25 en 26 NOVEMBER in „Musis Sacrum", WAALWIJK, *^8» 111- tabletten bij Verkoudheden'en Koorts ff li BURGEMEESTER en WET- SUMM om diegenen die steeds met hun jaar- lijksche bijdrage het voortbestaan der harmonie mogelijk maken op dezen feestavond een goede ptaats te ver zekeren. Ook Maandagavond zal dezelfde uitvoering worden gegeven, welke dan voor iedereen toegankelijk is, doch waarop de huldiging door het comité en de medewerking van de Loon op—Zandsche muzikanten achterwege blijft. Echter zal dan wel hetkomisctie gedeelte geheel kunnen worden ge geven waarvan misschien Zondag avond, doordat het programma alsdan wat overvoerd is, ailtcnt iets achter wege zal moeten blijven. Ons staan een paar genotvolle avonden te wachten die, zooals steeds bij de harmonie „St. Jan" het geval is, veel belangstelling zullen trekken en die den band tusschen dit corps en de burgerij weer nauwer zal toe halen, De W.G.V. naar Amsterdam. In onze vorige oplage plaatsten wij het bericht, dat de Waaiwijksche gym- nastiekvereeniging zou gaan deelne men aan de Nationale turnwedstrijden, uitgeschreven door de R.K. gymna stiek- en atlethiekvereeniging U.D.I. (Uitspanning door inspanning) te Amsterdam, welke gehouden werden op 11 November j.l. Dit pianisthans een feit geworden. Gepasseerden Zaterdagnamiddag bevonden de deel nemers, bestuur, leider en een groot aantal supporters, met uitzondering van den pianist allen leden der W.G.V. zich om 2 uur in het oefenlokaal, terwijl een reusachtige bus daarvóór geduldig op vulling wachtte. Nadat de Voorzitter zich overtuigd had, dat niemand op het appèl ontbrak, gaf hij het sein tot vertrek. Met beminnelijke snelheid werd ingestapt en zonder oponthoud of stoornis werd Den Bosch bereikt. Daar moest een halfuur wor den zoek gebracht, aangezien de trein niet eerder vertrok. Maar er was geen sprake van verveling. Koffie en biertjes, brood en snoeperij werden verwerkt. De vice-voorzitter had een spel kaarten weten te bemachtigen, hetwelk gewel dige diensten heeft gedaan ook op het verdere deel der reis tot zelfs in Amsterdam. Eindelijk de trein O, pardon, dat was de voortrein, De onze met gere serveerde coupés liet zich nog een dikke vijf minuten wachten. Maar hij kwam dan toch. Vlug ingestapt en in éénen door naar Utrecht. Daar stond natuurlijk onze oud-turner Frits de Haan op het perron om ons de beste wenschen toe te roepen. Gaarne was hij meegegaan, maar hij kon geen verlof krijgen van den hoogen Oome. De teleurstelling zat duimen dik op de gezichten. Weer kwam de trein in beweging en trok ons in één adem naar A'dam. Daar aangekomen werden wij ver welkomd door een U.D.l.-lid, de heer Vermeulen, die een aangenaam ge leide voor ons was. Hij bracht ons naar het gebouw der Burgerwacht, waar wij werden ingekwartierd. Dat is me daar een inrichting van je welste, Amsterdam heeft heel wat voor zijn instituten over Na ons wat opgefrischt te hebben, trokken we de stad in. Enkelen pre fereerden de bioscoop, maar het meerendeel trok op naar Carré, en genoot daar ontzaglijk van de operette .Princes Charming" een klucht door het dwaze heen. Daarna werd nog de Karseboom bezocht, broodjes met pekelvleesch gegeten in een uitsnij- derijtje, nog enkele biertjes hier en daar verwerkt en toen was het taptoe. 