lel luis der 81e Smarten. Vrouwenhanden 2)e toename onzer adoertentie-rubriek bewijst de groote waarde oan publiciteit in ons blad. FEUILLETOfl stronk en al uit den grond en stèekt ze met de krop in een kuil, die daar den neeien winter, ja tot laat in het voorjaar goed over blijft. De savooie kool kan oeter tegen de vorst en de spruttkool dekt zicnzelf wel. Wil men in het komende voorjaar bessenstruiken stekken, dan moet men, zoodra het blad van de struiken af is hiervan takken snijden ter lengte van ongeveer 50 c,M. Men houdt deze stekken vorsivrij over en in het laatst van Februari of begin Maart steekt men ze voor twee derde in den grond na eerst van den top en van het ondereind een stukje van 10 c.M. af gesneden te hebben. De onderste knoppen zijn zwak en de bovenste zijn nog niet rijp. De geraniums moe voor het invallen van de vorst in den keider gebracht worden. Dat is ook het geval met de begonia's. BINNENLAND. De Gouverneur- Generaal en de Godsdienst der Baliërs. W. B. schrijft in „de Koerier" o.m. Aneta berichtte, dat in een plechtige en indrukwekkende groote vergadering van alle Balineesche hoofden en Europeesche bestuursambtenaren in de groote zaal van 't museum, waar de noogeprieaters te Singaranja en Denpasar een altaar hadden opgericht de landvoogd, na 'n korte godsdienst oefening, geleid door de Balische priesters» te hebben bijgewoond, merkbaar onder den indruk kwam. o. m. verklaarde steeds bereid te zullen worden gevonden adat en ge woonten en godsdienst van Bali's bevolking tegen vreemde penetratie te beschermen. De „Javabode", in een korte ten dentieuze beschouwing dit bericht besprekend, zegt. dat deze regeerings verklaring inzonderheid ook gericht was tegen den arbeid van Missie en Zending. Inderdaad zóó moeten wij het wel opnemen. Na alles wat er over de eventueele toelating van de missie op Bali in den Volksraad te doen geweest is, na hetgeen daar gesproken werd door den Balischen afgevaardigde Soekawati, kan deze verklaring van den Gouverneur-Generaal afgelegd in een Hindotïstisch godsdienstig getinte plechtige bijeenkomst ten overstaan van den heer Soekawati, voornoemd wel geen andere beteekenis hebben dan dat missie en zending onder den tegenwoordigen landvoogd nimmer behoeven te rekenen op toelating In Bali. Dit eiland zal door de huidige regeering beschermd worden tegen penetratie door het Christendom. Laten wij dit 'ns ontleden. Bescher men tegen tets sluit in dat hij, die dit op zich neemt dat iets gevaar, 'n kwaad acht. Daarom wagen we hel met allen eerbied voor de regeering de vraag te stellen of zij in den Christelijken godsdienst met de daar mede gepaard gaande beschaving een kwaad ziet, waartegen het Balische volk coute qui coute beschermd moet worden? En zoo ja, op grond waarvan Acht de regeering het Hindoeïsme voor het Balische volk principieel practisch veredelender dan het Chris tendom. Acht zij het vereenigbaar met haar democratisch standpunt ten opzichte van de vrijheid, welke zij aan ver schillende geestelijke stroomingen verleent om zich ie uiten en te pro- pageeren, dat zy alléén het Christen dom wil verbieden in Bali door te dringen, terwijl de poorten niet ge sloten worden, waar ook in lndtë, voor andere geestelijke propaganda, zooais Islam, de vrijmetselarij, het socialisme in onzen tijd van niet te keeren uitzwerming van allerlei denkbeelden, de meest exiremistlscne en staatsge vaarlijke inoegrepen; slaat alléén het Christendom daar als de groote zede lijke kracht, welke de menschenmaat schappij voor algeheelen ondergang behoedt. Waaraan ontleent dan de overheid het recht die groote kracht waaraan ook Nederland te danken heeft dat het in de woeling van soci alisme en bolschewisme niet is onder gegaan, te beletten ook in Bali, een deel van Nederland's koloniën, haar invloed te doen gelden Is het verantwoord heel een volk opzettelijk geestelijk geïsoleerd te houden en het stelselmatig elke ge legenheid te benemen kennis te ma ken met een andere cultuur dan die waarin het de eeuwen door is opge groeid met een anderen en beteren wereldgodsdienst dan die van Shiwa en Boeddha, een ander en oneindig beter godsdienstig—filosofisch stelsel dan het verstarrende Hindotïsiische Wij zijn er zeer benieuwd naar of minister Koningsberger deze uitzon derlijke regeeringsverklaring, welke wij door dit artikel onder de aan dacht van de Katholieke Staatspartij brengen, met zijne minlsterieele ver antwoordelijkheid dekt. *a» „DB BOBO VAN HET ZUIDEN". NAAR HET ENGELSCH. J. SCHEEPENS. 