DE tCHQ VAN HtTZÜlÜ fiwndm J (naar Andersen.) rWinterhanden Kloosterbalsem No. 100. Zaterdag 15, Dee. '28. 51e Jrg. TWEEDE BLAD. BINNENLAND. Radio /V. S. F. Kon aan het eind van 1927 worden medegedeeld, dat bij de Nederlandsche Seintoestellen Fab.iek (Radio N S F.) te Hilversum de duizendste arbeider was aangenomen, thans wordt ons bericht, dai een dezer dagen reeds de vijftienhonderdste zijn intrede heeft gedaan. In één jaar tijds is het aantal ar beiders (beambten meegerekend) dus met 50°/o gestegen. Stenograf eermachines. In „Riche" in den Haag hebben onder auspiciën van het Instituut Schioevers, de heer Grandjean uitvinder van de stenografeermacbine, en mevr. Orand jean voor de pers een interessante demonstratie met deze machine ge geven. Dictaten, geheel willekeurig uit een of ander dagblad of uit het hoofd gegeven, nam men met dit toe stel op tot een snelheid van 200 woorden (ongeveer 300 lettergrepen) per minuut, een snelheid, als in de praktijk welhaast nimmer door eenigen spreker wordt bereikt. Het ging er echter om, aan te toonen, dat zelfs bij zulk een snelheid van woorduiting de stenografeermachine rustig kan wor den gebruikt en de demonstratie legde dit voor de aanwezigen volkomen vast. De opname geschiedde op een verticaal rollenden papierband en zij kan onmiddellijk geheel en zonder hapering worden teruggelezen. Het toestel heeft een zeer beknopt toetsenbord en het overbrengen op den band heeft plaats in volledige lettergrepen met normale drukletters, zoodat men geen stenografie behoeft te kennen om van de machine gebruik te maken. Schade aan de Zuiderzee werken. Behalve langs onze Noordzeekust, hebben de jongste stormen ookduehtig huisgehouden op de Zuiderzee. Zoo werd o m. de proefpolder te Andijk aan een ernstig gevaar blootgesteld en gingen verschillende visschers vaartuigen verloren. Naar wij thans vernemen, bedraagt de door het hooge water aan de Zuiderzeewerken toegebrachte schade ruim een millioen gulden. Commandani van het veldleger. Naar wij vernemen, zal generaal majoor E. F. Insinger. gouverneur der Residentie en inspecteur der artillerie benoemd worden tot commandant van het veldleger, tevens commandant van de vesting Holland, in de plaats van luitenant generaal Muller Massis, die zooals gemeld, onlangs tot lid van den Raad van Staten is benoemd. De Kerstpostvlucht naar Indië. Blijkens Donderdagmiddag bij de Kon. Luchtvaartmij. uit Erfurt ont vangen bericht, is het vliegtuig P.H.- AEN., dat Maandag bij Qotha wegens ijsvorming op de vleugels een nood landing moest maken. Donderdag middag 1 20 van het stuk bouwland, waarop het was neergekomen, gestart en te 140 te Erfurt aangekomen. Daar zal het toestel weer geheel in orde worden gebracht, en zullen de post en andere bagage, die waren uitge laden en naar Erfurt overgebracht, weer worden ingeladen. Het vliegtuig zal Vrijdag den tocht naar Indië voort zetten. Belasting betalen op postkantoren. De minister van financiën heeft 12 dezer bij.de behandeling van de be- grootir.g in de Tweede Kamer de post „vergoeding voor postbetalingen" te ruggenomen. De terzake benoodigde gelden zullen thans bij suppletolre begrooting worden aangevraagd. In verband hiermede kan de alge- meene openstelling der postkantoren voor belasting betaling op 1 Januari a.s. niet doorgaan en wordt deze voorloopig opgeschort. De Kamerverkiezingen' Prof. Veraart wenscht een kwaliteitszetel. Bij bet bericht dat prof. Veraart zou zijn aangezocht voor een vrijen zetel, heeft de Morgen" meegedeeld, dat prof Veraart niet op een vrijen