's Anderendaags (van denzelfden dag) waren we weer tijdig in de kleeren want eerst moesten de kerkelijke plichten vervuld worden. Dan vlug ontbeten en naar de Turnhal, Marnix- straat 344. Daar werden we verwel komd met het bericht, dat Waalwijk voort moest maken, want door de tijdelijke ontstentenis van de vereeni- ging die eerst had moeten werken, viel deze twijfelachtige eer aan Waalwijk te beurt. Die andere vereeniging beet zeker niet graag het spit af. t&Er werd goed gewerkt door onze jongens. Alleen het „vreemde" ringen- toestel speelde hen parten, een paar mislukte afsprongen hebben hier den knauw gegeven, zoodat Waalwijk, dat zich langen tijd (volgens verkondiging van den heraut) voor de verschillende toestellen op de 2e, 3e en 4e plaats handhaafde, bij het vorderen van den wedstrijd van het prijzenladdertje werd gedrongen en ten slotte uitkwam op de zesde plaats, terwijl er maar 5 prijzen waren. Toch streefde de W.G. V, nog 6 vereenigingen voorbij. Bij de prijsuitreiking bleek dan ook, dat vele vereenigingen den kamp hadden onderschat en met den kous op den kop naar huis konden trekken. Niet alzoo onze W. G. V. Want in den wedstrijd in voorgeschreven vrije oefeningen behaalden onze turners den 4en prijs en nog eens den 4en prijs in den wedstrijd in eigen gekozen vrije of gereedschapsoefeningen. De W.G.V. had hiervoor een rythmische stokoefening met begeleiding van piano gekozen. Tel brille au second qui s'éclipse au premier, zegt een Fransch spreek woord. Vertaald luidt dit: Menigeen schittert op den tweeden rang, die op den eersten wordt verduisterd. En: Niet alle sterren zijn zonnen. Maar toch wenschen wij de W.G.V. hartelijk geluk met het behaalde succes. Excelsior! blijve uwe leuze. Kamer van Koophandel te Tilburg. De algemeene vergadering dier Kamer 1.1. Maandag gehouden heeft krachtig stelling genomen tegen wijzi ging der telefoon-tarieven, die hij als een verzwaring der Ipsten voor de industrie beschouwt. Ingekomen was een brief van 't Rijkstoezicht op de Spoorwegdiensten met verzoek om advies in zake het bestaansrecht der tramlijnen van de Hollandsche Buurtspoorwegen. De verkeerscommissie is van oor deel, dat het behoud dezer tramweg maatschappij een zeer groot streek- belang is. Aldus zal worden bericht, d. Voorts wordt besloten om een actie tot behoud van de Cito-autobus- onderneming te steunen. Bekendmaking. De Rijks-Ontvanger te Woudrichem maakt bekend, dat deze maand op de aanslagen in de Ink. bel. 1928/9, welke gedagteekend zijn op een der dagen van Augustus '28 minstens 3,8 moet zijn betaald en op die van September minstens 2/7, een en ander ter voor toming van vervolgingskosten. Obligatie—leening. Door de Orde der Barmhartige Broe ders van den H. Joannes de Deo, te üraz, wordt een 7 pCt. Ie hypothe caire 15-jarige obligatieleening (op goudbasis) uitgegeven, grootf 300.000 in stukken van t 1000, f 500 en f 100. De uitgifte staat onder goedkeuring van den H. Stoel te Rome. Koers van uitgifte 98 pCt. De bezittingen der orde vertegen woordigen ruim f 1.865.000 zoodat de geheele leening zesmaal gedekt is door eerste hypotheek op goudbasis. De inschrijving is opengesteld vanaf 19 Nov. 1928 bij de Nederl. Land- bouwbank te Amsterdam en Lentjes Drossaerts ts 's Bosch. Prospectussen en inschrijvingsbil jetten zijn aldaar verkrijgbaar. SPRANG-CAPELLE. (V.m. Sprang). Voor de verkiezing van één ouder ling en één diaken bij de Geref. Kerk alhier, wegens periodieke aftreding van de heeren H. Both en A. B. v. d. Hoe ven, zijn de volgende dubbeltallen gesteld Voor Ouderling: W. M. Dalmaijer en J. W. Genuït. Voor Diaken A. B. v. d. Hoeven en H. M. Zwart. De heer H. Both, die sinds meer dan 30 jaren ouderling bij de Geref. Kerk alhier was, meende zjch in ver band met zijn hoogen leeftijd thans niet meer herkiesbaar te moeten stellen. J.l. Zaterdagmorgen ontstond begin van brand bij v. D. aan de Biersteeg alhier. Gelukkig werd dit spoedig ontdekt en kon het vuur nog bijtijds worden gebluscht, waardoor erger werd