BEZOEK DE INT£RNfcTlflNAL€ NTAfiHSTCLLINGl ll Dienstmeisje. Met Dagmeisje Prima Modelleur 181 honden. 37 rassen Maarzen, Twee bekwame Aanbod gevraagd: wordt er aan herinnerd dat deze wed strijd om half drie zal aanvangen Juliana 2 moet een uitwedstrijd gaan spelen tegen R.W.B.2 Juliana3 speelt tegen H E C.3 R W. B. R.W.B.' gaat as. Zondag op bezoek bij Juliana te Baardwijk. Onze reserves ontvangen voor de competitie van den Br. V. B. de re serves van Juliana om half een op het R. W. B.-terrein. HEUSDEN. A.s. Zondag speelt Juliana 1 te Waalwijk tegen W. S. C. II. DRUNEN. Behoudens tegenbericht speelt onze Voetbalvereniging „Sporters" a. s Zondag tegen „Dosco" uit 'sBosch. Aanvang 2 uur op het terrein van „Sporters." NIBUWKUIK. Zondag speelde onze voetbalver- eeniging „S. D. O." een match tegen Juliana uit Heusden. Laatstgenoemde won met 1—0. MADE. Zondag j.l. speelde de voetbalver- eeniging Made 1 tegen T.S.C. op het terrein bij de Wed. van der Made. Uitslag 0—5. KORFBAL. SPRANG. A.s. Zaterdag komt de Korfbalclub A. K. C. uit Almkerk bij N. E. O. op bezoek om een wedstrijd voor het tournooi te spelen. GEMENGD NIEUWS. Botsing tusschen tram en auto. Op den bekenden, gevaarleken Drie sprong in Teteringen bij Breda, waar de wegen uit Tilburg, Oosterhout en Breda samenkomen en ook de tram loopt, heeft Woensdagavond een ern stige botsing plaats gehad, die wonder boven worden zoo goed is afgeloopen. Het D. v. N. geeft daarvan de vol gende beschrijving: Gekomen ter hoogte van den Drie sprong ondervonden wij 'n geweldi gen schok zoodat sommige reizigers van de banken werden geslingerd en klonk gerinkel van glas, gevolgd door een ploffenden slag. Aangezien ieder begreep, dat hier een ernstig ongeval moest hebben plaats gehad, ijlde men uit de tram. Zeer tactisch wist het trampersoneel de talrijke fabrieksmeisjesdie met dezen tram huiswaarts keerden in de com partimenten te houden, daar haar be- grijpelijke schrik in een paniekstem ming dreigde over te slaan. Ons bleek al ras, dat een hevige aanrijding had plaats gehad. Tegenover de zich daar bevindende villa van Mr. Hellegers toch lag op het rijwielpad een totaal vernielde wagen, die op een zijde was gekanteld en vrijwel was versplinterd. Wegens de absoluut onvoldoende verlichting van den Driesprong kon aanvankelijk niet worden geconstateerd wat voor een soort wagen het ongeluk was overkomen. Gedacht werd eerst aan een auto- verhuiswagen totdat uit het veronge lukte voertuig luid gesteun en gejam mer klonk, zoodat zich menschen in den wagen bleken te bevinden. Onmiddellijk begon men aan het reddingswerk waaraan werd deelge nomen door pastoor Riemslag en kapelaan van Lierop van .den Drie sprong". Het bleek dat de aangereden wagen, een door 'n tractor getrokken woon en slaapkermiswagen was van den heer Janvier, waarin zich 8 personen moesten bevinden. Koortsachtig werd er gewerkt om de kermende personen, voor wie het ergste gevreesd werd, uit den chaos van planken, ijzer, huisraad en bedde- goed van,den gekantelden wagen te redden. Wegens het ontbreken van behoor lijke verlichting moest het reddings werk geschieden onder den schijn van uit de tram gehaalde lantaarns en electrische zaklantaarntjes. Toen wij persoonlijk op den zijwand van'den wagen staande de ontzettende verwoesting, waartusschen zich ach menschen moesten bevinden, aan schouwden konden wij niet anders denken, of wij zouden dooden en zwaargewonden vinden. Persoonlijk haalden wij een onge veer 16 jarig meisje, dat kreunend in nachtgewaad tusschen de ruine lag naar boven. Het