L W Mime RECHTZAKEN. Zelfs Zimmerman geloofde in het welslagen der revolutie. November 1918.de maand der „ver- gissingen". Niet alleen van de socialisten, die een rijpe revolutievrucht voor 't pluk ken dachten te hebben, maar door de kranige houding der regeering Ruys moesten aftrekken. Eveneens echter van vele conser vatieve heeren, die plotseling alleen blaakten van democratie. Men denke maar aan de houding van een Dres selhuys e.a. Merkwaardig is, wat we lezen in een speciaal herdenkingsnummer van .Het Volk" omtrent de houding van Zimmerman, toen Burgemeester van Rotterdam. Hij ontbood de sociaal-democra tische voormannen Heykoop en Brauti- gam op het stadhuis en deelde hun het volgende mede Er is in Dultschland revolutie en deze is op weg zich van het gezag meester te maken. Het is hoogst on waarschijnlijk dat deze revolutie voor Zevenaar plotseling zou blijvenstaan. Ook in Holland was dus een oproerige beweging te verwachten en niet in de laatste plaats in Rotterdam. Daarbij ontstond het ernstige gevaar, dat het volk uit den band zou springen, zijn booze lusten zou botvieren en dat daardoor groote angst en verwarring zouden ontstaan. De heer Zimmerman achtte zich dus gelukkig, dat hij twee mannen tegen over zich had, die een groot deel der arbeidersbeweging te Rotterdam achter zich hadden. Hij sprak de hoop uit, dat de verandering van bewind zoo ordelijk mogelijk zou plaatsgrijpen en in verband daarmee wilde hjj zijn diensten bewijzen, zoolang dat nood zakelijk zou zijn. Natuurlijk was het hem des te aangenamer, naarmate deze officieele gevangenschap korter zou duren Ten slotte verzocht de heer Zimmer man, het Koninklijk Huis te willen sparen. 't Is goed, dat deze „sterke man", welke den regeerders van later jaren zoo vaak hun slapheid zou verwijten, niet in 1918 aan 't hoofd der regee ring heeft gestaan. Want dan waren we zonder slag of stoot aan een revolutionnaire regeering overgeleverd Iets anders is het te schrijven over „sterke mannen" als het ook inderdaad te zijn Het vijfde postvliegtuig te Bagdad geland. Bij de K. L. M. is van de bemanning van de H-NAEN, dat op de terugreis naar Nederland is, een telegram ont vangen meldende, dat het vliegtuig om 6 uur plaatselijke tijd uit Bender Abbas is vertrokken, te 9,30 p. t. te Bushir is aangekomen. Vandaar is het vliegtuig te 10.15 uur wederom vertrokken en te 14 30 p. t. te Bagdad aangekomen. Alles Is in orde. Dr. Th. de Visser neemt afscheid van het politieke leven. Oud-minister de Visser heeft be sloten, zich in 1929 niet meer her kiesbaar te stellen voor de Tweede Kamer. Aan een medewerker van het Vad. heeft hij o m verklaard Mijn besluit Is onherroepelijk. Ik ga heen als Kamerlid en ik ga heen als hoofdredacteur van De Nederlan der. ik heb er twee redenen voor. In de eerste plaats: mijn boeken. Ik ga weer lezen. Ik ga mijn lievelingsvak ken studeeren, theologie en historie. Tegenwoordig moet ik vrijwel alles laten liggen ter wille van de parle mentaire stukken. Daarom ga ik weg. Zoo juist heeft een uitgever mij ge vraagd om een biografie van Da Costa te schrijven bij een nieuwe uitgaaf van zijn gedichten! En zoo is er meer. ....Ik heb nog 'n reden. Mijn leeftijd 1 Het is niet goed, als de ouderen te lang blijven. Ik wil den jongeren ele menten niet in den weg loopen. Straks worden vermoedelijk de Geer en Slotemaker toch ook weer candi- daat. Neen, ik maak plaats. Om mijn studie en om mijn leeftijd en anders nergens om, want moeilijkheden in mijn partij zijn er gelukkig niet. fhr. Ruys de Beerenbrouck ongesteld. Wij vernemen dat jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, voorzitter der Tweede Kamer die wegens eene acute onge steldheid in het R.K. Ziekenhuis te 's Qravenhage is opgenomen, voor- loopig de Kamervergaderingen niet zal voorzitten. Dr. de Visser vervangt hem. Herrie in den Haagschen Raad. In den Haagschen Gemeenteraad is het gisteren tot herrie gekomen. Lou de Visser interpelleerde over de arre statie van eenige communisten op den Landstormdag en verweet de politie partijdig optreden. De burge- meester verdedigde de politie, maar Mr. Duys (SDAP) was het daarmee niet eens. Hij zei dat de voorzitter wit zwart en zwart wit noemde, waarop Zij die van het wasschen hun beroep maken zijn zeker op dit gebied de menschen van ervaring. Zij laten niets aan het toeval over. doch gebruiken de zeep die haar de beste resultaten geeft. Z1215P de burgemeester antwoordde: En u rood oranje. Toen weal Mr. Duys itwaad en kondigde aan, dat nu hij zulke