zetel wenscht gekozen te worden .wegens de met het reglement snijdige beslis sing van het centraal college, dat de kwaliteitszetels voor arbeidsdeskuin digen alleen maar bezet mogen wor den door personen, uit de arbeiders beweging opgekomen." Piof Veraart wil niet anders gekozen worden dan als kwaliteitscandidaat. In de gisteren te Utrecht gehouden vergadering van het R.K. Werklieden verbond, heeft naar „De Tijd" meldt, de voorzitter gezegd, dat hem uiteen dagbladbericht gebleken was, dat men een goed recht wil aantasten van de R.K Arbeidersorganisatie. „Evengoed als de werkgevers staan op hun Ka merzetel en ook de middenstanders hun eigen zetel in de r k. fractie handhaven, zoo willen ook de r.k arbeiders hun vier zetels bezet zien door personen, die hun deskundig neid hebben getoond op het gebied der R K Arbeidersbeweging. Thans maakt iemand op een zetel der r.k. arbeiders aanspraak, die zich te hoog acht voor een vrijen zetel Een onzer zetels is echter niet voo» hem bestemd Men plaatst zich door loopen week ter markt gebrachte een dergelijke handelwijze tegenover nieuwe Duitsche leeningeu van wer- de r.k. arbeidersbeweging. Wij doen kelijk behoorlijke soliditeit, werden niet aan personenpolitiek, maar wij i dan ook met een (jzigei reserve ontvan- hebben onze eigen menschen noodig gen. in de Kamer ter verwezenlijking van j Er was ampel gelegenheid op boven onze programma— punten. De .Volkskr." meldt, dat den heer A. van Rijen is verzocht, zich be schikbaar te stellen voor den gekwa- lificeerden arbeiderszetel in den rijks kieskring Tilburg. De heer Van Rijen heeft nog geen beslissing genomen. Verder meldt de .Volkskr.," dat dr. Droog, wethouder van Heemstede en lid van de Provinciale Staten van Noord Holland, zich bereid heeft verklaard, als r.k medicus een can- didatuur voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer te aanvaarden. Zonder schriftelijke toestemming is eenige overname uit deze rubriek verboden. Brieven en bijdragen voor deze fmmmtmmmmmm rubriek te zenden aan OOM WIM, De Echo van het Zuiden, WAALWIJK. DE KLEINE KONING. XIV. 't Geluld, dat kwam van boven Nog boven d'arend uit. Wie liet zich daar zoo hoeren? Wie was die slimme guit? De arend keek, al dalend In 't luchtruim nu eens rond; Om na te gaan of iemand Zich böyen hem bevond. En ja -niet ver verwijderd Slechts enk'le meters maar, Daar werd de aad'laar eind'lijk Een vogel nog gewaar. Een vogel, o. veel kleiner, Wel honderdmaal zoo klein Als d'arend. die nieuwsgierig, Bedacht: Wie zou dat zijn? Wie was die kleine koning Die zich zoo hooren liet? 't Mag hier verteld wel worden, Want raden doe je 't niet. Hoor, wat de kleine vogel, Toen langs een boom hij kroop, Bedacht had om 't te winnen En hoe hij langzaam sloop Volgende week W.S.A.T. - puzzle. Tot dicht, heel dicht bij d'arend. Toen 't sein klonk was hij vlug Heel stil en ongemerkt Gaan zitten op diens rug. En toen de vogelschare Zich in de lucht bewoog, Liet onze guit zich kalmpjes Meedragen naar omhoog. (Wordt vervolgd). De booze Koning. Er was eens een booze en over moedige koning die geen ander streven kende, dan alle landen der aarde te veroveren en door zijn naam alle menschen schrik aan te jagen. Hij tro rond met vuur en zwaardzijn sol daten vertrapten het .koren op i akkers en zij staken de woningen der landlieden in brand, zoodat de roode vlam bladeren en takken derboomen lekte en de vruchten gebraden aan d zwarte, verschroeide takken hingen Men'ge arme moeder school met haar J naakten zuigeling weg achter den Ruwe Huid Schrale