen de onwettige verzet-actie, die, op an der terrein voortgezet, heel ons maat schappelijk bestel dreigt te doen wan kelen Of protestveren zij wel en legt de Telegraaf de protesten op zij? GEMEENTERAAD. WASPIK. De Raad der gemeente Wapik ver gaderde Vrijdagavond j.l. ten Raad- huize onder voorzitterschap van den Edelachtbaren heer Burgemeester Dek kers. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opende de vergadering met voorlezing van het formulier gebed. De notulen der vorige vergadering werden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. 1. Mededeelingen. De Voorzitter deelt mede, dat de opbrengst der belasting op vermake lijkheden gedurende de kermis f 306 60 heeft bedragen. Van den heer Ant. Rekkers is een verzoek ingekomen om hem met in gang van 1 Jan. a.s eervol ontslag te verleenen als gemeentebode. 2. Aanbieding rekening over het dienstjaar 1927 en begrooting voor het dienstjaar 1929. 3. Benoeming commissie van onder zoek van rekening en begrooting Tot leden dezer commissie werden op voorstel van den voorzitter ge kozen de heeren Langerwerf Rekkers en Verschuren. 4. Aangehouden Voorstel tot toela ting van kramers op alle markten. Brokx. De heer v. d Rijken heeft gezegd, er niet over te zullen spreken, maar ik vind 'ttochgoed.dat iemand zijn meening zegt. v. d Rijken. Ieder heeft er zijn meening over en hoe ik en over denk, zal bij de stemming wel blijken. Toen ik de vorige maal mijn meening zei had men later den mond vol over „eigenbelang0. Voorzitter. Maar U moogt gerust uw meening zeggen, dat is uw recht als raadslid En al lijkt 't heel in de verte eigenbelang daarom behoef! 't dat nog niet te zijn. v. d. Rijken. De bedoeling van den heer Brokx is heel goed, maar daar mee wordt niets bereikt De menschen die naar de markt willen komen, komen toch. al staan er een paar kramsn meer of minder. Brokx. Ik ben een andere meening toegedaan. Waar handel is, daar is ook leven. Ruijtenberg. Ik veronderstel dat vetl menschen uit nieuwsgierigheid op de Markt komen kijken. Ik ondervind dat onder mijn werklui die op ver schillende tijden naar huis gaan. Smits, is het een gemeente belang? Voorzitter. Zeker, anders zou de gemeente geen markt hebben ingesteld. Er wordt hier veel vee aangevoerd en dat geeft goede vooruitzichten. De menschen zullen zeker terugkomen. Bij de marktdagen is ook gebleken, dat de caféhouders in 't centrum het druk hebben. Mogelijk dat dus ook de winkeliers voordeel hebben van een druk bezochte markt. Brokx. Als we van buiten geen kramen toelaten, dan gaat onze markt te niet. Hierna brengt de Voorzitter het voorstelom voortaan alle kramen toe te laten, in stemming Dit voorstel werd aangenomen met 7—3 stemming Tegen stemden de ieden Langer werf, Smits en Ruijtenberg. Het lid v. d. Rijken bleef buiten stemming. 5 Wijziging begrooting voor het dienstjaar 1928. De voorgestelde wijzigingen werden goedgekeurd. Rondvraag. Vloeimans. Zoudt U '*t slik langs de haven ook kunnen laten opruimen Als straks de bietentijd begint, zullen de boeren met het vervoer veel last hebben. De Voorzitter zegt reeds opdracht te hebben gegeven om de bagger van den wal te verwijderen. Spr. wil er tevens op wijzen, dat de gemeente arbeider de haven nu vrij aardig heeft opgeknapt, zonder dat't ds gemeente veel heeft gekost. Voor f5 per week heeft men een aak gehuurd en Smits heeft er ongeveer 5 weken aan gewerkt, zoodat de geheele bagger- kosten ongeveer f 100 zullen bedragen. Het komt Spr. gewenscht voor, om elk jaar een paar maanden aan beide havens te laten baggeren. Dat zal wel niet geheel afdoende zijn, maar be- langhebbenden verklaren nu reeds dat 't werk van Smits goed heeft geholpen. De schepen kunnen nu gemakkelijker de Vrouwkensvaartsche haven binnen komen. Brokx. Is Huib Smits in vasten dienst? De voorz. antwoordt ontkennend. Vloeimans. 