Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Herziening Riihs-teleioontarieven. 1 Mi der lie Smarten. FEUILLETON BRONCHITIS ABDUSIRÖOP DOOR, ERW2JÏK2 NUMMER 05. WOENSDAG 28 NOVEMBER 1028. 51e JAARGANG. 4161 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. UITGAVE: WAALWIJKSOHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-Adres: ECHO. EERSTE BLAD. Door de Kamer van Koophandel voor de Langstraat is aan den heer Directeur-Generaal van de Posterijen en Telegrafie 't volgende adres ver- zonden Met zeer veel belangstelling hebben wij kennis genomen van de beschou wingen, die een beeld geven van de strekking van een voorgenomen wij ziging in de Rijks—telefoontarieven. Ter voldoening aan het verzoek aan het slot van Uw schrijven van 27 September 1928 deelen wij U het volgende mede. A. Locaal Tarief. Wij hebben gemeend de gedachte wijziging van het tarief te moeten toetsen alleen aan de toestanden in het district onzer Kamer. Wij hebben ons daarbij niet kunnen losmaken van den indruk, dat ook thans weer min- der aandacht is geschonken aan de belangen van het platteland dan naar recht en billijkheid mag worden verwacht. Wij hebben reeds meerma len te kennen gegeven, dat ook ten aanzien van regelingen betreffende post, telegraaf en telefoon de belan- hen der groo e centra blijkbaar zoo domineeren, dat die van handel en nijverheid ten plattelande maar al te vaak over het hoofd worden gezien. Gezien de gunstige uitkomsten van het telefoonbedrijf over het laatst af- geloopen exploitatiejaar had mogen worden verwacht, dat een wijziging van het tarief een uitgesproken ver laging zou meebrengen. Ten aanzien van deze verwachting worden wij vol komen teleurgesteld. In het district onzer Kamer bestaat geen enkel locaalnet met meer dan 300 aansluitingen. Bij vergelijking van NAAR HET ENGELSCH. J. SCHEEPENS. Zoekt gij een ST. NICOLAAS-CADEAU voor een dame! BEZOEKT dan 't Hal. Je Biienkori Wij bieden een schitterende collectie kleuren van de mooiste COSTUUM- en MANTELFLUWEELEN. Een groote sorteering VOSSEN, PELTERIJEN, BONT MANTELS. Ziet onze enorme keuze BOOMMAR TERS en STEENMARTERS vanaf 18.75 tot 160.00. Als extra ST. NICOLAAS RECLAME bieden wij uitsluitend tot 5 Dec. op al onze prachtige Wollen Vesten, Pullovers, Deuze Plèces 10 pCt extra korting. Profiteert van deze zeldzame aanbieding. Frits v. d. Ven, Tei. mis, 's Bosch, Markt 25. het ontwerptarief met het bestaande voor een net met 1—300 aansluitin gen, springt onmiddellijk in het oog. dat het nieuwe tarief voor het platte land beteekent een niet geringe ver hooging der kosten voor het meeren- deei aer aangeslotenen, zonder dat voor de weinigsprekers uitzicht wordt geopend op een zoodanig verlaagd tarief, dat daarvan een belangrijke toeneming van het aantal aansluitin gen mag worden verwacht. In de netten, die wij hierbij op het oog hebben, wordt thans een abon nement betaald van f 45. Naar het nieuwe tarief zou hiervoor in de plaats treden een grondbedrag van f 24 plus 3 cent per gesprek. Het verschil tusschen het abonnement van f 45 en het grondbedrag van f 24, dus f 21, zou bij gelijkblijvende kos ten per jaar, beschikbaar zijn voor locale gesprekken, neerkomende op nog geen 2 gesprekken per dag. Bij droefgeestig waas, en in haar mooie oogen schemerde een diepe blik van medelijden, meevoelen en sympathie. Ze deed een stap terug nadat Steel ge groet had en liet overige van zijn ont- i hoezeming ging op in een zucht. HOOFDSTUK X. HET HUIS DER STILLE SMARTEN. „Den naam van den laatsten eige naar te vinden!" stelde Bell voor. „Uit te visschen, waarvoor men de beide huizen 'gebruikte toen ze nog door één eigenaar of familie werden bewoond. En dan trachten te achter halen waarom de eigenaars zoo'n ge weldig groot, en comfortabel huis voor nog geen duizend gulden per jaar wil len verhuren! We gaan de sleutels te rugbrengen naar liet verhuurkantoor, David!" Steel was niets op zijn gemak toen hij weer buiten wandelde. Men was iets gevorderd als bij de opening van hel spel door twee beroemde schaak meesters en toch, hoe, dieper Steel er over nadacht, hoe meer hij zich onze ker gevoelde en weifelend. Neen, zoo ingewikkeld als deze zaak had hij nog nooit iets gedroomd. „Ik hen als een kind in je handen, Bell!" zei hij, „als een blinde aan bet, eind van een touwals een dron ken kerel in een doolhofEn als ik nog ooit een vrouw help Hij zweeg: want op hetzelfde «ogen blik bemerkte hij het lieve gelaat van Ruth Gates voor het venster van num mer 219. Over baar trekken lag een Langzaam en plechtig, als gold het de