Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. R.K. STAATSPARTII. VADERDE LANGBEEN KONT. i FEUILLETON SmTSf!^ Springende Handen Kloosterbalsem brêök! UüMMER 96. ZATERDAG 1 DECEMBER 1928. 51e JAARGANG. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-Adres: ECHO. Prjjs der Advertentlën DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD. Het partij-program der R.K. Staats partij is als volgt saamgesteld: I. Algemeent Zaken. 1. Handhaving en doorvoering der Katholiek staatkundige beginselen in wetgeving en bestuur, vooral ten aan zien van het hooghouden van het gezag, de verhouding tusschen gemeen schap en individu, het huwelijk en de ouderlijke macht, de bestrijding der openbare on zedelijkheid, de belangen van kinderrijke ge zinnen. 2. Herziening van het huwelijks- goederenrecht. 3. Vasthouden aan het parlemen- tairconstitutioneele stelsel. 4. De belemmering van de vrijheid van godsdienstuitoefening, neergelegd in art. 177 van de Wel op de staats inrichting van Nederlandsch—Indië worde weggenomen. II. Onderwijs. 1. Handhaving van de gelQkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs, voor beide soorten van onderwijs met voorkoming en afsnijding van onge- wenschte verhoudingen en ongemoti veerd hooge uitgaven. 2 Tegengaan van verdere verzwak king van de positie van het gymnasiaal onderwijs. 3. Toepassing van de gelijkstelling voor het voorbereidend—, het nijver heids— en het buitengewoon—onder wijs Bevordering van het Nijverheids onderwijs o.m. door opheffing van de Vul KLIMMENDE NAAR HET ENGELSCH. J. SCHEEPENS. 21. Dien avond luidde de kleine bel weer stipt als eiken avond in liet to rentje boven den stal, om op te hou den toen de klok acht uur sloeg op de seconde af, als werd het luiden gere geld door een uurwerk. Op hetzelfde oogenblik, juist zooals zij reeds zeven jaar lang gedaan had, kwam de mees teres des huizes de breede eiken trap af in de hal. Een huisknecht van het oude slag maakte een buiging voor haar, en be richtte haar dat het avondeten gereed stond. Te oordeelen naar zijn uiterlijk en manieren had hij den huisknecht van 'n aartsbisschop kunnen zijn, of schoon zijn livrei kaal en versleten was en op zijn gespsclioenen geen glans meer was te bekennen, en zijn linnen goed stoffig was en vergeeld. Beneden stonden nog twee huisknechts in de hal. Zij geleken op de lakeien van oen of ander theater of circus en hun eens zoo keurige pandjassen zagen er al even versleten en kaal uit als van den eersten huisknecht. Wat de ka steel vrouwe betreft, deze was een groote, nog mooie vrouw met donkere oogen en vrij scherpe trekken DE NIEUWE TABAK HEERENBAAI 6t&W YAN DEN BIGGELAAR wet van 28 juli 1924, nm art 11 (Stopwetje). Ruimere subsldleering van het bijzonder Hoogere Onderwijs. 4. Regeling van het cursus—onder wijs voor de rijpere jeugd. 5. Ten aanzien van den radio: vrije en zelfstandige ontwikkeling van de maatschappelijke krachten billijke veideeling van den beschikbaren zend tijd volgens de in de bevolking levende richtingen. 111. van Finantiën. het finantieele daardoor algemeen nuttige uitgaven voor economische, sociale en cultu- reele doeleinden niet behoeven achter wege te blijven. Bij eventueele belas tingverlaging wordt de voorrang ge geven aan de verbruiksbelastingen. 3. Invoering van belastingen op middelen van gemak en weelde. 4. Geleidelijke afschaffing van in directe belastingen op eerste levens behoeften. 5 Vermindering van de successie belasting bij vererving in de rechte lijn en in de eerste graden van bloed verwantschap. 6. Meer doeltreffende organisatie van den Staatsdienst. 7. Verbetering der salarieering van het Rijkspersoneel door herziening van het Bezoldigingsbesluit en van de overige loonregelingen. 8. Herziening der finantieele ver houding tusschen Rijk en Gemeenten. 9. Herziening van de forensen- belasting. 10 Afschaffing van de Personeele belasting op lokaliteiten, waarin be roep ot bedrijf wordt uitgeoefend. 1. Behoud evenwicht. 