't Baggeren heeft wel ge holpen, maar we kunnen er zoo niet mee doorgaan, want dat is geen werk voor een persoon, 't Is veel te zwaar werk voor één man en houdt ook te lang op, vooral ais 'tslik nog op den wal gegooid moet worden. Waarom kunnen ze hier den bagger niet in de Maas gooien In Raamsdonk heb ik gezien dat de bagger eenvoudig in de Maas werd gegooid. Dat zou voor Smits ook veel gemakkelijker zijn. Voorz. 't Is zeker geen licht werk wat Smits heeft gedaan, maar U moet niet vergeten, dat hij er niet den ge- heelen dag kan werken. Enkel bij eb kan hij baggeren. Maar Huib heeft hard gewerkt. Verschillende leden beamen dit. Verschuren. Ik geloof gaarne dat Smits hard heeft gewerkt en de haven er een beetje beter op is geworden, maar dat is toch niet de weg om onze havens te verbeteren. We kunnen beter een post uittrekken op de begrooting en dan het baggerwerk laten aanbe steden. Op den duur kunnen we 't zoo toch niet volhouden, want moet't in daggeld worden uitgevoerd, dan wordt 't veel ie duur. Wanneer we het aanbesteden, dan kunnen we den bagger ook publiek verkoopen. Nu heb ik gehoord dat anderen den bagger van Smits hebben gekocht, maar of dit juist is weet ik niet. Voorz. Smits heeft z'n centen zeer zuur verdiend en bijna heeft men gezegd dat ik Huib te hard heb laten werken. Dit terzijde gelaten, geloof ik toch dat we niet meer met aanbesteding moeten beginnen. Dat zal ons schatten kosten. M?n moet dan beginnen met een deskundige te raadplegen en een plan laten maken en dat alleen kost al veel. Neen, ik voel voor aanbesteding niets, we zijn er nog altijd mee In den nek gekeken Er is gezegd dat Huib b.v. een f700.— uittrekken. Voor dit bedrag kunnen we de havens aardig goed laten opknappen. Het lid Pruijssers merkt op, dat er nu slechts over een 25 M. gebaggerd is, net voldoende om een paar schepen in de haven te laten. Met bieten vareR zuilen de boeren toch wel niet aan de haven kunnen komen en van 't slik veel last ondervinden. Brokx. We kunnen slechts afdoende geholpen worden als bij't Keizersveer een schutsluis wordt aangebracht. De vereeniging „Waspiks Belang" heeft een adres gezonden aan de Kamer van Koophandel om hiervoor de aandacht van de Regeering te vragen. Verschuren. Daar is men al wel 25 jaar over bezig en't zal nog wel lang duren voor dat daar boven een sluis komt. Op voorstel van den voorz wordt besloten de baggerkwestie bij de be handeling van de begrooting nogmaals onder 't oog te zien. Interpellatie Smits. Het lid Smits had een interpellatie op schrift gesteld en las deze voor. Spr. meent daartoe aanleiding te vinden nu de begrooting ter tafel is gebracht. In het raadsverslag van „De Echo van het Zuiden" heeft spr gelezen, dat het zijn schuld zou zijn, dat het Burgerlijk Armbestuur de gemeente niet aan 't nooöige geld heeft geholpen. Spr. had liever gezien dat in bedoeld verslag was opgenomen de reden waarop het B. A. weigerde geld te verstrekken.2) Vervolgens wijst spr. erop, dat het niet aangaat om aan de armen gelden te onttrekken, om daarmede de gemeente te helpen. Spr. had een dergelijke houding van den voorz. tegenover de armen van Waspik niet verwacht. Ter verbetering van den financieelen toe stand raadt spr. aan andere wegen te bewandelen. Brokx. 