i Dames- en Ueereiapper neeren- en Hinderhleedin] magazijn „De Adelaar". ""'Hoed of Pet Bernard Vaes la geneesten v&itfiaait de fvuut NOUVEAUTÉS ST. NICOLAAS OESCHENKEN „Het Anker Dat is JE ADRES. St. Nicolaas-Etalage, St. Nicolaas-Cadeaux H. VERHULST, IHEEREIIMÖDËSI '{VlSCHSTR'sfiOSCfl ICOERTS-RUyPERl Het adres voor Ie klas Vakkundige bediening. jFLErooH 51^7 VOOR HANDEL EN INDUSTRIE. te 's-Hertogenbosch Ridderstraat 7, APARTE SALONS. Het aangewezen adres voor Uw is Hooge Steenweg 14 DEN BOSCH. - (Naast ijzerhandel Van Miert.) Voordeellger als elders. Zondags tot 12 uur geopend. naar Vnghterstr. 65, DEN BOSCH. Dc Firma v/h A. M e 1| r I n g te Tilburg, Willem li-straat 59 bericht met deze de gereed komende met dit jaar nog grootere sorteering Hnishoudellfke en Luxe artikelen, geschikte cadeaux voor St. Nicolaas en Kerstmis. Beleefd aanbevelend. FIRMA v/h A. MEIJR1NG. Zadelmakerij P. KOESEtl Hinthamerstraat 61, 's-Bosch. Ontvangen een keur van Damestasschen zal houden, over Het recht van onzen Stand. Wij moeten, aldus begint spr. j zijn rede, als Chr. arbeiders trots zijn op de stand waartoe wij behooren. Het moet uit zijn zegt spr. te zeggen het is maar een arbeider. Onze stand is geen mindere stand door Qod ons gegeven. Wij zijn - geroepen, om te arbeiden Qod heeft het zoo besteld, aldus spr. om te arbeiden in den stand waartoe wij behooren. Wij heb ben dan ook noodig een Chr. vakbe weging. Het verschil tusschen Chr. vakarbeiders, en niet Chr. vakarbei ders. Het verschil ligt hierin aldus spr. dat de Chr. vakorganisatie, ook de oplossingen der maatschappelijke vraagstukken, zoeken in het door ons beleden beginsel in het Woord van Qod. Het zoeken naar Maatschappe lijke vragen kan niet buiten ons be ginsel omgaan. Als wij strijden, aldus spr. voor het recht van onzen stand kan een Christelijk arbeider geen lid zijn van een sociale of neutrale vak organisatie. Meer dan ooit Is het noodig saamwerking van Kapitaal en werknemer. Onze Chr. vakorganisatie zegt spr komt op voor samenwerking van werknemer en werkgever. Wij staan voor een groote taak, om te strijden voor het recht van onzen stand aldus spr. Ook onze organisatie werkt in het belang der industrie. Wij kuunen de laatste jaren spreken van vooruitgang Spr. roept allen op te streven naar samenwerking tusschen werkgever en werknemer. Wij strijden niet voor onzen stand aldus spr. dat wij zouden heerschen op aard. Laat ons den arbeid niet verrichten in eigen kracht,, maar doen we dat In Qods kracht. De voorzitter dankt de Heer Ame- link voor zijn rede, die hij voor onze vereeniging heeft uiteengezet. Er worden nog - enkele vragen gesteld, die spr. breeder toelicht. Daarna sluit de Heer Amelink met dankgebed. Reisnécessaires Manicures Schrijfmappen Sehooltasschen Acten- en Muziektasschen Portemonnaies Portefeuilles Sigarenkokers. Motorhandschoenen Autoplaids Nieuwste dessins Vesten, Pullovers, Chique Shawls, Slobkousen, Handschoenen, Zelf- binders, (ook luxe verpakking) Pochets, Zakdoeken. Garnituur als: Das met Pochet of Bretels met Sokophouders in ruime keuze. Heerenmodemagazijn DEN BOSCH Telefoon 851.Markt 5. N1EUWKUIK. Door de tooneelver eeniging „K.N.A.* werd in studie genomen het drama .Een oudejaars avond" en het bijspel „De verloren erfenis". Vermoedelijk zal de eerste opvoering hiervan plaats hebben met Kerstmis a s. In haar jongste vergadering van de Burgerwacht werd, wegens vertrek naar elders voor den tegenwoordigen commandant, den heer H. Harmeling in diens plaats benoemd de heer H, van Wijk. SPRANG-CAPELLE. (V.m. Sprang). In de Ned. Herv. Kerk hoopt a s. Zondag des nam. twee uur in de be diening des Woords voor te gaan Ds. v, Willigen van Capelle.. Onze dorpsgenoot de heer J. Nieuwenhuizen, onderwijzer aan de Chr. school te Waalwijk, is met in gang