Lippen BEURSNIEUWS. Het ware minder dan een wonder geweest, indien niet de menschelijke neiging om tegen het einde des jaars een wijle te verpoozen, na een periode van zóó groote activiteit ter beurze niet tot een gevoelige koersdaling en stilstand ten aanzien van nieuwe za ken had de geleid. Aller oogen bleven daarbij natuurlijk gevestigd op Wall- street, waar eindelijk en ten langen leste de stellingen dei' haussiers toch aan het wankelen zijn geraakt. Nie mand zal beweren, dat niet dubbel en dwars tegen deze eventualiteit op alle mogelijke wijzen is gewaarschuwd. De aandeelen van eeu zoo futuristisch be drijf als de Radio Corporation hand haven zich echter hardnekkig om en nabij de s 375, niettegenstaande geen dividend wordt uitgekeerd. Het is goed om er zrcli eens terdege rekenschap van te geven, dat de kabel-telegrafie alreeds eeu harden dobber heeft om 't tegen het beamsysteem van de marconi vol te houden. Een zienersblik is wel noodig om te doorgronden waarom de Berlijnsche aandeelenmarkt bepaald vast van toon was op hetzelfde oogenblik dat Duit sche obligaties in het buitenland nage noeg onverkoopbaar zijn. Het Neder- landsche publiek heeft de Marken-ca- tastrophe nog ver*«?i in bet. geheugen, en als de financieele pers dan, gelijk thans, de gevaren op dit punt nog eens accentueert, is het brooze leven van deze afdeeliug ongeveer tot het nul punt gedaald. Eenige hier in de afge- gesclietste wqzo eens de internationale balans op te maken, want te Amster dam was van werkelijken handel slechts in eenige fondsen sprake. Dat aand. Philips Gloeilampen weer de noodige punten avanceerden, trekt nauwelijks meer de aandacht. Kunstzijde bleek zeer gevoelig voor de prijsverlaging in het buitenland. Margarinevoor waarden schenen eens adem te scheppen. Aandeelen Ver. Touwfabrieken naderen al aardig den pari koers. De markt van Scheepvaart-aandee- len gaf weinig verandering te zien. De rubbernoteeringen blijven in de meest markante contradictie met de schijn baar zoo gunstige consumptie- en voorraadstatistieken, hetgeen alle inia- tief ter aandeelenmarkt verlamt. Van Yankeewaarden merken wij slechts op, dat de scherpe reactie een zeer welkome gelegenheid kan bieden om hiaten in Nederlandsclie trommels aan te vullen. Wij denken daarbij na tuurlijk in de eerste plaats aan prima waarden, als Shell Union. Union Pa cific, U.S. Steels, Anaconda Copper, Mc Keesport, Tin Plate, e.d., maar toch ook wel aan de meer speculatieve broe ders, als Bethehem Steels, Marland Oil, Pref. Milwaukee, etc. Het „laagste punt" afwachten beteekent vaak ach ter het net visschen. „Geen goud zoo goed' steeds ernstig gevaar voor een oorlog. Ook in onze streek is men benieuwd naar liet verloop dezer aangelegenheid, omdat het een voorname bron is van huiden en extracten en daarmee heeft men hier nog al wat uitstaande. Ziekte Koning van Engeland. Het avondbulletin van gisteren luidde als volgt: „Ofschoon de Koning nog steeds lijdt aan uitputting, is er hedenavond een geringe verbetering van 's lijders toestand. De toestand der plaatselijke aan doening blijft tevredenstellend. (w.g.) Stanley Hewitt, H. M. Rigby, Dawson of Penn". INGEZONDEN STUKKEN BUITENLAND. Een complot tegen Hoover. Naar officieel uit Buenos Aires gemeld wordt, zijn in een huis ie Buenos Aires door detectives bommen, handgranaten, dynamiet en wapens gevonden en in beslag genomen Volgens nadere mededeelingen van de politie is inderdaad komen vast te staan, dat de samenzweerders voor nemens waren, aan de grens van de stad bommen te leggen op den