DE ECHO VAN HET ZUIDEN No. 81. Woensdag 10 Oct. '28. 51e Jrg. TWEEDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 9 Oct. 1928. jaarmarkt TE WAALWIJK OP DONDERDAG 11 OCTOBER. II ondententoonstelling. De ambitie die, door het Tentoonstel- lings'comité bij het organiseeren van de tweede internationale hondenten toonstelling aan den dag werd gelegd, de groote medewerking en belangstel ling alom, was een waarborg voor het welslagen er van. Het publiek had hooge verwachtin gen, die inderdaad voldaan zijn gewor den. Zoowel kwanti- als kwalitatief heeft deze tentoonstelling rijkelijk vol daan en het talrijke publiek, dat reeds Zondagmorgen vroeg de zaal van Mu sis, de kegelbaan en terreinen vulde, alleszins tevreden gesteld. Te ongeveer half een verscheen de Edel ach tb. heer Burgemeester, kort daarna gevolgd door Sjef van Dongen. Om half l verzamelden zich genoo- digden, het bestuur, de leden van het comité, e.a. op de bovenzaal der socië teit „De Gezelligheid", voor dit doel welwillend afgestaan, voor de offici- eele opening. De heer Am. Ver wiel, Voorzitter van het tentoonstellingscomité, heette de aanwezigen hartelijk welkom. Spreker verklaart, dat deze tentoon stelling op de eerste plaats het effec tieve bewijs wil brengen dat de veree- niging bevordert de belangen der ky- nologie en op de tweede plaats eens naar buiten wil brengen de actie die van haar uitgaat. Gaarne dankt spr. allen voor den steun hierbij onder vonden. Een bijzonder woord van welkom roept de voorzitter aan den heer Sjef van Dongen en den heer v. d. Spek, vertegenwoordiger van den Raad van Beheer. Dank brengt spr. aan den Burgemeester voor de eer de tentoon stelling te willen, openen, dank ook aan de pers in 't algemeen en aan „De Echo van het Zuiden" in 't bijzonder; dank aan den heer Rietjens, aan de leden van het uitvoerend.comité, in 't bijzonder aan den heer Broek, de man van de tentoonstelling. De officieele opening. De Burgemeester verklaarde gaarne gevolg te willen geven aan de vriende lijke uitnoodiging om deze tentoon stelling te openen, omdat aan 't orga niseeren van een hondententoonstel ling ten grondslag ligt de belangstel ling voor dit huisdier. In ruil voor de aanhankelijkheid en trouw van den hond, beoogt deze tentoonstelling ook de raszuiverheid te bevorderen om den hond meer bekwaam en meer waard te maken voor zijne diensten. Om deze redenen, aldus spr., stel ik het op prijs als dierenvriend de tentoonstelling te mogen openen. De tentoonstelling, die drie jaar ge leden gehouden werd, was een succes, maar deze belooft door de grootere variëteit haar voorgangster te zullen voorbij streven. Ik hoop voor de leden van het tentoonstellingscomité, die zich zooveel moeite hebben gegeven, dat dit succes zal worden bereikt, 't Succes van de tentoonstelling is afhan kelijk van de wijze waarop de keur meesters hun taak vervullen. Ik durf vertrouwen, dat zij er in slagen zullen zooveel mogelijk alle inzenders te be vredigen en een prikkel zullen geven voor de ambitie in de hondensport. In (leze veronderstelling open ik met genoegen deze tweede hondenten toonstelling. .Hulde aa/n Sjef van Dongen. Dan richtte de Burgemeester zich tot Sjef van Dongen en sprak ongeveer als volgt: In ons midden is iemand, die de laatste maanden een internationale bekendheid heeft, verkregen dhr. Sjef v. Dongen. Als Burgemeester van de plaats waaruit zijne moeder stamt, wil ik hem gaarne bij deze gelegenheid huldigen voor liet moedige gedrag, dat hij aan de Noordpool ten toon heeft gespreid en dat daarin bestaat, dat