voorkomen. WASPIK. De inlevering der rijks goederen zal voor deze gemeente plaats hebben in de voormalige open bare lagere school alhier op Zaterdag 8 December, a. s. des voormiddags 10 uur. De echtgenoote van schipper G. had het ongeluk op de scheepswerf van de helling van 't schip te vallen. Met 'n gebroken kaak werd de vrouw naar het R. K. Gasthuis te Raams- donksveer vervoerd. Op Zaterdag a.s. des namiddags twee uur zal in de voormallige open bare school gelegenheid worden gege ven tot kostelooze koepokinenting. MADE. Voor de postduivep-tentoon- stelling welke op 1 en 2 December in Café Ant. van Alpen zal gehouden worden zijn als keurmeesters aange zocht de H. H. Notenboom en Theunis uit Roosendaal. Zaterdag sloegen hier aan de Zuidelijke grenzen onzer gemeente een aantal zigeuners hun kamp op. Een 7-tal wagens herbergde naar schatting 60 gezinsleden. Door de gemeente veldwachters werden de winkeliers gewaarschuwd en hielden deze hunne deuren op slot. In de buurtschap Maas dijk, waar de bewoners nu niet zoo bijster op hunne nieuwe buren gesteld waren, werden naar men ons vertelt, kippen voor de braadpan en stroo voor de legersteden zonder vragen medegenomen. De Marechaus- sée uit Raamdonksveer werd gewaar schuwd. Maakten wij melding van het feit dat de heer A. Rovers Thz., aan nemer alhier laagste inschrijver was voor f 7200 voor een werk te Dordt. thans verzoekt men ons te melden, dat dit moet zijn f 72.000. De heer J. van Elshout, Mr. Smid alhier kreeg bij zijn werk een vliegwiel tegen het hoofd, er ontstond een gapende wonde boven den rech terslaap, die door dr. Houpst gehecht moest worden. MIJNHARDT'S Q 6 lijns heden bij de viering van zijn 75ste verjaardag het feit herdacht, dat hij voor 60 jaren zijn intrede deed in de smederij, waar hij nog steeds zijn dagelijkschen arbeid verricht. Het zoontje van W. Thijssen, alhier viel tegen de gloeiende kachel en kreeg hierdoor een ernstige brand wonde, aan armen en handen; genees kundigen hulp moest ingeroepen worden. ST. jOACHIMSMOER. Donderdag begaf zich de heer P. R. alhier tegen den avond per rijwiel naar Loonop zand. Ongeveer ter hoogte van het Huis ter Heide werd hij getroffen door een beroerte. 2 fietsers, die uit de richting Loonopzand kwamen aan rijden. vonden R. liggende naast zijn rijwiel. Terstond werd Dr. Smals uit Loonopzand gehaald, die spoedig ter plaatse was en R. per auto naar zijn woning alhier vervoerde. Daar werden hem de laatste H.H. Sacramenten toe gediend, waarna hij weldra overleed, nog slechts 54 jaar oud. Eenieder kan zich de droefheid voorstellen van zijn dierbare echtgenoote en kinderen, voor wie dit plotseling overlijden een zware beproeving is. 's-HERTOGENBOSCH. Bij de ge- meentelijke radio-centrale, die ditjaar in werking werd gesteld, zijn tot dus ver 535 aanvragen ingekomen voor aansluiting 385 aansluitingen hebben reeds plaatsgehad. Onderhandelingen worden gevoerd om te komen tot het doorgeven van buitenlandsche stations (thans worden alleen Hilversum en en Huizen doorgegeven), Er zijn plannen in bewerking tot eene aanmerkelijke verbouwing van het Groot Ziekengasthuis. Daarin zullen ook voorzieningen ten aanzien der zuigelingenverpleging worden opgenomen. NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 14 Nov. 1928. KUNST EN LETTEREN. Kees Pasmans. In het Centraal Museum van het Provinciaal Genootschap van Kunsten en Wetenschappen van Noord-Brabant, te 's Bosch, werd Zaterdagmiddag de eere-tentoonstelling geopend van na gelaten werken van Kees Pasmans. Aan de organiseering dezer expositie hebben ook onze plaatsgenooten, M. A. J. v. Liempt en Theo v. Delft een werkzaam aandeel gehad. Het