DE ECHO MN HET ZUIDEN en! i JKarictje in Kouterland IBl RECHTZAKEN. No. 88. Zaterdag 3 Nov. '28. 51e Jrg. TWEEDE BLAD. Jaarverslag Rijksvakschool II. Wandelcursussen. Door §den leeraar der Hand en MaaUchoenmakerijafd. werden gegeven de volgeRde cursussen a. Hand- en Maatschoenmakerij Musselkanaal aan 14 leerlingen Emmen .10 Meppel .11 Deventer .10 Utrecht 15 Zutphen 11 Alkmaar 15 b. Cursussen in Warenkenis Musselkanaal aan 21 leerlingen Emmen 11 Deventer .14 Meppel .15 Gouda .31 De leeftijd van de cursisten van a en b varieerde van 18 tot 55 jaar. Door leeraren in los dienstverband werden in overleg met de Nationale Federatie voor de Vakopleiding gege ven c. Cu. sussen in onderwerkmaken. te Groningen met 18 deelnemers leeraar E. Zweers te Zwolle Venlo 8 deelnemers leeraar J. L Beker te Nijmegen Venray met 12 deelnemers leeraar L. Beker te Nijmegen .Arnhem met 12 deelnemers leeraar A. Schlaghecke te Arnhem Varseveld met 12 deelnemers leeraar J, A. Schlaghecke te Arnhem Hilversummet28 deelnemersleeraren H. v. Gaver Baarn en H. v. d. Veer Utrecht. Gouda met 19 deelnemers leeraar P. Herstel Schiedam. Duur dezer cursussen is pl.m. 9 maanden, 1 da„ per week. De leeftijd van de deelnemers dezer cursussen varieerde van 15 tot 50 jaar. Lezingen. Door den leeraar van de Hand en Maatschoenmakerij werden voor Schoenmakerspatroonsver. lezingen gehouden met lichtbeelden over verschillende onderwerpen voor de Hand en Maatschoenmakerij van belang en wel te Deventer, Assen, Musselkanaal, Groningen, Varsseveld, Apeldoorn, Vlaardingen, Amsterdam. Alkmaar Rotterdam en Helmond. Verder hield deze leeraar 2 radio reden over schoeisel. Door den Minister van Onderwijs Kunsten en Wetenschappen werd deze leeraar dit jaar wederom aange wezen, om op te treden als Rijksge delegeerde bij 't afnemen der examens ter verkrijging van het diploma voor schoenhersteller. Bij meerdere tentoon stellingen op schoenmakerijgebied werd hij aangezocht als voorzitter of lid deel te willen uitmaken van de Jury Hij was werkzaam als lid in de Commissie van Voorbereiding inzake administratieve voorlichting voor schoenmakers en vertegenwoordigde ons instituut op de jaarvergaderingen van de Schoenmakersorganisaties. De terugtocht van het vijfde De diefstallen te Heusden. postvliegtuig. j Het O.M. heeft hooger beroep aan- Bij de directie van de Koninklijke geteekeud tegen de uitspraak der Luchtvaartmaatschappij is van de be- manning Aler, Smirnoff en Vee- nendaal van het vijfde vliegtuig, de H—NAEN, bericht ontvangen, dat het vliegtuig op Woensdag 7 Nov. a.s. de retourvlucht naar Amsterdam zal aanvaarden. BINNENLAND. Het Rijks Psychopa hen asyl te Leiden. Gistermiddag had in tegenwoor digheid van een groot aantal autori teilen en andere gsnoodigden de officieele opening plaats van 't Rijks- Psychopathenasyl te Leiden,dat is ondergebracht in de gebouwen van het eenige jaren geleden opgeheven Rijksopvoedingsgesticht voor jongens aan de voormalige Pesthuislaan. De afdeeling voor vrouwen is nog niet gereed. Dit stond evenwel aan de officieele ingebruikneming niet in den weg en gistermiddag heeft de Minister van Justitie mr. Donner, het asyl met een rede geopend. Wij vernemen nog, dat het eerste vonnis, waarbij een rechtbank de opneming van een verdachte in het Psychopathenasyl gelastte, heden door de rechtbank van Dordrecht zou wor den uitgesproken. Wethouder van Amsterdam. De Amsterdamsche gemeenteraad heeft gisteren tot Wethouder benoemd mr. j. Rutgers (V.B.). Dr. Wibaut, die eerst gekozen was, bedankte. MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct. Staal-Tabletten 90 ct. Maag-Tabletten 75 ct. Apoth. en Drogisten. Zonder schriftelijke toestemming is eenige overname uit deze rubriek verooden/ Brieven en bijdragen voor deze rubriek te zenden aan: OOM WIM, De Echo van het Zuiden, WAAL WIJK. ig i DE KLEINE KONING. VIII. De gier ook liet zich hooren Gezeten op een tak: De nachtegaal zingt prachtig, Voor vorst is hij te zwak. En of de vorst kan zwemmen, vrienden, Zooals die gans begeert. Als hij eens oud zou worden, Dan liep het glad verkeerd. Neen. zangers, zwemmers, vrienden, Kiest die toch niet als heer, Let slechts op kracht en moed, Dat is 't wat ik beweer. En daarom, kiest den arend, Dat's best, geloof het vrij. En wil geen vorst hij worden, Wel, vrienden, kiest dan mijl De and're vogels keken Verbaasd nu in het rond. Als wilde elkeen zeggen „Dat is toch al te bontl" Den gier tot koning kiezen, Dat doen w'in geen geval, We storen aan zijn praatjes Ons zeker niemedal. Dan maken we nog liever Tot vorst de nachtegaal, Al is hij ook eenvoudig En zonder pracht en praal. Zoo spraken enk'le vogels, Wat maakten zij zich kwaad Toen gaf een oude koekoek Een goeden, wijzen raad. Wordt vervolgd. Zioavelzuur en salpeter in de worst. Stonden terecht wegens overtreding de vleeschverkoopers K. en Ma. v. L. te Den Bosch. Als getuigen werden ge hoord de Directeur van den Keurings dienst en Jlir. Graaffland, deskundi gen. In het gehakt, dat door verdachten verkocht was, was zwavelzuur of ver binding daarvan aangetroffen. Desge vraagd verklaarden getuigen, dat zwa velzuur en salpeter zeer vaak aan ge hakt en worst worden toegevoegd om het een mooie roode vleeschkleur te geven. Kiene hoeveelheden zijn niet schadelijk voor de gezondheid. Maar liever toch maar geen salpeter in de worst, noch zwavelzuur. De wet verbied de toevoeging van die producten, omdat ten onrechte het vleesch door dat goedje een betere hoedanigheid gegeven wordt naar den schijn, dan het verdiend. Immers vleesch dat niet verscli meer is, begint te verbleeken en wat salpeter in het gehakt, haalt de kleur er weer over. Volgden geldboeten. Bcleediging. P. V., arbeider te Sleeuwijk, had op Aug. den veldwachter van Sleeuwijk beleedigd. Verdachte had te veel gedronken. Als getuigen ii décharge had hij mee gebracht de arbeiders J. en G. Duij- zer. Deze jongens verklaarden, dat zij niets van de scheldwoorden hadden gehoord. Wat niet wil zeggen, dat verdachte ze niet heeft uitgesproken! Wegens beleediging luidde de eisch 25. De uitspraak 15. Het mes. P. V., arbeider te Sprang-Capelle, verdacht ter zake, dat hij op 26 Juli 1928 te Sprang-Capelle opzettelijk mis handelend, W. Sulsters met een mes heeft gestoken en daardoor bloedend heeft verwond, werd conform den eisch wegens mishandeling, art. 300 W. v. S., veroordeeld tol 3 i.manden gevange nisstraf. Rechtbank, waarbij A. A. v. d. S. uit Heusden, thans kellner te Amersfoort, wegens gebrek aan bewijs werd vrij gesproken van diefstal van geld in het Patronaatsgebouw te Heusden en dief stal van geld uit de woning van zijn oom te Heusden. De zaak wordt dus opnieuw behandeld voor het Gerechts hof. Vrijgesproken. De Rechtbank te Den Bosch wees vonnis in de strafzaak tegen J. V., 36 jaar, landbouwer te Audel, verdacht van doodslag op zijn medeminnaar J. van Tilborg, te Giessen gepleegd. Conform den eisch werd verdachte bij gebrek aan wettelijk bewijs vrijge sproken. willen zij eenig succes behalen. Onge twijfeld hebben we met de nieuwe kracht op de spilplaats meer vertrou wen en zien dan ook met vertrouwen den uitslag tegemoet. Vertrek 11 uur per bus. De lagere elftallen spelen beiden thuis, R.W.B. 3 om 12 uur tegen Bra- bantia 2, R.W.B. 2 om 2 uur tegen Wapen van Heusden. H, E. C.