hij zijn eigen leven in gevaar bracht om dat van zijn medemenschen te redden. Sjef van Dongen, gij hebt getoond een groote plichtsbetrachting te heb ben, die gepaard gaat aan sterk phy- siek uithoudingsvermogen. Het is mij een voorrecht dat deze eigenschappen stammen uit Waalwijkschen bodem. Ik hoop, dat Sjef van Dongen zich met zulke flinke eigenschappen een goede positie zal verwerven in de maatschappij. Applaus. Aanbieding van een hond aan Sjef van Dongen. Namens de vereeniging bood dhr. W. de Vereeniging, aan het Tentoonstel lingscomité dat de organisatie dezer Show ter hand nam en naar wij overtuigd zijn ook tot een goed einde zal brengen. Het comité kan er ze ker van zijn, dat het den dank heeft niet alleen van de vereeniging, doch ook van heel de gemeente Waaldijk, omdat met deze tentoonstelling ge toond wordt, dat Waalwijk ook op Kynologisch gebied 'n waardige plaats inneemt. Thans, Dames en Heeren, valt aan mij als Voorzitter der Tentoonstelling gevende Vereeniging, de eer te beurt een groote hulde te brengen aan een persoon hier in ons midden. De be scheidenheid en de eenvoud van dezen persoon nopen mij echter om deze groote hulde, die hem rechtens toekomt te brengen in slechts enkele woorden. Sjef van Dongen, een naam die vóór enkele maanden slechts werd genoemd door zijne vrienden uit Waalwijk en Tilburg, die nog aangename herinne ringen hadden aan hunne schooljaren, die naam ging plotseling als een wer velwind over de aarde en lag op ieders lippen. Sjef van DongeTi, een Hollan der, een Bralmnter, is uitgegaan om in het land van sneeuw en ijs deel te nomen aan de reddingspogingen van Nobile en de zijnen. Drie weken lang heeft hij de onherbergzame ijsvlakten doorkruist, groote ontbering lijdende en steeds met, den dood voor oogen, om te redden, ofmisschien om te ko men met hen, aan wien hij zijne hulp wilde brengen. Sjef. je hebt je doel niet kunnen be reiken omdat de elementen der na tuur sterker waren dan de mensche- lijke krachten, doch je daad is daarom niet minder waard en dient het maat schappelijk leven ten voorbeeld. Helaas, heb je bij je reddingspogin gen je trouwe honden verloren en moest je de laatste twee trouwe kame raden achterlaten omdat iedere secon de verlies je dood kon zijn. Wij weten dat je een groot dierenvriend bent en speciaal de hond je lievelingsdier is. Met deze wetenschap heeft de Kyno- logen Vereeniging „Waalwijk Om streken" eenparig het besluit geno men om je, als bewijs van onze groote waardeering voor den getoonden moed, gens het. achterlaten van de twee over geblevenen en dat hij zijn hart vast hield of misschien haar hart als hij of zij dacht aan het lot dat het lieve dier te wachten staat, dat mij hier zal worden aangeboden. Waarde vrienden, al behoef ik u niet te overtuigen, dan is het tot ge ruststelling van gemelde personen, als ik zeg, dat ik zeer blij ben door u uit- genoodigd te zijn en dat van die blij heid ook de hond die ik van u krijgen zal, blijken genoeg ontvangen zal, want al was het alleen maar de liefde die ik voor het hartelijke gulle Waal wijk heb en mijn groote dankbaarheid jegens u, mijne gastheereu van dezen dag, dan hoefde er niet eens de spe ciale liefde van mij voor den hond bij te komen, den hond, vooral in zijn ge daante zooals hij lder verschijnt, echt ras, met al de prachtige eigenschap pen, die dit met de menschelijke sa men leving zoo vergroeide dier zoo be minnelijk maken. Niet alleen oude liefde die nooit roest, heeft mij hier naar Waalwijk ge trokken, maar vooral de onweerstaan- bae aantrekkingskracht