Gemeentebestuur was vertegen woordigd door den burgemeester, wethouder van Meerwijk en secretaris Mr. v. d. Marck.. Voorts merkten wij op de ouders, broers en zusters van wijlen den heer Pasmans. De voorzitter van het Genootschap, jhr. A. F. O. van Sasse van IJsselt, hield in de vergaderzaal een kort openingswoord. Spr. sprak het ver- trouwer. uit, dat allen na aanschou wing van de nagelaten werken van oordeel zullen zijn, dat hij 'n werke lijke kunstenaar was, die nog veel van de toekomst beloofde. De voorz. besloot met de hoop uit te spreken, dat deze tentoonstelling moge bijdra gen tot hoogere vereering van Kees Pasmans' nagedachtenis. De heer P. Pasmans, vader van den overleden knnstschilder, heeft daarna in enkele woorden, uitgespro ken in een toon van ontroering, zijn groote voldoening mede namens zijn familie geuit voor het totstand komen dezer tentoonstelling en oprecht har telijk ailen gedankt, die zich daarvoor moeite gegeven hebben. Hij stelde ten slotte zijn overleden zoon tot 'n voorbeeld voor zijn overige kinderen. Op uitnoodiging van den voorzitter begaf het gezelschap zich daarna naar de Noorderzaal ter bezichtiging der aldaar geëxposeerde werken, welke alle wanden geheel vullen. Hier sprak Ir. E. Baron van Voorst tot Voorst nog eenige woorden van waardeering van wijlen Kees Pasmans. Daarna namen de belangstellenden het werk in oogenschouw en zij deden dit met zichtbare voldoening. GEMENGD NIEUWS. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. Wij maken melding van het bij zonder gebeuren, dat de heer P. Ge- Kaatsheuvel, 13 Nov. 1928. Plo seling dood gebleven. Dinsdagmiddag om één uur bleef de schoenenhandelaar v. Dam in de Gasthuisslr. plotseling dood. School. Door den gemeenteraad is besloten tot den bouw van een 4-kiassige school in de Telefoonstraat. De bedoeling is de school op 1 Juli 1929 te openen, daar de o. 1. school in de Schoolstraat te weinig ruimte biedt om alle kinderen op le nemen. Duetten-wedstrijd. Zondag a.s. begint in de zaal van het Kon.Muziekgezelschap „Euphonia" de uitgeschreven duetten-wedstrijd. 4 Duo's zullen Zondag a.s. optreden, ieder met 2 nummers. Tot jury-leden zijn benoemd de heeren A. Bolsius, Tilburg. L. v. Cromvoirt en C. de Groot, alhier. Bel Canto. De liedertafel „Bel Canto" besloot op Zondag 16 December een groot concert te geven met medewerking van Mevr. Joh. v. Heusden-Aldag, Altzangeres Breda en Kees Heerkens, Pianist Breda. AGENDA'S. WAALWIJK. Donderdag 7'/2 uur. Vergadering van den R.K. Vrouwenbond in den R.K. Gildenbond. Donderdag 8—10 uur. Gymnastiek voor de leden B G.V. Donderdag8'/2 uur. Repetitie W.G.V. Gymnastieklokaal. Zaterdag 3ll2 uur. Verplichte oefe ning voor de leden der korfbalclub W.E.K. Zaterdag 8 uur. Vedehova—bal in Hotel Verwiel. Zaterdag 9 uur. Repetitie Liedertafel „Oefening en Vermaak". Zondag 12 uur. Repetitie Liedertafel „Oefening en Vermaak*, Musis Sacrum. Concordia. Dinsdag 20 Nov. Operette Ein Rheinisches Madel. Concordia. Donderdag 22 Nov. De gebroken Stralenkrans. N.V. Groot Tooneel. MARKTBER1CHTEN. De uitbarsting van de Etna. De hoofdstroom van den lavastroom is thans over de spoorbrug vanMas- cali verder gedrongen, zoodat de spoorverbinding Catania—Messina ook hier verbroken is. Hij beweegt zich in de richting van Carrabba, vanwaar hij waarschijnlijk naar zee zal stroomen. Een andere arm der lavastroom beweegt zich in de rich ting van Nunziata. In het gebied van de uitbarsting van de Etna heeft zich een nieuwe krater geopend, waaruit rosse lava massa's stroomen. De lavastroom heeft thans een breedte van meer dan 1 K M. en is verscheidene meters hoog. Naar de directeur