GEMEENTERAAD. Het vastrechttarief Inbrekers. Aankoop van bouwgrond voor 150 arbeiderswoningen. De heer Th. Bakkers benoemd tot Chef- Boekhouder der centrale boekhouding. I No. 96. ZATERDAG 1 DECEMBER 1928 51e Jaargang VIERDE BLAD. sidie Ie verleenen. Dit voorstel werd met 8 5 stem men afgewezen. Vóór stemden de leden Smolders, Eibers, Donkers, v. d. Geld en Verwiel; tegen de heeren van Driel, Roxs, v. d. Waarden, van Schijndel, Timmermans, van Loon, 'ullens en Loeff. Hierna sluiting. Onder voorzitterschap van den Edelachtbaren heer Burgemeester Moonen, vergaderde de Raad dezer gemeente gisteravond ten Raadhuize. Secretaris M. A. J. van Liempt. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd vastgesteld. Voorzitter. In de volgorde van de agenda is eenige wijziging gekomen. De heer B. Timmermans-Verschure heeft het verzoek gedaan aan punt 3 een geheime zitting te doen vooraf gaan, omdat hij in de discussies per soonlijke aangelegenheden moet be trekken. Ik zelf zou aan de agenda nog twee punten toegevoegd willen zien, die we dan misschien na punt 3 kunnen behandelen. AAN DE ORDE: 1. Ingekomen stukken. a. goedkeuring raadsbesluit tot het aangaan van een geldleening groot f225.000, b. idem tot verkoop van bouwterrein aan J. v. d. Heuvel en G. W. Vrinte. c. idem tot wijziging der Bouwver ordening. d. verzoek om een subsidie van de Prov. Noordbrabantsche Vereeniging „Het Groene Kruis". Voorzitter. Waar we aan de Fede ratie van het Wit Gele Kruis f 10 geven, stellen wij den raad voor 't Groene Kruis f 5 te verleenen. Dat geeft de verhouding weer van 't plaatselijk Groene en Wit—Gele Kruis, 't Groene KruiS ontvangt im mers f 1000 en 't Wit—Gele Kruis f 2000 subsidie. Met dit voorstel gaat de raadz.h.s. accoord. 2. Voorstel om in beginsel te be sluiten tot het beschikbaar stellen van gelden voor den bouw eener Bijzondere Jongensschool in de parochie van St Clemens. Voorzitter. Alle wettelijke formali teiten zijn aanwezig, zoodat er o.i. geen bezwaar is om in beginsel een beslissing te nemen. Niemand der leden heeft hiertegen eenig bezwaar. Hierna brengt de voorzitter de nieuwe punten aan de orde. Voorzitter. Op 't oogenblik hebben we 70 ernstige aanvragen om een wo ning. Ik heb een onderhoud gehad met den Directeur van de Holland- sche Meubel—Industrie die me mede deelde dat met 1 Juli 1930, de over plaatsing van het bedrijf te Oirschot naar Waalwijk moet zijn tot stand gebracht. Tengevolge daarvan zulten 52 werklieden naar hier worden over geplaatst, meerendeels zijn 't gehuwde arbeiders. We krijgen dus in de naaste toe komst een tekort van woningen van ruim 100 stuks. De voorziening hier van moet o. i. niet overgelaten worden aan 't particulier initiatief, omdat daar door de ontwikkeling en uitbreiding der gemeente in ernstig gedrang zou komen. We hebben daarom overwo gen den aankoop van bouwgrond en ook al in die richting uitgezien, n.l. bij de St. Crispijnstraat, de Burge meester Smeelelaan en de Ie en 2e Zeine. Van den heer F. v. Baal heb ben we een aanbieding van een strook grond ter breedte van 3672 M.endie zich uitstrekt van de le tot de 2e Zeine over een lengte van 442 M. Daaraan grenzend ligt een perceel van den heer van Loon, dat ons ook te koop wordt aangeboden en een breedte heeft van 12'/, M. In totaal krijgen we dus een strook van 49 M. breed en 442 M. lang. Het perceel van v. Baal kunnen we koopen voor f 10.000 en dat van v. Loon voor f 3200. De prijzen dekken elkaar en lijken ons acceptabel. B. en W. stellen nu voor om deze gronden te koopen. Er kun nen 150 woningen gesticht worden, elke met een diepte van 9 M. Ik moet nog even iets verbeteren. Er zijn geen 70, maar 75 aanvragen om een wo ning. - Timmermans. Is 't dat stuk aan den Parallelweg Ligt en Voorz. 't Crispijnstraat Smeelela»n. halverwege de St. de Burgemeester Timmermans. Hoeveel hectarenis't? Voorzitter. 