Een smaakvol cadeau voor St. Nicolaas koopt men in Mag. ST. JOZEF Ome zaken zijn Zondag 2 December GEOPEND. Ome Meubelzaak den geheelen dad. Ome Manolacfuren, Cocos. TaoHI. Speel goederen aldeeliugeu zijn geopend: van 12-2 oor en van 3-8 nor. Erector en Matador Constructiedoozen met 10 pot. Korting. Manulacturenliandel Fe. A. FREDERIKS - Neg. Je Zon" - Kaatsheuvel. Oud Hollandsch Koper Tin Gouda Plateel Toiletstellen Messenleggers Spiegels Parapluiebakken Borstelgarnituren Gongs Barometers enz. enz. L. DERKS 41576 Hinlhamerstraat 70 - 's-BOSCH. te dien dag zijn gewone visites. Jantje, van de weduwe Verschoor was geluk kig iets beter, dit was het eerste wat hij aan zijn vrouw vertelde, toen hij in den namiddag thuis kwam. Over de plannen, welke hij al wandelende ge maakt had, sprak hij pas loen beiden om de theetafel zaten. Maar hij ver telde alleen, dat hij zijn best wilde doen den kleinen Dick „ergens" een goed tehuis te bezorgen. Op den afge sproken tijd bevond dokter v. Stralen zich bij den wagen van Hansen. Hij werd op zijn geklop binnengelaten. Het gezicht van Hansen stond heel onvriendelijk. Doch zoodra had de dokter het doel van zijn komst niet meegedeeld of de knorrige Hansen werd een en al vriendelijkheid. Het eind van de besprekingen was, dat Dick nog een paar dagen, in den wa gen zou blijven. Daarna zou de dokter hem komen halen. Dick was in de wolken. Hij zou voortaan mogen wo nen in het huis van dien vriendelijken heer. „Of Jasper meeging?" vroeg hij. „Neen, Dick, maar ik kom vast en ze ker wel eens bij je kijken". Jasper kreeg eenige adressen, waar hem liet noodige voor Dick verschaft zou wor den. Wat waren Jasper en Dick blij. Op den avond van den vijfden De cember zat dokter van Stralen met zijn vrouw aan het avondmaal. Het liep tegen 7 uur. Toen het eten gedaan was stond de dokter op en kleedde zich om uit te gaan. „Louise, ik moet even uit. Ik heb vanavond een kleine verrassing voor je". Mevrouw begreep er niet veel van, maar haar man zei dat het een verrassing was, dan zon het wel goed zijn. Een goed half uur later werd er ge beld. Lena was bij mevrouw in de ka mer. Lena was in het geheim genomen en wist, heel goed, wie er voor do deur stonden. Vlug deed ze open. Dokter en Dick, deze laatste in een fonkelnieu we jas en een warme muts op, traden binnen. Mevrouw hoorde spreken :in de gang. Wat duurde het lang voor haar man binnen kwamHoorde ze daar niet een kinderstemmetje. De kamerdeur ging open. Dokter stond in de opening. „Goedenavond, Louise! Ik heb je onlangs verteld van 'n klein kereltje dat in een woonwagen zat en nu... Maar de dokter behoefde niet ver der te\ spreken. De kleine, oolijke Dick keek half verscholen achter den dok ter met zijn vriendelijke bruine oogen de kamer in. En mevrouw van Stralen begreep opeens alles de verrassing... Een uurtje later was dokter zoo goed niet of hij moest met zijn vrouw mee naar het kamertje van hun gestorven lieveling. En daar al was het ook met tranen in de oogen zochten ze onder de schatten die er zoo zuinig bewaard lagen, het mooiste dat er was. En 's avonds lag Dick, de kleine krullebol met de guitige oogen, in een mooi, helder kinderbedje. En daarbij zat een vriendelijke dame, mevrouw van Stralen, met tranen in de oogen, maar door die tranen heen soms la chend om de leuke vragen van Dick. En Dick?) Hij sliep in met een lieusche trompet in zijn beide handjes en hij droomde misschien van een lief moe dertje en van een lieve dame, die ge- te hebben. Jullie begrijpt wel met welk een vreugde ze bij den koning werden ontvangen. Janneman, de heldhaftige overwinnaar van den kaboutervijand, werd met geschenken overladen. Eindelijk was het tijd voor onzen Jan om weer te vertrekken. Hij be dankte vriendelijk voor de hartelijke ontvangst, vroeg of hjj 't witte broek