11. „Ge moet me excuseeren, indien ik in die omstandigheden niet was als anders", lachte Steel. „Ik gis aan uw houding, dat een ander hier geweest is om den koker. Indien dat inderdaad zoo is begrijp ik dat u zich terughou dend toont. Maar u heeft den sleutel van het geheim op het oogenblik in handen. U heeft slechts den koker te openen, en indien u aan de binnenzijde niet mijn initialen D.S. vindt ingekrast aan den linkerbovenhoek, dan heb ik mijn eigendom verloren en heeft de andere kerel zijn eigendom terugge vonden." Even terughoudend als zooeven be gaf Marley zich naar de safe in een hoek der kamer, en haalde daaruit het voorwerp waarvan sprake was. Hij haalde zijn bureaulamp wat dichter bij zich en begon de binnenzijde zorg vuldig te onderzoeken. „U heeft gelijk", besloot hij na een wijle. „Uwe beginletters staan er in gegrift „Volstrekt niet vreemd, wijl ik ze er zelf den vorigen nacht heb ingekrast na uw bezoek", zei Steel droog. DRUNEN. In de groote zaal der Jongenscongregatie werd Dinsdag avond een vergadering gehouden van de leden der R.K. Kiesvereeniging, waarbij als spreker optrad, de Edel achtbare Heer Burgemeester Mr. Loeff om te spreken over het doel en nut van het „Dr. Schaepmanfonds" De Zeer Eerw. Heer Pastoor heette allen welkom, vooral Mr. Loeff, en opende deze bijeenkomst met den ge- brui kei ij Ken groet. Daarna kreeg Mr. Loeff het woord. Spreker begon met het doel en nut van het Dr. Schaepmanfonds uiteen te zetten. Vooreerst: wie is Dr. Scliaep- mau? Wat is het fonds? Wat is Chris telijke Staatskunde? Dr. Schaepman was dichter, een Godgeleerde, een bekwaam redenaar en een groot staatsman. Uitvoerig schetste Mr. Loeff de oude staatkundige verhoudingen in Neder land en hoe er vroeger van knechtschap gesproken kon worden. Doch toen Dr. Schaepman in 1883 als lid van de Tweede Kamer kwam en als leider met zijn stoere kracht ar- „En heeft u den koker reeds eenigen tijd in uw bezit, mijnheer Steel?" „Te deksel, neen. Het is wel, het is een geschenk van een vriend, wien ik een dienst bewezen heb. Voor zoo ver ik heb begrepen, is het gekocht in de juwelierszaak van Cockhart, in North-Street. Neen ik wil gehangen worden, Marley, als ik nog één van je vragen beantwoord. In zooverre ge ambtelijk bij de zaak betrokken zijt, waarover het gaat, zal ik je alles open hartig meedeelen. Maar waar het over den sigarenkoker gaat, moet ik je tot mijn leedwezen bekennen, dat je vra gen werkelijk heel inpertinent zijn!" Marley schudde eens ernstig het hoofd, zooals iemand het zou doen over een veelbelovenden maar koppigen jongen. „Begrijp ik het goed, dat u weigert inlichtingen te geven betreffende de herkomst van den sigarenkoker", vroeg hjj. „Natuurlijk weiger ik dat. Het staat in verband van eenige mijner vrienden wien ik kort geleden een gewicktigen dienst heb bewezen. De geheele zaak i6 en moet geheim blijven, een absoluut onverbreekbaar geheim, zelfs voor de politie." „U plaatst uzelf in een zeer delicate positie, mijnheer Steel", sprak de in specteur met nadruk. David rees overeind bij de plechtig heid waarmede deze woorden werden gesproken. Dat er iets absoluut mis was, kwam opeens als een donderslag over hem neer Hij bemerkte nu opeens, dat hij, zon- der een geheim te ontsluieren, dat hij lieidde voor de Katholieke Staatspartij, werd eindelijk in 1890 het program aanvaard, in 1897 het wettelijke fun dament gelegd, en wat daardoor be- I reikt is, weet men reeds, zooals gelijk- 1 stelling met openbaar lager en bijzon der lager onderwijs, enz., doch de oogst