2.25 H.A. Pullens. Ik vind het nogal bezwaarlijk om zoo ineens een besluit te nemen. De Raad staat nu geheel onvoorbereid voor een kwestie die van belang is. Ik vraag me af, moeten we het zoeken in de richting zooals thans wordt aan gegeven Zijn er niet meer geschikte terreinen te krijgen En kan de uit breiding niet meer in het centrum geschieden Voorz. Ons plan is een uitvloeisel van de poging om de gemeente stel selmatig uit te breiden. We hebben ook geprobeerd in 't centrum terreinen te krijgen, maar onze pogingen had den geen resultaat. U zegt, de zaak is onvoorbereid, maar aan dergelijke zaken kunnen we tevoren geen pu bliciteit geven, omdat daardoor de koop zeer bemoeilijkt zou worden. Eibers. Misschien is 't beter in ge heime zitting een toelichting te geven in welke richting we alzoo gewerkt hebben om geschikt terrein te krijgen v. d, Waarden. De woningbouw is dus voornamelijk noodig in verband met de overplaatsing van die fabriek Maar als er nu eens verandering in die plannen komt? Heeft de Directeur zich soms verbonden. Voorz. Neen, maar bulten dat zijn er al 75 ernstige aanvragen. Datgeva met de fabriek deelde ik slechts ter illustratie mede. De Directeur heeft mij die mededeelingen bovendien on gevraagd gedaan, maar B. en W. zijn bereid in geheime zitttng nog enkele mededeelingen te doen. Vroeger hebben we al gesproken over de terreinen aan de Baard wij ksche Steeg, die een breedte hebben van 337'/i M. en een diepte van 22 M De Raad heeft indertijd daarvoor een crediet gegeven van f 10 000. Klerkx biedt de terreinen nu voor dit bedrag aan, op voorwaarde dat ht of zijn vrouw in 't huisie mag blijven wonen voor f2.— per week. Klerkx wil dan zelf 't onderhoud bekostigen Kan hij er echter niet blijven wonen en moet reeds het volgend jaar de woning ontruimd worden, dan vraagt hij f 11000. Zullen we ook dit punt nog uit stellen Hierna ging de Raad in geheime zitting welke ruim l'/a uur duurde. Na heropening stelde de Voorzitter aan de orde het voorstel om van de heeren van Baal en van Loon de hier voren genoemde terreinen te koopen voor respectievelijk f 10000 en f3200 De Raad ging met dit voorstel accoord 3. Voorstel a. om den dienst der Gemeente werken in te richten in den bedrijfs vorm, b. tot centralisatie van de admini- stratiën der verschillende gemeente bedrijven, c. de benoeming van een chef- boekhouder voor de centrale bedrijfs administratie. Timmermans. Ik stel voor den heer de Jong te ontheffen van zijn functie van boekhouder van het Gemeentelij Woningbedrijf, zonder toekenning van wachtgeld en hem tijdelijk te benoemen tot kassier, met een proeftijd van 1 jaar Het eerste voorstel van den heer Timmermans werd met 11-2 stemmen aangenomen. Tegen stemden de beide wethouders. Het voorstel om den heer de Jonj tijdelijk te benoemen tot kassier, were m.a.s. aangenomen. Eveneens werd m.a.s. aangenomen het voorstel, dhr. Th. Bakkers, a.t.s te benoemen tot Chef-Boekhouder der gecentraliseerde gemeente-bedrijven fHetpraeadvieshieromtrent werd reeds in ons vorig nummer opgenomen). Goedkeuring werd ook gehecht op 't voorstel om niet f 1500, maar f2500 beschikbaar te stellen voor de inrich ting van kantoor, enz. voor den Chef- Boekhouder. 5. Verzoek van het kerkbestuur van den H. Antonius om een subsidie in de kosten van het vergrooten der parochiekerk. B. en W. stellen voor f 4000 sub- VERVOLG. PROVINCIAAL NIEUWS. Het lijkt gewensclit om bij (le voor waarden voor liet vastreehttarief voor electr. stroom eenige toelichtingen te geven. Een electriciteitsvoorziening, hetzij dan een opwekkings- of distributie bedrijf, heeft rekening te houden met de sterk wisselende stroomafname in het net. De capaciteit van liet bedrijf, m.a.w. de grootte der machines, apparaten, kabels, enz., moeten aan de hoogst op tredende stroomafname op een bepaald moment kunnen voldoen, hoe klein ook de tijdsduur van die maximum afname is. Het beh-oeft geen betoog dat, bij een bedrijf met een sterk wisselende strooniafgifte, zooals liet onze er een is, de eenheidsprijs van