Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. t. FEUILLETON J. VERAA, GEMEENTERAAD. NUMMER 87. WOENSDAG 31 OCTOBER 1928. 51e JAARGAN' keu re ra mnj er v, wor( ent nad DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ; ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-Adres: ECHO. EERSTE BLAD. SPRANG-CAPELLE. De Raad dezer gemeente vergaderde Vrijdagnamiddag ten Raadhuize onder voorzitterschap van den Edelachtb. heer Burgemeester Meijer. Afwezig de leden Middelkoop, Tim mermans en Vos. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Ingekomen stukken en mededeelin- gen De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. bij den Gemeente-ontvanger proces-verbaal van kasopname hebben gemaakt, waaibij alles in orde werd bevonden. Wordt voor kennisgeving aangeno- men. Verzoek van de stichting „Moeder- heil' te Ginneken om subsidie. Conform voorstel B. en W. wordt op dit verzoek afwijzend beschikt. Verzoek van den Raad van Arne- muiden om adhaesie van zijn adres inzake wetswijziging navordering van schoolgeld. Wordt besloten aan dit adres ad haesie te betuigen. Verzoek van het bestuur der Bijz. School te Sprang, om gasverlichting in de school aldaar. De Voorzitter stelt voor dit verzoek aan te houden tot eene volgende ver gadering en eerst met het bestuur overleg te plegen. v. d Willigenburg. Ik zou B. enW. toch willen verzoeken hiermede voort gang te maken, want in den winter is 'i al dikwijls om 3 uur donker in de lokalen Sneep. Ik heb gelezen dat men be zig is ook in Sprang eleclrisch licht te krijgen. Zouden we dan niet beter kunnen afwachten en voorloopig geen kosten maken. Voorzitter. Ik zal daar straks in geheime zitting nog wel enkele mede- deelingen over doen. Verzoek van C. Merkx, Eikendijk, om van de gemeente te mogen koo- pen een strookje grond gelegen naast z'n woning. Voorzitter. Wij meenen te moeten voorstellen op dit verzoek afwijzend te beschikken. Dat strookje grond hebben we nu verpacht voor f 16 per jaar. Als Merkx een goeden prijs wil betalen kan hij 't wel voor een aantal jaren bij onderhandsche verpachting krijgen. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 8—1. Tegen stemde dhr. Kraak. De Voorzitter zegt, dat wederom een adres is ingekomen van juffrouw Ladder, maar dat men dit beter ter zijde kan leggen. Michael. Ze moeten die juffrguw de politie op 't dak sturen, als ze zoo doorgaat de menschen te beleedigen. Ze scheldt en raast altijd over katten. Sneep. Waar klaagt ze over? Voorzitter. Kattenplaag. Verheijden. Je moet met zoo'n mensch medelijden hebben, want ze is niet toerekenbaar. Het lid Kraak zegf, dat de juffrouw 't de buren nief zoo erg lastig maakt. 't Mensch ondervindt echter wel ontzettend veel last van de kwajon gens uit de buurt. Vaststelling verordening als bedoeld bij art. 15 van de leerplichtwet (rege ling landbouwverlof). De termijnen voor landbouwverlof worden als volgt vastgesteld le tijdvak: van 20 Juni tot 5 Juli. 2e tijdvak: van 16 tot 30 Sept. Voorstel van B. en W. tot waar- borging eer.er geldleening aan te gaan door het Burgerlijk Armbestuur te Capelle bij de Coöp Boerenleenbank te Capelle. (kasgeldleening 1929 tot een bedrag van f 5000.) Met op één na algemeene stemmen wordt dit voorstel aangenomen. Tegen stemde het lid Verheijden. Voorstel van B. en W. tot het ver. leenen van eervol ontslag aan boven tallig personeel der openbare lagere school aan de Nieuwstraat. Besloten wordt om den heer van Riel, die inmiddels te Eethen een be noeming heeft ontvangen, eervol ont slag te verleenen. Voorstel van B. en W. tot vaststel ling van de rekening der gemeente '27. Wij ontleenen hieraan de volgende cijfers. Gewone dienst. Ontvangsten f 142355.79'/» Uitgaven f 137568.06'/a Batig slot f 4797.73 Kapitaal dienst. Ontvangsten f 20619.14 Uitgaven f 30544 60 Batig slot f 74 54 NAAR HET ENGELSCH. J. SCHEEPENS. 12. „Niet de minste. Hij herkende zrjn eigen merk onmiddellijk, en Brighton is niet zulk een welvarende plaats, dat iemand een sigarenkoker van 70 pond zou kunnen verkoopen, zonder dat het hem opviel, ik bedoel, dat, indien hij er twee van denzelfden prijs of vorm verkocht, hij zich dit onmiddel lijk zou kunnen herinneren. Het is wel een zeer bijzonder geval, dat is wel zeker „Ongetwijfeld! Een pracht-onder- werp voor een roman, Marley", merkte Steel lachend op. „Schitterend", antwoordde Marley „En het zou al uw welbekende handig heid vergen, om den held van je ver haal uit de moeilijkheden te helpen, welke hem omringen". Steel knikte ernstig. De moeilijkheid waarin hij zich nu persoonlijk gewik keld