Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. if FEUILLETON Brandwonden Kloosterbalsem NUMMER 88. ZATERDAG 3 NOVEMBER 1928. 51e JAARGAN'*. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ; ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-A-drea: ECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD. De S.D.A.P. leurt. De sociaal—democraten worden door een ongeduldige begeerte naar de macht als het ware verteerd. Al jarenlang zitten ze er op te vlassen en ze zijn achteraf vol spijt, dat zij de hun Indertijd aangeboden gelegen heid om regeeringspartij te worden, hebben afgeslagen en blijven nu met offerten leuren. Zoo ook nu weer bij de algemeene beschouwingen over de Staatsbegroo- ting in de Tweede Kamer. Van sociaal—democratische zijde verklaarde men zich bereid, op be paalde voorwaarden een parlementair democratisch kabinet te helpen vor men. In het „Huisgezin" wordt daar over geschreven „Dat „bepaalde voorwaarden" klinkt parmantig genoeg. Men krijgt ons zoo niet mee, schij nen ze te willen zeggen, wij zuilen de voorwaarden vaststellen, waarop we regeeringspartij willen worden, op die alleen en anders niet. Onder die voorwaarden werden toch ongetwijfeld als de belangrijkste ge noemd invoering van staatspensioen, overgang »ot het verkrijgen van alge- heele ontwapening, verbetering van de ambtenaarssalarissen. Wat van de geweldige sociaal democratische voorwaarden te zeggen? Voerde invoering van staatspensioen kari de S.D.A.P. bij den Vrijheidsbond, zich thans noemende Liberale Staats partij, terecht. Wat zij wil met „overgang tot het verkrijgen van algeheele ontwapening", is ons, zooals het daar staat, niet volkomen duidelijk. Algeheele ontwapening moest er, als wij haar doen en laten tot dusver goed begrepen hebben, zonder verwijl komenop haar groote meetings is dit met klem van redenen als een allerdringendste eisch gesteld. Vermoedelijk is zij thans gewonnen voor geleidelijke ontwapening, naar gelang de omstandigheden en de internationale verhouding en besluiten dit zullen gedoogen. Maar voor een dergelijke ontwape ning zijn we allen, zelfs warmer en met meer overtuiging dan vele geest verwanten onzer S.D.A.P. in het buitenland. Wat ten slotte de verbetering der ambtenaarssalarissen betreft, dit is allesbehalve een uitsluitend sociaal democratische eisch. Wij willen maar zeggen, dat de zoo parmantig aangediende voorwaarden niets afschrikwekkends hebben, zelfs niet eens „tamme" sociaal—democra tische eischen kunnen worden ge noemd. Men zou kunnen meenen, dat de sociaal—democraten, als volleerde RealPolitiker, besloten hebben, heel veel water in hun rooden wijn te doen. Doch tegen deze opvatting verzet zich de toevoeging en samenvatting achter de opgesomde voorwaarden: „in één woord verschuiving van de bestaande machtsverhoudingen". Wij zullen dus moeten wachten tot bij de openbare behandeling der Staatsbegrooting de S.D.A.P. ons meer klaarheid zal schenken. Dank zij het goede weer dat het luchtschip op zijn terugreis heeft ge troffen, zoodat het niet. gelijk op de heenreis, gedwongen was een zeer langen omweg te maken, maar met'n stevigen wind in den rug vrijwel de koers van stoomschepen kon volgen, heeft de tocht thans 40 uur korter geduurd dan op de heenreis. Dr. Eckener had gehoopt het traject in 60 uur te kunnen afleggenhij zou dan Woensdagavond te Friedrichsha- fen terug zijn geweest, waar reeds alles in gereedheid was gebracht om passagiers en bemanning geestdriftig te ontvangen. Op het laatste deel van den weg heeft het luchtschip echter minder gunstig weer gekregen, met veel