Koordbrabantsclie WinkelreraiM. i| de Heropening Calé ,/t lol Tan Holland" iiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiimiiiimmiiii Anfhraciet en Eierkolen j g Staatsmijn „WlLMELMIMfl" g Doeltreffende Reclame De Echo van het Zuiden" PLUIMVEETEELT. Voor de huisvrouw. II Joh. van Loon-v. d. Ven. STOOKT Anfhraciet 32|35 f 2.10 b Eierkolen f 1.15 j Ed. van Tilburg - Waalwijk, j Vier Filialen te Waalwijk. Wederom grodte prijsverlaging! a Ojiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim Voor hebt U ook noodig. al hun best de misdadigers te knippen en menig nachtelijk uur werd door de brave dorpelingen hiervoor opgeofferd, doch alles zonder resultaat. Bijna iederen morgen kon men constateeren, dat er was ingebroken en dat de vreemde gasten zonder een adres achter te laten waren vertrokken. Het was alsof ze konden ruiken, waar de politie zich schuil hield, want steeds gebeurde het op de plaats, waar de ijverige politiemannen niet geweest waren. In de kom van 't dorp te midden van prachtige moestuinen lag een villa, die bewoond werd door een oud- generaal met zijn vrouw. De overige huisgenooten waren de dienstbodeen de gezelschapsjuffrouw. Dit prachtige huis was tot nog toe verschoond gebleven van de brutale inbraken. Niettegenstaande dit, was men er steeds op z'n hoede en voor al Anna, de getrouwe dienstmaagd, een kordate meid, die ongeveer vijf en twintig schoone lentes telde. Er kon in het holst van den nacht geen geluid zijn, of ze moest weten water gaande was en aldus stapte Alikruik zoo noemde de generaal haar 't bed uit en sloop behoedzaam door de gangen om eventueel het individu, wanneer deze zich in hare nabijheid waagde, onschadelijk te maken. Zoo als zij later vertelde, bediende ze zich dan van een pook of een ander object om daarmee het hoofd van den in breker te verbrijzelen. Zoover kwam het echter nooit, zoodat nooit iemand zich van haar crimineel plan heeft kunnen overtuigen. heen, sprong telkens tegen de deur, hetgeen in den nacht een ijzig geluid teweeg bracht. Inmiddels was de gezelschapsjuf frouw van het geraas wakker geworden en smeekte op haar knieën, den hemel om genade, terwijl mevrouw lag te rillen in haar bed. Je bent een flinke meid, Ali kruik, zei de generaal, kom mee naar beneden, dan krijg je voor den schrik een heerlijk glas wijn. Toen men even daarna naar poes ging kijken, lag ze rustig te slapen in haar mandie. D. v. N 't Was middernacht en alle huis genooten lagen in diepe rust. Slechts één was er, wier ooren als van een speurhond gespitst waren, 't Was Anna of liever Alikruik. Meende ze daar geen verdacht geluid te hooren Ze ging rechtop in haar bed zitten om beter te kunnen luisteren. Neen, ze had zich toch niet vergist, want daar hoorde ze 't weer. Zouden die inbre kers nu hier hun lag kunnen slaan 't Zal toch niet gebeuren, flitste't door haar hoofd, ze raapte al haar moed bijeen en stapte voorzichtig 't bed uit. Wacht, ze zou mijnheer even roepen. Je kon nooit eens weten. Op haar teenen sloop ze naar mijn heer z'n kamer en riep zoo zacht mogelijk om 't hoekje van de deur: Mijnheer, mijnheer, nu zijn de inbrekers bij u in huis, luister maar. Als een hazewind vloog de oude generaal z'n bed uit en luisterde met ingehouden adem. Verdorie Alikruik ik hoor't ook. Wacht even fluisterde hij, dan krijg ik even m'n geweer 1 Hij haalde 't vuurwapen uit de kast en daar begon de tocht. Eerst luister den ze scherp vanwaar 't vreemde geluid kwam. Ik geloof warempel dat ze in het Salon zijn mijnheer! zei Anna. Hou moed, Alikruik, ga jij maar voor, ik kom wel achter [e aan. Trillend op haar beenen sloop Anna naar de deur van het salon en opende die behoedzaam, doch in de kamer was niets te ontdekken. Het geluid schijnt van buiten te komen mijnheer! Ze traden op het venster toe. Mijn heer met z'n geweer en Anna met haar