van 1 Maart benoemd aan de Chr. school te Arnhem. Vergadering der A.R. Kiesver- eeniging .Sprang" op a.s. Maandag des avonds half acht in de zaal van den Chr. Volksbond. Agenda Opening. Notulen. Ingekomen stukken. Verslag Kieskringvergadering. Bespreking Program van Actie. Varia. Sluiting. J. 1. Donderdagavond trad voor de Chr. vakorganisatie als spreker op de heer Amelink, secr. van het Chr. Nat. Vakverbond. De voorzitter de HeerC Klootwijk opent de vergadering leest Jerimia 22 en gaat voor in gebed. Hij spreekt daarna een kort openings-1 woord, en geeft dan het woord, aan aan den heer Amelink die een rede CAPELLE. J.l. Woensdagavond 28 dezer had op het voormalig gemeente huis alhier, in de oude raadzaal, die, door de ijverige bemoeiingen van de leden van den dameskrans, onder lei ding van liet bestuur, Mevr. N. den Hollander-Treffers, mevr. Vermelden de Rooij ne mej. C. Oerlemans, daarin terzijde gestaan door den timmerman A. Rosenbrand, een schitterenden aan blik bood, terwijl de electrische ver lichting alles goed deed uitkomen, de officieele opening plaats van den te dezer plaatse georganiseerden bazar ten bate van de afd. Sprang-Capelle van liet. Groene Kruis, welke opening ondanks het minder gunstige weer, door een flink aantal genoodigden en belangstellenden, niet alleen uit deze gemeente, doch ook uit het naburige Vrijhoeve-Capelle en Sprang, werd bij gewoond. Ongeveer 8 uur nam de Edel- achtb. heer Burgemeester der gemeente Sprang-Capelle, tevens Voorzitter dei plaatselijke afdeeling van het Groene Kruis, het woord en zei M|jjne zeer geachte dames en heeren. Vanwege liet bestuur van den dames- krans daartoe aangezocht is aan mij de eer dezen, door dien krans georga niseerden bazar te openen. Ik moge dan beginnen, dames en heeren, U al len van harte welkom te heeten aan deze plaats. Dat ge in zoo grooten ge tale hier aanwezig zijt, stemt verblij dend en geeft blijk van algemeene sympathie met liet doel, waartoe deze bazar werd georganiseerd. Dat doel, dames en heeren, is U bekend. Finanti- eele steunverleening aan de vereeni ging liet Groene Kruis. Het is niet de eerste maal, dat tot dit doel op deze wijze een beroep wordt gedaan op uwe liefdadigheidszin. Tot tweemalen toe reeds werd een bazar als deze georga niseerd. Beide malen is zij, dank zij uw aller medewerking, schitterend ge slaagd. Zóó geslaagd, dat liet Groene Kruis daaraan dankt het feit, dat het binnen afzienbaren tijd de beschikking zal erlangen over een eigen wijkgebouw met verpleegsterswoning, een inrich ting, die ongetwijfeld er toe meewer ken zal, datj de vereeniging het Groene Kruiö meer nog dan totnogtoe zal kun nen beantwoorden aan haar doel. Een inrichting ook, die daar zal staan als een zichtbaar bewijs van uwe liefde en waardeering voor den arbeid der ver eeniging. Gezien dit verleden, dames en heeren, mogen wij vertrouwen, dat ook ditmaal de opzet van den dames- krans zal gelukken en ge bij vernieu wing blijk zult geven van uwe waar deering van| en. uwe liefde voor den ar beid van het Groene Kruis. Van uwe waardeering ook voor het werk, dat door den dameskrans te Capelle ook nu weer is verricht en tijdens den duur van den bazar nog te verrichten staat. Men schatte dien arbeid niet licht. De organisatie van een bazar als dezen kost arbeid en tijd. Voor de opofferen de liefde, die uit dezen, geheel belange loos verrichten arbeid spreekt, zeggen we allen medewerksters van harte dank. Dames en Heeren. Ik mag niet langer beslag leggen op den tijd. Op den tijd, die thans behoort aan den. ba zar en daarom: in volle vertrouwen op uw aller medewerking leg ik in de zen bazar de belangen van het Groene Kruis voor een wijle in uwe handen. Aan IJ het bewijs, dat ze daar in alle opzichten veilig zijn. Ik verklaar hier mede dezen bazr voor