den af te ge ven stroom op de uren der hoogste belasting met veel meer kosten ge paard gaat dan de afgifte gedurende het overige van den dag. Naast het verlailgen der winkeliers om zonder te groote kosten uitbreiding te geven aan hun etalageverlichting, was de aanleiding tot liet invoeren van het nieuwe tarief, de mogelijkheid om door 'n tariefswijziging de stroom- afgifte in de uren van deibeperkte af name op te voeren. Voor een niet gering gedeelte was hier de aandacht gevestigd op het steeds toenemend gebruik van electr. apparaten, zxioals stofzuigers, strijk ijzers, bedkruiken, radiotoestellen, ventilatoren, enz.daar de gelukkige omstandigheid zich voordoet, dat het gebruik van bovengenoemde apparaten grootendeels valt buiten het tijdstip der maximale belasting. Ook rekening mag worden gehouden met het feit, dut door de winkeliers, van een versterkte etalageverlichting eerst een volledig gebruik wordt ge maakt nè. G uur 's avonds, de uren n.l. dat liet meeste winkelend publiek op straat aanwezig is. Met liet bovenstaande rekening hou. dende was een 'flinke verlaging voor een extra stroomverbruik mogelijk. Als vorm hiervoor is gekozen het veel toegepaste vastrechttarief. Aan eiken verbruiker volgens het vastrechttarief wordt in rekening ge bracht een vooraf bepaald vast bedrag, te wetenhet aantal verbruikte KWU over 1927, vermenigvuldigd met 0.17. Iedere maand voldoet de verbruiker hiervan 1/12 deel. Daarenboven wordt hem de verbruik te stroom in 1929 tegen ƒ0.15 per K.W.U berekend. Hieruit volgt dus, dat iemand die in 1929 dezelfde hoeveelheid stroom verbruikt als in 1927, deze betrekt te gen 0.17 plus 0.15 is 0.32 per K.W.U., dat is dus niet meer dan de stroomprijs volgens voor 1929 geldend gewoon lichttarief. Gebruikt hij in '29 echter meer dan hij in 1927 deed, dan begint het vastrechttarief hem een be langrijk voordeel op te leveren, boven het normale tarief. Iedere K.W.U. van dat meerder verbruik kost hem slechts ƒ0.15, wat neerkomt op een besparing van 0.17 per K.W.U. Deze besparing blijft aanwezig tot een verbruik gelijk aan het dubbele van dat van 1927. Een verbruik boven laatstgenoemd bedrag wordt door hem met 0.23 per K.W.U. betaald, dus nog steeds 'n be sparing van 0.09 per K.W.U. Is iemand eerst in den loop van '27 of 1928 electriciteitsverbruiker gewor den of is het verbruik van een aange slotene over 1927 door bekende om standigheden abnormaal hoog geweest dan wordt schatting toegepast, hetzij door vergelijking met gelijksoortige aansluitingen, hetzij op basis van ge zinsgrootte of aansluitwaarde. Deze schatting is onderworpen aan de goedkeuring van B. en W. Eenige bepalingen zijn ingelascht om tusschentijdsche aangifte en op zegging te bemoeilijken. In deze ge vallen is een kleine vergoeding ver schuldigd. Dit dient om de continuï teit der verbintenis te bevorderen. Als een voordeel kan nog worden aangemerkt de verdeeling der stroom kosten in meer gelijkmatige bedragen. Wij hopen, dat deze uiteenzetting zal bijdragen tot een ruim gebruik maken der geboden voordeelen, want dan alleen beantwoordt het tarief aan het gestelde doel, n.l. verlaging dei- kosten van kuishoudstroom, zonder in gevaar brengen eener loonende ex ploitatie van het bedrijf. Overgeplaatst. De heer Ant. Schrijvers. Commies bij de Directe Belastingen, enz. alhier, is alszoodanig overgeplaatst naar Andel. Verloting. De Eerste Loonopzandsche Politie- hondendresseerclub heeft verlof ge kregen tot het houden van eene ver loting ten bate der^club. Er worden 1000 loten uitgegeven a 25 cent ener zijn prachtige prijzen aan verbonden. De trekking heeft in Januari plaats. Een nuttige lezing over Fruitteelt. DRONGELEN. Dinsdagavond j. 1. hield de Afdeeling .Land van Heus- den en Altena" der Ned Pom. Vereeni ging, onder Voorzittersschap van den Heer G. Branderhorst, in het café Nieuwkoop alhier een vergadering ter bespreking van den aankoop van car bolineum. Besloten werd vruchtboom- carbolineum „Krimpen" aan te koopen, waarvan de prijs voor leden der Af deeling bedraagt f 17.75 per 200 K.G. en 18.50 per 100 K G. Een flinke hoeveelheid werd direct door aanwe zigen besteld. Te 6 uur hield de Heer R. Lijsten, secretaris der Ned. Pom. Vereeniging te Arnhem voor een inmiddels in grootengetaleopgekomen publiek, eene lezing over „ziektebestrijding bij ooft- boomen en zwarte bessen. Spreker begon met er op te wijzen, dat bij ooftboomen tegenwoordig tal van ziekten voorkomen, die en boo men en trult aantasten, en verhinderen, dat kwaliteit en prijs var. het fruit zijn, zooals zij moesten zijn en in verband met de buitenlandsche con currentie in de naaste toekomst zullen moeten zijn. Spr. noemt als eerste ziekte de sedert recenten datum alom voorko mende sterfte van takjes en takken n de ooftboomen, vooral wat betreft de Brabantsche Bellefleuren. Het is een zekere kanker die de jonge twij gen en ook de dikkere takken aan tast en in korten tijd doet afsterven. De juiste aard dezer ziekte is nog niet volkomen vastgesteld. Spr. noemt als eerste aanleidende oorzaak de vroege en harde vorst in het najaar van 1925, die de welig uilgeschoten takken heeft aangetast en daardoor de kanker op die takken in het leven heeft geroepen. Als voorzorgsmiddelen tegen deze funeste ziekte worden ge noemd, geef niet te veel stikstof, teneinde te voorkomen dat de boomen al te weinig groeien, draag zorg voor een goede ontwatering en juiste/be mesting. &Z Spr. noemt dan als voornaamste en algemeen voorkomende ziekten de schurft en de kanker. Deze maar a te goed bij de fruitteelers bekende ziekten kunnen bestreden worden door bespuiting der boomen voor en na den bloei. Voor den bloei met Bor deausche pap en na den bloei met Californische pap. De laatste jaren wordt ook wel voor de eerste besproei Ing Californische pap gebruikt, waar mede de resultaten zeer goed blijken te zijn. Als derde bestrijdingsmiddel wordt genoemd het gebruik van carbolineum waarmede vrijwel het geheele jaar kan gesproeid worden. De boomen varen er zeer wel bij, want de bespui ting is direct te constateeren aan de donkere kleur van het blad en geeft den geheelen boom een beter uitzien De werking van carbolineum wordt daardoor wtl eens overschat. Carboli neum maakt de boomen schoon, doodt insecten en brengt beter blad, doch is tenslotte niet het doeltreffenste middel bij uitnemendheid om onfeil baar alle ziekten te bestrijden. Bi; verstandig gebruik echter kunnen heel goede resultaten bereikt worden en daarom is carbolineum dan ook onmisbaar. De overal voorkomende bloed- en bladluizen kunnen mei car bolineum doelmatig bestreden worden Ook de schildluis en wintervlinder kunnen met deze stof gedood worden Voor kanker schijnt carbolineum echter geen volkomen bestrijdings middel te zijn, Carbolineum heeft meer een doodende, reinigende wer king voor insecten, mot en mieren op de boomen. Spr. memoreert ^vervolgens even dat de laatste jaren ook de teelt van pruimen belangrijk toeneemt en blijkt zeer loonend te zijn. Ook hier is echter weer een insect dat veel schade kan brengen, en wel de reeds genoemde bladluis. De pruimenboomen zijn hier buitengewoon gevoelig voor. Bespui ting met carbolineum is een vereischte wil men misoogsten voorkomen. In het tweede gedeelte zijner rede bespreekt de heer Lijsten de ziekte bestrijding bij zwarte bessen. Even eens is het hier weer de bladluis die schade aanbrengt, Bestrijding is zeer noodig, aangezien de bladluis niet alleen de directe oogst, maar ook die van het volgend jaar, door het weg vreten der in wording zijnde bloem knoppen, kan verhinderen en vernie tlgen. Bespuiting met carbolineum in zwakke oplossing 6'/a 1°lo brengt hier uitkomst. Verder heeft men bij zwarte bessen te kampen met rondknopziekte, ver tegenwoordigd door een mijt, een heel klein beesije, dat echter groote schade kan veroorzaken. Kan uttsluitend be streden worden door de bessen- bosschen tot den grond toe af