geliefkoosde pook, doch ook buiten was niets te zien. Neen, Alikruik, ze zijn boven, luister maar. Vooruit meid, naar de logeerkamer! en de kranige generaal duwde Anna voor zich uit. Met knik kende knieën slopen zoowel de her- senverbrijzelaarster als de legeraan voerder de trap op. In de logeerkamer was al evenveel te bespeuren als in het salon en toch hoorden ze steeds het eigenaardig geluid, alsof er iemand zacht aan 't kloppen was. We zullen ze toch neerslaan, zei Anna, die al haar moed weer scheen herkregen te hebben, ja, nu hoor ik 't ook. Bij de bewuste deur gekomen, ble ven beiden pal staan van schrik. Boem... boem... boem... Zulke brutale schurken, siste Ali kruik. Ze schijnen tegen de deur aan te kloppen. Vooruit meid, gooi de deur open, want hierbinnen zijn ze. Wacht even, Alikruik, wanneer jij de deur open gooit roep ik uit alle macht „vuur!" en dan sla jij er op los. begrepen In orde, mijnheer bibberde Anna, terwijl ze trilde van emotie. Meteen smeet ze met een ruk de deur los en gesticuleerde hevig met haar pook. Vuur!!! bulderde de generaal, doch z'n geweer ging niet af, want 't was ongeladen. Opeens zagen ze iets zwarts langs hun zenuwachtige beenen glijden, hetgeen met 'n vaartje de trap afging, 't Was... de poes, die ze dien mid dag per ongeluk op zolder gesloten hadden, doch vergeten haar weervrij te laten. Het arme dier, niet wetend waar- Hoe krijg ik meer eieren Het vorig jaar las ik in „Rust— Roest" een eenvoudig berichtjeDe boeren uit Wanrooij (een dorpje van 1200 zielen) haalden daar op het pak huis aan kunstmest en voederartikelen voor de som van 158.000 gulden. Voor de eieren vatfde Roermondsche eiermijn kregen ze uitbetaald 127.000 gulden. Nog een beetje vooruitgang dan beuren de boeren evenveel van de eieren, als ze aan meststoffen en voeder voor al het vee hebben afge haald en dus uitgegeven. Die menschen weten het! Die be schouwen de kippenhouderij als een vak. Die hebben ook de noodige vak kennis verkregen door verlichting en ervaring. En ze willen het niet beter weten dan een ander. Het Boekhoudbureau van de Ove- rijselsche Landbouw Maatschappij leerde ons, dat er In die provincie liet vorige jaar boeren waren, die geld op de kippen moesten toeleggen en andere die f 7 a 8 op één kip ver dienden. We laten hier enkele wenken volgen, die voor het veel eiers leggen der kippen van belang kunnen zijn. 1°. Laat niet vlak voor de leg, jonge kippen in een ander hok overbrengen. Dat houdt den leg tegen. Het duurt meestal een heelen tijd eer de kippen aan hun nieuwe omgeving gewend zijn. De leghorns zijn daarin het lang zaamst. 2°. Breng daarbij zoo min mogelijk jonge hennen tusschen oudere kippen. De eerste dagen wordt dan zeker de „huisvrede" nog al eens gestoord. En voor leggende kippen in rust een eerste eisch. 3°. De jonge hennen dienen zooveel mogelijk van ongeveer gelijktijdig broedsel te zijn. De jongste dieren blijven steeds meer achter 4°. Zorg ervoor, dat er niet te veel kippen in 't hok komen. Ze hebben '/2 M3 per hoofd noodig. 5°. De verlichting dient voldoende te zijn. De ventilatie moet goed ge regeld wezen, 't Hok moet kurkdroog zijn. 6°. Rekent per kip op '/4 M2 vloer oppervlak. Dit is noodig om de kippen in het gure jaargetijde binnen bezig te houden. 7°. Verwijdert de mest minstens 2 keer per week in den winter. Bij groote koppels is het nog beter eiken dag dit te doen. 8°. Zijn de dieren niet te vet Het achterlijf moet los aanvoelen, niet stijf of hard, zelfs niet gewoon strak. 9°. Voeder daarom niet te veel graan. De ochtendvoerbak moet altijd ge vuld zijn. 10°. Boven dit alles: Zorg voor kippen afkomstig van op den leg ge controleerde hennen. Neemt men daarbij dan al deze voorzorgsmaatregelen In acht, die ten slotte slechts hygiënische maatregelen zijn dan kan het u gaan als de men schen tn Wanray en als de boeren uit Overijsel, die winst maakten op hun kippen. S. Poetsen van kachels. Met azijn aangemaakte graphiet en een harde borstel kan .men een kachel zeer goed poetsen. 