Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. '„DAT IS HET TOPPUNT" FEUILLETON CONCERTGEBOUW - DEN BOSCH. NUMMER 81. WOENSDAG- 10 OCTOBER 1928. 51e JAARGANG. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ, ANTOON TIELEN. Telefoon No, 38. Telegr.-Adres: ECHO. ÜIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. GEMEENTERAAD. WASPIK. De Raad der gemeente Waspik ver- gaderde Vrijdagavond 7 uur ten Raad huize, onder voorzitterschap van den Edelachtb. heer Burgemeester Dekkers. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opende de vergade ring met voorlezing van het gebeds formulier. De notulen der vorige vergadering werden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde: 1. Vaststelling der rekening over het dienstjaar 1927. Namens de commissie van onder- zoek deelt de heer Verschuuren mede, dat de rekening aan de commissie geen aanleiding tot opmerkingen heeft gegeven. De Voorzitter dankt de commissie voor 't geleide onderzoek en stelt voor de rekening vast te stellen met de volgende cijfers. Gewone dienst. Ontvangsten i 65151 27 Uilgaven f 68432.92' /a Nadeelig saldo f 328I.651/» Kapitaal dienst. Ontvangsten f 37383 96 Uitgaven f 37381.93 Batig slot f2 03 2. Vaststelling der begrooting voor het dienstjaar 1929. Zonder eenige aan- of opmerking werd de begrooting goedgekeurd. 3. Vaststelling percentage plaatse lijke inkomstenbelasting voor het be lastingjaar 1929/1930. Conform voorstel B. en W. wordt het percentage vastgesteld op 51/» °/o. met afschaffing van de straatbelasting. 4. Besluit tot het aangaan eener tijdelijke Kasgeldleening van ten hoogste f 17000. Overeenkomstig voorstel werd be sloten. 5. Benoeming armmeester wegens periodieke afireding van den heer J. Smits. Door B. en W. wordt de volgende aanbeveling ingediend. j. Smits, M. van Dongen, P. de Winter. Er werden uitgebracht: op J.Smits 5 en op W. Verschuuren 4 stemmen en 1 blanco, zoodat dhr. J. Smits gekozen is. De Voorzitter deelt vervolgens mede, dat doorB. en W. bij den Gem.-Ont- vanger proces-verbaal van Kasopname is gemaakt; kas en boeken werden in orde bevonden, in kas was en moest zijn f 2025.10. Ingekomen is nog de Koninklijke goedkeuring op het raadsbesluit tot heffing van 7°/0 plaatselijke inkomsten belasting. Rondvraag. v. d. Rijken. Van de waterleiding gaat er op 't oogenblik een ambtenaar rond, die pressie uitoefent om aan te sluiten. Heeft hij daar recht op? Voorzitter. Nu nog niet, in 1930 wel. v. d. Rijken. Hij komt zoo maar bij de landbouwers binnengevallen en vraagt om den grondbrief. Brokx Ik ken menschen die uit angst aansluiten. v. d. Rijken. Dat is zoo. Hij is bij menschen geweest, aan wie hij zei, je moet aansluiten en je kunt je tot morgen vroeg 10 uur nog bij van Iersel opgeven. Ze moesten dat schijn baar nog als een gunst beschouwen. Voorzitter. Zooiets mag niet. Ik wist niet, dat die ambtenaar hier zoo op trad. v. d. Rijken. Maar 't is zoo. Verschuuren. Nu we daar toch over de waterleiding spreken, zou ik daar nog iets meer over willen zeggen. We hebben indertijd een verordening aan genomen, zonder er eerst een ernstige studie van te maken. Ik zou nu vóór K 1930 de verordening op de waterlei ding willen herzien. De menschen zitten toch al op zware lasten en nu zouden we ze nog moeten verplichten om bij de waterleiding aan te sluiten. We moeten de menschen in zulke dingen vrij laten. Voorzitter. Wij