arme kind was gehee overstuur en klaagde over pijnen aan haar beenen. Wij droegen het een der omliggende woningen binnen. Door Dr. C. Sluy- ters werd later een nood-verband gelegd, daar bleek dat haar voet in wendig was gekneusd. Zij zal zich onder geneeskundige behandeling moeten stellen. Ondertusschen waren ook de overi gen, die allen in den woonwagen te bed hadden gelegen uit de versplin terde planken bevrijd en in de pastorie van den Driesprong binnengebracht. Daar bleek, dat, wonder boven wonder, niemand behalve het meisje, dat zooals boven gemeld aan een der voeten een kneuzing had bekomen, gewond was. Wel waren allen be grijpelijk geheel over stuur, maar door de goede zorgen van de pastorie be* goed mogelijk op verhaal gekomen. Wanneer men nagaat dat de kolos sale woonwagen, waarin zich de acht personen bevonden, door de aanrijding over de geheele breedte van den weg werd geslingerd, vervolgens omsloeg en grondig vernield werd, kan men begrijpen, dat het een raadsel is, hoe hier geen menschenlevens' zijn te betreuren. Vermoedelijk hebben de bewoners hun leven te danken aan het feit, dat zij zich op bed bevonden, zoodat de val gebroken werd door matrassen en beddegoed. KUNST EN LETTEREN. Het nieuwe processie-vaantje van St. Gerardus-Majella voor de Bedevaart te Weebosch- Bergeijk. Al sinds langen tijd was de Wee bosch in het bezit van 'n ongekleurd vaantje, dat als een herinnering aan Gerardus' genadeoord werd meege nomen doch dat was in 'n effen bruine sephiatint. Het nieuwe vaantje is in diverse kleuren; de steendruk, kersfirma van Gorp te Tilburg zorgde voor 'n fijne uitgave in 9 verschillende kleurenplaten. „Alle eer" aan den jongen kunstenaar, den ontwerpei Stan de Reuder 1 .De Weebosch spant de kroon met de bedevaartsvaantjes", dat zal door Jan en alleman gezegd worden En wie er 'n vaantje koopt, hangt ,het, daar ben ik zeker van, "thuis op de schoonste plaats in zijn kamer, om er zoo lang mogelijk van te genieten. Het geheel is verdeeld in 3 deelen een middenstuk, met twee slippen. De foto van dit vlaggetje vindt men n de Katholieke Illustratie jr. 1928 Mo. 50. Op het middenstuk staat in mooie groote geel-bruine en scherp-gele cirkels het beeld van den heiligen Gerardus. Op marmeren trappen vóór 't beeld liggen geplukte rozen. Links en rechts loopt schuin naar beneden een bloemenhaag en onder die haag ziet men de verschillende soorten bedevaartgangers optrekken met hun vaandels. Allen zijn goed te herkennen man en vrouw uit den werkenden stand, de jongeling en de jonge doch ter, de „spes patriae", de afgewerkte grijsaard, de weduwe en de wees, alsmede de deftige pelgrims, die ééns per jaar vooral in de Octobermaand, den stillen Weebosch vol leven gieten en blazen met hun rissen van auto's allen zijn vertegenwoordigd. Achter hen ziet men nog even de verre wijde beemden met de roodgelakte huizen van een liefelijk dorpje. in den linkerbovenhoek staat het bedevaartskerkje in een smetteloos blauwe lucht, en in den rechterhoek bevindt zich het wapen van Bergeyk de gemeente, waaronder de Weebosch ressorteert: klimmende leeuwen en balken omgeven door en staande op een steeneik. Volgens van Oudenhoven voeide Bergeijk aanvankelijk tot wapen „een Bourgondische schilt, aen eenen Eijck hanghende daer S. Pieter bijstaet". Doch In het jaar 1604 was dit wapen reeds, zooals het nu nog is en ook op 't Sint. Gerardus Vaantje duidelijk genoeg wordt voorgesteld: 'n wapen- schild, gevierendeeld, waarvan het eerste en vierde kwartier van lazuur beladen met drie leliën van goud (2 en 1); net tweede en derde kwartier gedeeld: 't eerste van lazuur,beladen met een band van goud, het tweede deel van lazuur met een klimmenden leeuw van goud. (Vergel. „Beschrijving van Bergeijk"; uitgave van Prov. Genootschap van Kunsten en Weten schappen, Nieuwe Reeks, no. 9, bladz. 