van het gulle en vriendschappelijke in het tentoon stellingscomité. En het is dan ook niet zoo maar voor de gelegenheid, maar werkelijk diep uit mijn hart, dat ik u mijne vrienden, hartelijk en nogmaals hartelijk dank zeg voor de werkelijk zeer op prijsgestelde attentie, die u mij bewijst. Ga ik naar andere plaat sen meer werktuigelijk, hier kom ik met bijzonder genoegen, omdat hier land en mensehen en dieren mij trek ken. Dit is trouwens de eenigste en laatste keer dat het dier mij zal be hoeven te trekken, want ik beloof u beslist dat ik hem nooit als een trek hond zal beschouwen. En hiermee, mijne vrienden, hoop ik dat ik mag eindigen, want mijn Hollandsche taal heeft ietwat geleden, maar mijn Hol- landsch en Waalwijksch hart heb ik niet verloochend, zoodat ik meen, dat ik mag besluiten met het Hollandsche woord dat ik nooit vergeten zal en dat al mijn gevoelens wel duidelijk ge noeg samenvat: „Mijn besten dank". Applaus. Hiermede was de officieele plechtig heid ten einde Wat zulk een organisatie vergt, be grijpt niemand die er niet om of bij is. Nogmaals alle hulde! Alles verliep naluurlijk in de meest prettige stemming, zooals we dat hier gewoon zijn. De politie nam goede maatregelen voor het laten passeeren van inzenders met hun honden, van de bezoekers, enz. zoodat ook haar voor-hare goede rege ling een woord van lof past. Aan de lunch, die door het bestuur en comité werd aangeboden aan de vertegenwoordigers van den Raad van Beheer, de keurmeesters, officials en waarbij ook aanzaten de heer Sjef van Dongen en de heer en mevrouw de Wilde-Reckleben, w,erd een woord van welkom gesproken door den Voorzit ter van het tentoonstellingscomité, den heer Arn. Verwiel, die ook later allen dank zei voor de gewaardeerde mede werking aan deze expositie, en voor al hetgene door zoovelen gedaan is om deze onderneming te doen slagen. De heer Sjef van Dongen nam de ge legenheid te baat om de hondenliefheb bers duidelijk te maken, wat eigenlijk de poolhonden zijn, ook voor den man die er mee leeft en werkt. Dit naar aan leiding van de sentimenteele critiek van enkele über-liondenvereerders. De Vice-voorzitter der vereeniging, de heer Jan Tielen, sloot zich bij de dankwoorden aan voor diegenen, die er het hunne toe hadden bijgedragen, om dil geheel te verkrijgen dat er zijn mag, m weerwil van het feit, dat een onzer grootste bladen, dat ook de eerste ten toonstelling niet zoo erg gezind bleek, schreef, dat na Rotterdam in Septem ber, de tentoonstellingen in ons land eigenlijk voorbij waren. Wel ontbreekt hier één groote zaal, een prachtige tuin met schitterende ringen, maar er is gedaan wat moge lijk is om mede te werken aan den bloei der hondensport. Hij bracht een woord van hulde en dank aan het comité, speciaal aan den eminenten secretaris, den heer W. Broek. Het was herti een behoefte in tegenwoordigheid van zooveel autori teiten op het gebied der hondensport, Wi een hond aan te bieden. Deze hond ge naamd „OLGA" is door ons aange kocht uit het kennel „von Reckleben", waarvan de eigenaars, de heer en Mevrouw die Wilde-Reckleben, door hunne aanwezigheid hier getuigen, dat zij met ons besluit sympathiseeren, waarvoor ik lien van harte dank zeg. SjefBrahanter, een der onzen, aan vaard deze hond van onze vereeniging met de overtuiging dat wij haar geven als bewijs van erkentelijkheid. Applaus. Sjef van Dongen antwoordt. Sjef van Dongen sprak daarna het volgende dankwoord Waarde vrienden. Van de eerste verbluf fingen beko men, die me overvielen bij de sympa thiebetuigingen, ondervonden in