Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen.1 Hel Huis der lie Smarlei. DAI FEUILLETON NUMjMER 83. "WOENSDAG 17 OCTOBER 1028. 51e JAARGANG. film weri bent ons Acten roon vj oor U aan dei tooals UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No, 38. Telegr.-Adres: ECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. Weer een die zich aardig belachelifk maakt. Zooais men weet wordt dezer dagen herdacht het 100 jarig bestaander Kon. Militaire Academie te Breda, welk feit begrijpelijkerwijze en o.i. terecht feestelijk wordt gevierdzelfs de Koninklijke familie zal er twee dagen bij tegenwoordig zijn. De ge heele stad Breda zal een feesttuin zijn, de geheele burgerij werkt mee, met een ongekende spontaniteit. Als hoofdnummer trekt een historische optocht, daarbij zijn meer dan 700 personen en 200 paarden. Geheel de burgerij schreven we werkt mee. Een enkele S.D.A.P.er moet dit wel een doorn in 'toog zijn. Een militair jubileum, koninklijk be zoek, wat is er al erger en wat kan hij daaraan doen als enkeling? Mijnheer Drop, heeft 't „geraden", en hij als Tweede Kamerlid, richtte tot den minister van defensie de vol gende belangrijke vragen I. Is het waar, dat bij den optocht, dien de burgerij van Breda aanbiedt bij gelegenheid van het 100-jarig be staan der Koninklijke Militaire Acade mie, ook gebruik zal worden gemaakt van een aantal paarden, aan het rijk behoorende, n.l. die van de cavalerie en de artillerie? II. Is het waar, dat voor de deel neming aan den in vraag I genoem den optocht ook zijn aangewezen een aantal te Breda voor eerste oefening dienende militairen van lagerenrang? III. Is het waar, dat de militaire administratie zich heeft belast met het verrichten van werkzaamheden voor de costumeering der voor deelneming aangewezen militairen? IV. Acht de minister het toelaat- NAAR HET ENGELSCH. J. SCHEEPENS. 8 Doch de ineengezakte massa bleek een mannenlichaam te zijn, en liet ge laat was overdekt met bloed. Dood! Natuurlijk!... morsdood... Steel vloog naar de telefoon en belde als een razende. „Geef mij 52, bet. politiebureau", riep bij. „Is u daar?Stuur on middellijk iemand hierheen 15, Downend Terrace. Er is hier 'u moord gebeurd. In 's hemelsnaam, kom spoe dig!" Dan liet bij den hoorn vallen en staarde met versteende oogen naar 't schouwspel vóór hem. HOOFDSTUK IV. DAVID STEEL IN EEN MOEILIJK PARKET. G-edurende eenigen tijd 't kon een minuut evengoed als een uur ge weest zijn bleef Steel daar staan, in gedachten verzonken over de ineenge- zegen massa op den grond van zijn serre, Hij was niet in staat op bet oo* genblik zijn gedachten te ordenen. Langzamerhand nochtans keerde hij baar, dat van paarden en manschap, pen, behoorende tot's rijksweermacht, een particulier gebruik wordt ge maakt, als in de voorafgaande vragen aangeduid V. Moet de minister niet toestem men, dat het deelnemen van militairen aan een optocht als bovenbedoeld in strijd is met het voorschrift, dat mili tairen beneden den rang van officier, voor eerste oefening in actieven dienst, niet vergund is zich anders dan in uniform in het openbaar te vertoonen? VI. Acht de minister het niet ge- wenscht de commissie, die de Acade miefeesten te Breda organiseert, of de genen, die hieromtrent regelingen trof fen, alsnog mede te deelen, dat bij die feesten van paarden en manschappen, behoorende tot 's lands weermacht, geen gebruik behoort te worden ge maakt." De minister deed goed als hij dezen mijnheer Drop de volgende week ant woordde als de feesten rustig en kalm zijn afgeloopen. Kan men zich nu kleiner gedoe van dezen S D.A.Per.