„J)e Echo vatt het Zuiden" „De Echo van het Zuiden" Voor Huis en Hof. Huidverzorging PUROL ülü>.élül\Ülülülülülüi. noo°etl1 Jn ^yrië' bracht °P ru,m ri M lv M I «fcM MM MA HHVIll) AllAf Tfl ■ll kantoor van ongeveer zes uur ging de processie wederom huiswaarts. pe r K. Leesbibliotheek in het patronaalsgcbouw is thans wederom aeooend. Eiken Zondag na de Hoog mis bestaat gelegenheid tot het afhalen en terugbezorgen der boeken. MADE Donderdag werd door No taris Hartong van Ark geveild, Bouw en Weiland voor fam. van Laarhoven. Ineezet werd een perceel door P. van Beek voor f4025, een perceel doorj. Hop voor f 3050. een perceel door A. Spoeren voor f 2025 en een perceel door F. Segeren f 1850. Terwijl Mej. v. R. alhier haar rijwiel in een portiek voor den winkel plaatste om binnen eenige inkoopen te doen. maakte een handige dief een pakje ios, dat op de fiets gebonden was. om er mee van door te gaan. Bij de politie werd aangifte gedaan. 's-GRAVEMOER. In de gisteren avond gehouden bestuurvergadering der Kantwerkvereeniging het Molen- wichje is besloten den Kantwerkcursus, te openen op Woensdag 3 October des namiddags half twee in de open bare school, tot onderwijzeressen zijn aangewezen Mej. Adra. van Dongen en Mej. Dina Nerrings, terwijl mede de leiding van den cursus berust bij de dames der commissie van bijstand. Deze cursus zal vermoedelijk aan vangen met 15 leerlingen inwoonsters van 's Gravemoer, terwijl het bestuur nog hoopt op eenige leerlingen uit de omgeving, die zich daartoe kunnen aanmelden bij den heer Suiderhout, secretaris der kantvereeniging, waar nadere inlichtingen te bekomen zijn. EETHEN. Bij de najaarsinspectie voor het Nederlandsch Rundvee- Stam boek werden in deze gemeente inge schreven van E. van der Beek te Genderen 2 runderen en van Gebroe ders Oerlemans van der Schans te Drongelen 3 runderen. Aanvragen om uitstel of vrij stelling van den dienstplicht wegens kostwinnerschap of persoonlijke on misbaarheid moeten minstens drie maanden voor het tijdstip van inlijving worden ingediend. Cedurende dit jaar werden ter secretarie vijf groote jachtakten afge geven. In verband met de wijziging der Kieswet, zijn formulieren voor ver zoekschriften tot het stemmen bij volmacht, tot en met 31 December a.s. ter gemeente-secretarie verkrijgbaar. Ingezetenen worden er aan herin nerd, dat de straatbelasting op 15 October j.l. had moeten zijn betaald. Wil men de kosten van aanmaning (25 cent) ontgaan, dan is spoedige betaling gewenscht. werd In de zaal van den Heer P. Wagenmakers door de pasopgerichte R K. Kiesvereeniging van Berkdijk een groote propaganda vergadering gehouden, waarin als spreker optrad de WEd. Gestr. Zeergel. Heer Dr de 2e Kamer. Aan die door de goede kastelein met een bloemen was ver te NIEUWS UiT HEUSDEN. Heusden, 16 Oct. 1928. Door Dr. van Gulik zal wederom op verzoek van „'t Groene Kruis" een gratis cursus worden gegeven in Eerste hulpverleening bij Ongelukken. Zondag gaf de R K. Fanfare om 12 uur haar laatste concert voor dit jaar op de Vischmarkt. Daar het prachtig herfslweer was, waren er tal van hoorders, die zich gedurende circa anderhalf uur met het prachtige spel der genoemde vereeniging kon den verlustigen. De heer Willems, hoofd eener RK. School te Elshout, heeff deze week zijn vervolg-landbouwcursus begonnen, waaraan tien leerlingen deelnemen. Van de werf der fa. De Haan en Oerlemans liep van stapel'tstalen Dortmund Emskanaalschlp „Jolea", voor den heer Witjes te Malden Bij afmetingen van 67 bij 8.20 bij 2.32 M. is het laadvermogen 910 ton. Terstond werd de klei gelegd voor een^ Rhein-Hernekanaalschip. groot 1365 ton voor Belgische rekening. Zaterdagmiddag circa 3 uur werd door den Ed.Achtb. Heer Burgemeester in het .Wapen van Amsterdam* de plaimveetentoonstelling met een toe passelijk woord geopend, op welke meer dan honderd inzendingen waren ingekomen van prachtexemplaren van kippen, eenden, fazanten, poelepetaten, konijnen, alsook eieren. Dat er werkelijk prima dieren waren ingezonden, blijkt wel uit het grooi aantal prijzen, dat door den keur meester, den algemeen op dat gebied bekenden heer Boshouwers uit Lent, werd toegekend. Niet minder toch werden behaald 8 eerste prijzen met eereprijs, 17 eerste prijzen, 15 tweede en 15 derde prijzen, benevens 18 Z. Eerv. vermeldingen. Als men weet, dat aan deze expositie uitsluitend door leden mocht worden deelgenomen dan kan men nagaan, dat er hier en in de omgeving nog al animo bestaat. De tentoonstelling had een goed verloop, wat in hoofdzaak het werk is van het bestuur, dat dan ook met genoegen kan constateeren. dat zijn moeite ruimschoots beloond is Tot ouderling bij de Ger. Kerk is inplaals van den Heer A. Hansens. die gaat vertrekken, benoemd de heer J. Versluis. De buscollecte ten bate van de R K. Kerk in het patriarchaat Cillclë dat wordt bestuurd door Z Z. Mons Terzlan, vroeger metropoliet van Con- sfantinopel. thans resideerend te Moller Lid van de bestuurstafel, zorgen van den keurige collectie slerd, hadden plaats genomende Zeereerw. Heer J van Enschot, Pas toor, de EdAchtb. Heer j.vanBesouw Burgemeester, de WEd. Gestr. Zeergel. Heer Dr. Moller, benevens de Heeren H. de Bruin, A. v. Amelsfoort,Antoon Stokkermans, Th. Ligtvoet en M. Zwaans. Toen circa half twaalf de Vergadering zou aanvangen, was de zaal zóó bezet, dat velen zich met een staanplaats moesten tevreden stellen. De leiding was in handen van den Heer de Bruin, Hoofd der R K Jongensschool. Nadat deze de vergade ring met Christelijken groet had ge opend, heette hij allen hartelijk wel kom, doch vooral den ZeerEerw. Heer Pastoor en den EdAchtb. HeerBurge meester, wier tegenwoordigheid zee op prijs werd gesteld, doch bijzonder verwelkomde hij den hooggeachten spreker den WEd. Gestr. Zeergel Heer Dr. Moller, die zich de groote moeite getroost had dezen morgen een opwekkend woord tot de kiezers van de Parochie te richten. Na met een enkel woord de oprichting van de kiesvereenjging te hebben meege deeld en met nadruk verklaard hebben, dat de vereeniging alleen voor de 2e Kamer en Prov. Staten was in 't leven geroepen, gaf hij woord aan Dr. Moller. Vol aandacht en met de groots'e belangstelling volgde 't talrijk auditorium de meer dan een uur lange boeiende rede van den emlnenten spreker, die op een zeer bevattelijke wijze het doel en de dringende noodzakelijkheid van een R K. Kiesvereeniging in een parochie uiteenzette. Een daverend applaus weergalmde door de zaal, toen de spreker zijn rede eindigde. De heer de Bruin dankte ook namens de verga dering ZWEdGestr. voor de opwek kende woorden tot de aanwezigen gesproken en richtte zich daarna tot de aanwezigen, wien hij o.m. zeide .Uw daverend applaus heeft bewezen dat de rede van Dr. Moller u heef' overtuigd van 't groot nut eener R.K Kiesvereeniging. Laat 't echter bij uw applaus niet blijven, toont da» door daden, geeft u allen niet alleen op als lid, maar weest ook zonder uitzondering propagandisten, zoodat 't volgende jaar alle stemmen onzer parochie op de lijst der R K. Staats partij worden uitgebracht Aan deze uitnoodiging werd staande de ver gadering door de meesten gevolg gegeven, zoodat Berkdijk zich reeds mag verheugen in een flinke R. K. Kiesvereeniging. Radioavond. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. - Kaatsheuvel, 16 Oct. '28 R. K Kiesvereeniging Berkdijk. Zondag 14 October na de Hoogmis De Radiogids van Zaterdag 13 Oc tober bevat het programma van den radio-avond die Kaatsheuvel Zaterdag a.s., 20 October, uitzendt. Tot groote verwondering en teleurstelling bevat de gids geen enkele foto en geen liede- rentekst. Dat hierover eenige ontstem ming is ontstaan is verklaarbaar. Ver schillende K.R.O.-leden hebben zich over deze behandeling door de K R.O. al ernstig beklaagd. Met liet motief dat er geen plaatsruimte was heeft de K. R.O. zich afgemaakt. De door den Secretaris van K.B. opgezonden opna men werden allen op twee na geretour neerd. Dit tweetal zal geplaatst worden in 't nummer van a.s. Zaterdag. De avond wordt uitgezonden vanuit de zaal van Apollo. Van zekere zijde wordt absoluut be weerd, dat de avond zal uitgezonden worden vanuit het Patronaat en an ders niet doorgaat. Die persoon praat en beweert tegen ieder die het hooren wil, doch heeft met nog geen enkel woord het comité of een der coinité- leden aangesproken, die den avond ge. organiseerd hebben en alle onderhan delingen, zoowel mondeling als schrif telijk met de K.R.O. gevoerd hebben. Kad hij dat wel gedaan, dan had hij kunnen vernemen, dat de omroeper van Huizen aan den HoogEerw. Heer Pastoor om 't patronaat verzocht had en dit door Zijn HoogEerw. bereidwil lig was aangeboden; liij had dan ech ter ook vernomen, dat liet comité, be zwaren hebbend tegen de uitzending in 't patronaat, in overleg met Zijn Hoog Eerw. een ander lokaal heeft bepaald, en daarvan tijdig aan de K.R.O. bericht heeft gezonden. Hij had dan tevens kunnen vernemen, dat Huizen hierte gen geen enkel bezwaar gemaald heeft, zelfs met geen letter er over gerept heeft. Welk motief die persoon heeft tot nog zelfs de laatste dagen te blijven beweren, dat een uitzending elders niet doorgaat, is het comité een raadsel. Waar hij absoluut niets met de zaak te maken heeft, deed hij beter thuis te blijven en anders bij 't comité zelf aan te komen. Of is Zijn Ed. mogelijk ge passeerd? Het teekent geen hoogstaand karakter De algemeene repetitieavond voor al le deelnemende corpsen en solisten heeft Donderdagavond plaats in de zaal van den heer Joh. Smit, om acht uur precies. Deze repetitie is hoognoo- dig om een goed verloop te krijgen voor den avond van 20 October, waar om het comité er op rekent dat ieder een tijdig present is. Het comité stelt de beschikbare plaat sen op Zaterdagavond disponibel voor belangstellenden tegen een entrée van 50 ct., waarmede zij hoopt de onkosten te kunnen dekken. Demonstratieavond. De heer Beekmans zal Zaterdagavond tijdens de radioavond van Kaatsheuvel van den heer Jan v. Dun, eon demonstratie geven mot de nieuw ste radiotoestellen en luidsprekers. Dat deze demonstratie veel belangstelling zal wekken is begrijpelijk. Velen die niet over radio beschikken, zijn er op gesteld de eigen corpsen eens door het toestel te hooren. Maggi-demonstratie. Vrijdag 19 October e.k. wordt in de concertzaal van