regen en mist, zoodat reeds Woensdagmiddag bekend werd dat er op een aankomst tegen den avond niet te rekenen viel. Niettemin is de tijd, waarin de tocht is volbracht, een record. Binnen de drie etmalen van New-York naar Frie- drichshafen is een kloeke prestatie, waarop de Zeppelinwerf en de geheele taymhoeét, kneóclikaid kaelfvfnJ NAAR HET ENGELSCH. .T. SCHEEPENS. „Het spijt mij", sprak liij langzaam, werkelijk liet spijt me zeer u te moeten teleurstellen. Indien u in mijn positie verkeerde, zou u zeker liet moeilijke er van inzien. Maar het is nu eenmaal zoo, ik kan, noch mag, noch durf u te vertellen, vau wie ik die bankbiljetten heb gekregen. Voor zoover het mij be treft. kreeg ik ze op eerlijke manier in handen, in ruil voor een bijzonder ge wield igen dienst, door mij bewezen. Het maakte deel van de overeenkomst uit, dat ik aan niemand iets zou open baren van het geheim. Bovendien: ook al zou ik u op het oogenblik de ge schiedenis van a. tot z. vertellen, dan zoudt n ongetwijfeld beweren, dat liet een prachtige vondst, was voor een romanschrijver om uit een impasse te geraken „Ik weet niet of ik dat wel doen zou", hernam Marley. „Ik verwonder mij al sedert lang niet meer over al de vreemde dingen welke op onzen aardbodem kunnen gebeuren en speci aal in mijn district Brighton". „Toch kan ik u niets zeggen, Mar ley", sprak Steel opstaande. „Mijn lip pen zijn dubbel gezegeld. Maar liet BUITENLAND. De terugreis van de Graf Zeppelin volbracht. De Graf Zeppelin is Donderdag 's ochtends om 7 uur 8 vlot geland te Friedrichshafen na een reis van 71 uur. bemanning van het luchtschip trotsch kunnen zijn. In een rede, die dr. Eckener heden avond gehouden heeft, zei hij o.a. In antwoord op het eerbetoon, da1 men mij heeft doen toekomen, kan ik slechts antwoorden, dat ik niets kan bereiken, zonder, zooals men ge zegd heeft, mijn dappere schare, die met vreugde en zich van haar plicht bewust haar werk gedaan heeft. Wij willen niet omhoog gestoken worden. Ik heb den tocht over den Oceaan nooit als een kleinigheid be schouwd. Maar wat wij op den terug tocht beleefd hebben, was zoo moeilijk, dat ik tot de overtuiging ben geko- men, dat de Oceaan nog lang niet bedwongen is. Eckener schilderde daarop de moei lijkheden van den tocht door storm en mist bij Newfoundland, waarbij het luchtschip een heel stuk was af gedreven. Hij vervolgde: de bemanning heeft herhaaldelijk het gevoel gehad, ot het luchtschip door midden dreigde te breken, want wij waren midden in een ongekend hevigen storm. Pas door de kranten vernemen wij, hoe ver we naar het Noorden zijn afgedreven. Later werden wij de situatie echter meester, maar bemerkten aan de ijsbergen onder ons, dat de streken van deze zee grooter in aantal zijn, dan men zich kan voorstellen. Ongetwijfeld heeft het luchtschip het uitgehouden, dank zij de constructie van mijn vriend dr. Dürr, maar dat is ook alleen mogelijk geweest, door dat wij de eischen, die er aan gesteld werden, tot het allerminste beperkt hebben. Nu zullen wij de handen niet in den schoot leggen en de eerbetuigingen kalm over ons heen laten gaan. Het is ons veeleer te doen om uit de op gedane ervaringen leering te trekken en te trachten nieuwe vorderingen te Geen goud zoo goed" voornaamste voor mij is: Wat gaat gij nu doen?" „Voor het oogenblik, niets", sprak de inspecteur. „Zoolang die man in 't ziekenhuis bewusteloos blijft, kan ik niets anders doen, dan zooals Lord Beaconsfield 't uitdrukt: „een politiek voeren van meesterlijke rust". Ik heb u veel meer verteld dan waartoe ik ge rechtigd was, maar ik deed dit in