2. Belastingverlaging voor zoover in tegenstelling met haar spierwitte karen; in de oogen lag een eenigszins verre, afwezige blik, alsof ze dag en nacht uitzagen naar iets, wat nooit of nimmer zou worden gevonden. Zooals gezegd, was de dame zelf nog mooi en ze was ook proper genoeg, doch liaar onveranderlijke dracht was een avoud- costuum, waarvan de zijde geheel ver weerd was en op sommige plaatsen in flarden om haar lichaam hing: in het spierwitte haar droeg zij, eigenaardige tegenstelling, prachtige diamanten van groote waarde. In huis zelf heer sekte de grootste weelde naast de meest frappante ar moede: overal bemerkte men zeldzame en kostbare kunstvoorwerpen, de vloe ren waren bedekt met dikke karpet ten, en toch, dat alles was overal met een dikke stoflaag bedekt. Het stof bedekte i liet Chineesclie porcelein, nam het glanzende en frissche weg van de kostbare schilderstukken en ver borg van het hoofd, tot de voeten de waardevolle beeldhouwwerken. Het moest wel jaren geleden zijn, dat de borstel van de dienstboden hier zijn werk had gedaan. Het was als het pa leis der Schoone Slaapster, waarin de menschen zich bewogen als in een droom. Langzaam bewoog de meesteres des huizes zich in de richting der eetka mer. Er was hier een rijk avondmaal opgedischt, waaraan 'n smulpaap met een gevoel van voldoening zou hebben plaats genomen. Er waren zelfs bloe men in zilveren en kristallen vazen, in porceleinen bakken van koogen ou derdom, doch dat alles op een tafel kleed, dat zoo versleten was, dat het IV. Buitenlandsch Beleid. Krachtige medewerking in den geest van de Vredesnota van Benedictus XV, met de plannen van den Volkenbond, ter oplossing 'van de Internationale geschillen door scheidsrechterlijke uit spraken, en ter gelijktijdige en weder- zijdsche vermindering van bewapening. V. Defensie. De organisatie van leger en vloot dient beperkt te zijn tot hetgeen noodzakelijk is voor de handhaving der neutraliteit en de verdediging der onafhankelijkheid binnen de gren zen door eventueele internationale regelingen te stellen. VI. Koloniën. 1. Voorgezette voorbereiding van staatkundige zelfstandigheid, binnen hel Rijksverband, van de deelen des Rijks buiten Europa, onder handhaving der Nederiandsche leiding. 2. Behoud van de volledige minis* terieele verantwoordelijkheid voor het beleid van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch—Indië en van de Gouverneurs van Suriname en van Curasao. VII. Handel en Nijverheid. 1. a. Het instellen van een onder handelingstarief, teneinde de mogelijk heid tot het sluiten van handelscon tracten met andere landen open te houden. b. Zoo noodig steun aan bepaalde takken van volksbestand door bijzon dere invoerrechten, voornamelijk als letterlijk in flarden viel. De kamer zelf was prachtig met haar eiken laiubrizeering en uitgesto ken deurpaneelen, en aan de wanden, met zwaar gobelin behangen, zag men enkele goede voorstellingen van oude meesters; docli ook weer overal be merkte men dezelfde uiterlijke ver- waarloozing, welke aan de geheele omgeving een troosteloos aanzien gaf. Nogmaals echter, het avondmaal was schitterend verzorgd en modern. Bij de tafel stonden twee andere per sonen, de eene, een jong meisje met een zeer verstandig uiterlijk, vol vuur en hartstocht, slechts met moeite on derdrukt; de andere was de zwaarlij vige, blonde man, in het. dorp bekend onder den naam van „mijnheer Char les". Eigenlijk heette hij Reginald Henson en was hij een verwijderd fa milielid van mevrouw Henson, de vreemde slotvrouwe van. het Huis der Stille Smarten. Reginald glimlachte thans minzaam tot het wonderschoone meisje met de schitterende, eenigszins uitdagende oogen. „We kunnen wel gaan zitten, nu mevrouw binnen is", sprak Henson ernstig. Hij sprak eenigszins met spottende nederigheid, en een vrijpostigen, wran gen glimlach over zijn breeden, lossen mond, hetgeen Enid steeds in stille woede deed ontsteken. Ze was een vu rige natuur, en daarom zoowel een goede vriendin als een gevaarlijke vijand. Haar hartstochtelijken strijd ging juist tegen den gehaten Reginald Henson. „Heeft mevrouw een verkwikkende rust genomen?" vroeg Henson. „Ver geef ons onze bezorgde nieuwsgierig heid". Opeens