geopend. Ik dank U. Na deze rede, welke door de aanwe zigen met belangstelling gevolgd werd en een. krachtig applaus uitlokte, nam Mevr. N. den Hollander-Treffers, pre sidente van den dameskrans, 't woord, on bedankte den Edelachtb. heer Bur gemeester in welgekozen bewoordingen voor zijn bereidwilligheid om ook de zen derden bazar te openen en voor den lof aan de vereeniging toege zwaaid. Hiermede was liet officieele gedeel te afgeloopen en verspreidden de be langstellenden zich in de zaal om hier en daar een kijkje te nemen. Weldra verdrongen zich voor de verschillende stands groepjes kijklustigen, waarvan al gauw door de zorgen van de ver koopsters, verscheidenen tot kooplus tigen werden gemaakt. De diverse at tracties, zooals sjoelbak, postkantoor en grabbelton en meer andere, moch ten zich in een flinke belangstelling verheugen en menigeen werd de geluk kige winnaar van een prijs. In de theesalon, ingericht door de firma Mol-Pauwels uit Nieuwkuik, heerschte vooral tegen het einde van den avond een gezellige drukte. Een radio-toestel, voor deze gelegenheid welwillend afgestaan door den heei A. L. van Wijlen, radiohandel Korte Nieuwstraat, verhoogde de gezelligheid hier niet weinig. We gelooven, dat de uitkomsten van den openingsavond geen onbevredi gend resultaat hebben opgeleverd en we hopen, dat de beide volgende avon den, waarop we in een volgend num nier hopen terug te komen, evenals op de trekking van de groote en eenige kleinere verlotingen, welke Zaterdag avond plaats heeft, een even schitte rend verloop mogen hebben. A.s. Zondag des nam. 2 uur zal in de Ned. Herv. Kerk a.d. Loonschen- dijk optreden Ds. Bolkestein uit 's-Gravenmoer. De heer A. V. v. Riel, onderwij zer aan de O.L. School aan de Nieuw straat, alhier, is benoemd tot hoofd der O. L. School te Eethen. Do collecte, gehouden tijdens den dankstond voor het gewas in de Geref. Kerk alhier, heeft opgebracht 84. A.s. Zondag des voorm. half tien en des avonds 6 uur zal in de Ned. Herv. Kerk alhier optreden Ds. A. v. Willigen.j den op te halen, om de schade voor de getroffenen zoo gering mogelijk te doen zijn. Waar bij rampen buiten de gemeente van de inwoners geldelijken steun gevraagd wordt, mag dit nu ze ker wel voor eigen dorpsgenooten. Zondag en Maandag geeft de R.K. Tooneelver. „Kunst na Arbeid" haar eerste win ter u i t voer i ng. MADE. Gisteravond is na afloop van het triduum in de R K. Kerk al hier eene vergadering gehouden voor mannen en jongelingen om te komen tot oprichting eener H. Familie, waar bij 151 leden toetraden Bij het messenzetten op de suikerfabriek „Statendam" alhier kreeg de werkman Krooswijk uit Made een slag van een ijzer tegen het voorhoofd, welke een diepe wond veroorzaakte. Qeneeskundige hulp van Dr. Houpst werd onmiddellijk ingeroepen. Later werd hij per rijtuig naar zijne woning vervoerd. Terwijl den hulpbesteller der posterijen C. Driesprong aan het sta tion alhier zijn dienst verrichte, is een tot nog toe onbekend gebleven per soon met zijn fiets verdwenen. Aangifte is bij de politie gedaan. De landbouwer A. van Dongen uit de Emiliapolder alhier is gisteren avond doordat zijn paard uitgleed in de modder voorover van het paard gevallen, waardoor hij voor- en achter poot van het paard op het lichaam kreeg. Met eene hersenschudding werd hij opgenomen en riaar zijn woning vervoerd, waar hem de laatste H.H. Sacramenten werden toegediend. Men vreest voor zijn leven. EINDHOVEN. Gisteravond is de gemeenteraad in openbare vergadering bijeengekomen. Na afhandeling van een enkel punt stelde de voorzitter een vergadering met gesloten deuren voor, die van half 8 tot middernacht duurde. Na heropening stelden B en W. den raad voor. om gezien het rapport van de commissie van onder zoek, naar beweerde onregelmatighe den in het