aankondiging van een doode, zweef- den de klokketonen over het lage dal. In de lange winteravonden vergele ken de voorbijgangers de klok van het „Huis der Stille Smarten" wel eens met die. welke de terechtstelling aan kondigt van een of anderen booswicht, zijn laatsten gang naar het schavot. Gedurende het gansche jaar galmden die akelige klokketonen eiken avond opnieuw over de vallei van Longdeau. Misschien was het daarom, dat een of ander dichter, ze luiden hoorend tij dens een doorreis, de plaats den naam had gegeven van„Huis der Stille Smarten". Zeven jaar lang reeds duurde dit nu, en niemand, tenzij een of ander vreemdeling, merkte het akelige, een tonige gek lep nog op, dat duurde van precies half acht tot acht uur. Waar om het gebeurde, kon niemand vertel len. Niemand uit het dorp was ooit verder geweest dan het groote ijzeren hek, dat toegang verleende tot een donkere laan, aan weerszijden be groeid met hooge Schotsche zilver sparren; de eenige jongen, die het in overmoed had gewaagd, den met mos begroeiden hoogen ringmuur over te gemiddeld 5 gesprekken per dag zou naar het nieuwe tarief moeten worden betaald (een jaar gemakshalve gere kend op 350 dagen) voor gesprekken 350 x 5 x 3 cent of f 52 50, tegen f 45 voor het oogenblik. Bij 10 ge sprekken per dag zou moeten worden betaald f 129, tegen f 45 thans, Naar onze overtuiging zou bij in voering van het voorgestelde tarief stellig blijken, dat het een illusie is te verwachten, dat, althans voor het district onzer Kamer, het nieuwe tarief zou meebrengen een belangrijke toename van het aantal aansluitingen. Bij een gemiddelde van slechts één gesprek per dag, wat toch wel een minimum behoefte aan een telefoon aansluiting aangeeft, zou het nieuwe tarief nog altijd f 35 bedragen tegen thans f 45, een verschil dat te gering is dan dat de weinigsprekers alleen daardoor zouden worden aangelokt een aansluiting te nemen. Uit dit voorbeeld blijkt reeds dui delijk, dat het nieuwe tarief voor het platteland brengt een belangrijke ver hooging voor het grootste deel der aangeslotenen, in geenendeele opwe gende tegen de verlaging' die voor een gering getal geabonneerden is te verwachten en zonder dat is te reke nen op een noemenswaardige uitbrei ding van het aantal aansluitingen. Voor het telefoonnet te Waalwijk, waar de zetel onzer Kamer is geves tigd. bedraagt het aantal locale ge sprekken gemiddeld 640 per dag ot 224.000 per jaar, verdeeld over 200 aangeslotenen. Volgens het oude tarief ontvangt het bedrijf daarvoor jaarlijks 200 maal 145.— of f9000.- volgens het nieuwe tarief 200 maal f 24.— of f 4800 en daarenboven 224 000 maal f -.03 of f 6720 totaal f 11.520 makende met het bestaande tarief het belangrijke verschil van f 2520.-. Een gesprekkentarief van 3 cent achten wij dan ook volstrekt onaan- Tegen AKKER'S Voor de Borst nemelijk. Het mag al waar zijn, dat 't abonne mentstarief niet in voldoende mate re kening kan houden met de bedrijfskos ten per aansluiting, noch met de waar de der te verieenen diensten, het be vreemdt ons toch in niet geringe mate, dat dit nadeel zoo hoog wordt aan geslagen nu deze vorm van tarifieering overhand toeneemt bij bedrijven voor gas, electriciteit, water, bij spoor-, tram- en autobusondernemingen. Het abonnementstarief is populair, het eischteen minimum van administratie en bevordert in niet geringe mate het verbruik. Om voor het platteland de aan- sluiting te bevorderen zal naar onze overtuiging de verbetering der te stellen voorwaarden veel meer moeten worden gezocht in een algemeene verlaging van het abonnementstarief, doch vooral in een verlaging van de zoogenaamde entréekosten. Op grond van vorenstaande over wegingen meenen wij U dan ook met klem te moeten ontraden het invoeren van een gesprekkentarief met welke heffing dan ook. B Tarief voor interlocale gesprekken. Wij erkennen gaarne, dat de voor gestelde wijziging eenigermate zal klimmen en liet terrein te betreden, dat dicht met hakhout begroeid was, was er na enkele oogenblikken weer van teruggekeerd, bleek als een doode en met van ontzetting wild starende oogen, met de mededeeling, dat achter dien hoogen muur groote wilde hon den door liet lage schaarhout rond snuffelden en bij het minste gerucht een kwaadaardig gebrom deden I100- ren. Veel meer wist hij niet of hij wil de zijn ondervindingen aan den ande ren kant van den muur niet mededee- lenzijn gewone gezegde was altijd, dat het 't. beste was maar nooit een voet op het landgoed te zetten, of men er kwam als genoodigde of als onge- noodigde bezoeker. Vooral wanneer het des