den heer Joh. Smit een demonstratie gehouden door de fa. briek van Maggi's voedingsmiddelen, filiaal Amsterdam. De demonstratie zal bestaan uit: a. Een voordracht over doelmatige voeding met betrekking tot Maggi's producten. b. Een kookdemonstratie van Mag gi's producten. c. Filmvertooning van de Maggi's- fabriek en Natuuropnamen. Om half drie wordt gedemonstreerd voor de vrouwen en om half acht voor de mannen. De demonstranten mer ken bij hun uitnoodiging op, dat Vrij dag alleen soepen zullen gekookt wor den, die door R. Kath. op Vasten- en Ontlioudingsdagen gebruikt mogen worden. Cursussen. Dezen winter zullen in de zaal van den Gildenhond wederom vakcursus sen gehouden worden. Terwijl de heer C. Brands volgens gewoonte de model- lenmakerij voor zijn rekening neemt, zal de heer Klerkx, directeur der vak school te Dongen, alhier onderricht ko men geven in handwerk. Dat de uit breiding van den teekencursus met een cursus in. het handwerkschoenma- ken van groot belang is, zal iedereen begrijpen. We brengen het bestuur van den R. K. Fabrieksarbeidersbond dan ook gaarne een woord van hulde voor hun initiatief en hopen, dat ook deze nieuwe cursus evenveel succes moge hebben dan de bestaande teeken- en palronenmaken-cursus. Tooneel. Door de Tilb. Tooneelvereeniging „Vondel" wordt Zondag a.s. een groote tooneelavond gegeven in de zaal van „Euphonia". Opgevoerd zal worden Verleden", een drama uit den tegen- woordigen lijd in 3 bedrijven van Me vrouw Ina Boudier Bakker. „Vondel" is alhier te goed bekend om nog aanbeveling noodig te hebben. De zaal loopt ongetwijfeld wederom vol. In 't Zaterdagnummer komen we nog even op dit tooneelwerk terug.. Komische Duetten-wedstrijd. Hel bestuur van het Kon. Muziek gezelschap „Euphonia" organiseert de. zen winter een wedstrijd in Kom. Du etten, waarvoor prachtige prijzen wor den uitgeloofd. De regeling is in han den van den heer C. de Bont, Dongen. De wedstrijd wordt gehouden op 18 November 1928, 26 Dec. 1928 en 12 Febr. 1929. Prachtige geldprijzen zijn voor dezen wedstrijd uitgeloofd. ten handel, zoodat de prijzen ruim schoots bedongen konden worden. Graskalveren waren flink aange voerd niet tamelijken handel en iejs hoogere prijzen. Nuchtere fok- en slachtkalvereu toch nog tamelijk aangevoerd, met stuggen handel en de prijzen bleven vrijwel op dezelfde hoogte. Werk- en slachtpaarden, hitten en veulens met tamelijk ruimen aanvoer,* kalmen handel en prijzen lager dan vorige week. Aanvoer biggen was groot, met ma tigen handel en iets hoogere prijzen. Overloopers zeer beperkt aange voerd, kalme handel en lagere prijzen. GEMENGD NIEUWS. AGENDA'®. WAALWIJK, Donderdag 7 uur repetitie Ballet Tavenu. Donderdag 7'/3 uur. Vergadering R.K. Vrouwenbond in den R K. Gil denbond. Donderdag Tavenu. 8 uur repetitie koor Donderdag 8—10 uur. Gymnastiek voor de leden B G.V. Donderdag87a uur. Repetitie W.G.V, Gymnastieklokaal. Vrijdag 8 uur koorrepetitie Tavenu. Zaterdag 37a uur. Verplichte oefe ning voor de leden der korfbalclub W.E.K. Zondag 12 uur. Repetitie le en 2e tenoren Liedertafel „Oefening en Ver maak", Musis Sacrum. Na 12 uur algemeene repetitie. ln Uw woning behoort op Iedere waschtafel een doos of tube Doos 30 en 60, tube 80 ct. in de zaal MARKTBERICHTEN. VEE EN PAARDEN. ROTTERDAM, 16 Oct. Ter veemarkt waren heden aangevoerd184 paarden, veulens, 2185 magere runderen, 768 vette runderen, 169 vette kalveren, 621 nuchtere kalveren, 750 