spoor weg. even voordat de extratrein met Hoover zou arriveeren. De student in de chemie, die de bommen vervaardigd heeft en de chauffeur, die ze vervoerde, werden gearresteerd. Hoover Is te Buenos Ayres aange komen. Para guayB oliv ia. De toestand tusschen twee Zuid- Amerikaausche staten ie nog nt^ed* gespannen, hoewel men vermoedt, dat Argentinië wel als bemiddelaar zal optreden. De Volkenbondsraad heeft ook een telegram gezonden. Eenige ontspanning is er, maar er dreigt nog Een Raadsel. rookenden muur, maar de soldaten zochten haar overal en als zij haar en het kind vonden, dan begon hun duivelsche vreugde. Booze geesten konden niet erger te werk gaan; maar de koning was van meening. dat het juist zoo ging, als het moest Met den dag wies zijn macht aan, zijn naam werd gevreesd door allen en het geluk volgde hem bij al wat hij deed. Uit de veroverde steden voerde hij goud en groote schatten mee; en zoo werd er in de residentie een rijkdom opge stapeld, waarvan de weerga op geen andere plaats kon worden gevonden. Nu Het hij prachtige kasteelen, kerken en zuilengangen bouwen en ieder, die deze heerlijkheden zag. riep uit: „Wat een groot koning is dat!" en dacht niet aan den nood, dten hij over andere landen had gebrachtzij hoor den de zuchten en jammerkreten niet, die uit de verbrande steden opstegen. De koning zag met welgevallen naar zijn goud en naar zijl prachtige ge- bouwen en dacht dan, juist als de menigte: „Wat een groot vorst I Maar ik moet meer hebben 1 veel meer I Geen macht mag aan de mijne gelijk wezen, nog veel minder grooter zijn 1" En hij begon oorlog me» al zijn na buren en overwon hen allen De over- wonnen koningen liet hij met gouden ketenen aan zijn wagen klinken, als hij door de straten reeden als hij aan tafel zat, dan moesten zij liggen aan de voeten van hem en van zijne hovelingen en de stukken brood aan nemen, die hun werden toegeworpen. Nu liet de Koning zijn eigen stand beelden oprichten, op de markten en in de koninklijke paleizen, ja. hij wilde zelfs, dat ze in de kerken zouden staan voor het altaar des Heeren maar de priesters zeiden: „Koning, gij zijt groot, maar God is grooter, we durven het niet wagen„Wel," antwoordde de booze koning, „dan overwin ik God ook en in den over moed en dwazen wrevel zijns harten, Het hij een kunstig schip bouwen waarmee men door de lucht kon vliegen; het was bont van kleur, zoo als de staart van een pauw en scheen als bezaaid met duizenden oogen maar ieder oog was de loop vaneen geweer. De koning zat midden in het schip als hij maar op een veer drukte weiden er duizenden kogels afgescho ten, en de geweren waren dadelijk weer geladen als te voren. Honderden sterke adelaars werden voor het schip gespannen en zoo vloog hij dan de zon te gemoet. De aarde lag daar heel in de diepte en leek met haar bergen en bosschen, veel op een omgeploeg den akker, waar het groen van de grasvlakte tusschendoor komt kijken later geleek zij op een vlakke land kaart en spoedig was zij geheel schuil gegaan in nevelen en wolken. Steeds hooger vlogen de adelaarsToen zond God een enkelen van zijn tallooze engelen uit en de booze koning liet duizenden kogels op hem afvliegen maar de kogels stuitten als hage steenen terug op de schitterende vleugels van den engel. Eén bloed Doet allen mee. druppel, een enkele ook maar, droop van de witte vleugelvederen neer en die druppel viel op het schip waarin de koning zat. En die druppel brandde in het schip vast en drukte met een gewicht van duizenden centenaars lood er op, zoodat het in vliegende