de hoop dat gij me zoudt kunnen helpen. Misschien dat ge er over een paar da gen beter over denkt. Intusschen „Intusschen bevind ik mij in een moeilijk parket. Ja, dat zie ik drom mels goed. Het is echter mogelijk, dat ik nog een uitweg zie uit de moeilijk heid en als het zoo is, zal ik het niet dan zeer aangenaam vinden, het je te laten weten. Goeden avond, Marley, en hartelijk dank!" Maar ondanks al zijn vindingrijk heid en vernuft, kon David Steel er niet in slagen een uitweg te vinden. Tot laat in den nacht maakte hij plan nen en combinaties: totdat zijn tabak hem niet meer smaakte en zijn schil derijen en bloemen, zijn zilver en zijn Ohineesch porcelein hem leken te sar ren en te plagen. Hoe betreurde hij het nu van ganscher harte, dat hij niet liever alles liad laten verkoopen. Het gemis zou immers maar van tïjdelijken aard zijn geweest, en er waren toch nog meer Cellini-scbenkkannen en andere etsen en giavures, voor iemand' die het betalen kon. Doch een weg uit de moeilijkheden zag hij niet. Was het tenslotte dan toch nog niet mogelijk, dat de} gansclie geschiedenis in elkaar was gezet om hem in den val te lokken en in handen van een aantal handige en gewetenloo- ze schurken te brengen? Had men hem zóó beetgenomen om van hem een werktuig te maken in handen van anderen? Hij kon het moei lijk denken, als hij zich de fijne, be schaafde stem herinnerde, die hem als muziek in de ooren klonk toen zij hem dien nacht zoo hartstochtelijk om hulp smeekte. En toch was de sigarenkoker die hij gekregen had, dezelfde als die hij bij de firma Lockhart gezien en be wonderd had, doch die ten slotte bij Walen gekocht was! En indien hij de geheele geschiede nis meedeelde, zou er niemand gevon den worden om hem te gelooven. Alles was te geheimzinnig en te onstuimig gegaan, en was zoo hoogst onwaar schijnlijk en ongewoon. En toch, als hij nadacht, geschiedden dergelijke dingen dagelijks in het district Brigh ton. Doch, welk tegenbewijs kon hij leveren I Een ding echter was zeker. Minstens drie vierde van de bankbiljetten 't gedeelte dat hij had ontvangen in het huis met het roode gordijn kon on mogelijk aan den gewonden man in 't ziekenhuis behooren. En liet was niet I de schuld van Steel indien Marley de nummers der biljetten had kunnen no- teeren. Indien de inspecteur op eigen gelegenheid de zaak ging uitpluizen, zou daar hem. Steel, althans geen ver wijt van kunnen worden gemaakt. Als die mensclien nu maar niet op het ver velende idee gekomen waren om dien sigarenkoker in de zaak te betrekken. Hij was het denken moe, toen hem opeens een idee te binnen schoot. Het was niet lang geleden dat hij nog een zelfden sigarenkoker in de hand had gehad hij de firma Lockhart in North- Street. Iemand die met het geheim in relatie stond, moest hem gezien heb ben, terwijl hij het luxe-voorwerp be wonderde, en slechts met tegenzin tot den aankoop ervan aarzelde. Immers, de stein in de telefoon deelde hem mee, dat de sigarenkoker een geschenk was, afkomstig van de beroemde zaak der firma Lockhart in de North-Street. „Te drommelriep David, Steel uit, „laten we morgen eens naar den win kel gaan* en zien of de sigarenkoker er nog ligt. Als het zoo is, zal ik mis schien een spoor kunnen vinden." Reeds vroeg in den morgen was Da vid Steel in North-Street. Voor het oogenblik had hij alle werk terzijde gelegd. Hij zou geen 12 regels achter een heblx'n kunnen schrijven, al zou hij daarmede de geheele situatie heb ben gered. Alleen reeds de moeite, die hij had om voor zijn moeder met opgeruimd 1 gelaat te verschijnen zooals anders, I was voor hem