't Gaat er niet om den arme iets te onttrekken. Het B. A. had ons kunnen helpen zonder den arme van Waspik te kort te doen. Voorz. Mijnh. Smits, uw relaas mist elk effect Begrijpt U toch de situatie eens. Wij zullen niet meer bij het B. A. om steun komen aankloppen. Maar het valt me hard van U te moeten hooren, als zou ik de armen van Waspik ongenegen zijn. Ik ben steeds voor deze categorie in de bres gesprongen, ik heb er voor gedaan wat ik kan. Het grieft me werkelijk van U zoo'n ongepast verwijt te moeten hooren wij van onzen kant hebben ooksteeds de grootste waardeering getoond voor het werk van het B A. Ik blijf noch- thans van oordeel, dat het B.A ons had kunnen helpen, zonder den arme doordien iets te onttrekken. Het lid Smits zegt, dat hij niet de bedoeling heeft gehad den burge meester te beleedigen. Voorzitter, 't Doet me genoegen, dat U uw woorden weer intrekt. Smits. Ik heb enkel maar willen aantoonen, dat het B. A. niet anders kan handelen. Het lid Brokx is de meening van den voorzitter toegedaan, dat men wel de gemeente had kunnen helpen. Het lid Smits iaat zich uit over „Jan Boezeroen in den hoek duwen". De Voorzitter en verschillende leden protesteeren tegen een dergelijke uit lating. Voorzitter. U moogt zooiets niet zeggen. Er wordt hier veel voor de arbeiders gedaan. U werpt eenbelee- perceelen van den straatweg te kunnen bereiken, in de omgeving van café de Bont. De tweede put om de Zui delijk gelegen perceelen van den straat weg, alsmede St. Joris en de Kerksteeg te bereiken, komt ter hoogte van het Patronaat. De derde ter lioogte van de dames Peijnenburg en de vierde ter hoogte van Wilgers. Wat bijdragen voor de nog elders te plaatsen putten betreft, hebben we met de gemeenten Haarsteeg, Vlijmen en Herpt gecorrespondeerd, doch hier op werd nog geen antwoord ontvangen. We hadden gemeend de aan te leggen putten ook met dezelfde sluit- ringen te doen maken zooals de aan gelegde put op 't Hoog. Deze con structie lijkt ons wel practisch. De Prijs der putten is f 350 op een diepte van 25 M., terwijl voor eiken Meter meer f 14 wordt gerekend en eiken Meter minder diep f 14 minder. Komt de put te liggen in een reeds bestaan- den put dan wordt f6 per Meter voor elke diepte afgetrokken. De heer A. Mostermans zou het niet verkeerd vinden dat de putten ook hier in de reeds bestaande putten werden gelegd. De Voorzitter meent dat de bestaan de putten door de inwoners zeer nuttig worden geacht eri daarom zou hij ze ook laten. In de vorige verga dering gingen stemmen op om de putten te doen aanbesteden, doch z i. is dit onnoodig. We zijn hier zelf diging op den geheeien Raad. Hierna sluiting. Noot van de Reaactie. Wij moeten den heer Smits even opmerken, dat onze verslagen steeds objectief zijn. Er viel niet uit te lezen dat U de schulddrager zou zijn, maar het werd duidelijk door den heer Brokx gezegd en wij hebben niets anders gedaan dan die verklaring weergegeven. 