KïiOMiïïiiai Verbetering weg VVaalwijk-Tilburg. Voor Huis en Hof. Jfo 86. Zaterdag 27 Oct. '28. 51e Jrg. TWEEDE BLAD. Door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat te Waalwijk is het volgende adres aan de Provinciale Staten verzonden Met zeer groote voldoening hebben wij uit het verslag der afdeelingen van Uwe vergadering mogen opmaken, dat ons verzoek om de verbetering van den weg Waalwijk—Tilburg in een sneller tempo uit te voeren dan door de Gedeputeerde Staten wordt voorgesteld, zeer gunstig is ontvangen. Daartegenover doet het ons leed, de Gedeputeerde Staten niette hebben kunnen overtuigen, dat met hetgeen wij vroegen, niet meer werd verlangd, dan wat ons naar billijkheid toekomt. Uit de memorie van antwoord op het verslag der afdeelingen blijkt ons, dat dit College meent geen duimbreed van het reeds vroeger ingenomen stand punt te mogen prijsgeven. Nu de Ge deputeerde Staten opnieuw hun afwij kend inzicht mededeelen, meenen wij te moeten opkomen tegen de argu- menteering van den in krasse bewoor dingen gegeven raad aan de Staten om het advies van het afdeelingsver- slag niet op te volgen. Het ligt blijkbaar in de bedoeling de reconstructie van de wegen ook te bekostigen uit een leening. Voorge dragen was de verbetering van den weg over 2 K.M., terwijl in de afdee lingen 2 K.M. redelijk wordt geacht. Het finantieele gevolg van het toestaan van 5 K.M. door de Statenvergadering zou dan zijn, dat de rentebetaling van de leeningsschuld voor de wegverbe- tering zou worden vervroegd. De ra ming van de voorgestelde 2 K.M. reconstructie is f 35.000, zoodat voor 3 K.M. bij een rente van 4'/a °/o f 2.362.50 meer rente zou zijn te be talen. Ook de aflossing zou dan nog worden vervroegd. Aangezien het af lossingspercentage niet bekend is, kunnen wij de gevolgen daarvan niet onder cijfers brengen. In elk geval mag toch wel worden aangenomen, dat, zooals de Gedepu teerde Staten doen, toch moeilijk kan worden gesproken van een ontwrich ting van de begrooting, wanneer de meerderheid der vergadering zich zou uitspreken voor een verbetering van 5 K.M. Minder reden nog is er, naar onze meening, voor het verwijt, dat door 5 K.M. te vernieuwen, zou worden ingegrepen in een wel overwogen reconstructieplan. Zou dit plan niet in volle waarde worden gelaten, wanneer de weg Waalwijk—Tilburg met 5 K.M. inplaats van met 2 K.M. zou worden verbeterd? Dat het reconstructieplan weloverwogen is, nemen wij bij voor baat aan. Wij kunnen echter niet toe geven, dat bij de overweging van dat plan voldoende geldig zijn gemaakt de ernstige bezwaren tegen het nog jaren bestendigen van den erbarme- lijken staat van dezen drukken ver keersweg en de belangen, die daar door voor zoovele provinciale inge zetenen worden geschaad. Wij vertrouwen daarom dat Uwe Vergadering niet zal meegaan met het advies van de Gedeputeerde Staten. Nu intusschen door de Gemeente besturen van Tilburg, Kaatsheuvel, Sprang en Waalwijk en door de Kamer van Koophandel te Tilburg en door de vereeniging „Kaatsheuvels Belang opnieuw volle adhaesie is betuigd aan ons adres van 25 September 1928, zal dit Uwe Vergadering andermaal ervan overtuigen, hoezeer de streek reik halzend uitziet naar de afdoende verbetering van dezen provincialen verkeersweg. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat, De Voorzitter: wg. B. Timmermans. De Secretaris wg. Van Liempt. Door het Gemeentebestuur van Waal wijk is onderstaand adhaesie adres aan de Provinciale Staten gezonden: Door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat is bij adres van den 25 September 1928 opnieuw Uwe aandacht gevraagd voor de verbetering van den provincialen keiweg Waalwijk—Tilburg. Ook naar onze meening wordt te recht gesproken van een groote teleur stelling, nu op de ontwerp provinciale begrooting 1929 geen ertdiet is ge vraagd voor de verbetering van een althans beteekenend gedeelte van den weg. In het adres wordt er de aandacht op gevestigd, dat de strenge door voering van het beginsel, dat bij de verbeteringswerken voorrang moet worden gegeven aan de minder sterk geconstrueerde wegen, zal leiden tot onbillijkheden, zooals in dit geval, hoe juist in het algemeen dit beginsel ook voor de financien der provincie moge zijn. Wij meenen, dat bij de afwijzen de houding tegenover de herhaaldelijk door de Kamer gevraagde verbetering te veel op den voorgrond wordt ge steld het provinciaal belang in de engere beteekenis van het belang der provinciale huishouding. Wanneer alleen de vraag, wat voor de provin ciale middelen het voordeeligst is, als richtsnoer wordt gevolgd bij de samen stelling van het programma voor de verbetering van de provinciale wegen, ontstaat het gevaar, dat de voordeelen voor de provinciale schatkist worden verkregen ten koste van grooter nadeel voor een groep van de ingezetenen der provinciedit zou naar onze be scheiden meening dan ook inderdaad het geval zijn wanneer de weg nog langer werd gelaten in den zeer slechten staat van het oogenbliK. Juist de zwak geconstrueerde wegen hebben betrekkelijk veel meer, aan onderhoud gekost dan de sterke, maar zeer slechte keiweg Waalwijk—Til burg en deze komen thans nog het eerst in aanmerking om met groote kosten in verbeterden staat te worden gebracht. Wij achten het onbillijk, dat blijk baar niet voldoende rekening wordt gehouden, noch met de beteekenis van den weg, noch met het feit. dat jarenlang de onderhoudskosten, ver geleken met andere provinciale wegen, zeer gering zijn geweest, noch met het feit, dat de toestand van den weg, beoordeeld naar de eischen, die het moderne verkeer daaraan stelt, op weinig provinciale wegen slechter zal zijn. Reeds is er In een vroeger adres door de Langstraatsche Kamer op gewezen, dat in de gemeenten, die zooveel belang hebben bij de verbe tering van dezen weg, met name Til burg en Waalwijk, door een relatief groot aantal houders van motorvoer tuigen zeer veel wordt gecontribueerd voor de middelen, waaruit de verbe tering van de provinciale wegen moet worden bekostigd. Niet ten onrechte dringt zich telkens de gedachte op aan een stiefmoederlijke behandeling, wanneer men ontwaart, dat in andere streken van onze provincie wegen van minder beteekenis dan de weg Waal wijk—Tilburg zijn gebracht in een toestand die boven lof verheven is. Wij mogen dan ook op grond van redelijkheid en billijkheid vragen, dat deze toestand nu niet langer wordt bestendigd en wij steunen daarom gaarne het verzoek van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat om te besluiten dat de verbetering van den weg Waalwijk— Tilburg binnen een tijdsbestek van drie jaren zal worden voltooid. Het Gemeentebestuur van Waalwijk De Secretaris, De Burgemeester, w. g. J. v. M1ERLO, 1.8. E. MOONEN. die den tocht in 2'/j etmaal kunnen volbrengen, zoodat om de vier dagen een luchtschip in beide richtingen kan vertrekken. De bouw van elk luchtschip zal ongeveer 2 millioen dollars kosten. Bovendien zullen er twee luchtschip havens moeten komen, die elk 3 millioen dollar zullen kosten. Zondagavond is Eckener naar Akron vertrokken voor besprekingen met den president