zag, bracht hem tot de werkelijk heid terug. Hij besefte volkomen voor welk 'n gevaarlijke val hij door zijn handelwijze geplaatst werd. Daar vóór hem op tafel lag de sigarenkoker, wel ke hij positief als zijn eigendom her kend had; de initialen aan de binnen zijde bewezen dit ten overvloede. En Vaststellinggemeente-begrooting '29. Door de Commissie wordt het vol gende rapport uitgebracht. Blijkens de aangeboden begrooting is het budget der gemeente nog im mer belast met een bedrag van f 5948 36 (totaal bedrag der wacht gelden verminderd met de betrekke- lijke.rijksbijdrage) wegens wachtgelden, toegekend ingevolge de wet van 22 Dec. 1922 Stbl. no. 725, zijnde dit bedrag gelijk aan 10 procent van het totaal der zuivere opbrengt van alle gemeentelijke belastingen. In verband daarmede meent de commissie er op te moeten aandrin gen, dat vanwege het Dag. Bestuur der gemeente worde zorg gedragen dat de aandacht der betrokken auto riteiten op deze aangelegenheid ge vestigd blijft. Het wil der commissie voorkomen dat hier mogelijk iets te bereiken ware door persoonlijke bespreking ten De- partemente en eventueel ook bij den betrokken Commissaris der Koningin. De commissie stelt den Raad dan ook voor Burgemeester en Wethou ders uit te noodigen werkzaam te blijven in de richting als boven aan gegeven, zulks teneinde herplaatsing van wachtgelders en ontlasting daar door van het budget der gemeente zooveel mogelijk te bevorderen. Ontvangsten Volgnummer 166. Op centen vermogensbelasting. Door de commissie werd overwo gen de wenschelijkheid van vermin dering, eventueel afschaffing der hef fing van opcenten op de hoofdsom der vermogensbelasting, door welke heffing volgens de door de commissie naar voren gebrachte meening, een ge deelte der ingezetenen onevenredig zou worden belast. Gehoord evenwel de terzake van deze aangelegenheid gegeven toelich ting, volgens het Dag. Bestuur der gemeente, gezien de ingrijpende wij ziging die de gemeentelijk^belasting heffing blijkens het aan de Tweede WAAROM dien vooruitgang van zaken sinds een half jaar dat ze hier in Waalwijk bestaat Omdat wij alles leveren in Meeron* Kleeding, Hoeden, Petten en Mode-artikelen tegen den laagst concurreerenden prijs. Heerenkleeding wordt zeer vakkundig ingekocht en wanneer het noodig is ook vakkundig veranderd. toch was dezelfde koker herkend a.ls te zijn verkocht aan het geheimzinnig individu, dat zich thans in het Sussex- ziekenhuis bevond. „Mag ik een sigaar rooken?" vroeg David. „U kunt er zooveel rooken als u wilt, indien u daardoor geholpen zoudt kunnen worden, mijnheer Steel", her nam Marley. „Ik wil u geen enkele vraag stellen, en ik zou ook niet wil lenMarley aarzelde even, „dat u zichzelf compromitteerde. Doch wer kelijk, mijnheer, u zult zelf moeten toegeven Weer zweeg hij beteekenisvol. David knikte nog eens. „Gaat u door, ik bid u", zei hij; „handel volgqng de instructies, die voor u liggen". „Ik zal het u zeggen, mijnheer", sprak Marley tenslotte na eenige aar zeling. „U heeft ons naar uw huis ge roepen, met de mededeeling dat er een moord was geschiedwe vonden er een vreemdeling bijna dood in uwe serre, en bespeurden in het rond alle teeke- nen van een plaats gehad hebbende worsteling. U vertelt ons, dat de man li onbekend is: verder, dat hij uw huis binnengedrongen moet zijn tijdens een van uw nachtelijke wandelingen. Op pervlakkig bekeken lijkt dit alles na tuurlijk zeer aannemelijk. Volgens u moest de dief uw gewoonten hebben bestudeerd en er zijn voordeel mee hebben gedaan. Daarna heb ik u ge vraagd of u gewoonte maakte van die nachtelijke uitstapjes en niet zonder aarzeling gaf u ten antwoord, dat u zoo iets nog nimmer tevoren deed. Charles Dickens hield van dat soort wandelingen en ik dacht natuurlijk, dat u er dezelfde soort liefhebberijen op na hield. Maar zooals u zeide, had u daaraan nooit eer gedaan. En,nu is het opvallend dat juist gedurende dat ééne uitstapje een man bijna ver moord wordt in uw eigen huis." „Volmaakt juist", mompelde David Steel. „Gaboriau", de beroemde Fran- sche politieman, zou de zaak niet scherper hebben gesteld. U kon een leerling zijn geweest van mijn eigen aardige keunis Hatherley Bell." ,,'t Treft dat ik dat inderdaad ben, mijnheer Steel", sprak de rechercheur rustig. „Zeven jaar geleden haalde hij mij er toe over den dienst bij de Hud- dersfield politie te verlaten en bij hem in dienst te treden, waar ik bleef tot dat Mr. Bell zijn zaken aan kant deed en ik deze positie veroverde. Eigen aardig dat u juist den naam van mijn heer Bell noemt, omdat hij nog toeval lig