graskalveren, 385 schapen of lammeren, 304 biggen, 20 bokken of geiten en 14 overloopers. Prijzen per pond: koeien 29—33 ct., 4446 c., 4951 c.ossen 37£ c., 41 43 c., 4648 c.; stieren 34—35 e., 39 4348 c.kalveren 5560 c., 67£ 70 c., 774—80 cent. Prijzen per stuk van mager vee: melkkoeien ƒ210430, kalfkoeien ƒ205425, stieren ƒ120460, pinken ƒ100160, graskalveren ƒ40100, aarzen ƒ160—225, paarden ƒ200— 100, biggen 1018, biggen per week ƒ1.752.overloopers 2024, slachtpaarden 100—160, hitten ƒ100 160, veulens 70100, fok nuchtere kalveren ƒ2025> slacht nuchtere kal- eren 11—17. De aanvoer van koeien en ossen op de vette markt was flink met tamelij ken handel en de prijzen iets oploo pend. Een enkele beste spoelingkoe ging nog tot 5 cent boven noteering. De aanvoer van stieren was niet zoo groot als de vorige week, handel sta tionair-en iet-s stijvere prijzen. Vette kalveren waren wederom flink aangevoerd, handel zeer matig en prij zen ongeveer gelijk aan gisteren. Een enkel puikbest kalf ging nog tot 74 ct. boven noteering. Op de magere markt was de aanvoer ruim met tamelijken handel en goed prijshoudend. Jong vee ruim ter markt, met vlot- BURGERLIJKE STAND. LOON-OP-ZAND. 116 October 1928. Geboren Johannes Cornelis z.v. P. Mertens en O. v. Bragt. Joanna Oerdina d.v A. Smits en O. v. d. Merjden. Hen ri cus Cornelis z.v. W. J. v. Riel en Joh Klis. Petrus Johannes z.v. O. P Hendriks eu P. J. v. Wanrooij. Theo- dorus z.v. Fr. Snoeren en O. L. Netten Petronella Cornelia Joanna d.v. M. Abrahams en H. v. Delft. Francisca Maria Josephina d.v. A. A. v. Best en A. A. noeben. Maria Theresia d.v. N. H. van Rooij en M. E. L. Hendriks. Wilhelmina Lamberta Theresia d.v. W. E. Beerens en C. J. Hollants. Johanna Wilhelmina Maria d.v. H. A. de Ivort en M. C. Snoeren. Maria Gijsberd ina Adriana d.v. A. J. noeve- naars en M. C. M. Hageman. Wil helmina Maria Cornelia d.v. C. M. H. v. d. Velden en A. M. v. Berkel. Joanna Barbara d.v. C. J. Coomans en J. L. Meyer. Cornelis Joannes Baptista z.v. C. v. d. Lee en C. M. van Loon. Overleden Joannes Andreas Damen. oud maanden. Johanna van den Berg, wed. van Peter Dingemans, oud 79 j. Poppe van der Leest, echtgen. van Maria de Bie, oud 60 j. Theodorus Snoeren, oud een dag. Petrus Jo hannes de Man, oud 2 jaren. Gehuwd Petrus van Laarhoven, oud 26 j. met Jacoba Wilhelmina Emmers, oud 25 j. Franciscus Petrus Verhof, oud 46 j. met Helena Damen, wed. van J. H. van Riel, oud 24 j. Antonie Pe ter Brouwers, oud 20 j. met Hendrika Cornelia Labée, oud 20 jaar. SPORT. VOETBALUITSLAGEN VAN ZONDAG. N. V. B. HET ZUIDEN. le Klasse. M.V.VB.V.V 11—1. EindhovenP.S.V 2—3. Willielm i naLONG A 2—4. Willem 2NO AD 2—3. N.A.C.Roermond 4—3. 2e Klasse A. Mid del b u r gVI issin gen 3—2 DOSKOBreda 4—0. DongenZeelandia 2—2. GUDOKBredania 2—2. RBCAlliance 3—3. 2e Klasse B. VVV—Sittard 6—1. HelmondTegelen 4—0. HEC—VOS 5—1. De Valk —TAG 5—3. 2e Klasse C. BleijerlieideAAC 4—0. JulianaMZM 2—1. St.m. EmmaHeerlen Sp. 2—1. PalemigMVV 2 3—0. 3e Klasse B. HKIDe Muggen 1—1. HeroBoeimeer 5—3. TSV—MEVO 1—2. 3e Klases C. PicusZaltbommel 4—4. Sportver. 