2) Ook hier moeien wij den heer Smits even een opmerking maken. De geheele kwestie tusschen de gemeente en het Burgerlijk Armbestuur v/erd in besloten vergaderingen en afzonderlijke conferenties voorbereid, i?e pers kreeg geen uiteenzetting van de leidmotieven van het B A. In de openbare vergadering werd alleen medegedee d, dat het B A. aan het verzoek der gemeente niet kan vol doen, wel werd door U later opge merkt. dat Gedeputeerde Staten het niet zouden goedkeuren, indien het B.A. aan de gemeente-gelden zou verstrekken. den grond verkocht zou hebben, maar dat is niet waar. De grond is absoluut niet verkocht. Wij waren al blij toen zicheenige menschen aanmeldden om den grond gratis te vervoeren. Waar moesten we anders met den bagger blijven Ik ben van oordeel dat we voordeelig hebben gehandeld en op dezen weg moeten voortgaan. Smits kunnen we als gemeente arbeider in elk geval niet missen. Er is steeds werk voor hem. Nu wacht weer de Parallelweg op verbetering. Ook het Dijkje moet op geknapt worden. Om den weg daar wat breeder te maken zullen we de boomen moeten laten rooien; maar de ingeze tenen zullen dan ook een beetje moeten meewerken. Pruijssers. Om zooveel aan het Dijkje te doen vind ik toch niet noodig. De boomen kunnen er wel blijven staan, 't is er altijd toch zoo geweest. Verschuren. Ik blijf van oordeel dat aanbesteding van 't baggerwerk 't beste is We behoeven daar toch geen kapftalen voor uit te geven. Laat ons Straks breekt de winter aan, voor rijken een tijd van plezier en genot en voorde armen een tijd van armoede. Voorz. U hebt heelemaalniet begre- pen wat tk vroeger heb gezegd over onze belasting en hoe deze is gestegen. Ik begrijp niet waarom U dat stuk voorleest. Het heeft toch heelemaal geen zin. Er is heelemaal niet door mij gezegd dat wij't geld aan de armen moeten onttrekken. Dat zou ik nooit willen. Er is hier f 18000 aan het armwezen besteed. U kunt dus niet zeggen, dat die categorie van menschen te klagen heeft over bedeeling. Smits. Als U de lijsten zoudt inzien, dan zal U blijken dat er niets onnoodig wordt uitgegeven Voorz. Dat weet ik en ik breng gaarne hulde voor de wijze waarop de leden van het B A. hun taak ver vullen. De raad is dat met mij eens. Smits. Maar waarom is er dan zoo op gehamerd, dat Ik geen bevorderaar was voor steun van het B. A. aan de gemeente? 't Gaat toch niet aan om dit van de armen te onttrekken. Gist is Leven OVERWERKT? Irvings Gist-Tamine Bij eiken Apotheek of Drogist. Meer dan 25000 ge tuigschriften. Wacht IJ voor Namaak. Vraagt uitsluitend „Irving's Gist-Tamine" in gele verpakking. Prijs: f0.75. f165, f3.-, f6 NIEUWKU1JK. Vergadering van den raad dezer gemeente op Zaterdag 15 Sept. ten 10 uur. Voorzitter burgemeester van den Broek. Aanwezig alle leden. De notulen worden onveranderd goedgekeurd. Ingekomen is een verzoekschrift van v. Beurden, Vlijmen, om geheel of gedeeltelijke onthtlfing van de honden belasting, welke wordt verleend. Op het kohier hondenbelasting wor den alsnog opgenomen voor dc le klasse A. van Steensel, P. v. d. Wiel en Th. van der Geld: 2e klasse Wed. de Man. De gemeentebegrooiing dienst 1929 wordt vastgesteld op f23.824.99 voor den gewonen dienst en op f 13.978 kap. dienst. De rekening Burg. Armbestuur met ontvangsten f2168.60, de uitgaven f 1561.96, batig slot van f606.64, werd goedgekeurd. De begrooting Armbestuur werd vastgesteld op f 1927.83 aan inkom sten en uitgaven. Voorstel van B en W. tot het aan leggen van brandputten en 't aangaan eener geldleening daarvoor. Voorzitter. B. en W. hebben zich naar aanleiding hiervan in verbinding gesteld met de Fa. Baarsma en Co. grondboringen te Utrecht, alhier ver tegenwoordigd door W. Verhoeven en Zn., en meenden goed te doen deze firma hier te laten komen en zal zij de noodige inlichtingen geven. Na gehoorde overweging hebben B. en W. gemeend inplaats van drie, zooals in beginsel werd besloten, vier putten aan te leggen. De eerste put zou dan geplaatst worden, mede om de Noordelijk en Zuidelijk gelegen overtuigd van solied en degelijk werk. De heer A. Mostermans is dezelfde meening toegedaan, maar den vorigen keer heeft de firma gezegd dat de eerste put f 350 kost en de overige 7'/2 pCt. minder.