-Anti-militairist voor stellen. GEMEENTERAAD. GEERTRUIDENBERG. De Raad dezer Gemeente verga- derde Vrijdag 12 Oct.'28, onder voor zitterschap van den Edelachtbaren heer Burgemeester Bianchi. Afwezig met kennisgeving het lid Staal Na opening der vergadering deelt de voorzitter mede, dat B. en W. in tegenwoordigheid van den Secretaris proces-verbaal hebben opgemaakt van kasopname bij den Gemeente-Ontvan ger, het Grondbedrijf en het G E.B. ovei het 3e kwartaal 1928 kas, boe ken en bescheiden werden in orde bevonden. Wordt voor kennisgeving aangeno- men. tot de werkelijkheid terug. En hoe meer hij er aan dacht, hoe meer hij overtuigd was dat hij de deur had ge sloten toen hij zijne woning verliet. Het was waar, dat de sleutel slechts een gewone huissleutel was geweest, waarvan gemakkelijk een tweede kon bestaan of een kon worden nagemaakt met behulp van een wasafdruk. David Steel bezat twee exemplaren, één in geval van verlies. Dat exemplaar be waarde bij gewoonlijk in een juweelen kistje, hetwelk zich in zijn kleerenkast bevond. Misschien David begaf zich rustig naar boven. Het was nog mogelijk dat de moorde naar zich in huis bevond. Maar een nauwkeurig onderzoek bracht niets aan het licht. Hij haalde zijn juweelen kistje te voorschijn. De reserve-sleutel was verdwenen!Dat was althans één ontdekking! Dan werd er opeens ergens heftig gebeld: zijn eigen electrische schel be neden ging over en 'n geweldige ont roering maakte zich van Steel meester, welke zijn hart sneller deed kloppen. Het licht van de hall-lamp viel op een polit.ie-agent in uniform en op een inspecteur in donkeren regenjas en met een bolhoed op. Buiten stond voor de stoep een smalle witte wagen, waarin David een ziekenwagen herkende. „Iets"zeer ernstigs, mijnheer?" vroeg inspecteur Marley rustig. „Ik heb den dokter meegebracht." David knikte. Zoowel de inspecteur als de dokter waren kennissen van hem. Hij sloot, de deur en ging hen voor naar zijn werkkamer. Juist tus- sclien de serredeur en de ineenge schrompelde figuur op den grond, lag Vaststelling rekening Stedelijke Godshuizen dienst 1927. De Voorzitter deelt mede, datB. en W. de rekening hebben onderzocht en in orde bevonden, 't College heeft een opmerking die slechts van admi nistratieven aard is. Aan het Bestuur der Stedelijke Gods huizen zal worden verzocht om naast de pacht-contracten een staat bij te voegen, ter vergemakkelijking van de administratie op de Secretarie. Timmermans, 't Lijkt me wensche- lijk dat bij 't verslag dat uitgebracht wordt van reparatie aan gebouwen, afzonderlijk melding wordt gemaakt aan welke gebouwen de reparaties verricht zijn. Dan heb ik gezien dat aan een huis met f 300 huur een elec- trische schel is aangebracht. Dat vind ik toch heelemaal onnoodig. Voorzitter. Het eerste punt is ook al bij B. en W overwogen. Wat dat huis betreft kan ik wel even toelich ten dat het verhuurd is voor f 300 per jaar, maar dan Is het verdere on derhoud voor rekening van den huur der. In 1927 is dat huis in orde ge- David Steel's nieuwe sigarenkoker. Ongetwijfeld had bij hem zonder erg van de tafel gestooten toen hij door ontzetting aangegrepen, zich gehaast had naar de telefoon te grijpen. „Hm!" mompelde Marley. „Is dit iets wat licht verschaffen kan, of uw eigendom, mijnheer Steel?" En hij raapte den met diamanten versierden sigarenkoker op, die glin sterden in het halfduister der serre. Voor het oogenblik had David Steel alles rondom zich vergeten, vergeten waar liet voorwerp