nachts hel dere maan was kon men achter de om muring de groote heesten liooren bas sen en grommen, nu en dan onder el kaar nijdig hooren vechten, waar schijnlijk 0111 een of ander aas. Een laat in den avond terugkeerende dorr peling beweerde er eens twee in woest gevecht te hebben gezien, doch met veel zekerheid viel er door nie mand veel over te zeggen, evenmin als over de geheimzinnige bewoners zelf. Dertig jaren lang had het kasteel geen bewoners gehad, totdat op zekeren dag het gerucht de ronde deed, dat 't. weer zou worden betrokken door een familielid van de vroegere bewoners. Hoe de meesteres van de Grange er uit zag, zou niemand hebben kunnen zeggen Op een avond, heel laat, slechts in gezelschap van een nichtje, was zij er aangekomen in een gesloten rijtuig, en nadien had zij nimmer een voet meer buiten de muren gezet. Nooit verliet een der talrijke bedien den het landgoed, tenzij om liet voor góed vaarwel te zeggen, en dan ge beurde dit nog des avonds, en onder de uitdrukkelijke voorwaarde, dat zij het graafschap Sussex binnen enkele uren moesten verlaten, waarvoor steeds ruimschoots de noodige contan ten werden beschikbaar gesteld, want degenen, wien liet te beurt viel, waren altijd zeer zwijgzaam geweest, en be hoefden nimmer op geld te zien, als het gold, zoo spoedig mogelijk uit het graafschap te vertrekken. Alles werd telefonisch te Brighton besteld en moest zonder uitzondering aan de por tiersloge worden bezord. De portier was een vreemdeling, doof en van een zwijgzaam en bijna onverdragelijk ongestadig karakter, zoodat men in het dorp,reeds lang de hoop had opgegeven, iets uit den man te krijgen. Het eenige, met verstand begaafde wezen, dat men bij tusschen- poozen kasteel Grange zag verlaten, was een groote, zware man van mid delbaren leeftijd, naar het scheen, met 1 een goedig gelaat en vriendelijke blauwe oogen, een man die zeer milddadig was en aan de jongens van liet. dorp rijke aalmoezen uitdeelde. De zwaarlijvige heer werd algemeen aangesproken als mijnheer Cliarles; men vertelde van hem dat hij een zeer groot aantal duiven bezat, waar van hij dol veel hield. Maar wie „mijn heer Charles" was, of hoe hij aan dien naam gekomen was, zou zelfs de wijs te man uit het dorp u niet hebben kunnen verklaren. En toch, uitgezonderd dan dat ake lige. .eentonige klokgelui des avonds van half acht tot acht uur, en die troep wilde honden, die er als bewa kers schenen rond te loopen, was Long deau Grange een vriendelijk landgoed en het kasteel een lieve woning. Wan neer men, van onder de donkere spar renlaan op het voorplein komend, het vrij uitgestrekte hoerenhuis daar zoo liggen zag, maakte het een goeden in druk op iedereen. De paden van den voor- en achtertuin waren zorgvuldig schoon gehouden en netjes geharkt, de bloembedden steeds volop gevuld met de meest uiteenloopende bloem soorten, de klimplanten rond de mu ren van het bijna rechthoekig gebouw, steeds gehouden binnen redelijke lij nen. E11 toch, over het geheel lag iets geheimzinnigs, iets beklemmends, iets dat vrees aanjoeg. Nu) en dan toch zag men tusschen de struiken liet groote zwart wit gevlekte hoofd verschijnen van een der talrijke waakhonden, die dan 11a een wijle weer grommend ver dween om met. groote sprongen tus schen het lage hout jacht te maken op de vogeltjes en andere bewoners van het uitgestrekte domein. Want dat er een meute verbazend groote bloed honden rondliep in het kreupelhout en het park was een feit, terwijl het even zeer waar was, dat zij meedoogenloos streng gestraft} werden, wanneer zij liet wagen durfden in de aangelegde tuinen te verschijnen. Misschien waren ze in werkelijkheid minder bloeddor stig dan hun uiterlijk aangaf, maar zeker was het. dat zij voor het eenvou dige landvolk uit den omtrek een af- stootend karakter verleenden aan de overige landelijke en vriendelijke om geving van Longdeau Grange. (Wordt vervolgd). De Echo van het Zuiden, WaalwUkscbe en Langstraatsche Courant* Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, ent. franco te zenden aan den Uitgever. Prijs der Ad verten tifin 20 cent per regel; minimum 1.50. BtJ contract flink rnbat. Reclames 40 cent per regel. Advertentlën moeten Woensdag on Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. ran „DB BOHO VAN HET ZUIDBW. 20. Los het in de bronches vastzittende slijm op, ver gemakkelijk het opgeven, verzacht de snijdende pijn van het veelvuldig hoesten en versterk Uw ademhalingsorganen met de snel en krachtig ingrijpende, onschadelijke

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 1