is nog niet binnen. Het wordt nu een sti'ijd tusschen socialisten en Katho lieken. Daarom roept spreker om steun voor de R.K. Staatspartij. Als de Katholieken van Nederland invloed willen uitoefenen op de Ka tholieke Staatspartij, een Christelijke Regeering, dan moeten zij steun ver leenen aan de R.K^Staatspartij. Daar om is het thans noodig dat het Dr Schaepmanfonds wordt opgericht Maar daarvoor is veel geld noodig. Mr. Loeff sprak met veel enthou siasme over dit fonds. De Zeer Eerw. Heer Pastoor bracht een woord van dank aan Mr. Loeff voor zijn vurige rede, waarin spreker het doel- prachtig heeft uiteengezet Z.Eerw. uitte den wensch, dat straks iedereen zijn offertje aan het Dr Schaepmanfonds zal brengen. Onder dankzegging werd de verga dering gesloten. SPRANG-CAPELLE. Vergadering van den Raad dezer gemeente, te hou den op Vrijdag 26 October e.k., des namiddags te 3 uur. Agenda 1. Vaststelling van de notulen dei- vergaderingen van 3 Sept. '28. 2. Ingekomen stukken. 3. Vaststelling verordening als bedoeld bij artikel 15 van de Leerplichtwet (regeling land- bouwverlof). 4. Voorstel van Burg. en Weth. tot waarborging eener geldlee- ning, aan te gaan door het Bur gerlijk Armbestuur te Capelle bij de Coöperatieve Boerenleen bank te Capelle. (Kasgeldleening 1929.) 5. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van eervol ontslag aan boventallig personeel dei- Openbare Lagere School aan de Nieuwstraat te Capelle. 6. Voorloopige vaststelling van de rekening van inkomsten en uit gaven der gemeente van den dienst 1927. 7. Vaststelling van de begrooting van inkomsten en uitgaven dei- gemeente voor den dienst 1929. Uitvoerig verslag in het volgend nummer. SPRANG-CAPELLE. (V.m. Sprang). A.s Zondag des voormiddags halt tien en des namiddags 2 uur hoopt in de Ned. Herv. Ker£ alhier op te treden Ds. Bieshaar van Den Haag, Director van den Geref Zendingsbond. In de Geref Kerk hoopt a.s. Zondag des voormiddags half tien en des na middags half zes in de Bedien ng des Woords en der H. Sacramenten voor e gaan Ds J. Snoek. Tot leden van het Kiescollege bij de Ned. Herv. Kerk alhier werden 1. Woensdagavond gekozen de hee- ren Ds. S. Waerdenburg G Nieuwen- huijzen, J Vos- Spuijbroek, A Smits en F. de Bie en herkozen de heer J de Jong. Vergadering der Koleninkoop vereeniging .Sprang*.(onderafdeeling gezworen had, vopr zich alleen te be waren, nooit voldoende de herkomst van den sigarenkoker zou kunnen aan- toonen. Bovendien was het zeer on waarschijnlijk, dat de scherpzinnige politieman op het oogenblik zou wil len luisteren naar zulk een buitenge woon fantastisch verhaal. „Wat ter wereld bedoelt gij, man?" vroeg Steel den inspecteur op een toon waaruit duidelijk angst en ontzetting spraken. „Dat zal ik u zeggen, mijnheer", be gon Marley uit te leggen. „Toen ik u wees op den koker, die in uw serre op den grond lag, beweerde u eerst dat het uw eigendom niet was. U zaagt er naar met de oogen van een vreemde ling en daarna beweerde u dat u zich liadt vergist. Naar heden ingewonnen informaties heb ik onderzoek gedaan naar dezen sigarenkoker. U heeft hem meegenomen naar het kantoor van de firma Mossa en Mack, en daaruit be taalde u een schuld van ongeveer dui zend pond. En nu is het eigenaardige van de zaak dit: dat u 48 uur tevoren niet meer vooruitzichten had die schuld te kunnen betalen, dan dat ik die op het moment heb. Natuurlijk kunt u mij de herkomst meedeelen van dat geld. Dat kunt u ongetwijfeld?" Marley zag den bezoeker ernstig en scherp in de oogen. 