ZILVER *1 1 Mededeelingen. De Voorzitter deelt mede, dat naar aanleiding van de vraag om electrifi- catie van Sprang, onder de inwoners aldaar een lijst ter teekening wordt aangeboden. v. d. Willigenburg. De kans dat Sprang geëlectrificeerd zal worden is gering. Voorzitter. We zullen maar eens afwachten. Sneep. Is 't ook mogelijk dat er van gemeentewege gezorgd wordt voor water voor de woonwagenbe woners? De buren hebben er nu grooten last van, als men geregeld om water kpmt vragen. Kan er ook iets op gevonden worden b.v. door 't plaatsen van een kraan? Michael. Men is al aan 't zoeken naar een soort automatische kraan. Met een gewone kraan zal er te veel water verloren gaan. Voorzitter. We zullen in overleg moeten treden met de Directie van de waterleiding. Michael. De Ingenieur zegt dat het moeilijk is zoo'n automatische kraan te construeeren, maar men zal 't onderzoeken. v. d Heijden, 't Beste zou zijn als dat volkje onder Tilburg bleef Hoe lekkerder je 't die menschen maakt hoe meer plezier we ervan zullen beleven Let maar eens op. Sneep. We zouden wel een kraan kunnen aanbrengen die men bij ons in de fabriek kan afsluiten. De afwikkeling van deze zaak word verder aan B. en W. overgelaten. v. d. Hoeven. De Hooge vaartsche weg is voor wielrijders en voetgangers niet meer toegankelijk. Voorzitter. We hebben last gegeven aan de wegen bouwvereeniging te Utrecht om een rapport uit te brengen Wij verwachten dat rapport eiken dag Als 't rapport in ons bezit is, kun nen we met een voorstel komen to algeheeie verbetering der wegen. v. d. Hoeven. Kan er oogenblikkelijk dan niet iets aan gedaan worden De weg is nu geheel onbruikbaar. Michaël. We kunnen er een paar arbeiders opzetten om met keislag de zwakste punten wat bij te werken. Maar de bedoeling is ons er een kei weg van te maken. v. d. Hoeven. Als 't slik er afgehaald wordt, hebben we al een vrij goede verbetering voor voetgangers. Michaël. Dat helpt niet, want als 't één dag regent is 't er weer de oude toestand. v. d Hoeven. We moeten ook meer dan één arbeider hebben. Een weg werker voor 11 KM. weg is veel te weinig. Naar aanleiding van de opmerking van het lid Kraak, inzake 't zeer slechte onderhoud van trottoirs door particulieren, zegt Weth. Michaël, dat vroeger al eens gevraagd is aan de particuliere bezitters van trottoirs, acte van afstand te willen teekenen. Men gaat daar echter niet op in. Voorzitter. We zullen de betrokken eigenaren nog eens aan schrijven om de trottoirs in orde te brengen. Hierna sluiting der openbare ver gadering. EETHEN. Onder voorzitterschap van den Edelachtbaren heer Burgemeester Brune vergaderde de Raad dezer Ge meente Zaterdagmorgen ten Raadhuize. Afwezig het lid Donken. De notulen der vorige vergadering werden na voorlezing onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken. De Voorzitter zegt, dat er geen in gekomen stukken zijn voor den Raad. Wel heeft spr. een brief ont vangen van Mevr. Moonen-Sassen, uit Waalwijk, dien hij gaarne aan den Raad wil voorlezen, omdat daaruit blijkt hoe goed de gem. Eethen staat aangeschreven. In bedoeld schrijven wordt mede gedeeld, dat de gem. Eethen, na Waalwijk van de omliggende gemeen ten de meeste gelden heeft bijeen gebracht voor 't Koningin-Moeder geschenk. Het comité, is in 't bezit van twee reproducties van Koningin- Moeder, van Jan Toorop en biedt als blijk van sympathie en waardeering er één aan, aan de gemeente Eethen, met verzoek er een plaats aan te geven in 't Gemeentehuis. De Voorzitter toont aan de leden de mooie reproductie van Toorop en brengt dank aan de ijverige dames van 't comité, die zich met de inza meling der gelden hadden belast. 2 Vaststelling Gemeente-begrooting 1929 Zonder eenige bespreking wordt de begrooting vastgesteld zooals door B. en W. den Raad aangeboden. 