Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Bel leis der Ule Smarten. dei Hoedje van den Haard Aunt aijye/d verdienen 3 m Holland mm BPABAND c^WMLWUft^ ?77! rfïï FEUILLETON BREIMACHINE NUMMER 80. ZATERDAG 6 OCTOBER 1928. 51e JAARGANG. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No, 38. Telegr.-Adres: ECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD. Finantleeie verhouding tusschen Rijk en Gemeente. De in druk zittende gemeenten hebben al langen tijd met stijgende belangstelling uitgezien naar een nieuwe regeling inzake de finantieele verhouding tusschen Rijk en Gemeente. In verschillende raadszittingen heb ben we kunnen beluisteren hoe de voorzitters de zuchtende vaderen bij voorbaat gingen troosten op dè licht zijde die spoedig door het Rijk aan de donkere gemeenten zou worden gebracht. Inderdaad hebben de goede ver troostingen bij vele leden een klaarte gelegd op het anders zoo donkere gezicht in de Gemeentekas. Er zijn zelfs gemeenten die op de gunstige vooruitzichten en den goeden uitslag alvast een pintje hebben gevat in den vorm van een verhoogde uit gave voor wegen verbetering of anders zins. Hoe de vooruitzichten eigenlijk wa ren, wist niemand. Goedgeloovige gemeenten, met een kinderlijk vertrouwen in de beloften van de Regeering, droomden zich zooiets als een ruime schatkist waar uit telken jaren de armlastige gemeen ten flink zouden worden bedeeld, tot dat men in staat was weer geheel en al op eigen beenen te kunnen staan. De meer wijzen hadden zich voor- gesteld, dat het Rijk enkele zeer be zwarende en de naar hun oordeel onrechtmatige lasten van de gemeente schouders zou afnemen. Niemand had 't vermoeden dat het Rijk met een wetsontwerp zou komen dat de gemeentelijke autonomie- recht in 't hart grijpt en zulk een verstrek kende beteekenis zou krijgen. In 't wetsontwerp komt sterk naar voren, dat verlichting van druk voor de inwoners der zwaarbelaste gemeen ten, zonder verplaatsing van lasten op anderen, niet mogelijk is. De Regeering wijst er immers op. NAAR HET ENGELSOH. J. SCHEEPENS. Het was onmogelijk verder te zien dan de deur van de eetkamer, want de doorgang werd verderop afgesloten door een eveneen^ rood pluche gordijn. Het meest verbaasde David Steel de onheimelijke stilte van de plaats waar hij zich bevond. Het gaf hem het akelige gevoel alsof een moord hier was begaan, en dat ieder een de vlucht genomen had met achter lating van het slachtoffer. Toen Da vid even met de keel schraapte, klonk het geluid vreemd en hol. Dan trad hij het eetvertrek binnen en zag scherp rond. Er stond een vrij goed ameublement, misschien een wei nig algemeen een groote mahonie houten tafel in het midden, een aan tal hooge stoelen met rood pluche be kleeding en ronde ruggen, en aan den muur hingen verschillende goede et sen, meest artisten-drukken. Een groo te marmeren klok, geflankeerd door een paar vergulde vazen, stond op den schoorsteenmantel. Verschillende blau we vazen bevonden zich op een kast naast den schoorsteen. Op sommige plaatsen had het diepe rood een meer verschoten rose tint aangenomen. dat na de totstand koming van het wetsontwerp sommige inwoners van het Rijk een iets hooger bedrag aan belasting moeten betalen, dan tot dusver het geval was. Dit zal voor komen in gemeenten, welke thans een zeer lage plaats innemen op de rang schikkingslijst van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Voorgesteld wordt daarom, de door het Rijk geheven grondbelasting te handhaven, maar de opbrengst daar van, hetzij voor het gebouwd", hetzij voor het ongebouwd naar gemeen telijke keus aan de gemeenten over te dragen. Tenslotte zal aan de gemeenten de bevoegdheid worden toegekend, in be perkte mate opcenten te heffen op de „gemeentefondsbelasting" (d.w.z. Rijksbelasting tot voedjng.van het „Gemeentefonds"). In de lijn van het ontwerp, dat de vaste outillage der gemeente als bron van eigen inkomsten vooropsteltzul len deze opcenten nergens hooger mo gen zijn dan het aantal opcenten- dat in de gemeente geheven wordt op de hoofdsom van het gebouwd. Daar het ook overigens tegen de bedoeling van het ontwerp zou zijn, indien deze op centen anders dan in geval van nood zaak tot hun uiterste grens werden opgevoerd, is bovendien, indien zij het getal 30 overschrijden, een zeker verband gelegd