uitlatingen deed de sos. dem. een scherpen en onverzoenlijken strijd tegen hem zouden beginnen. Toen Dr. Hartmann (CH) aan het woord was, riep Lou de Visser hem toeU liegtJe bent 'n ellendelaar 1 De voorzitter riep hem tot de orde, maar er ontstond groote herrie, waarop de burgemeester de vergadering schorste. INGEZONDEN STUKKEN M de Redacteur. Mag ik s.v.pl. een klein een plaatsje n Uw veel gelezen blad, bij voorbaat hartelijk dank. Naar aanleiding van het ingezonden stukje, „ook een lid van den R. K. Vrouwenbond", is het mij en meerdere eden opgevallen, dat er in het Bestuur ets niet in orde is. Het was ook erg opvallend dat voor het Bestuurslid uit de St. Antonius parochie tweemaal duidelijk werd jemaakt, dat er een tegencandidaat door de leden was ingekomen. Maar waarom is het den leden niet eerder bekend gemaakt dat er ook een vacature bestaat in v.m. Baardwijk? iebben de leden niet het recht meer of moet daar gelegenheid voor gegeven worden om ook met een candidaatte komen, of is dat maar alleen noodig voor de St. Antoniusparochie Gaarne zou ik hier eenige ophelde ring over ontvangeni Namens eenige leden van den R. K. Vrouwenbond. Zondagsheiliging L. de F. koopman, en W. F. C. metselaar, twee jongens uit Eethen, stonden terecht wegens wederspan- nigheid. Getuige G. Hak, politiebeambte ver klaarde dat hij op Zondag in een café te hulp geroepen werd. Verdachte C. was er aan 't opscheppen en la- waaimaken, terwijl getuige het eerst eens kalm afwachtte of de storm be daren zou. Beide jongens kwamen met veel drukte naar buiten, liepen den dijk op en daar begon de ver tooning op Zondag pas op het ergst. Verdachte C. vloekte er op los en trad brutaal tegen den politiebeambte op, die werk had de twee in bedwang te houden en om assistentie stuurde. Het werd een worstelpartij waarbij de politie den gummistok moest ge bruiken. Verdachte C nam een mes en stak den politiebeambte in de de hand, schouder en knie, zoodat het wel hachelijk werd voor den die naar der wet. Gelukkig kwam spoe dig de burgemeester in eigen persoon per autobus met een agent aanrijden en werden zij het tweetal meester. Inmiddels ontstond er een groote volksoploop. Er was wel 200 man in een kring op een afstand rondom komen staan. Verdachte de F. wilde zijn naam niet opgeven Ook voor de rechtbank namen ver dachten een brutale houding aan en meenden dat de politie zich niet met hen had hoeven te bemoeien. Zeer ver ontwaardigd las de president de twee de les en wees er met nadruk op dat ieder zich aan het gezag heeft te onderwerpen en zoo'n twee kwa jongens maar eens wat moeten inbln den. Het O. M. merkte op dat de jongens ongunstig, als twistziek en vechtlus tig bekend staan, vooral C. is zeer ongunstig bekend. Tegen hem luidde de elsch wegens wederspannigheld 6 weken gevange nisstraf, tegen de F. f25 boete. En wat zeg je ervan vroeg de pre sident. Dat 't veel is voorzoo'n klein feit, waagde verdachte de F. Wataap van 'n jongen 1 aldus de president zeer verontwaardigd, je vind het een klein feit? We zullen op jou eens extra moeten letten. Verdachte C. jeremieerde dat de straf toch wel hoog was Nou moesten je kornuiten je hier eens zien staan, aldus de president. En op dien Zondag maakte je het zoo bont, kwajongens die je bent C. zeurde om voorwaardelijke straf en vond het zoo bedroevend Bedroevend dat je het zoo hebt verbruid, onderbrak hem de presi dent. De uitspraak luidde tegen L. de F. f20 boete, tegen W F. C. een maand gevangenisstraf. Ze hebben eenige dagen tijd om van het vonnis in hooger beroep te gaan als ze 't wenschen. Wederspannigheid C. v B. te Loon op Zand was ver oordeeld wegens wederspannigheld tijdens hij op smokkeltocht was, tot 2 maanden gevangenisstraf en kwam van zijn vonnis in verzet. De eisch luidde twee maanden ge vangenisstraf met bevestiging van het vonnis. De verdediger Mr. Buddemeijer, te Tilburg, pleitte voorwaardelijke ver oordeeling subs, geldboete De uitspraak werd 3 weken aange houden binnen welken tijd een reclas- seerings rapport wordt verwacht. SPORT. HELMOND-H.E.C. Zooals algemeen verwacht werd heeft HEC Zondag j.l tegen Helmond het onderspit moeten delven en werden zij met een 6—3 nederlaag huiswaarts gezonden We moeten er echter dadelijk bijvoegen dat Helmond de overwinning geenszins verdiend heeft al speelde zij, vooral voor de rust, technisch beter. Daartegenover was het spel der onzen veel enthou siaster en als het met het schot beter had willen vlotten, had Helmond met een geltyk spel meer dan tevreden