—DE VALK. Door den NVB is bovengenoemden wedstrijd voor a.s. Zondag vastgesteld. Het is te hopen dat het weer meewerkt om dezen belangrijken wedstrijd te doen slagen. Den vorigen Zondag maakten de H.E.C.'ers een vergeefsche reis naar Sittard, daar de aanhouden de regen het spelen onmogelijk maakte. Een leelijk schadepostje dus. „De Valk", die >norgen op bezoek komt, is een der stfkste clubs uit de afdeeling en een tier gegadigden voor het kampioenschap. Het zal daarom voor de H.E.C.'ers een heele toer zijn om tegen dit krachtig team een goed SPORT. VOETBAL. W.S.C. Alle elftallen van W.S.C. spelen I figuur te slaan. We weten echter dat morgen elders. liet eerste elftal gaat I onze geelhemden tot goede dingen in naar Eindhoven en zul het aldaar te- I staat zijn en zullen er dus het beste gen de jongste derde klasser „Picus" maar van hopen. Het zal ongetwijfeld zwaar te verantwoorden krijgen. Deze I een feilen, spannenden strijd worden, vereeniging1 heeft n.l. een geduchte ver-1 Waar voor de liefhebbers weer volop sterking gekregen uit spelers der 1ste te genieten zal zijn. klasser „Eindhoven" en speciaal in We verwachten daarom, dat zij in de persoon Wernaerts, een der beste I gi-ooten getale zullen opkomen om on- voorspelers dezer vereeniging. Het ze jongens tegen de Roofvogels aan 't Bossche „Quick" moest dit vorige werk te zien. Het H.E.C.-elftal is week aan den lijve ondervinden en I eenigszins gewijzigd, we hopen dat dit werd met liefst 90 huiswaarts ge-1 een verbetering zal blijken, zonden. De W.S.C.-achterhoede zal I <p0t slot nog een woord van aan- morgen derhalve zwaar op de proef I moedigiug aan de spelers om toch hun gesteld worden en met eenige onge-1 uiterste krachten te geven, om tegen rustheid wachten wij het resultaat af. I dezen geroutineerden 2en klasser (en W ij zijn al tevreden, indien W.S.C. 't I fe klasser) een dragelijk figuur te morgen tot een gelijk spel zal kunnen I siaau. brengenmogelijk is dit resultaat te p>e wedstrijd vangt aan om half 3. bereiken, nu W.S.C. met haar nieuwe krachten zal kunnen spelen. Ook het 2e elftal wacht een zware taak in Waspik, waar de reserves te spelen hebben tegen het sterke „Bra- bantia". door A 1 b e r t u s. Verrukkelijk was het, 't zonlicht te zien tintelen langs de groenige zee vlakte, in breede stroomen gleed zij er dartel overheen, en lonkte Marieije toe. die stilletjes naar haar tuurde vanaf haar zitpiaatsje in het warme zand. Daar ineens viel haar oog op een klein wezentje, dat in vlugge stapjes naar haar toekwam. Eventjes schrok Marietje., Maar waarom, zou zij schrik ken? Het is een lief, klein mannetje met helder ziende kijkertjes, waarover Marietje al zooveel gelezen had In haar boekjes, die zij thuis had.'t Was een kaboutertje 1 .Ik wilde juist op reis gaan" sprak het kerelije toen het vlak voor haar gekomen was. „'t Wordt hoog tijd dat ik naar Kabouterland ga, hebt je soms lust om mee te gaan?