192). Onder leest men de spreuk: H. Gerardus-Majella bid voor onsterwijl boven langs den schuinen rand de aanduiding staat: Ter gedachtenis aan de bedevaartplaats de Weebosch —Bergeijk. Het formaat van dit vaantje is grooter, dan men gewoonlijk ziethet is een frisch dingetje, werkelijk iets moois en eene niet alledaagsche herinnering aan z'n pelgrimstocht naar Weebosch. Moge dit processie-vlaggetje z'n weg vinden onder de bedevaartgangers en vooral er toe bijdragen, om de godsvrucht tot den H. Gerardus- Majella verder te verspreiden. September 1928. Bedevaartplaats van St Gerardus 1. PANKEN, Pastoor INGEZONDEN STUKKEN. (Buiteu verantwoordelijkheid der Redactie Waalwijk, 4 Oct. 28. Mijnheer de Redacteur 1 De ontboezeming van een paar anonieme scribenten, geprikkeld door mijn vrijmoedig (in de waardeering van anderen heet het brutaal) optreden in de jongste vergadering van de R.K. Kiesvereeniging, geven mij aanleiding tot eene verklaring niet met het doel mijn gedrag nader toe te lichten, doch om een leidraad te geven voor hen die roeping mochten hebben hun edele verontwaardiging in krantenko lommen te loozen tegen den onverlaat die, hoe kan het toch bestaan, het wagen durft rond voor zijne meening uit te komen. Nu treft het dat die meening niet strookt met de verou derde, doch helaas nog gangbare begrippen bijvoorbeeld omtrent de wijze, waarop volksvertegenwoordigers hun taak dienen op te vatten en het recht dat kiezers bezitten hun wen- schen dienaangaande kenbaar te ma ken. Ridders van de droevige, c. q. anonieme figuur, die een onweerstaan- baren drang in zich geboren voelen in heftigheid los te stormen tegen bedrijvers van den kwade van mijn gehalte, houden het mij ten goede dat het niet van fijnen smaak en bescha ving getuigt scherp persoonlijke aan vallen tegen iemand te richten, terwijl zij zich verdekt opstellen achter het masker der anonymiteit (hetwelk men niet verwarre met het betrekkelijk incognito van een geaccrediteerd ver- slagg.) Dat verder zij rekening houden met het feit dat de periode, waarin het formuleeren van een persoonlijke meening broodroovers een welkome gelegenheid kon bieden om pogingen aan te wenden mij voor mijn open hartigheid te doen boeten, reeds lang is afgesloten dat is voltooid verleden tijd, aantoonende wijs 1 Of is brood roof, althans poging daartoe, 'n bedrijf dat in Waalwijk niet uitgeoefend wordt? Ik kan er anders van mee praten, daar ik het aan den lijve heb ondervonden Gelukkig kan ik mij de benijdens waardige weelde veroorloven, ook als Katholiek journalist, er een eigen meening op na te houden en die ook te uiten zonder vrees voor broodroof of nog erger. Heusch, al dat gemors met inkt, papier en tijd tot het op stellen van vooze, kinderachtige te rechtwijzingen en dreigementen, maakt op mij niet den minsten indruk en beinvloedt trouwens ook niet mijne positie. Ik heb de moreele zekerheid, ik bezit de absolute overtuiging (toch wel kras, hé niet gehandeld te hebben in strijd met de Roomsche beginselen, ook al trachten would be strijders voor die princiepen mijn orthodoxie in twijfel te trekken. Voor al wat ik als journalist gepubliceerd heb en voor al wat ik heb gezegd, ook als gewoon burger, aanvaard ik de volle verantwoording. Zeker, ik kan mij vergissen, ik heb