je en blauwe jasje mocht houden. En ja, het mocht. Daar ging het ledikant weer naar boven, 't Kaboutertje knik te vriendelijk enweg was hij Daar zag hij de lichtjes der stad weer. Met een vaart daalde hij weer. Hij zag niets meer. Toteen geweldige schok, daar stond het weer in de ka mer. Hij sprong overeind in bed, keek met groote oogenzijn moeder aan. „Nou ventje, hoe is 't met je, ik dacht dat ik je niet wakker kon krijgen". Den Haag. Piet. Het sprookje van de Nachtegaal. NAAR ANDERSEN. IV. Slot. Maar op zekeren avond, toen de kunstvogel weer zoo schoon zong en de keizer in bed naar hem lag te luisteren, zei het eensklaps „swoep 1" binnen in den vogeldaar sprong iets „snorrrr!" alle raadjes liepen af en toen was de muziek uit. De keizer sprong dadelijk uit bed en Het zijn lijfarts roepen, maar wat zou die er aan doen I Toen lieten ze den horlogemaker halen en na veel gevraag en veel gezoek kreeg deze den vogel weer zoogoed mogelijk in orde, maar hij zei tevens, dat de vogel zeer moest gespaard worden, want de tappen waren erg afgesleten en 't was zegd had, dat zij voortaan zijn moeder tje wilde zijn, GEMEENTERAAD. EETHEN. De Raad dezer gemeente vergaderde Donderdagmorgen ten Raadhuize, on der voorzitterschap van den Edelachtb. heer Burgemeester Brune. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering werden na voorlezing onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken: 1. Verzoek om subsidie van liet Prov. N. B. Groene Kruis. Conform voorstel B. en W. werd dit verzoek afgewezen. Schrijven van Wed. C. Verdoorn-Vos om aansluiting aan het electriciteits- net. Adressant voert aan, dat de Raad vroeger eens heeft gezegd, dat tegen aansluiting geen bezwaar zou zijn, als de gemeente niet meer dan 400. voor aansluitingskosten behoeft te ge ven Volgens mededeeling van de P.N. E.M. bedragen de aansluitingskosten ƒ280.Aanvraagster is bereid 12 lichtpunten te doen aanleggen. De Voorz. licht toe, dat de vroegere toezegging van den Raad indertijd voor de gemeente van eenig belang was, in verband met de strooni-afname Dat belang bestaat nu niet meer en spreker acht het ongewenscht nog meerdere uitgaven te doen. Spreker is bij de P.N.E.M. geweest en heeft gevraagd of niet mogelijk aan het verzoek van adressante tegemoet kan worden gekomen. De directie deel de mede, dat de aansluitingskosten tot ƒ200 konden worden teruggebracht als de belendende perceelen ook wilden aansluiten. Overeenkomstig het voorstel wordt besloten aan de Wed. Verdoorn mede te deelen, dat de gemeente zich geen meerdere kosten kan getroosten voor de uitbreiding van liet.net. 2. Benoeming hoofd der school te Eet hen. Voorz. De benoeming moet geschie den uit een lijst van wachtgelders. We hebben een oproep gedaan, maar geen wachtgelders-sollicitanten, één uit Woudrichem, één uit Nederveen, die eerst 1 Jan. 1980 op wachtgeld komt, en v. Riel uit Spraug-Capelle. Deze onderwijzer wordt met 1 Jan a.s. we gens overcompleet ontslagen, zijn naam staat dus1 nu nog niet op de lijst der wachtgelders. Maar de Inspecteur kan zich met de benoeming vereenigen en aan het Departement heeft men ge zegd, dat de Minister de benoeming wel zal goedkeuren. Hierna werd dhr. v. Riel m.a.s. be noemd. Benoeming leden Burgerlijk Arm bestuur. De volgende personen werden geko zen EethenG. A. Uithoven. Drongelen: J. A. v. d. Schans. Bah.