'n Koude rilling liep David Steel over den rug. Neen, al moest het hem het leven kosten, hij kon geen reken schap geven van de herkomst der bank biljetten, evenmin als van de herkomst van den sigarenkoker. „Daarover zullen we te zijner tijd nog wel eens spreken", antwoordde hij van de Afd. Sprang van het Ned. Werkl. Verbond .Patrimonium" op a s. Zaterdag des avonds half acht in de zaal van de Chr. Volksbond. Donderdagavond kwam de Chr. Volksbond alhier in 10e Jaarvergade ring bijeen in de zaal van genoemden Bond. De Voorzitter, de heer G. J. v. Willigenburg opende de goed bezochte vergadering op gebruikelijke wijze, waarna hij in een kort openingsavond de aanwezigen welkom heette en er op wees, dat het werk van den Chr. Volksbond onder Gods zegen vooruit gaat. Spr. hoopt dat echter allen van de noodzakelijkheid overtuigd moge zijn om mede te werken door woord en daad, opdat de Bond in de toe komst steeds meer aan zijn doel mag beantwoorden, dan zal de Bond in het belang van de gemeente en hare bevolking nog meer kunnen doen. De secretaris, de heer j. C. de Roon las hierna de notulen der vorige jaar vergadering welke werden goedge keurd. Vervolgens was aan de orde hetjaarverslag van den secretaris. In een goed verzorgd verslag gaf de secretaris een overzicht van den groei der vereeniging. Hieruit bleek, dat er steeds meer gebruik wordt gemaakt van de bibliotheek. In den afgeloopen winter waren ruim 1000 boeken ter lezing uitgegeven. De bibliotheek werd ook dit jaar weer aanmerkelijk aan gevuld Ook van de lees en ontspan- ningszaal wordt een druk gebruik gemaakt. Terecht werd een woord van dank gericht tot de heer K. Spieririgs, die de leiding van de ontspannings zaal op zich heeft genomen. Het verslag van den Penningmeester gaf eveneens reden tot tevredenheid. De aftredende bestuursleden de heeren J. C. de Roon, C. Klootwijk. J Vos en P. Pruijssers werden her kozen. De heer G. J. v. Willigenburg leidteen onderwerp in getiteld -Heden- daagsche gevaren, waarin de geachte spreker naar voren brengt de gevaren op het terrein van de neutrale pers, sport, biscoop.arbeid op de fabriek enz. Op deze leerzame inleiding volgt een aangename breede discussie, waaraan door vele aanwezigen wordt deelgenomen. Aan het slot der vergadering dankte de Voorzitter voor de goede opkomst en de medewerking om deze avond te doen slagen, waarna de heer C. Klootwijk met Dankgebed sluit. CAPELLE. Voor de Ned. Herv. kerk alhier zal a.s. Zondag des voorm. half tien uur en des nam. 6 uur, optreden Ds. A. v. Willigen alhier. Deze week had de landbouwer P. d. R. alhier, het ongeluk bij het ver richten van eenig timmerwerk zijn hand te blesseeren en bloedvergiftiging op te loopen, zoodat geneeskundige hulp moest worden ontboden. Thans is zijn toestand redelijk wel. J.l. Woensdag werd in de zaal van (fen heer H. P. Mes aan de Haven alhier, door de bekende Beemers Bios cope des middags een kindervoorstel ling en des avonds een avondvoorstel ling voor volwassenen gegeven. Van de vereeniging voor reizende bibliotheken is evenals vorige jaren weder een bibliotheekje gearriveerd. De gelegenheid tot het bekomen van boeken zal weer gegeven worden des Zaterdagmiddags van 23 uur in de tenslotte onverschillig. „Zooals u verkiest mijnheer. Uit mij verstrekte inlichtingen besloot ik ook den koker mee te nemen naar de firma Walen in West Street, en heb ik mijn heer Walen gevraagd, of hij dezen ko ker ooit tevoren had gezien. Op mijn nadrukkelijk verzoek hem te identifi- ceeren overhandigde hij mij een ver grootglas en verzocht mij te zoeken naar de teekens, laat ik zeggen, bij voorbeeld „1771, X, 3", in kleine let ters aangebracht op den zijkant. Met behulp van het vergrootglas slaagde ik er in ze te vinden; mijnheer Walen toonde mij voorts zijn Inkoop-Boek, waaruit bleek, dat hij nog kort geleden inderdaad een metalen sigarenkoker, met diamanten bezet had ingekocht eenige weken geleden inderdaad". „Welnu, wat zou dat?" vroeg Steel •ongeduldig. „Het is best mogelijk, dat de koker bij Walen is gekocht: ik weet er niets van: alleen zeg ik nogmaals, dat ik hem cadeau kreeg van een goe den vriend, wiens naam ik niet noe men mag, voor een zeer gewichtigen dienst, waarvan ik, althans voor het oogenblik, den aard evenmin mag noe men. Het zal mij niet in mijn hoofd op komen om te beweren dat Walen geen gelijk heeft." „Ik ben nog niet klaar", sprak Mar ley rustig. „Gevraagd naar den datum van verkoop van den koker, antwoord de mijnheer Walen zonder aarzeling: „Gisteren, voor 72 pond, 15 