DE ECHO VAN HET ZUIDEN Mededeeliné- Schoeiittn op de Gemeente VITAL HAESAERT HEI PU M DE HEDENDAAGSE RAÏHÖllERE HUÜSIE1AARS Nieuwjaarswenschen Op MAANDAG 17 DECEMBER a.s. vai No.'100. Zaterdag 15 Dec. '28. 51e Jrg. DERDE BLAD. Zater. dag. vm. 6.. In de Kerstweek zal ons Kerst nummer, waaraan bijzondere zorg wordt besteed, verschijnen op Maandag 24 December. Het volgend nummer in die week verschijnt Zaterdag 29 De cember. Het Nieuwjaarsnummer ver schijnt Maandag 31 December. In dit nummer is gelegenheid tot het plaatsen van a f 0.50 (dubbele grootte II. bij vooruitbetaling te voldoen. Het daaropvolgend nummer verschijnt 5 Januari. Adverteerders, denkt met Uwe annonces op 't nummer van a.s Zaterdag, dat drie dagen voor KERSTMIS verschijnt, dus een pracht-gelegenheid om Uwe ar tikelen aan te kondigen. De Administratie. Op voorstel van het raadslid, den heer Timmermans- Verschure, werd op de laatste begrooting een post ge bracht voor aanstelling van een leeraar in schoenteekenen aan de Gemeente lijke Teekenschool. Tot goed begrip van hetgeen de juiste bedoeling is van den voorsteller en van den raad, die 't voorstel aannam, achten wij 't wen schelijk de memorie van toelichting van den heer Timmermans op zijn voorstel hier in extenso te laten vol gen, waartoe wij thans :n de gelegen heid zijn gesteld: Memorie van Toelichting. Vroeger was aan de teekenschool verbonden een vakleeraar voor schoen makers, die belast was met het vak teekenen, patronen maken enz., ter wijl het vakhandteekenen werd gege ven door andere voor dit onderdeel van het programma aangewezen leer aren. Voor de schoenmakers was dit toen de eenige schoolvakopleiding. De ontwikkeling van de mechani sche productiewijze in de schoenin dustrie werd oorzaak, dat ten aanzien van de vakopleiding de eischen wer den gewijzigd. In de hier gevestigde Rijksschool voor leerlooiers en schoen makers wordt thans door dag- en avondcursussen gelegenheid tot volle dige vakopleiding gegeven en werd intusschen van het programma der tee kenschool geschrapt de speciale afdee ling voor de schoenmakerij. Het be sluit tot opheffing van deze afdeeling was toen alleszins gemotiveerd en er is thans ook allerminst aanleiding die afdeeling in den toenmaligen vorm te herstellen. Het kan gezegd worden, dat de schoenindustrie zich in onze gemeente gunstig heeft ontwikkeld. Het proces van de omzetting van de handschoen makerij in het volledige gemechani seerde bedrijf heeft zich al geruimen tijd voltrokken. Nu de mechaniche productiemethode reeds zoo lang heeft doorgewerkt en het opkomend ge slacht van schoenmakers volkomen vreemd is geworden aan de handge maakte schoenen en de daarvoor ver eischte vakbekwaamheid, doen zich problemen voor, waarvan de oplos sing ernstige aandacht vordert. Ik wees zoo juist op de gunstige onwikkeling van de schoenindustrie in onze gemeente. De vooraanstaande positie, die zij thans inneemt en het gunstig resultaat van de evolutie naar de mechanisatie, is zonder twijfel te danken aan de aangeboren vakkennis van den Waalwijkschen schoenmaker, Van geslacht op geslacht is de schoen makerij in onze gemeente beoefend en kon dan ook voor de verschillende leidende posities in de fabrieken worden beschikt over krachten, die alleszins vakbekwaam waren en na vertrouwd te zijn gemaakt met de nieuwe