3. Aanbieding rekeningen Burger lijke Armbesturen. De Voorzitter deelt mede, dat de rekening de volgende eind cijfers geeft. Ontvangsten Uitgaven Batig slot 2650 43 1977 08 f 673.35 De rekening wordt gesteld in han den van een comissie van onderzoek bestaande uit de ledenLankhaar en Vos. 4. Ontslag onderwijzeres in de nut tige handwerken. Besloten wordt aan Mevr. Platteel— Leenhouts, onder dankzegging voor de bewezen diensten, met ingang van 1 November a.s. eervol ontslag te verleenen. Rondvraag. v. Buuren. De politie en een ge meente arbeider zijn bij me geweest en hebben zakken en een bascule geleend. Wat moest men daarmee doen Voorzitter. Daarmee heeft men de cokes nagemeten die aan de gemeente geleverd is. v. Buuren. En 't resultaat? Voorzitter Dat is bedroevend We hebben de levering van cokes bij in- schrijving gegund. Er moest geleverd worden 60 H L voor de school te Drongelen, 60 H L voor Meeuwen, 60 HL. voor Babiloniënbroek en voor de twee andere scholen 30 H L. Sakes bleek de laagste inschrijver te zijn, maar zijn briefje was ongeteekend en konden we zoo niet aanvaarden. Toen heb ik hem hier opnieuw een briefje laten teekenen en gezegd, denk erom dat je ons precies de hoeveelheid levert die we vragen, want ik zal 't laten controleeren. Hij zei toen, ik weeg zelf de cokes af en dan zal er niets aan mankeeren. Toen hij de cokes geleverd had, bleek dat hij zakken gebruikt had van 40 K.G. inhoud. We hebben steekproeven genomen entoen bleek, dat hij nergens 't juiste aantal H L geleverd had. In Meeuwen was er een tekort van 9 H.L.in Dronge len 7'/a H.L.in Eethen 2"/2 H.L. en in Babiloniënbroek tot 1OV2 H.L. Toen we deze tekorten geconstateerd hadden is er tegen hem proces-ver baal opgemaakt.Nu beroept hij er zich op, dat ik gezegd zou hebben,'t kan mij niet schelen, dat je zakken levert met 40 K.G. Dat is niet geheel juist, ik heb gezegd, 't kan me niet schelen of je in zakken van 40 of 50 K G. levert, als we maar ons portie krijgen, dat we hebben moeten. Het lid van Buuren vindt het nogal hard voor den betrokken leverancier. Vroeger werd de cokes nooit nage meten en nu toevallig een onderwijzer 't Dagel. Bestuur er op attent maaKt, gaat men de zaak na. B. en W. hadden 't uit hen zelf moeten doen. Bovendien meentspr.dat 't nameten, waarmee een paar dagen gemoeid zijn geweest, net zooveel kost als nu 't te kort bedraagt. Voorzitter. Als je bedrogen wordt, kost 't je altijd geld. Het lid v. d. Beek protesteert tegen van Buuren. die ten onrechte een verwijt richt aan B en W. Toen op de eene plaats een te kort ontdekt werd, waren B. en W. zedelijk ver plicht om de geheele levering tecon- roleeren. De Gemeente behoeft zich niet vrijwillig te laten bedriegen. Het lid de Bruin vraagt of alle torenuurwerken 't eigendom vari de gemeente zijn, zoo ja, of in den toren ran Heesbeen dan ook een uurwerk can worden aangebracht. Voorzitter. In Drongelen is 't van de kerk, in Eethen van de ingezetenen, in Meeuwen en Babiloniënbroek van de gemeente. Maar 't ligt niet op onzen w^g om torenuurwerken aan te brengen, de Bruin. Wat zijn de kosten Voorzitter. Ongeveer f 1500. de Bruin. Dat is nogal veel. v. Buuren. Is aan v. Tilburg ge weigerd een voorschot te geven in gevolge de landarbeiderswet. Voorzitter. Van Tilburg valt niet onder de landarbeiderswet, omdat hij t huis bij nalatenschap heeft gekregen. v. Buuren, In andere plaatsendoen ze 't wel. v. d. Beek. Als er dan tweeerlei uitleg over de wet wordt gegeven, moeten we dat eens onderzoeken. Voorzitter. Er is geen reden om hem bij anderen ten achter te stellen, maar valt hij niet in de termen van de andarbeiderswet. We zullen 't verzoek echter aanhouden en nog eens infor- meeren. Hierna ging de Raad in geheime zitting. HAARSTEEG. gen. Mededeeling van proces-verbaal van Kasopname bij den üemeente-Ontvan ger en den Directeur van het G E.B Verzoek