1 kilo bruine teer wordt bijna aan de kook verhit, dan wordt er '/ie kilo ijzer vitriool in gedaan, met een kwastje wordt dit op den warmen kachel ge streken en dan flink geborsteld. 1 deel loodglit en 8 deelen wijnazijn goed vermengd, dit mengsel op de goed schoongemaakte kachel gebracht en half droog geborsteld maakt de cachel spiegelblank. Lampenzwart met een oplossing van waterglas tot de dikte van stroop gemengd met een kwastje op de kachel gestreken, dan uitstrijken en na 24 uur met gomwater overstrijken en daarna flink poetsen. 50 gr. karnauba-was, 395 gr. cera- sine worden samengesmolten, daarna van het vuur genomen, hierop 300 gr. terpentijnolie en 375 gr. lampenzwart en graphiet er bij gedaan. In den zomer kan men wat meer cesarine nemen. Ten einde de kachels gedurende den zomer voor roest te bewaren, be strijkt men ze van tijd tot tijd met petroleum of terpentijn. Men kan kachels glanzend als spiegelglas ma ken, door ze eerst met een stevigen borstel uit te schuieren en den roest door middel van puinsteen af te wrijven. Hierna roert men onder 1 deel loodglit 8 deelen wijnazijn, doopt den borstel in dit mengsel en wrijft daarmee de kachel in. Is het mengsel goed ingedroogd, dan wrijft men het met een drogen borstel uit. Inplaats van bovengenoemd mengsel kan men ook nemen 'ƒ4 k.g. beenzwartpoeder en het wit van drie eieren, hetwelk gedurende '/4 uur langzaam gekookt wordt in '/s L. bier. Nadat het meng sel geheel afgekoeld is, gaat men daarmede op bovenvermelde wijze te werk. Het poetsen van kachels en for-; nuizen geschiedt met potlood, graphiet of ijzerzwart. Bij het inkoopen van dit materiaal moet men toezien, dat het glanzend is, vettig en gemakkelijk in te drukken. Dof en stoffig ijzer zwart is onbruikbaar. Heeft de kachel roode vlekken, dan worden deze natuurlijk slechts wanneer de kachel koud is met petroleum bestreken en eenige uren later met steenkolen- asch afgewreven. De geheele kachel moet voor poetsen met droog zand en een groven doek afgewreven worden. Het metywater, koffie of bier aange lengde kachelzwart wordt dan met een wollen lap aangebracht en na het indrogen zoo lang en stevig uitgebor- steld, tot de geheele kachel mooi glanzend geworden is. Puik kokende erwten Prima tarwebloem, puik bakkend WETENSCHAPPELIJK NIEUWS. Hoe oud is de aarde*! De laatste schattingen van beroem de geleerden. Een der groote Vereenigingen voor Wijsbegeerte heeft onlangs door ver schillende schrijvers het onderwerp van den ouderdom der aarde laten be handelen. Het voordeel van deze be handeling door verschillende schrij vers is duidelijk, want de bijdragen van verschillende soorten experts kun nen nu bijeengevoegd worden. Wat be treft den ouderdom der aarde is het voor één menscli onmogelijk, de langs verschillende wegen van onderzoek verkregen bewijzen te beoordeelen, waar deze zich onderscheidenlijk be wegen op sterrekundig-, biologisch- en natuurkundig-scheikundiggebied. Want het probleem kan minstens op deze 4 wijzen benaderd worden. Geologische bewijzen. Het is mogelijk, in verbeelding alle bezinksels opeen te stapelen, die zich in den loop der eeuwen hebben afge scheiden en verhard. Alle zandsteen, slijksteen en kalksteen, die uit de ver weerde fragmenten van de oorspron kelijke aardkorst gevormd is met be hulp van kalkvormende dieren, zooals koralen, zou laag op laag een vertika- len stapel vormen met een hoogte van tusschen de vijftig en zestig mijl. Wan neer wij nu de tegenwoordige snelheid van erosie en afzetting kennen en aan nemen dat in vroeger eeuwen niet veel grooter is geweest, dan kunnen wij de hoogte van den stapel deelen door het jaarlijksch cijfer van aangroeiing, en zoo den ouderdom