mij ook wel eens vergist, meermalen zelfs, dat is menschelijk (in de oudheid vergisten zich zelfs de goden) maar voorzoover ik weet heb ik mijn ve gissingen steeds bekend en hersteld. En na deze verklaringen neem ik van anonieme schrijvers voor goed afscheid. Hun onzinnig, dwaas geleuter deert mij gelukkig niet en zal niet den minsten invloed uitoefenen op mijne opvatting van de taak, die ik mij als onpartijdig Katholiek journalist heb gesteld 1 Nogmaals, men houde het mij ten goede! COR WOUTERS. BEURSNIEUWS. Het is op het oogenblik een mode geworden om suikerwaarden van de hand te doen. Men kan hier, mèt Goethe, dan ook wel eenigszins van „Schafsnatur" spreken, in zooverre hetzeltde publiek, dat thans geen wooiden te kras vindt om suikeraan- deelen te denigeeren, het nog nauwe- iijks zes maanden geleden oirbaar achtte naar aanleiding der fraaie divi denden over 1927 een hausse te entameeren. die waarlijk beter achter wege ware gebleven, daar de toestand der Wereldmarkt toen nieis beter was dan op het oogenblik. in tegenstelling met het begin van de week was de stemming in de meeste afdeelingen ongeanimeerd. De meeste koersen liepen terug onder den invloed van het lagere slot van Wallstreel en de lagere Amerikaansche termijn suikerprijzen. De suikeraandeelen volgden spoedig, onder meer die van H. V. A, dieniet onbelangrijk achteruit liepen. in de kunstzijde-afdeellng was de stemming flauw in verband met be richten, dat de Dultsche Kunstzijde- industrie arbeiders heeft ontslagen. Rubber waarden konden zich, ondanks gebrek aan belangstelling, handhaven. Philips aandeelen konden zich niet handhaven. De donkere dagen voor Kerstmis leenen zich anders wel voor den afzet der huiselijke radio-installa- nes, om te zwijgen van de natuurlijke vraag naar de lichtgevende producten. Ook de Kon. Petroleum was, in navolging van Wallstreet kalm gestemd. De verwachting van het buitenland, met name Parijs, dat men hier voor koersbewegingen van belang zou staan, kwam dus niet uit. Het te verwachten claim aanbod voor den aanvang van 1928, heeft dus nog niet veel invloed. Scheepvaartaandeelen als gewoonlijk stil en weinig veranderd. Zij zijn de vermelding feitelijk in het geheel niet waard. .Jn Denemarken speelden zich op bankgebied minder verkwikkelijke din gen af. Helaas gold het hier de Kopenhaagsche Privaatbank, wier aan deelen ook te Amsterdam officieel worden genoteerd. Het feit dat zelfs over 1927 nog 5 °/0 dividend werd betaald, terwijl nu het aandeelenkapi taal vrijwel verloren blijkt, wekt terecht wrevel, temeer daar in betrouwbare Deensche kringen men van zulk een débacle niet het minst vermoeden had. Het blijkt nu dat de Bank zich van den geleden verliezen gedurende de inflatietijd niet heeft kunnen herstellen en nieuwe verliezen haar nu den nek slag hebben toegebracht. Amerikanen verdeeld en lusteloos. Prol 474-4'/, °/o ADVERTENTIëN. Gevraagd een net Leeftijd 16-18 jaar. MARKS-MEEUWSEN. Waalwijk, gevraagd voor hulp in de hulshouding en winkel. Leeftijd 14- 16 jaar. BERGMANS-KUIJSTERS. Grootestraat 153 - WAALWI|K, reeds vele jaren als zoodanig werkzaam, tevens goed op de hoogte van de stikkerij wenscht van betrekking te veran deren. Brieven a. h. Bur. v. d. Blad onder No. der advertentie. 41308 gevraagd, bij SLAATS, Besoijenschestraat, Waalwijk voor de levering van Vetleeren en Boxcalfs Pantoffels, Vrager dezer koopt contant. Adres waaraan te schrijven met vermelding van prijs en kwaliteit. 41302 J. VAN GESTEL, ^DI^fF Handzuiikhers

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 7