eischen voor het fabrieksbe drijf konden worden gevormd tot waardevolle krachten. Ue moderne productiemethode, die met geraffineerde machines, waarin de handbeweging van vroeger is vast gelegd, en waardoor de handoefening van den schoenmaker voor een groot deel geen zin meer heeft, gevoegd bij het algemeen ingevoerde systeem van verdeelden arbeid, heeft meegebracht, dat de belangstelling voor en de goede kijk op het geheele productie proces en het eindresultaat daarvan, bq een groot gedeelte van het fabrieks- personeel geheel is verdwenen. Daar tegenover worden de eischen des te hooger gesteld aan dat deel van de fabrieksbezetting, dat door den aard van zijn arbeid meer invloed heeftop het slagen van het productieproces en het bevredigend eindresultaat. Bij de recruteering van de hierbedoelde krachten wordt voor een deel als be zwaar gevoeld, dat de reserve van vakbekwame schoenmakers, laat ik zeggen van het oude regime, is uit geput Wanneer men nu bedenkt, hoe in de laatste jaren aan den schoen niet alleen de eisch wordt gesteld van doelmatige voetbekleeding, doch dat deze is geworden een zeer de aan-^ dacht vragend onderdeel van het toilet en voor onze gemeente het voornaam ste gedeelte van de productie der schoenindustrie volkomen wordt be- heerscht door den mode invloed, dan treedt duidelijk aan den dag, dat het beschikken over personeel, dat deze behoefte begrijpt en beschikt over zoodanige vakbekwaamheid, dat het in staat is de leiding in de daar voor bepaalde richting te volgen, van een niet te onderschatten belang is. Hiervoor is niet alleen noodig vak kennis, meer bedoeld als kennis van de constructie, doch juist voor onze industrie worden bijzondere eischen gesteld aan den goeden smaak, gevoel voor lijn en kleur, voor het cachet van het eindproduct. En hier ligt nu naar mijne meening een zeer dankbare taak voor onze teekenschool. Wanneer de door mij gegeven definieering niet uit het oog wordt verloren, dan zal het ook niet moeilijk vallen de grens te vinden, waar de vakschool voor schoenmakers haar taak als geëindigd beschouwd en het terrein begint, waar de teeken school nuttig werk kan verrichten. Weliswaar wordt ook aan de Rijks vakschool onderwijs gegeven in het teekenen, doch aan de waarde van dat onderwijs wordt allerminst afbreuk gedaan, wanneer onze teekenschool, die, zooals haar naam aanduidt, ge specialiseerd is voor het teekenonder- wijs, zich zou instellen op de verdere ontwikkeling van den smaak van hen, voor wie deze ontwikkeling met het oog op de plaats, die zij straks in de schoenindustrie zullen innemen, van bijzonder belang is. De teekenschool beschikt thans ze ker over leeraren, die de door mij geschetste behoefte verstaan en die voor een voornaam deel de opleiding in de door mij gewenschte richting zullen kunnen verzorgen. Wat mij echter noodig lijkt, wil het succes ver zekerd zijn is, dat naast de bestaande leerkrachten wordt, beschikt over een leeraar, die niet alleen voldoende be- kwaam is voor het onderwijs in het handteekenen, doch daarenboven ver trouwd is met het vak-technisch ge deelte van het schoenmakersvak Naar de meening van den Directeur der school zou een dergelijke kracht thans zijn te vinden en naar zijn mee ning mag de geboden gelegenheid niet worden verzuimd om daarop voorde school beslag te leggen. Op deze wijze zou zonder eenigen twijfel de school zich nog beter dienstbaar maken voor de in onze gemeente vrijwel alles be- heerschende schoenindustrie. 