der Goodyear Zeppelin Co. Zonder schriftelijke toestemming is eenige overname uit deze rubriek verboden. Brieven en bijdragen voor deze rubriek te zenden aan: OOM WIM, De Echo van het Zuiden, WAAL WIJK. DE KLEINE KONING. VII. Toen zweeg de ooievaar. Opeens, daar brak het los 't Gesnater van de vogels Weerklonk luid door het bosch. .Dat 's best", zoo riepen enk'len. „De arend fier en groot Zij onze Vorst, wij zijn hem Getrouw tot In den dood. Geen beter kon gekozen, Wie kent niet zijnen moed Komt, brengen we als heer Hem need'rig onzen groet 1 Maar and'ren spraken „Neen 1 Wel is hij groot en machtig, Doch and'ren zijn er nog Als hij, zoo flink en krachtig! Nog and'ren riepen toen .Wie zou den arend kiezen Bij 'n zangwedstrijd zou hij Het zeker wel verliezen „Juist", sprak nu juffrouw musch, Kiest toch den nachtegaal Als hij eens zingen gaat, Dan zwijgen we allemaal. Zelfs menschen prijzen hem Om 't heerlijk schoone lied. Want mooier vindt men 't vast Op heel de wereld niet. Toen sprak een domme gans „'k Zal zeggen u mijn plan. Kiest nimmer tot uw vorst Een, die niet zwemmen kan Wordt vervolgd. De Kindermis. Op 't kerkplein staan de kleuters, Klaar voor de kindermis, Ze draven en ze stoeien, Omdat 't zoo prettig is. De klok begint te luiden, Ze dringen vlug vooruit, Ze vliegen naar 't deurgat, En loopen dan zacht vooruit. Ze loopen langs de banken, Gauw, wie er 't eerste is, Daar kondigt reeds de bel, Het eerste deel der Mis. Zooals blijkt uit 't verslag der Pro vinciale Staten, elders in dit nummer opgenomen, hebben de Staten beslo ten dit werk in 3 jaar uit te voeren. Hulde aan den actieve, vasthoudende Kamer van Koophandel voor de Lang straat, de gemeentebesturen, vereeni- gingen enz., die haar ten deze gesteund hebben. Een speciaal woord van dank dezer streek aan onze afgevaardigden de heeren Mr. Loeff en G. R. v. d. Ven voer hun ijverige bemoeiingen. BUITENLAND. De National Pressclub te Washing ton heeft gisteren dr. Eckener een noenmaal aangeboden. Aan tafel heeft Eckener meegedeeld, dat hij streeft naar de inrichting van een transatlan- tischen postdienst met 4 Zeppelins Nu lezen zij in hun boekjes, Vergeten spel en spot, En denken bij zich zeiven, Dat alles is voor God. MIES. .Gered.' DRAISMA *vaH* VALKENBURG'S LEVERTRAAN*: LEEUWARDENS Inden Belg. Senaat heeft de min. van landsverdediging De Broqueville, ongeveer met dezelfde argumenten, als hij In de Kamer gebruikte, de militaire voorstellen der regeering verdedigd. Van de nieuwe taalwet zeide hij, dat zij de Belgische eenheid zal versterken in plaats van verzwakken. Ook het technische deel werd door den minister angdurig behandeld. Met zes maanden dienst zouden naar zijn meening de «azernes in de grensgarnizoenen ten minste twee maanden per jaar geheel ledig zijn, wat onvereenigbaar is met de veiligheid van het rijk. Aan een aanval in massa van Duitsche zijde gelooft d^ minister niet, omdat Duitsch- land nu eenmaal niet in de mogelijk heid verkeert deze militaire massa binnen den vereischten tijd op de been te brengen en van artillerie te voor zien. Wel echter dient een inval met auto's en motoren gevreesd te worden en moet men zoodanig gewapend zijn, dat zoowel op de Duitsche als op de Nederlandsche grens iedere mogelijke aanval onmiddellijk kan worden afgeslagen. De Belgische weer macht moet den eersten en laatsten veldslag niet aan den Yser of elders in het land winnen, maar op of zelfs over de grens en aldus de natie tegen eert nieuwe bezetting vrijwaren. De Broqueville besloot zijn rede, die den heelen middag