ons land, dat ik totaal onkundig achtte van hetgeen ik verricht heb of als het wel op de hoogte was van hetgeen er met mij gebeurd is in het hooge Noor den, dan toch in alle geval niet be nieuwd of enthousiast zou zijn, hoef ik nu niet meer te zeggen, dat ik erg verwonderd ben, maar kan ik nu zeg gen, dat ik erg blij ben door u, mijne Waalwijksche vrienden, te zijn uitge- noodigd. Een ondeugende opmerker zeide mij dezer dagen, toen hij in de Maasbode Eibers aan Sjef van Dongen een Sa- j het bericht las van het mooie cadeau mojeed aan en sprak daarbij als volgt: dat ik van U ga ontvangen: Edelachtbare Heeren, Dames en Heeren. Thans nu officieel door den Edel- achtbaren Heer Burgemeester deze, onze 2de Hondententoonstelling is ge opend, kan ik niet nalaten oin van de ze plaats als Voorzitter der Vereeni- „Sjef, zorg dat je hem niet opeet, want 't. is een samojeed, die misschien wel malscher is dan jouw pooldiertjes, maar hij is ook meer aanhankelijk en vriendsckappel ijk. Een ander schreef mij vanuit. Apel doorn, dat hij mij vervloekte wegens in honden en vooral we- Niet minder dan 13 keurmeesters vervulden met groote nauwgezetheid in ringen hun moeilijke taak, onder de belangstelling van een steeds groei end pubiek. Vooral de eere-keuring vergde van de keurmeesters een nauwkeurige en langdurige beoordeeling. Het bleef er van den vroegen morgen tot den laten middag druk in de zalen en op de terreinen, zoodat ook deze tweede tentoonstelling een prachtig succes geworden is en ook naar wij vertrouwen, financieel zich zal kun nen beredderen. De toeloop van vreemdelingen was zeer groot, zoodat onze gemeente een zeer drukke dag heeft gehad, met een echt prettige, amicale stemming. Vele zaken hebben een goede dag gemaakt, zoowel als de vervoermidde len, hoewel het comité nu ten deze niet op de algemeene medewerking heeft kunnen rekenen, speciaal in Tilburg werden velen gedupeerd door gebrek aan ruimte in de bussen der H.B.S. De harmonie St. Crispijn zorgde voor een aangename afwisseling door een matinee in de kiosk op de markt. In bet. kort, de tentoonstelling was een succes, de dag was wederom een van die geslaagde Waalwijksche fees ten. Een tentoonstelling, die zeker voor de hondensport en liefhebberij in plaats en streek van groote beteekenis moet zijn en die een groote eer is voor het tentoonstellingscomité met den sympathieken voorzitter, den heer Arn. Verwiel en den secretaris, den heer W. Broek, wien wij openlijk hulde bren gen voor zijn reuzenarbeid in het be lang van de tentoonstelling en Waal wijk gepresteerd. te getuigen, dat de secretaris, die dag en nacht gewerkt heeft voor de expo sitie, de man is die haar welslagen heeft bewerkt en daardoor groote dien sten heeft bewezen aan do vereeniging, maar ook aan de kynyologie in het al gemeen. Hij bracht hem nogmaals har- telijken dank en hulde, niet minder aan zijn echtgenoote. De heer Medard Kessler uit Oapel- len (B.), bracht namens keurmeesters en officials dank voor de uitstekende organisatie en de gastvrije en harte lijke ontvangst. Wat de Pers zegt: De N Rott. Crt. schrijft o.in. De organiseerende vereeniging, de kynologenclub Waalwijk, kan met ge noegen op deze tentoonstelling neer zien. Een goede zaal in hotel de Tw,ee Ko lommen bood voldoende ruimte, de ringen buiten niet overruim, doch goed. Als geheel zeker de beste tentoonstel ling, die nog ooit in de Langstraat ge geven is. Leiden begon het seizoen met onge veer 200 honden, Waalwijk sloot met 181. De Prov. Bossche Crt. schrijft: De groote Internationale Honden