's avonds 8 uur, zal 41733 In de zaal ven HOTEL VERWIEL te Waalwi|k, een voordracht met lichtbeelden houden over (JAN TOOROP, A. SERVAES, JOEP NICOLAS e. a.) Plaatsbespreking en kaartenverkoop vanaf heden bij de WED. PULLES, Sigarenmagazijn, Grootestiaat,Tel 116 Entrée 1125. HET COMITÉ Benoemd. De heer M, Jozen. leerling van den politie—vakcursus van den heer Letschert alhier, is met ingang van 1 Januari a.s. benoemd tot agent van politie te 's Bosch. Met ingang van denzelfden datum is tot agent te 's Bosch benoemd de heer P. J Harks, alhier. Uit het Buitenland. De Parijsche schoenfabriek „Enzel" (Perugia modellen) zalbinnen- kort haar productie op 400 paar per dag brengen en met 400 man per soneel werken. Bij 't v^ftal Deensche schoenfabrie ken, die dezen zomer stop zijn gaan staan wegens den grooten schoenen- invoer, Is nu de zesde gekomen, de firma Qebrs. O H. Biydings, welke meteen zal üquideeren. La Tannerie Moderne Beige te Brussel heeft haar kapitaal verhoogd tot 18 millioen francs. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 14 Dec. 1928. Vedehova. Donderdagavond gaf dhr. Boosman, Directeur der Singermlj., Amsterdam, tn Hotel Verwiel voor Vedehova zijn 4e lezing. De belangstelling was vrij goed. Na een kort welkomstwoord van dhr. Tack, voorzitter van Vedehova, oegon dhr. Boosman zijn causerie over „De moderne stlkzaal". Niet alleen voor de schoenmakerij, doch ook voor andere takken van industrie was deze lezing leerzaam. Immers besprak dhr. Boosman ook hoe en op welke tafels moeten de machines worden opgesteld, en hoe kan men ze zoo productief maken Bij de stikmachine is 't er natuurlijk om te doen uit de machine een maximum aantal steken te halen. Spr. verklaarde, dat de moderne machines kunnen loopen op een snel heid van 3000 steken per minuut, doch practisch Is het onmogelijk met zulk een snelheid te werken. Voor de inrichting van een goede stikzaal, goed in den bedrijfszln, vindt spr. het gewenscht de tafels niet op groote lengte op te stellen, maar in korte rijen, dus dwars. Dan verkrijgt men een betere indeeling, een goed overzicht en gemakkelijker aanvoer van werkmateriaal. Spr. maakt dit met eenige lichtbeelden duidelijk. Als voordeel van zulk een econo mische indeeling noemde spr.ook o a. het plaatsen van nieuwe machines. Maar dit z g. bloksysteem biedt nog meerdere voordeelen, die een bedrijfs leider het beste weet, zooals reducee ring van stroomverbruik, enz. Tot slot toonde spr. op het witte doek nog eenige modern ingerichte stikzalen, waarbij het z.g. bloksysteem was toegepast. Nadat spr. nog eenige vragen had beantwoord, sloot de voorzitter deze lezing met een woord van dank. Rijkstelefoon. Wijzigingen localen rijkstelefoongids Waalwijk. Bij no. 6 Van Loon's Import Mij. bijschrijven telefoon no. 150. Bij no. 6 Verwiel Moisse doorhalen telefoon no. 150 en huisnr. aldaar wijzigen in 308. Veel animo. Ter voorziening in de vacature bij het Christelijk Onderwijs in v m. Besoijen hebben zich niet minder dan 107 sollicitanten aangemeld. Chr. Bewaarschool. Inplaats van Mej Homburg, die als zoodanig ontslag heeft gevraagd is benoemd tot hoofd der Chr. Bewaar school