-broek: W. Lankhaar. na loting met A. v. d. Broek. Genderen: W. v. Wijk Gzn. Wijziging begrooting 1928. De Voorz. zegt, dat de wijziging slechts van administratieven aard is. Conform voorstel gaat de Raad met onmogelijk er nieuwe in te zetten zóó, dat op de muziek kon gerekend wor den. Toen heerschte er groote droef heid 1 Niet meer dan eenmaal In 't jaar durfde men den kunstvogel laten zingen en dat was nog te veel. Maar de kapelmeester hield dan een kleine rede met groote woorden en zei, dat het nog even goed was als vroeger en dan was 't ook even goed als vóór dien tijd. Vijf jaren waren sedert voorbijge gaan toen het geheele land met angst en vreeze werd vervuld, want ze hiel den in den grond allemaal veel van hun keizer: en die was nu ziek en kon, zoo werd er gezegd, niet langer 'eveneen nieuwe keizer was reeds gekozen en de menschen op straat vroegen den opperkamerheer, hoe het met hun keizer was. „P." zei deze en schudde het hoofd. Koud en bleek lag de keizer in zijn groot, prachtig bed heel het hof hield hem voor dood en ieder ging heen om den nieuwen keizer hulde te brengen. De kamerdienaars liepen weg om met hun kennissen over 't geval te praten en ook de kamermeisjes hielden groote theevisite. In alle zalen en gangen waren kleeden gelegd, opdat geen voetstap zou kunnen gehoord worden en daardoor was het er stil, o zoo stil 1 Maar de keizer was nog niet dood; bewegingloos en bleek lag hij In het prachtige bed met de lange, fluweelen gordijnen en de zware gou den kwastenheel hoog stond een venster open en de maan scheen daar door naar binnen op den keizer en op den kunstvogel. De arme keizer kon bijna geen adem meer halen; 't was, of er hem iets op de borst zat. HQ sloeg de oogen op en toen zsg hij, dat het de dood was, die op zijne borst gezeten was en zijn gouden kroon had opgezetin de eene de voorgestelde wijziging accoord. Ruiling met de Provincie van den Kleiberg. De Voorz. zegt, dat overdracht van den Kleiberg gewenscht is in het be lang van het verkeer. Tot overdracht wordt besloten, op voorwaarde dat de hierop vallende kos. ten voor rekening van de Provincie zijn en de Kleiberg in behoorlijken staat wordt onderhouden. Rondvraag. Het lid Vos vraagt op sommige slechte plekken in den weg naar Meeu wen verbetering. Het lid Donker vraagt om de ver gadering voortaan niet meer gelijk te houden met de Waalwijksche markt. De Voorz. zegt dit toe. Het lid v. Buuren. merkt op, dat de draai in den weg hij Koos Zijlmans een gevaarlijke passage is. De Voorz. wil dit onderzoeken. v. Buuren. Hoe is het onderzoek met de Landarbeiderswet? Voorz. Het Ministerie van Finan ciën deelt ons mede, dat de Minister hiervoor geen medewerking kan ver- leenen. De wet beoogt iemand, die daarvoor in de termen valt, te helpen land en huis in eigendom te verkrijgen. Belanghebbende heeft het al in eigen dom. De landarbeiderswet beoogt niet boedelscheiding te verkrijgen. Van Buuren. Op andere plaatsen gaat het wel. Voorz. Dat geloof ik niet. Hierna sluiting der openbare ver gadering en ging de Raad in geheime zitting. DUSSEN. De Raad dezer gemeente vergaderde Donderdagnamiddag 3 uur ten raad- huize, onder presidium van den Edel achtb heer burgemeester Snijders. Afwezig de leden v. d. Steen, Herman en Th. v d. Pluljm. Behoudens een kleine opmerking van het lid Middelkoop, werden de notulen der vorige vergadering onver anderd vastgesteld. Ingekomen stukken. Dankbetuiging van den heer A van Rijswijk, voor de benoeming van een assistente aan zijne school. Wordt voor kennisgeving aange nomen. Mededeeling van het Verificatie- bureau, dat de controle op de gem financien door haar zal worden verricht tegen een vergoeding van f 200 p. jaar. Hiermede gaat de Raad accoord. Verzoek om subsidie van de Ned. Vereen, van onvolwaardige arbeiders. Wordt afgewezen. Mededeeling van Oed. Staten, dat deze gemeente over 1926 een bedrag van f44.34 te veel heeft bijgedragen In de kosten van den Warenkeurlngs dienst, welk bedrag in de gemeentekas zal worden teruggestort. Verzoek van het Prov. N B Oroene Kruis om subsidie. Conform voorstel en consekwent blij vende aan vroegere besluiten, wordt op dit verzoek afwijzend beschikt. Verzoek van G. v. Delft om van de gemeente 2404 M2 grond te mogen koopen adressant vraagt