met het aantal opcen ten op de vermogensbelasting De gemeentelijke inkomstenbelasting inbegrepen uiteraard haar aanhang gemeentelijke opcenten op de Rijksin komstenbelasting, al dan niet gepaard met een eigen niet progressieve hef fing zal vervallen. Zij zal, in gematigden vorm geüni ficeerd, onder den naam van ge meentefondsbelasting'worden overge nomen door het Rijk, teneinde de middelen te vinden waaruit de ge meenten ten deele zullen worden schadeloos gesteld. Het andere deel zal gevonden kunnen worden uit de eigen plaatselijke verteringsbelasting, Jiet aandeel in de grondbelasting en, voor zoover noodig, opcenten op de „geme°ntefondsbelasting". De kinderaftrek is geregeld als in de „Echt wat men hier verwachten zou!" glimlachte Smith bij zichzelf. „Modern, tenminste tamelijk, solied, duur. maar zonder veel smaak. Meu- schen met geld moesten hier wonen, maar zonder veel fijne keus en idee van ,\vat inderdaad schoon was. Wat mag iemand uit de middenklasse zoo als deze, er in 's hemels naam toe be wogen hebben, zulk een avontuur op touw te zetten?" De kamer was overvloedig verlicht van alle kanten. Op het glimmende ovaal van de eettafel lag een klein pak je aan hot adres van David Steel. De romanschrijver maakte het open en er verschenen een aantal bankbil jetten. Snel telde hij ze navijf en ze ventig bankbiljetten van tien pond elk. Het was de rest van het overeenge komen bedrag, de prijs voor David Steel's tegenwoordigheid. Al wat hij nu nog te doen had was het geld in zijn binnenzak te steken en het huis te verlaten. Enkele schreden slechts, en hij was vrij, terwijl niemand hem er gens van kon beschuldigen. Het was een bekoring, maar Steel verzette zich er tegen. Hij liet de kostbare bank briefjes in zijn binnenzak glijden en knoopte zijn jas er stevig over dicht. Geen vrees meer voor den dag van mor gen thans! „En nu", mompelde hij, „wat zal ik tot dezen prijs moeten uitvoeren?" Zeker, het was de moeite waard om er iets voor te doen, en zoolang het geen oneerlijke of slechte daad gold, was Steel ook niet van plan zich aan de op zich genomen verplichtingen te onttrekken. Hij wist uit bittere erva ring slechts al te goed dat een arme Wet op de Rijksinkomstenbelasting. Een gevolg van de unificatie, dat in dit verband niet onvermeld mag ble ven, zal zijn, dat in gemeenten met lagen levensstandaard, waar thans voor het bestaansminimum een gerin ger bedrag wordt aangenomen dan t 800, een deel der bevolkingdat tot dusver in de gemeentelijke belasting werd aangeslagenvoortaan in de fondsbelasting en de daarop eventueel geheven opcentenniet zal bijdragen. Mede om die reden is in de regeling van de gemeentelijke verteringsbelas ting eene zeer groote vrijheid aan de gemeenten gelaten, in tal van opzich ten en ook b.v. wat aangaat het vast stellen van een huurwaardelimiet. Het Rijk zal er 18 millioen per jaar voor opofferen. Geen belasting verlaging, maar het Rijk geeft dit deel harer inkomsten aan de gemeenten. In aanmerking is genomen, dat de opbrengst der gemeentelijke verterings belasting niet steeds zal behoeven te bedragen de som van de huidige hoofdsom der personeele belasting en de gemeentelijke opcenten. Het ligt voor de hand, dat na de totstandko ming van het ontwerp de gemeenten bij de heffing haar eigen lijn zullen kunnen volgen. In zoover de bestaan- drommel voor de gunsten der fortuin meestal woekerrente moest betalen. En het gevoel van dankbaarheid dat hem vervulde was niet onvermengd Als Klik! Klik. Klik! Drie knoppen van het electrisch licht werden achter el kaar buiten de deur omgedraaid en de eetkamer was in dichte duisternis ge huld. Steel greep onmiddellijk naar een stoel onder zijn bere'ik. Hij was geen lafaard, maar hij was romanschrijver en had dus ook de noodige verbeel dingskracht. Doch, terwijl hij daar zoo stond, tot zelfverdediging gereed, klonk de zoet ste, betooverendste lach, die hij ooit uit. den mond eener vrouw gehoord had, hem in de ooren. Hij hoorde het krakende geluid van zijden rokken, en rook de fijne geur van licht geparfu meerd vrouwenhaar. Het was vaag, on bestemd, maar zacht. „Gaat u zitten, mijnheer Steel", sprak de welluidende als zilver klin kende vrouwenstem. „Geloof me toch, indien ik een an dere mogelijkheid had gezien, zou ik u al deze moeite hebben bespaard. Heeft