duurde, met de ver zekering, dat België enkel vredelie vende doeleinden nastreeft en de militaire wetten niets anders dan ver zekering van den vrede beoogen. Aan het door het Departement van Buitenlandsche Zaken ontvangen rapport van den Amerikaanschen officier, die toezicht heeft gehouden op de verkiezingen in Nicaragua kan het volgende worden ontleend: Verscheidene inwoners van Nicara gua zijn door opstandelingen, partijgan gers van generaal Sandino, vermoord. In den nacht van 1 October j.l. drong een bende opstandelingen, onder bevel van Pedro Altamirana, het dorp San Marcos binnen en gaf zich aan gruweldaden over. Talrijke slachtoffers werden met bijlen in stukken gehakt. De vingers werden hun afgesneden om de ringen te kunnen rooven. Ook werden van de ongelukkige slachtoffers neuzen en ooren afgesneden. Het doel van Altamirana was, terreur uit te oefenen om de inwoners te verhinderen, zich te laten inschrijven voor de verkiezingen in November a.s. De eerste mededeelingen omtrent het gebeurde werden gedaan door een man, die door een Amerikaansch vlieg tuig gered werd. October werkzaamheden. October—Wijnmaand, staat In mijn oude almanak. En al zegt men nu wel, almanak, leugenzak, hierin heeft de almanak nu toch eens gelijk. De drui ven, die bulten groeien worden in deze maand rijp, ze moeten althans geplukt worden, ook al zijn ze niet rijp. En dan kan men er het beste maar wijn van maken. Het is eigenlijk zoo jammer, dat ons klimaat er zich zoo slecht toe leent druiven buiten te icweeken. Het best is dit nog te be proeven met de soort Vroege van der .aan. Die kan nog wel eens een heele goede oogst geven, vooral als men een mooie Septembermaand treft. In den moestuin raakt het nu ook al volop herfst. Heeft men in het aatst van Juli nog suikerboontjes ge zaaid, dan heeft men nu nog vooral door het mooie weer in September een goede pluk boonen te wachten. De andijvie heeft flinke kroppen kun nen vormen en het is nu tijd deze op e binden, om ze voldoende te laten bleken.Voor den inmaak kan men ze ook zoo wel gebruiken, terwijl als men ze ongebonden laat staan er in de winter weinig omzien naar heeft. )ekt men ze dan als de vorst wat al te bar wordt met een dun laagje stroo toe. dan is er genoeg aan gedaan. Bevriezen zal ze dan niet licht. In het eind van deze maand zal men ook zoetjes aan eens naar het Brus- Op 't strand van Knocke waren twee kindertjes aan 't spelen. Ze verveelden zich gruwelijk, want ze moesten met de ponny het strand afrijden en er was geen sterveling te bekennen, 't Meisje was een vonde lingetje en was thuis bij de moeder van het jongetje. Emmy zoo heette ze huilde. .Frits zei ze, „wat zal jouw moeder ons weer slaan, 't Strand is zoo eenzaam het is nu al half zes en ik heb nog geen franc verdiend. „I heb nog maar 25 centime Emmy' zei 't jongetje „dus jij hebt nog meer. „ja maar gij krijgt nooit geen slaag en ik wel", huilde Emmy weer. „Kijk eens", riep Frits, daar loop die dame van gisteren weer, je wee wel die baronesse Emmy." „Ja ik zie haar laten we nu doorspelen Frits. „Goed het was jouw beurt." Baronesse de Jonghe had de kinde ren ook opgemerkt, 't Was een dame van ongeveer 28 jaar, die 's zomers haar villa verliet en in Knocke den zomer doorbracht. Statig en trotsch liep ze voort. 