van het observatorium van de Etna meedeelt, is volgens zijn overtuiging pas een derde deel der verzamelde lavamassa's uit den krater weggestroomd. Mussolini heeft alle particuliere in zamelingen ten behoeve van de slacht offers der uitbarsting verboden en er daarbij op gewezen, dat het kabinet zal beslissen over de beschikbaar stelling van de noodzakelijke midde len. De bladen melden dat op grond eener eerste telling het aantal vluch telingen uit de bedreigde plaatsen bij de Etna ongeveer 43000 bedraagt. De staat heeft een som van 25.000 lire ter beschikking gesteld voor de be dreigde bevolking. De uitbarsting van de Etna duurt met onverminderde hevigheid voort. Thans is reeds een gebied van 50 KM. door lava overstroomd. De schade wordt op 120 millioen gulden geschat. De laatste tijdingen melden dat de Etna-ereptie ophoudt. De schade wordt op 17o millioen lire geschat en 716 H.A. zijn met lava bedekt. Leeuwentemmer aangevallen en gewond. Bij de Zaterdagavondvoorstelling in het circus Strassburger te 's Graven- hage, heeft zich voor de oogen van de duizenden bezoekers een opwindend voorval afgespeeld. De leeuwen werden in de middelste ijzeren kooi door de loopgang binnen gelaten om door den dresseur Petersen, als in elke voorstelling, te worden voorgeleid. Voordat Petersen nog in de kooi was, waren de leeuwen met elkaar begonnen te vechten. Petersen trad daarop de kooi binnen en probeerde de bijzonder wilde dieren uit elkaar te krijgen. Dit mislukte echter. Men reikte Petersen daarop door de tralies een ijzeren vork om zich te beschermen en mevrouw Petersen, die zich als altijd bij de deur der kooi bevond, loste twee revolverschoten met los kruit in de lucht. De deur naar den loopgang werd geopend en het gelukte Petersen alle leeuwen in den leeuwenwagen terug te dringen. Nadat de leeuw „Pascha" van de andere dieren afgezonderd was, aan gezien hij de voornaamste aanvaller van Petersen was, verschenen de leeuwen behalve Pascha nogmaals in de kooi, doch opnieuw begonnen de dieren te vechten. Petersen zag zich genoodzaakt, de leeuwen voor den tweeden keer door den loopgang naar den wagen terug te dringen, om een anderen woedenden leeuw, „Lux", afgezonderd te krijgen. Het gelukte den leeuw „Lux" echter met de andere leeuwen weer in de kooi te komen, waar „Lux" direct op Petersen toevloog en dezen ernstig bedreigde. „Lux" sprong regelrecht op Petersen aan en verwondde hem niet onbeteèkenend aan de rechterhand, zoodat het bloed van onder den hand schoen te voorschijn kwam. Petersen wist nochthans „Lux" in den loopgang terug te drijven en wi met de in de kooi gebleven leem zijn nummer ten einde brengen. na aandringen van den directeur hij dit voornemen op en verliet hij kooi, nadat hij de leeuwen eerst i in den loopgang had teruggedrey Het geheele voorval speelde ziel eenige minuten af. De rechterhand, Petersen is tot op het been opengerei Gisterochtend omstreeks twaalf begaven vijf arbeiders van biscuitfabriek „De Lindeboom" Mijdrecht zich in het generatoren bouw. Zij waren nog slechts enk oogenblikken binneji, toen een arbeii C. den Braven, naar buiten kw; strompelen. Er had een gaskraan ojn gestaan, tengevolge waarvan zich e groote hoeveelheid gas in het gebot had verzameld. Onmiddellijk werd getrachtdelevei geesten van de vier andere arbeide die geheel bewusteloos waren, op wekken. Het bleek, dat de ongevj 40-jarige arbeider Oomse (Mijdrec: er het ergst aan toe was. Langen t vreesde men voor zijn leven, doch enkele uren gaf de man weer teekeni van leven. Allen konden naar ht worden vervoerd. Dr. Baart de Faille verleende de eerste hulp. Nabij het station Rosengarten de