te v.m. Besoijen Mej Hoek- sira uit Breda. Letierkundig Comité. Vital Haesaert komt a.s. Maandag op ultnoodiging van het Letterkundig Comité een lezing (met lichtbeelden) Houden over Katholieke kunstenaars (Toorop, Servaes, Nicolas e a.) Dat de heer Haesaert een bevoegd spreker is, blijkt uit de volgende persuit treksels „Ons Noorden", Groningen. Alhoewel we hierbij niet de be vrediging van een volmaakt repro ductie m kleur kregen, werden de verschillende uitingen van den kunste naar in logisch verband met elkaar, ons over gebracht, het inzicht er in verdiept en de bekoring ervan ver hoogd. De heer Haesaert heeft onze zie) doen luisteren en de tale van eene mystieke kunst doen verstaan. „De Maasbode". De boelende en begeesterende voordracht leerde aan de vergadering hoe men Toorop en zijn werk heeft te beschouwen. Er was een wezenlijke inleiding tot de reeks van lichtbeelden uit Toorop's werk, die als slot vertoond werd. Nieuwe Schiedamsche Courant Eens heeft een- priester artist uit datzelfde Vlaanderen, Hugo Verriest, de Schiedammers ingeleid In het schoone werk van den Priester dichter Ouido Qezelle. Men kan sommigen nog hooren vertellen, hoe Verriest de kunst ver stond, de diepe en echt christelijke schoonheid voelbaar te maken, waar van de gedichten van Gutdo Qezelle doordeesemd zijn. Zoo moet ook het heerlijk werk van Jan Toorop, door het begeleidend woord van Vital Haesaert, voor alle aanwezigen een openbaring geweest zijn. Men zie verder de advertentie in dit nummer. R K. Vrouwenbond. Voor een vrij goed bezochte ver gadering sprak Woensdagavond de WelEerw. heer kapelaan Frenken uit Breda over het werk van den Eucharistischen Kruistocht tot zede lijke verheffing van het fabrieks meisje. Dit werk, dat in de groote industrie centra als Eindhoven Til burg. Nijmegen, Bergen op Zoom, maar vooral in Breda, onder de directe leiding van kapelaan Frenken reeds veel opgang begint te maken werd eenige jaren geleden door een klein groepje kruistochters ter hand ge nomen en mocht zich al dadelijk in een groote belangstelling en daad werkelijken steun, vooral van patroons- zijde, verheugen. Than3 wordt reeds, b v. voor de meisjes der Hero, Kwatta, Kunstzijde- industrie e.a. in den vorm van huis houd en naai onderwijs, algemeens ontwikkeling, zangonderrlcht e.d. ont- zettend veel ten goede verricht, terwijl ook direct door de cursussen en bijeenkomsten een beschavende invloed merkbaar werd. De grootste zegen, die van het E. K werk uitgaat berust echter op de godsdienstige vorming der meisjes, daar zij in de eerste plaats tot Roomsche vrouwen worden opge voed. De met veel vuur uitgesproken rede van den gewijden spreker, eindigend met een aanbeveling voor het Orgaan van den E.K. „De Roepstem" verwierf een hartelijk applaus. De verkiezing van een bestuurs lid voor de St. Clemens parochie in de vacature van Mej. W. Klerkx, welke vervolgens gehouden werd, had tot resultaat dat behaald werden door Mej. C. Loeff 77 stemmen en door Mej E. Verhoeven 48 stemmen, zoodat gekozen is Mej C Loeff. Onder politie-toezicht had daarna de trekking der groote verloting plaats, waaraan nog werd verbonden een koekloterlj en andere attracties, waarmede nog een uurtje onder groote hilariteit en vroolljkheid werd door gebracht. Hieronder volgt de trekkingsHjst der verloting 10 Bruine bloempot. 