waren niet geheel vrij, toen we tot aansluiting besloten, 't Rijk heeft ons daarvoor t 24000 gegeven. Hier was op alle plaatsen slecht drinkwater. Er waren menschen, die 't water uit de haven dronken. Door 't slechte drinkwater kwamen hier veel gevallen van diphterie voor en 't vee kreeg ziekten. We moesten dus wel uitzien naar verbetering, goed drinkwater kan een zegen zijn voor de gemeente. Maar ik wil afkeuren de wijze waarop hier pressie uitgeoefend wordt om aan de sluiten. Ik zal de zaak onderzoeken en den raad er op- wijzen, dat dit geen goed systeem is Verschuuren. Ik zou de menschen geheel vrij willen laten. Voorzitter. Toen't Rijk geld gaf voor de waterleiding, werden ons zekere ||rv| mrii Uw avond op Maandag 15 of Dinsdag 16 October tlUUUl vrij voor de groote BOUWMEESTER REVUE in het Telefoon 744. 41310 NAAR HET ENGELSCH. J. SCHEEPENS. voorwaarden opgelegd. Ik vrees, dat 't Rijk niet zal goedkeuren als we de verordening wijzigen, 't Rijk moet ook zekerheid hebben en onze gemeente heeft zich intertijd vrijwillig in 't plan laten opnemen, omdat we hier slecht drinkwater hadden. Brokx. Ik heb gehoord, dat de Mij. monsters van water heeft opgezonden uitsluitend aan haar eigen laboratorium en dan weet je tevoren, dat ze het afkeuren. Wilt u eens onderzoeken of de lui hier premie krijgen voor elk pand dat zich aansluit? Waarom oefenen ze anders zoo'n pressie uit? v. d. Rijken. Een ding hoop ik, dat bij algemeene aansluiting 't water goed- kooper wordt. Als u toch met den Directeur van de Mij. gaat spreken, wilt u er dan ook op wijzen, dat de schattingen foutief zijn? De veror dening laat geen herschatting toe. Voorzitter. Ik zal er over spreken. Naar aanleiding van een opmerking van den heer v. d. Rijken merkt de Voorzitter op, dat in een volgende vergadering met een voorstel zal wor den gekomen tot het aangaan van een geldieenlng voor de uitvoering van verschillende werken, o.a. 't plaatsen van standpijpen voor de brandweer. Dhr. Brokx zegt dat hij bij Waspiks Belang weer eens bespreken zal de oprichting van een vrijwillige brand weer. Hierna sluiting. HAARSTEEG—HEDIKHUIZEN. Onder Voorzitterschap van den Edel- achtbaren lieer Burgemeester J. van Bokhoven, vergaderde de Raad dezer G „Goddank! Mijnheer Steel, ik ben uw heldin. Ik bevind mij juist in de zelfde positie als de vrouw, wier ge schiedenis u van plan zijt uit te geven. De omgeving is eenigszins anders, de lokale kleur is evenmin precies dezelf de, maar hetzelfde doodelijke gevaar bedreigt mij. In 's hemels naam, steek de reddende hand uit en onttrek aan den ondergang een verlaten, wanhopi ge vrouw, wier eenige misdaad is dat zij" rijk isi en schoon. Het is de Voorzie nigheid welke het schema van uw ver haal in mijn handen deed terecht ko men. Vandaar deze maskerade: van daar dat u hedennacht hier zijt. Ik heb U geholpen, help gij nu mij!" Het duurde even alvorens David Steel sprak. „Het zal gebeuren zooals u ver langt", zei hij. „Ik zal u vertellen hoe ik mij voorstel, mijne heldin te redden. Haar lijdensweg is natuurlijk fictie, de uwe is dus werkelijkheid. Doch in dien dezelfde middelen u moeten red den, moge de Hemel u het wreede lij den besparen en de moeilijkheden die u nog wachten. Ik zeg u eerlijk, mis schien zou het beter zijn voor u dat ik zweeg, en u uw eigen weg liet kie zen". HOOFDSTUK III. DE STEM IN HET DONKER. Gedurende eenigen