tevens steun ingevolge het bepaalde bij de Land arbeiderswet. Voorzitter. Van Delft woont buiten onze gemeente en we hebben vroeger besloten dat alleen steun kan worden verleend aan die landarbeiders welke minstens twee jaar in de gemeente woonachtig zijn. Me dunkt, dat we dit besluit moeten handhaven. De Raad gaat hiermede accoord. Kwestie P. N E. M. De Voorzitter doet hierna eenige mededeelingen inzake de gevoerde correspondentie met de PNEM. Toen vernomen werd, dat de PNEM aan andere gem. stroom leverde aan 35 ct. per K.W.U. hebben B. en W. aan de Directie gevraagd waarom deze gemeente meer moet betalen. Gewezen werd ook op de toezegging van den vertegenwoordiger der PNEM bij de voordracht van het GEB, dat de ge Combinatie Homo—Bonus 206 zaken in Nederland. 41663 hand hield hij 's keizers gouden zwaard en in de andere diens prach tige vaan. Uit de plooien van de groote fluweelen gordijnen staken.aan alle zijden wonderlijk vreemde ge zichten sommige heel leelijk, andere liefelijk en goed. Dat waren alle 's keizers slechte en goede daden, die hem aanzagen, nu de dood op zijn hart zat. „Herinnert ge u dit?" fluisterde de een na den ander, „herinnert ge u dat?" En dan vertelden ze hem zoo veel, dat het zweet hem van 't voor hoofd liep. „Dat heb ik nooit geweten I" zei de keizer; „Muziek 1 Muziek! De groote Chineesche trom 1" riep hij, „opdat ik niet alles zal kunnen hooren, wat zij zeggen!" Doch de stemmen gingen met spre ken door en de dood knikte, net als een Chinees, bij alles wat er gezegd werd. „Muziek I Muziek 1" riep de keizer steeds luider. „Kleine, lieve, goede gouden vogel! zing toch, zing Ik heb je goud en kostbaarheden gegeven, ik heb je zelfs mijn gouden pantoffel om den hals gehangen, zing toch, zingl" Maar de vogel bleef zwijgener was n emand om hem op te winden, en anders zong hij niet. De dood bleef met zijn groote, holle oogen den keizer aanstarenen het was zoo stil, zoo akelig stil 1 Daar klonk eensklaps, dicht voor het raam, een schoon gezanghet was de kleine, levende nachtegaal, die buiten op een tak zat Hij had van de ziekte zijns keizers gehoord en was gekomen om hem troost en hoop toe te zingen; en terwijl hij zong, werden de schrikgestalten steeds bleeker, het bloed begon sneller door 's keizers zwakke ledematen te vlieten en zelts de dood moest luisteren en zei„Ga door kleine nachtegaal, zing verder!" „Ja, ais ge me het prachtige gouden zwaard wilt geven: als ge me het rijkgewerkte vaandei wilt afstaan en 's keizers kroon 1" En de dood gaf voor elk lied een kleinood en de nachtegaal bleef door zingen en hij zong van het stille kerk hof, waar de witte rozen groeien, waar de vlierboom zijn geuren verspreidt en waar het frissche gras besproeid wordt door de tranen der achterge blevenen. Toen voelde de dood een onweerstaanbaar verlangen naar zijn hof en zweefde ais een koude, witte nevel door het open raam naar buiten „Heb dank, heb dank!" zei toen de keizer; „gij, hemelsche kleine vogel, ik ken u welIk heb u uit mijn land en mijn rijk gebannen en toch hebt ge de booze geesten van mijn bed weggezongen, den dood van mijn hart verjaagd 1 Hoe zal ik u beloonen „Gij hebt mij reeds beloond!" zei de nachtegaal, „ik heb uw oogen tranen ontlokt, toen ik de eerste maal zong, dat vergeet ik nooit 1 Die tranen zijn de juweelen, die het hart eens zangers weldadig aandoen maar ga nu slapen en word weer gezond en sterkIk zal voor u zingen Hij zong en de keizer viel In een zachten slaap! En o, wat was die zoet, verkwikkend en weldadig! De zonnestralen vielen door het raam op hem neer, toen hij gesterkt en gezond ontwaaktegeen van zijn dienaren was teruggekomen, want zij meenden, dat hij dood was; maar de nachtegaal was er nog en zong steeds. „Ge moet altijd bij mij blijven zei de keizer; ge kunt zingen, wan neer ge