lijn Berlijn—Frankfort a.d. Oder gisteren een locomotief tegen een tre gereden, Zeventien passagiers zijn lie gewond. Te Spandau is gisteren ei 45-jarige koopman tijdens een woq denwisseling met enkele familieled door zijn schoonzuster met een revolv doodgeschoten. De vrouw, die Dt weerde in zelfverdediging te hebb gehandeld, is in hechienis genome In Chodyretz in de buurt vi Woionsij (Zuid-Rusland) is in bioscoop gedurende een kindervoa stelling brand uitgebroken. De schouwburg, die goed bezoc was, is volledig uitgeorand. Ve kinderen werden gedood. Alleen hun verkoolde lijken kondt geborgen worden. Het juiste aant slachtoffers is nog niet bekend. Men heeft 6 wissels ten bedra van 25 millioen francs opgespoor die door Litwinof's broer getrokke waren op de handelsvertegenwoord ging der Unie van sovjet republieke te Parijs. Te Vermandors bij Doornik z de arbeiders Leon en Maurice Desme beiden gehuwd, in een kaikove gevallen. Men zag slechts een ar en 'n schedel uit de gloeiende mass uitsteken Alle hulpverleening ws nutteloos. Eerst vele uren later konde hun totaal verbrande lijken worde opgehaald. Gisteravond 8 uur is een par culiere auto bestuurd door zekeren S. wonende te Groningen op de weg van Groningen naar Grijpske onder laatstgenoemde plaats m groote snelheid tegen 'n boom gerede De auto werd totaal vernield. S. werd uit den auto geslinger Ingeroepen geneeskundige nulp moet niet meer baten. De man bleek reed te zijn overleden. Het lijk werd nat Groningen overgebracht. Het 2—jarig meisje dat Woens dag in den Haag een pan met vr over het lichaampje gekregen hee en daardoor ernstige brandwonde opliep, is in het ziekenhuis aan verwondingen overleden. Naar wij vernemen, zijn piloten Geysendorffer en Scholle de mecanicien Weber heden met „Nieuw Amsterdam" naar Amerik vertrokken. De heer Geysendorffer z met den heer Van Lear Black be sprekingen voeren over de nieuw vlucht van dezen bekenden luchttoerisi Zooals men weet, moest de vluc Amsterdam—Kaapstad wegens eti defect aan een der vleugels van toestel bij Chartoem afgebroke worden en de tocht, evenals die va Kairo naar Tokio, tot 1929 worde uitgesteld. Het doel van de reis va den heer Weber is, in de Wrig motorenfabrieken een studie temakei van de Wright Whirlwind motorén in verband met het feit, dat in he toestel, dat thans voor den heer Vai Lear Black in orde wordt gemaak motoren van dit type worden ge monteerd. BUITENLAND. Poincaré heeft in Frankrijk een nieuw kabinet vastgesteld Premier, zonder portefeuillePoin caré. Chéronfinanciën. Briand: buitenlandsche zaken. Tardieubinnenlandsche zaken. Painlevé: oorlog. Leyguesmarine. Bonnefous: handel. Forget: publieke werken. Loucheur: arbeid. Marraudonderwijs. Laurent Eynac: luchtvaart. Jean Hennessy (Fransch gezant Bern); landbouw. Maginot: koloniën. Antérionpensioenen. N PROVINCIAAL NIEUWS Benoemd. Tot tijdelijke onderwijzeressen de nieuwe meisjesschool in de Antoniusparochie zijn benoemd dames Scholten en v. Huiten. R. K. Kiesvereeniging. Wegens ziekte van Dr. Moller Tilburg, zal de aangekondigde lezi voor de leden der R. K. Kiesvereel hing op Maandag 19 November n] doorgaan. Lyrische Opera Je llisschers van Catania" Let vooral op den naam Sanaplrln' daar deze tabletten wettig beschermd zt|n tegen aamaak en vervalsching Pri|» 25. 