1907—W SC 0—4. Reserve le klasse. Eindhoven 2NAC 2 1—4. RVV 2—NO AD 2 2—2. Reserve 2e klasse A. Alliance 2—DOSKO 2 5—1. NAC 3—LONGA 2 4—2. Reserve 2e klasse B. Helmond 3Tegelen 2 18. Wilhelmina 3Eindhoven 3 1—4. PSV 3—BW 3 4—0. NEDERLAND—BELGIë. Het Ned. ElftaJ samengesteld. De Nederlandsche Elftalcommissie stelde Zondag het Nederlandsche Elf tal, dat Zondag 4 November a.s. tegen België zal spelen, als volgt samen: Doel: v. d. Meulen (H.F.C.). Achter: Denis (H.B.S.), van Kol (Ajax). Midden: Kools (N.A.C.), van Heel (Fcijenoord). Voor: Elfring (Alcmaria), Smeets (H.B.S.), Tap (A.D.O.), Ghering (Lon- ga), Weber (Sparta). Reserves: De Boer (Ajax), van der Zalm (V.U.C.) en Kluin (A.G.O.V.V.). De spilplaats blijft voorloopig open tot na den wedstrijd Zuid-Nederland Luxemburg te Venlo op 21 Oct. a.s. BUITENLAND. De begrooting van oorlog voor 1929 in Frankrijk is 849 millioen francs hooger dan ln 1928. Zij bedraagt 2 milliard, 680 millioen francs. Ontwapening 11 Poincairé heeft voorstellen gelan ceerd inzake teruggaaf van gerequest- reerde goederen aan de Congregaties in Frankrijk. De Russische keizerin-weduwe moeder van den Czaar, is op 81 jarigen leeftijd te Kopenhagen overleden. In Antwerpen wonen meer dan 10.000 Nederlanders, het grootst getal vreemdelingen. Dr Eckener hoopt met de Zep pelin over 10 dagen terug te keeren. De reparatie zal 8 dagen vragen. (Jroote brand ie bedel. Drie kapitale huizen geheel uitgebrand. Veel mateneele schade. Het vee gered. Dinsdagmorgen te omstreeks half 9 brak brand uil ln de woning van den oakker A. v. d. Anker in de Voorstraat ie Hedel. Hoe de brand ontstaan is, valt moeilijk te zeggen. Genoemde Dakker bemerkte in zijne bakkerij plots witte rookw'olken en noorüe kort daarop het knetteren van vlammen. Na een onderzoek bleek dat net rieten dak op zijne woning reeds nad vlam gevat. Vermoedelijk door vonken die uit den schoorsteen spatten en die op het rieten dak zijn neerge vallen, is de brand ontstaan. Het rieten dak was natuurlijk een gretig voedsel voor de nietsontziende vlammenzee, die zich maar steeds meer en meer uitbreidde. Tot overmaat van ramp werden de twee naastbijzijnde huizen van den neer Jan van Engelen, broodbezorger van de firma D. Egberts en Co. en van Jan Quick, voorneen. hooiperserij, eveneens aangestoken, waarna net vol komen vaststond dat weinig van deze drie woningen zou te redden zijn. De inmiddels gealarmeerde brand weer van Hedel en Ammerzoden deden Krachtige pogingen om het vuur te stuiten. Maar de vlammen grepen zoo snel om zich heen, dat aan spoedig olusschen haast niet te denken viel. De aanwezige koren-, hooi- en stroobergen, die eveneens spoedig aan getast waren, maakten het den brand weerlieden, die uit alle macht hun oeste krachten ter blussching inspan den, wel zeer moeilijk. De drie huizen brandden dan ook geheel uit, Van de inboedels werd een en ander gered. Rappe handen velen hielpen mee brachten deze m veiligheid, op straat of bij de over- ouren. De geheeie schade is nochtans ver moedelijk zeer aanzienlijk. Het vee kon worden gered. Wonder boven wonder konden een viertal personen, die zich in de bran dende huizen bevonden, nog met moeite worden gered. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. Op de plaats van den brand waren aanwezig de burgemeesters van Hedel en Ammerzoden, de heeren mr. E. P Verkerk en A. j. Herckenrath, alsmede de secretarissen dezer gemeenten, de heeren Koolman en Hoyinck van Papendrecht, die allen een werkzaam aandeel namen bij het omvangrijke Olusschingswerk. De rijks- en gemeentepolitie die mede krachtdadig optraden verdienen eveneens een woord van lof voor hulp en leiding. Op het oogenblik woedt de brand nog in de drie panden. Hsgz. Maandagavond omstreeks half negen heeft in de Rijnstraat