11 Dasspeld. 17 Pluche tafelkleed. 87 Broodplank. 95 Klein blaadje. 97 Bonbonschaal. 153 Armband met steentjes. 194 Lepeltjes in étui. 205 Groot wandbord. 244 Kop met schotel. 251 6 messen. 277 Boek. 280 Rozenbol. 351 Groote doos zeep. 398 Pendule met candelabres. 524 Zak. doek in doos. 574 Fluitketel. 596 Tom- pouoe. 635 1 paar kousen. 653 2 arm banden. 708 Likeurstel. 729 Nageletui. 737 Doos zeep. 757 1 paar vleescli- vorkjes. 761 Flacon parfum. 799 Doos zeep. 820 Schilderij. 856 Dasspeld. 925 Koperen bloempot. 927 Luciferhouder. 969 Schilderij. 976 Broodplank. 1032 Broodtrommel. 1067 Koekjestrommel. 1073 Schilderij. 1085 Groot wandbord. 1118 Dasspeld. 1144 Kop met schotel. 1166 Slangenarmband. 1175. Klein wandbord. 1195 Flacon parfum. 1217 Schilderij. 1254 Tabakspot. 1299 Cou rantenhanger. 1302 Fruitschaal. 1315 Tompouce. 1321 Flacon parfum. 1380 Presenteerblad. 1399 Lepel, en vork- bak. 1436 Koffieservies. 1449 Doos odeur. 1454 Eiersnijder. 1493 Nagel- étui. 1500 Slangenarmband. Prijzen moeten binnen 14 dagen wor den afgehaald bij Mevr. Donkers, Min. Loeffstraat 63. Waalwijk (v.m. Baard wijk.) Verkoopingen. Het woonhuis in de Stationsstraat van den heer M Schamberg.n, dat 1.1. Dinsdag in veiling kwam, is gisteren onderhands vei kocht aan den heer van Esch te Raamsdonksveer. Het woonhuis en fabrieksgebouw, vroeger der firma Jos. Qroenen ie v.m Besoijen, werd gisteravond ingezet tot een bedrag van 19100 door den heer J. Michael te Vrijh.— Capelle. Het woonhuis enz. Oostzijde voor f 6000 door den heer E Bossaerls, en het dubbel winkelhuis Westzijde voor f6000 door den heer J. van der Meijs alhier. Zilveren jubileum. Gisteren herdacht mej. Neeltje Kuijs- ten hei bljzondtie feit dat zij óór 25 jaar werd aangesteld tot kosteres der Ned. Hervormde Kerk alhier. Des middags verschenen ten hareri huize deputaties van de Kerkvoogdij, den Kerkeraad en de Herv. gemeente, die aan de jabilaresse onder toepasse lijke woorden geschenken aanboden. Nog van meerdere zijden mocht het sympathieke Neelije tal van gelukwen- schen ontvangen, waarbij wij ook gaarne de onze voegen. Het is voor haar een dag geweest, die zij steeds dankbaar zal kunnen gedenken. Onjuist. Het bericht in andere bladen, dat zich in de zaal van mej de Wed. Franssen een zuivelfabriek annex melk- slijterij enz. zou vestigen, is naar men ons mededeelt, onjuist Van deze zaak komt niets. Een schoenwinkel nop de planken". Een geraffineerde Ttmtur—reclame op het tooneel mag genoemd worden het gunstig gerecenseerde nieuwe blijspel „Mijn zuster en ik", dat sinds 1 dezer in den Princesse-Schouwburg te Den Haag opgevoerd wordt door het tooneelgezelschap van Cor Ruys „het Ned —Indisch Tooneel', en waar van de tweede acte speelt in een schoenwinkel, geheel met Timlur— artikelen geïnstalleerd. Naar wij ver nemen zal het stuk mettertijd ook in Amsterdam en Rotterdam gaan. V. v. d. S. Onderlinge Tentoonstelling van duiven. Door den Waalwijkschen Verzend- bond van duiven, wordt vandaag en morgen tn de zaal van den heer J. van Helvoirt, aan de Putstraat, een onderlinge duivententoonstelHng ge houden. jaarmarkten te Waalwijk. De Marktkaartjes houdende de datums der jaarmarkten te Waalwijk in 1929 zijn wederom verschenen en gratis verkrijgbaar op 't politiebureau en de secretarie. Thomas Bata de schoenkoning van Tsjecho—Slowakije, is op 't oogen- blik in Amerika, om er zijn zoon op school te brengen en om Amerikaan- sche markten te peilen. De schoenfabriek Auerswald Sauer- brunn A.