kunnen zfln. Het is dan ook onbe grijpelijk dat deze wedstrijd werd verloren als men de kansen om te doelpunten in aanmerking neemt. Enfin, geen moed verloren, den vol genden keer lukt het misschien beter. Over den wedstrijd 't volgende Het begin is erg zenuwachtig en weten de onzen met den bal geen raad. Dit duurt echter niet lang en komen zij er beter in. Bij een HEC- aanval krijgt een Helmond back den bal te pakken, doch daar de onzen er direct bij zitten weet hij hiermede geen beteren weg dan naar den keeper te spelen, echter veel te zacht, zoodat de onzen een kans krijgen om te doelpunten en die dan ook niet ver. loren laten gaan 0—1. Dit is Helmond toch te bar. Zij nemen den bal na den aftrap direct mede en met een schitterend schot maken zij den stand gelijk. Helmond blijft hierna tot de rust in de meerderheid en moet onze keeper nogal eens handelend optreden. Dit ging hem heel goed af toch kon de achterhoede den zwaren druk niet weerstaan en wisten de Helmonde- naren voor de rust nog 5 maal te doelpunten. De aanvallen der onzen waren echter ook niet van gevaar onibloot maar vele kansen gingen door slecht schieten of onfortuin ver loren. Driemaal zagen we een der onzen twee meter voor het doel van de gastheeren schieten, doch telkens in handen van den keeper, toch wisten ze nog eenmaal den keeper te verschalken, zoodat rust inging met 6 -2. Wie hierna dacht dat HEC met zoo'n achterstand den moed zou laten zakken zou al heel bedrogen uitgekomen zijn. Het spel der onzen was toen stukken beter als van de gastheeren en zaten de onzen ge regeld voor hun doel. Keeper Hendriks moest dan ook den geheelen tijd handelend optreden en had hierbij over geluk niet te klagen. Eindelijk zag HEC kans om voor de derde keer te scoren en maakten zij den star.d. 6 3. Toch scheen dit niet voldoende voor de onzen te zijn en zij bleven voor het doel van Helmond zweven, waar de achterhoede het te zwaar te ver antwoorden kreeg Een van hen maakte hands waarvoor de scheids rechter penalty toekende. Een kei harde schuiver volgde, welke door den keeper schitterend gestopt werd, doch niet voldoende weggewerkt HEC zat er dadelijk op, maar Helmond werkte den bal achter. Uit den hiervoor te nemen corner maakte Helmond weer hands zoodat HEC voor den tweeden keer een penalty te nemen kreeg. Deze werd echter ook weer door den keeper gehouden, zoodat zij er door het goede werk van den doelman zeer fortuinlijk afkwamen. Doorbelde partijen werd er nog hard gezwoegd maar zagen geen kar.s meer om nog verandering in den stand te brengen zoodat het einde kwam in een 6—3 overwinning voor Helmond. Het tweede elftal bracht het er beter af en wist van RWB2 met 2—1 te winner. JULIANA. De Zondag j.l. gespeeldeCompetitie- wedstrijd Juliana-Zalt Bommel eindigde in een schitterende 5-3 overwinning voor Juliana. Direct na den aftrap ontwikkelt zich een mooie wedstrijd met Juliana het meest in den aanval, toch heeft na 10 minuten bij een aanval Zalt Bommel met een ver schot succes. Dit zet de Julianaspelers nog tot harder werker aan en na enkele minuten brengt de centervoor met 'n onhoudbaar schot de partijen op gelijken voet. Steeds wordt de Juliana- voorhoede aan het werk gezet en de linksbinnen geeft Juliana de leiding. Ook Zalt—Bommel speelt een goede partij en wanneer hen 'n vrijen schop op doel ten deel valt komt de gelijk maker waarmede rust aanbreekt. Na rust wordt door beide partijen weder prachtig spel te zien gegeven en als Zalt Bommel weer ten aanval trekt brengen zij den stand op 3 2. Hierdoor geprikkeld komt Juliana weer gevaarlijk opzetten en de linksbinnen brengt met een onhoudbaar schot de partijen op gelijken voet; de spanning wordt steeds grooter en verschillende malen verkeert het Zalt Bommel doel in gevaar, tot de linksbinnen het 3de doelpunt voor zijn rekening neemt. 4—3. Zalt Bommel zet er alles op om den achterstand in te halen maar ook de Juliana achterhoede is in besten vorm Ais Juliana weer ten aanval trekt is het de linksbuiten, die er 5—3 van maakt. Zalt Bommel komt nog enkele malen gevaarlijk voor het Juliana doel maar gedoelpunt wordt er niet meer en is het een mooie prestatie onzer geel zwarten door van 't sterke Zalt Bommel te winnen. Juliana 3 behaalde na een goed gespeelden wedstrijd een 2—0 over winning op RWB 3 Waalwijk. ayveafruzm Lees eens hoe er varen waschvrou- wen de beste resuj taten krijgen. jeweMcoui: (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie).

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 2