gasbedrijf te Eindhoven den heer J.J C W., directeur der ge meentelijke lichtfabrieken, met voor behoud van alle rechten der gemeente, met ingang van heden te ontslaan. Dit voorstel werd z h.s. aangenomen. De heer Notten (r k.) stelde den raad voor, dat de gemeente geen zaken meer zal doen met die firma's die alierwege in den lande zooveel menschen in het ongeluk hebben ge stort. De voorzitter antwoordde, dat B. en W. zich reeds in dien geest hebben beraden. Onregelmatigheden bij grondaankoop te Eindhoven. LOON—OP—ZAND. Wegens over bevolking der beide scholen alhier, zal er in '29 een lokaal bijgebouwd moeten worden. Nu men inziet, dat de hoofduit gang bij verbetering niet voldoende zal zijn, zullen bij de verbouwing der kerk nog 3 uitgangen met portalen worden aangebracht St. Nicolaas doet hier a.s. Za terdag de rondte onder begeleiding der harmonie „Concordia". Beurzen open 1 BINNENLAND. Koninklijke belangstelling. De Koningin heeft zich door den commissaris der Koningin in Noord brabant doen inlichten over de gevol gen van den storm in die provincie. Rijwielpaden. ingesteld is een commissie om van advies te dienen omtrent de vraag, ln hoeverre de wettelijke bepalingen betreffende het verkeer op de wegen en rijwielpaden in verband met het gebruik van motorrijwielen en fietsen herziening behoeven. Zie Etalages. Onze vroegere dorpsgenoot, -T. Haverlials, onderwijzer te Rossum, is benoemd tot hoofd der O.L. School te Buren Het' water in den buitenpolder is, doordat het tij lager wordt en liet wa ter zoodoende meer kan wegstroomen, gelukkig vallende. Het Capelsclie veer is tlians te bereiken over de kade langs de haven, doch het verkeer met rij- en voertuigen is nog steeds gestremd. Ten gevolge van het vele regenwater is (1e waterstand in den binnenpolder mo menteel zeer hoog. Tijdens de spreekbeurt van Ds. Merkelijn, zendelingpredikant te Magalang (Ned. Indië) werd een col lecte gehouden voor de zending aldaar, welke 19.82 heeft opgebracht. Voor de Ned. Herv. Jongelings ver. alhier zal a.s. Donderdag 6 Dec. des avonds 7 uur in de Ned. Herv. Kerk te dezer plaatse als spreker op treden Ds. Ottevanger uit Papen- drecht met het onderwerp „Tot het Licht". RAAMSDONKSVEER. Voor de Herv. Gera. hoopt Ds. Ewoldt Zondag middag om 2 uur in de Veersclie Kerk op te tredendes morgens zal er om half tien in de Dorpsche kerk lees- dienst zijn. Nu het water wat gezakt is, kun nen storm- en waterschade alhier aan gericht, het best gezien worden. Het is te hopen, dat er pogingen in het werk zullen gesteld worden door gel- Bij geruchte wordt vernomen, dat een opzichter van gemeentewerken te Eindhoven, die tot taak had gronden voor de gemeente te koopen, daarbij niet al te consciëntieus le werk is gegaan en derden van de gemeente lijke plannen op bedekte wijze op de hoogte zou gesteld en daaruit voordeel zou getrokken hebben. Deze ambte naar Is 6 dagen met ziekenverlof gestuurd, maar heeft thans weer zijn werkzaamheden hervat. Ook de politie Is er mee gemoeid. Het „Eindhovensch Dagblad" schrijft over deze zaak Er is dezer dagen aan het licht ge komen. wij beschikken over vol doende betrouwbare gegevens om er melding van te maken dat bij den aankoop van perceelen voor rekening van de gemeente frauduleuze prak tijken zijn gevolgd, die Qroot-Eind- hoven voor duizenden hebben bena deeld. Deze praktijken bestonden o m. hierin, dat de eigenaars van gronden, waarop de gemeente het oog had laten vallen, door personen, die van deze plannen op de hoogte waren, werden ingelicht en overgehaald een zeer hoogen prijs te vragen. Kwam de koop tot stand en dat geschiedde als regel, ondanks die hooge prijzen dan kregen deze personen hun deel van de winst als belooning voor hun kostbare inlichtingen. Een beambte bij gemeente-werken die als tusschenpersoon