vandaan kwam en dat het twee honderd vijftig pond aan bankbiljetten bevatte. „Neen, niet van mij',' antwoordde bij. „Of ja, natuurlijk, ik bedoel het is wel van mij. Een cadeau dat men mij kort geleden gaf. De schok van deze gruwelijke ontdekking beft me zoo on geveer van al mijn zinnen beroofd." Marley legde <le sigarenkoker weer op tafel. Het kwam liern vreemd voor, (lie zoo kalm een dergelijk tragisch ge val kon bezien, dat iemand kon verge ten wat zijn eigendom was Intusschen hield Cross zich bezig met het levenlooze lichaam. David ontwaarde een gelaat, zacht en fijn) be sneden als van een vrouw. Een lichte haastige uitroep van den (lokter wekte David Steel uit zijn vev- dooving. „Een druppel brandewijn, hier, vlug, zoo vlug mogelijk!" riep deze bevelend. „U wilt toch niet zeggen", begon Steel. „II wilt toch niet l>e Cross maakte een gebiedend gebaar met de liaml; hij werd ongeduldig. Steel haastte zich een flesch brande wijn aan Ie reiken. Terwijl hij scherp bracht en voor den tijd van 3 jaar verhuurd. Timmermans. Wat verstaat men dan eigenlijk onder onderhoudskosten? Als men een huis van buiten en bin nen goed opknapt dan heeft men er toch in 3 jaar geen reparatie aan. Voorzitter. Dat is zoo, maar bij een verhuring moet ook een particulier wel eens een veer laten. Zoo Is het ook bij deze verhuring gegaan. Nederlof. Zou het niet beter zijn dat uit den Raad een Commissie van Onderzoek werd benoemd voor de rekening, alvorens de begrooting wordt ingediend? Voorzitter. Daar is geen bezwaar tegen. Wilt u er mij het volgend jaar maar even aan helpen herinneren. Hierna werd de rekening goedge keurd. Aanbieding begrooting Sted Gods huizen 1929. De begrooting wordt voor de leden ter inzage gelegd. Vaststelling gem begrooting 1929. Namens de Commissie van Onder zoek wordt door den heer Timmer mans rapport uitgebracht. In dit rap port brengt de Commissie allereerst dank aan de samenstellers der be grooting, die nagenoeg hetzelfde beeld draagt als van verleden jaar. 't Komt de Commissie voor dat voor onder houd van straten en pleinen slechts het hoog noodige is uitgetrokken Voorts stelt zij voor om het salaris van den tweeden ambtenaar met f 200 te verhoogen en de uitgavepost voor den volontair van de begrooting te schrappen. Zij wijst er nog op, dat tengevolge van het zooveel ongunsti ger contract met de P.N.E.M. het G-E.B. f500 minder winst zal opbren gen. Bij de Commissie is ernstige ontstemming over de houding van de P.N.E.M. Het Grondbedrijf eischt nog steeds offers; het tekort is f 1000. De hoop wordt geuit, dat spoedig de erfpachtgronden in eigendom aan de gemeente zullen overgaan. toezag leek liet. hem. alsof op het bleeke sterksprekende gelaat een licht gpier- vertrekken zichtbaar werd. „Breng de draagbaar binnen", ge bood Cross op korten toon. „Als we deii armen kerel vlug naar het hospi taal brengen, is er nog een kans voor hem dat hij het leven er bij houdt! Ge lukkig maar dat het niet zoo ver is". Voor de noodige opheldering zag Marley natuurlijk Steel aan. „Ik zou gaarne uw lezing vernemen van het geval, mijnheer Steel", sprak hij ernstig. „Ik bezweer n dat ik geen enkelen uitleg zou kunnen geven", antwoordde de schrijver. „Tegen middernacht ben ik een wandeling gaan maken, na zorg vuldig de deur achter mij te hebben gesloten. Natuurlijk de deur was op de klink. Toen ik een paar uur later thuis kwam, vond ik tot mijn verba zing en ontsteltenis in de serre deze bewijzen van een worsteling en dien armen kerel in een hoek der serre." „ITniWas bij uw terugkeer