shilling." De kooper was een vreemdeling, wien mijnheer Walen bereid is te identifi- ceeren. Gevraagd of een formeele qui- tantie was verstrekt, bevestigde de fir mant zulks. En nu kom ik tot de quin- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. welke door huishoudeüjken arbeid ruw, rood of beschadigd zijn, worden weder gaaf, zacht en blank door Doos 30 en 60, tube 80 ct. PUROL O.L. School in de Kom alhier, en wel te beginnen op Zaterdag 3 Nov. e.k. De echtelieden C. Vos en Joh. Heyboer, wonende in de Nieuwstraat alhier, hopen Donderdag 8 Nov. a.s. hun gouden huwelijksfeest te vieren. A.s. Zondag des nam. 2 uur zal in de Ned. Herv. Kerk aan den Loon- schendijk optreden Ds. A. v. Willigen uit Capelle. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. Kaatsheuvel, 26 Oct. 1928. R.K. Middenstandsvereeniging. Maandagavond werd op verzoek der Diocesane Middenstandsvereeni ging te Den Bosch een propaganda- vergadering belegd in het Patronaat om te komen tot oprichting van een R.K. Middenstandsvereeniging, waarbij als spreker optrad de heer G. Roling. De ZeerEerw. heer Pastoor hield een kernachtige inleiding, waatbij hij de noodzakelijkheid betoogde van een principieel R.K. georganiseerden Mid denstand, er daarbij op wijzende dat de encycliek Rerum Novarum niet alleen voor de arbeiders en de hoogere standen, doch tevens en niet in hel minst voor de middenstanders was geschreven. Vervolgen^ sprak de voorzitter der Winkeliersvereeniging een woord van welkom, waarna de heer Roling het woord verkrijgend de noodzakelijkheid betoogde van.een goed georganiseerden middenstand. De middenstand, zoo zeide hij, is de eenige categorie welke meent zijne belangen zelfstandig te kunnen behartigen. Spr. toonde tevens met voorbeelden aan dat juist deze kortzichtigheid oorzaak is van den achteruitgang der middenstandszaken. Tegenover en rondom den midden stand groepeeren zich organisaties van grootwinkelbedrijven en arbeids- coöperaties, welke zich steeds meer en meer op het terrein van den mid denstander bewegen en hem hier verdringen. Zoolang de middenstand maar zijn dageliiksch broodje heeft, zoolang laat hij na samenwerking te zoeken met zijn collega's om dit te behouden. De middenstander vooral op de kleinere plaatsen kijkt in een te klein kringetje. Hij laat zich te gemakkelijk gaan in zijn verkeerde gevoelens van afgunst en misplaatsten naijver ten opzichte van zijn mede—middenstan ders, wier zaken door correcte leiding tot bloei gebracht worden. Hij koopt liever in grootwinkelbedrijven of in arbeidscoöpejatles, die straks ook zijn artikel gaan produceeren en verkoopen en zoodoende aan zijn eigen ondergang medewerken. Er worden ook middenstanders ge vonden, die meenen door den aard van hun bedrijf absoluut geen ver plichting te hebben aan de midden standers en niet bedenken dat elke groep van industrieele en handel drijvende middenstanders ten slotte tesses van de geheele zaak. die me vrij geheimzinnig toeschijnt. U heeft ge zien dat. Dr. Cross me eenige paperas- sen heeft overhandigd, gevonden op den persoon, die bijna vermoord werd in uw huis?" David Steel knikte bevestigend. Hij ademde thans sneller en zijn geest werkte vlugger nog dan gewoonlijk: hij zag hoe een ontzettende afgrond vóór hem gaapte om hem te verslin den. „Ga voort"; sprak hij, heesch, „ga voort. U wilt zeggen dat „Dat zich onder de papieren, gevon den in den zak van den ongelukkigen vreemdeling, de quitantie bevond van denzelfden sigarenkoker, die hier voor u ligt op tafel HOOFDSTUK VI. VOORZICHTIG BELEID. Steel liet 2ich in een stoel vallen, en staarde inspecteur Marley aan met 'n paar oogen, groot van verbazing. Hij gevoelde zich echter niet in het minst ongerust. Niet, dat hij den ernst van den toestand voor zichzelf overschatte maar hfet trof hem vooral in zijn bij- zonderen aanleg als romanschrijver. „Is de heer Walen daar volkomen zeker van?" vroeg hij, „Is er niet de minste twijfel daaromtrent mogelijk, zeg?" (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 6