te Utrecht een moordaanslag plaatsgehad. Reeds geruimen tijd had de 21 jarige Van A. verkeering met de 16-jarige Van M. Deze had echter de verkeering -afgebroken, maar toch bleef de jonge man haar lastig vallen. Zoo ook gisteren, toen Van M. uit haar dienst kwam, sprak Van A. het meisje aan, maar zij antwoordde niet op zijn vragen. Plotseling naast haar Ioopende trok de jongeman een revolver en loste een schot, dat evenwel langs haar borst afketste. Direct daarop zag het meisje dat Van A. het wapen op zich zelf richtte en een kogel door zijn hoofd joeg. Hij zakte ineen en werd naar de Rijksklinieken overgebracht, waar hij kort daarop is overleden. Het meisje heeft slechts een schamp- schot bekomen. - Naar men uit Brussel meldt, waren er op 1 October, in de bevol kingsregisters van Antwerpen (de voor steden niet inbegrepen), 25,830 vreem delingen ingeschreven tegen 23,700 een jaar geleden. Bij deze opielling is alleen rekening gehouden met per sonen ouder dan 15 jaar. De Neder landers zijn nog steeds, verreweg, het talrijkst. Men telde er, op 1 Octo ber, 10,156 terwijl er vermoedelijk nog evenveel in de voorsteden Ber- chem, Bourgerhout, Deurne, Merxem. enz. verblijven. Polen zijn er 5193. Engelschen 1432, Franschen 1388, Duitschers 835. Het bewaren van pootaardappelen. Da herfst brengt elk jaar weer de vraag naar voren: hoe kunnen we ons pootgoed zoo goed mogelijk be waren Dat dit een vraag van ge wicht is, blijkt wel uit het voortdu rend aan de orde stellen van deze vraag op verschillende congressen en aardappeldagen. Zoo werd in 1924 op de dagen uitgaande van het centraal comité tot keuring van gewassen te velde over dit onderwerp gehandeld en ook dezen zomer achtte men het belangrijk genoeg het weer aan de orde te stellen. Inderdaad zijn de ge zichtspunten in die laatste jaren wel heel wat veranderd en we mogen het met genoegen constateeren ook verbeterd. Op heel veel boerderijen bewaart men de poters nog op de oude manier in de put of kuil. En elk voorjaar heeft men er daar dan ook last van, dat de poters geschoten zijn en dat men ze moet afspruiten. Dat dit niet in het voordeel van de jonge plant is, valt te begrijpen, wan neer men bedeakt, dat in elk oog één krachtig ontwikkelde knop zit met daarnaast twee of meer zwakkere knoppen. Gaat een oog nu uitlcopen, dan zal de krachtigste knop zich gaan ontwikkeien. In den grond zou die dan een flinke scheut maken en buiten den grond., natuurlijk ook 1 En dat is nu maar net het groote bezwaar, die boven den grond in het donker van de kuil gevormde scheut kunnen we niet gebruiken. Die moet eraf. Hel was maar een waterlot. En nu moeten de zwakke oogen paraat gemaakt worden: Dat daar tijd mee heengaat en dat de nu gevormde scheuten niet zoo flink zijn als de eerste is niet moeilijk te vatten. Alleen daarom ai dus isae oude wijze van bewaren niet goed te keuren. Maar er is de laatste jaren nog iets bijgekomen. Voor enkele jaren was het de gewoonte om alle aard appelen rijp te rooien en van de poters over te houden tot pootgoed voor het volgend jaar. De onderzoe kingen in Wageningen door Prof. Quanjer verricht, heboen aan 't licht gebracht, dat, met het oog op de oestrijding van de ziekten Topbont en Biadrol het aanbeveling verdient niet te wachten tot de aardappelen zijn afgestorven, maar voor het poot goed reeds in het begin van Juli te delven. Dan delft men onrijp goed en dit kunnen we onmogelijk dadelijk in