vaart naar beneden stortte, naar de aarde. De prachtige vleugels der adelaars werden geknakt, de wind suisde om 's konings hoofd en de rookwolken rondom, die uit de ver brande steden waren opgestegen namen den vorm aan van dreigend gedaanten, zooals b v. mijlengroote kreeften, die hun scharen naar hem uitstrekten, of ook wel rollende rots blokken en vuurspuwende draken Half dood lag de koning in het schip dat ten laatste bleef hangen tusschen de zware takken van het bosch. „Ik wil God overwinnenzei hi Mijnheer de Redacteur. in het laatste raadsveislag in uw blad, heb ik met belangstelling kennis genomen van het besluit van den raad om grond aan te koopen voor den bouw van arbeiderswoningen van de le naar de 2e Zeirre. Ik wii aan nemen dat het daar de geschikte plaats is, maar zou toch willen vragen of de aankoop van gronden en oen aanleg van deze nieuwe straat ver band noudt met een uitbreidingsplan der gemeente. Kunt U me daarover inlichten. Onder burgemeester Smeele is indertijd door Ir. van Veen een uitbreidingsplan ontworpen, ik weet niet of dit ooit otficicel ts aangeno menmaar wordt dit toch gevolgd, of wordt er niet systematisch volgens een bepaald plan gebouwd. Dat zou toch zeer te bejammeren zijn. Zooals ik ook bejammer, dat niet mei alle kracht, desnoods met eenige opofferingen gestreeld woidt naar uitbreiding in de kom der gemeente, dat was om tal van oorzaken mis schien toch nog voordeeliger en zeker wenschelijk. ik hoop dat men dit toch eens ernsiig in overweging wil nemen, alsook of het geen tijd wordt met nadruk werk te maken voor bouw terrein voor middenstands- en betere woningen, waar het bouwterrein aan de Mr. van Coothstraat weldra zal zijn uitgeput; dit dringt mi. in zeker hooge mate en hierbij mag vooral een goed aaneensluitend plan niet Mooie prijzen. „ik heb dat gezworen en mijn wil zal geschieden!" En hij liet zeven jaar lang kunstige schepen bouwen om er de lucht mee door te varen; hij liet lichtstralen smeden van het hardste staalwant hij wilde den burcht des hemels doen springen. Uit alle landen verzamelde hij groote kiijgsheiren, die een kring van vele mijlen besloegen, als ze man naast man werden opge steld. Ze bestegen de kunstige schepen, de koning zelf was het zijne reeds genaderd, toen God een muggen zwerm uitzond, één kleinen zwerm muggen, die om den koning heen gonsden en hem in het gezicht en in de handen staken, in toorn ontstoken, trok hij toen zijn zwaard, doch sloeg alleen in de ijle lucht rond, de mug gen kon hij niet raken. Toen beval hij, dat er kostbare tapijten zouden worden gebracht; die moest men om zijn lichaam wikkelen, daar kon geen mug doordringen met haar angel en men deed, zooals hij geboden had. Maar een enkele mug was op den binnenkant van het tapijt gaan zitten deze kroop nu in 's konings oor en slak hem daar. Dat brandde als vuur, het vergif steeg hem in de hersens; hij rukte zich los, scheurde zijn klee- ren stuk, sprong als een bezetene naakt rond voor de ruwe, wilde sol daten, die nu den gekken koning uitlachten, die God wilde bestormen en door een enkele kleine mug over wonnen was. Ouders, lezen ook Uw kinderen ons Jeugdhoekje Oooud 30-60 eo 90 ct. Tab* 80 ct. Bti Apotli. *o Droo'»t«n U behoeft niet bang te zijn. ook 't win ters Uw handen te laten zien, want winterhanden zijn te voorkomen. Akker'a Kloosterbalsem verzacht, herstelt en voorkomt erger. Neem, zoodra zich de eerste verschijnselen voordoen. Akker's (Bui teu veruiii woordelijk beid der Keductie.)

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 5