tijd bewaarde David Steel bet stilzwijgen. Het eigenaardige van den toestand maakte indruk op hem, en hij dacht op j bet oogenblik aan niets anders. In de doodelijke stilte van het vertrek kon hij de snelle ademhaling beluisteren van de vrouw, met wie hij daar zat: het ruischen van de zijde barer japon scheen nu eens dichtbij, dan^ver af. Het feit dat hij reeds eenigeraiate aan de dichte duister is gewend was, had op zijn oogen niet den geringsten in vloed. Hij hield zich een zijner handen voor de oogen, doch hij zag niets, ab soluut niets. „Welnu?" onderbrak hem eenigszins ongeduldig de zoete stem in het don ker. „Welnu? Hoe denkt u er over, mijnheer Steel?" „Verfromv op mij. Ik zal u bijstaan uit alle macht. Als u echter het licht toch maar wilde aandraaien. „O, neen, dat durf ik niet. Ik heb op mijn eerewoord beloofd dat ik het zegel der geheimhouding niet. zou ver breken. U kunt meenen dat wij krank zinnig voorzichtig hebben gehandeld in deze voorbereidselen, doeli indien u alles wist, zoudt u dit niet denken. Misschien heeft de snoodaard, die mij in zijn macht heeft, op het oogenblik reeds mijn list achterhaald en lacht hij mij uit... Maar misschien, dat. eens De spreekster zweeg opeens, met iets als een zucht in de keel. „We verknoeien onzen kostbaren tijd", ging ze na een oogenblik voort, kalmer thans. „Ik doe beter u mijn ge schiedenis te vertellen. In uwen roman bedrijft een vrouw de misdaad; ze is schuldig aan een ernstigeschending van vertrouwen om het leven te red den van den man dien ze liefheeft. Door deze daad legt zij de toekomst en het geluk van een groot aantal men schen in de handen van een doortrap ten schurk. Indien zij er slechts in kan slagen bet voorwerp wat zij beeft af gestaan, terug te krijgen, is de redding uit de moeilijkbeden mogelijk. Is het niet aldus?" „U beeft in zooverre het verhaal zooals ik bet mij gedacht bad, juist weergegeven", mompelde David. „Zooals ik u reeds meedeelde, ver keer ik practiscb in dezelfde omstan digheden. Alleen, in mijn geval, heb ik alles er op gewaagd en het geluk van verschillende menschen op het spel gezet ter wille van een klein kind." „Ha!" riep Steel uit. „Uw eigen kind zeker?... Neen! Het, kind dan van iemand, die u zeer, ïeer dierbaar is? Van liet standpunt van een roman schrijver is dat een veel artistieker idee dan bet mijne, voorzeker. Ik zie dat ik dus den opzet van mijn roman zal moeten wijzigen!" In bet donker klonk een parelende lach als de zang van een vogel. „Beste mijnheer Steel", sprak de stem weer, „ik smeek het u, doe dit niet, in 's hemelsnaam, doe dit niet. U heeft toch verbeeldingskracht ge noeg. wat geeft u er om een complot meer of minder uit te denkeu. Indien u die geschiedenis aldus publiceert, is u verder op weg om me te verderven dan om me te redden „Ik vrees te moeten bekennen dat ik geheel in het. duister tast, in meer dan één opzicht, mejuffrouw", mompelde St.eel met 'n illusie aan de werkelijk heid. „Laat ik het u dan wat duidelijker zeggen. Uw boeken worden dagelijks door tal van menschen verslonden. Mijn vijand daarenboven is een lief hebber van romans. Hij verslindt ze! Wanneer u die geschiedenis uitgeeft, wat geschiedt er dan? U vertelt dan niet alleen mijn geschiedenis aan dien vijand, maar vooral, u deelt hem mee boe ik uit de moeilijkheden geraken kan, en hij op zijn beurt kan daaruit tot de maatregelen overgaan, om