een marteling. En als er geen verandering kwam in den toe stand, kon hij er zich op voorbereiden vandaag of morgen een acte van be schuldiging thuis te vinden! De beleefde bediende bij de firma Lockhart herinnerde zich nog uitste kend dat Steel, naar den prijs van den sigarenkoker had gevraagd, doch vreesde dat het artikel verkocht was in dien tnsschentijd. Maar er liestond geen twijfel aan, of binnen enkele da gen zou er een andere koker kunnen arriveeren, indien mijnheer Steel er zoo een wenschte te bestellen. „Ik zocht echter juist naar dat maken. Wij weten, dat wij de midde len daartoe in de hand hebben. Wij kunnen sterkere machines in het lucht schip plaatsen, zoodat men niet meer willoos aan de macht van de ontke tende elementen is overgeleverd. Eerst hij, die de toestand bij Newfoundland in mist en storm mee doorstaan heeft, begrijpt en beseft waar zooveel Oce aanvliegers hun graf gevonden hebben. Aldus beloven wij het Dultschevolk als besluit van onzen tocht, dat wij de denkbeelden, die er aan ten grond slag hebben gelegen, verder zullen ontwikkelen. Het schip heeft zich goed gehouden, maar wij moeten sterkere schepen bouwen, opdat de vaart over den Oceaan niet slechts door het ont wijken van onweersbuien mogelijk zij. In dezen geest hef ik mijn glas op op een voorspoedige, welbewuste en krachtige verdere ontwikkeling van de Duitsche luchtvaart. Uitsluiting. In het Roergebied hebben de me- taalfabrieken een groote uitsluiting geproclameerd over vele duizenden arbeiders. In andere deelen van Duitschland worden sympathie-stakin gen door de arbeiders geproclameerd ABONNEERT U OP EN ADVERTEERT IN DIT BLAD. exemplaar", zei Steel. „Zoudt u me ook kunnen zeggen, wanneer het ver kocht. werd en wie den aankoop deed?" Een jongere bediende stond hem nu te woord, die hem eenige inlichtingen geven kon. Er waren verschillende lief hebbers geweest, die het voorwerp in kwestie bewonderd hadden, en meer dail eens was het bijna verkocht. Ten slotte was het in het bezit gekomen van een Amerikaanseb heer, die in Londen logeerde, in hotel Metropole. „Kunt u mij zijn naam zeggen?" vroeg David Steel, „of een beschrijving van hem geven?" „Neen, dat zou ik niet kunnen, mijn heer", antwoordde de bediende open hartig. „Ik kan mij volstrekt niet meer herinneren hoe die heer er uitzag. Hij gaf ons na een kort bezoek van uit zijn hotel, op briefpapier van dat ho tel, de beschrijving van den verlangden sigarenkoker en den prijs, sloot den prijs ervan in tien dollar-biljetten in, en verzocht hem heb voorwerp per aan- geteekende zending aan zijn adres in het hotel te willen sturen. Na de bank- briefjes te hebben geverifieerd, hebben i wij de order natuurlijk onmiddellijk uitgevoerd, waarmee de zaak voor ons natuurlijk was afgewikkeld". „Dus u herinnert u zijn naam niet?" „O, jawel: hij heette John Smith. Maar als ik vragen mag; is er iets niet in orde (Wordt vervolgd). cho van het Zuiden, Waliiiksrkt en Langstraatscüe Conrant^ JmM Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door bet gebeele rfjk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Prtys der AdrertantMha 20 cent per regel; minimum 1.00. Bij contract flink rabat Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag ea Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ona bezit ztyn. van „DB BOBO VAN HET ZUIDEN". 13 zijn pijnlijk en duren lang omdat de bak! vernield ia. Akker s Kloosterbalsem er op verdrijft dadelijk de pijn, doet de blaren verdwijnen en ge houdt geen litteekens. "VWiiiT-r» iimir^ij „n

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 1