zelf verkiest en den kunstvogel sla ik in duizend stukken. „Doe dat niet!" zei de nachtegaal, „hij heeft zooveel goeds gedaan, als In zijn vermogen was! Behoud hem, meenten gelijk behandeld zouden worden. De PNEM deelde daarop mede, dat zij vooralsnog niet kan bepalen wanneer tot tariefsverlaging kan wor den overgegaan. De Voorzitter is van oordeel dat dit antwoord niet klaar is. Niets wordt gezegd omtrent de gedane toezegging. Wel wordt als verweer naar voren gebracht, dat de gemeenten, die een lageren stroomprijs betalen, bij de overgave van het bedrijf, reeds zulk een gunstig tarief hadden. Dit spie gelde zich echter af bij de afkoop som. Berm. Ze wilden 't bedrijf zeker voor niets hebben, en liefst nog een stukje grond er bij, zulke afzetters. Voorzitter. Berm....! Berm. 't Is toch zoo. Besloten wordt aan de PNEM nog maals om uitleg te verzoeken. Benoeming lid Commissie van Schooltoezicht. De Voorzitter zegt, dat het aftredend lid Janson, niet herkiesbaar is, omdat hij geen kinderen meer op de open bare lagere school heeft. Gekozen werd dhr. G. van Rijswijk. Benoeming lid Algemeen Burgerlijk Armbestuur. Benoemd werd dhr. A. v. Krimper. Vaststelling kohier Zakelijke Be drijfsbelasting. Het kohier wijst een eindcijfer aan van f 1205,—. Hiervan wordt door de papierfabriek met 203 arbeiders f 1015,— bijge dragen. De Directie van genoemde fabriek merkt op, dat zij alleen de mannelijke arbeidskrachten heeft op gegeven, omdat niet van vrouwen wordt gesproken. Men heeft echter ■nog 68 vrouwelijke arbeiders in dienst. Voorzitter. Wanneer we de vrouwe lijke arbeiders in 't bedrijf belasten dan zouden er nog f 340 bijkomen. In omvraag gebracht wordt met 53 stemmen besloten ook de vrou welijke arbeidskrachten te belasten. Tegen stemden de leden v. d. Pluljm, Berm en Jongbloets. Wijziging verordening Zakelijke Be drijfsbelasting. In de wijziging wordt o.m. opgeno men, de bepaling, dat de betrokken personen verplicht zijn aangifte te doen, zooals door de gemeente wordt gevraagd. Begrotingswijziging 1929. De Voorzitter zegt, dat de wijzlgin- gën slechts van administratieven zijn. De Raad kan zich hiermede ver eenigen. Rondvraag. v.' Balkom. Zouden we niet gedaan kunnen krijgen, dat de A.TO. ook over den Polder komt? Voorzitter. Ik heb gehoord, dat de concessie al is ingetrokken. v. Baikom. ik bedoel de bus over Gorinchem naar Breda. Voorzitter. Dat zou de bevolking moeten dragen. Maar de A T O. volgt liever den grooten weg. En of ze 't doen zullen Ik geloof 't niet, want 't is geen rendabel bedrijf, Hierna sluiting. ADVERTEERT IN DIT BLAD. zooals tot nu toe Ik kan in het paleis niet wonen; doch laat ik komen, als ik zelf er lust in hebdan ga ik 's avonds in den boom voor 't raam zitten en zal voor u zingen, zoodat gij vroolijk wordt en u tevens tot naden ken gestemd voelt; ik zal zingen van de gelukkigen en van hen, die IQden ik zal zingen van het kwaad en het goed in uw omgeving, dat voor u verborgen blijftde kleine zangvogel vliegt in wijden kring rond naar den armen visscher, naar het dak van den landbouwer, naar iedereen, die ver verwijderd is van u en van uw hof. Uw hart schat ik hooger dan uw kroon en toch, zweeft er om de kroon de geur van iets heiligs! ik zal komen en voor uzingen! dochéén ding moet gij mij beloven!" „Alles!" zei de keizer en stond daar In zijn keizerlijk gewaad, dat hij zich zelf had aangetrokken en hield het zwaar van goud, tegen 't hart. „Eén ding smeek ik van u! Zeg aan geen sterveling, dat gij een kleinen vogel hebt, die u alles zegt, dan zai het nog beter gaan En toen vloog de nachtegaal weg De dienaars kwamen binnen om naar hun dooden keizer te zien; daar stonden ze en de keizer zei „Goeien morgen 1" Ouden, lezen ook Uw kinderen ons Jeugdhoekje?

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 6