u het pakje aan uw adres ge vonden? Het is een bewijs van goed vertrouwen. Heb ik dat goed gezegd zóó?" David, Steel antwoordde, dat dit een uitstekende uitdrukking was. Maar wat bedoelde de spreekster er mee? Ze stelde de vraag alsof ze een student was in de Engelsche taal, en toch wa ren haar accent en haar taal zoo cor rect mogelijk. Ze lachte weer zacht, en opnieuw werd Steel den fijnen, door- GEEN AFBETALING55y5TEEMSTOKT CONTANT 100% GOEJDKOOPER DAN BIJ ONZE CONCURENTEN Mannen zoowel als vrouwen kunnen per week door aankoop onzer BREIMACHINE HOLLAND 10 tot 13 gulden bijverdienen, bij een werktijd van 5 a 6 uren per dag. Wij garandeeren 5 jaar lang vast werk door een werkcontract op zegel. Gedurende 3 jaar schriftelijke garantie op de machine. Vraagt inlichtingen en inzage der tevredenheidsbetuigingen. J. A. VOGEL, Snellesfraat 5 M, DEN BOSCH. dringenden geur gewaar van zoo even. „Ik zal mij niet verder verontschul digen voor het feit, dat ik u hierheen liet komen op dit late uur", hernam de zachte stem. „We wisten dat u ge woon waart laat in den avond op te zittenvandaar ons telefoontje. U zult zich misschien verbaasd afvragen hoe wij op de hoogte zijn van zooveel uwer bijzondere gewoonten en zaken. Laat ik u verzekeren dat. we dit. niet in Brighton te weten kwamen. U zult nu wel gissen waarom ik zooveel belang in u stel: dat dateert sedert de laat ste 14 dagen. Ziet u, we begrepen, dat u ons waarschijnlijk niet te hulp zoiult komen, tenzij we u in zekeren zin er toe konden dwingen. Toen zijn we naar een der beste inlichtingenbureaux ge gaan die er bestaan en hebben ge vraagd: „Vertel ons onmiddellijk al les wat u bekend is omtrent Mr. David Steel. Geld komt er niet op aan." Bin nen acht dagen wisten we heel uw kwestie met Beckstein. Toen hebben we alles laten aankomen op het laat ste Qogenblik. AchAls u eens wist, hoe het ons eigenlijk tegen de borst stuitte!" „Uit uw toon zou men dat ten min ste opmaken, mejuffrouw", antwoord de de schrijver droogjes. „Ja, maar ik meen het. Gij waart in groote moeilijkheden en we vonden 'n uitweg voor u. Tot een zekeren prijs, zeer zeker. Maar uw moeilijkheden zijn niets vergeleken hij de mijne en dal brengt me tot de eigenlijke zaak. Maandag 14 dagen geleden hebt u aan het adres van Mr. Vanstone, uitgever van het „Piccadilly Magazine", den korten inhoud gezonden van een ver- volgroman voor het tijdschrift van dien naam. V opent die geschiedenis met de beschrijving van een jonge, schoone vrouw, welke zich in doodelijk gevaar bevindt. Is dat inderdaad niet zooals ik zeg?" „Ja", antwoordde Steel zwakjes. „Juist zooals u zegt. Maar hoe tor we reld „Maak u daarover niet bezorgd, want ik ben niet van plan het u mee te doe len. Zooals men zegtJ is dat niet het juiste woord verkeert de dame waar van in uw verhaal, sprake is, in doods gevaar. De situatie van uw heldin heeft niets geforceerds of onnatuur lijks want ik weet, dat zulks meer dan eens in werkelijkheid voorkomt. Nu zou ik van u willen vernemen, mijn heer Steel, eenvoudig en naar waar heid, of u den uitweg uit die moeilijk heden -duidelijk voor uw verbeelding ziet uitgestippeld? Ik bedoel niet, zoo als in sommige romans, hij toeval of door allerlei kunstgrepen, zooals die in de verbeelding van een schrijver kunnen opkomen. Neen, door logische methoden, gezonde redeneering, schit terende listen, doch natuurlijke mid delen. Zeg mij, ziet u een uitweg?" De vraag werd dringend, ja bijna smeekend gesteld door de stem in het duister David Steel hoorde het snelle ademen van de spreekster, die in he vige spanning scheen te verkeeren, zoo dat hij hooren kon hoe bij elke adem haling het zijden corsage ruischte. „Ja", sprak Steel, „ik zie een schit terenden uitweg, die aan de strengste logica zou kunnen voldoen. Maar u Wordt vervolgd. cho van het Zuiden, Waalwpsche en Langstraatsche Courant Dit blad verschijnt Prijs der Advertentiën: WOENSDAG en ZATERDAG. 20 cent per regel; minimum 1.50. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het gebeele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Bij contract flink rabat Reclames 40 cent per regeL Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. van „DB ECHO VAN HET ZUIDEN". o. MWTSCttAPpy VAN VEWEKERING OP MET LEVEN

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 1