40.en 75 a. DUSSEN. Tot assistente aan tie O.L. School Wijk A. alhier, isi benoemd mej. van der Pluym uit Hank. We vernemen, dat de uitbreiding, welke de N.V. Papierfabriek „De Maasmond" alh. momenteel ondergaat, spoedig haar besjag zal gekregen hebben. Een 00tal arbeiders meer zullen daardoor geplaatst kunnen worden. Over het riviertje „De Dusse" is ter vervanging van het houten, bouwvallige bruggetje een betonnen gebouwd. Voorwaar een mooie verbetering. De heer J. van Honsewijk, die een ongeval opliep niet zijn motor, wordt nog steeds in het ziekenhuis te Breda verpleegd. KERKELIJK LEVEN. II et College der J exit iet ai, te Oudenbosch De overplaatsing van het. college der .Tesuieten te Oudeubosch naar Nymegen zal met ingang van 7 Januari geschieden. Volgens het „D. v. N." zal het klooster te Oudenbosch worden betrokken door de mis sionarissen van Goirle (Nieuwkerk). Kerkeonsecratie te 'sHertogenboscli. Gisteren had te 'sBertogenbosch door Z.D.H. Mgr. Diepen de plechtige consecratie plaats van de parochiekerk van de H.H. Antonius en Barbara, de tweede in het nieuwe stadsgedeelte en de zevende paro chiekerk in de stad. In 1924 is de St. Auto niuskerk op den Minitel geconsacreerd. Er waren toen 2700 communicanten. Sedert dien is de bevolking er zeer toegenomen, zoodat een nieuwe parochie noodzakelijk werd. Tot oprichting daarvan gaf de Bis schop opdracht aan den Zeer Eerw. H«er Pastoor Barten. die zich binnen het. jaar van die opdracht heeft gekweten. De nieuwe parochie telt 2601 zielen, waarvan 2121 communicanten. De ceremoniën der kerkconsecratie vingen te 8 uur aan. Na beëindiging daarvan droog de Zeer Eerw. Pastoor Barten een solein neéle H. Mis op met pontificale assistentie. -Bij de plechtigheid waren tegenwoordig do meeste pastoors der stad. liet voltallig college van B. en W., oudburgemeester Jhr. van der Does de Willebois, Jhr. Mr. Van Sasse van Yssclf. enz. Vervolgens installeerde de Bisschop den Zeer Eerw. heer Barten met het gebrnike ljjke ceremonieel als Pastoor. Mgr. dankte daarby allen die tot den opbouw der Kerk medewerkten. Nadat het Tantum Ergo was gezongen, gaf Pastoor Barten den zegen met het Allerheiligste. Den Bisschop werd daarna °P de gobruikelyke wijze uitgeleide gedaan. I)e werkman v. d. V'. had het ongeval op de werf zoodanig in de knel te geraken, dat medische hulp moest worden ingeroepen. Op de werf van de fa. De Haan en Ocrle- mans werd met goed gevolg te water gelaten het Ithein-Herne-Kanaalschip „Ceylon", voor rekening van de N.V. van dien naam te Rotterdam. De af metingen bedragen 80 M., bij 9,20 M., bij 2.50 M. en liet laadvermogen 1320 ton. Het schip ingericht naar den eiscli des tijds, bevat kajuit, salonroef en tien laadruimen, met een ankerliermotor op liet voordek. Tevens werd de kiel gelegd voor een dergelijk schip voor Belgische rekening. De lieer J. van Helden hield Vrijdagavond in de Clir. Bewaarschool een lezing over: Zendings- arbeid en Lepruzorg. Daar hij zijn onderwerp aangenaam wist voor te dragen en met zeer vele lichtbeelden verduidelijkte, die zoo eenigszins een idee gaven van de gevreesde ziekte, heeft hij on getwijfeld een zeer nuttig werk verricht en komt iem een woord van dank toe voor zijn interes sante causerie. Zondagavond gaf de B. K. Tooneelvereeniging Kunst en Vermaak" haar eerste groote winter- uitvoering. Vertoond werden het tooneelspel in 5 bedrijven van I.od. v. d. Maassen: „De rechte weg" en tie klucht„Het inhalen van den nieu- wen Burgemeester van I.umnieldorp." Als naar gewoonte bleken de spelers' uitstekend voor hun taak berekend, zoodat zij een overweldigend suc ces hadden en den hoorders een zeldzumen avond van kunstgenot bezorgden. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Donderdag 15 November, des avonds 8 uur. Aan de orde komen 1. Notulen; 2. Medcdceling van ingekomen stuk ken; 3. Bekening over 1927 en begrooting voor 1929 der Godshuizen; 4. Nota van Ged. Staten be treffende de gemeente-hegrooting voor 1929; 5. Benoeming van 5 leden der Commissie tot wering van schoolverzuim, wegens periodieke aftreding; 6. Benoeming van 2 leden der Commissie van Toe zicht op het lager onderwijs; 7 Voorstel van 15. en W. tot wijziging der gein. hegrooting 1928. ENGELSCH PASSAGIERSCHIP VERGAAN. Het Britsclic stoomschip „Vestris", dat Zater dag met driehonderd passagiers aan boord naar Barbados uitvoer, heeft een lek gekregen en is langzaam gezonken. Op de eerste noodseinen zijn tal van schepen naar de plaats des onhcils gevaren tot liulpver- leening. De draadiooze berichten loopen zeer uiteen. Te oordeelen naar de berichten van de sche pen, die er in geslaagd zijn opvarenden van het vergane stoomschip „Vestris" te redden, worden nog steeds minstens 123 personen vermist. Het totale aantal personen dat zich aan boord bevond, bedroeg n.l. volgens sommige berichten 339, terwijl andere telegrammen melding mnken van 35(1. Hiervan zijn volgens sommige opgaven 215 personen gered en volgens andere 204; boven dien is het lijk van een persoon geborgen. Onder de geredden bevindt zicli ook de kapitein van de „Vestris", die, tezamen met den marconist, tiet laatste van boord is gegaan. Het stoomschip „Bermudas" heeft 21 personen aan boord genomen, de „Berlin" heeft volgens een verminkt overgekomen radiogram, geseind, dat een der zich aan boord bevindende geredde passagier heeft medegedeeld, dat zijn vrouw en kind met nog een aantal andere vrouwen in een omtrek van twee mijl in tweo reddingsbooten en op een vlot moeten ronddrijven. Het schip heelt een Jeege sloep opgepikt, doclimen heeft niet kunnen vaststellen, of zich daarin personen heb ben bevonden, dan wel of de boot is losgeslagen, voordat er iemand in had plaats genomen. De „Berlin" blijft naar de vermisten zoeken. Dc „American Shipper" heeft totaal 33 passa giers en 90 manschappen uit vijf reddingsbootcn, de „Berlin" 22 man uit twee reddingsbooten en ile „Myriani" 53 personen uit twee reddingsbooten opgenomen. Ilct Amcrikaansche slagschip „Wyo ming" heeft een vlot opgcvischt, waarop zich slechts een lijk bevond van iemand die blijkbaar van koude is gestorven. Volgens een ander be richt zouden zicli echter ook nog vijf overlevenden op liet vlot hebben bevonden. De „Wyoming" moet van plan zijn dc schipbreukelingen naar Norfolk (Virginia) te brengen. In scheepvaartkringen in Luiden kan men moeilijk begrijpen, wat dc oorzaak is van liet ver gaan van de „Vestris". Het schip had een ge mengde lading, die in verschillende ruimen was ondergebracht, zoodat verschuiving van dc lading, welke wel eens tot een ramp heeft geleid als het schip geheel met graan was volgestort, ditmaal ile oorzaak niet kan zijn. Verondersteld wordt, dat liet schip is gestooten op een of ander drij vend voorwerp, misschien een wrak, en dat en kele platen onder de waterlinie opengescheurd zijn. BREDA. VEE EN PAARDEN. ROTTERDAM. 13 Nov. Ter veemarkt waren aangevoerd: 189 paarden, 12 veulens, 1213 ma gere runderen, 798 vette runderen, 195 vette kal veren, 528 nuchtere kalveren, 380 graskalveren, 165 schapen of lammeren, 325 biggen, 12 bokken of geiten, 19 overloopers. Prijzen per Kg.: Koeien 2631 c., 4244 c., i 4850 c., ossen 37 c., 1012$ c„ 45—48 c., stieren 35 c., 39 c., 13 c., kalveren 571624 c„ 67$724 c., 8085 c. Prijzen per stuk van mager vee: Melkkoeien 210125, stieren f 130170, graskalveren 45 105, paarden 200100, slaclitpaarden 100 165, bitten 120—1.75. veulens 75100, fok nuch tere kalveren 2030, slacht nuchtere kalveren 1216, kalfkoeien 225415, pinken 100160, vaarzen 160225, biggen 1016, id. per week 1,702, overloopers 2028. 9

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 6