- De heer Baarsma, mede ter verga dering aanwezig, zet een en ander breedvoerig uiteen waarom die 7'/a pCt. vervallen en voorts de constructie en afwerking der putten. De heer Wilgers zegt dat den vorigen keer met den reeds aangelegden put was gezegd dat deze f 290 zou kosten. Voorzitter. U bedoelt f390. De heer Wilgers geeft toe dat dit mogelijk is, maar er is toen op de vergadering toch niet medegedeeld dat de put indien hij dieper dan 25 Meter moest zijn f14 per Meter meer kostte. Er was wel aan B en W. machtiging gegeven om den put voor een ongeveer vastgesteld bedrag te laten maken, maar geen machtiging om voor eiken Meter dieper dan 25 Meter f 14 meer te betalen. putten doen aanbesteden voor een vast bedrag We weten dan waar we mee af zijn. De Voorzitter vreest dat men dan nog veel duurder zal uit zijn. We moeten dan een deskundige ter con troleering aanstellen. De heer Wilgers heeft dezen morgen den heer J. van Vlijmen uit Vlijmen gesproken en die zeide dat men niet kan zeggen zoo diep moet de put zijn, maar aanbesteden, zoodat men weet waarmee men eraf is, kan goed. De heer Baarsma zegt er grooten prijs op te stellen dat zijn werk door deskundigen zal worden gekeurd. Er kan steeds onder het werk controle worden uitgeoefend. De heer Wilgers vindt het bedrag In ieder geval te hoog en zou ook bovendien toch zijn voor het benoe men van een deskundige, daar ook hier in dit gevai ook niemand anders capabel is. Hij zou ook eens een andere firma willen raadplegen. De heer van den Besselaar zou willen voorstellen het werk aan ge noemde firma te gunnen, mils zij het zou doen voor f350 per put plus 7'/2 pCt korting. Ook de Voorzitter en de heer A. Mostermans zijn dezelfde meening toegedaan. Wilgers. Wie zal later oordeelen of de putten de werkelijke diepte hebben. De heer Baarsma zal ten aanschou- we van heel den gemeenteraad, deskundigen of wie ook, de overtui ging geven dat de put de diepte heeft zooals die wordt aangegeven. De heer Wilgers blijft bij zijn stand punt en is voor aanbesteding. Volgens zijne meening is ef voor de gemeente nog wel wat uit te halen. De heer van den Besselaar steunt het voorstel Wilgers, tenzij de firma de putten wil maken voor f325. De Voorzitter stelt voor om de putten te laten maken door Baarsma voor f330, terwijl voor eiken Meter minder diep dan 25 Meter f 14 wordt afgetrokken en voor eiken Meter dieper dan 25 Meter f 14 wordt bijbetaald. Met op een na, die van den heer Wilgers die builen stemming wenscht te blijven, algemeene stemmen wordt het werk aan de Fa. Baarsma opge dragen. Door den heer Baarsma wordt op aandringen van spoedig met het werk te beginnen, de toezegging gedaan dat wanneer hij na drie weken niet begonnen is, hij f 25 boete zal betalen. De heer de Oouw merkt op om in de bevestiging te doen opnemen de omwerkt Z0R6EN Nieuwe energie «*>'13-3* De heer van der. Besselanr jou d«

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 2