—G. te Lössnlts i E. zal eind dezes jaar worden stopgezet met ontslag van personeel. Van 1 Jan. tot 31 Oct. Is 139 226 Mk. verloren en er was al van verleden jaar een verlies ad 88 594 Mk Het a'andeelenkapitaal bedraagt 600.000 Mk. Bij Eduard Llngel te Erfurt zou 1927/28 een verlies van ca 100 000 Mk. opgeleverd hebben (vorig jaar 4 pCt. dividend.) De Belgische schoen- enledcrbeurs zal het volgend jaar gehouden worden te Brussel van 7 tot 15 September. V.v d.S. Ue oversiroomingen van de Donge. la verband met Ue oversttoonimgen der lage Dongepoideis bij de jongste stormvloeden heelt hel Tweede Kamerlid Feber den Minister van Waterstaat gevraaga, ot hei plan van vcrbeieriugswerken, aan den Minister door het bestuur van het waterschap L)e Beneden-uonge Ingezonden en dat er op is ingericht de bovenbe doelde oversiiuomingsellende op te n-.ffen, terwijl het oian tevens be vorderlijk Is voor de atwatering, de watervoorziening en de scheepvaart in de betrokken streek, de Instemming van den Minister heelt verworven. En tevens of er een Rijkssubsidie voor die verbeteringsweiken Is te wachten. DKUNEN. Meldden wij reeds vroe ger dat dooi de fiima O. van Drunen Zn. en Co. aan de tabnek een groote uitbreiding is gegeven, thai.s vernemen wij, dat men voornemens Is, een prachtig dubbel Heerenhuis te bou wen op het terrein aangekocht tegenover de fabriek op Hullen. Wij vernemen dat reeos in December de aanbesteding zal plaats hebben. De Eerste Langstraatsche Sioom- zuivelfabiick hield eene vergadering tn de zaal der Jongeltngen-Cungrega- tte. De voorzitter heette allen welkom, waarna de notulen werden voorgele zen en goedgekeurd. Bij de verkiezing van twee bestuursleden wegens pe riodieke afiredtng van de heeren v. Spijk te Nieuwkuik en Joh. Pijnen burg te Drunen werden deze bij acclamatie herkozen. Wegens overlijden van den heer v. Huiten werd benoemd tot lid der Commissie van Toezicht de heer O. Muskens, Wolfshoek. Vervolgens had de bespreking plaats van entreegeld voor nieuwe leden en eenige mededeelingen van huishou- delijken aard, waarna de voorzitter met een woord van dank de vergade ring sloot. Door de Kanarievogelvereeni- gir.g „Ons Qenot" gevestigd bij den heer Pullens-de Wit, is besloten einde December eene groote tentoonstelling te houden van kanarievogels in bo vengenoemd café. Door de R.K. Werkliedenvere niging zijn benoemd tot afgevaardlg- digden voor de centrale raadsverga dering welke op 23 Dec. te Tilburg gehouden wordt Ue heeren W. v. d. Zanden, J. Lommers en W. v. d Wiel. SPRANG-CAPELLE (Vjd. Sprang). A s. Zondag des voormiddags half tien en des namiddags half zes hoopt in de Oeref Kerk alhier op te treden Ds. van der Velden van Rotterdam (Kralingen). In de Ned. Herv. Kerk hoopt Zon dagmiddag 2 uur op te treden Ds. Bolkenstein van 's Gravenmoer. Tot ouderling bij de Ned. Herv. Kerk alhier zijn gekozen de heeren Jac. Timmermans en C. B. Timmer mans. 20ste Jaarvergadering der Afd. Sprang van het Ned. Werkl. Verbond „Patrimonium" op a s. Zaterdag des avonds half acht in de zaal van den I1.Q1.

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 9