der aarde vinden. Ongetwijfeld moeten belangrijke cor recties worden aangebracht, bijv. voor de versnelling van het afzettingspro ces door den menscli en het is zeer moeilijk te ontdekken, waar de sedi mentaire rotsen beginnen, d.w.z. waar het contact is met de oorspronkelijke aardkorst. Doch de geol-ogen schrik ken voor deze moeilijkheden niet terug en Professor Chamberlin is geneigd aan te nemen, dat de ouderdom der aarde, geschat naar de afgescheiden lagen, overeenkomt met. dien, waartoe men door moderne schattingen komt, gebaseerd op een studie van radio-ac tiviteit. Deze schattingen voeren ons tot zulke onbegrijpelijke cijfers als duizend inillioen jaren. Verder zijn er nog berekeningen naar het zoutgehalte der zee en bewijzen van radio-actieve processen, alsmede het sterrekundig bewijs. Voor en uit „De Zakenwereld** werk! Indien ge arm zijt werk. Indien Je rijk zijt ga door het werken, ndien gij belast zijt met schijnbaar onredelijke verantwoordelijkheid werk. Indien ge gelukkig zijt blijft flink doorwerken. Ledigheid geeft ruimte tot twijfel en vrees. Indien teleurstellingen komen werk. Indien smart u overweldigd en vrienden niet trouw blijken werk. Wanneer, het vertrouwen wankelt en de rede u in de steek laat werk dan juist. Wanneer droomen verstrooid worden en hoop schijnt dood werk Werk alsof uw leven in gevaar was. Het is het ook inderdaad. Onverschil lig wat u mankeert werk. Werk getrouw werk met vertrouwen. Werk is het afdoendste geneesmiddel, dat verkrijgbaar is. Werk zal zoowel gees telijke als lichamelijke aandoeningen genezen. Er ligt iets oneindigs in den arbeid. Havermout Prima Aardappelmeel Prima Vermicelli Prima tarwe-stijfsel Zeer goede koffie Prima gebroken thee Buisman's koffiesiroop, maar EXTRA ST. NICOLAAS AANBIEDING: per pond 12 en 15 ct. per pond 9 ct. per 100 pond 8.25. per 100 pond 9.50. per pak 6 ct. per pond 18 ct. per pond 12 ct. per pond 62 ct. per ons 24 ct. 13 ct. Prima speculaas Fijne spoorbanket Chocolade beestjes Hol. suikergoed Bruidsuiker Taai-taai Borstplaatjes Busgroenten, Fransche kwaliteit: Spinazie Spinazie Doperwtjes Doperwtjes Taminiau Jam Sardines, iets fijns, Pink-zalm Prima mosterd, Westerlakcn, Brandspiritus, gegarandeerd 85 pCt., per half pond 13 ct. per ons 12 ct. per ons 13 ct. per pond 55 ct. per half pond 17 ct. per half pond 14 ct. per ons 7 ct. per heele bus 33 ct. per halve bus 18 ct. per heele bus 45 ct. per halve bus 25 ct. per pot 39 ct. per blikje 17 ct. per halve bus 35 ct. per potje 15 ct. per flescli 24 ct. per 5 pond 65 ct. Glyc. zeep SPOTGOEDKOOP IN KOEKJES EN SUIKERWERKEN. Frou frou per half pond 25 ct. Allerhande, kerstkransjes enz. per half pond 25 ct. Chocolade Hagelslag per half pond 25 ct. Witte anijs-hagelslag per half pond 21 ct. Kwattareepen per 10 stuks 30 ct. Bruidsuiker per half pond 17 ct. Cliever toffee's per ons 7 ct. Flikjes met musket per ons 12 ct. U ontvangt bij ons voor ƒ.10.aan bons 20 ct. terug. NERGENS BETER EN ZOO GOEDKOOP. I 25 Hiermede bericht ondergeteekende 25 het geachte publiek van WAALWIJK 55 ZZ en Omstreken ZZ iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii 25 van het door hem overgenomen 25 Z Z5 te v.m. Besoijen op Zaterdag 1 Dec. 52 5 52 Minzaam aanbevelend, -jfj; van de de BESTE producten van NEDERLANDSCHEN bodem. H Speciale aanbieding voor levering December: per H.L. franco in de berghokken. j EMMA BRECKCOKES afm. 40/80 h f 19.—per ton fr. station. 1 STEENKOOLBRIKETTEN 3 K G. zw. voor Bakkersovens 1 f 17.— per ton Ir. station. I Bestellingen worden aangenomen GROOTESTRAAT 142. g§ Vertegenwoordiger der Staatsmijnen voor de Langstraat: j Als zakenman met een goeden kijk op het moderne zaken doen moogt U dus nimmer 9t met Uw reclame*campagi ij geven de prijzen ann. I i je Echo van hel Zuiden"

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 14