vanmiddag hier was". „In Brighton?" vroeg Steel ongeloo- vig. „Hoe is zijn adres?" No. 219. Brunswick Square".' Het kostte David Steel moeite, deu kreet van verbazing te bedwingen, welke hem op de lippen lag. Het was weli zeer eigenaardig, dat de man, dien hij zoo gaarne in deze omstandigheden had gesproken, woonde in hetzelfde huis, waar hij het vreemde, nachtelijke avontuur had beleefd. En toch zou dit misschien de sleutel kunnen zijn van het geheim van den sigarenkoker. „Ik zal zeker Bell een bezoek gaan brengenDoch ga voort Marley", mom pelde Steel. „Goed, mijnheer. We gaan nu over tot den sigarenkoker die daar vóór u Aanbevelend, Stationsstraat 15, bil de Markt WAALWIJK. Kamer der Staten Generaal aangebo den ontwerp van wet tot herziening der financieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten zeer waar schijnlijk binnen afzienbaren tijd zal moeten ondergaan, thans wijziging der bestaande heffingen meent te moeten ontraden, heeft de commissie gemeend in afwachting van bovenbedoelde algeheele herziening der gemeentelijke heffingen, geen voorstellen terzake aan den Raad te moeten voorleggen. Overigens heeft het onderzoek der Cora, tot geenerlei op- of aanmerkin gen aanleiding gegeven en kan zij zich met de begrooting zeer wel vereen!' gen en stelt mitsdien voor de begroo ting vast testellen zooals aangeboden. Verheijden. Om konsekwent te blij ven stem ik tegen iedere bogrooting zoolang de gemeente niet ontlast is van de' opgedrongen wachtgelden Uit protest stem ik tegen. Met op één na algemeene stemmen werd de begrooting hierna vastge steld. ligt. Den nacht van den moord lag de zelfde sigarenkoker in ongeveer de zelfde positie op den vloer van uw serre. Ik meende, dat we in dat voor werp misschien den sleutel van het geheim hadden gevonden en vroeg u tevens of het misschien uw eigendom was. U keek naar het voorwerp als iemand die het voor het eerst zag, er» verklaarde daarna aarzelend, dat het niet van u was. Ik erken onmiddellijk dat u die ontkenning even spoedig hebt herroepen. Maar ik vraag u, is het ge woonte dat iemand vergeet dat hij de eigenaar is van een sigarenkoker van een waarde van bijna 1000 gulden?" „Een prachtige vondst, waarmee ik u feliciteer", zei David Steel gemelijk. „Laten we de zaak nu in haar ver der stadium beschouwen. Een paar dagen geleden had u dringend behoef te aan duizend pond. Hoe dan ook, tijdelijk bezat u die som niet. Indien dat geld u niet binnen korten termijn in handen kwam, waart u een geruï neerd man. Om kort te gaan, men zou al uw bezittingen hebben verkocht. Mossa en Mack hadden u in uw macht en ze waren besloten om aan u zoo veel mogelijk te verdienen, 's Morgens na het gebeurde in uw huis hebt u een bezoek gebracht aan de firma Mossa en Mack, u hebt den sigarenkoker, die daar voor u op tafel ligt, te voorschijn gehaald. Daaruit heeft u een bedrag aan bankbiljetten betaald, voldoende om uw schuld te betalen. Engelsehe bankbiljetten, waarvan de nummers, ik behoef u dat zeker wel niet te zeg gen in mijn bezit zijn. Het geld wordt uit dien koker gehaald, welke, zooals wij weten, behoorde aan den verslagene, die hem kocht bq dq firma Walen." Marley zweeg lang en veelbeteeke- nend. Steel knikte. „Er schijnt geen uitfrveg te zijn", sprak hij. „Ik zie er een," sprak Marley met een glimlach. „De zaak zou zeer ver eenvoudigd worden, indien u mij slechts wilde vertellen, vanwaar die bankbil jetten afkomstig waren. Wijl ik, zoo als u weet, de nummers ken, zou ik in staat zijn, alles nauwkeurig te verifi- ëeren, en Marley zweeg weer en haalde de schouders op. Ondanks zijn koude, of- ficieele manier van optreden, scheen hij vervuld met het ernstig verlangen David Steel van dienst te zijn. En toch, hoe eenvoudig de zaak ook aan een buitenstaander mocht schijnen, het was het laatste, waaraan Steel kon denken. De romanschrijver overwoog snel een en ander in zijn vernuftig brein. In een enkel moment overzag hij de geheele lijn van de logische gevolgtrek kingen, die men uit de verschillende gegevens, welke hem ten dienste ston den, zou kunnen maken. Hij was als iemand die plotseling een middernach telijk landschap ziet in den verblin denden gloed van den bliksem. (Wordt vervolgd). De Echo van het Zuiden, en Lanastraatsche Courant jen Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1-25. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Br-ieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Prijs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. van „DE BOEO VAN HET ZUIDEN

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 1