van den Brabantschen Waterschapsbond aan deze gemeente om toe te treden als buitengewoon lid. De contributie bedraagt f 2.50 per jaar. Van Hemert. Zitten er dan no; voordeelen aan voor de gemeente Voorzitter. Ik geloof niet. Wat kun je trouwens hebben voor f 2 50. Wordt besloten dit verzoek voor kennisgeving aan te nemen. Verzoek om subsidie van de Koninkl Nederl. Ver. voor Luchtvaart Wordt eveneens voor kennisgeving aange nomen. Verzoek van 't Wit Gele Kruis om f. 100 subsidie. Dit verzoek wordt m a s. ingewilligd Adres van het Hoofdbestuur van den Ned. R. K. Politiebond houdende verzoek om aan den veldwachter ter plaatse 'n vergoeding van f 40 te geven voor het gebruik van eigen rijwiel. Voorts wordt gevraagd om de dienstjaren elders doorgebracht te laten meetellen. Voorz. Er is al besloten om hem vergoeding voor 't gebruik van eigen rijwiel te geven. Dob. Besloten is er nog niéts. Er is wel een post voor op de nieuwe begrooting gebracht. Voorz. Dat bedoel ik ook. Dob. Onze veldwachter is vroeger als marechaussee werkzaam geweest Die dienstjaren zou men dus willen laten meetellen. Maar ik voel er niet veel voor om de voordeelen die de oude politie ons gaf zoo maar prijs te geven. Onder voorzitterschap van den Edelachtbaren Heer J. van Bokhoven vergaderde de raad dezer gemeente Maandagavond ten Raadhuize, Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden door den Secretaris voorge- ezen. v d. Dob. Er is een kleine onjuist- ïeid in de notulen. Daar staat in dat B. en W de mogelijkheid van ver- plaatsing van de pomp aan 't Vaartje zullen onderzoeken. Maar er is besloten om de pomp te verplaatsen. Voorzitter Dat is mij ook opgevallen We zullen de notulen in dien geest wijzigen. Ingekomen stukken en mededeelin- Standaard - collecties Gero-Zilver worden zonder prijsverhooging in elegante cassette ge leverd. Installatie voor 6 personen vanaf f 76.- voorl2pers. f127.- Winkel, Hij is nu een jaar hier en heeft al dien tijd zijn eigen rijwiel gebruikt. Zouden we hem dan niet beter de vergoeding geven met terug werkende kracht? Voorz. Daar zal de raad denk ik niets op tegen hebben. De Raad gaat met dit voorstel algemeen accoord. c Hierna stelt de voorzitter aan de orde de behandeling en vaststelling van de gemeentebegrooting en die van 't G.E.B. voor 't dienstjaar 1929. Dob. We hebben de gemeente begrooting onderzocht en er zijn een paar dingen waar ik wel iets over zou willen zeggen. Allereerst zou ik willen dat het cijfer voor den hoofde- lijken omslag gehandhaafd bleef op 2 Voorzitter. Dat is in de vorige vergadering al besloten. Mocht de opbrengst van de verpachtingen echter tegenvallen dan moeten wij de belas ting verhoogen. Dob. De sluitpost blijft nu toch op 2, Wat er later komt zullen we maar rustig afwachten. Wie dan leeft, die dan zorgt. v. Hemert. Hoe is 't met den post Gemeentebode Voorz. Die is even hoog als vorig jaar. Het lid v. Hemert geeft zijn afkeu ring te kennen over de wijze van be noeming van een ambtenaar ter Secretarie. Spr. heeft persoonlijk niets tegen de Wild, maar is van oordeel dat men een oproep had kunnen doen en in elk geval aan een gemeentenaar de voorkeur had moeten worden gegeven. Winkel. De jongen heeft hier vroe- ger al eens een jaar op de secretarie gezeten en dat gaf bij ons den door slag. v. Hemert, Ik vind 't treurig als de wethouders de baas moeten zijn en de belangen der gemeente niet be hartigen. Winkel, 't Is een zaak die buiten den Raad gaat. v. Hemert. U weet dat er hier iemand in de gemeente is die gaarne voor een benoeming in aanmerking zou zijn gekomen. Winkel. Dat weet ik wel. v. d. Dobbelsteen. We werden een voudig voor een fait accompli gesteld Maar ik wil daarbij nog wel even op de begrooting terugkomen. Toen m'11 collega v. Hemert en ik op de secre tarie waren om de begrooting te on derzoeken, schitterden