optrad bij deze laakbare handelingen, heeft al thans gedeeltelijk reeds toegegeven, dergelijke belooningen te hebben aangenomen, doch ook andere per sonen, die direct of indirect bij het gemeentebestuur betrokken zijn, moe ten deel hebben aan deze duistere geschiedenis. ln ieder geval zal aan onze hoogste stedelijke autoriteit voldoende feiten materiaal verschaft worden om een nauwkeurig justitieel onderzoek zon der aanzien des persoons te wettigen. Wij kunnen slechts hopen, dat het schandaal een minder groote uitge breidheid zal blijken te hebben dan het zich laat aanzien. •DRONGELEN. Bij de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente alliier, is 'n gift ingekomen van ƒ500.van den Weledelgestrengen Heer Notaris -J. v. Herwijnen en Familie te "s-Graven- hage. GEMENGD NIEUWS. Wat is er feitelijk met de „Salento" gebeurd? Uit Zandvoort wordt nog nader om trent de ramp van de „Salento" ge- meld De Italiaansche consul te Amster dam heeft op het politiebureau te Zandvoort medegedeeld, dat de equi page van de „Salento" uit 32 man heeft bestaan. De te Zandvoort aan gespoelde lijken zijn Donderdagmor- gen te 10 uur op de R.K. Begraafplaats ter aarde besteld. Een te Zandvoort wonend varens gezel, die in den afgeloopen nacht met zijn schip in IJmuiden is binnen gekomen, heeft verklaard, dat hij de „Salento" gepasseerd is, toen dit schip zich nog ver van de kust bevond. Men verbaasde zich over den vreemden koers, dien de „Salento" nam. Men neemt thans vrijwel zeker aan, dat toen reeds de meeste leden der beman ning van het Italiaansche schip dooi den storm waren over boord geslagen, of dat het schip onklaar was geraakt en de meeste opvarenden het schip in een boot hadden verlaten. In dit geval zouden zich op de „Salento" bij de stranding le Zandvoort nog slechts een of twee personen aan boord be vonden hebben. Deze verklaringen stemmen overeen, met de mededeelin- gen van de vliegers, die gisteren bo ven het wrak gecirkeld hebben. Ook van het strand af heeft men slechts één of twee personen tegelijk aan boord kunnen waarnemen. Het andere, dat men zag bewegen, moet wrakhout of stukken zeildoek geweest zijn. Het is thans vrijwel zeker, dat reeds Maan dagmiddag te half drie de laatste man van de equipage van de „Salento" over boord is geslagen en verdronken. Een Amerikaan laat 500 millioen gulden na. De bekendmaking van de nalaten schap van Payne Whitney, een bekend Amerikaansch financier en sportman, die dezer dagen overleed, moet zelfs financiers van Wall Street, die gewend zijn in millioenen te denken, met ver bijstering hebben geslagen. Payne Whitney heeft niet minder dan onge veer tweehonderd millioen dollar, of vijfhonderd millioen gulden, nagela ten. Van Whitney's nalatenschap valt den staat New York ongeveer vijftien millioen dollar toe, aan de Bondskas twintig millioen. Whitney heeft 45 millioen dollar, of 112'/* millioen gul den aan .instellingen van liefdadigheid, bibliotheken en onderwijs instellingen vermaakt. Aan zijn echtgenoote heeft hij verscheidene schenkingen gedaan en haar voor het leven een inkomen t verzekerd uit een bedrag van 54 mil- lioen dollar. Zijn twee kinderen, mrs. Joan Whitney Payson en John. Hay Whitney, den financier, waarborgt hij een inkomen uit een som van 27 mil lioen dollar elk totdat zij den leeftijd van veertig jaar bereiken, als wanneer j de hoofdsom op zijn kleinkind, miss Payne Whitney Payson, overgaat. Bij den dood van haar grootmoeder zal miss Whitney het netto-fonds ontvan- gen, waaruit eerstgenoemde het vrucht- 1 gebruik krijgt. Voorts vermaakt Whit ney 500.000 dollar aan Finley Peter Dunne, den schrijver van „mr. Dooley", die hij Whitney's leven reeds 900.000 dollar in schenkingen van hem ont ving. tabletten

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 7