tentoonstelling, die gisteren te Waal wijk gehouden is, is een reuzensucces geworden voor de Kynologenvereeni ging Waalwijk en Omstreken en niet het minst voor den lieer J. W. Broek, die het secretariaat heeft waargeno men op niet te evenaren wijze. Het Huisgezin Wij kunnen niet anders zeggen, dan dat de Kynologenvereen. „Waalwijk en Omstreken" voor hetgeen zij voor de tweede maal binnen een naar iaa heeft bereikt, alle lof verdient. Het re sultaat zal zeer zeker allen bevrediging schenken; de belangstelling was zeer ruim. Amendement R. K. Kantoor- en Handelsbedienden verworpen. Het amendement op het ontwerp Staatsprogram, dat in de vergadering der Kiesvereeniging op 30 September is aangenomen, is gisteren op de ver gadering van den Staten Kieskring Heusden, verworpen. Uit de Schoenindustrie. De Federatie van Schoenfabrikanten heeft aan de samenwerkende bonden van fabrieksarbeiders op de voorstel len der iaatsten het volgende geant woord „Zoowel mondeling als schriftelijk en wli mppfmalpn nnvP gtencu/Hxe r» 't ■m Officieele opening der 2e Int. Hondcntentoonstelling en aanbieding van van Dongen, die met z'n hond gezeten is tusschen onze Burgemeester en Kynologen-Vereeniging Waalwijk Omstreken, Zondag 7 October 1928. den Samojced aan Sjef den voorzitter der Wij geven hieronder de voornaamste uitslagen: Eerc-prjjzen. Ie prijs (gouden medaille voor den besten reu) en 10e prijs (zilveren „De ,Hond"-wlsselbekcr, voor den besten zelfgefokten liond) aan Th. Langholz, Amsterdam, met „Binlnng darl traverdoell", glad- harige fox-terrier. 2e prijs (gouden medaille voor de beste teef) en 9e prijs (vergulde medaille voor de(n) bes- tc(n) niet jachthond) aan H. Th. Meijer, Rot terdam, met „Aleida's Ada", Duitschc Herder. 3e prijs (verzilverde beker voor den besten reu) en 7e prijs (kunstvoorwerp voor den besten jacht hond) aan L. Stams, Dongen, met „Radjali", Cocker Spaniels. •Ie prijs (verzilverde beker voor de beste teef op één na) aan I». M. Paanakker, den Haag, met Charl van Zuid-Holland", Dobermann Plnschers. 5c prijs (verzilverde beker voor de beste in zending der groote rassen) aan F. Verbeek, Eind hoven, met „Charmeur", Vlinderhondjes. Ge prijs (verzilverde beker voor dé beste In zending der kleine rassen) aan B. Schwlcp, Bla- ricum, niet „Erlkönig Helnzelmannchen" en „Fee van Ukkic's Heim", Duitschc Dwcrgpinschers. 8e prijs 10 voor den besten staanden jacht hond der groote rassen) aan G. M. Verschoor, Hll- ligersberg, met „Guntcr of Gramscuigh", Icrschc Setters. Extra-prüzen. (ie prijs (vergulde medaille voor den besten hond uit Noord-Brabant) aan L. Stams, Dongen, met „Radjah", Cocker Spaniels. 8e prijs (vergulde medaille voor den besten hond uit Gelderland) aan H. Duppcn, Nijmegen, met „Bobbie van Maastrichterhof", Dwergkees honden. 9e prijs (vergulde medaille voor den besten hond uit Utrecht) aan H. Boutshedel, Utrecht, met „Ada von Valkenoord", Dultsche Herders. 10e prijs (vergulde medaille voor den besten hond uit Zuid-Holland) aan H. Th. Meijer, Rot terdam, met „Aleida's Ada", Dultsche Herders. 11e prijs (vergulde medaille voor den besten hond uit Noord-Holland) aan Th. Langholz, Am sterdam, met „Blntflng Darl Traverdoell", Fox- Terriers. 13e prijs 3 voor den besten hond uit Breda) aan Mej. J. C. Harken, met „Edwin", Iersche Setters. 14e prijs 3 voor den besten hond uit Dord recht) aan A. de Jong, Dordrecht, met „Bianka .van Terrlerliome", Alrdale Terriers. 15c prijs 3 voor den besten hond uit Eind hoven) aan Arn. v. d. Grinten, Eindhoven, met „Baldo van Het Iieidezicht", Dultsche Herders. 