de wethouders door afwezigheid Als ze er toen waren geweest, had nu al dit geklets we achterwege kunnen blijven. Ik ben in principe tegen dezen postambtenaren en vind 't ook al zeer vreemd, dat ineens 't volle salaris gegeven wordt, we zitten hier voor de bezuinigingen niet uitsluitend voor de belangen van de ambtenaren. Ik stel voor dezen post te verminderen met f300 en alzoo te brengen op f 200- Voorz. Er liggen hier vier konink lijke besluiten waarbij. v. d. Dobbelsteen. Dat is iets an ders. Toen ging 't over een ambtenaar die in dienst was. Ik vraag nogmaals waarom moest hier in eens 't volle salaris gegeven worden Als men begonnen was met f 200 had ik er mij goed mee kunnen vereenigen. Voorz. Je kunt er natuurlijk een andere meening op na houden, maar 't is beslist zeker dat, als deze zaak aan de Kroon wordt voorgelegd 't salaris gehandhaafd blijft, v d. Dobbelsteen. Dat zegt U. Voorz. We hebben hier de konink lijke besluiten bij de hand en daar is niet aan te tornen. v. d. Dobbelsteen. Dat zal nog uit gemaakt moeten worden. Voorz. 't Is ai lang uitgemaakt. Teneinde den ambtenaar nog voor pensioen in aanmerking te doen ko men, wil het lid v. Beurden 't salaris gebracht zien op f400. v. d. Dobbelsteen. En ik wil ver antwoord zijn tegenover de gemeente. Voorz. We zuilen er niet verder over tv/isten en dit punt instemming brengen. Het voorstel van B. en W. wordt verworpen met 4—3. Vo.or stemden de beide wethouders en het lid v. d. Heijden. Het voorstel van v. Beurden wordt aangenomen met 4—3. Tegen stemden v. d, Dobbelsteen, v. Hemert en v. d. Brand. v. .d Dobbelsteen (tot Winkel). ZoO'n inkonsekwentle heb ik nog nooit gezien. Nou geloof ik toch, dat het daarboven (wijst op het voorhoofd) niet meer pluis is. (Gelach). De voorz. klopt af. v. d. Dobbelsteen. Ik ben ook tegen den post gemeente-bode. Voorz. Dan zullen we ook daarover stemmen. Met 4 tegen 3 stemmen word be doelde post gehandhaafd. Tegen stem den v. d. Dobbelsteen, v. Hemert en d. Brand. v. d. Dobbelsteen. De subsidie voor 't armbestuur is gebracht óp f 1500 daar heb ik niets op tegen, maar ik loop dat deze post 't volgend jaar weer op f 1000 komt. Voorz. Dat is de bedoeling ook. 't s ditmaal een buitengewone subsidie v. d. Dobbelsteen. Ik heb gezien dat voor 't verven van de Burgemeesters kamer f 150 is uitgetrokken. Ik hoop dat het werk zoo voordeelig mogelijk wordt uitgevoerd. Voorz. Natuurlijk. v. d. Brand. Ik had nog iets over de verbetering van wegen Voorz. 't Gaat nu over de begroo- ing Met 4—3 stemmen werd hierna de begrooting vastgesteld. Tegen stemden de leden v. d. Dobbelsteen, v. LIemert en v. d. Brand. De begrooting voor het G.E.B. en tiet Burgerlijk Armbestuur werden onveranderd vastgesteld m. a. s. Rondvraag. v. d. Brand. Zou men niet eens tunnen beginnen aan de verbetering van den weg buiten den polder Men beeft er wat zacht puin opgebracht maar dat helpt niets. v. Hemert. Dat eind weg bij den handwijzer van Hedikhuizen is voor tiet verkeer levensgevaarlijk. Er zitten verschrikkelijk diepe kuilen in den weg. Zou men er vast watsteenen in «unnen brengen? v. d. Heijden. Als men de muur van het fort afbreekt heeft men al een a 9000 steenen om te verwerken, v. Hemert. Dat was wel iets. De voorz. zegt overweging van dit punt toe. v. d. Dobbelsteen.v D'r kwam me straks Iemand tegen en die zei dat er om 5 uur de aanbesteding is geweest van de lantaarnaanstekerij. Die man zei me ook nog dat er een kwartier na de aanbesteding nog iemand een iriefje heeft ingeleverd om de aanbe steding ongedaan te maken. Voorz. Dat zullen we nog moeten uitmaken, v. d. Dobbelsteen. Als om 5 uur de inschrijving wordt afgesloten dan moet het ook afgeloopen zijn, wie later komt, kan niet meer mee doen. Winkel. Het zal toch wel niet zoo precies op tijd luisteren v. d. Dobbelsteen. Waarachtig