te snoeien en het afkomende hout direct te verbranden. De zwarte bes schiet weer gemakkelijk uit en het tweede jaar heeft men dan weer kans opeen goeden oogst. Peterselieblad noemt men de ziekte welke ten gevolge heeft het ontijdig afvallen van de reeds gegroeide bessen. Ook hier weer is een nietige mijt de schuldige. Tegen dit z g. ruien is slechts één middel, n.l. uithouwen en ten vure verderven. In verband met eenige vragen wordt nog 't wel en wee der kersen besproken. Bladluis en wintervlinder zijn hier de ongenoode gasten die >estreden moeten worden. Besproei ingen en lijmbanden moeten hier uitkomst geven. De vrouwelijke winter- vlinders hebben in tegenstelling met de mannelijke geen vleugels, en zijn daardoor verplicht, om wanneer zij na hun gedaanteverwisseling uit den grond komen, zich al klimmende tegen den boomstam op te werken teneinde in den kruin hun eitjes te leggen, die een volgende generatie waarborgen Wanneer nu Ijjmbanden ijn aangelegd, dan zullen zij op hun tocht naar boven den lijmband moeten passeeren en daar den dood vinden. Dan ook heeft men bij kersen nog de zwamziekte, die tot gevolg heeft dat de bladeren verwelken. Ook hier weer kan met succes met carboleum gespoten worden. Al deze ziekten brengen veel schade aan den fruitteelt en men krijgt niet alleen minder maar ook slechter fruit. De buitenlandsche concurentie nood zaakt ons evenwel steeds beter en mooier fruit te teelen, willen tenminste de prijzen voor de teelers loonend blijven hier te lande. In Duitschland leeft men tegenwoordig reeds gemeen teverordeningen die de fruitteelers verplichten de verschillende voorko mende ziekten met bespuiting enz. te bestrijden. Spreker eindigt zijn belangrijke lezing met een opwekking toe te treden als lid van de afdeeling hier. Het lidmaatschap kost slechts f 3.— Men ontvangt dan maandelijks een boekje waarin allerlei zaken op fruit teeltgebied worden behandeld en voorgelicht. Bovendien kan men als lid gebruik maken van de sproeispuit van de afdeeling en profiteert men van verlaagde prijzen van carbolineum enz. De heer J. van Kampen meent als belangstellende 'n woord van dank te moeten uitspreken tegenover het vele en goede werk dat door de Ned. Pom. Vereeniging wordt verricht en beveelt een ieder aan lid te worden. De heer Lijsten en de Voorzitter danken den spreker voor zijn waar- deerende woorden. Nadat nog verschillende vragen zijn gesteld en beantwoord en een gea nimeerde bespreking van verschillende onderwerpen is gevolgd, sluit de Voorzitter dezen leerrijken avond met een woord van dank aan den heer Lijsten voor zijn welwillendheid om trots alle waterbezwaren, die slechts een moeilijke en over smalle slijkerige dijkjes voerende communicatie met het Land van Altena toelaten, toch hier een lezing te komen houden en op velerlei gebied van voorlichting te zijn, en spreekt als tolk van de ver- gadering de wensch uit, den sympa- tieken spreker weer eens spoedig in het midden der Afdeeling terug te zien. LAATSTE BERICHTEN. Een vorstelijk geschenk. De Vereeniging voor den Effecten handel te Amsterdam, stelde f60 000 beschikbaar ten behoeve van een nienwe reddingsboot, aan te bieden aan de Noord- en Zuid-Hollandsche Reddings-Maatschappij. De Trustees der Rockefelder Fundation te New-York hebben be sloten een bedrag van f400 000 be schikbaar te stellen voor de stichting van een nieuw physiologisch instituut aan de Utrechtsche Universiteit voor prof. Dr. Noyons aldaar. Koning van Engeland. Ging de laatste dagen de toestand van koning George van Engeland langzaam vooruit, thans blijft de toestand ongewijzigd, zoodat de be zorgdheid nog niet geheel is ver- dwenen. 't Was gewoonweg 't toppunt. Men hoorde den laatsten tijd niets dan van inbraak en diefstal en wel op zoo danige wijze, dat dit geschiedde zon der maar één spoor achter te laten. De autoriteiten van 't dorp deden De Echo van het Zuiden.

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 13