* Verlangend zag het kind naar het mannetje, dat haar vriendelijk aankeek .Mag ik mee, lief kaboutertje", juichte ze, „o, wat zal dat heerlijk zijn." .Als ge maar niet bang zijt, Ma- rietje", waarschuwde het kaboutertje, „want we zullen komen, in een land, waar nog nooit een menschenkind ge' weest is". „Welnee", antwoorde Marietje on bezorgd. „waarom zou ik bang zijn, als we vanavond maar weer bijtijds terug zijn". „Zeker", sprak het kaboutertje, „van avond vroeg zijn we weer hier. Als het bij de kabouters reeds lang na middernacht is, begint hier de avond pas te vallen. Laten we nu dan voort maken, hoe langer kunnen we in Ka bouterland vertoeven. Stap maar in Marietje". Plotseling bevond zich op het water een prachtig bootje, waarvoor twee mooie witte zwaantjes gespannen waren. Vlug stapten beiden in. Het kaboutertje pakte de teugels van prachtig gouddraad en leidde de zwaantjes naar den overkant van het groote water. „O, wat heerlijk zoo te varen", juichte Marietje. „Ja, 't is zeker heerlijk", sprak nu ook het kaboutertje. „Maar ge zult eens zien, hoe heerlijk het in Kabou terland is. Daar zijn prachtige palei zen, welke de kabouters bewonen en heerlijke bosschen met appels en peren en druiven en kersen. Ik ben kabouter Kinderspoor. Jaren heb ik gezocht naar een kind, dat waardig is het Kabouterland te mogen bezoeken. En eindelijk heb ik er een gevonden. Jij bent het, Marietje, jou heb ik lang gezocht en eindelijk toch opgespoord." „Ik kan u niet dankbaar genoeg wezen, lief kaboutertje", lachte Ma rietje. Spoedig waren ze genaderd aan den overkant van het water. „Stap nu uit en volgt mij, sprak het kaboutertje. Eventjes blies hij op een gouden fluitje en weldra betraden beiden het gebied der Kabouterwereld. Met storm achtig gejuich werden ze ontvangen door honderden kaboutertjes die allen mooi versierd waren met slingers van rozen en viooltjes. Velen ervan gooi den Marietje bloemen toe die ze dank baar opving en er een prachtig bou- quetje van vormde. Kinderspoor wees onderwijl een paar bekende kabou terijes aan, o a. ook den kok, die Kok. kabau heette en den Kabouterkoning Weldra kwamen ze in een rijk ver sierde groote zaal, waar alle kabou tertjes zich verzamelden en Marietje en Kinderspoor plaats namen in twee met heerlijk ruikende rozen versierde stoelen. Eerst werd er een liedje ge zongen ter eere van Marietje Marietje is een meisje, Een meisje, braaf en zoet, Het 2e elftal speelt een uitwed strijd tegen Baardwijk 3. Het Belgisch Elftal gekozen. Heden heeft de Belgische elftalcom missie de volgende ploeg gekozen voor Het 3e elftal gaat bij H.E.C. 3 op I (]en wedstrijd tegen Holland op Zon- bczoek. I dag a.s> te Amsterdam. R. W. B. I yan r. n. \mSomers (Antwerp), Voor R.W.B. 1 is op 4 November 'n I Nouwens (Mechelen), Hoydonckx (Has- wedstrijd ingelascht en moet R.W.B. selt), P. Braine (Beerschot), Van Hal- op bezoek bij Sportvereeniging 1920 me (Brugge), Boesman (Gent), Mi- t Oss. cbiels (Mechelen), Voorhoof (Liersche Het debuut van Sportver. in den N. I C.), R. Braine (Beerschot), Moe- V.B. is niet slecht geweest daar slechts I schal (R. C. Brussel), J. Diddens (Me- op het kantje af verloren werd tegen I chelen). W.S.O. Onze nationaalgestreepten zul- Reserves zijn: Demunter (Gent), len zich terdege moeten inspannen, I Adams (Anderlecht), Van Averbeke Zij maakte mee het reisje En vermaakt zich hier nu goed. Een daverend handgeklap volgde Toen nam de kabouterkoning het woord en sprak heel vriendelijk: „Lief Marieije, Gij zijt het eerste menschenkind dat ooit in Kabouterland is geweest. Wij, als kabouters, hebben ons uiterste best gedaan om alles zoo heerlijk mogelijk in te richten om u een waar dige ontvangst te bereiden. We