een put stoppen. Dan zou de zaak gaan verbroeien. Men kan ze dan wel voorloopig opslaan in den ongebruik- ten koeienstal, maar straks zit men er toch min of meer mee. Het is daarom zoo'n mooie vinding geweest speciale aardappel—bewaarplaatsen te gaan bouwen. Deze bewaarplaatsen worden heelemaal zoo goed gebouwd, dat aan alle eischen ale het goed bewaren stelt wordt voldaan. De poters moeten allereerst zoo bewaard worden, dat ze niet ontijdig spiuiten gaan vormen. Daartoe is de bewaarplaats geheel van glas gemaakt. Het licht verhindert nl. de spruiting en gaan de knollen al uitloopen dan worden er alleen korte groene stevige scheuten gevormd. Hieruit volgt wel, dat de poters niet op een hoop mogen liggen. Dan zou het licht niet genoeg kunnen toetreden. Daarom zijn er bakjes gemaakt van latwerk, waarbovenuit een paar poot jes steken. Worden deze bakjes op elkaar geplaatst, dan kan het licht ook onder de bakjes komen.-Daar de be waarplaats gedeeltelijk in den grond gebouwd is en de wanden van dubbel glas gemaakt zijn, waar tusschen zich uchi bevindt, kan ook in den winter de kou voldoende buitengehouden worden. Zelfs in den vorigen strengen winter is het niet noodig geweest in deze bewaarplaatsen te stoken. Daar er voldoende gelucht kan worden, wordt het er ook niet te warm in. Het is dan ook een verbazend groot gemak de poters in een loods te kunnen wegzetten. Staan ze er een- maal dan heeft men er hoegenaamd geen omzien meer naar en dat vooral niet als men een groote bewaarplaats voor gezamenlijke rekening coöpera tief heeft gebouwd. Verschillende plaatsen zijn mij bekend, waar de boeren, nadat het pootgoed in de bewaarplaats is gebracht er den heelen winter en het voorjaar niets meer aan te doen hebben. De coöperatie zorgt voor de heele boel. Het is zoo ook veel goedkooper bouwen, dan dat een landbouwer dat alleen zou moeten doen. In het Septembernummer van het Landbouwkundig tijdschrift van het vorige jaar komt een becijfering voor die in de Veldbode is overge nomen en daar wordt dan berekend wanneer een boer alleen bouwt op 80 cent per H L. komt. Uit de gevallen in mijn omgeving, waar verschillende coöperatieve bewaarplaatsen zijn weet ik dat het daar gemiddeld op 36 cent per H.L. komt. Daar komt dan nog bij de afschrijving op de kistjes, wat niet meer dan 16 cent is per jaar, dan komen we op 52 cent per H L. terwijl het bewaren aan de put met al zijn werk aan omzetten en de risico die dan te dragen valt op 40 centen wordt berekend. Waar men nog niet tot het bouwen van een aardappel bewaar plaats is overgegaan moge boven staande een aansporing zijn dezen winter de zaak eens goed onder de oogen te zien en dan volgt het bouwen vanzelf. S. VAN KIESPIJN EN KUNST TANDEN. Wie dan alleen tandheelkundige hulp inroept, als hij kiespijn krijgt, loopt gevaar, zijn tanden vroegtijdig te ver liezen. Wie zijn tanden regelmatig laat on derzoeken eu zoo noodig vullen, be houdt deze en blijft verschoond van kiespijn. De natuurlijke tanden zijn voor liet kauwen veel meer waard dan kunst tanden. iezon dhei dsraad. Uttg' Aan ruim 84 pCt. van alle woningen in Groot Waalwijk wordt bezorgd. (De samenlezers nog niet meegeteld.) Wat zegt U dat? Dat eene advertentie in dus bijna alle ingezetenen onzer ge meente bereikW En voor de omgeving is 't al vrij wel 't zelfde, ook daar wordt de kring elke week steeds dichter toegehaald.

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 6