mij te dwarsboomen en elk mijner bewe gingen bij voorbaat machteloos te ma ken. Misschien, wanneer ik eenmaal aan z'n strikken ontsnapt zou zijn, zoudt u uw verhaal „U heeft volkomen gelijk", onder brak haar Steel voor de eerste maal. „U kunt er op rekenen dat ik als schrijver de geschiedenis voorloopig voor mij houd. En nu wilt u, dat, ik u meedeelen zal, hoe, men schel ij kerw ij ze gesproken, de heldin van mijn verhaal kan en zal worden gered „Indien u dat kunt, is miji^ eeuwige dankbaarheid u verzekerd." „Dan moet u mij eerst vertellen wat het is dat u wenscht weer in uw bezit te krijgen. Mijn heldin wil een docu ment van de hand -doen, waarvan de belager weet dat het een bedriegelijk stuk is. Het is ook met geen geld te gemeente Maandagavond ten Raad- huize. Aanwezig alle leden. De notulen gaven geen aanleiding tot. opmerking. Ingekomen stukken en mededeelin- gen. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. kas en boeken van den Gem-ont- vanger, benevens van hot G.E.B., heb ben onderzocht, en alles in orde bevon den. Van Ged. Staten is een kleine nota van aanmerkingen ingekomen op de gemeenterekening. De aanmerkingen zijn slechts van administratieven aard. Begrooting van den keuringsdienst van waren, waaruit blijkt, dat de bij drage voor deze gem. /15G.77 bedraagt. Wordt goedgekeurd. Begrooting van de Gezondheidscom missie. De bijdrage ad. G8.85 wordt goedgevonden. Verzoek om adhaesie van den Raad der gemeente Arnemuiden op zijn ad vies inzake wetswijziging navordering schoolgeld. Besloten wordt de gevraagde adhae sie te betuigen. Subsidieaanvragen van a. Ned. Vereeniging voor volkszang. Wordt afgewezen. b. R.K. Leergangen, Tilburg. Wordt afgewezen. c. R.K. Politievakschool „St. Mi chael", 's Bosch. v. d. Dobbelsteen. Dat kunnen we pok wel voor kennisgeving aannemen. Voorz. Alle gemeenten in Brabant geven tocli subsidie. Het is vlakbij, koopen, want de schurk kan, door het stuk achter te houden, zooveel geld maken als hij maar wil. Hij doet met liet. familiebezit wat hij wil: den echt genoot mijner heldin houdt hij buiten Engeland door hem te bedreigen met de gevolgen van de vervalsching. Wat moet er nu gedaan worden? Hoe bij den booswicht een bedriegelijk gevoel van veiligheid op té wekken, door den eenigen man die verlangt hein zand in de oogen te strooien?" „Ha!" riep de stem, „ha!! Als u me dat nu eens zoudt kunnen vertellen! Laat mijn belager maar gelooven dat ik dood ben; laat hem bewijzen daar van in handen krijgen, en het is met hem gebeurd. Dan, dan eerst zal ik hem krijgenDan kan ik hem bevech ten. dan kan ik uit. zijn handen rukken den briefmaar ik behoef niet in bijzonderheden te treden. Alleen de schurk is slim als een vos... glad als een slang. Slechts overtuigende be wijzen zullen hem doen gelooven dat het waar is, hem voldoen „Een bewijs van overlijden, getee- kend door een buiten alle verdenking staand arts?" „Ja, dat zou een goede uitwerking hebben. Maar u zult geen enkelen ge neesheer vinden, die zich daartoe laat verleiden." Wordt vervolgd. Waalvybsche en Langstraatsehe Courant, Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Prijs der AdvertentiSn 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentlën mooten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur ln ons bezit zijn. van „DB BOHO VAN EBT ZUIDBN". I

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 1