werd Enid woedend, doch Margaret Henson deed alsof zij niets gehoord had en bleef koud en onbewo gen als marmer. In haar oogen lag nog altijd die vreemde, starende blik, en zij zocli den weg naar haar plaats aan tafel als in een droom. Dan liet zij eich opeens in haar zetel vallen en begon te bidden op hoogen, scherpen toon. En moge de Heer ons waarlijk dankbaar vinden voor zijn goede ga ven. En moge, als het Hem behaagt, Hij van ons huis te zijner tijd de be proeving wegnemen, de onschuldigen bevrijden en de schuldigen bestraffen. Want de last weegt zwaar op ons, en wordt bijwijlen ondraaglijk." Het zwaarlijvige personage speelde glimlachend met vork en mes. Een scherpe opmerker zou begrepen hebben dat bet gebed ook hem betrof en de hartstochtelijke klacht hem vooral aanging. Als liet werkelijk zoo was, dan had het nochtans niet de minste uitwerking op hem. In zijn smetteloo- ze avonddracht scheen hij hier abso luut niet op zijn plaats. Enid was wel aan het algemeen verval ontsnapt, maar haar grijze huisjapon was noch tans van een buitengewone gestreng heid van vorm en lijn, hoewel van goede, soepele, sterke stof. „Mevrouw is zoo dichterlijk aange legd!" merkte Henson op. „En buiten gewoon vurig!" „Williams", sprak mevrouw Henson, mijn bezoeker zou gaarne wat cham pagne drinken", En zij gewaardigde zich niet, den bezoeker aan te zien. Geen goud zoo goed" afweermiddel tegen dumpingpraktijken, wanneer deze tot gevolg zouden kunnen hebben, dat het Nederiandsche bedrijfsleven blijvend zou worden geschaad. 2. Betere inrichting van de afdeeling Handel en Nijverheid, mede met hel oog op economische voorlichting en het sluiten van handelstractaten. 3. Toezicht op het bankwezen. 4 Bevordering van de openbaar heid ten aanzien van het trust- en kartelwezen. 5. Tegengaan van den woeker. VIII. Middenstand. 1. Wettelijke regeling van den verkoop op afbetaling, 2. Tegengaan van het cadeau stelsel. 3. Uitbreiding der wettelijke maat regelen tegen oneerlijke concurrentie. 4 Verbod van Inzetpremiën bij openbare verkoopingen. 5. Wettelijke regeling van de rech ten en verplichtingen van de handels reizigers en handelsagenten. IX. Landbouw. 1. Herziening van de wettelijke Ze scheen opnieuw vervallen te zijn in de gewone beleefdheidsvormen, wel ke een wei-opgevoede huisvrouw in acht heeft te nemen, ook jegens een on- welkomen bezoeker. Toch scheen ze hem nimmer te zien: steeds staarden de zwarte, doordringende oogen in de sombere toekomsten. Uitgezonderd de een of andere gekruide opmerking van Henson, werd er tijdens het souper niet gesproken. Gedurende het koude stilzwijgen hoorde men buiten bij tus- schenpoozen liet wilde gebrom of liet geblaf van de honden. En telkens wanneer hij dit geluid hoorde, scheen Reginald Henson's breed gelaat even samen te trekken, alsof liet hem ver veelde en ergerde. „Vandaag of morgen vergiftig ik nog eens al dat liondengespuis!" bromde hij. „Indien alle honden',' en zij legde den nadruk op het tweede woord, „in dien alle honden rond Longdeau Grange vergiftigd werden of doodge schoten, zou het leven hier nog wel draaglijk zijn", gaf zij scherp ten ant woord. Henson glimlachte weer goedig, of schoon zijn glimlach andere gevoelens moest, verbergen. „Beste Enid, ge hebt een verkeerd idee van me", sprak hij. „Maar ik zal nog wel eens in het gelijk worden ge steld. (Wordt vervolgd). De Echo van het Zuiden, Waalwijkschc en Lanptraatselie Courant, Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rtJk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, ens. franco te zenden aan den Uitgever. 20 cent per regel; minimum 1.50. By contract flink rubat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag on Vrydag des morgens om ulteriyk 9 uur ln ons bezit zyn. WH» „DB ECHO VAN BBT ZZJIDBN". VENPEÜ ■h Doe het dit jaar beter dan den vorigen winter. Zorg dat ge een pot Akker's Kloosterbalsem in huls hebt. en bescherm Uw huid tegen inwerking van koude en vocht, door haar iederen avond voor het naar bed gaan, in te smeren met Akker's

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 1