't Was onderhand tegen zes uur geloopen. De twee kinderen, die nog aan het spelen waren, hadden geen erg in den opkomenden vloed. Frits zou even kijken of de ponny's gras hadden. Zoodoende bleef de 6 jarige Emmy alleen. Lustig was ze vormpjes aan het maken van het natte zand. Ze liep een eindje zee in om mooie schelpjes te zoeken en jawel een reus achtige golf een gilen er was niets meer van Emmy te zien. Baronesse Adélaide schrok uit haar gepeins op, en daar zag ze het kleine lichaampje dat worstelde tegen de golven. „Mijn God, red haar ik bid het U gilde Adélaide. „ik had haar kunnen waarschuwen, 't was mijn schuld." Bevend en zonder na te denken sprong ze met kleeren en al de zee in. Driemaal dook ze. Eindelijk de vierde keer had ze het lichaampje vast. Weer was het strand eenzaam en verlaten. Emmy werd in het hole gebracht en baronesse Adélaide ver pleegde haar. Haar leven, wat haar eerst zoosaa eentonig geleek, was nu vol glans. Ze wou blijven zorgen voor het ouderloos kind. Altijd heel haar leven. Juist ging ze weer naar het bedje toe, toen Emmy haar oogen opsloeg Adélaide zei: nu ben ik je mama en altijd blijf je bij me." „Vroeger had ik ook een mama ne zoo lief als U", zei het kind weer. „Nu lieveling, nu moet je weer gauw gaan slapen hoor. Je moet zorgen, da je gauw beter bent, dan gaan we naar onze eigen villa. „Ja mama zei't kind gedwee. Adélaide's hart sprong open van blijdschap. Wat een lief kind en voor het kruisbeeld neerknielend bedankte ze God dat Hij haar op dezen dag een zoo heerlijke toekomst voorspelde A. CALON. Onvoorzichtigheid wordt gestralt. Op 'n Woensdagmiddag gingen Jan Piet, Hein en Klaas met elkaar voge nestjes uithalen. Hun ouders wisten er natuurlijk niets van. Een heeleboel had den ze reeds uitgehaald, toen Hein op eens riep„Kijk eens, kijk eens, een mooi groot Kraaiennest." Maar het z heel hoog bijna op den hoogsten tak. Wie durft er de eitjes uft te halen?" „Ik wel", zei Piet. Ze keken alledrie verwonderd op, dat hij zooiets durfde. zoo selsch Witlof om moeten gaan zien. De wortels worden gerooid en de bladeren 1 of 2 c.M. boven den wortel hals afgesneden. Men laat nu wortels een dag of drie liggen en daarop kuilt men in, in een kuiltje van 25 c.M. diep. We zorgen ervoor, dat de wortelhalzen even hoog komen te staan. Desnoods snijden we een stukje vanonder van de wortels weg. Nu komt er een laagje stroo op en daarop een 25 c.M. aarde. Wil men vroeg kroppen hebben, dan legt men het kuiltje aan in den kouden bak, of is men zoo rijk, in het warenhuis. Valt de vorst al wat vroeg in dan moeten de roode en witte kooien nu ook bezorgd worden. Men trekt ze met Daardoor werd Piet nog moediger en klom dan ook aanstonds in den boom. Hij was er bijna, toen hij opeens een gil gaf en uit den boom op den grond viel. De drie andere jongens waren heelemaal versuft en wisten niet wat aan te vangen. Eindelijk besloten ze, dat Klaas, die het hardste loopen kon, naar Piet's huis zou gaan en het aan zijn ouders me dedeelen. De ouders waren als verplet terd, toen ze het bericht ontvingen. Vader begaf zich aanstonds naar den dokter, en de dokter en vader gingen samen, met de auto naar de plaats des onheils. Toen ze daar aankwamen constateerde de dokter, dat Piet een arm en een been gebroken en ver scheidene kneuzingen opgeloopen had. Plet werd in de auto gedragen en naar het Ziekenhuis vervoerd. Daar moest hij twee maanden blijven, voor hij ge heel genezen was. Omdat hij nu al zoo'r. straf ontvan gen had, kwam hij er bij vader en moeder nog al goed af. En Piet be terde zich, en als hij nu voortaan ie mand nestjes zag uithalen, zei hij hun dat ze dat niet mochten, en als ze het dan toch deden, gaf hij hun een flink pak slaag. Ouders, lezen ook Uw kinderen ons Jeugdhoekje?

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 5