de deur dicht?" „Neen: wel aangeduwd, maar toch open." „Heeft u uw huissleutel tijdens uw nachtelijke wandeling niet verloren, mijnheer?" „Neen, liet was eerst toen ik mijn sleutel in liet slot stak, dat ik ontdekte dat de deur niet gesloten was. Ik be zit een reserve-sleutel, voor het geval van verlies, maar toen ik mij zooeven naar boven begaf om te zien, of hij zich nog op de gewone plaats bevond, vond ik hem daar niet. Toen ik terugkeerde was alles stil in huis. „Welke familie woont bij u iu, mijn- Ten slotte heeft de Commissie de overtuiging, dat de begrooting het karakter draagt van een zuinig beheer. De Voorzitter brengt aan de Com missie dank voor de gedane werk zaamheden en hoopt dat de belasting opbrengst hooger zal zijn dan is ge raamd. Het lid Sassen heeft gaarne een woord van hulde voor de Commissie, maar is niet zoo hoopvol gestemd, omdat hel platteland steeds in nog slechteren toestand komt te verkeeren en door de grootere centra wordt leeggepompt. Spr ziet in de centrali saties, zooals in Tilburg, Eindhoven e.a. steden, een ondergang van het platteland. De Voorzitter erkent dat ook In omliggende plaatsen de finantieele draagkrachten verminderen. Nederlof. Één punt is me bizonder opgevallen, en dat is de zuinige post voor bestrating, vooral voor de Koe straat. Is het nog mogelijk om den post onderhoud straten te verhoogen. Voorzitter. Vernieuwing van straten kan uit dezen post niet geschieden. Dan zouden we een geldleening moe ten aangaan. Nederlof. Wanneer wordt aanslui ting aan de waterleiding verplichtend gesteld Voorzitter. 1 Januari 1930. Hierna wordt de begrooting hoofd- stuksgewijze behandeld. Op voorstel van de Commissie wordt besloten den post ad f 100, voor werkzaamheden aan het bevol kingsregister uit de begrooting te lieer Steel, en welke bedienden heeft u?" „Tk woon hier met mijn moeder en drie dienstboden. U kunt jegens de drie dienstboden elke verdenking wel onmiddellijk ter zijde stellen. Ze zijn alle drie met ons meegekomen uit mijn geboorteplaats en reeds minstens 12 jaar in moeder's dienst." „Dat vereenvoudigt de zaak aanmer kelijk", sprak Marley peinzend. „Oo- genschijnlijk is uw huissleutel dus ge stolen door iemand die uitstekend op de hoogte is van uw gewoonten. Maakt u altijd van die late wandelingen, mijn heer, nadat de leden van uw huishou ding zich ter ruste begeven hebben?" David hernam eenigszins korzelig, dat hij dit nog nooit eer gedaan had. Hij had gaarne dit feit verzwegen, doch vroeg of laat zou lief. toch zijn uit gekomen. Hij had een wandeling ge maakt naar Brunswick Square en terug. Marley haalde de. schouders op en zag Steel doordringend aan. „Ik zal u niet verbergen dal het: voor mij een puzzle is" gaf hij toe. „U gaat een wandeling maken omstreeks mid dernacht iets wat n nimmer tevo ren hebt gedaan en ala u terugkomt komt u tot de ontdekking, dat iemand met een gestolen sleutel uw huis is binnengedrongen en een ander in uw serre heeft vermoord. Aangenomen dat dit zoo is, moeten er toch in elk geval twee personen uw huis zijn bin nengedrongen (Wordt vervolgd). De Echo van het Zuiden, WaalwUbsche en Lingstnatsele Conranl^ Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rjjk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. PrlJs der Advertentlën 20 cent per regel; minimnm 1.50. Bö contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentlën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in on9 bezit zUn. ran „DB BOBO VAN HBT ZÜ1DBN". i

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 1