hebben lang gezocht naar een kind, dat waar dig is, deze. Kabouterwereld te mogen bezoeken. En we verheugen ons, dat we er een gevonden hebben. Een lief klein meisje zooals gij Marietje, heb ben we nimmer gezien en daarom is het niet te verwonderen, dat dit u ten deel is gevallen. Ge moogt kabouter Kinderspoor wel dankbaar zijn, die zoo goed geweest is u hierheen te brengen". Toen klonk er opeens een dave rend handgeklap door de zaal. Ma rietje werd van alle kanten bestormd en had geen handen genoeg om al de huldeblijken in ontvangst te nemen. Even later zaten allen aan de fees telijk gedekte tafels en deden zich te goed aan heerlijken vruchtenwijn en lekker gebak. Marietje smulde wel het hardst. „Belief je nog meer, lief kind, sprak Kinderspoor tot Marietje, die den inhoud van het laatste kristallen schaaltje had opgepeuzeld, „er is nog een flinke voorraad". „Nee, dank u wel", zei Marietje hartelijk, „ik ben meer dan voldaan en vind alles even lekker". Allen stonden even daarna van tafel op en maakten zich gereed om naar het bosch te gaan. Marietje liep in het midden tusschen den Kabouter koning en Kinderspoor, de anderen volgden achter hen. Een heerlijk windje ruischte door de bladeren der boomen. Het bosch was nabij en het duurde niet lang of allen zaten in de boomen te plukken wat ze maar wilden hebben. Kokkabau was achtergebleven om vast de vla voor het avondfeest ge reed te maken. Toen de zakken met vruchten vol gestopt waren, ging het weer zingende op weg naar de feestzaal. De feest tafel was al gedekt en spoedig zaten weer allen te peuzelen van de lekker nijen die opgediend werden. Toen ook dat geëindigd was sprak de Kabouterkoning nog eenige vrien delijke woorden tot Marietje. Hij zei o a. dat Marietje zich vandaag heel braaf en vriendelijk gehouden had en daarom mocht zij voor den koning een wensch doen, welke in vervulling zou gaan. „Maar lieve kabouterkoning, hoe kunt u dat nu zeggen? Gij hebt al zooveel voor mij gedaan en nu wilt ge nog hebben dat ik een wensch doe, dat kan ik toch niet verlangen." „Marietje, ge kunt en ge moet één ding wenschen", sprak nu de koning. „O, lieve kabouterkoning", zei toen Marietje, „wat zijt ge toch goed voor mij. Ik wil gaarne iets wenschen. Ik wensch namelijk dat er elk jaar een menschenkind hier het Kabouterland mag komen bezoeken. Kan dat, lieve koning?" „Zeker kan dat, Marietje, we zullen zorgen, dat er elk jaar een kabouter feest gehouden wordt en dat er dan ook een menschenkind bij zal wezen." Dit werd door allen hartelijk toe gejuicht. Marietje en Kinderspoor namen toen nog eens hartelijk afscheid en het duurde niet lang of beiden zaten weer in het heerlijke vaartuigje waar ze mee gekomen waren. Weldra be reikten beiden den overkant van het groote water. Marietje kon het ka boutertje niet genoeg bedanken voor het heerlijke dagje dat zij door hem genoten had. Tenslotte gaf Kinder spoor Marietje nog een klompje goud, dat zij aan haar ouders moest afge ven I Kinderspoor verdween weer spoe dig uit het oog van Marietje die nu ook in blijde stemming huiswaarts keerde. Den volgenden dag ging Marietje welgenoegd naar school en vertelde daar aan de kindertjes wat ze mee gemaakt had in Kabouterland. De ondeugendste kinderen waren van dien dag af even braaf als de anderen, zooveel te meer kans had den zij ook een dagje te mogen mee vieren bij de kleine kaboutertjes. Ouders, lezen ook Uw kinderen ons Jeugdhoekje?

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 5