16e prijs 3 voor den besten hond uit 's Her togenbosch) aan C. Janssen, met „Methascha", Boxers. 17e prijs (medaille voor de twee best geplaatste honden uit Nijmegen) aan H. Duppcn, Nijmegen, met „Bobbie van Maastrichterhof", Dwergkceslion- den. 18c prijs (medaille voor de twee best geplaatste honden uit Nijmegen) aan Leo Giescn, Nijmegen, met „Astor van het Kronerburgerpark", Duitschc Herders. i In Waalwijk en omgeving zijn voorts de vol gende prijzen gevallen: 3e prijs G. aan Th. Elsliout, Drunen, met „Mir- su", Engclsche Setters. 3c pr. G. en 2e prijs G. aan Aug. Theunen, Don gen, met „Fluks van Corcado", Iersche Setters. 3e prijs G. aan J. Bianchi, Geertruidenberg, met „Jack", Iersche Setters. 3e prijs G. aan W. A. C. v. d. Leeden, Nieuw- kuijk, met „Ilektoriüs", Iersche Setters. 2e prijs G. aan J. B. Verwiel, Waalwijk, met „Hcsta", Dultsche staande honden. Ie pr. U. aan L. Stams, Dongen, met „Radjah", oCker Spaniels. 3e pr. G. aan V. Timmermans, Waalwijk, met „Snep", Cocker Spaniels. 2c pi ijs G. aan J. v. d. Schoot, Waalwijk, met „Kwang", Hollandsche Herdershonden. 2e pi ijs G. aan Jos. Pulles, Waalwijk, met „Al- hert v. d. Langstraat", Hol!. Herdershonden. 2e prijs G. aan I'. Hermans, Waalwijk, met „Hu- hert", Hull. Herdershonden. Ie pr. U. aan A. Willemse, Drunen, met „Aida van Sparrendal", Holl. Herdershonden. 2 le prijzen Z. G. aan Mej. Gorry, v. d. Grlendt, Waalwijk, met „Astor", Ruwh. Holl. Herdershon den. 2e prijs G. aan J. Coenraad, Waalwijk, met „Wilsono",, Belgische Herdershoudeu. 2e pi ijs G. aan M. A. Verduljn, Waalwijk, met Medor", Belg. Herdershonden. 3e prijs G. aan G. Gouda, Waalwijk, met „Ba- varus", Belg. Herdershonden. 4e prijs G. aan J. C. Suys, Vlijmen, met „Erlo von Tarnowltz", Dultsche Herders, 2e prijs G. aan W. II. Hens, Waalwijk, met „Ku- zanilo", Dultsche Herders. 2e prijs G. aan-B. A. de Rooij, Waalwijk, met „Berta aus der Neustrassc", Dultsche Herders. I 2e prijs G. aan N. G. E. Meijers, Geertruiden berg, met „Bellamore aus der Neustrassc", Dult sche Herders. le prijs U. aan L. van Well, Waalwijk, met „Mordant de la Lys", Bouviers. (Dit is de eenige hond uit Waalwijk die het predicaat „uitmuntend" behaalde; hij werd door den keurmeester zeer geprezen). le prijs Z. G. aan C. v. d. Velden, Kaatsheuvel, met „Zargo", Bouviers. 2e prijs G. aan A. v. d. Pluijm, Waalwijk, met „Tomllos", Bouviers. 2 le prijzen Z, G. aan L. de Leijer, Waalwijk, met „Toxa", Bouviers. 2e prijs G. aan P. J. Hornmaiwle Graaff, Waal wijk, met Trix", Keeshonden. 2e prijs G. aan M. Elsliout, Nleuwkuijk, met „Eml", Keeshonden. 2e prijs G. aan J. J. Leemans, Dussen, met „My- lordus", Airedale Terriers. 2c prijs Z. G. aan J. Bax, Raamsdonksvcer met „Queeny", Airedale Terriërs. le prijs. Z. G. aan Jac. Leijtcns, Waalwijk, met „Ariadne", Airedale Terriers. 2e prijs G. aan J. Timmermans Ph.zn., Waal wijk, met „Mara", Airedale Terriers' 2c prijs G. aan Ant. Tielen, Waalwijk, met „Ade laide of the Green Forest", Ruwh. Fox-terriers. 3e prijs G. aan P. J. van Schijndcl, Waalwijk, met „Lena", Maltliezers. 3e prijs G. aan F. G. Elsliout, Kaatsheuvel, met „Kittino", Dultsche Dwergpinschcrs. Ie pr. Z. G. aan R. van Mil met „Kleintje", Dultsche Dwergpinschcrs. 2e prijs Z. G. en le prijs Z. G. aan Jac. Eikens, Waalwijkend „Clalre", Belgische Herdershonden. lc prijs Z. G. aan S. van Peer, Capelle, niet „Llcsjc", Belgische Herdershonden. lc prijs Z. G. aan D. v. d. Boomgaard, Waal wijk, met „Kwiena", Belgische Herdershoudeu.

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 5