wel. Winkel. Maar jij hebt er trouwens niets mee te maken. v. d. Dobbelsteen. Toch wel. Ik wil dit punt In omvraag gebracht hebben. Winkel, jij hebt niets in omvraag te brengen. Wij oordeelden dat de in schrijving te hoog was. v. d. Dobbelsteen. Jij hebt niets te oordeelen. Winkel. Ik wel. v. d. Dobbelsteen. Niet waar/ Kijk de wet maar epns goed in. B. en W. besteden aan en de Raad beslist over de gunning. De voorz. beaamt dit. v d Water. Laat de Raad het dan uilmaken. Winkel Daar heeft de Raad geen recht toe. v d Dobbelsteen. Ach man, kijk de wet toch in. Voorz. We zullen maar stemmen. Het voorstel van v d Dobbelsteen wordt aangenomen met 6—1. Tegen stemde welh Winkel, Wir.kel. Ik begrijp niet dat zooiets in den Raad kan komen, v d Brand. Jij begrijpt wel meer niet. Voorz. hamerend. Dit punt heeft afgedaan. v d Dobbelsteen. De kwestie v d Wensch daar moet ook een mouw aan gepast worden. Er moet toch eens gebouwd worden en hij heeft zich aan de condities te houden. Het lijkt me gewenscht aan v d Wensch een ter mijn te stellen. v. Hemert. Dat had bij den verkoop al gedaan moeten worden. v d Heijden. En ook voor de licht- kwestie. v d Dobbelsteen. Geef hem nog 1 jaar tijd om te bouwen. Voorz. Goed, we zullen hem nog eens achter de veeren zitten. Winkel. Ik wil nog wel eens even op die aanbesteding terugkomen. Toen ik naar hier ging gaf men mij een briefje mee. Ik kwam ongeveer 10 minuten over 5 op de secretarie en toen heb ik het briefje bij dat van Van Krugten gelegd, dat er ook nog lag. v Hemert. U had op tijd moeten binnen zijn. Voorz. Kom, die zaak is nu al lang afgedaan. Hierna sluiting. HERPT. Afwezig de leden v. d. Broek en Dou wen berg. Ingekomen stukken, o.a 2. Schrijven, waarbij mededeeling gedaan wordt van de herbenoeming van den Voorzitter tot. Burgemeester. Het lid v. Herpt meent de tolk van allen te zijn, wanneer hij den Voorzit ter daarmee feliciteert en spreekt den wensch uit, dat het bestuur van den Burgemeester steeds in het belang van de gemeente moge zijn, "zooals dat tot lieden steeds is geweest. De Voorzitter bedankt, alsmede voor de instemming der overige leden en zegt. zijn beste krachten te zullen blijven wijden aan de belangen der ge meente. 3. De Commissie voor Schoolverzuim verzoekt om presentiegeld. Daar zij zich zeer verdienstelijk maken, wordt voor 1929 ƒ15.uitgetrokken. Schrijven van de gemeente Nieuw- kuijk 0111 bij te dragen in de kosten van aanleg van bronnen voor de brand weer. De kosten van aanleg worden geraamd op ƒ400.met verzoek 1/3 bij te dragen. B. en W. voelen het belang, doch meenen, dat de bijdrage zooals ze voor gesteld wordt, onbillijk is te noemen, dat de kosten berekend dienen te wor den naar het getal woningen. De ge meente Hedikhuizen heeft echter be sloten niet bij te dragen. Het lid van Herpt vraagt of dit be sluit in Hedikhuizen gevallen is voor of na den op de Hoeven plaats gehad hebbenden brand en meent, dat de ge meente niet achter zal mogen blijven. Verschillende leden deelen dit ge voelen, waarop besloten wordt met de gemeente Nieuwkuik in onderhande ling te treden. De gemeentebegrooting 1929 wordt na enkele kleine toelichtingen en in lichtingen vastgesteld. Het Huishoudelijk Reglement der Commissie tot Wering van Schoolver zuim wordt dusdanig gewijzigd, dat de Commissie thans uit 4 leden zal be staan. Er is een periodieke aftreding. Alle 4 zittende leden worden met al- gemeene stemmen herkozen. 4. De leening 1927 en begrooting 1929 van het Burgerlijk Armbestuur worden gesteld in handen van de leden Verhoeven en Van Herpt, om deze na te zien. Bij heropening der vergadering brengt het lid Wethouder Verhoeven verslag uit en adviseert tot goedkeuring Het lid v. Herpt verzoekt, het Arm- U i i GERÖ Verkrijgbaar in alle ggede zaken. fVWSTRA 11

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 2